Sutapimai…

Žurnalo IQ vyriausiasis redaktorius Vladimiras Laučius šiandien paskelbė apie buvusios savo partijos vadovo Andriaus Kubiliaus saulėlydį.

LNK Savireklamos skyrius, anonsuodamas būsimą „Žvaigždžių klubo“ laidą, citavo D.Meiželytę, prisipažinusią, jog A.Kubilius jai „sukelia alergiją“.

Būna gi sutapimų…

(4 balsų, vidurkis: 4,50 iš 5)
Loading...
 • V.Laučiaus tekstas baigiasi retoriniu klausimu „Ar I. Degutienei pakaks išminties ir drąsos burti tikrą idėjinį branduolį konservatorių partijai?“
  į kurį taip ir norisi atsakyti „gal Laučius ras kada nors laiko suformuluoti nors kiek diskusijos vertas idėjines nuostatas?“

  Ekonominė diskusija Lietuvoje visai nunykusi. „Dešinieji“ totaliai grybauja, apie ką galime spręsti ir pagal ekonomikos būklę. Bet kažkodėl nėra nei normalios kairės (pvz. kaip Latvijoje) alternatyvos.

  • Žigis

   Iš tiesų Laučius klausia visai kitokio dalyko – kai pavyks išprovokuoti Degutienės-Kubiliaus nesantaiką ir kai pavyks pašalinti Kubilių, ar pavyks po Degutienės sparnu tam pačiam Laučiaus- Stanciko tandemui suformuoti savo „Valstybininkų II“ klaną? Juk aiškiai Laiučius straipsnyje įvardina, kad visuomenė yra buka, jos negalima prileisti net prie partijos valdymo. Partijai, anot Laučiaus turi vadovauti kažkokie „tikri politikai“, „gabūs politikai“, kurių atseit dabar nėra Kubiliaus komandoje. Degutienė komandos neturi ir turės formuoti tą kažkokį „idėjinį branduolį“. Iš ko? Stancikas jau dirba jos komandoje. Laučius bando įteigti visuomenei, kad nesikištume į šalies valdymą, juk mes „apačios“, o iš „apačių“ stiprios asmenybės ateina labai retai. Paliktume politiką pilkiesiems kardinolams, kaip Januška, Laučius, Stancikas,… Nei Degutienė, nei Starkevičius nėra charizmatiškos politinės asmenybės, jie neturi ir aiškios krypties, tvirtos pozicijos. Po tokių sparnu lengva būtų klestėti patarėjų pulkui, darančiam savo politiką, lygiai kaip Adamkaus laikais. Kai nusibos Degutienė, ar Starkevičius, juos galima nesunkiai pakeisti kitais beveidžiais „prekiniais ženklais“. Tik ar šitaip kuriamos laisvos valstybės?

 • austras

  Aš norėčiau pasiteirauti, o kokia juoda katė perbėgo tarp Artūro Račo ir Vladimiro Laučiaus? Ir ar ta katė iš senų ar iš naujų laikų? (klausimas atsirado pastebėjus, kad šio tinklaraščio šeimininkas Laučiaus pastebėjimus traktuoja su gera ironijos doze)

  • nerijus

   austrai

   Va, va ir aš tai pastebėjau…
   Tik, galiu pasakyti tiek, kad Laučius, kaip buvęs ( ? ) konservatorių partijos atstovas ( dalyvis ) labai jau dažnai ją reklamuoja ( ? ) per savo mėnraštį ( IQ The Economist ).

   Galima tik spėti, jog, po rinkimų ( gal ir greičiau ) bus pakeista TS- LKD vadovybė, o tiksliau- jos pirmininkas?..

  • mielas Austrai, kačių nepastebėjau, tačiau ar galima be ironijos traktuoti asmenį, kuris ilgą laiką mitęs iš konservatorių kasos po to staiga tampa didžiausiu oponentu ir švarios ideologijos ieškotoju. Be to, man visada juokingi atrodo žmonės, kurie nori įkasti tačiau daro tai pasislėpę.

   • Žigis

    Bet kokia ideologija yra diktatūra. „švarios ideologijos“ ieškojimas, ką daro Laučius, reiškia totalios diktatūros propagandą. Įdomu, kad dėl visuotinio nepasitenkinimo ekonomine būkle visuomenė yra nusiteikusi užsikrauti sau dar ir diktatą, propaguojamą Laučiaus, pavadinto „tikrais, gabiais politikais“. Kažkur tai jau matėme, ar tik ne Vokietijoje prieš 80 metų?

   • austras

    Gerbiamas Artūrai, gal Vladimiro Laučiaus posūkis link „švarios ideologijos“ ir buvo pernelyg staigus, bet ar Jūs norite pasakyti, kad „mitę iš vienos ar kitos kasos“ vėliau nebegali kritikuoti savo buvusio pajamų šaltinio? Sutinku, kad „atsivertimas“ pernelyg staigus ir abejotinas, tačiau…

 • O Valatka nieko tuo klausimu nepasakė?

 • Fredis*

  Vladimiras Laučius yra etatinis sėdėtojas visuomeninio transliuotojo „Teisė žinoti“ laidoje. Nežinau ar tai yra labai biografiją puošiantis faktas.

  Visi raginimai kurti branduolį (konservatyvų, liberalų, socialistišką) reiškia atiduoti iniciatyvą politiniams oponentams. Kuri partija tai nori padaryti? Net G.Songaila ir K.Uoka turi rasti (rado) savo vietą partijoje.

 • mdxacuk

  Man tai Laučius primena K. Brazauskienę, iki šiol per televizijas suvedinėjančią sąskaitas su pirmaja Brazausko žmona.

  Kai žmogų veda nepatenkintos ambicijos, tai iš jo ir negali tikėtis racionalių argumentų, bet tik tokio apgailėtino straipsniuko, kur kas trečias žodis kabutėse.

  Palyginimui labai tinka kur kas blaivesnis K. Girniaus straipsnis iš alfos apie Kubiliaus reikalus.

 • Valentinas

  Už asmeninį Laučiaus karą prieš Kubilių, suteikiu jam apžvalgininko nevykėlio premiją –
  Dermantininis Čyvas
  Tai jau trečiasis šios premijos lauretas. Apmaudu, kad dėmesio vertų apžvalgininkų retos kaip reta retėja.

  • Regis

   O aš su mielu noru progai pasitaikius paskaitau jo mintis. Kaip beje ir Artūro. Ir jau šimtą kartų diskutuota, gera lempa gerai šviečia, bet priklausomai nuo vietos kur stovi neaprėpia visų vietų kur būna tamsiau. Apie ką aš čia? Apie tai, kad kai žinai, kad A.Kubilius yra V.Laučiaus akiratyje tai viską ką įmanoma atkapstyti negero V.Laučius pateiks ir atvirkščiai kita A.Kubiliaus pusė liks nepaliesta. O tam yra kiti apžvalgininkai.

 • O man V.Laučius yra vienas iš autoritetų. Jaučiasi išsilavinimas, erudicija, solidus rašymo ir kalbėjimo braižas. Man jis toks vakarietiškas konservatorius, tikiu juo :)

  • Žigis

   Kur gi ne. Tik eruditai atvirai demonstruoja panieką visuomenei, o politinius oponentus tiesiog įžeidinėja, žinodami kad nereikės už tai atsakyti.

 • skeptikas

  Komentaras pašalintas A.R.

  • Žigis

   Tipiška. Arogantas arogantui autoritetas

  • antiseptikas

   skeptiko pamazgos visiškai netinka šiai svetainei.

   • jūs visiškai teisus, kažkaip buvau nepastebėjęs.

   • skeptikas

    Minėti veikėjai nieko kito nenusipelnė…

 • Smilga

  Gal „nusikalto“ truputį V.Laučius, bet politikoje jį gretinti su Donalda, nežinau nežinau….

 • Na nežinau, Artūrai, tai bereikalingos insinuacijos. Andrius Kubilius daug kam pakyrėjęs, akivaizdžiai nuo realybės atitrūkęs žmogus. Galima argumentuotai pagrįsti. Tai negi kiekvienas besipiktinantis vyriausybės vadovo vykdoma politika dalyvauja kažin kokiame sąmoksle?

  • mielas Mariau, apie sąmokslus kalbate tamsta, o ne aš…:) Be to, norint piktintis vykdoma politika pirmiausia būtų gerai ją suprasti.

   • Marius

    Taip, sąmokslą paminėjau aš, bet sutikite, kad šį jūsų blogo straipsnį galima suprasti ir taip.

    • mielas Mariau, pamenate, kaip ten sakoma: kiekvienas supranta pagal… :)

     Ta2iau galiu tamstą patikinti, kad jokių sąmokslų nė mintyse nebuvo. Man tiesiog pasirodė įdomu, kad panašūs žmonės galvoja panašiai.

     • Ačiū, dabar aiškiau. Patikslinsiu ir aš. Savo nuomonės apie A. Kubilių neišsižadu. Prieš kokią savaitę, ar dvi rodė reportažą kaip A. Kubilius apsilankė prie renovuojamo namo. Namas buvo baigiamas renovuoti pagal senąją programą. Na, ir A. Kubilius gyrė naująją renovacijos programą – kur valstybė padengia tik 15 proc. renovavimo išlaidų. Nors šalimais buvo bendrijos pirmininkė kuri teisiai šviesiai sakė, jei ne valstybės 50 proc. lėšų skirtų namo renovacijai, net nebūtų pradėję renovacijos. Tai kas geriau suvokia: bendrijos pirmininkė realiai susidūrusi ar premjeras svaičiojantis kokia puiki naujoji renovacijos programa?
      Arba kitas vyriausybės politikos padarinys – sukelti akcizai tabakui. Kai kaina siekia 7,90 Lt už pakelį daug kas ėmė pirkti būtent kontrabandinės cigaretes. Ir nuo to turtėja ne valstybė, o turtėja kontrabandininkai. Tai ar čia protinga politika?

 • Mano supratimu, vienas iš svarbiausių politinės partijos skiriamųjų bruožų yra ideologija, kuria ji vadovaujasi. Socialdemokratų partijos lyderis A. Butkevičius pareiškia, kad tiki laisvosios rinkos modeliu. Konservatorių kai kurie sprendimai yra kairesni už kairiųjų. O yra daug situacijų, kur visos partijos elgiasi kaip vieninga „chebrytė“, kai eglesys, padiktuotas deklaruojamos ideologijos, turėtų būti visiškai skirtingas. Iš to darausi logikos padiktuotą išvadą, kad vadojaujantis aukščiau minėtu apibrėžimu, Lietuvoje partijų iš principo nėra. O ar juos vadinti klanais ar dar kaip nors, yra tik didelės reikšmės neturintis skonio ir vartojamos leksikos reikalas.

  • Regis

   Gal tiksliau yra partijų užuomazgos. Kurioms toliau vystytis į tai ką mes matome Vakarų Europoje trukdo tam tikra lietuviška specifinė terpė. Ir jokie tikslūs pavadinimų atkartojimai ar modelių taikymai čia nepadės. Tiktai tvirti principai gali kaip reagentai tą terpę pradėt skaidyti. Man asmeniškai patiko A.Butkevičiaus sprendimai dėl A.Šedžiaus ir K.Brazauskienės. Tai tik kukli pradžia, bet pokyčiai tikrai į gerą. Beje konservatoriai irgi pademonstravo tvirtesnius žingsnelius. Viena aišku procesas bus ilgas ir bent jau šiandien neaišku kuo jis baigsis. Matyt turėsim savąjį specifinį parlamentarizmo modelį.

   • Jei Prancūzijos Socialistų lyderis pradėtų sapalioti apie laisvąją rinką, kitą diena juo nebebūtų. O dar kitą, lėktų ir iš pačios partijos. O Socialdemokratų (ar kaip jie ten) lyderis A.Butkevičius viešai per televiziją pareiškia, kad be laisvosios rinkos jis nemato alternatyvų ir dargi jos mechanizmais pats tiki. Ir net šuo nesulojo. Daugiau nėra ką ir pridurti. Absoliučių kvailių ir „dundukų“ šalis. Susidarė visiškai objektyvios priežastys šiai tautai išnykti iš tautų sąrašo.

    • Auksinis kardas

     Butkevičius turėjo užginčyti laisvosios rinkos ekonomiką Lietuvoje? Jei darytų bent kiek atkakliai, artimiausi rinkimai jo partijai būtų buvę dar įdomesni, nei Prancūzijos socialisto galimos nelaimės trajektorija.

    • Regis

     Mariau, Prancūzija kitokio mastelio ir svarbiausia išsivystymo lygio. Ne mums 20 metų senumo laisvą rinką griauti. Kitas momentas, kad mūsų socialdemokratai nelabai ir lyginasi į kraštutinius socialistus, visgi tai (tipo) sisteminė partija kuriai ne tas pats kas bus. Man asmeniškai bent dabar norisi, kad tos pagrindinės partijos prisilaikytų nors elementarios higienos, t.y. jeigu įsiveisė koks parazitėlis vienaip ar kitaip tvarkytųsi o ne slėptų po pudra. Jau kitas žingsnis savos ideologijos turėjimas ir svarbiausia laikymasis. Tačiau kai dirbama koalicijoje, tos ideologijos maišosi ir kartais negali ir suprasti kodėl taip ar ne kitaip. Bet kuriuo atveju svarbiausia laikytis aukštų moralinių principų. Ko nėra. Nes lietuvis politikas amžinai pasimetęs tarp meilės ir darbo tėvynei bei meilės ir darbo sau ir savo artimui.

 • „Kurioms (partijoms) toliau vystytis į tai ką mes matome Vakarų Europoje trukdo tam tikra lietuviška specifinė terpė“. Regis

  Regi, gal gali atskleisti ką turi mintyje?
  „Lietuviška specifika“ yra tai, kad tavo mylimi socialdemokratai neikaip ir niekada nelaimi nors kiek apčiuopiamesnės daugumos Seime ir jai nuolatos tenka sudarinėti sandorius su labai abejotinomis marginaliomis partijoms DP (V.Uspaskich), TiT (V.Mazuronis) ir abonentine A.Zuoko partija ir visas politinis veiksmas sukasi Vilniuje aplink sklypą K.Čiurlionio gatvėje ir jame stovintį viešbutį „Draugystė“ ?

 • Bobutė

  Ponas neištariamu vardu klausia:
  „Tai kuo akcizas jautrumu kontrabandai skiriasi nuo PVM?“

  Geras klausimas, tik jo atsakymas – „Niekuo“- man atrodo labai ginčytinas. Mano dundukiška galvele, akcizas kontrabandai yra jautresnis, nes didelę, ar net didžiausią kontrabandos dalį ir sudaro akcizinės prekės. Nereikia būti minties galiūnu, kad suprastum, jog nuo kontrabandos nemokamas ir PVM. Tačiau bendroje PVM masėje, lyginant su Akcizų mokesčiais, kontrabandinės akcizinės prekės sudaro žymiai mažesnę dalį, todėl ir jo (PVM) pokyčius įtakoja ne taip ženkliai… Be to, PVM surinkimas padidėja net be jokių Vyriausybės pastangų. Pabrangino duonelę ar pienuką prekybininkai ir didesnis PVM krinta kaip iš dangaus…

  Manau, kad akcizo surinkimui didesnę įtaką turi ne akcizo dydis (padidėjus akcizams pabrangsta ne tik legalios, bet ir kontrabandinės prekės) kiek kontrabandos mąstai, kuriuos, savo ruožtu, įtakoja mažėjanti perkamoji gyventojų galia (pajamos).
  Sumažėjus pajamoms, net žmonės, anksčiau pirkę legalius produktus, pradeda ieškoti pigesnių prekių ir visiškai nebespjauna ir į kontrabandą… O kur yra paklausa, ten ir pasiūla…

  Paimkime pavyzdžiui tabaką (ne ryto, o finmin duomenys).
  Tabako dalis akcizų struktūroje yra 17,6 proc (š.m. I pusm. duomenys). Palyginus su tuo pačiu 2009 laikotarpiu akcizo surinkimas sumažėjo 27,9 proc. (96 mln. Lt). Kodėl? Negi beveik trečdalis rūkorių rūkyti metė:)?
  Panašus vaizdas ir su alkoholiu (minus 21 mln. LT), ir su kuru (minus 90,5 mln. Lt)…

  • Bobutė

   Atsiprašau. Šis komentaras turėjo būti prie temos: „Dar vienas testas: finansinės žinios“…

  • nerijus

   Kas gręsia, kai slepiami mokesčiai, o tiksliau- PVM?..
   Kalėjimas.
   Kas gręsia, kai tau grąžinamas PVM?..
   Gyvastis.

   Nesuprantu vieno, Bobute, kaip galima mokėti PVM, o paskui- jį susigrąžinti?..
   PVM yra mokestis ( dalinai, nes bukiai pagalvos, kad visiškai ), kad Valstybė gyvuotų ir gyvuotų jos bendrosios funkcijos reikalingos gyvasčiai palaikyti.
   Kiek milijonų PVM’o išmokama kasmet?..

   Aš, kai perku makaronus sumoku PVM ir man nėra šansų, kad metinė mano makaronų pirkimo apyvarta siektų 7 mln., kad galėčiau susigrąžinti sumokėtus Valstybei mokesčius ( 21 proc. PVM ).

   Paskaičiuokite, protingieji kurmiai, kiek milijonų praranda Valstybė, kai grąžinamas PVM MOKESTIS ir kiek kompanijų iš to uždirba milijonus ir išveža užsienin ( neskaitant Lubio, Mockaus ir Uspaskicho,.. ).

   Va, čia ir gausime tą milijardą, apie kurį IR kalbėjo premjeras.
   :DDD

   • Rolandas

    nerijau, nelįsk į ekonomiką, Tavo pašaukimas – baltosios eilės.
    Kiekvieną kartą apšąlu skaitydamas. Va kad taip viską koncentruotai į knygelę…

   • Bobutė

    p. nerijau,

    ir aš daug ko nesuprantu, ir ne tik apie mokesčius… Taigi, kažin ar sugebėčiau Tamstai išaiškinti apie PVM…

    Nesupykit, bet šį kartą prisijungsiu prie p. Rolando – ekonomika tikrai ne visai Tamstos sritis…:)

    Beje, kokius makaronus mėgstate?

    • nerijus

     Makaronus, pateikiau kaip pavyzdį.
     Nemėgstu jų- visiškai.
     Jei esate tokie „protingi“, tai pasakykite, kodėl PVM grąžinamas tiems, kurie viršija metinę, 7 mln. apyvartą, o kurie ne- ne?..
     Kur čia „slypi“ ekonomika, kurią baigiau dešimtukais :)

     p.s.
     Visi mandri, kitus šūdais apkrauti, bet Jūs paaiškinkit ir paprotinkit.

     • Bobutė

      p. nerijui

      Visgi supykot… O be reikalo… Tikrai neturėjau tikslo Tamstos įžeisti…

      Sakot, kad ekonomiką baigėt dešimtukais, taigi, greičiau jau Jūs turėtumėte paprotinti mažaraštę Bobutę, o ne aš Jus…:) Įdomu kokioje mokymo įstaigoje?

     • nerijus

      Bobute

      Jūs, ir ne tik, mėgstate „protinti“ jaunuomenę. Tad, siūlau ją protinti, o ne bukinti. Papasakokit ekonomikos subtilybes, apart, rašiusi demagogiją ir išsisukinėjant iš elementarių klausimų.
      Klausimas užduotas, o Jūs nesugebate atsakyti. Vietoje to, rašote rašliavas apie mokslus ir pan.

      Jei postringaujate apie ekonomiką, tai atsakykite, kaip „ekonomikos“ ekspertė- pensininkė ( jei neklystu? ):
      PVM grąžinimas?..

     • Auksinis kardas

      nerijau, PVM yra toks mokestis, kurį susigrąžina (atskaito) ūkiniai vienetai tokiose apimtyse, kokiose patys jo sumokėjo savo ūkinėje veikloje. Nes šio mokesčio principas ir apmokestinimo objektas – pridėtoji vertė, kiek jos sukūrė šis ūkinis vienetas (iš esmės). Grąžinimas-atskaita yra sudėtinė šio mokesčio taikymo dalis.

      Galimybės įsiregistruoti PVM mokesčio mokėtoju ir apskaityti bei atskaityti yra ir nereikalaujant tam tikro dydžio apyvartos, ir 7 mln. yra labiau kliūtis paties galvoje, nei tikrovėje. Iš kur, beje, šis skaičius? Turint tam tikras apyvartas mokėti PVM privalu net ir nesiregistravus. Detalės – PVM įstatyme.

      Bet svarbiausia, tai mokestis, taikomas vykdant ekonominę veiklą. Ar makaronų valgymas plepia nerijaus burna laikytinas tokia? Nemanau, nes užsiėmimas, spėjame, nesibaigia jokiu pajamų gavimu – deja. Tad, kaip vartotojas, o ne ekonominės veiklos vykdytojas, nerijus neturi kitokių prievolių ir teisių, kaip tik mokėti už tai, ką susivartoja – tame tarpe ir PVM, nes vartotojui tiek ir numatoma, tad viskas yra savo vietose būtent taip, kaip ir sumanyta. Toks sumanymas, nerijau, tokia sistema. Ir gaila prastokai švaistomų makaronų. Ir visa laimė, kad jų nesunaikinama už 7 mln. vienu mostu.

     • nerijus

      Auksinis karde

      Dėkoju už išsamų atsakymą. Žinoma, ne Jūsų klausiau, o Tų- dviejų „išminčių“, kurie tik papliurpti moka.

      Viskas, ką mes sukuriame yra sukurta vartojimui.
      Įmonė, gamindama dešrą, sukuria vartojimui. Aš ją perku parduotuvėje, žinoma, su parduotuvės antkainiu ( iš kurio jie palaiko savo gyvastį ). Galima teigti, kad aš sukuriu darbo vietas ir padedu sumokėti mokesčius prekybininkui. Kodėl aš neturiu tokios pat teisės, kaip ir prekybininkas?..A?..
      Juk ir pirkėjas- pirkdamas- sukuria, o ne tik suvartoja?..
      Žinoma, masteliai mažesni. O koks skirtumas?..Kur tas mūsų, vadinamas, solidarumas ( kvailystė, kaip aš vadinu )?..

     • nerijus

      Auksinis karde

      Kur tuos pinigėlius įmonių vadovai deda?..
      Išsimoka sau, kaip dividentus ir išsiunčia į Šveicarijos ( geriausiu atveju ) bankus.
      Kai mūsų Valstybėje, per dvidešimt metų, pastatytas TIK vienas darželis, kai mokyklose trūksta knygų, suolų ir t.t.
      Kai pati Valstybė, tuos pinigėlius galėtų skirti remontams ir pan., taip kurdama įmonėms veiklą.
      Kaip ir su akcizo mokesčiu ( už kurą ). Pinigėliai keliauja kelių remontams, o ne „prašvilpimui“ ( nors ir ten „savi“, ir ten „švilpia“ ).
      PVM mokestį, vietoje to, kad jį grąžinti, skirtų TIK Valstybinių pastatų priežiūrai ir statymui. Kodėl gi ne?..

     • Bobutė

      p. nerijau,

      prabočykit už tiesumą, bet, mano subjektyvia nuomone, esate įžūlus tinginys bei visiškas nemokša ekonomikos srityje.

      Reikia argumentų? Prašau.

      Vietoje to, kad paimtumėte PVM įstatymą ir komentarus jam (pvz. VMI tinklaraštyje) bei išsiaiškintumėte Jums rūpimus klausimus, Jūs net ne prašote, o įžūliai reikalaujate, kad Jums kažkas kitas atsakytų į klausimą, kurio net suformuluoti dorai nemokate… Pats aiškintis, matomai, tingite, nes PVM įstatymo komentarai, kiek pamenu, yra apie 700 psl.

      O Tamstos nemokšiškumas matosi iš Tamstos komentarų, kuriose kalbate apie PVM‘o išvežimą į užsienį, jo susigražinimą, apie vartojimą-kūrimą valgant makaronus ar dešrą. Ypač tai matosi iš Tamstos klausimo apie PVM: „Kur tuos pinigėlius įmonių vadovai deda?..“ ir tolimesnio svarstymo apie PVM iššvaistymą bei ^veicarijos bankus.

      Akivaizdu, kad nesuprantate nei šio mokesčio prigimties, nei jo veikimo mechanizmo, nei kas yra šio mokesčio objektas.

      Šiaip jau šis įstatymas, o ypač jo taikymas yra gana sudėtingas dalykas. Net mokesčių profai ne visada sutaria dėl jo pritaikymo konkrečiose situacijose. Jo net apskaita yra specifinė.

      Tiek to, būsiu geranoriška ir pabandysiu Jums tik menkut menkutėlį likbeza pravesti, nesigilindama į subtilybes, atskirus atvejus, skirtingas situacijas ir etc. Kaip jau sakiau įstatymo komentarai su konkrečiais pavyzdžiais yra apie 700 psl., o kur dar PVM deklaracijų pildymo tvarkos ir etc.

      Taigi, kad prekių tiekimas ir/ar paslaugų teikimas taptų PVM objektu turi būti tenkinamos tam tikros sąlygos, dvi iš kurių pateiksiu:
      1) prekės tiekiamos ir (arba) paslaugos teikiamos už atlygį;
      2) prekių tiekimas ir (arba) paslaugų teikimas pagal šio Įstatymo nuostatas vyksta šalies teritorijoje.

      Paprastai tariant, PVM veikia kai vartojimas vyksta tam tikroje teritorijoje. Šis principas galioja ne tik LR bet ir kitose šalyse.
      Taigi, tas Jūsų minimas užsienietis ar vietinis verslininkas, išveždami prekes į užsienį (kur jos bus suvartotos), ne pavagia PVM, o susigrąžina jau sumokėtą. Be abejo, toje užsienio šalyje ta prekė bus apmokestinta tos šalies PVM‘u.
      Lygiai taip pat ir mūsų verslininkai, atsiveždami prekes iš užsienio susigrąžina toje šalyje sumokėtą PVM‘ą, o čia jau uždedamas lietuviškasis. Nenorėdama Jūsų painioti nekalbėsiu apie nulinio PVM tarifo taikymą ir PVM susigrąžinimo tuo atveju.
      Taigi, visas PVM patenka į biudžetą, verslininkai iš jo biznio nedaro, žinoma, išskyrus neteisėtus PVM susigrąžinimo atvejus. Bet tai jau BK sfera…:)

      Dar paprasčiau galima paprastu gyvenimišku pavyzdžiu. Gal kada ir mūsų parduotuvėse teko matyti užrašą „Tax free“?
      Taigi, ne ES piliečiai, tose parduotuvėse pirkdami prekes, kurias vartos ne ES teritorijoje, sutvarkę tam tikrus formalumus, gali susigrąžinti/susigražina PVM.

      Ar tapo kiek nors aiškiau?

      Jei ką, tai dar kartą prisipažįstu jog skirtingai nei Jūs, esu tik mažaraštė Bobutė, o ne kokia nors dešimtukais mokslus baigusi ekonomistė…

    • Auksinis kardas

     nerijau, apie tai, kas moka tik papliurpti, mano nuomonė sutampa su Bobutės išsakytąja. Maža to, gėda skaityti pliurpalus šitaip neatsakingai skleidžiamus šitokiais kiekiais. Pagardinamus verksmingumo padažais. Atsakyki dabar pats į klausimą: kodėl šitaip neturėdamas ką pasakyti, akivaizdžiai turėdamas itin mažai pagrindo savo teiginiams, stokodamas elementariausio raštingumo, taip įnirtingai stengiesi tai daryti? Nori atrodyti kaip tie, kurie labiau informuoti dėl to, kad daugiau plušėjo – mokėsi, aiškinosi? Nepakanka norėti atrodyti, kaip nepakanka nusipirkti diplomą. Liūdna, nerijau, ir kodėl dauginį liūdesį, užuot daręs tai, ką išmanai – nežinia.

    • nerijus

     Bobute

     Man PVM įstatymas- kvailystė.
     Jūs galvojate kitaip. Galvokite.

     • nerijus

      Pirkėjas, pirkdamas rimėje, vykdo veiklą: sumoka darbuotojams atlyginimus, mokesčius už elektrą, vandenį ir kt. ir sukuria įmonei pelną, kurį jis savo nuožiūra perskirsto ar pasiima/ išsimoka dividentais ir pan.

      Tai kodėl pirkėjui nėra tokios „privilegijos“, o tik vIArslinynkui?..
      Ne vIArslinynkas sukuria tą produktą, o pirkėjas. Nebūtų pirkėjo- nebūtų ir vIArslinynko.

      Galime sapalioti iki pamėlynavimo…

     • Bobutė

      p. nerijau,

      Panašu, Jūs nesuprantate, kad visą PVM’ą galų gale sumoka galutinis prekės ar paslaugos vartotojas. Taigi, siūlymas, kad Jums būtų gražintas PVM reiškia šio mokesčio panaikinimą… Manau, kad galima diskutuoti dėl jo dydžio, bet kalbėti apie jo panaikinimą, mano galva, mažų mažiausiai būtų kvaila, nes šis mokestis yra aiškus, skaidrus, teisingas. Nepateikiu argumentų šio mokesčio apgynimui, nes, tikriausiai, vis vien likčiau nesuprasta…

      Be to, pridursiu, kad PVM neturi nieko bendro su pelnu, dividendais ar premijomis…

      Sakote: „Nebūtų pirkėjo- nebūtų ir vIArslinynko.“

      Galėčiau pateikti ne mažiau gilią mintį:
      Nebūtų verslininkų gaminančių ir parduodančių maisto produktus – visi kvailiai, o ir ne tik, badu išmirtų…:)

      Beje, Jūsų požiūris į verslą, pasireiškiantis tuo visą laiką Jūsų brukamu paniekinančiu „vIArslinynkas“, parodo tik Tamstos intelekto lygį, kuris, mano supratimu, yra… Tiek to, susilaikysiu…

      Paklausykit čia skambėjusių patarimų Jums ir nerašykite apie tai ko visiškai nesuprantate. Nors tada nelabai ir turėsit apie ką parašyti…

      Šiaip jau, nepakenčiu užsispyrusių kvailių, vaidinančių visažinius… Į paprastus (suprask neužsispyrusius) kvailius žiūriu gana pakančiai…

     • nerijus

      Kvailiai ir be vIArslynykų mirs.

      To ir tikėjausi, kad ginčas links link to, kas pirmiau atsirado: vIArslynykas ar vartotojas?..

      Vartotojas, vienareikšmiškai.

      Be to, pridursiu, kad PVM neturi nieko bendro su pelnu, dividendais ar premijomis…

      Grąžinamas PVM’o mokestis keliauja bendron įmonės kason ( negi į atskirą )?
      Kur leidžiami įmonės pinigai?..Sprendžia tik įmonės vadovas.
      Kaip žinia, už jas perkamos naujos prekės, paslaugos, mokami atlyginimai ir, aišku, dividentai ( vienareikšmiškai ). Tai kaip gali teigti, jog tai nėra pelnas/pajamos, kai, faktiškai, taip ir yra?..

      Išsiaiškinkime, kas yra PVM?
      P- pridėtinės
      V- vertės
      M- mokestis

      Nuo kada mokesčiai yra grąžinami?..
      Jei aš sumokėjau už karštą vandenį ( tai ir IR moketis ), tai ar galiu tikėtis, kad jie man grąžins?..

      Taigi, siūlymas, kad Jums būtų gražintas PVM reiškia šio mokesčio panaikinimą…

      Kur rašau, kad jį reikia panaikinti?..
      Jis reikalingas. Tik mokestis turi atitikti mokesčio sąvoką. Kaip galima mokestį grąžinti?..

      …parodo tik Tamstos intelekto lygį…

      Kas jis per daiktas, tas „intelektas“?..

      Neperskaičiau nei vieno Jūsų argumento, kad šis mokestis turi būti grąžinamas ir kodėl. Rašote bobukiškas demagogijas ir nieko daugiau.

     • Auksinis kardas

      nerijau, pirmi dalykai pirma. Niekas nedėsto aukštosios matematikos pirmokėliui dėl gerų priežasčių – nėra pradmenų pagrindo, nėra reikiamo galvelės dydžio. Taip ir pačiam: nėra menkiausio supratimo apie mokestį, bet yra juokinga ambicija jį sutvarkyti geriau. Užsimojai pasidarbuoti visame pasaulyje, ar tik Lietuvoje? Ką konkrečiai tikiesi įtikinti šitais kliedesiais?

     • nerijus

      Auksinis karde

      Paaiškinkite visiems, ką reiškia šis mokestis ( ne įstatymas ). Būsime labai laimingi. Išsamiau, nei tai aiškina bobutės. Aš stengiuosi ne kiek dėl savęs, o dėl kitų, kurie net nesusimąsto kas yra mokesčiai ir kam jie reikalingi, supratome?..
      Juk ne vien mano galvelė tuščia, kaip barškantis kibiras, o ir daugelio, kurie neturi „intelekto“?.

      Jei taip daro „visas Pasaulis“, tai ir mums taip reikia?..
      Man atrodo, kad tamsta labiau kliedite, nei pirmokėliai su tuščiomis galvelėmis.

     • Bobutė

      Galėčiau dar kartą pakartoti Tamstai, kad PVM apskaitomas atskirai (o ne į vieną kasą:))), kad verslas iš jo biznio nepasidaro, kad mūsų sumokėtas PVM atitenka ne verslui, o patenka į biudžetą, kad dividendai mokami iš grynojo pelno ir t.t. ir t.t.

      Galėčiau net pabandyti paaiškinti, kad Jūsų teiginiai esą viską (net dividendų mokėjimą) įmonėje sprendžia įmonės vadovas yra visiška kvailystė (šiaip jau, visi kiti, kas apie tai bando/nori diskutuoti, be abejo, žino, kad pelno paskirstymas yra išimtinė visuotinio akcininkų susirinkimo kompetencija, kad jis, o ne įmonės vadovas tvirtina įsigijimo ir skolinimosi planus ir etc.), bet kam visa tai?

      Ką galima paaiškinti žmogui, kuris, net neabejoju, labai nuoširdžiai klausia:
      “Kas jis per daiktas, tas “intelektas”?..”

      Žinot, brangus nerijau, jei už kvailumą sodintų į kalėjimą, tai, be abejo, mudu abu gautume iki gyvos galvos… Man tiesiog ausyse skamba Teisėjo žodžiai:

      – Už užsispyrusiai kvailus bandymus išaiškinti p. nerijui ekonomikos ir mokesčių sistemos pradmenis, kas neginčijamai įrodo Bobutės kvailumą, Lietuvos Respublikos vardu skiriu Bobutei laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę, ją atliekant pačio griežčiausio režimo kalėjime. Nuosprendis galutinis ir neskundžiamas.

      Kaip manote, kokia formuluotė nuskambėtų Jums?

      Ir baigdama šį bergždžią aiškinamąjį darbą ir dar bergždesnę diskusiją noriu Jus nuraminti. PVM‘as pateko ir ateityje pateks ten kur jam ir priguli būti – į Valstybės biudžetą. Verslininkai jo neiššvaistė, neišsimokėjo dividendais ir etc. Vien per pirmus 8 mėnesius jo ten (biudžetan) pateko virš 5,1 milijardo Lt.

     • Auksinis kardas

      nerijau, manyčiau, kad daugelis čia užsukančių supranta šį mokestį – bent jau bendriausiais bruožais, skirtingai nuo paties. Gal kažkas buvo neaišku iš anksčiau čia dėstytų dalykų? Ar nesuprantama viskas iš esmės, kaip ir atrodo, kad yra? Na, tuomet pabandykime ir dar kartelį, nors vilčių, kad bus suprantama ir nedaug.

      PVM mokestis yra vartojimo apmokestinimo mokestis – beje, vienas puikiausių mokesčių, besitaikantis priversti labiau dalintis tuos, kurie daugiau gali vartoti, ir daugiau vartoja. Šia prasme – ekologiškas mokestis. Būtent tas mokestis, nuo kurio derėjo pradėti krizines reformas, dažnu manymu. Ir niekas jo negrąžina tam, kam priklauso jį sumokėti – galutiniam vartotojui. Nebent jis naudojasi pirkiniu ekonominėje veikloje kurti kitas prekes ar paslaugas, kurių PVM atitinkamai lemta patekti į biudžetą.

      Taigi, žinant, kad moka galutiniai vartotojai, tereikia tinkamai sutvarkyti surinkimą, apskaitą, pervedimus į biudžetą. Kas daroma prievole pervesti į biudžetą skirtumą tarp paties ekonominio vieneto kitiems sumokėto PVM (atskaita-grąžinimas) ir surenkamo iš savųjų pardavimų PVM. Tokiu būdu mokesčio dydis atitinka vieneto sukurtą (pridėtinę) vertę parduodamam dalykui. Jei tokiame sutvarkyme galvon toptelėtų laukinė mintis neleisti atskaitos (sumokėto PVM grąžinimo) – kas įvyktų? Kaip pasikeistų visi ūkiniai santykiai, visos ūkinių vienetų tarpusavio atsiskaitymo operacijos? Įvyktų žiaurus smigimas, nes visi santykiai papildomai brangtų PVM dydžio apimtimi. Biudžetas kartu su nerijumi galėtų švęsti nuostabią pergalę, tik neilgai, nes toks poveikis ūkiui atneštų greitą mirtį ir merdėjimą vietoje turėtos gyvybės. Čia nekalbame, kad krentama lauk iš pasaulyje taikomų tokio mokesčio mechanizmų ir praktikų, kurių dalimi šalies ekonomika taip pat yra. Visas milžiniško š. burbulo sprogimas!

      Ir tuomet lieka klausimas – o kas atsakingas? Ar esi pasiruošęs, nerijau, prisiimti pilną atsakomybę už savo spangimą Lietuvos mastu? Ir kitas klausimas – kodėl, po šimts, manai, kad šaliai gali padėti kliedintys nemokšos?!! Ką sau galvoji?

     • nerijus

      Auksinis karde

      Viskas tvarkoje, kad jis MOKAMAS. Juk aš ne apie tai???
      Kodėl jis grąžinamas ūkio subjektams?..

     • Auksinis kardas

      nerijau, tiek aš, tiek gerai informuota bei informuojanti Bobutė tau paaiškinome atskaitos-grąžinimo priežastis. Skaitei? Ar nutarei tik rašyti? Kurioje vietoje neaišku? Jei nebūtų atskaitos vietos rinkos pardavimams, sugriūtų pats surinkimo sumanymas – kiekvienas sumoka PVM surinkimus už savo išgautą vertę visoje parduodamo dalyko gaminimo grandinėje. Jei nebūtų grąžinimo eksportuojamiems dalykams, griūtų Bobutės paaiškintas veikimas eksportuojant į užsienį. Geriau, vaikinuk, pasakok kodėl taip nerimauji ir dėl kokių būtent grąžinimų. Dėl to, kad pasitaiko piktnaudžiavimų? Taip, blogas dalykas, betgi ir baudžiamas – berods jau irgi aiškinta. Bet galiausiai, jei tikrai rūpi – eik ir skaityk, mokykis. Tai vienintelis kelias nepaistyti niekų.

     • nerijus

      Auksinis karde

      Netinkate būti mokytoju, nes nemokate išaiškinti paprasčiausio dalyko- PVM’o.

      Tai kas griūtų jeigu griūtų?..
      Tai kodėl jis grąžinamas verslininkams, o ne lietuvos pirkėjams iš Lenkijos PC ar turgelių? Juk ir jie perka iš „užsienio“, o ne iš Lietuvos?..
      Kuom verslininkas „pranašesnis“, nei eilinis „runkelis“?..

      Jūs aiškinate įstatymą, kuris ir taip aiškiai surašytas. O esmė?..
      Mokame kelių mokestį.Ir, jei jo valstybė nepanaudoja, tai turėtų grąžinti atgal- mokėtojams( kad ir toms pačioms įmonėms )?..
      Mokesti turi būti mokestis, o ne kažkokie „arabai“…
      Lai pakeičia pavadinimą ir problema bus išspręsta.

      G- grąžinamas
      P- pridėtinės
      V- vertės
      M- mokestis

      ..ir klausimų daugiau nekils. Juk gyvename teisinėje Valstybėje, kurioje, kiekvienas žodis ir veiksmas turi atoveiksmį.

      Man nereikalingas teisininkas, kuris man gali paaiškinti, ko aš negaliu daryti; man reikia teisininko, kuris man pasakytų, kaip padaryti tai, ko
      aš noriu.
      – Džonas P. Morganas

     • Auksinis kardas

      O gal kažkas netinka būti mokiniu, nes neketina mokytis? Geriau bando prastumti savo nemokšiškumą už gera?

      Kaip jau sakiau, tai mokestis, kurį TURI sumokėti pirkėjas. Tiek Lietuvoje, tiek Lenkijoje. Ir jis patenka į biudžetą paties apverkiamiems darželiams, mokykloms, ir kt. O pats dabar pradedi nuo to galo, kad jis turėtų būti pirkėjams grąžinamas – tai tada jį visai galima braukti lauk, sutaupysime buhalterijos, bet biudžetas bus tuštesnis, nors vos apsisukęs dėl jo verki. Apsispręsk.

      Tai yra vartojimo mokestis, o ūkinis vienetas yra savo produkcijos ir paslaugų gamintojas, ne vartotojas. Verslininkas, pvz. sumokėjęs už prekę, ir ją brangiau perparduodamas turėtų iš pirkėjo prašyti ne tik dabartinę prekės kainą, bet ir padengti jo paties sumokėtą PVM, jei šis nebūtų atskaitomas – perkeldamas naštą vartotojui. Dašunta? Tiesiog, kaip pirkėjas, mokėtum brangiau už keleriopą PVM naštą – čia, Lenkijoje, kur tik nori.

      Rezultate būtų:
      a) sugriautas pats čia ir pasaulyje naudojamas PVM mechanizmas
      b) padidintos kainos, nes verslininkas neturi dovanoto pinigų maišo seife, bet pardavimus, kuriuos surenka iš pirkėjų.
      c) pakeitimą atlikus vos nerijui užsimanius – ūkio griūtis dėl įnešto sąmyšio. Ačiū, nereikia – gal jau nusiramintum?

  • Auksinis kardas

   Ne vien kontrabanda. Jei gretimos šalyse akcizai mažesni, jie įtakoja mažesnes kainas, ir aktyviau naudojamos galimybės pirkti ten – taip mažėja pardavimų akcizus pasikėlusioje šalyje. Be to, originalus sakinys turėjo omenyje, kad PVM+akcizas yra kietai surišti akcizais apmokestinamos prekės legalaus pardavimo kainoje, ir jei dėl kontrabandos nesumokamas vienas, taip pat nesumokamas kitas.

   • Rolandas

    Atsiprašau pradėjęs šią nevaisingą diskusiją. Kadangi nepriartėta prie vieningos nuomonės, siūlau temą uždaryti.
    Bet skaityti buvo labai linksma.
    P.S. Nepagalvokit, kad ką nors supratau.

    • Bobutė

     Žinoma, reikėtų Tamstai už tai (už alyvos šliūkštelėjimą į ugnį) įkirsti į uodegą. Įtariu, kad sąmoningai pasinaudojot senos moteriškės silpnybe ir nuoširdžiu noru kalbėtis net tada, kai nėra jokių šansų susikalbėti…:)

     Beje, ir aš nesupratau ko gi konkrečiai nesupranta ponaitis nerijus…:)

     • nerijus

      Smagūs Jūs visi…
      „Pasimovėt“ ant menkniekio…
      Stiprybės ir būkit pakantesni ;)

     • Rolandas

      Ai, gerbiamoji, taigi nežinojau, beigi neįtariau, kad su tokia jaunatviška energija pulsit į diskusiją.
      Ant kitos rankos (sparnuoyas anglų posakis), tai Jūsų energijos dešimčiai tautinių mokytojų pakaktų ir liktų. Lenkiuosi iki žemės.

 • nerijus

  Nūdienos Lietuvos ekonomika:
  penime monopolistus, didžiaturčius ir stambiaturčius. Tai, „konservatoriška“ ekonomika ir ji tęsiama jau 20 metų…
  Išsiblaivyk ir tada rašyk savo rašliavas…

  p.s. „konservatoriška“ ideologija paremta stambiuoju turtu, o, ir dažniausiai- monopolizmu ;)
  Skaityk istoriją, gerbiamasis, o nesėdėk prie kompiu…

 • cheesus crust

  Nepulkite nerijaus. Jis mums reikalingas. Jo fone net aš atrodau pakankamai neblogai.

  • Regis

   Neatrodai. Nerijus originalus ir išskirtinis. O tai vertybė.

   • Kaip miela :)

    • Regis

     Ne gaila :)

    • nerijus

     cheesus crust ( sūris pelėkautuose?.. )

     Nesistengiu būti už tamstą pranašesnis. Išlikite optimistas.

   • Auksinis kardas

    Ir tai tiesa. Visgi, simpatizuojame stipresnėms, įdomesnėms nerijaus pusėms, kurias ir norėtume labiau palaikyti. Gaila, kad bile ko gausus varymas į šias kokybes nelinkęs peraugti. Ir tuomet simpatizuoti sunku, o vietoje to tedygsta priekaištai.

    Rudenį įpusėjome.

    • Nesvarbu

     bobute, karde, Jūs turbūt pamiršote, kad vienas durnius (kad ir koks nerijus) gali užduoti šimtą kartų daugiau klausimų, nei gali atsakyti šimtas išminčių:)

     • Bobutė

      Jooo, su tūkstantmetine išmintimi nepasiginčysi.

     • Jonas III

      Bet yra ir kita išmintis (tikėtina),kuri sako, kad nebūna durnų klausimų, tik būna durni atsakymai…

 • Trakimas

  PVM mokestis grąžinamas pardavėjui,jei pirkėjas,pirkęs iš jo prekę-paslaugą ,nėra galutinis vartotojas.PVM juk negrąžinamas pirkėjui vartotojui-jums pvz.,kai nusiperkate duonos.PVM sumokate jūs ,pardavėjas tą mokestį apskaito ir įneša į biudžetą.Visoje ilgoje prekės paslaugos gamybos grandinėje PVM grąžinamas visiems verslo subjektams,kol įvyksta paskutinis pirkimo -pardavimo sandoris-t.y. kai prekė patenka pas VARTOTOJĄ,kuris ir sunoka PVM.:)

 • Trakimas

  G1 perka ,gamindamas savo produktą ,gaminius iš G2,G3,G4,G5 ir sumoka jiems PVM.Kadangi PVM administruoja VMI,tai ,apskaičiusi PVM ,ji grąžina G2,G3,G4,G5 gautą iš G1 PVM mokestį gamintojui G1.G1 galų gale savo produktą parduoda Vartotojui-Jums.Dabar jau Vartotojas sumoka PVM gamintojui G1,kuris apskaito šį mokestį ir įneša į biudžetą.Jam jau šio PVM valstybė negrąžina.
  Apacioje supaprastinta PVM „grąžinimo “ schema:)

  G1-G2PVM ,G1-G3PVM, G1-G4PVM ,G1-G5PVM ,G1<-PVM<-Vartotojas
  < < < < < Valstybė

 • Jonas tikriausias

  Gaila , vėlai rašau ir liksiu be dėmesio . D.Mildažytė tam tipui jaučia tokius pat jausmus kaip ir dauguma tautos . Įdomu , gal ponas Artūras A.Kubiliui jaučia slaptą simpatiją ?