Rinkimų agitacija

Savaitraštis 15min 2012 10 12

************************************

Žinau, kad jums sunku. Bet nebūkite kvaili ir neklausykite tų, kurie jums siūlo balsuoti širdimi arba pataria, kuri partija yra “geriausia”.

Patarti sau galite tik jūs patys ir balsuoti reikia ne širdimi ar kuria nors kita kūno dalimi, o interesais. Na, bent jau jei esate sveiko proto žmogus.

Pabandysiu paaiškinti. Tarkim, esate mokytoja. O jūsų sutuoktinis, pavyzdžiui, žurnalistas. Esate normali šeima, turite du sūnus, lankančius gimnaziją ir jau galvojančius apie studijas bei pagrandukę dukrą, kuriai, tarkim, ką tik suėjo dveji. Gyvenate daugiabučiame name, tarkim, Pilaitėje.

Vyro tėvai, deja, jau iškeliavę anapilin, bet jūsų mama, nors ir pensininkė, dar pilna jėgų ir noro jums padėti, kaip paprašote. Gyvena tėvuko pastatytame name, tarkim Utenoje, šalia namo yra 20 arų žemės, kurios didžiąją dalį užima veja.

Pradėkim nuo paprasčiausių dalykų: ar jūs, kaip mokytoja, patenkinta savo darbo sąlygomis ir gaunamu atlyginimu? Norėtumėte didesnių klasių ir daugiau pamokų, ar priešingai – mažesnių klasių ir mažiau krūvio? O kaip buvo prieš ketverius metus? O prieš aštuonerius? O prieš dvylika, jei dar pamenate? Geriau ar blogiau?

Sūnus mokosi gerai? Gal kuris nors nori studijuoti mediciną arba architektūrą, bet nėra tikras ar pakaks turimų balų? Gal buvote sudarę draudimo sutartį ir problemos sumokėti už studijas, jei kartais tų balų pritrūktų, nebus?

Dukrą reikės tikriausiai pradėti vesti į darželį? Į šalia esantį (jei yra) patekote lengvai ar vis dar laukiate eilėje? O gal nusprendėte vesti į privatų darželį? O gal auklę samdysite?

O kaip vyrui sekasi? Patenkintas, kad jo algą pagaliau “įsodrino”? Gali sirgti ir eiti atostogų? Vis dar vaikosi naujienų? O gal jau derasi su kokia viešųjų ryšių agentūra, nes naujienoms paklausos vis mažiau ir jos vis pigiau perkamos. Bet gal vyras pats kaltas – vis nenori apie Bunkės ir Zvonkės krūtis bei A.Ramanausko šokio žingsnelius rašyti?

O ir jūs pati gal be reikalo toje mokykloje sėdite? Gal reikėjo privačia praktika užsiimti. Pagal verslo liudijimą.

Buvote sudarę sutartį su privačiais pensijų fondais? Ar žinote, kiek ten šiandien yra sukaupta lėšų? O mamai pensijos pakanka, ar kas mėnesį pervedate po porą šimtų ir dar 50 įdedate į rankinę, kai atvažiuoja išleisti jūsų savaitgaliui į Druskininkus?

O kaupsite pensijai privačiuose fonduose svanoriškai, skirdami papildomai 2 ar 3 procentus nuo savo atlyginimo? Prie tų beveik 35 procentų, kuriuos šiandien mokate. Bet tada dar 2 ar 3 procentus pridės ir valstybė. Gal apsispręsti būtų lengviau, jei “Sodros” sistemoje pasitikrintumėte, kokia šiandien yra jūsų prognozuojama pensija? Ar esate tai kada nors dariusi?

Kaip jums progresiniai mokesčiai? Jei nuo 3500 litų “ant popieriaus”? O jei nuo 5000? O jei kartu už kiekvieną jūsų vaiką neapmokestinamas pajamų dydis bus padidintas 200 litų?

Ką manote apie nekilnojamojo turto mokestį? Tikriausiai reikėtų, nes jūs juk daugiabutyje gyvenate? O mamai padėsite jį sumokėti. Juk malkų tai nuperkate, nepaisant, kad kasmet brangsta. Bet patys juk už šildymą mokate pigiau, nes PVM lengvata galioja.

Per daug klausimų? Per sunku? O kas sakė, kad valdyti valstybę yra lengva? Bet jūs juk norite?

Tad ir valdykite vadovaudamasi ne širdimi ar kokių visažinių puskvaišių  rėksminga agitacija.

Valdykite vadovaudamiesi savo interesais.

(8 balsų, vidurkis: 4,25 iš 5)
Loading...
 • Henkas Moodis

  Gerai surašyta, tik iškyla vienas klausimas. Čia paminėti vien ekonominiai interesai, o kaip moraliniai?
  Tarkim vieniša mama. Dirba, plėšosi, auklėja dukrą, beveik paauglę, suvokia, kad išsilavinimas svarbus, o popamokinė veikla šokių būrelyje taip pat vaikui į naudą, plius repetitoriai užsienio kalbų, nes dukra į inžineriją kol kas nelinksta ir visiškajai dar neaišku kas tai, todėl svajoja apie apie filologiją ir t.t. Mamai užtenka suvokti, kad ši vyriausybė gal ir ėjo teisingu keliu (anot jūsų Šimonytė gal ir geriausia ministrė iš visų, nors supranta, kad Latvija pasiskolino pigiau nei Lietuva. Bet užknisanti demagogija, kad jie ne šeimą tiesiog verčia vemti ją nuo Adomėno ir kitų „šventeivų“. Darbo partija neralu nes jie žino kaip. Lietuviški socdemai visai frajeriai turėdami griausius 4 metus sekonomikoje sugebėjo rinkimus prakišti ir Valdovų rūmų nepastatyti. Tei marginalai su violetinėm vėliavom ir už Lietuvą Lietuvoje visai atrodo su dauno sindromu. Kas belieka? Gadinti biuletenį, nes nebalsuoti reiškia neatlikti savo pareigos? Aš rimtai. Kiek rinkimuose moraliniai partijų bagažai lemia ekonominius išskaičiavimus jūsų nuomone. Man tikrai įdomi Jūsų nuomonė šiuo atveju. Ar bet kuriuo atveju sakysite reikia atmesti politikoje visus moralinius dalykus ir pasitelkti tik sausą pragmatizmą.
  Keista, bet kai kalbėjau su vienais emigrantais, kurie balsavo užsienyje, jie balsavo už Degutienę. Ir uždavus klausimą kodėl, jų atsakymas buvo, kad Venckienė nelaimėtų. Kai jiems priminiau, kad Seimo Pirmininkė tarstelėjo kažkada nesenai, jog „emigrantai matyt ne itin myli savo Tėvynę, kad ją palieka dėl duonos sotesnės“, jų argumentai vis tiek liko tie patys. Iš emės balsuoti tik už laimėtojus. Nors aiškiai abu buvo liberalesnių pažiūrų, plius šaknys iš Klaipėdos ir Gentvilas bei Grubliauskas geri bičai anot jų. Tai kai pasakiua, kad visad gali balsuoti už tame sąraše esantį bet kurį liberalą jie atsakė: mes jo nežinom.
  Logika? Pragmatizmas? Ar bad choice?

  • Henrikai, o kas yra moralinis ineteresas? Ir kaip už jį balsuoti? Man tai skamba kaip „balsuoti širdimi“:)

   Kita vertus, jei kalbate apie A.Zuoką, tai taip, niekada nebalsuosiu. Nes kyšininkas – teismo pripažintas.

   • Sejanus

    O ar balsuotumėte už Zuoką, jei iš to turėtumėte aiškios ekonominės naudos? Sumažėtų Jūsų mokami mokesčiai, padidėtų galimybės Jūsų artimųjų verslui ar kažkas panašaus? Jei ne, tai štai ir moralinis interesas, ir balsavimas pagal jį.

 • Mauras

  Keista logika suvest viską į „vadovaujantis _savo_ interesais“. O kur _mūsų_ interesai? AR, propaguojate ir taip jau įsigalėjusią visuomenė s atomizaciją, žinoma ne AE, o susiskaldymo ir „kiekvienas už save“ prasme. Kur čia mūsų visų bendra ateitis, ar jos nebėra ir nereikia? Ko mes norim sau kaip tautai ir šaliai, o ne į kišenę sau? Nepalaikau tokios „siauros“ pozicijos.

  • Maurai, nepykite, bet vis tiek laikausi principo, kad pirmiausia kiekvienas savo laimės kalvis. Be to, iš kur man žinoti, kad rūpindamasis jūsų interesais (tai yra, ne sav, o mūsų, kaip sakote) pasieksiu sau palankios bendros ateities? O ką man daryti, pavyzdžiui, su A.Zuoku, V.Uspaskichu? Ar yra bendras „mūsų“ interesas? Todėl tai jūsų pozicija greičiau siaura ir labai jau sakyčiau socialistiška:)

  • Mauras

   Jei tai apgalvota nuostata, o ne momentinė idėja, sakyčiau, esate ypač liberalus, kas suprantama ir žmogiška – nes priklausote tam sluoksniui, kuris sugeba puikiai savimi pasirūpint, todėl turite laisvę ignoruoti kitus ir galvot tik apie save tiek, kiek norisi. Tačiau nepykite, man tai atrodo nebranda ir iš tolo neprimena žmogaus, siekiančio savo pavyzdžiu ar įžvalga padėti kitiems siekt geresnio bendro buvimo. Tuomet daryčiau išvadą, kad šį blogą rašote tik sau, tik savo savimeilei patenkinti. Tikrai? Žinoma, tai ne mano reikalas, galiu neskaityti ir t.t. Visgi manyčiau kad ne visai taip, kaip norite

  • Sejanus

   Kas tie _mūsų_ interesai? Čia aš juos nustatau ar tamsta? Jei aš, tada esu visa širdimi už _mūsų_ interesus ir palaikau idėją vieningai už juos balsuoti.

   • Mauras

    „Lietuvos valstybė – pamėgink ištarti….“, pamenate tokį Anties gabalą? Tai buvo vienijantis interesas didžiajai daliai visuomenės, ir tebėra nepaisant dalies visuomenės neišsipildžiusių dalies galbūt nepagrįstų lūkesčių, kad tuoj gyvensim kaip švedai. Kitas – prognozuojami politikai, mažiau diegiantys otkatus ir savo ar paremiančio verslo lobizmą, jaunesni ir civilizuoto, vakarietiško mentaliteto. orientuoti į estiškai tvarkingą ir atsakingą valdymą, o ne pažadus apie pinigų medį, siekiantys ne pasinaudot valdžia per kadenciją ir palikti kitiems bombą, o užtikrint kad kas beateitų po jų, ras tvarkingus finansus ir pagrindus augimui. Kitaip AR tekstą, skirtą paprastam rinkėjui, nesunku suprofanuoti iki „kas man daugiau duos už balsą“.

  • Mauras

   Socialistiška išvertus yra visuomeniška, bendruomeniška, todėl tai priimu kaip komplimentą. Pagalvojau, kad man priimtina doktrina galėtų vadintis socialliberalais ar liberalsocialais – kas būtų sveikas balansas tarp laukinio libertarizmo, kuriuo kvepia šis įrašas, ir visuomenės ar bendruomenės, kurioje gyvenu, daugumos interesų atstovavimo, nepaisant skirtumų politinėse asmeninėse simpatijose, pajamose ar išsilavinime. Žinoma atstovaujama kitokių veidų, nei politikos žemėlapyje išsitrynę save paulauskininkai. Utopija, oksimoronas – galbūt, ne mažesnis nei AR parašyt tokį tekstą ir nebalsuot už kurią nors liberalų partiją.

 • Vaclovas

  Vakar žiūrėjau [per LTV]partijų lyderių pasisakymus.Įstrigo ne lyderių pasisakymai,bet vedančiosios pasakymai ,,MES“ suteikėme progą,padovanojom,leidom.Pasirodo A.Račas mus visalaik klaidino.LTV nėra VISUOMENINĖ televizija ir todėl ,,MES“ spręndžia kam ,,padovanoti,leisti,suteikti progą“.Todėl ir po klausimo-teigimo apie atlyginimus buvo pagrąsinta teismu.Vedančioji Nemira žino,kad tik VALSTYBINĖS algos turi būti žinomos-paskelbtos.Gaila,kad to nežino TEISĖJA Venckienė.

 • Fredis*

  * Atspėti prie kurios valdžios bus mažiausios malkų kainos yra per sudėtinga, beveik neįmanoma, na, įmanoma, tačiau reikėtų ilgai Jums aiškinti ir rašyti, todėl pats racionaliausias veiksmas į rinkimus neiti, nes taip nebūna, kad kas nors nenueina ir neišrenka valdžios.
  Vėliau, jau susirinkus Seimo nariams į Seimą, galima veikti per lobistines organizacijas.

  * Kruopščiausiai naudą tikriausiai apskaičiavo ir ideali rinkėja yra E.Jackaitė.

  * Didžioji rinkėjų masė yra politiniame centre ir truputėlį pažengę į dešinę arba į kairę nuo jo, todėl reikia įsiklausyti į širdies balsą ir pajusti ar tu esi už iniciatyvumą, asmeninę atsakomybę, verslumą, savarankiškumo balansą su bendruomeniškumu ar didesnį valstybės reguliavimą ekonomikos reikaluose, didesnį kišimąsi į darbdavio ir darbdavio santykius paprasto darbuotojo naudai, greitesnę dabartinę naudą ateities geresnio gyvenimo sąskaita.

  * Rinkėjui taip pat turi rūpėti globalūs pasaulio reikalai, pvz. Turkijos – Sirijos konfliktas, CO2 išmetimai į atmosferą, beatodairiškas Amazonės baseino miškų kirtimas, pro kur bus nutiestas dujotiekis iš Artimųjų Rytų į Europą ir t.t..

 • Šamanas

  Įdomu, prie kurios partijos nebereikės rašyti apie Zvonkės krūtis ir kodėl?

 • Arturas

  Kodėl neparašėte nuorodos iš kur perspausdinote?

  Pats tekstukas – tiesiog puikus. Chrestomatinis pavyzdys iš serijos „vergo pamokymai laisviems žmonėms, kaip reikia gyventi“.

  • mielas Arturai, čia tamsta tas laisvas žmogus? Toks laisvas, kad pilnos kelnės pasirašinėti savo tikruoju vardu ir pavarde? Oh, yes. Pralinksminote. Ačiū.

 • che

  o del musu tradiciniu kabutese partiju tai kelia pasibjaurejima ant mikroautobusu adomavicius itariams kysininkavimu,ir uzrasa rupinsimes zmonemis,pasto dezuteje tas pats ,koncervai itariam korupcija pratempineja i seima savo veikejus,tai cia ka tokia kova su korupcija,jokiu sansu su tokiu poziuriu,kad kazkas gali keistis.

 • Gabe

  Man atrodo, kad balsuoti reikėtų remiantis visų pirma valstybės interesais, ir tik po to – savo asmeniniais. Mano įsitikinumu, jei bus gerai valstybei ilguoju laikotarpiu, padidėja tikimybė, kad bus gerai ir man. Sakau TIMIMYBĖ, nes visų pirma, yra daugybė objektyvių veiksnių dėl kurių nuspėti tikslią malkų kainą ar mokytojos specialybės paklausą ateityje yra gana sunku. Antra, TIKIMYBĖ, nes tik nuo mano sugebėjimų ir pastangų priklausys, ar sugebėsiu padaryti taip, kad man būtų gerai.
  Aš neužkraunu politikams atsakomybės už savo asmeninę gerovę. Viskas, ko iš jų tikiuosi – kad prižiūrėtų ir reguliuotų tvarką valstybės viduje teisėkūros ir teisėsaugos procesų pagalba. Kad leistų veikti tiems, kurie nori veikti. Kad nepataikautų tiems, kurie nenori/tingi veikti. Kad pernelyg neleistų išsikeroti vienoms visuomenės grupėms kitų sąskaita. Kad užtikrintų minimalų ‘safety net’ labiausiai pažeidžiamoms grupėms. Sakau „minimalų“, nes būtų naivu tikėtis, kad pensininkai ar neįgalūs iš valstybės gautų tokias pat pajamas, kaip ir pilnai dirbantys ir mokesčius mokantys gyventojai. Kada nors, ilguoju laikotarpiu gal ir pasieksim tokį lygį, bet dar ne dabar. Užtat ir manau, kaad reikia balsuoti turint omeny ilgalaikę valstybės perspektyvą, o ne ‘čia ir dabar’. Idealiam pasauly gal ir norėtųsi, kad šildymas būtų visiems komepensuojamas, kad pensijos būtų minimum vidutinio atlyginimo dydžio, ir kad kiekviena moteris pagimdytu bent po 3 vaikus, kad mokytojams būtų darbo. Bet pasaulis neidealus, ir tai turėsiu omeny balsuodama. Žodžiu, leiskit veikti, žiūrėkit, kad visi vienodai laikytųsi įstatymų, o aš jau kaip nors tą gerovę pati susikursiu. Todel balsuosiu už centro dešinę. Nes manau, kad jie tai sugeba geriausiai ir turi pakankamai gerą komandą (ypač lyginant su kitomis partijomis) toliau tai daryti.
  Dar ko tikiuosi iš politikų – kad gintų valstybės interesus tarptautinėje erdvėje. Šiuo atveju darbotvarkėje svarbiausias klausimas – energetika. Kad ir kaip madingai skamba žaliosios energijos idėjos, reikia suvokti, kad mūsų atveju energetika yra glaudžiai persipynusi su politika. Tad ir mastyti ypač šiuo klausimu reiketų strategiškai. Nepradėsiu vėl diskusijos apie sąmatas, kaštus, energetinę priklausomybę bei santykius su kaimyne. Kodėl visose diskusijose jaučiamas supriešinimas „arba atominė, arba žalioji energija“? Juk vienas kitam nekliudo.
  Galvoju, kad namą statant svarbiausia yra pasirūpinti radiatoriais ir boileriu. O jau malkom kūrenamas židinukas yra gražus ir be abejo, naudingas priedas.
  Todėl balsuosiu už atominę.

 • nerijus

  Ta proga filmukas:

  Особенности национальной политики

 • romas

  “Kapitalistinėje visuomenėje glūdi gilus prieštaravimas tarp visuomeninio gamybos būdo (gamyboje dalyvauja visa visuomenė) ir siaurai kapitalistinio gamybos produkcijos pasisavinimo (kuomet pridėtinės vertės liūto dalį pasisavina maža visuomenės dalis – stambaus kapitalo savininkai).”

  “Finansinis kapitalas vykdo neregėto masto spekuliacijas, kurių aukomis tampa milijonai žmonių visame pasaulyje. Čia slypi visų praūžusiųjų ir, matyt, būsimųjų karų priežastys bei globalinių ekonominių ir finansinių krizių šaknys.”

  “Jau metas prabilti ne tik apie darbo žmonių, bet ir visos žmonijos išsigelbėjimą, apie naujos epochos ideologiją. Šios ideologijos pamatą galėtų sudaryti būtent nauja socialinė idėja, praturtinta demokratinio, ekologinio ir etinio socializmo teiginiais. Alternatyva gana paprasta: arba pasaulis nublokš kapitalizmą, arba jis nugrims į Naujuosius Viduramžius ir tiesiog susinaikins.”

  Todėl, vedami klasinio intereso ir sveiko proto, daugiau kaip pusė mažiausiai pasiturinčių rinkėjų turėtų balsuoti už SLF. Apie 35 proc. labiau pasiturinčių galėtų balsuoti už LSDP, o likę 15proc. už TS-LKD ir Liberalus.

 • algis

  Mano šūkis šiems rinkimams labai paprastas. Nei vieno balso buvusiems. Tai kas mus iki šiol valdė galutinai bankrutavo, tiek moralės tiek ekonomikos srityse. Tegul ateina kiti. Sutinku, kad didelė rizika, jog atėję nauji nebus panacėja. Bet jie bus nauji, vėliau juos pakeis kiti geresni. Reikia išvalyti seimą nuo metų metais ten tūnančių absoliučių vidutinybių arba, kas dar blogiau, niekšelių.
  Manyčiau, kad pagrindinis mūsų rinkimų sistemos blogis, kad jie nėra tiesioginiai, nors tai preištarauja konstitucijai. Kai mes pasieksim, kad seimo ir savivaldybių rinkimai bus tiesioginiai, tada, manau, bus didelis žingsnis teisinga kryptimi. Esant tiesioginiams rinkimams, visų partijų kandidatai turės laimėti vienmandatėse apylinkėse, o tai jau gerokai kitas lygis kandidatams. Partijų viršūnėlėms nebeliks saugios užuovėjos, partinių sąrašų priekyje. Kiekvienas jų turė pasitikrinti kas ketveri metai. Manau, kad tai būtų labai demokratiška.

 • Izbliondimas

  Kažkada gal kas moksliškai paaiškins, kodėl dalis žmonių tiki reklama. Ja domisi, ją perskaito, išklauso.
  Pavyzdžiui, jei dedama reklama, kad ir į DELFI, tai matyt atsiranda kažkojs asilas, kuris ją skaito. Nes kitaip vargu ar kas dėtų tą reklamą, jei žinotų, kad asilų nėra.
  Yra ir kito tipo asilų. Kurie tiki, kad Lietuvoje gali nusipirkti išskirtinės kokybės pramoninių prekių… Na, čia matyt išskirtinė asilų goveda…
  Na, o patys didžiausia asilų grupė, kuri tiki politine reklama.
  Na, nebent dar didesnė asilų kaimenė, kuri tiki Lietuvos istorikų straipsniais, knygomis, pasisakymais. Dėl ko mūsų mokinukai… ne tik kad žino tik melagių pasakų tekstus, kas reiškia nieko nežino… kaip ir jų tėvai, kad reikia eiti į rinkimus ir balsuoti…

 • Patariu perskaityti apie tai, kodėl žmonės balsuoja kaip balsuoja:
  „So if you want to change people’s minds, Haidt concludes, don’t appeal to their reason. Appeal to reason’s boss: the underlying moral intuitions whose conclusions reason defends.“
  http://www.nytimes.com/2012/03/25/books/review/the-righteous-mind-by-jonathan-haidt.html?pagewanted=all

 • Fredis*

  Pykite nepykite, tačiau geriausiai paagitavo Prezidentė.