Reemigracijos nebus. Ir nereikia

Savaitraštis 15min 2013 02 08

*******************

 

http://www.lt-vacc.org/forumas/viewtopic.php?f=4&t=1541#p17240

Tomis dienomis kai aš skridau, jos dirbo kituose reisuose…

Kai šį pirmadienį Londono Stanstedo oro uoste laukiau eilėje prie dokumentų patikros, šalia stovėjo jauna lietuvių šeima. Jai – maždaug 23-eji, jam – kokie 25-eri. Vienai mergaitei dar nėra metukų, antrai – apie trejus ketverius.

Mums, kartu su visa eile, pamažu judant į priekį, ji pasisuko į jį ir paklausė: ar jau paskambinai tėčiui?

Šis trumpas epizodas iš pradžių buvo tik vienas didelės mozaikos gabalėlis. Išsamesnis visos mozaikos paveikslas susidėliojo vėliau: iš kūdikių “Ryanair” reise, skrendančiame į Londoną, skaičiaus ir jų sutartinio klyksmo leidžiantis lėktuvui (nes jie dar per maži, kad suprastų, kodėl jiems skauda ausis ir todėl jokių paiškinimų neklauso), keliasdešimties sportinėmis kelnėmis “pasipuošusių” ir atvykstančius iš Vilniaus pasitinkančių vaikinų (teigiama, kad tai išskirtinai lietuvių ir latvių bruožas), dokumentus tame pačiame Stanstedo oro uoste tikrinančio britų pareigūno, kuris tau sako “Labas vakaras” ir “Ačiū”.

Tos mozaikos pavadinimas visiems jau seniai žinomas, seniai aptarinėjamas ir gal net kiek jau pabodęs – emigracija. Visi apie ją viską išmano, visos vyriausybės su ja kovoja, kai kada net bandoma įvairių programų pakurti (Latvijoje šiuo metu viena tokia kaip tik svarstoma), tačiau niekas iš esmės nesikeičia. Ir, panašu, nesikeis.

Tą ypač gerai supranti stovėdamas šalia tos jaunos šeimos su dviem mažom mergaitėm. Jie tarpusavyje vis dar kalbasi lietuviškai, tačiau Lietuvoje jų jau nebėra ir tikriausiai niekada nebebus. Išskyrus galbūt artimųjų laidotuves, vestuves ar trumpas atsotogas.

Galiu, žinoma, klysti, bet žiūrint į tuos jaunus žmones, girdint jų pokalbių nuotrupas, stebint, kaip jie rikiuojasi eilėje prie vartų, ir ką vėliau dauguma jų veikia lėktuve, manęs neapleido mintis, kad didžioji dalis jų nėra tie žmonės, dėl kurių mums labai reikėtų pergyventi ir dėti pastangas juos susigrąžinti atgal.

Jie pragmatikai, aiškiai žinantys, ką daro. Tie klykiantys kūdikiai bei jų vežimėliai “Ryanair” lėktuvuose skrenda ne šiaip sau – jie yra geresnio ir paprastesnio gyvenimo garantas. Jie, be didesnių pastangų, užtikrina pigesnį būstą, jie suteikia teisę į pajamas neturint darbo (ar tiesiog nenorint dirbti), jie net leidžia iš dalies pasirūpinti savo artimaisiais.

Kalbant paprasčiau, tie kūdikiai nuima naštą nuo mūsų visų ir perkelia ją Didžiajai Britanijai, kuri vis dar gali leisti šią naštą prisiimti. Kita vertus, tie kūdikiai kartu yra kaina, kurią mes sumokame Didžiajai Britanijai už tą jos prisiimtą naštą.

Ar tie mainai lygiaverčiai? Tikriausiai priklauso nuo to, iš kokių pozicijų žiūrėsi. Jei tikslas yra galvų skaičius, tada galbūt Didžioji Britanija laimi. Bet jei rūpi kokybė ir geresnis gyvenimas tiems, kas stengiasi, tada – ačiū britams už jų geranoriškumą. Taip, kartu su kiekybe galbūt prarandame galimybę mokėti šiek tiek didesnes pensijas dabartiniams pensininkams, bet kalbant apie kokybę – galbūt atsiranda daugiau erdvės ir galimybių tiems, kas iš gyvenimo nori daugiau nei pašalpų.

Todėl visiems tiems, kurie kalba apie galimybę kažką iš kažkur susigrąžinti, noriu pasakyti paprastą dalyką: pamirškit. Reemigracijos nebus. Ir iš tiesų jos ir nereikia, nes Lietuva tikriausiai niekada nebus tokia turtinga ir geranoriška kaip Didžioji Britanija.

Bet vis dar esame pakankamai turtingi, kad pradėtume rūpintis tais, kurie vis dar gimsta Lietuvoje ir neklykia “Ryanair” lėktuvuose.

(7 balsų, vidurkis: 3,29 iš 5)
Loading...
 • Antai koks tautos grynintojas :) prieš keletą dienų Donskyje atskleidėte žydšaudžio prigimtį, o dabar pats pasipuošėte dailia SS uniforma. Svarbu ne kiekybė, o kokybė! :) Neketinu klausti, kaip matuojate pasilikusiųjų kokybę; ir nesistebiu, kad tikite žmogaus kokybės pastovumu, tai pernelyg paprasta sukritikuoti. Ko gero, labiausiai nustebino paprastos matematikos nemokėjimas. Netekus šimto tūkstančių jaunų šeimų, – tebūnie jos visos suporuotos iš treninguotų budulių –  netenkama dviejų šimtų tūkstančių naujų gyvybių, tarp kurių neabejotinai yra nauji račai, donskiai, ramanauskai ir užkalniai. Pensininkai naujos kartos nepagimdys.

  Tiesa, ir Stalinas mėgdavo sakyti: „nėra žmogaus, nėra problemos“. :)

  • suomis

    Neveltui nacionalsocializmas savo prigimtim socialistiškas. O socializmas yra progresas… Va taip     :p

   • Socializmas nėra nacionalistiškas užtai.

    • suomis

     Klysti.

  • Rytis_I

   Šiaip jau, jei teisingai supratau, kalba ne tiek apie išvykstančių „nekokybę“, kiek apie gyvenimo kokybę. Kolkas britai siūlo geresnę „gyvenimo kokybę“. Berods D. Britanijos socialinė politika greitu laiku gali keistis – dovanų maišas ne guminis..

 • NiekurNeiva

  Vis dažniau, kad suprasti šiandienines reklamas (mintis, šūkius) tenka prašyti vaikų pagalbos. Kartais padeda anūkai. Senstu – faktas. 
  Prisipažįstu, bet nesuprantu, ką šiame „pašalpų eksporto“  poste iliustruoja (veda paralelę?) pliažinių merginų foto? Ar čia kokios žinomos „vieši asmenys“? Ar čia, tipo, „žurnalistės“ jau nuo anksčiau dirbančios Saloje? Ar tai tiesiog „formų“ viršenybė prieš „turinį“ ?

  • ArturasR

   mielas NiekurNeiva, tos mergaitės yra Ryanair stiuardesės iš gana plačiai žinomo  kalendoriaus http://www.youtube.com/watch?v=Cs10Ynz6W30

   • NiekurNeiva

    Ačiū.

    Vadinasi, tiesiog žaisminga nuoroda į Ryanair.

    Plius gera lengva nuotaika.

   • NiekurNeiva

    Ačiū.

    Vadinasi, tiesiog žaisminga nuoroda į Ryanair.

    Plius gera lengva nuotaika.

 • Izbliondimas

  Visiškai pritariu.
  Pastebima, kad Lietuvoje taip kas 20 metų susidaro niekam čia netinkamų tipų arti milijono.
  Tokia matyt karma mūsų šaliai.
  Tad tikrai be reikalo būna, kai gailima netekusiųjų.
  Juk ne per dieną jie patampa čia nereikalingi. Taigi.

  • Valstybiško mąstymo perlas: „ne per dieną jie patampa čia nereikalingi“. Kas išvertus kitais žodžiais – kiekvienas už save. Jei neprisitaikei du milijonus talpinančioje geldoje, esi balastas. Vietų skaičius ribotas. :)

   • suomis

     Taip ir yra. Kaip viena moteris yra teisingai pastebėjusi, Lietuvoje vyksta socialinė diskriminacija. Tai idomus fenomenas, nes niekur pasaulyje daugiau nėra taip, kad žmonės būtų diskriminuojami dėl savo soc. padėties. Visur pasaulyje neturtingi žmonės turi mažiau galimybių, tai normalu, bet tik Lietuvoje, jie dar yra pažeminami, nes čia taikomi dvigubi standartai.
    Kai gerai pagalvoji, tai suvoki, kad ši šalis išgyventi šansų neturi.
    Lietuva mokslininkams turėtų būti idomus tyrimų objektas, kaip šalis pasirinkusi susinaikinimo kelią. Čia tiek medžiagos tirinėjimui….

    • suomis

      Kilo mintis, kad Lietuva, kaip ir Indija yra kastinė valstybė. Hmm. Labai idomu. :) Kuo toliau, tuo idomiau….

    •  Dėl savo soc. padėties žmonės diskriminuojami anaiptol ne vien Lietuvoje. Kadaise Lietuvą norėta paversti nauju demokratijos lopšiu – Šiaurės Atėnais. Bet panašu, kad ji virsta Šiaurės Rio de Žaneiru.

     • Kas blogai su Rio de Žaneiru? Prisižiūrėjot Smėlio karjerų generolų?
       Vikipedia: Current decreases in the population of favelas can, in some ways, be credited to the original reasons of rural to urban migration that, in the last years, has become less attractive once the investments in the rural whole in Brazil has improved the life conditions to rural workers.Other investments, such as the ones to industries, infrastructure, tourism and social assistance are helping to spread the wealth, developing historic underdeveloped regions (like Northeastern Brazil) and reducing the reasons to migrate to economic cores like São Paulo and Rio de Janeiro. All of this has added to the fast economic growth Brazil has been experiencing. The poor classes are entering the middle classes and the rate of poverty is vertiginously falling.

     • na, ir Atėnai jau ne tie, kurie buvo…

     • suomis
     • suomis

       Man atrodo, kad mūsų bėdos kyla iš to, kad prioritetai ne ten sudėti.

 • Visgi super gerai nuteikia idealių avia stiuardesių vaizdas kiekvieną kartą atverčiant račas.lt. V koito veki pasirūpinta eilinio komentatoriaus geresne nuotaika, ačiū. For real.

 • Romuald Loiba

  švelniai tariant keistas požiūris..

 •  Tai, kad skraidantys yra pasipuose sportinemis kelnemis nereiskia, kad emigruoja zemesnysis sluoksnis. Taip gali atrodyti tik didmiestyje gyvenanciam kavinese pietaujanciam ir ofise dirbanciam aukstesniojo sluoksnio atstovui. Is tiesu tie emigruojantieji yra tipiniai viduriniojo sluoksnio atstovai, kurie issiskiria tik atvyke i Vilniaus, ar Kauno oro uosta. Nes atvyksta jie daznaiausiai is provincijos, kuri, beje, ir yra didzioji Lietuvos dalis. Mieste gyvenant kartais tas pamirstama. Todel Lietuva per emigracija netenka ne zemiausiojo, o vidutiniojo sluoksnio. Nemalonu zinoma tai pripazinti, lengviau juos nurasyti, ir pasakyti, kad tokiu mums nereikia.
  Cia kaip pinigine pametus guostis, kad ji vistiek tuscia buvo ir apiplysus jau.

  • suomis

    Man kilo dar viena asociacija. Šis p.Artūro proveržis labai primena tą momentą, kuomet žmones apima nepaaiškinamas pyktis prieš jiems išsiskiriant. Tai teko labai gerai pastebėti vaikystėje, kai koks nors draugas išsikraustydavo, su tėvais, į kitą vietą gyventi. Buvo idomu pastebėti, kad pykdavomės su draugeliu, nors tam nebuvo jokios priežasties. O paskui juokdavomės iš savo kvailumo. :) Ir šis tekstas, labai primeną tą situaciją.

   • Gerai pastebėjote! Tik pridėčiau dar vieną Račo bruožą – polinkį prieštarauti vyraujančiai nuomonei. Bet ne dėl to, kad nuomonė būtų bloga, o todėl, kad jos laikosi dauguma. Spėju, kai Rūta Meilutytė iškovojo olimpinį auksą ir visa Lietuva džiaugėsi jos pergale, buvo žmogus, kuriam tai baisiai nepatiko :) Kita vertus, nėra nieko įtartinesnio už visuotinį sutarimą…

 • Izbliondimas

  Taigi. Cituoju: „…Didelė bėda, kad jie visi vagia. Kam pirkti, jei galima pasiimti. Daugelyje parduotuvių kamerų nėra, o jei ir yra, niekas jų nestebi. Taigi ateina lietuvis su tuščia kuprine ir prisikrauna ją pilną maisto. Jei kasininkė pasiteiraus, kas kuprinėje, jis tuoj pat pasipiktins, o kasininkė atsiprašys. Paprastai niekas nieko ir neklausia – Norvegijoje niekas neturi teisės atidaryti mano kuprinės, apsauginis niekaip negali suvaržyti mano laisvės. Taigi, ką jau ką, o savo teises lietuviai labai gerai žino ir mėgsta garsiai jas pareikšti“, – tikino pašnekovas.
  Taip pat vyras prisiminė, kad lietuviai net du kartus įsilaužė į pagrindinę jo miestelio parduotuvę. Buvo pavogta technikos maždaug už 100 tūkst. litų, tačiau tąkart vagys nebuvo pagauti. Po trijų savaičių į parduotuvę buvo vėl įsilaužta…“

 • Na, su treningais viešoje erdvėje (išskyrus sportuojant) vaikšto tik mužikai. Ką toliau, gerbiamas Artūrai, parašatė yra klaidinga. Ar noras paprastesnio gyvenimo yra nusikaltimas? Yda? Gi važiuoja ne dėl to, kad gyventų iš vaikų pašalpų. Apskritai ko gero dauguma važiuoja net be vaikų. Faktas, tas kad vakaruose gyvenimas yra paprastesnis, visais aspektais. Emigracija yra tikra katastrofa Lietuvai. Aš žinau žmonių išvažiavusių ir kokioje JAV ar Švedijoj yra patapę verslininkais. Nes ten paprasčiau. Kodėl jie negalėtų dirbti čia, lietuvoje? Net jei išvažiuoja treninguotasis, tai vis tiek blogai, įsivaizduokite nebūtų emigracijos: turėtume kokį 0,5 – 1 mln. bedarbių, piktų ir įsiutusių – valdžia turėtų iš esmės, nuoširdžiai, o ne deklaracijomis spręsti bedarbystės, darbo teisės supaprasatinimo ir panašius klausimus. Emigracija – tai ventilis apsaugantis mūsų valdžią nuo galvojimo.
  Aš žinau jau yra lietuvių užsidirbusių per 20 metų pensijas JAV, ar Anglijoj ir čia jau grįžusių. Emigracijai bęsitesiant tokių žmonių tik daugės. Taigi daugės žmonių lietuvos Respublikos pileičių nesaistomų jokių ryšių su Lietuva, net pensijas gaunančių iš užsienio. Skambės banaliai, bet mano supratimu tai grėsmė nacionaliniam saugumui. Tokie žmonės bus abejingi per rinkimus arba balsuos visiškai negalvodami, koks skirtumas gi jiems balsuoti už ką – gi pensijas moka užsienis.

  Tačiau pati didžiausia klaida, manau tai jūsų, gerbiamas Artūrai, mąstymo būdas: a tegul negrįžta, tegul Lietuvoje lieki tik „kokybiški“. Kažkada ir pokariu buvo mąstoma: tauta apsivalys, liks tiks „užgrūdinti“. Taip nebuvo, ir niekada nebus. 

  Neseniai skaičiau vieno „baltojo“ ruso emigranto, filosofo mintis, parašytas prieš 60 metų: taip bolševikų perversmas yra blogis, bet tauta dabar „skausmingai apsivalo“. Kaip apsivalo Rusija po 70 metų komunizmo matome. Žmonių netektys valstybei bet kokia forma: karo, maro, emigracijos yra blogis.

 • Eliza

  laba diena, labai malonu Jus rasti , cia Jus man padejote ta diena lagamina nunesti i apacia, buvau su 2 vaikais, 2 lagaminais ir vezimeliu. Pagalvojau kazkur matytas zmogus, gal labai zinomas Lt aktorius?

  • Marius Gaubas

   Leiskite paklausti,o jei tik krypties butu teke paklausti? Ir be vaiku? Ir be lagaminu? O jei butu anonimas? Kaip tada? Kvaili klausimai (mano) :)

   • ArturasR

    Mariau, niekas nieko neklausė ir vaikai čia niekuo dėti. O aš ir buvau anonimas, kuriam pasirodė, kad kažkam reikia šiek tiek pagalbos. Tad tie klausimai išties nelabai protingi:)

  • ArturasR

   Labas, Eliza, ir man malonu, kad radote:) Tikiuosi, kad užsuksite dažniau. Beje, ar žinomi aktoriai taip pat padeda lagaminus laiptais nusinešti?