„Lietuva tiesiogiai“ su melagiu G. Vagnoriumi… (papildytas)

Apie D.Kreivį (iškelsiu į atskirą įrašą) ir ne tik…

Mane užknisa, kai politikai viešai meluoja.

Dar labiau užknisa, kai jie tai daro įžūliai, globėjišku tonu ir pabrėždami, kad jie ekonomistai.

Kaip tai darė antradienio vakare E.Jakilaičio laidoje „Lietuva tiesiogiai“ buvęs premjeras G.Vagnorius, aiškinęs, kad jo vadovaujama vyriausybė nesiskolino, nedidino valstybės skolos ir naudojo kažkokius mistinius sukauptus fondus. Kliedesiai ir girto kurmio sapalionės, kurioms net užkalnis neprilygsta.

Šiaip jau G.Vagnorius, pagal savo politinį svorį būtų nevertas pastangų, tačiau, kaip jau sakiau, užknisa.

Todėl – Lietuvos banko puslapis, Pinigų, valiutų ir finansų rinkų statistika, Vyriausybės vertybinių popierių aukcionai. Įvedame G.Vagnoriaus vyriausybės veiklos metus (1996 gruodžio 4-1999 gegužės 3).

Rezultatas – labai didelė lentelė. Vien 1997 sausį iždo vekselių parduota už 280 mln. litų. Vidutinė palūkanų norma – nuo 8,2 iki 11,8 procento. Kas nori gali susiskaičiuoti visus.  Ir sumokėtas palūkanas.

Žiūrime valstybės skolos duomenis: 1997 sausio 1 dieną – 4,3 mlrd. litų, 1998 sausio 1 dieną – 8,1 mlrd. litų, 1999 sausio 1 d. – 9,6 mlrd.litų, 1999 gegužės 1 dieną –  10,7 mlrd. litų (duomenys iš BNS).

Jei tai vadinasi „nesiskolinimu“, tai tada G.Vagnorius vertas Nobelio premijos.

Tačiau aš manau, kad jis paprasčiausias demagogas ir melagis, kuriam reikėtų uždrausti kalbėti tiesioginiame eteryje, o prie politkos neprileisti per patrankos šūvį.

(19 balsų, vidurkis: 4,58 iš 5)
Loading...
 • NiekurNeiva

  Pavojai perleidžiant akcijas:

  … Procedūra. Tarkim, buvo išlaikytos visos – tikrai gremėzdiškos – akcijų perleidimo (pranešimai, pirmumo teisė, nominali vertė, ne mažesnė kaina, terminai ir t.t.) procedūros, įskaitant ir sutuoktinio sutikimą;

  … Pardavimo kaina. Teoriškai (tai neprivalu) daug klaustukų nuimtų nepriklausomų turto vertintojų akcijų EINAMOSIOS VERTĖS (pardavimo momento) įvertinimas;

  … Sąžiningumas. Akcijų pirkimo-pardavimo (perleidimo) sutartis galėtų būti pripažintina apsimestine, jei joje išreikšta šalių valia neatitiko jos tikrųjų ketinimų ir siekiamų tikslų;

  … Mokesčiai.
  1) Pajamos iš VP pardavimo = pardavimo kaina – įsigyjimo kaina ?
  2) (pardavimo kaina – tinkamai nustatyta rinkos vertė) > 20% ?

  Čia tiesiog nespecialisto pastebėjimai.
  Bet ar mokesčių administratoriui nekyla tokie klausimėliai, kad ši istorija galimai slepia mokesčių, pvz. Gyventojų pajamų, nedeklaravimą ir nemokėjimą?

  Tokios mintys kyla todėl, kad visi kažkodėl diskutuoja tik dėl SĄŽININGUMO ir POLITINIŲ atsistatydinimo motyvų, ir iš akių kaip ir dingsta žymiai žemiškesni veiksniai – galimas mokesčių nedeklaravimas ir nesumokėjimas, tipo, NUSIŽENGIMO ar net NUSIKALTIMO galimybė? Atrodo tiek nedaug tereikia – tik kad kuri nors įgaliota institucija tiesiog patikrintų…

  • romas

   O kaip su teise laisvai disponuoti savo turtu? Motina gana artimas giminaitis, todėl gal galima akcijas ir padovanoti? Jei pardavė, gal tiesiog taip geriau apsimokėjo dėl mokesčių (spėlioju, nes nežinau).

 • nesvarbu

  Ką tik baigėsi laida. Pirmi įspūdžiai:
  Vagnorius – klasikiniu, stilingu, senuoju Londono biržos maklerių kostiumu (balti dryžiai melsvame fone). Bloga žinia ta, kad pastaruoju metu šis raštas dažnai naudojamas tik podiumams dekoruoti per dizainerių pasirodymus. A.Račas kažkodėl su moterišku, tačiau taip pat elegantišku švarkeliu.

  O šiaip tai abu kalbėjo vienodai piktai, ryžtingai.

  • nesvarbu, norėčiau pamatyti moterį su 54 dydžio pečiais ir A dydžio krūtine…

   • nesvarbu

    :D

 • Gaila, mačiau tik pabaigą. Abu šypsojosi pašaipiai, šnekant oponentui, tipo aš teisus, o anas nusišneka. Na truputėlį naiviai skambėjo, argumentas, kad UK suklydo, nes sumažino VAT, o vėliau padidino, nes pamatė klaidą :) valstybė išugdžiusi n Nobelio premijos laureatų ekonomikos srityje, ėmė ir suklydo, o pagal Kubilių bus rašomi vadovėliai. Kažkaip neįtikina, manau, Vagnorius pakankamai aiškiai ir pasakė – UK krizės metu palaikė vartojimą, o dabar vėl padidino nuo 17,5 iki 20 berods procentų (kalbu apie PVM). Vagnorius buvo sukaupęs fondą :) ir nesiskolino, ir nedidino mokesčių, visi laimingi, bet kažkaip ne taip buvo.
  Dar dėl reinvestuojamo pelno, tas tikrai pritraukia kapitalo, gaila, kad nemaža jo dalis orinis.

 • vazedo

  UK laikėsi klaiskinės politikos ir mokesčių krizės metu nedidino, atidėdama didinimą pokriziniam laikotarpiui ir kitoms vyriausybėms.
  Vagnorius ir ne jis vienas gerai pastebėjo, kad mokesčiai Lietuvoje užkrauti dirbantiems. Ir dar kraunami ir kraunami. Netgi Nacionalinis susitarimas su raudonuoju direktorium Lubiu buvo pasirašytas dėl pelno mokesčio mažinimo(krizės metu!) iki 15 proc. Neužilgo už tai atsiėmė iš smulkiųjų verslininkų. Patys kmažiausieji ir dirbantieji moka už visas oligarchines lengvatas ir patogumus. Tik kad jų greitai Lietuvoje labai mažai beliks, nes emigruoja…

 • Karolis

  Laidos nemačiau, nežiūriu TV. Nac. susitarime Pelno mokesčio mažinimas buvo aktualus tik didiesiems pramonininkams. Jie dividendus išsimoka kitur, manau, ne LR. šiaip, paprastieji mirtingieji verslininkai papildomai susimoka dividendų mokestį – 20 %.
  Reinvestuotas pelnas – gera pastaba. Gal todėl Lietuvos įmonės valdo didelį turtą, o jų savininkai yra ubagai.

 • na apie vagnoriu, paksiu, viktora, kunigaikstiene, mazuroni ir kitus demagogus/populistus/siaip idiotus – turiu tokia pacia nuomone…

  o dundukai sakys – va koks vagnorkinas geras, nesiskolino. ne taip kaip kubilius…

 • austras

  Artūrai, Artūrai, nejaugi šitaip galima? Tokį solidų žmogų, vieną iš svarbiausių lietuviško konservatizmo istorijos personažų pavadinti melagiu? Juk juo šitaip pasitikėjo Vytautas Landsbergis, su juo drauge laimėjo 1996 metų Seimo rinkimus.. O kokios nuostabios tais laikais buvo Lietuvos Ryto antraštės! Juk pamenat, pats ten tuo metu dirbote, berods… kai pasirodė žurnalas „Stilius“ tai atsirado vietos ne tik Vagnoriui bet ir jo žmonai, vaikučiams, vaikučių vestuvėms ir t.t. Šeima praktiškai neišnykdavo iš „Stiliaus’ puslapių. Mums, bananų respublikos gyventojams, tuomet tai buvo dar nematytas nuvorišų šėlsmas.. Demonstratyviai.. Paksas, ką čia beminėsi, dar buvo toli iki savo viršūnės, o jo dukros atžalos dar nešventė savo rožinių gimtadienių, nes nebuvo gimusios. Nostalgija… O jūs, su tokiu garbingu krikščioniu šitaip nepagarbiai. Gėdytumės, Artūrai…

  • romas

   Stikliai, Ciupijus, atostogos … :) O Kubilius nebuvo Vagnoriaus šalininku laikinai tapęs, kai pastarasis nusprendė skilti nuo konservatorių?

   • austras

    Kiek pamenu, tai ne. Kubilius apskritai atsirado iš tų pačių tėvynės aruodų kaip ir Juknevičienė. Abu atliko garbingą funkciją sąjūdžio mitingų metu, paduodami kalbėtojams mikrofoną. Kalbant renesanso terminais tarnybos pradžia prie karaliaus dvaro prasidėjo nuo taurininko pareigybės – akylai stebėdavo kad svečiams nepritrūktų vyno.

    • nerijus

     R. Juknevičienė buvusi R. Rastauskienė.

  • aušra maldeikienė

   o ko verta vien R.Vagnorienės pastaba Stiliui, kad ji mėgsta Escados kostiumėlius. Man buvo gražu. Ir nors būdama runkelė ne ką suprantu apie stilių, bet ten buvo stilius… Visai toks pat, kaip čestuškinė Donalda ir budistas pas krikščionis.

 • Respondentas

  Komentaras pašalintas -A.R.

  • Sejanus

   Aš su tinku su paties pastebėjimais iš lyginamojo bukumo srities, ir kad Vagnorius yra „tik“, bet visgi. Manau gerai, kad melagiai pagaunami už rankos. Norėtųsi, kad taip vyktų kuo dažniau. Ir tai darytų žmonės, kurių pastebėjimai yra skaitomi.

 • aušra maldeikienė

  Vagnorius net tik skolinosi. Jis su Šemeta, kuris tada buvo Finansų ministru, ir tuometine Šemetos meiluže R.Sotvariene, kuri tais laikais buvo jo atstovė spaudai, dar ir neteisingus duomenis tam pačiam BNS siuntė. Ir labai pyko, kai buvo sugauti.Beje, Vagnorius išleido labai linksmą knygelę parašytą sukrečiančiu kanceliaritu. Vadinasi „Valstybės kūrimas — misija neįmanoma“ ne perbraukta. manyk, kaip nori. Kažkodėl nemokamai dalina Kraujo centras.

  • Valentinas

   Aušra,
   Nedemonstruokite moteriško pavydo, nes neskaniai žiūrisi.

  • Justas

   O man Vagnorius daugiau asocijuojasi su pavarde Navikas ir reiškiniu , vadinamu „žiaurios akcijos“ .
   Atėjusi planiniam patikrinimui mokesčių inspektorė neformalioje aplinkoje prisipažino , kad jeigu nieko nesuras – „atsilieps tarnyboje“ …

  • romas

   „parašytą sukrečiančiu kanceliaritu“ :D tai jau Literatūra.

 • Sejanus

  Kiek pastebiu, politikai (ar save tokiais laikantys) labai dažnai per akis meluoja viešumoje, ir nieko baisaus, nes beveik joks žmogus netikrina išsakytų „faktų“. O jei koks Petras iš Kauno ir patikrina, ir pastebi melą, tai šuns balsas dažniausiai į dangų neina. Nebūtinai žiniasklaida spausdins Petro iš Kauno pastebėjimus, jei spausdins – žmonės nebūtinai jais tikės, ir taip toliau. Lietuva yra ideali terpė meluoti.

 • nerijus
 • noname

  Komentaras pašalintas A.R.

  • vaiva

   va čia jau persistengei. Keista, kad šio dienoraščio savininkas tokią neslepiamą neapykantą praleidžia:-(

   • Jonas III

    Greičiausiai Artūras jį laiko nepakaltinamu:)

  • Auksinis kardas

   Aha, mano mamelė iš tų pačių vietų, kur Vagnoriaus tėviškė. Dažnai to gailiuosi.

   • vaiva

    ir koks ryšys tarp vietos, mamelės ir politiko? Tai kokiam panevėžiečiui turėtų būti baisi gėda, kad jis kilo iš miesto, tituluojamo Lietuvos čikaga – dėl įvairių banditinių grupuočių ,,razborkių“, taip išeitų?

    • Auksinis kardas

     vaiva, dažniau šypsokitės pasauliui, ir jis nusišypsos jums mainais.

     • vaiva

      karde, labai stengiuos, bet kai kokie nepraustaburniai imasi tautybių, tai ir pamirštu šypsotis:-)

  • nerijus

   noname

   Nepamirškite, kad Lietuvoje yra daugiau „veislių“: aukštaitis, dzūkas, suvalkietis, rusas, lietuvis, žydas, lenkas, totorius, vokietis,..

  • Rasa

   Neturiu žodžių. Kai nėra argumntų, kiekviena nesąmonė argumentas? Tamsta su tokiomis pažiūromis net iki dunduko metraukiate, gerbiamasis…

 • vazedo

  p. Artūrai, be reikalo apšaukėt savo bloge žmogų. Vagnorius sakė – „nesiskolinom, nesiskolinom“, paskui patikslino – „tai vidaus rinkoj skolinomės“. :-) Galit pažiūrėti įrašą.
  Na ir pažiūrim nuorodą:1996 m. gruodžio 4 d. – 1999 m. gegužės 3 d. tiek iždo vekseliai, tiek vyriausybės obligacijos yra išleistos litais LTL. Dabar galit palyginti su dabartiniu EUR ir USD margumynu. Taigi galima sakyti, Vagnorius ne visai apsimelavo arba jam nepavyko :-)
  Pats žiauriausias ir brangiausias jo melas buvo Kirkilo stiliumi: „krizės nėra. Rusijos krizė Lietuvos nepaveiks. Viskas gerai“.
  Beje, ne per seniausiai jis siūlė skolintis iš TVF.
  Šiaip jau manau, kad kvalifikaciją praradusių ekonomistų valdymas yra pats pavojingiausias ir destruktyviausias.
  Nors jei kalbėtume griežtai, manau, kad Lietuvoje ekonomistų ir nėra. Na, nebent 2 išeitų sukrapštyti.

  • mielas vazedo, žinote aš kartais stebiuosi, kodėl žmonės elgiasi taip, kaip dabar tamsta arba vakar G.Vagnorius. Tai yra, sąmoningai meluoja arba kalba vėjus tingėdami ar dėl kažkokių kitų priežasčių nenorėdami pažiūrėti į faktus.

   Šiaip jau nors jau senstu, bet dar puikiai prisimenu, ką kalbėjau vakar.

   Bet dėl visa ko pažiūrėjau tą įrašą. Viskas apie skolinimąsi nuo 26 minutės pradžios. Pirmiausia G.Vagnorius sako „mes nesiskolinome“, po to – pakartoja „ir nesiskolinome“, po to- „mes galime atsiversti statistiką ir pažiūrėti, kiek mes skolinomės per Rusijos krizę, mes visiškai nesiskolinome, mes nė vienos euroobligacijos neplatinome“.

   Tada aš pasakiau, kad jie viduje skolinosi, nes Lietuvos euroobligacijų tada niekas nebūtų pirkęs (nes R.Šarkinas tuo metu įrodinėjo, kad lito devalvacija Lietuvai negresia, o litas tada buvo susietas su doleriu).

   Po to G.Vagnorius sako: mes tikrai nesiskolinome viduje, mes buvuome susikaupę atsargos fondą“

   Todėl, mielas vazedo, siūlau dar kartą pažiūrėti įrašą ir po to čia parašyti, kad suklydote ir kad parašėte žinomai neteisingą komentarą, kuriuo leidote suprasti, kad aš iškraipau faktus. Tikiuosi, kad tai parašęs, nepritrūksite drąsos manęs atsiprašyti.

   Priešingu atveju manysiu, kad diskutuoti su tamsta nėra jokios prasmės, o visus tamstos teiginius vertinsiu kaip potencialiai melagingus su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis.

   Už savo žodžius ir veiksmus turi atsakyti ne tik D.Kreivys…:)

   • vazedo

    Peržiūrėjau įrašą, ale, gi tikrai suklydau.

    • ir?…

     • vazedo

      ir tiek…

     • viską supratau. Sveikinu prisijungus prie užkalnio, rokiškio ir čia jau nebegyvenančių skeptiko, kanto ir kitų šaunios kompanijos.

   • vazedo

    prie kokios kompanijos jungiuosi, jau čia leiskite nuspręsti man pačiam :-)

 • Marius

  Gediminas Vagnorius yra nevykėlis kaip politikas ir kaip ekonomistas. Nęisivaizduoju, kaip bent minimalią politinę uoslę turintis politikas gali prisijungti prie tokio darinio kaip „Krikščionių“ partija… Nejaučiu nostalgijos tarybinių laikų ekonomikai, bet G. Vagnorius pats yra prisipažinęs vienoje TV laidoje, kad išardė kolūkius, tam kad įeitų į istoriją. Suvokiate? Ne kad žmonėms būtų geriau, o kad įsiamžinti…

  Na, o kodėl Vagnorius vakar melavo, manau yra tai, kad jūs, Artūrai, pataikėte teisiai į jo ekonomisto „onorą“. Jūs pasakėte, kad Kubilius geriau tvarkosi nei Vagnorius savo laiku, o juk Kubilius net neekonomistas.

  • @Marius
   >>Gediminas Vagnorius yra nevykėlis kaip politikas ir kaip ekonomistas. Nęisivaizduoju, kaip bent minimalią politinę uoslę turintis politikas gali prisijungti prie tokio darinio kaip „Krikščionių“ partija

   Mariau, jeigu leisite, paaiškinsiu.
   1. Vagnorius yra ne politikas, o politikos verslo vadybininkas. Ir CV ne pats blogiausias – premjeru buvo ir t.t.
   2. Politinė uoslė čia visai ne prie ko. Kažkas įsigijo „gatavą“ frakciją Seime ir pastatė savo vadybininką (negerb. Vagnorių).
   3. Terminas „“Krikščionių“ „partija““ yra įdomus politikopatologams, tuo, kad iš jo galima spręsti su kuo (buvo) ruošiamasi konkuruoti.

   Klausimas skaitytojams – kas yra „krikščionių“ šeimininkas? Snoras/LRytas? VP Market? Žiemelis?

   • Marius

    Nereikia ironijos. Problema rimta. Va tokie susireikšminę vagnoriai ir suokia: va kai aš buvau… va buvo kitaip…

 • TomasRa

  Gražiai vakar pasirodėt, Artūrai, bravo :]

 • Roco

  Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad gerbiamas ponas Artūras Račas laidoje padarė grubią klaidą 25 min. 48 sek. Jis sako “ … kai turėjom krizę…“. Žurnalsitas turi žinoti, kad tokia konstrukcija yra nevartotina. Mes juk ne kokie amerikonai kurie sako. We have dinner, We have a good time, We have a shower ir t.t.

  • Auksinis kardas

   Net amerikonams derėtų dažniau paskaityti Ericho Frommo „Turėti ar būti?“.

  • Stogas

   Svarbaisia forma o ne turinys…

 • Arturas

  Gaila,kad tokie straipsniai nepatenka i spauda,juk ne visi turi ir moka naudotis internetu (didele pensininku dalis),gal tada visokie demagogai Vagnoriai,Uspaskichai ir t.t.maziau atvirai meluotu zinodami,kad niekas nepatikrins!!!

 • Natangas

  … taigi, tikrieji „krikscionys“, – vadas Vagnorius ir vice vadas Sachariuk negali but kokie tai melagiai… va pasiziuri i abu, paklausai, – taip gera pasidaro, tiesos spinduleliai, grynuoliai ikanominiai ir moraliniai….

 • Juokinga, kaip Jūs Užkalnį mažąja raide pradedat :D

  Kone kaip bendrinį žodį sinonimišką ‘dundukui’

  • mielas Biese, jūs visiškai teisus. Dėl bendrinio žodžio

 • aušra maldeikienė

  Atleiskite, kad toks ilgas tekstas. Gal kam bus nenuobodu. Gavau jį užvakar iš JAV. Labai panašu, ką prisimenu.

  „Įdomu skaityt tokius prisiminimus praejus tiek metu, kad jau net ekon. Nobelio laureatai panasias tiesas kaip cia – „eilinio lietuvio mokslininko“ (nors ne visai eilinio, plg. bio http://www.mif.vu.lt/katedros/msk/staff/suky.htm) isdestytosios – pagaliau deklaruoja (turiu minty visa pirma prof. J.Stiglitzo mokykla ir ideja, kad pirma reik sukurt stiprias instutucijas ir in action veikiancia teises sistema, veliau pradet turto „dalybas“). Vienas is bendriausiu akin krintanciu aspektu tai faktas, kad rodos tik dabar po truputi suvokiam (?) kad vakarietiskos demokratijos, ypac labiausiai issivysciusios (tokia kaip pvz Sveicarijos), tokia didele dalim laikos ant laisvanorisko ir neapmokamo pilieciu darbo, dalyvavimo savo bendruomeniu, miestu, valstybes savi-valdoj.

  Prem. Vagnoriui netiko „neapmokamas ekspertas“

  Kai 1991 m. sausio 17 d. pro smėlio maišų barikadas apie vidurnaktį buvau praleistas į Ministro Pirmininko kabinetą, kuris tuomet buvo tuose rūmuose, kur dabar Užsienio Reikalų Ministerija, tame kabinete mane pasitiko ne tik G.Vagnorius, bet ir jo pavaduotojai p. V.Pakalniškis ir p. Z. Vaišvila. Man buvo pasiūlyta padirbėti ekspertu konsultantu valdymo klausimais prie LR Vyriausybės, gaunant kelis kartus didesnį atlyginimą, nei tas, kurį aš gaunu Universitete. Aš į tai pareiškiau, kad Nepriklausomai Lietuvai sutikčiau dirbti nemokamai ir todėl patarčiau nešvaistyti lėšų, kurias galima būtų panaudoti Lietuvos kariuomenei ir policijai atkurti. Taip pat pareiškiau, jog galėčiau dirbti ne vienas, o su nemažu būriu sutinkančių taip pat nemokamai Lietuvos labui padirbėti įvairių sričių mokslininkų. Mes galėtume teikti tikslinių programų projektus Lietuvos valstybei atkurti ir jos gyventojų ekonominiam, socialiniam bei kultūriniam lygiui kelti, kurie padėtų mūsų vyriausybei, sprendžiant aktualias problemas. Toks mano pasiūlymas nesulaukė G. Vagnoriaus pritarimo.
  Atvirkščiai, jis net kiek pamokomai, nors buvo du kart jaunesnis už mane, net šiek tiek „iš aukšto“ mestelėjo, jog „kolektyvinio nemokamo darbo laikai jau praėjo ir praėjo negrįžtamai“, kad jam „reikalingi gerai apmokami ekspertai, sugebantys moksliškai pagrįsti ir atitinkama forma išreikšti Vyriausybės sprendimus, kurie kompetentingų konsultantų iš Vakarų dėka Vyriausybei yra jau visiškai aiškūs ir belieka tik juos įgyvendinti“.
  Į mano pastabą, kad tuos sprendimus, prieš juos priimant, būtų tikslinga patikrinti matematinio modeliavimo metodais ir išsamiai apsvarstyti su kuo platesniais visuomenės sluoksniais, nes be visuomenės, kuri turės tuos sprendimus įgyvendinti, pritarimo net ir geriausi nutarimai liks tik popieriuje. P. G.Vagnorius atsakė, kad „modeliavimams ir tikrinimams nebėra laiko, reikia veikti, ir veikti greitai, ryžtingai“, o visokie visuomeniniai aptarimai – tai „sovietinė atgyvena, išplaukianti iš klaidingos ir žalingos nuomonės, kad kiekviena virėja galinti dalyvauti valstybės valdyme“.
  Suvokęs, kad Ministras Pirmininkas dėl savo jaunumo dar neturi „žalio“ supratimo net apie pagrindinius vadybos principus, aš toliau šiais klausimais nesiginčijau ir paprašiau, ar jis negalėtų trumpai papasakoti apie Lietuvos valstybės būsimo vystymosi gaires ir tuos pagrindinius Vyriausybės sprendimus, kuriuos man reikės „moksliškai pagrįsti ir juridiškai nepriekaištingai suformuluoti“. Ministras Pirmininkas sutiko tai padaryti ir trumpai apibūdino Lietuvos valstybės atkūrimo ir tolimesnio jos vystymosi planus, kuriems, esą, pritarią ir „konsultantai iš Vakarų“. Jo pasakojimo esmė atrodė taip: „Reikia nieko nelaukiant kuo skubiau viską privatizuoti, o laisva konkurencija viską pastatysianti į savo vietas. Reikia likviduoti visus radioelektronikos, tiksliosios pramonės ir kitus panašius „monstrus“, kurių pristeigė Lietuvoje sovietinė valdžia, nes tų „monstrų“ produkcija nebūsianti konkurentabili Vakaruose, kurie „užversią“ Lietuvą ir kokybiškesne, ir pigesne produkcija.“ Į mano klausimą, už kokius pinigus mes tą vakarietišką produkciją pirksime, p. Vagnorius atsakė, kad Lietuva galės gauti daug pajamų iš turizmo ir jį aptarnaujančio žemės ūkio.
  Tokia programa man pasirodė ne tik naivi, bet ir žalinga, net pavojinga, todėl aš mandagiai paprieštaravau, kad net Šveicarija, turinti geresnes klimato bei kraštovaizdžio sąlygas, taip pat puikiai išvystytą turizmui reikalingą infrastruktūrą, iš turizmo gauna tik apie keletą procentų visų savo pajamų ir gyvena ne iš jo, o iš tiksliosios bei farmacinės pramonės, bankininkystės ir gana aukštos kultūros žemės ūkio. Lietuva, dabartiniam laikinam turistų antplūdžiui pasibaigus, negaus nė pusės to, ką gauna Šveicarija. Aš trumpai išdėsčiau „japoniškąjį“ galimo Lietuvos ekonominio vystymosi variantą ir perspėjau, kad staigi privatizacija palyginti žemomis kainomis, neįvykdžius prieš tai turimo turto kruopščios inventorizacijos, nustatant realią to turto kainą, turės labai sunkių ekonominių pasekmių. Pastebėjęs, kad mano žodžiai Ministro Pirmininko neįtikino, nes jis jų nelabai ir klausėsi, aš paskubėjau atsisveikinti, pažadėdamas raštu pateikti jo siūlomos programos pasekmių imitacinio modeliavimo rezultatus.
  Man jau išėjus iš p. Vagnoriaus kabineto, Ministro Pirmininko priimamajame viena ten buvusi moteriškė (manau, jog tai galėjusi būti Kanados lietuvė p. Petrauskienė, nors to garantuoti negaliu, nes asmeniškai jos nepažįstu) paklausė, ar aš sutikęs būti ekspertu prie Vyriausybės. Aš pasakiau, kad mano ir Ministro Pirmininko nuomonės dėl Lietuvos ateities šiek tiek išsiskyrė. Ta moteriškė pastebėjo, jog aš pasielgęs neapdairiai, nes „ekspertai nuo kiekvieno sandorio gauna nuo 8 iki 10 procentų“. Toks cinizmas mane įsiutino, ir aš, retoriškai paklausęs, kiek gaučiau pardavęs visą Lietuvą, išėjau net neatsisveikinęs su buvusiais priimamajame žmonėmis.
  Savo pažadą pamodeliuoti netolimą Lietuvos ateitį ir pateikti to modeliavimo rezultatus aš išpildžiau. Modeliavimo rezultatus sutalpinau į 14 mašinraščio puslapių. Kadangi nelabai tikėjau, kad p. G. Vagnorius dėl savo jaunumo, patirties stokos ir žemaitiško būdo sugebės teisingai įvertinti tai, kas buvo išdėstyta tame 14 psl. laiške, ir padaryti teisingas išvadas, tai savo laišką adresavau ir daug labiau patyrusiam Aukščiausios Tarybos Pirmininkui prof. Vytautui Landsbergiui, kuriuo tuo metu labai tikėjau ir kurį labai gerbiau kaip ir dauguma Lietuvos žmonių. Ir kaip buvo galima juo nepasitikėti ir negerbti, prisimenant visus jo nuopelnus kovoje dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, atvedusioje mūsų tautą prie kovo 11 d. Akto! Jau vien tai, kaip vyriškai ir pasiaukojamai jis elgėsi sausio dienomis, atsisakydamas jam siūlomos galimybės išvykti į užsienį, toliau nuo gręsiančių pavojų, pasiųsdamas vietoj savęs p. Saudargą, o pats likdamas su mumis, atestavo p. V.Landsbergį geriau negu kokie žodžiai.
  Gaila, kad jis tuomet nerado laiko paskaityti minėto mano laiško, rašyto Sausio 13-osios Brolijos vardu ir datuoto 1991 m. spalio 6 d., nes iki šiol tikiu, kad tuomet jis būtų sugebėjęs suvokti kai kurias naudingas ir Lietuvai ir sau išvadas, ir tada nebūtų buvę padarytos tos lemtingos klaidos, dėl kurių Lietuvos valstybė atsidūrė tokioje apgailėtinoje būsenoje, kurioje dabar yra.
  Tačiau aš nesulaukiau atsakymo nei iš prof. V. Landsbergio, nei iš p. G. Vagnoriaus, nei iš jų padėjėjų bei pavaduotojų!
  Nors ir ne kuklu man pačiam sakyti, kad tas laiškas tikrai buvo vertas dėmesio, tačiau, sumodeliuotos ir išsakytos daugiau nei prieš devynerius metus tame laiške mano prognozės, tiksliai išsipildė ir pildosi. Tai rodo, jog matematinis modeliavimas – gana efektyvus instrumentas, gebantis gana tiksliai atspindėti tikrovėje vykstančius bei vyksiančius procesus ir galintis padėti priimti racionalesnius sprendimus, prieš tai pamodeliuojant, kokių pasekmių gali turėti tie ar kiti sprendimų variantai.
  Tik vėliau supratau kai kurių mūsų „vadų“ ir „vadukų“ tikslus, kurių jie siekė… Tačiau argi galėjai žmogus tais visos tautos pakilimo metais pagalvoti, kad tautos kovose už laisvę ir nepriklausomybę viršų paims tie, kurie tą laisvę supranta ne kaip visos tautos, tiksliau – jos dorosios ir darbščiosios daugumos – laisvę ir nepriklausomybę, o kaip siauros „elitinės“ grupelės, „savųjų“ nepriklausomybę ir laisvę kurti sau prabangų gyvenimą visų kitų nuskurdinimo sąskaita?!

  Doc. Algirdas Šukys
  Vilniau Universiteto matematikos katedra 1996 03 20

  http://uosis.mif.vu.lt/~sukys/

  • nesvarbu

   Aušra, tai koks gi moralas, nieko nesupratau.

   • suomis

    Komentaras pašalintas – A.R.

    • Pirmiausia reikėtų paskaityti ką doc. A.Šukys surašė į keturiolika mašinraščio puslapių ir plačiau susipažinti su „japoniškuoju“ galimu valstybės vystymosi varijantu ir tik tada daryti išvadą, kad „Vagnorius – vagis“. „Kanados lietuvės p. Petrauskienės“ liudijimas apie „8-10% nuo sandorio vertės“ – nėra dokumentuotas, tinkamai įformintas. Ta pačia proga galima prisiminti folklorą kaip buvo vadinamas Zuokas („misteris 15% (nuo sandorio vertės)), tačiau kas penktas atėjęs į paskutinius savivaldos rinkimus vilnietis balsavo už Zuoko judėjimą „Taip!“.

 • kariunas13

  Man apskritai kelia nuostaba Vagnoriaus pliurpalai, kartais galvoju ar nereikėtų būtent tokiems „veikėjams“ atimt ekonomisto diploma, nes jau dvyliktokas daugiau išmano apie ekonomiką negu tas idiotas Vagnorius. Jis pastoviai pievas šneka į eterį todėl labai keista kai tokiems idiotams duoda eterį LRT. Jakilaitis turėtų kaip protingas žmogus tokių dundukų absoliučiai nekviesti į eterį. Tiesiog graudu kaip melauja žmonėms. dar keistesni jo kliedesiai apie vartojimo skatinima, jei bent įvada ekonomikos būtų perskaitęs p.Vagnorius gal nešneketų apie vartojimo skaitinimą kur prasiskolinės verslas ir gyventojai 2000-2008 mrtų vyriausybės dėka, beja Uspaskichas girėsi kad sumažino pajamų mokestį, bet keista kaip gali tokie švonderiai mažinti pajamų mokestį nepertvarkydami valstybės apatarot.y pritaikydami valdymą būtent sumažintam pajamų mokesčiui. galiu pasakyti iš to žingsnio tik išloše tipo LT viarslininkai.

 • Pingback: Finansų ministrei I.Šimonytei trūksta kompetencijos… | Artūras Račas()

 • Pingback: Mano šventinis palinkėjimas politikams, o ypač - R.Juknevičienei | Artūras Račas()