Nuotolinės studijos # 3: ir vėl apie tą patį – Kremliaus stiliaus propagandą ir šaltinius

VSD nutekintos pažymos apie Rusijos keliamas grėsmes, dėl kurios STT krėte naujienų agentūros BNS žurnalistės namus ir garažą, tikrieji autoriai yra Rasa Juknevičienė ir Andrius Užkalnis. Už šį darbą jiems abiems buvo pažadėta po tokį pat ordiną, kokįį turi Audrius Matonis, o A.Užkalniui, įvertinant jo nuolatines pastangas tarnauti už dyką – dar ir medinis 32 kvadratinių metrų namelis Kryžiokų sodų bendrijoje, kad jis nustotų verkti, kaip sunku jo vaikams yra gyventi tarp smogo ir dulkių. Tokią sensacingą žinią šiandien paskelbė ne Artūras Račas, o Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, skelbia ekspertai.eu.

Informacija paskelbta Lietuvos prezidentės interneto svetainėje, kurioje skelbta apie būsimus apdovanojimus liepos 6-osios proga.

Tokia informacija radikaliai prieštarauja anksčiau skelbtai Generalinės prokuratūros ir kandidato į prezidentus A.Paulausko skelbtai propagandai, neva minėtą pažymą surašė VSD analitikai, o nutekino pati D.Grybauskaitė per savo patarėją D.Ulbinaitę.

Dabar pati prezidentūra pripažino, kad vadinamąsias „pažymas“ rašo A.Užkalnis su R.Juknevičiene, nes VSD negali pasisamdyti jokių analitikų, kadangi visas biudžeto lėšas išleidžia žurnalistų telefoniniams pokalbiams klausyti ir tvorai aplink naująjį VSD pastatą įrengti.

Ši informacija netrukus buvo pašalinta iš Lietuvos Prezidento interneto svetainės.

Paskaitėte ir patikėjote? Tada esate toks protingas kaip konservatorių ciuciukai, kurie jau kelias dienas loja dėl jų mylimą partiją pašiepiančio smagaus video klipo arba 15min.lt redaktoriai, kurie šiandien paskelbė tekstą „Netikėtai Rusijos Valstybės tarybos paskelbta informacija: Krymo referendume už prisijungimą prie Rusijos balsavo vos 15 proc. gyventojų

Žinote, kas liūdniausia? Ogi tai, kad tas tekstas patenka tarp skaitomiausių naujienų ir kad juo 15min.lt demonstruoja, kad ne tik Rusijos propagandinė žiniasklaida gali kurti pasakas apie snaiperes baltomis kojinėmis.

Bet pažiūrėkime į šį tekstą atidžiau. Tiksliau, gal reikėtų sakyti, žiūrėkime į šio teksto šaltinį, kuris yra Ukrainos naujienų puslapis, kuris, savo ruožtu, remiasi savo žurnalistų sukurtu propagandiniu video siužetu

http://tsn.ua/video/video-novini/krim-za-priyednannya-do-rosiyi-faktichno-ne-golosuvav.html

Jei pažiūrėsite šį video siužetą, pamatysite, kad jokių įrodymų, patvirtinančių šią propagandinę žinią, siužete nėra. Ten parodomas tik titulinis Rusijos valstybės tarybos puslapis (tai labai aiškiai matyti adreso eilutėje). Jokio printscreen’o ar bent jau teksto, kuris neva buvo sklebiamas žiūrovai nepamato. Užtat jie mato labai gražią grafiką su baltais, žaliais ir spalvotais žmogeliukais.

O faktų juk ir nereikia, nepaisant to, kad šaltinio nurodymas yra viena pagrindinių žurnalistikos taisyklių. Kaip ir paaiškinimas, kad šaltinis nėra patikimas ir ši „naujiena“ negali būti patvirtinta kitais šaltiniais, ką galbūt buvo galima padaryti šiuo atveju.

Žinia „įtvirtinama“ Rusijos politikės citata, aiškiai neturinčia nieko bendro su skelbiama naujiena, o tik išreiškianti bendrą šios politikės požiūrį į Rusijos veiksmus Ukrainoje.

Kodėl 15min.lt platina tokį briedą, man sunku pasakyti. Juo labiau, kad kitoje pamokoje pakalbėsime apie dar vieną panašią „seansacingą istoriją“.

Tačiau tvirtai galiu konstatuoti, kad tiek Kremliaus stiliaus propagandos Lietuvos žiniasklaidoje dar nėra buvę. Gailą, kad į šią isteriją įsijungia ir 15min.lt, kuriems iki šiol gana sėkmindavai pavykdavo būti atsvara delfistinei „žurnalistikai“.

Bet tikriausiai, kaip kažkada spėjau, propagandos virusas yra žiauriai užkrečiamas.

 

 

(23 balsų, vidurkis: 5,00 iš 5)
Loading...