Neverkit pas kapą: parsidavinėja ne visi

… 2008-aisias A.Valinskas tiesioginėje TV laidoje (1:55 min) uždavė klausimą R.Janutienei: sakykite miela Rūta, kur geriau būti prostitute – nuotraukoje ar žurnalistikoje?

R.Janutienės spontaniškas atsakymas buvo: geriausia būti….

… Spontaniški atsakymai yra geriausi, nes jie nuoširdūs. Jų nesumeluosi.

Net tada, kai klausimą užduoda klounas, kuris vėliau tampa žinančios, kuo geriausiai būti, vienu iš tragikomiškos istorijos herojų.

Bet šį kartą kalbėsiu ne apie R.Janutienę ir A.Valinską, kurie iš esmės yra to paties lizdo paukščiai.

Kalbėti noriu apie B.Vėsaitę ir aukčiau paminėto lizdo paukščius – buvusius tinklaraštininkus iš commonsense blog’o -verslininkus  Nerių Jasimavičių ir Mindaugą Voldemarą.

Sienlaikraščių „apžvalgininkai“, tikriausiai vis dar tebesitikintys prisbrauti prie lovio, ar šiaip prieglušiai, prognozavę oro linijų bendrvių bankrotus ar vapėję apie atominę energetiką, šiandien virkauja ir triumfuoja: tinklaraštininkų nėra, blogosferai – pabaiga, svarbūs tik tie, kuriuos spausdina parsidavę ir tik makulatūrai naudojami sienlaikraščiai ar rodo 0,3 proc. žiūrovų surenkančios TV laidos.

Triumfo akimirka. Nors dar visai neseniai tas triumfas reikšdavosi skaičiuojant poko.lt like’us ir share’us, nes prasimušti kitur už dyką, pasirodo, nėra taip lengva, kaip vieną dieną rašyti, kad sportu reikia džiaugtis, o jau kitą – aiškinti, kad sportas – tik varguoliams.

Šiaip jau nieko naujo – R.Dagys, daugiavaikės šeimos tėvas, kitus, turinčius daugiau nei vieną vaiką irgi vadino „bambaliais“ – tikriausiai todėl, kad tie „kiti“ vaikai buvo padaryti ne pagal jo šeimos sampratą, kurioje vaikai tikriausiai atsiranda tik tamsoje ir tik „veidu į veidą“.

Su laiku visa tai išnyks, nes pažanga anksčiau ar vėliau triumfuoja prieš prietarus ir tamsą, nepaisant tamsos turimų diplomų – ar jie būtų iš Plechanovo akademijos ar iš Kembridžo.

O tikri blog’ai ir tikri tinklaraštininkai neišnyks, kad ir kaip to norėtų sienlaikraščiai ir jų „apžvalgininkai“ ar tiesiog prieglušiai propagandistai iš BiBiSi.

Sakau tai remdamasis empirine patirtimi, nes žinau, kad žurnalistai iki šiol neišnyko dėl to, kad yra R.Janutienė, M.Širvinskas ar K.Krivickas. Normali žiniasklaida iki šiol egzistuoja nepaisant to, kad V.Bartasevičius, rašęs V.Adamkaus biografijas, kažkada dėstė (ar vis dar tebedėsto) VU Žurnalistikos institute, tikrų naujienų internete galima rasti nepaisant to, kad T.Čyvas kažkada nusprendė, jog lengviau padirbti G.Vagnoriui nei būti žurnalistu. Įsijungus televizorių, iki šiol galima tikėtis išgirsti žinią, nepaisant to, kad dabartinis LRT generalinis direktorius A.Siaurusevičius prieš kelerius metus ieškojo politinio prieglobsčio skydinėje, dabartinis TV3 Naujienų tarnybos vadovas S.Babilius šiandien naudoja eterį šantažui, o LRT Naujienų tarnybos vadovas A.Matonis, kažkada nusprendė paplaukti pasroviui už ordiną. 

Tai, kad prostitucija yra seniausia pasaulyje profesija, visiškai nereiškia, kad visos moterys parsidavinėja. Lygiai taip pat ir tai, kad yra parsidavinėjančių „žurnalistų“, visiškai nereiškia, kad visi žurnalistai parsidavinėja.

Todėl ir tai, kad parsidavė vieno tinklaraščio autoriai, anaiptol nereiškia, kad visi tinklaraštininkai parsidavinėja už alų, stringus ar savo netelpančią į rėmelius nuotrauką partiniame žurnale.

Tinklaraštininkai (blogeriai) buvo ir bus. Nepaisant to, ar jų tekstus publikuos sienlaikraščiai, ar jų autorius, užsidėjusius kailines kepures rodys per niekieno nežiūrimas laidas ir ar kai kurie tų, parsidavusių ir su kailinėmis kepurėmis sugalvos įdarbinti savo žmonas už nuotrauką žurnale ar galimybę šlapuiomis kelnėmis pašokti ant stalo.

Parsidavusių blogerių tekstų publikavimas „tradicinėje“ žiniasklaidoje nėra kokybės rodiklis. Lygiai taip pat kaip kokybės rodikliu nėra like’inimas ir share’inimas iš …iolikos sukurtų fake’inių FB ar Twitter account’ų. Click’as yra rodiklis stringų ant savo sėdynės negalinčiam užsitempti pardavėjui, neturinčiam savų idėjų teksto įgarsintojui, ar neturinčiam minčių, bet siekinačiam garbės alkoholikui.

Tinklaraščiai ir jų autoriai nematuojami click’ais. Jie yra pažanga. Niekieno nevaržoma, niekieno neperkama ir nereikalaujanti ordinų, alaus ar nuotraukos. Ir net gerai apmokamo darbo pas B.Vėsaitę.

Taip, jie kartais fail’ina. Taip, juos kartais išduria, kaip kad atsitiko su commonsense ir B.Vėsaite. Kartais jie išsiduria patys, o kartais jie nesuvokia realybės ir įsivaizduoja esantys Visatos valdovais.

Na ir kas? Juk jau žinome – tai, kad prostitucija egzistuoja, nereiškia, kad visos moterys – kalės, o visi vyrai – kiaulės.

Todėl ir tai, kad du blogeriai parsidavė visiškai nereiškia, kad parsidavinėja visi. Kad ir kaip prostitutėms ir prostitutams bei partiniams propagandistams to norėtųsi.

Tikrovė yra kita: tinklaraščiai yra, o neparsidavėjantys blogeriai  šiandien yra tai, kas gali padaryti rytoj gyvenimą geresnį. Tai yra idėjos, laisvė, pažanga ir ateitis. Neperkama ir neparsiduodanti. Kartais dėl to miršanti, bet nuolat atsinaujinanti. Gyva ir kūrybinga. Savaime apsivalanti nuo šiukšlių.

Tad štai ką aš jums, mieli prostitutai ir prostitutės, noriu pasakyti: neverkit pas kapą, nes tas kapas yra jūsų. Ir patikėkit manim – ant to kapo niekas neatneš gėlių. Nebent aplankys ankstų rytą, kai augintiniui reikės nusilengvinti.

Nes jūs tik to ir verti.

(11 balsų, vidurkis: 3,64 iš 5)
Loading...
 • suomis

   Kažkaip jaučiasi nemažai širdgėlos šiame tekste…

 • Viešpats

  Tikėkimės per Lietuvos pirmininkavimą ES, kartu su
  eurobiurokratais atkeliaus ir vakarų žurnalistai. Kadangi šie nebus užčiaupti
  ministerijų viešinimo išlaidom, labai tikėtina, kad išvysim savo valdžią tokią,
  kokios nematėm nuo R. Pakso benefisų Briuselyje.

  O to labai reikia, nes didžiąja dalimi nepatogius klausimus
  uždavinėja blogeriai, o žiniasklaida, nebent paloja už nugaros, bet kai tenka
  aiškintis akis į akį, žaidžia Ramanauską.

  Ši sisteminė problema matosi iš paties A. Tapino, kuris (tikriausiai)
  viešino filmukus su B. Coolness interviu youtube, apie tai komentavo, bet, kai
  ta katastrofa vyko prieš pat jo akis, jis nei sykio ministrei nepasakė, kad ši nusišneka,
  kad nėra elementoriškai pasiruošusi pokalbiui ir neuždavė vieno labai svarbaus klausimo:
  kas verčia 12 metų seimo ekonomikos komitete prasėdėjusį žmogų nežinoti
  ekonomikos rodiklių, kuriuos mintinai žino bet kas, kas reguliariai varto
  „Verslo žinias“?

  Jeigu tas vyksta su tikrai profesionaliais ir gerbtinais
  žurnalistais, baugu darosi pagalvojus, kaip atrodo žemesni lygiai.

 • Mindaugas Udalcovas

  Lygtai ir buvo minėta tada seniai dėl Uspaskio gimkės pasekmių autoriaus moralinei teisei moralizuoti kitus.

  • ArturasR

    Dundukams paaiškinu, kad nei mano žmona, nei vaikai, nei pusbroliai, nei pusserės, nei dėdės ar tetos, nekalbant jau apie nevykusius adovaktus, pas nė vieną poltiką nebuvo įdarbinti.

   Ir dar primenu, kad ne dundukams aiškinti, kokios mano teisės. Juo labiau – šiame tinklaraštyje.

  • Mindaugai, įtarimui korupcija jums reikalinga išeinančio iš Uspaskich baliaus A. Račo nuotraukos. Jūs turite tik įeinančio į minėtą balių Račo nuotrauką. Tokia nuotrauka yra visai bereikšmė ir privati, tad nustokit kartotis ir zysti.

   • Mindaugas Udalcovas

    Norit pasakyt, kad korupciją maksimos maišeliuose išsinešti turėjo, ar kad apskritai iš gimtadienio negrįžo ?

    • ArturasR

     miels MIndaugai, o ką tamsta norite pasakyti apie mano teises? Sakykite, jei turite kokių nors konkrečių faktų ar argumentų. Arba užsikiškite ir lįskite po stalu.

 • Vytenis Junevicius

  Matyt, nuoskauda, kad niekas neperka. Trys iš keturių tekstų – bent vieno žmogelio dergimas. Gal vidurinio amžiaus krizė?

  • Diskriminuojat vidurio amžiaus krizės žmones? Kas labiau patinka – hormonų audros ar menopauzė? Jums Vyteni – banalių minčių krizė.

  • ArturasR

   mielas Vyteni, o gal tamsta tiesiog paimkite ir užsikruškite negyvai. Galima – daug kartų.

 • Artūrai, turiu klausimą, įdomu požiūrį sužinoti. Šis pavyzdys su commonsensais nesusijęs:
  Įsivaizduokime, kad dirbu įmonėje, kurios svarbus klientas – konkreti greitųjų kreditų įmonė. Na, pavyzdžiui, mano darbovietė teikia jiems renginių organizavimo paslaugas. Dėl visiškos ramybės, kad nekiltų nesusipratimų tarp mano darbovietės ir kreditų įmonės, aš vengiu kritiškai rašyti apie tą įmonę ir apskritai apie greituosius kreditus. Pavyzdžiui, įsivaizduokime situaciją: pasirodo skandalas, jog visos greitųjų kreditų įmonės apgaudinėjo žmones ir bendromis jėgomis nusiurbė iš valstybės tiek ir tiek pinigų (čia tik pvz). Jeigu aš jas imčiau ginti, tada be abejo parsidavimas. Bet jeigu tiesiog ignoruočiau temą ir nerašyčiau ja nieko?
  Ar čia skaitoma parsidavimu? Ar tai tiesiog galima traktuoti kaip susilaikymą vardan ramybės?

  Jeigu atsakymas, kad bet kuriuo atveju tai parsidavimas – tada viskas aišku, ačiū už nuomonę.
  Jeigu atsakymas, kad tai ne parsidavimas, tuomet klausimą pratęsiu :)

  •  Artūrai?

   • ArturasR

    Mykolai, sorry, matyt nepastebėjau Tavo klausimo, nes pastarosios dienos truputį crazy, nebespėju visko aprėpti…

    na, pirmiausia, reikėtų išsiaiškinti, kas Tu esi konkrečioje situacijoje: žurnalistas, tinklaraštininkas ar nei tas, nei anas. Antras klausimas būtų, ką reiškia „rašyti“ ir ar Tu darai nuolat ir kokiu formatu. Atsakius į šiuos klausimus, būtų galima eiti toliau ir bandyti atakyti į pagrindinį klausimą.:))

    Bet, kol atsakinėsi į mano klausimus, papasakosiu trumpą istoriją. Kai Lietuvos bankas paskelbė apie Ūkio banką, vienas interneto portalas labai ilgai nieko apie tai nerašė. Aš tada paklausiau redakcijoje buvusių žmonių: įsivaizduokit, manęs nėra darbe ir ateina policijos pranešimas, kad aš sulaikytas girtas ir bandantis duoti policininkui į snukį. Ar rašote failą? Atsakymų buvo visokių, bet teisingiausias buvo: „žinoma, ir turime būti pirmi“.

    • Na nėra skirtumo kas. Nors žurnalistas gal ir netinka. Tarkim tinklaraštininkas. Nedirbi PR, nedirbi valstybinėje darbovietėje, tavo darbovietė – konkrečias paslaugas (šiuo atveju renginių organizavimo) teikianti įmonė.
     Rašyti reiškia tai rašyti įrašus tinklaraštyje arba FB (G+) įrašus. Vat ignoruoju visus skandalus, susijusius su mano įmonės klientu, ir niekada apie juos neužsimenu ir nesiveliu į diskusijas. Ar parsidavimas?

     • Rytis_I

      Manau, kad ne. Jei deklaruoji asmeninį-komercinį interesą bei nusišalini nuo balsavimo, vieno kito komentaro soc. tinkluose ar kitur, tokia pozicija atrodytų sąžiningai, tačiau, jei tai tęsiasi nuolat, tada kyla tiesiog klausimas, ar užsiiminėji savo darbu, ar jis tau patinka ir etc.
      Kažkur teko skaityti, kaip senos prostitutės internetuose dalijasi apie anksčiau nuodėmklausio instrukcijoje buvusį tokį punktą prostitutėms: prekiavimas savo kūnu ir gaunami už tai pinigai nėra jokia nuodėmė, mat yra gerbtinas bet kuris darbas, o juolab jau turintis tokias senas tradicijas. Tačiau yra didelė nuodėmė ne tik gauti už tai pinigą, bet dar ir patirti malonumą. Tai va. Taip būdavo anksčiau, dabar gi, sakytau, atvirkščiai – pvz. jokia nuodėmė apturėti malonumą kalbėti tai, ką galvoji…

     • Tada klausimas, ar privaloma deklaruoti? Jeigu tiesiog ignoruoju temas, susijusias su klientu?

     • ArturasR

      Pasikartosiu, bet manau,,  kad privaloma. Nes ne visi žino. O kai nežino, tai galvoja, kad esi nepriklausomas. O iš tiesų nesi, nes uždirbi iš tos įmonės, apie kurią nerašai, o nerašai todėl, kad uždirbi :)

      Sveikapročiai pasipuošusios galvos čia labai tinkamas pavyzdys – visi galvojo, kad jie nepriklausomai matavo rodiklius, o iš tiesų juk matavo savo šeimos biudžetą…

      Kol niekas nežinojo, ginčijosi tik apie sveiką protą, o po to – jau tik apie prostitucijos įgūdžius. Tfu.

     • ArturasR

      Mykolai, sakyčiau, taip. Nes jei rašai tomis temomis ir jose mini tas įmones, kurios nėra Tavo klientai, tai reiškia, kad suteki išskirtines teises savo klientui. Nebent kur nors savo tinklaraščio viršuje esi deklaravęs, kad ta konkreti įmonė yra Tavo klientas, Tau moka pinigus ir todėl, norėdamas ramiai gyventi ir turėti duonai apie ją nerašai.

     •  Dėkui už atsakymą. Mano nuomonė šiek tiek nesutampa, bet nekardinaliai. Todėl ne esmė.

 • Auksinis_kardas

  Atkreipsiu dėmesį į kitką: su kokiu pasimėgavimu, čepsėjimu liberaliai konservatyvioji jaunuomenė džiaugėsi užčiuoptomis klaidomis ištariant ministerijos pavadinimą, kažkur prasimušant automatinio vertimo nenusisekimui, ar tik tuo, kad žmogus nešioja stiprius akinius. Kaip ryškiai tame klegesyje spindi nebylus sumanumas, priimant pasiūlymus iš dar tos pačios dienos ryte dergtų rankų. Sakau, tai geras mūsų būdo paveikslas.

 • gurginis

  Vistik vis daugyn pykčio, vis sunkiau surandamas humoro jausmas, nėra taip gerai. Ir vis stiprėjantis pamokslų nuo Kalno tonas.
  Seniau čia buvo geriau.

  • ArturasR

   mielas gurgini, atsiprašau, ir tamstos komentaro nemačiau. Ką galiu pasakyti… anksčiau ir duona buvo be konservantų, ir mokslas bei gydymas nemokamas. Suprantu nuoskaudą, bet nieko negaliu pakeisti.

   O gero humoro jausmo siūlau ieškoti pas A.Ramanauską, A.Puklevičių ir J.Jankevičių. Aš net nebandau į juos lygiuotis, nes tai ne mano jėgoms.