Nuotolinės studijos #8: Kaip reikia rašyti

Kadangi susilaukiu priekaištų, kad tik kritikuoju (nes toks mano darbas), o pats nieko nemoku, tanusprendžiau šią trumpą pamoką skirti, ne kritikai, o demonstracijai.

Parodysiu jums, kaip reikia rašyti ir, kad būtų lengviau, parašysiu ta pačia tema, kuria, kaip jau visi žinome, labai nesėkmingia bandė parašyti anoniminis 15min.lt autorius.

Taigi, tas tekstas galėtų atrodyti maždaug taip:

Per gegužę vykusius Prezidento ir Europos Parlamento rinkimus jaunų rinkėjų aktyvumas buvo beveik du kartus didesnis nei prieš pusantrų metų vykusiuose Seimo rinkimuose, rodo Vyriausiosios rinkimų komisijos tinklaraščiui racas.lt pateikti duomenys. Duomenų apie rinkėjų aktyvumą pagal amžių 2009 metų Europos Parlamento rinkimuose VRK nepateikia.

Prezidento rinkimų pirmajame ture, vykusiame gegužės 11 dieną, prie balsavimo urnų atėjo 37,2 proc. rinkėjų iki 24 metų ir 37,3 proc. rinkėjų, kurių amžius nuo 25 iki 34 metų. 2012 metų spalio mėnesį vykusių Seimo rinkimų primajame ture šie skaičiai atitinkamai buvo 16,3 ir 18,9 procento. Antrajame ture jie truputį išaugo ir siekė atitinkamai 18,8 ir 21,9 procento.

Tiesa, antrajame Prezidento rinkimų ture ir Europos Parlamento rinkimuose, kurie vyko gegužės 25 dieną, jaunesnio amžiaus rinkėjų aktyvumas, aplyginti su gegužės 11-ąją, kiek smuktelėjo – savo valią panoro išreikšti 30,5 proc. asmenų iki 24 metų ir 32,9 proc. rinkėjų nuo 25 iki 34 metų.

Aktyviausiai Prezidento ir Europos Parlamento rinkimuose dalyvavo 65-74 metų rinkėjai. Pirmajame prezidento rinkimų ture dalyvavo 66,9 proc. šios amžiaus grupės rinkėjų, o antrajame ture ir Europos Parlamento rinkimuose – 64,6 procento.

2012 metų Seimo rinkimų pirmajame ture aktyviausiai balsavo rinkėjai, kurių amžius viršija 75 metus – 71,7 procento. Antrajame ture aktyviausi buvo 65-74 metų rinkėjai, kurių aktyvumas siekė 53,2 procento.

Moterys visose amžiaus grupėse, išskyrus vieną, tiek 2012 Seimo rinkimuose, tiek šiemet vykusiuose Prezidento ir Parlamento rinkimuose buvo aktyvesnės nei vyrai. Vyrai pagal aktyvumą lenkė moteris tik tarp rinkėjų, kurių amžius viršija 75 metus. 2012 metų Seimo rinkimų anrajame ture šioje amžiaus kategorijoje balsavo 55,9 proc. vyrų ir 45,1 proc. moterų, šiemet piramajame prezidento rinkimų ture – atitinkamai 69,1 ir 59 proc, o antrajame ture ir EP rinkimuose – 68,7 ir 59 procento.

Jauniausių rinkėjų – iki 24 metų amžiaus – grupėje moterų aktyvumas prezidento rinkimų ture buvo 39 proc, vyrų – 35,5 proc., antrajame ture ir EP rinkimuose – atitinkamai 32,8 ir 28,3 procento.

Lietuvos prezidente penkerių metų kadencijai antrajame ture buvo išrinkta dabartinė prezidentė, nepartinė konservatorių, liberalų ir išnykusios partijos „Drąsos kelias“ remiama  Dalia Grybauskaitė beveik 20 proc. punktų nugalėjusi savo varžovą LSDP kandidatą Zigmantą Balčytį.

Europos Parlamento rinkimuose po du mandatus iškovojo TS-LKD, LSDP, Liberalų Sąjūdžio ir „Tvarkos ir teisingumo“ partijos, po vieną – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso koalicija, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga bei darbo partija.

2009 metų Europos Parlamento rinkimuose TS-LKD buvo laimėjusi 4 mandatus, LSDP – 3, „Tvarka ir teisingumas“ – 2, o Darbo partija, Liberalų Sąjūdis ir LLRA  – po vieną.

Iki kito karto.

(18 balsų, vidurkis: 5,00 iš 5)
Loading...
 • Puodukas

  Pataisymas, sorry: Lietuvos prezidente penkerių metų kadencijai antrajame ture buvo išrinkta dabartinė prezidentė, nepartinė konservatorių, liberalų ir išnykusios partijos “Drąsos kelias” remiama Dalia Grybauskaitė beveik 20 proc. punktų nugalėjusi savo varžovą LSDP kandidatą Zigmantą Balčytį, kuri reme teisiama Darbo partija, Lenku partija, nusalinto prezidento Tvarka ir Teisingumas partija.. bukim objektyvus.. :)

 • Bobute

  O gal ir man pasimokyti kaip reikia rašyti? Ne, geriau pasimokysiu suprasti rašančius…

  Taigi p. A. Račas rašo:

  „…ir išnykusios partijos “Drąsos kelias” remiama…“

  Kas tai – nuomonė ar faktas? Panašu, kad autorius teigia jog ši partija jau išnyko- jos jau nebėra, t.y. pateikia kaip faktinę aplinkybę. Tačiau nei argumentų, nei nuorodos į tokios informacijos šaltinius nepateikia…
  Na ką gi, teks pačiai. Taigi, Seimo puslapyje randame, kad tokia Frakcija yra. Beje, šios frakcijos nariai P. Gylys, J. Varkala, V.Vasiliauskas, A. Stancikienė dažnokai matomi viešoje erdvėje. Bet ko tam mūsų Seime nebūna. Gal partijos nebėra, o frakcija ten dar likusi?
  Taigi, pirmyn į Teisingumo ministeriją. Ten veikiančių partijų sąrašuose 37. eilutėje
  randame – „Drąsos kelias“ politinė partija ( subjekto kodas – 302747527). Partijos narių skaičius 2014-03-03 d.- 1191… Duomenys atnaujinti -2014-05-28.
  Va tau ir žurnalistai rašytojai.

  • Valdas

   Bobute, sveikinu! Mokiniai, Jūsų asmenyje, lenkia mokytoją! Artūras juk mėgsta tikslumą. Nors realiai pagal fakta, o ne pagal teisę- Artūras teisus. Savo turiniu tokia partija išnykusi, o tikslaiu, net nebuvo atsiradusi. Bet faktas ir tas, kad Drąsos kelio atstovai dalyvavo rinkimų apygardu darbe visuose miestuose. Atsiprašau. Fakto apie visus miestus netikrinau. Čia tik prielaida. Šimtaprocentinis faktas – „Drąsos kelio“ deleguoti atstovai dalyvavo kai kurių rinkimų apygardų darbe. Bet pala, vėl stop. O jei dalyvavo ne kai kurių, o visų, ar bent jau daugumos apygardų darbe, kas tuomet? Tuomet susilauksiu Varkalos pretenzijų… Reiškia apie šios partijos darbą apygardose neskelbiu visai ir pasakau tik tiek, kad asmeniškai pažįstų vieną žmogų, kuris dalyvavo vieno miesto rinkimų apygardos darbe. Va dėl šio sakinio nei Račas, nei Bobutė, nei Varkala tikrai neprikibs:)

  • ArturasR

   Bobute, tai tamsta teigiate, kad tos 37 partijos visos yra ir neišnykusios? Tada tamstai reikėtų pasimokyti ne tik kaip rašyti, bet ir klaip galvoti.

   • Bobute

    Ponas Artūrai, kas atsitiko? Ar atsirado problemų su teksto suvokimu?
    Aš nieko neteigiau apie jokias 37 partijas. Aš tik pateikiau duomenis iš TM sąrašo 37 eilutės.
    Be to, VRK tinklalapyje galima rasti DK partijos finansinių ataskaitų
    rinkinį, biudžeto dotacijų panaudojimo bei Audito ataskaitas, kurias šių metų kovo mėnesį pateikė ta, anot Jūsų – išnykusi, partija. VRK skelbia, kad ši info atnaujinta 2014-05-28.
    Jei ir to maža, galima pasižvalgyti JAR – http://www.registrucentras.lt/jar/p/dok.php?kod=302747527

    Matom, kad 2014-05-02 buvo įregistruoti Įstatų pakeitimai, pateikta TM išvada.

    Taigi, faktų rodančių, kad partija DK dar neišnykusi – apstu…
    Vienok, gali būti, kad LRS, TM, VRK, JAR klysta, o teisus – A. Račas… Bet norėtųsi bent kokios nuorodos į šaltinius. Partija
    gali išnykti –reorganizuotis ar likviduotis-tik jos pačios arba Teismo sprendimu (Politinių partijų įstatymo 9 straipsni 1 ir 2 punktai). Gal, sakau, praleidau pro akis šį faktą?

    • Valdas

     Bobute, Jūs šaunuolė. 1:0 Jūsų naudai prieš Artūrą!

     • ArturasR

      Mielas Valdai, jei aš pasakysiu, kad D.Teišerskytė ir A.Valinskas yra juokdariai, o kokia nors turgaus boba sakys, kad jie politikai, jūs irgi sakysite, kad ta turgaus boba šaunuolė ir skaičiuosite rezultatą?

     • Valdas

      Ačiū, Artūrai- nors vienam žmogui aš mielas! Jūs mokatre šiuo epitetu išreikšti pagarbą žmogui:). O dėl Valinsko pritarsiu Jums, o ne turgaus bobai. Tik rezultato skaičiuoti nereiktų, nes turgaus boba iš nepalyginamai seklesnių vandenų, nei plaukiojate Jūs, O Bobutė gali žaisti su Jumis ir aukščiausioje lygoje. Todėl ir suskaičiavau. Girdėjot Valdo nuomonę.

     • Bobute

      Ačiū, Valdai… :)
      Bet aš ne dėl rezultato , aš norėdama prisidėti prie mokymo proceso… :)

  • Auksinis_kardas

   Čia bus tinkama vieta apginti žodžio laisvę. Kieno ir nuo ko? Šiuo atveju AR, ir nuo AR mėgiamo smulkmeniškumo. Įdomus atvejis. Akivaizdu, kad partijos išnykimas nusakomas hiperbolizuotai, kaip reiškinio nunykimas, bet ne kaip formalaus dokumentuoto darinio. Darinys gal ir tebėra, bet gyvybės jame nebesimato. Formalusis žurnalistinis požiūris, taip čia mėgiamas ir propaguojamas, kaip tik varžytų išraišką, – kuri, būdama neformali, labiau suprantama, ir teksto visai neskriaudžia. Ačiū, Bobute, už pamokantį diskursą, – pastabumas ir darbštumas rinkti faktus yra būtent tie, kuriuos AR skelbia vertybe.

   • Bobute

    Nereikėtų pamiršti, kad čia – nuotolinės studijos. Taigi, pavyzdinis tekstas – Kaip reikia rašyti – turėtų būti pavyzdinis kuriuo kampu bepažiūrėtume… Ypač įvertinus p. A. Račo 7 temoje išsakytas
    mintis apie šaltinių nurodymo būtinumą, kitaip iš kur skaitytojas (pvz. –aš) gali žinoti- cituoju AR -“ …,kad tai,, ką jūs rašote nėra kokios Š.Černiausko fanatzijų vaisius, pagrįstas tuo, ką sapnuose matė R.Juknevičienė ar kokia VSD ar II departamento pažyma, kurią stropiai perrašė, koks D.Pancerovas.“ Citatoje kalba netaisyta…:)

    • ArturasR

     Bobute, priminkite man (kadangi aš žmogus senas ir ne viską atsimenu), kodėl tamsta čia gana ilgai nekomentavote?

     • Valdas

      Bobute, nežinau ką turi omeniuose Artūras, prašydamas priminimo, bet intuicija kužda, kad į vieną sakinį surašė tai, ką paprastai išreiškia vienu žodžiu „Mielas“. Mat ilgas sėdėjimas ant atsarginių suolelio mane atribojo nuo informacijos. Bet, tai man netrukdo pareikšti Jums savo solidarumą. Beje, norėčiau, kad mano intuicija būtų klaidinga.

     • Bobute

      Ponas Artūrai, tikiuosi nekompleksuojate dėl savo amžiaus ir atminties…
      Sakot gana ilgai nekomentavau… Chm, pažiūrėjau savo profilį ir matau, kad komentavau pastarąsias 8 dienas, prieš 21 dieną, po keletą komentarų prieš 3; 5, 7 mėn, o kiti prieš metus ir seniau. Tai gal ne ilgai nekomentavau, o retai komentavau?
      O kodėl Jums toks klausimas kilo? Negi pasiilgot?

     • Auksinis_kardas

      Pastarieji vėjai sufleruotų, kad ieško kultūringo būdo iškraustyti… :-)

     • Bobute

      Netikiu, Karde, kad jis galėtų turėti tokių piktų kėslų…:)
      Aš gi nepažeidžiau jokių nerašytų blog’o taisyklių. kurias, vienok, kažkada seniai p. Artūras buvo įvardinęs.
      Skriausti bobutes – negražu, o nepagrįstai – negražu kube…

     • Valdas

      Bobute, į Kardą derėtų kreiptis ne „Karde“, o „Kardai“:)