Nuotolinės studijos #8: Kaip reikia rašyti
Kadangi susilaukiu priekaištų, kad tik kritikuoju (nes toks mano darbas), o pats nieko nemoku, tanusprendžiau šią trumpą pamoką skirti, ne kritikai, o demonstracijai.
Parodysiu jums, kaip reikia rašyti ir, kad būtų lengviau, parašysiu ta pačia tema, kuria, kaip jau visi žinome, labai nesėkmingia bandė parašyti anoniminis 15min.lt autorius.
Taigi, tas tekstas galėtų atrodyti maždaug taip:
Per gegužę vykusius Prezidento ir Europos Parlamento rinkimus jaunų rinkėjų aktyvumas buvo beveik du kartus didesnis nei prieš pusantrų metų vykusiuose Seimo rinkimuose, rodo Vyriausiosios rinkimų komisijos tinklaraščiui racas.lt pateikti duomenys. Duomenų apie rinkėjų aktyvumą pagal amžių 2009 metų Europos Parlamento rinkimuose VRK nepateikia.
Prezidento rinkimų pirmajame ture, vykusiame gegužės 11 dieną, prie balsavimo urnų atėjo 37,2 proc. rinkėjų iki 24 metų ir 37,3 proc. rinkėjų, kurių amžius nuo 25 iki 34 metų. 2012 metų spalio mėnesį vykusių Seimo rinkimų primajame ture šie skaičiai atitinkamai buvo 16,3 ir 18,9 procento. Antrajame ture jie truputį išaugo ir siekė atitinkamai 18,8 ir 21,9 procento.
Tiesa, antrajame Prezidento rinkimų ture ir Europos Parlamento rinkimuose, kurie vyko gegužės 25 dieną, jaunesnio amžiaus rinkėjų aktyvumas, aplyginti su gegužės 11-ąją, kiek smuktelėjo – savo valią panoro išreikšti 30,5 proc. asmenų iki 24 metų ir 32,9 proc. rinkėjų nuo 25 iki 34 metų.
Aktyviausiai Prezidento ir Europos Parlamento rinkimuose dalyvavo 65-74 metų rinkėjai. Pirmajame prezidento rinkimų ture dalyvavo 66,9 proc. šios amžiaus grupės rinkėjų, o antrajame ture ir Europos Parlamento rinkimuose – 64,6 procento.
2012 metų Seimo rinkimų pirmajame ture aktyviausiai balsavo rinkėjai, kurių amžius viršija 75 metus – 71,7 procento. Antrajame ture aktyviausi buvo 65-74 metų rinkėjai, kurių aktyvumas siekė 53,2 procento.
Moterys visose amžiaus grupėse, išskyrus vieną, tiek 2012 Seimo rinkimuose, tiek šiemet vykusiuose Prezidento ir Parlamento rinkimuose buvo aktyvesnės nei vyrai. Vyrai pagal aktyvumą lenkė moteris tik tarp rinkėjų, kurių amžius viršija 75 metus. 2012 metų Seimo rinkimų anrajame ture šioje amžiaus kategorijoje balsavo 55,9 proc. vyrų ir 45,1 proc. moterų, šiemet piramajame prezidento rinkimų ture – atitinkamai 69,1 ir 59 proc, o antrajame ture ir EP rinkimuose – 68,7 ir 59 procento.
Jauniausių rinkėjų – iki 24 metų amžiaus – grupėje moterų aktyvumas prezidento rinkimų ture buvo 39 proc, vyrų – 35,5 proc., antrajame ture ir EP rinkimuose – atitinkamai 32,8 ir 28,3 procento.
Lietuvos prezidente penkerių metų kadencijai antrajame ture buvo išrinkta dabartinė prezidentė, nepartinė konservatorių, liberalų ir išnykusios partijos „Drąsos kelias“ remiama Dalia Grybauskaitė beveik 20 proc. punktų nugalėjusi savo varžovą LSDP kandidatą Zigmantą Balčytį.
Europos Parlamento rinkimuose po du mandatus iškovojo TS-LKD, LSDP, Liberalų Sąjūdžio ir „Tvarkos ir teisingumo“ partijos, po vieną – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso koalicija, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga bei darbo partija.
2009 metų Europos Parlamento rinkimuose TS-LKD buvo laimėjusi 4 mandatus, LSDP – 3, „Tvarka ir teisingumas“ – 2, o Darbo partija, Liberalų Sąjūdis ir LLRA – po vieną.
Iki kito karto.