Smulkmenos: dar apie D.Kreivį ir ne tik

O buvo taip.

Vakar, kai rašiau, kodėl D.Kreivys turėtų atsistatydinti, norėjau dar kartą žvilgtelėti į jo privačių interesų deklaraciją, apie kurią buvau rašęs, kai prasidėjo skandalas .

Spustelėjau ant nuorodos, tačiau įvyko stebuklas, nes nuoroda nuvedė mane į … Marijampolės savivaldybės nario Lino Bieliausko deklaraciją.

Antradienį paskambinau į VTEK, paklausti, kodėl tokie stebuklai vyksta ir sužinojau, kad D.Kreivio deklaracija pakeitė savo vietą todėl, kad ministras ją šių metų sausio 25 dieną patikslino: prisiminė, kad 2009 metų sausio 23 dieną iš fizinio asmens pirko automobilį. Daugiau nieko naujo – tos pačios parduotos akcijos ir jokių galimų interesų konfliktų.

Smulkmena. Ypač turint galvoje, kad automobilis, sprendžiant pagal kainą, tikrai buvo ne naujas. Pamiršo žmogus.

Antradienį taip pat dar kartą paskaitinėjau Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymą

Jame rašoma, kad deklaruojantis asmuo privalo nurodyti:

artimus asmenis ar kitus jam žinomus asmenis, dėl kurių, deklaruojančiojo nuomone, gali kilti interesų konfliktas.

Prisiminiau, kad D.Kreivio deklaracijoje tokių asmenų nėra.

Smulkmena. Juk įstatymas apeliuoja į „deklaruojančiojo nuomonę“, o demokratijoms būdinga nuomonių įvairovė – pavyzdžiui, mano nuomonė skiriasi nuo D.Kreivio nuomonės.

Aš, pavyzdžiui, galvoju, kad mama yra artmas asmuo, o buvę bendrovių bendrasavininkiai tinka į „kitus žinomus asmenis“.

Bet įdomumo dėlei užmečiau akį į D.Kreivį kaip savo pirmagimį sūnų ginančio A.Kubiliaus privačių interesų deklaraciją.

Ji tiesiog pavyzdinė: ir uošvė, ir sesuo, ir svainė, ir marti…

Smulkmena. Bet pagalvojau – jei premjeras būtų pataręs D.Kreiviui, kaip reikia pildyti deklaracijas, gal šiandien niekas nekalbėtų apie A.Kubiliaus vyriausybės jau turbūt neišvengiamą žlugimą. Deja.

Kai E.Jakilaitis pakvietė į laidą „Lietuva tiesiogiai“, sakė, kad kviečia ir konservatorių frakcijos Seime seniūną J.Razmą.

Ta proga žvilgtelėjau ir į J.Razmos privačių interesų deklaraciją. Radau tik pateiktą už 2008 metus.

Iš pradžių pagalvojau, kad žmogus nuobodžiai gyvena – per trejus metus nieko brangesnio nepirko ir nepardavė, gal net užsienyje neatostogavo ir naująja videokamera žolytę naujame sklype kiekvieną pavasarį filmavo

Bet dėl viso pikto dar patikrinau ir J.Razmos turto ir pajamų deklaracijas.

Ir paaiškėjo, kad klydau, nes J.Razmos gyvenimas nebuvo toks nuobodus. Gal net priešingai, nes gerbiamas Jurgis nespėjo prisiminti, ką ir kada jis darė.

2009 metų jo šeimos turto deklaracija rodo, kad tais metais J.Razmos šeima gerokai praturtėjo – bendras šeimos turtas nuo maždaug 300 000 litų ūgtelėjo iki beveik 650 000 litų. Nepagalvokite nieko blogo – aitvarai ar vokeliai čia niekuo dėti. Tiesiog išaugus pajamoms (juk tapo didžiausios fracijos Seime seniūnu), J.Razma ryžosi pasiimti daugiau nei 250 000 paskolą. Ir tikriausiai įsigijo nekilnojamojo turto.

Smulkmena. Viskas teisėta ir jokios apgaulės. Kas šiandien tų paskolų neturi…  

Tik nedeklaravo. 

Gal todėl, kad tiesiog neturėjo laiko paskaityti įstatymo ir deklaravimo taisyklių.

O gal pagalvojo, kad įstatymai, kai tapo didžiausios frakcijos Seime seniūnu, jam jau nebegalioja.

Tiesa J.Razma į „Lietuva tiesiogiai“ taip ir neatėjo…

Bet dar prieš laidą perskaičiau, kaip premjeras A.Kubilius stebisi, jog tūlas V.Uspaskich, pernai gavęs daugiau nei 8,5 mln. litų pajamų, sumokėjo vos 10 023 litų mokesčių, kai jis pats, gavęs 130 000, sumokėjo net 20 000 litų mokesčių.

Smulkmena, bet pagal galiojančius įstatymus, Lietuvoje  dalis pajamų yra neapmokestinamos – akcijų pardavimo, nekilnojamojo turto pardavimo, ir kitos. Premjeras tai turėtų žinoti.

Jei nežinotų, jį turėtų stebinti ir tai, kad jo partijos narys, R.Zolubas, taip pat kandidatuojantis į Vilniaus miesto tarybą, gavęs 87 227 litų pajamų, sumokėjo vos 2122 litų mokesčių… Ir dar sugebėjo suteikti 18 000 litų paskolų, bendrovei „Senamiesčio reklamos studija“, kurioje dirba dviem etatais – direktoriumi ir projektų vadovu.

Manęs asmeniškai tai visiškai nestebina, nes aš manau, kad R.Zolubas tiesiog apgaudinėja valstybę, bet A.Kubiliui tai tikriausiai normalu nes R.Zolubas yra konservatorius.

Bet mane stebina tai kad A.Kubilius visiškai nesistebėjo, kai D.Kreivys, prieš tapdamas ūkio ministru, įmonėje, kurią jis pats valdė ir vadovavo, gaudavo autorinį atlyginimą.

Aš taip pat nesuprantu, kodėl A.Kubilius stebisi V.Uspaskicho deklaracija, jei jo nestebino buvusio Vilniaus mero V.Navicko deklaracija, pagal kurią buvęs premjero bendražygis nuo savo pajamų į biudžetą sumokėdavo kiek daugiau nei 1 proc. mokesčių.

Gal praleidau Gyventojų pajamų įstatymo mokesčio pataisą, pagal kurią konservatoriams taikomas specialus pajamų mokesčio tarifas?

Smulkmena…

Bet užknisa.

Ir toks keistas jausmas, kad apgavo.

(16 balsų, vidurkis: 4,50 iš 5)
Loading...