V.Laučių skaitinėjant…

Vladimiras Laučius, kol labai nesupyko ant A.Kubiliaus, parašydavo visai neblogų tekstų.

Tačiau pastaruoju metu jis daro vieną klaidą, būdingą kai kuriems garsiems Lietuvos politologams: rašo apie dalykus, kurių visiškai neišmano.

Būtų galima, žinoma, nekreipti dėmesio, tačiau V.Laučius savo neišmanymą tiražuoja labai dideliais tiražais, pavyzdžiui, portale Delfi.

Pats paskutinis pavyzdys  V.Laučiaus pasvarstymai apie A.Kubiliaus vyriausybės dvejų metų darbą ir pasiekimus ekonomikos bei finansų srityje. 

Skaitai žmogus ir darosi graudu. Ir norisi šiek tiek padėti.

Antai V.Laučius rašo:

Premjeras ir jo bendražygiai labiausiai giriasi tuo, kad jiems pavyko stabilizuoti šalies finansų sistemą, išvengti lito devalvavimo ir valstybės bankroto. Anot A. Kubiliaus, pasaulis stebisi, žavisi ir laukia pasirodančių vadovėlių apie lietuviškąjį krizių įveikimo stebuklą.

 O kur tas stebuklas, meldžiamieji? Kur tas bankrutavusių Europos valstybių finansinis kapinynas, į kurį A. Kubiliaus „genijaus“ vedama Lietuva nepateko? Parodykite bent porą tokių valstybių, tada galėsite girtis, kad Lietuva tarp jų nepateko. O kai nėra tų katastrofinių pavyzdžių, nelabai aišku, kuo mūsų Vyriausybė didžiuojasi.

Mano pasiūlymas būtų paskaityti pastarojo mėnesio „The Economist“. Galima ir „EUObserver“. Jei anglų kalba sunkiai sekasi, galima ir „IQ“ – ten daug verstinių tekstų iš „The Economist“. Raktiniai žodžiai galėtų būti Graikija, Airija, Portugalja, Ispanija, ES, pagalba, milijardai, gelbėjimas.

Toliau V.Laučius teigia, kad:

„Finansų stabilizavimo“ retorika yra labai abejotina dar ir tuo, kad menamas stabilumas pasiektas astronomine kaina. Pirmais krizės metais skolindamasi vidaus rinkoje Vyriausybė tragiškai blogino paskolų galimybes verslui. Savo ruožtu tarptautinėse rinkose Lietuva skolinosi brangiausiai iš ES valstybių.

Šio „vadovėlinio“ krizės įveikinėjimo padarinys – brangus besipučiančios valstybės skolos aptarnavimas. Atsisakiusi skolintis iš TVF, kaip Latvija, Lietuva užsikrovė rekordinę skolos palūkanų naštą. Parodomasis džiaugsmas, kad Lietuvai pavyko pasiskolinti, yra gan juokingas, nes kiti toje pačioje finansinėje duobėje skolinosi gerokai pigiau.

Čia padėti šiek tiek sunkiau. Sakyčiau net priešingai – reikėtų paties V.Laučiaus pagalbos. Kad nurodytų savo teiginių apie „brangiausią skolnimąsi ES“ ir galimybę pasiskolinti iš TVF tokias pat sumas šaltinius. Būčiau nuolankiai dėkingas.

Taip pat nuoširdžiai padėkočiau V.Laučiui už paaiškinimą štai šios savo genialios minties:

Valstybės skolai augant ir artėjant prie 60 proc. BVP, jos aptarnavimui 2014 m. gali tekti atiduoti mažiausiai 3,5 mlrd. Lt. Tačiau tuomet jau bus kita Vyriausybė, kuriai teks srėbti „plovelzio“ Vyriausybės privirtą košę. Nežinia kieno vadovėliuose apdainuota A. Kubiliaus komanda tada vėl galės reikalauti didinti atlyginimus, motinystės išmokas ir krašto apsaugos finansavimą…

… Kiek man yra žinoma, šių metų pradžioje nesiekė ir 30 proc. BVP, šių metų pabaigoje – tiek Fnansų ministerijos, tiek nepriklausmų ekspertų prognozėmis, ji tikrai nebus didesnė nei 40 proc. BVP. Būtų įdomu sužinoti, iš kur V.Laučius traukia duomenis apie skolos artėjimą prie 60 proc. BVP. Gal js prognozuoja BVP smukimą po kokius 10 proc. kasmet? Tada gal būtų būtų įmanoma…

Įdomi ir gražiai skambanti yra ir ši V.Laučiaus mintis:

Jei biudžeto išlaidas Lietuvoje prižiūrėtų TVF, opozicija turėtų daug mažiau progų nekonstruktyviai reikštis.

Maža to, TVF būtų tiesiog privertusi žengti žingsnius, apie kuriuos ši Vyriausybė arba galvoja ir kalba, bet neryžtingai tūpčioja, arba vis tiek būna priversta žengti. O jei darome iš esmės tą patį, ko reikalauja TVF, tai kodėl negalėjome į jį kreiptis pagalbos, skolindamiesi daug geresnėmis sąlygomis?

Ji būtų dar įdomesnė, jei V.Laučius ją sukonkretintų. Pavyzdžui, nurodytų, kokius gi žingsnius TVF Lietuvą būtų privertusi „tiesiog žengti“? Žiūrint į Latviją, galima spėti, kad V.Laučius agituoja už didesnius pensijų bei kitų socialinių išmokų ir atlyginimų karpymus, progresinį pajamų ir nekilnojamojo turto mokesčius, bet kokių lengvatų žurnalstams staigų panaikinimą. Bet ar tikrai taip? Reikėtų daugiau aiškumo. 

Įdomiai V.Laučius kalba ir apie vartojimą bei PVM mokesčius:

Žvaliai atsigavęs eksportas gali būti laikinas reiškinys, be augančio vidaus vartojimo jis neleis išbristi iš krizės. Savo ruožtu vartojimo atžvilgiu esame didžiausi ES atsilikėliai.

 Vis dėlto Vyriausybė kitąmet planuoja per 40 proc. biudžeto pajamų surinkti iš PVM. Tuo metu darbo užmokestis veik nedidėja, o fizinių asmenų – mokesčių mokėtojų skaičius Lietuvoje mažėja.

Bet vėlgi – konstatuojant, būtų galima pasiūlyti. Kaip V.Laučius siūlo skatinti vartojimą ir kaip reikėtų planuoti biudžeto pajams iš PVM. Didinti darbo užmokestį? Ar fizinių asmenų skaičių? Beje, čia nereikėtų pamiršti, kad mokesčius Lietuvoje moka ne vien fiziniai asmenys.

Bet, kaip sako pats V.Laučius, bala nematė tų mokesčių. Yra dar įdomesnių pastebėjimų:

Opozicija tvirtina, kad PVM surinkimas gali didėti legalizuojant šešėlinius pinigus, už kuriuos perkamos prekės ir paslaugos. Kitaip tariant, iš šešėlio traukiama ne ekonomika, o jame uždirbti pinigai. Apie tokią biudžeto surinkimo strategiją turbūt irgi galima būtų rašyti vadovėlius.

Mano supratimu, ši mintis tikrai verta dėmesio, o gal net kokio apdovanojimo. Skaičiau keletą kartų ir niekaip nesupratau. Ta prasme nesupratau, kaip galia iš šešėlio ištraukti ekonomiką, neištraukiant pinigų. Arba atvirkščiai. Todėl manau, kad mintis verta būti plėtojama. Neabejoju, kad V.Laučius tai sugebėtų. Tuo pačiu stiliumi.

Galėtų jis paplėtoti ir savo mintis apie A.Kubiliaus „finansinį karą“ prieš žiniasklaidą. Lengviausiai būtų tai padaryti apklausiant pačius žurnalistus: ką jie galvoja apie „įsodrinimą“ ir ar tikrai jie nesidžiaugia socialinėmis garantijoms. Nes jei klausi tik leidėjų ir žiniasklaidos priemonių savininkų, atsakymai bus kiek kitokie. V.Laučius, kaip žmogus rašantis, turėtų tai žinoti.

 šiaip tai liūdna kai skaitai tokius rašinėlius. Liūdna ne tik dėl nusišnekėjimo, bet ir akivaizdžiai matomo sąmoningo klaidinimo.

Liūdna, nes A.Kubiliaus vyriausybę tikrai galima ir yra už ką kritikuoti. Tačiau tai daryti galima nemeluojant, remiantis tikrais skaičiais ir tikromis prognozėmis.

(13 balsų, vidurkis: 4,46 iš 5)
Loading...
 • Justinas M.

  Na, Laučius daro tai, ką daro ir likusi žiniasklaida – iš kvailumo ir interesų grupių spaudimo kryptingai stumia propagandą prieš Kubilių. Įtariu, daug kam buvo „pakirtpti sparneliai“ per šios vyriausybės darbą, taigi daug kas norėtų susigrąžinti buvusią betvarkę. Visiškai nekompetentingo Kirkilo susigrąžinimas būtų idealu. Ar kito neišmanėlio…

 • Skeptikas

  Mums iki krizės nualintos šiandieninės Ispanijos ar Airijos lygio dar metų metus keturiomis ropoti…
  Dešiniųjų padugnių (pradedant nuosaikiais socdemais ir baigiant TS, TT ir pan. radikalais) nustekentos Lietuvos lyginimas su Vakarų Europos valstybėmis labai primena sovietinius laikus: nors valdžia ir jos padlaižiai įrodinėja, kad „pūna“ Vakarai, bet „smirda“, kažkodėl, pas mus.

  • Justinas M.

   Va va. Čia tipinis masės žmonių atsakymas. O juk pyksta tai šiaip dėl gyvenimo situacijos, o ne dėl Kubiliaus veiksmų. Pikta, kad airis, austras ar atsipūtęs ispanas su mažiau pastangų gyvena sočiau. O sovietų valdžia išmokė, ir matyt tik mirtis tą panaikins, jog valdžia duoda žmogui, valdžia atima iš žmogaus.

   To paties brito paklaustumėt, kas lemia jo sotų gyvenimą. Jis ir tik jis, neišgirsit nieko kito.

 • Bravo! Tiktai viena pastabėlė – Europos komisija savo naujausiose prognozės teigia, kad 2012 metais Lietuvos valstybės skola sudarys 48% nuo BVP – t.y. Europos Komisija, kaip ir Laučius, netiki, kad Lietuva suvaldė skolą, ir teigia, kad dar teks imtis rimtų žingsnių ateityje. Todėl 60% skola nuo BVP 2014 metais yra labai įmanomas variantas (tiesiog ekstrapoliuokime EK prognozes toliau), ypač jeigu nebus sureguliuotas biudžeto išlaidų augimas arba jeigu pasaulinė ekonomika augs lėtai.

 • nerijus

  Vyriausybė problemų nesprendžia. Ji jas finansuoja.

  (mintis ne mano, bet ji pasako daug ir nereikia jokių interpretacijų)

 • Day

  Man patiko sis straipsnis, taikliai pakomentuotos pastraipos.

 • filosoffas

  Gerbiamas, Artūrai, gal pažaiskim pusiau rimtą žaidimą? Apsikeiskim nuorodom. Jūs man gero ekonomikos straipsnio (blog) pavyzdį , aš jums irgi pavyzdį? Gal praturtėsim žiniom? Blogą straipsnį skaitant laikas veltui gaištamas ir kritikuot tokį nesunku. Pakomentuokim ką nors kas yra gerai parašyta? Nuomonės neabejotinai skirsis. Kviečiu į dvikovą!

  • +1

   Konstruktyvu, tačiau tai neatitinka dundukologijos matricą ;]

  • Valentinas

   „Filosofui“ geri straipsniai tik tie, kurie prognozuoja ekonominę apokalipsę dėl besibaigiančios naftos.

   • filosoffas

    Valentinai, smagu kad mano skoni žinot, bet gal įmeskit ką nors apie save? Nuorodėlę a… Negi niekas nenori į dvikovą?

 • Nedraugas

  Vienas neišmanantis kritikuoja kitą neišmanantį. :)
  O tiesa kažkur per vidurį. Supaprastinkim aritmetiką.
  2011 metais valstybės skola bus 41 milijardas. Kubiliaus vyriausybė per trejis metus bus pasiskolinus… 34 milijardus…
  Тaip, tiesa, valstybės skola artėja vos prie 50 procentų. Tačiau jeigu atmestume ES subsidijas skaičiuodami BVP, ji tikrai jau yra daugiau negu 50 procentų.
  2012 ir 2013 metais biudžetas bus mažinamas dar 10 procentų. Kodėl tik tada?
  Be to, tada turėtų būt pradėta atidavinėti sumažintos pensijos. O ko gero skolos pensininkams neįskaičiuojamos į valstybės skolą ir pateikiamos kaip sumažintos išlaidos, ar ne?

  • Justinas M.

   Čia turbūt galima būtų gauti ir Nobelio premiją aprašius koncepciją „valstybės skola pensininkams“. Kaip valstybė gali būti pati sau skolinga?

   Aišku turbūt gerbiamųjų skaitytojų nuomone, vyriausybė ir biudžetas tai Kubiliaus, o mes jau atseit kitoje barikadų pusėje. Aš tai išvis siūlyčiau, kad ateitų valdžia, kuri panaikintų mokesčius, padidintų pensijas, negi sunku, ką?

   • Nedraugas

    Manau, Justinai, nelabai supranti, kaip vykdoma fiskalinė vyriausybės politika ir kaip Konstitucinis teismas interpretavo pensininkų pensijas. :)

    • Justinas M.

     Kaip interpretavo tai tikrai nežinau. Bet čia reik originalą skaityt, o ne žiniasklaidos „reziume“. Ačiū už analizę, ko nesuprantu :-)

 • v

  Gal užvaldė įsiūtis dėl to, kad buvo atleistas iš žurnalo? V. Laučius „svarsto, kad tai (atleidimas – v.) padaryta ne be jo kritikuojamos Vyriausybės įtakos“, kažin, kas tuo tiki. Jei akcininkui nepatinka, kaip dirba vadovas (šiuo atveju redaktorius), tai ir atleidžia.

  • Aras

   Aš tuo pilnai tikiu. Nepamiršk ką A. Sacharukas pagarsino Lietuvai apie Kubilių ir pora jo artimos svitos draugužių. Gi A. Sacharukas su Kubiliumi artimiau bendravo tik metus – tad matė, matyt, tik aisbergo viršūnę, bet ir tai jau kokią nuomonę apie Kubilių susidarė.

   • Komentaras pašalintas – A.R.

    • Aras

     A. Sacharukas yra teisininkas, teisės magistras.

     • Komentaras pašalintas – A.R.

     • Aras

      Ar kartais nemaišai Seimo nario S. Sacharuko su Generalinės prokuratūros vyriausiuoju prokuroru D. Valiu?

     • Komentaras pašalintas – A.R.

     • v

      Na, jei tau Sacharukas autoritetas, tai gali tikėt, kad, kaip jis sako, Kubilius, Juknevičienė ir Valentinavičius blogesni už Daktarą. O magistro laipsnis jokios moralės negarantuoja.

    • Skaitytojas

     konsultante, ar truoutrį nepasiklydai? Čia renkasi žmonės, kurie tegul ir labai skirtingų pažiūrų, bet nenusiritę iki turgaus kultūros.

     Gal, bičiuks, pastumk savo aršias nuomones į kokį Delfi; ten komentatorių fenia krūta, razborkės tarp bachūrų normalios, visi atsako už bazarą, dantį duodu :)

     • LOL Skaitytojas.

      A) nepatinka skaityt ką rašau – ignoruok.[mIRC]

      B) Internetas visiems & „Information wants to be free. [WikiLeaks]

      C) Ne aš į viešąją erdvę atnešiau kriminalį žargoną: dundukas, frajeris etc. – kriminalinė politika Lietuvoje tai padarė

      Taip kad nyk man iš akių, Anonime nesikabinėjęs [žr. Bobutės atvejį] Primenu, kad tema apie išmesto už išgerdinėjimą iš vyr. redaktoriaus pozicijos, vieno žurnalo, Laučiaus rašliavą apie ekonominę-politinę situaciją Lietuvoje ;]

 • Fredis*

  V.Laučius savo galvoje ir savame rate nuosekliai įgyvendina planą „Naujoji dešinė“. Beskaitant tokius rašinius minty iškyla nesena TV laida „Teisė žinoti“. Dalyviai: A.Šindeikis, M.Laurinkus, vedančioji R.Miliūtė, anapus ekrano akylai situaciją stebintys R.Valatka ir ideologinis tėvas E.Kūris. Manau, kad ši kompanija mielai priglaustų A.Zuoko nepartinį visuomeninį judėjimą „Taip!“. Truputį vėliau. Įdomu kaip sekančiame Seime koalicijoje su socialdemokratais „Naująjai dešinei“, sukurtai pagal ankstesnį „Naujosios politikos“ modelį, seksis įgyvendinti naują mokesčių politikos koncepsiją (progresiniai mokesčiai), įvesti naujus mokesčius (NT), vykdyti būstų renovavimo programą, energetikos pertvarką ir kt..

  • WU

   Tu galėtum rašyti romanus politine tematika. Būtų bestselleriai Lietuvos lygiu.

 • sim

  siap sveiko proto zmones apie “įsodrinimą” turetu galvoti panasiai. negi kazkas tiki kad po 20 ar 30 ar 40 metu sodra dar egzistuos? duok die lietuvele dar vis butu, nes jei evakuacija tesis… net siandien sodra yra bakrutavusi sistema, o jei taip po 3 mlrd. skyle kiekvienais metais… „Latvijos premjeras: dirbantiesiems reikia pradėti galvoti apie savarankišką kaupimą pensijoms“

  • Šamanas

   Gal apsisiausk balta paklode ir trauk kapinių link.

 • Skaitytojas

  Žinoma, kvailas V.Laučius, rašantis „ko neišmano“, kvaila ir Delfi redaktorė, tiražuojanti dideliais tiražais jo komentarus, o ne pvz. A.Račo, kuris puikiai viską išmano, ypač ekonomiką.

  Kadangi A.Račui esu dundukas, tai savo nuomonės net nekišu, bet stebiuosi, kad tą patį teigia ne tik V.Laučius, bet net ir ekonomistai (ne politologai!), pvz. St.Jakeliūnas, kurį sunku apkaltinti politikavimu arba J.Veselka. Tiesa, pastarasis yra ir politikas, tačiau štai jo frazės apie pinigus, kurie, žinia, nepripažįsta politikos, nes skaičiai būna arba teisingi, arba ne:

  Pasak J.Veselkos, „A.Kubiliaus vyriausybė vien ilgalaikių paskolų už 9,4 % metinių palūkanų jau prisigraibė 500 mln. eurų, kuriuos reikės grąžinti po penkerių metų. 20-iai metų pasiskolinom 2 milijardus JAV dolerių už 7,625 % metinių palūkanų.

  Tai reiškia, kad per 5 metus vien palūkanų už 500 mln. eurų turėsime sumokėti 235 mln. eurų (811 mln. Lt), o už dolerinę paskolą per 10 metų privalėsime sumokėti 1,5 milijardo dolerių palūkanų. Pagal dabartinį dolerio ir lito kursą teks sumokėti 4,3 milijardo litų palūkanų.

  Nė viena Europos Sąjungos valstybė taip brangiai nesiskolino – tik mes. Pvz Ispanija šiemet 2,35 milijardo eurų paskolą 5 metams gavo už 3,532 % metines palūkanas, o kitą 4,5 milijardų eurų paskolą už 2,816 % metines palūkanas.

  Latvija iš Tarptautinio valiutos fondo skolinosi maždaug už 3,5 % metinių palūkanų. Šitų dviejų pavyzdžių akivaizdoje, kaip vertinti tokį A.Kubiliaus poelgį? Kaip vertinti žmogų, kuris, galėdamas skolintis pigiau, ieško būdų, kaip pasiskolinti ženklai brangiau? Makaulėje siautėja vėjai ir maišosi žemė su dangumi?“

  O kur šaltiniai, kad mes galėjome iš TVF pasiskolinti pigiau? Lieruca maža šalis, latviai gavo iš TVF, Lietuva irgi galėjo gauti. Ar tik ir neteks, nes dar krizei ne pavasaris…

  • Neteko girdėti KODĖL TVF skolina pigiau? ;D Marš į gūgle ;]

   • Skaitytojas

    taip, TVF kelia labai nemalonius reikalavimus – žiauriai pjaustyti valstybės išlaidas, mažinti pensijas, išmokas, didinti ir įvedinėti naujus mokesčius, dėl ko rinkėjai tikrai nebūna sužavėti. Tačiau juokingiausia, kad A.Kubilius priverstas daryti tą patį – pjaustyti biudžetininkų algas, mąstyti apie naujus mokesčius etc. Latviai išsiderėjo nemažinti pensijų ir nedevalvuot lato, o mes ką turėsim netrukus skęsdami skolosae ir palūkanose – Dievas težino.

    • Jei Dievas težino – Skaitytojas nežino, tad tegul tyli, kaip savo Dievą myli ;]

     • Bobutė

      Atleiskit, bet Tamstos komentarai visiškai dundukiški (labai švelniai sakant)…

     • Komentaras pašalintas – A.R.

     • Bobutė

      Jooo, to dar šiame blog’e neteko matyti…

      Jūs girtas ar kvailas?

     • Būtų protingiau dabar patylėti, bet aš tiesos nebijau.

      Baigiau tą vidurinę, kuri yra seimo viešbučio kieme, ten dar iki dutūkstantųjų tuoletuose mėtėsi švirkštai, per muzikos pamokas klasiokai rūkė heroiną, o po minėto LRS viešbutuko kamerom moksleiviai ganžos jointus pešė. Kur žiūri Vincė Vaidevutė Margevičienė, ar kaip ten tas „nacionalinis turtas“? ;D

      Pac anei takelio, anei ratuko, o ir farmacijos produktų nelesu. Aš esu sistemos vėžys – deal with it …

      Alkoholis Tamstos kartos problema, kaip beje ir Laučiaus ;)

     • Bobutė

      Supratau, esate ne girtas… Taigi, atsakymas yra, o ir buvo, aiškus…

     • Aiškumo dėlei galiu pridurti, kad „didžiausias“ Lietuvos nusikaltėlis Solomon tai ne aš ;D

    • nerijus

     Manau, kad tai baimė, jog nesiskolinama iš TVF, nes tada reikės ataskaitų- kur dingsta pinigėliai.

     • Čia variantas. Lietuvos biudžetas yra po grifu „slapta“, tad tie kas dirba su Open Gov internetiniais projektais negauna jiems reikalingų skaičių ir dokumentų, kurie tūrėtų būti vieši, kad visi galėtumėme matyti ir su ekseliais skaičiuoti, ar verta dabartiniu metu toliau statyti Valdovų rūmus ir pirkti eksponatus, ar ne..

    • Valentinas

     Juokingiausia, kad Kubilius sumažino viską labai mažai. Skolinosi tam, kad galėtų mokėti užaukštintas pensijas ir atlyginimus pedagogams. Deja, vietoje dėkingumo sulaukia visokių Che Ge Arų demagogijos. Ši tauta pasmerkta.

     • nerijus

      Kubilius pats prisidėjo( su savo partija priešakyje) prie padidintų pensijų ir išmokų mamos. Jei sakote tiesą, Valentinai, tai pasakykite visą, o ne trupinius. Kirkilas juk aiškiai pasakė, kad biudžetas „nepaveš“. Bet artėjo rinkimai…
      Neperrašinėkite istorijos ir neklaidinkite tų Žmonių, kurie skaito Tamstos komentarus, lygiai, kaip mėgsta maną…

 • Aras

  Silpnas straipsnis. Propagandinis, esme primena „Poemą Stalinui“ – gražus, tik širdis nepriima. Beje, jį rytoj išspausdins. Alfa.lt, tad Kubiliaus vyriausybės darbo garbinimas A. Račo lūpomis pasklis dar plačiau už V. Laučiaus kritiką.
  TVF baubu gąsdinti būtų galima neišmanėlius, jei kaimynystėje neturėtume jų prižiūrimos Latvijos. TVF Latvijai yra pigios paskolos, plius spaudimas įvesti progresinius, automobilių, NT, skalsių pensijų ir rentų mokesčius. Tai gerai.
  Būtent šito labai reikia Lietuvai jau seniai – turtingieji į bendrą kasą privalo mokėti gerokai daugiau už varguolius. Kitaip pavirsim Meksika.

  • nerijus

   Tiesiai Turčiams į prieširdį ir esamai Vyriausybei :)

   • nerijus

    Dėl TVF ;)

 • J. naivusis

  Labai vaizdus žemėlapis ,kur aiškiai matosi, kur esame ir – jokios politikos:

  https://mail.google.com/mail/?ui=2&ik=a2468f223c&view=att&th=12cdb6fb6028b607&attid=0.4&disp=inline&realattid=f_ghm7pnng3&zw

  • Kopijuojant iš e-mailo paveikslėlio URL, jo NERODYS, nes jei rodytų, Jūsų pašto dėžė būtų atvira visiems norintiems, be jokių ten hack’inimo įgudžių ;D

   • J. naivusis

    Ačiū. Sunku būti analfabetu. Gaila – ten gana liūdnas mums ES pensijų dydžių žemėlapis.
    Net ne pamąstymams, labai jau apgailėtina LT vieta. Deja.

    • Na jei daugiau internet VIEŠAI nera tos informacijos, gali pabandyt paieškot interneto kokios nors Screen shoot programos, nušaut, tada pvz įkraut į savo blogą ir pasidalint ;]

     Aš pvz galiu pasidalint duomenimis ką CIA mano apie Lietuvos ekonominę situaciją, bet nežinau ar verta tai daryti dundukų karalystėje ;D

     • lida

      O kodėl paprasčiausiai neišsaugojus kokiame free image hostinge ?

     • Galima. Tik, jei ten gūglo tipo internetinis žemėlapis, vis tiek pradžioje reikia „nušaut“ ekrano vaizdą ;]

      … norint pasiekti protingiausią/tinkamiausią rezultatą, reikia žinoti lengviausią ir sunkiausią kelius …

     • lida

      „ES pensijų dydžių žemėlapis“ – ko gera, ne google maps.

     • Ai nu linką pažėjau dabar, ten *.png pvaiksliukas ;D

      Nežinau kodėl man „susišvietė“, kad ten ant googlemapso vėliavėlės dėliotos, matyt pervargau ;]

      Bet šiaip tai kas per š***s viens kitam emailais siuntinėt tokius žemėlapius prikabintus? Siunti originalų linką, kontekstas ir šaltinis tada aiškus arba pvz. perpublikuoji kokiame propagandiniame bloge, pvz kaip šis …

      Ar čia gi taip opozicinės komunistų partijos propaganda sklinda informacinėje visuomenėje? ;D Žiūrėkit neprisižaiskit tada, nes ateis eilė ir visokiems googlelykams ;D

      O šiaip jau tai dabar pagalvoju, kad būsime pedoliandas tol, kol nusikaltimai nebus pradėti tirti nuo mobiliųjų komunikacijos schemų ir telefonų logų, vien ką reiškia telefoninis sukčiavimas iš kaleimų. WTF?
      O nukilintas teisėjas, ar ten tas kitas užlenktas gi tūrėjo dešimt mob telefonų …

      Šlovė sistemai – paslaptys ir dundukai valdo!

     • J. naivusis

      Duomenys iš to nelemto slovakų sudaryto žemėlapio:

      EUROPOS PENSIJOS (Eurais)

      ietuva 220
      Latvija 258
      Estija 288
      Lenkija 437

      Suomija 1050
      Švedija 1060
      Norvegija 1760
      Danija 1411

      Slovakija 351
      Čekija 396
      Vengrija 332
      Rumunija 177
      Bosnija 171
      Bulgarija 145
      Kroatija 324
      Slovėnija 604

      Vokietija 791
      Didžioji Britanija 460
      Prancūzija 1108
      Italija 1141
      Graikija 1600
      Ispanija 877
      Porugalija 354

      Islandija 1048
      Šveicarija 1393

      Liuksenburgas 3000
      Albanija 55

     • romas

      Galima žiūrėti į tokią lentelę ir piktintis, bet tai yra lentelė tik apie vieną socialinės politikos faktą. Iš tikro ji nesako nieko, kiek mes apskritai perskirstome pinigų per socialinio draudimo sistemą. Galimai mes gauname daug daugiau kitokių išmokų. Jei jas susimažintume arba visai nustotume gauti, galbūt net ir Estiją galėtume pavyti senatvės pensijų dydžiu. Klausimas, kiek tai pakeistų bendrą vaizdą?

     • J. naivusis

      Manau, kad tie skaičiai įdomesni palyginimui, nebūtinai – pasilygimui.

      Juk keista, kai sugretini Vokietijos ir Graikijos skaičius…
      Kas laukia ES?

      Arba anglus su prancūzais.
      Ar islandus.

 • Skaitytojas

  atsiprašau, kad neištvėriau, kad užsipultas A.Kubilius. Daryti iš jo atpirkimo ožį irgi neteisinga. Rekordinės jo vyriausybės paskolų palūkanos – tikrai ne A.Kubiliaus kaltė, o Lietuvos ekonomikos būklės lakmuso popierėlis, už ką negalima nepadėkoti prieš tai valdžiusiai G.Kirkilo vyriausybei.

  Bet dar ne vakaras; vien truputį išaugęs eksportas šalies ekonomikos neištemps, nes pagrindinis biudžeto variklis – vidaus vartojimas – tebesikapsto rekordinėje duobėje, o jau suplanuotas ženklus išlaidų augimas.

  Spėsim dar tikriausiai ir iš TVF ne kartą pasiskolinti, ir litą devalvuoti, nes pasaulis neišsikapsto iš krizės, kurią užgeneravo JAV, senokai apie pusę savo vartojimo dengiančios vien dolerių emisija, o dabar nuo nebepakeliamų skolų besigelbėjančios paskutine prieinama priemone – ta pačia dolerių emisija. Beje, jau išeikvotas paskutinis ginklas prieš ekonomikos (vartojimo) sąstingį – mažinamas palūkanų normas, nes jos ir visose šalyse iš esmės praktiškai nulinės. Juk negalima amžinai narkomano gydyti vien nauja narkotikų doze, todėl ta ydinga sistema (2012? 2015? 2020m.?) grius, bet pirmiau kris mažesnieji, tikrai ne JAV ir ne Vakarų didieji.

  Tiesa, čia jau mano dundukiška-laučiška nuomonė; Geriau klausykit A.Račo, jis žmogus – optimistas, skaito net „ZeEkonomist“, turi IQ ir viską žino.

 • gied

  Vidaus vartojimas neatsigaus kol bus nedarbas ir šešėlinės darbo vietos. O nedarbas bus tol, kol kapitalas nepradės investuoti į darbo vietas Lietuvoje. Ne taip svarbu ar į eksportą ar į vidinį vartojimą orientuotas.
  Žinoma, galima įvesti progresinius mokesčius. Kiek yra žmonių, uždirbančių 5000-10 000 E „ant popieriaus“ per mėnesį? maždaug nuo tokio laiptelio moka didesnius mokesčius Europoje, į kur kitaip išvažiuos geriausi specialistai. O ir suma mokesčių nėra tokia maža ( GPM+PSD+Sodra, didesnėms algoms tai yra 42% nuo visų pinigų skirtų darbo vietai) net ir europiniu lygiu. Ypač žinant kiek mažai gaunama atgal.
  Antra, užtenka gyventi iliuzijomis. Populiariausia – kad Lietuvoje daug darbo jėgos su geru išsilavinimu. Gerų hi-tech specialistų Lietuvoje mažai, išsilavinimo sistema senai orientuota į diplomus, o ne į specialistus. Korupcijos indeksas reiškia, kad įmones steigti ir veiklą vystyti sunku. Kalbantiems apie įmonių apmokesdinimo didinimą reikia prisiminti, kad toje pačioje išgirtoje Airijoje šis mokestis yra 12,5 %.
  Ar Kubilius blogiausia kas galėjo būti? Turbūt atvirkščiai. Blogiau buvo nematyti problemos ir įsipareigoti TVF.

  • aušra maldeikiene

   šiaip jau progresinis ES ir kitose turtingose šalyse yra ne darbo pajmų apmokestinimas, o pajamų apmokestinimas. Pajamos yra gerokai plačiau, nei darbo užmokesčio pajamos. Jos apima visas pajamas (ir kapitalo kilmės — pvz. gautas iš verslo liudijimų, investicijos, dividendai, palūkanos, etc., pensijos, darbo užmokestis,autoriniai, etc….)Ir tada skaičius gaunančių per metus gerokai per 100 tūkst. yra labai ir labai nemažas. Kita vertus dabar tikrai verslas negali kurti vidaus rinkoje daug darbo vietų, nes paprasčiausiai trūksta vidaus vartojimo, kuris traukiasi. Pvz., kai 600 mln. lt sumažini valstybės tarnautojų darbo užmokesčius, tai apie 80-980 proc. tos sumažintos sumos praranda verslas kaip pajamas
   O Laučiaus straipsnis tikrai yra išskirtinai prastas.

   • gied

    Gerb. Aušra: ar tikrai taip? Labai įdomu buvo pažaisti su mokesčių skaičiuoklėmis kiek kainuoja uždirbti pinigus įvairiais būdais, ypač 2009 pradžioje. Pvz Indviduali įmonė nuo pelno turėjo sumokėti ar ne 70% mokesčių (žinoma, po to sumažino…) sumoms ~100000 ir daugiau per metus. Šiuo metu minimaliai apmokesdinami tik verslo liudijimai, tačiau jų ir apskaitos reikalavimai yra apgailėtini.
    O kalbant apie tai, kad 600 mln sumažinus valdininkų pajamas apie 90% verslas praras pajamų nėreikia pamiršti, iš kur tie 600 mln atsiranda: iš mokesčių, ateinančių iš verslo. jei tie 600mln būtų panaudoti papildomų darbo vietų kūrimui versle, orientuotame į eksportą, būtų lygiai taip pat naudinga o gal ir naudingiau.

    • mdxacuk

     Galit nesikabinėt prie p. Maldeikienės. Baronas Miunchauzenas jau kada kados įrodė, kad geriausias būdas išsikapstyt iš pelkės – pačiam save ištraukt už plaukų. Užtat geriausia valdiškas algas ne mažint 600 000 000, bet didint kokiais 6 mlrd. Ir krizė išsisklaidys kaip dūmas.

     • Mantoske

      Cha cha, taigi čia dabartinės opozicijos giesmelė. Na truputuką su logika ir sveiku protu prasilenkia.

      Jei dirbtiniai stimulai veiktų, galėtume (plėtodami idėją) į Zimbabvės ekonomiką įmesti 100mlrd USD ir pakelti ekonomikos lygį 100 kart. Deja, kažkodėl tai nesuveiks. Gal gerb. p. Maldeikienė žino kodėl?

   • Skaitytojas

    su visa pagarba Jums, kaip iš ekonomisto norėtųsi daugiau argumentų, kad aš, eilinis dundukas, galėčiau šviestis o ne „Laučiaus straipsnis tikrai yra išskirtinai prastas.“

    Tokių abstrakčių minčių mums sočiai pateikia ir A.Račas, kueris, kaip ir dauguma politologų privengia skaičių.

    Štai po Jūsų įsijingęs(usi) Gied dalykiškai Jus sumovė – iš tikro, iš kur atsiranda tie 600 milijonų, kuriuos valdininkams nukirpus verslas daug netektų?

    Pamenu, per TV kilus diskusijai, kad reikia mažinti politkkų algas, kažkuris proto bokštas pareiškė, jog sumažinus jų algas, biudžetas neteks daug GPM, Sodrai mokesčių! Ir kalbėjo rimtu veidu.

    Ne veltui klerkai ragina didinti degalų akcizą, minimalų darbo užmokestį. Aišku, kad tai garantuotos pajamos į biudžetą. Nes sumažinti benzino vartojimą beveik neįmanoma. Tačiau tų siūlymų autoriai niekada nekalba apie tokių didinimų pašalinį efektą – juk žmogus, kuriam pajamos nedidėja, atiduodamas mokėdamas daugiau akcizo mokesčių, mažiau sumokės PVM; Įmonė, kuriai darbo jėga brangsta, o rinkoje vartojimas – ne, vėl mažins dirbančiųjų skaičių.

 • kirvis

  Kubilius eidamas i rinkimus nei zodeliu neuzsimine apie zingsnius kuriu emesi gaves valdzia.tai klausimas pakankamai paprastas,ar si valdzia teiseta?lygiai tas pats adresuojama ir kitoms valdzioje sedincioms partijoms.ar nors viena is ju kalbejo apie soc ismoku mazinima?o apie smulkaus verslo didesni apmokestinima ar kalbejo?as tik atsimenu pazadus is viesuju pirkimu sutaupyti milijardus,atseit ten plaukioja milziniskos sumos ir tai yra rezervas musu valstybeje.ka matome dabar?didziausias rezervas buvo pensininkai,bedarbiai ir vaikus auginancios motinos.

  • Mantoske

   Dar vienas Pilypas. Per sekančius rinkimus balsuokite už Frontą – reikalai kaip mat pasitaisys.

 • Valio !!!

  8. S.Tamkevičius;
  16. A.J.Bačkis;
  30. E.Žiobienė;
  53. A.Račas;

  „Veidas“

  • J. naivusis

   Negi „Valio !!!“ be kabučių?
   Užsidedu akinius. Be.

   Kalėdų stebuklai prasidėjo. Smagu.:)

   • lida

    26, 24, 53. Nebeliko stabilumo. Kame priežastys ?

    • Skaitytojas

     Žydai kalti, Kremlius nu ir… Šindeikis :)

 • Marius

  Nesutinku, su jumis Artūrai. Laučiaus teiginys: „Jei biudžeto išlaidas Lietuvoje prižiūrėtų TVF, opozicija turėtų daug mažiau progų nekonstruktyviai reikštis.“ – yra visiškai teisingas. TVF kaip autoritetas yra aukštesnės prabos nei A. Kubiliaus aiškinimai. Rimtai. Tokiems seimūnams kaip Vėsaitė.
  Antroji dalis taip pat yra visiškai teisinga: „Maža to, TVF būtų tiesiog privertusi žengti žingsnius, apie kuriuos ši Vyriausybė arba galvoja ir kalba, …“ Sutinku su pensijų mažinimu, jos iš tiesių Lietuvoje buvo per daug sukeltos, dar praeitoj Seimo kadencijoje dėka tų pačių TS-LKD atstovų. Puikiai prisimenu kaip Kirkilas prieštaravo. Bet va štai Latvijoje niekas nebaudžia pensininko už tai kad jis dar papildomai dirba. Bet nebauskite žmogų už tai kad jis kruta!

  Dėl kitų šalių – mielai sutinku gyventi tokioje krizės nusiaubtoje Graikijoje, Airijoje ar Portugalijoje. Ką čia aš… tebūnie ne taip gausiai bet važiuoja lietuviai į Airiją, moldavai į Portugaliją. Realiatyvu. Kas airiams krizė mums – siekiamybė. Prisimenu, kaip per 1991 blokadą atvykdavo iš Vidurinės Azijos, kokie uzbekai ir sakydavo ir mes norėtume tokios blokados…

  • Audrius

   Teisingai – nors Laučiaus straipsnyje daug pagiežos ir „Mazuroniškos“ retorikos – mintis, kad TVF „autoritetas“ gal kai kam ir būtų pasunkinęs „populizmo“ purslus skleisti, verta dėmesio. Aišku – ne tokiems kaip Gražulis, Mazuronis ar Gabšys – bet manau, kad socdemai Seime būtų ramesni.
   Bet kartu neabejoju, kad tokiu atveju didžiausias šaršalas būtų: „Kubilius pasiskolino is TVF“, todėl dabar visa Lietuva kenčia dėl tokio „nekomopetetingos bekiaušiškos vyriausybės“ sprendimo ir iš to sekančio TVF diktato.
   Kartu manau, kad Vyriausybei parodžius „potenciją“, Ekscelencija galėtų parodyti šiokį tokį pasitenkinimą…

   • Marius

    Mes negalime žinoti kaip būtų buvę, jei būtų buvę.

    • Audrius

     Žinoti negalima, bet labai lengva prognozuoti, žiūrint ir skaitant kritikų argumentus – labai jau palankūs abu lazdos galai mušimui.

    • Skaitytojas

     nėr nė menkiausios abejonės, kad vyriausybei pasekus latviais ir pasisiskolinus iš TVF, opozicija A.Kubilių apšauktų nevykėliu, nesugebančiu suvaldyti krizės savarankiškai, be TVF diktato etc.

     Tačiau visa tai – politikų demagogijos.

     O skaičiai ir laikas byloja, kad ko gero visgi gal ir vertėjo skolintis iš TVF. Nes taip ir neišaiškėjo brangesnio pasikolinimo privalumų. Kur jie?

     • kirvis

      taigi ir prezidente aiskino kad is TVF skolinasi tik impotentai.tai apie ka kalba?jokios analizes visuomenei pateikta nebuvo,apsiribota skambiais lozungais.galima tik paanalizuoti kam buvo naudinga tokia Lietuvos skolinimosi strategija.panasu kad skandinavu bankams,nes butent jie skolino valstybei milziniskas pinigu sumas uz visai nekuklius %,o vyriausybe taike tuos pacius karpymus kuriu reikalauja TVF.ai atsibodo ta pati per ta pati sneket,juokingai atrodo kubiliaus gynejai ir tiek

     • nerijus

      Jūs tikras, kad tie bankai yra skandinavų, o ne amerikiečių ar šveicarų?..Aš- ne.

     • stellar penny bun

      @kirvi

      Tie patys skandinavijos bankai leido užsidirbti 10,5% nuo padėdos sumos į terminuotus indėlius. Tuo asmeniškai pasinaudojau. Tuo pasinaudojo ir daugelis kitų, kurie protingai planavo savo pajamas ir išlaidas. Jeigu ir būtų galima ką kaltinti, tai tų pačių bankų vietinius vadukus, kurie beatodairiškai dalino paskolas nesigilindami ar jų klientai yra mokūs tas paskolas grąžinti.

     • Audrius

      Vyriausybei privalumų beveik jokių – išskyrus „kiaušius“, kurie niekam neįdomūs.
      Pensininkams – ko gero privalumas, kad pensijos nukirptos 5%, o ne maždaug 25% – iki 2008 lygio plius kokie 5-10%.
      Toks vaizdas susidaro su tuo kiekiu informacijos, kurį turime apie TVF reikalavimus.
      O jei TVF reikalavimuose būtų išlaikyti ilagalaikę tvarią pensijų reformą – tada, manau, kad pralošėme visi.
      O politikų demagogijos nėra jau toks nekaltas reikalas – po 2 metų jos pildysis, jei ne anksčiau – ir dar po „liaudies demokratijos“ vėliava…

 • nerijus

  Kur buhalteriai?..

  http://www.lrytas.lt/-12922297921291547495-u%C5%BE-k%C5%AB%C4%8Dias-teks-atidirbti-vasar%C4%AF.htm

  Ar taip galima- perkelti iš 2010 į 2011 metus DARBO DIENĄ?..

 • kirvis

  kadangi oficialios statistikos nera tai gincytis sudetinga.ale koks skirtumas,juk tai privatus bankai,ir skirtumo ar jie svediski ar sveicariski nera kadangi palukanos uz kurias jie skolina Lietuvai nuo TVF skiriasi ne % o kartais,ir tas skirtumas bus tu banku pelnas ir visu Lietuvos zmoniu nuostolis.

 • kirvis

  prie ko cia tas planavimas?kalbame apie tai jog Kubilius laisvai galejo skolintis is TVF uz palukanas<4% kaip ta padare Latvija.Lietuva butu sutaupiusi simtus milijonu bet KAZKODEL vyriausybe nusprende jog TVF paskola yra blogis ir vaiksciojo su istiesta ranka finansu rinkose kurios labai neblogai uzsidirbs is tokios musu skolinimosi politikos.juk realiai Kubilius igyvendino skausmingiausius TVF nurodymus,tai kodel atsisake TVF paskolos?

 • Matosi žmonės nežaidę pokerio. Jei būtų žaidę, žinotų, jog informacija, prieinama sprendimo metu ir po jo būna skirtinga.

  Tuo metu kai LT ir LV rinkosi, kur skolintis pinigų, buvo du variantai: TVF ir rinkos. LV negalėjo skolintis iš rinkų, todėl skolinosi iš TVF. Lietuva turėjo galimybę skolintis iš rinkų, todėl ir pasiskolino. Tik vėliau paaiškėjo, jog LT net ir be TVF spaudimo turėjo įgyvendinti tuos pačius sprendimus arba kitaip tariant TVF latvių nespaudė daugiau nei kad lietuviai ir patys turėjo save susiveržti. Jei žintum kur krisi – pasidėtum pagalvę. Todėl visi šie niekingi skaičiavimai neturi prasmės, nes tuomet, kai buvo priimami sprendimai, nebuvo žinoma, jog TVF neišprievartaus latvių. Būtent todėl Grybauskaitė ir liepė Kubiliui nesiskolinti. Čia irgi kažkaip visi pamiršta, jog būtent DG buvo tas žmogus, kuris sustatė viską į savo vietas. Ar jūs įsivaizduojate nepopuliariausią šalies veikėją Kubilių einantį pas TVF, kai populiariausia šalies persona Grybauskaitė tam prieštarauja?

  Bendrai koks skirtumas, nes tada tarkuotumėt Kubilių už tai, jog TVF liepė pensijas sumažinti. O juk būtent taip ir būtų atsitikę ir pensijų mažinimai būtų ėję ne po Kubiliaus vėliava, o po TVF. Sunkiai įsivaizduoju, jog kas nors iš šitų purvadrabsčių sugebėtų normaliai išanalizuoti situaciją.

  Visi šie komentarai atrodo pakankamai šlykščiai.

  • Audrius

   Bėda ir yra ta, kad dauguma ekonominių sprendimų yra diktuojami politinio pokerio taisyklių.

   • Valentinas

    Tu bent pabandei suprasti ką parašė Justinas ar ties žodžiu „pokeris“ nustojai skaityti?

    • Audrius

     Labai atidžiai perskaičiau ir visiškai pritariu tam, kas parašyta – tik sakau, kad Kubilius priverstas pokerio terminais eiti „all in“ su skirtingų spalvų 2 ir 3…

  • kirvis

   nejuokink zmoniu cia su tuo pokeriu nes jame yra info ir gali skaiciuoti tikimybes,tuo tarpu kubiloidai jokios analizes nepateike(gal jos visai nebuvo?) kodel buvo pasirinktas butent toks variantas.o tas aiskinimas kad nezinojo kaip butu elgesi TVF isvis juokingas,kam tuomet reikalingos derybos?net lenkai uzsitikrino kredito linija is TVF nors kiek zinau ja nelabai naudojosi.uztai isdidus lietuviai skolinosi milijardus uz astronomines palukanas,ir kai aplink prasides augimas,lietuviams teks murkdytis palukanu liune kuris temps i dugna bet kokius atsigavimo zenklus

  • Aras

   Gerbiamasai, odę Kubiliui siuvate baltais siūlais. Nes, visų pirma – Lietuva vienintelė šalis Europoje, kurioje sumažintos pensijos. Antra – TVF kontroliuojama Latvija pensijų nemažino. Trečia – Latvijoje vidutinė pensija yra didesnė nei Lietuvoje.
   Dar reiktų pridėti A. Račo labai pamėgto ekonomisto R. Kuodžio žodžius, kad „TVF tai ne kažkokia monolitinė struktūra, tai yra žmonės, su kuriais sėdi prie stalo ir deriesi“.
   Apie TVF daug yra rašęs ir P. Gylys, kad TVF jau vengia beatodairiškai reikalauti iš pagalbą gaunančių šalių „griežtos biudžetinės drausmės visomis išgalėmis vengiant biudžeto deficito“.

  • mdxacuk

   Lietuvos runkeliai kartu su Laučium, jeigu nuosekliai laikytųsi savo principų, turėtų Kubiliui rankas kojas bučiuot. Kubilius tikrai nėra durnesnis už Laučių, kad rinktųsi brangesnes paskolas šiaip sau iš šlėktiškų paskatų – kad gerai atrodytume prieš pasaulį. Jo motyvas buvo išbalansuoti tarp maišto ir paskolų kainos. O jau vertinti, ar jis tai darė per griežtai, ar per švelniai – skonio reikalas. Mano manymu gyventi ne pagal kišenę yra ištvirkimas, užtat man patiktų, kad išlaidos būtų ryžtingai nurėžtos pagal pajamų kritimą. Kubilius to nedarė.

   Kas sako, kad jis skolinosi brangiau, bet darė tą patį, ką ir latviai TVF reikalavimu, gal turi kokių tai pagrindžiančių skaičių? Faktas, kad latviai biudžeto išlaidas MAŽINO kasmet daugiau kaip po 2 proc. BVP. Būtent nuo BVP, o ne nuo biudžeto! Lietuvai tai būtų apie 2 milijardus Lt. O dabar prisiminkit klyksmus apie 0,6 mlrd pensijoms. Panašiai kaip latviai mažino ir Graikija, arti 2 proc. išlaidas mažino ir Prancūzija, Airija, Ispanija. Biudžeto mažinimus apie 95 mlrd EU iki 2015 planuoja UK, ir netgi Vokietija. Kubilius gi biudžeto išlaidas tiktai DIDINO.

   Jeigu latviai nemažino pensijų, tai anaiptol nereiškia, kad pensijų sumažinimas keliais procentais Lietuvoj buvo tragiškai blogiau.

   TVF pagrindinius taupymo rezervus Latvijoj irgi matė būtent socialinėj sferoj. Nebūtina mažint pensijas – galima sumažinti neapmokestinmąją pajamų mokesčiu jų dalį – iki 140 latų. O virš 225 latų pensijos bus papildomai apmokestinamos 10 proc. Bus apriboti visokie priedai prie pensijų virš 140 latų. Bus didinamas pensinis amžius. Visa tai yra TVF reikalavimuose.

   Siūloma taip pat panaikinti su pajamomis susietas motinystės išmokas, o palikti tik fiksuotas vienodas sumas 100 latų. Galima nesunkiai suprasti, kad jos ne maksimalios iš dabar mokamų. Galit palygint su buvusiom lietuviškom po 3500 vidutiniškai.

   Bus taip pat karpoma parama šeimoms su vaikais, paliekant ją tik skurdžiausioms.

   Taip pat siūloma mažinti ir naikinti subsidijas tiek socialinėj sferoj, tiek gretimose. Karpoma bus viskas – ir transporto subsidijos, subsidijos kultūrai, sportui, radijui, televizijai, nuostolingoms valstybinėms ir savivaldybių įmonėms ir t.t.

   Tas pats su mokslu. Karpomos ir naikinamos stipendijos, valstybės finansuojamos vietos paliekamos tik neturtingiausiems, mažinami valdiški mokslininkų etatai.

   Ne kitaip ir sveikatos apsaugoj. Uždaromos ligoninės, įvedamas dalinis paslaugų apmokėjimas, vietoj su pajamomis susietų nedarbingumo pašalpų mokamos tik fiksuoto dydžio ir t.t.

   Žodžiu, kitiems metams latviams nustatyta sutaupyti iki 1,2 mlrd litais.

   Pasiūlykit tokį taupymo planą Kubiliui (Lietuvai turėtų būti proporcinagai daugiau – apie 2 mlrd. Lt) ir neteks verkti dėl didelių palūkanų kreditoriams. Nes kreditorių netrukus nebeliks, kadangi ir taip kitąmet biudžeto deficitas apie 2,5 mlrd.

   • Skaitytojas

    argumentai aiškūs – gerai, kad skolinomės ne iš TVF, galėjom ir toliau galim daugiau skolintų išsidalinti pensijoms bei biudžetininkų algoms, mažiau uždaryti ligoninių, žodžiu, papuotauti mato metu (nors puotautojai to ir neįvertina).

    Na, o kad jau kitąmet reiks atiduoti per pustrečio milijardo litų palūkanų, o 2012 – per 3 milijardus; kas bus dar vėliau – mūsų vaikai atidirb niekuir nesidės.

    • mdxacuk

     Jūs gal savo išsigalvotus argumentus adresuokit Arui konstruktyviai diskusijai palaikyt. Nes aš to nerašiau. Aš rašiau kaip tik atvirkščiai.

    • Aras

     2012 metais jau ne tik palūkanas reiks mokėti, bet atiduoti ir pirmąją didelę, beveik 4 milijardų litų skolą. Jos atiduoti nebus iš ko visiškai, o tada Kubilius, žinoma, dar plačiu mostu, nežiūrėdamas į palūkanų procentus, pasiskolins. Aš suprantu, kodėl jam nusipjauti į palūkanas: todėl kad supranta, jog nesugebės atiduoti pasiskolintų nei už 9.5%, nei už 3,5%, nesugebėtų gražinti net dykai duotų – nėra galimybių. Atiduoti turės kitos vyriausybės ir kitos kartos, todėl jam ir nusispjaut. Dėl tos pačios priežasties stumia ir atominę elektrinę: 50 metų pasinaudosim mes, o atliekas per 400 metų sutvarkys palikuonys. Ne kur pasidės, bus priversti.

   • nerijus

    Parodykite man tą, kuris neskolintų pinigus už pinigus, mdxacuk. Tikrai, tik Lietuvos runkeliai…

    Lygintis su ispanais, prancūzais, airiais ir net vokiečiais, tai tik gerų demagogų prioregatyva…

    • mdxacuk

     Kai pradėjo skolintis Kubilius, Latvijos biudžeto deficitas buvo apie 10 proc. ir pasiskolinti rinkoj jiems nebuvo šansų. Panašiai buvo Lietuvai, kai prieš ateinant Kubiliui į valdžią po Vagnoriaus 1999 m. nepavyko parduoti kelių obligacijų emisijų iš eilės. Skolinti niekas nenorėjo už jokius pinigus.

     Tas pats buvo airiams dabar.

     Skolintis iš TVF arba EU yra tas pats, kas skolintis iš mamytės ar tėvelio, tegu ir griežto. mamytė gali paskolinti ir alkoholikui arba narkomanui. Bankas nėra nei mamytė, nei tėvelis.

     • nerijus

      Bet bankas VISADA paskolins Valstybei, nes tai- SU VALSTYBĖS GARANTIJA, o ne mamytės ar tėvelio.

      Jau ryškėja kelios personos, kurios prisidės(ir gal prisideda) prie knygos rašymo…

      Imti iš „mamytės“ „orinius“ pinigus, tai jau ne narkomanas ar alkoholikas?..

     • stellar penny bun

      =DDDD

     • stellar penny bun

      @Nerijau,

      Esate nokautuotas pirmo roundo 6-je sekundėje.

     • Nesvarbu

      Komentaras pašalintas – A.R.

   • Valentinas

    Puikus komentaras emdėiksai. Gaila Che Ge Aras ir jo sėbrai nesupras.

    • Nesvarbu

     Valentinai,klaida,Che Ge Aras ir jo sėbrai nenorės suprasti. Aišku, bus tarp jų bus ir tokių, kurie nuoširdžiai nesupras, pvz.nerijus,nes protelio trūksta.

     • Valentinas

      Nesvarbu,
      Nevadink stalo stalu. Tai leidžiama tik šeimininkui.

     • Nesvarbu

      Valentinai, tai tuomet jau tikrai nesuprantu nuolatinių tamstos pastangų išmokyti tą stalą etiketo.

     • Valentinas

      Jaučiu Nerijui simpatiją. Jis reprezentuoja čia liaudišką išmintį – jos geriausias ir blogiausias apraiškas. Jei Nerijų atstumsime, jis gali papulti į Che ge Aro smogikų būrį ir taip susigadinti gyvenimą.

     • Aras

      Iš publikuojamų internete A. Salamakino prisiminimų: „…tai po prezidento rinkimų apsivyniojęs galvą tualetiniu popieriumi į posėdį pasišauna ateiti Andrius Kubilius…“
      Jūs nuoširdžiai tikite A. Kubiliaus vadovaujamos vyriausybės galimybe išvesti šalį iš krizės? Nuo tada, kai pasipuošęs įspūdinga tualetinio popieriaus tiara jis ruošėsi įžengti į Seimo plenarinių posėdžių salę, dar net dešimtmetis nepraėjo.

     • romas

      Kubilius nesusiprato tualetinį popierių pakrauti. Kas gali tikėti tokiu neišmanėliu?

    • Nesvarbu

     Komentaras pašalintas – A.R.

     • Nesvarbu

      Komentaras pašalintas – A.R.

  • mdxacuk

   Galiu tik pridėt, kad jeigu jau lygintis, tai su estais. Sunku net patikėt, bet estų valstybės skola yra viso labo apie 7 proc. ir 2010 metais netgi sumažėjo!!!! Palyginkit su Graikijos bevei 130 proc. BVP ar Lietuvos 37 proc. BVP. Dar sunkiau patikėt, kas estai iš viso neleidžia ir neplatina valstybės obligacijų!! Jiems skolintis nereikia, jie pakankamai turi savo stalčiuj.

   Bet estai Laučiaus kažkodėl nedomina.

   • J. naivusis

    Prisidedant prie komplimentų estams – pensijos (Eu):
    Estija 288
    Lietuva 220
    Vokietija 791
    Graikija 1600 (sic!)

    Tai gal laikas EU vadžias perduoti estams. Kol EU ekonomika dar nepražuvo suvisam ?

   • Aras

    „Jeigu jau lygintis, tai su estais“, – pasakė višta ir pakėlė sparnus skrydžiui.
    Tad jei jau blefuoti, tai reikia blefuoti įspūdingai ir lygintis su kokia Amerika ar Kinija, nes daug vaizdingiau. Nuo žemės gi vis tiek nepakilsim.

 • Fredis*

  kirvi, kad tik tokios būtų bėdos – palūkanų grąžinimas.
  Palūkanoms sumokėti visada imama labai pigi sekanti paskola ir per 20-30 metų vienos paskolos aptarnavimas dengiamas sekančia paskola, kol palaipsniui atsiskaitoma su kreditoriais.
  Problemos yra sisteminės.

 • bleka

  Nors Laučius, mano kuklia nuomone, dažniausiai rašo geriau už Račą, už šį straipsnelį mano giliausia pagarba Račui. 9 balai (minus 1 už rašybą).

  • Skaitytojas

   kuo matuojam „geriau rašo“ su „blogiau rašo“?

 • V.Laučiaus problemų šaltinis aiškus – kai skaitydavo The Economist, įveikdavo tik Lexington, Charlemagne, na, gal Bagehot. Iki Schumpeter ar Economics Focus vieko nebeužtekdavo. Daug skaičių, visokių elastingumo kreivių, visokių teorijų. Kaip sakė Poligrafas Poligrafovičius „kakoi to kongres, kakije to nemcy“.
  @nerijus
  Aš suprantu, kad History Channel dar nespėjo tinkamai adaptuoti savo tinklelio, kad užkaišytų visas sveiko žingeidumo skyles, et pasidomėk tokia karūnuota asaba Pilypu II. Anas keturis kartus sugebėjo defoltinti visą Ispanijos karūnos skolą, tuo didžiai nuliūdindamas visus Europos bankininkus, katrie nuo tų gūdžių inkvizicijos ir poliomelito subjaurotų laikų ėmė vartoti terminą „sovereign default“. Prieš juos, aišku, buvo ir kitų panašių atvejų – defoltai žydų, lombardų, Genujos, Augsburgo bankininkams, tačiau Pilypas II tai ištobulino iki savotiško meno, dėl kurio pakliuvo į istorijos mokslus, iš kurių rekomenduočiau Paul Kennedy darbą „The Rise and Fall of Great Powers“. Jo šviesiu palikimu vadovavosi Rusija 1998 m. defoltindama ant vidaus skolos, po ketverių metų Argentina ant WB injekcijos ir t.t. ir pan.
  Va todėl ir atsiranda valstybių iždo obligacijų reitingavimas, va todėl ir atsiranda keista situacija, kad bankai ne VISADA (capsai nerijaus, ne mano) skolina SU VALSTYBĖS GARANTIJA.

 • Aras

  Nuo tada kai nemokamai pavarčiau „Ryanair“ lėktuve, man „The Economist“ taip pat tapo neginčijamu autoritetu.

  • Anekdotas apie Aro santykį su The Economist.
   „Vyriškis dažnai pradingsta vakarais, nežibina šeimos židinio, neglaudžia prie savęs gyvenimo vienatinės, ir, apskritai, elgiasi asocialiai. Žmona neištveria: – „Kur pats dingsti kožną vakarą?“. Vyras atsako; – „Stripbaryje šaltus žiemos vakarus leidžiu“. Žmona: – „Ir ką ten regi?“ Vyras: – „Moterys nusirenginėja pagal muziką“. Žmona; – „O tujen?“ Vyras: – „O ašen joms už škarpietkų įkišu už triūsą banknotų“. Žmona: – „Ir kiek?“ Vyras: – „Na, šimtą baksų’. Žmona pasibaisi, kur šeimos biudžetas dingstąs, argumentuoja: – „Tai aš tau pati galiu taip pašokti“. Paleidžia muziką per boomboxą, ima vynioti nuo savęs sarafaną, vyras tėmyja, tėmyja, gniaužo banknotą ir pagaliau reziumuoja: – „Chaliava, ji ir yra chaliava“.
   Taip kad, mielas Arai, pavartyti chaliavai neužtenka, reikia kartais ir paskaityti, prenumeruoti, suvokti, suprantu, kad karikatūros numerio pradžioje ir captionsai prie nuotraukų sąmojingi.

   • Skaitytojas

    tikėtina anekdoto pabaiga:

    (…) vyras tėmyja, tėmyja, gniaužo banknotą ir pagaliau reziumuoja: – “Chaliava, ji ir yra chaliava”.

    Tai išgirdusi žmona tik strykt artyn, capt iš vyro rankos gniaužomą banknotą ir išjungdama boomboxą pareiškia nutaisiusi panašų į Kubiliaus balsą:

    „Kam chaliava, o kam – mūsų šeimos biudžetą formuoti. Tokiam svarbiam tikslui visos priemonės – ne griekas.“

   • Aidai, čia su tema nesusiję. Bet iš kokio miesto esate kilęs?

 • Aras

  Linksmas anekdotas, bet jame užkoduota tas pats, kas ankstesnėje mano pašaipoje: pigią mėsą šunys ėda.

 • Račui

  kaip gaila,kad sotesnis gyvenimas dažnai sugadina neblogus žurnalistus.Negi noras įtikti dabartinei valdžiai jums nebeleidžia būti principingu ir padoriu?Kubilius jau turi savo Valentinavičių,kuris klusniai vykdo visas komandas.Negi ir jūs tiek tevertas?
  Jūsų straipsnyje net nėra argumentų,o vien kažkokia pagieža teisybę rašančiam Laučiui.Juk tikra tiesa,kad Lietuva skolinosi brangiausiai iš visų valstybių ir norint šią informaciją galima rasti daugybėje šaltinių.Kaip ir tiesa jog galėjo skolintis iš TVF žymiai pigiau,o TVF reikalavimai mažai kuo skiriasi nuo dabar valdžios vykdomų taupymo planų.Žinoma tada ir išlaidauti sau būtų gerokai sunkiai.Tiesą račo Laučius ir apie tai jog jokia valstybė netapo kapinėmis ir net tiek daug apkalbamos Islandija,Graikija ar Ispanija yra nepalyginamai geresnės gyventi nei mažiau santykinai skolinga Lietuva.Jokia valstybė netaupė savo pusbadžiu gyvenančių pensininkų sąskaita,o įvairūs atlyginimų mažinimai tėra juokas pažiūrint kiek tie piliečiai uždirba po tokios pertvarkos.Niekas dar nesugalvojo pamažinti nedarbą tiesiog išvarant bedarbius iš darbo biržų,studentus pamaloninti paskolomis kurių palūkanos prilygsta vartojamajai paskolai,neturinčius darbo apšaukti valstybės skolininkais už mistinę PSD.Juk pasaulis dabar atviras ir informacija prieinama kiekvienam kas nori.Keistai atrodo tas jūsų prisitaikymas prie kubiilizmo rojaus.Visiškai panašiai nemažai inteligentų kažkada prisitaikė prie sovietinės sitemos.Labai gaila,kad nebematote tikros tiesos.Bet dar blogiau jog tampate nusikalstamos valdymo sistemos propagandistu.

  • Lauciau – cia tu?!

  • Aras

   Po Wikileaks paviešintos Anušausko „veiklos“ ir po garsiosios A. Sacharuko frazės apie Kubiliaus svitos ir H. Daktaro šventumo santykį, eiliniam žmogui palieka mažai abejonių, kad V. Laučius atleistas Kubiliaus nurodymu. Gi garsių agentūrų redaktoriai minėtų žinių turi dar daugiau, o abejonių – daug mažiau.

   • nu viskas prisisnekejai.
    ryt skaitysim kaip ara rado nuskendusi kudroj, apsiavusi svariais vasariniais batais o_0

  • Marius

   Teisingos mintys. Sumažinti bedarbystę – išbraukiant bedarbius iš darbos biržos apskaitos, neįsiavaizduoju kaip šitokį absurdą įvardinti. Ir tai ne vienintelis A. Kubiliaus absurdas. Prisimenu 2001 sausio 1 dieną, tada premjeras buvo daugelio dabar keikiamas R. Paksas, taigi buvo nuspręsta iš dirbančių pensininkų nurėžti dalį pensijos, nes… jie dar dirba. Dabar tą patį daro A. Kubilius. Išvada abu labu homo sovieticus mastymo žmonės: vyrauja pavydo ideologija, atimti iš to kas turi daugiau. Tuo tarpu valstybė turėtų džiaugtis, kad štai žmonės dar dirba, kad pensininkai dar turi iniaciatyvos. Ko tada verti valdžios raginimai: iniciatyvumo, verslumo skatinimas? Aktorius Šurna tokią Kubiliaus dirbančių pensininkų apiplėšinėjimo politiką įvardijo – idiotizmu. Supraskite mane teisingai aš už pensijų sumažinimą, bet prieš žmonių diskriminavimą atimant dalį ir iš taip sumažintos pensijos. Štai krizės apimtoje Latvijoje Konstitucinis teismas nusprendė, kad negalima taip elgtis ir jo nutarimas vykdomas. Lietuvoje tą patį nusprendė ir lietuviškas KT ir… nevykdoma, o A. Kubilius aiškina „mes dar pagalvosim ar vykdyti KT nutarimą“.

   • Pensininkas dirba, gauna atlyginima ir sumoka mokesčius iš kurių jam sumoka pensiją čia ekonomika?

    • Marius

     Nesuprantu ką norite pasakyti. Kartoju: negalima diskriminuoti žmogaus.

 • Jonas III

  Turiu Kubiliui kietą pasiūlymą – reikia valdininkams be tų 40 % atlyginimo sumažinimo, sumažinti dar 50 %. Ir būtų n milijonų sutaupyta. Argumentą, kad protingiausi išeis į privatų verslą galima būtų priimti. Papildymas verslo protingais galėtų žymiai kilstelti BVP.

  • Skaitytojas

   Jonas III – tai užuomina į lėto mąstymo „trečią brolį Joną, katras raitelis puikus“?

   Pačių valdininkų nėra daug, net visus atleidęs 3% biudžeto nesutaupysi. Manai, „valstybiniai“, kurių daug: mokytojai, medikai, policininkai, ugnaigesiai, net šlavėjai dirbs už 100 litų?

   Manai, versle tetrūksta protingų, kurie ateis ir pasakys, kaip iškišti prekes/paslaugas (priversti vartoti) žmonėms, kurie neturi pinigų?

   • gied

    Versle trūksta protingų, kurie iškištų prekes užsieniečiams ir paliktų mokesčius (ar bent jų dalį) Lietuvoje. Tarp valdininkų trūksta protingų, kurie nedarytų „biznio“ iš verslo sąlygų Lietuvoje.
    Vien galvojant kaip daugiau perskirstyti pinigų niekas nepasikeis.

  • romas

   Tas kietas pasiūlymas reikštų apie 1000 litų ant popieriaus vidutiniškai arba valstybės tarnautojų skaičiaus sumažinimą. Įdomu, ką konkrečiai Jonas mažintų? Va neseniai kėlė vėjus muitinės departamentas, kad neturi iš ko algų sumokėti. Jei jiems dar per pusę – negautų atlyginimo jau metų viduryje. Bet aišku, galima muitininkų stipriai pamažinti, kad tik Jonas būtų patenkintas :)

 • Jonas III

  Gal konkrečiai nieko ir nemažinčiau, bet įdomu, kodėl tokia didelė konkurencija į Seimo narių, ministrų, o net ir eilinių valdininkėlių vietas. Kodėl jiems nepasukus į privatų verslą, ir neįdarbinus kokius 300 000 runkelių?

  • romas

   Jonai, kai tiek daug bedarbių, konkurencija didelė į bet kurią darbo vietą. Dėl didelės konkurencijos į Seimo nario arba ministro kėdę kaip tik nesutinku. Mažai aukštos kvalifikacijos profesionalų į šias vietas pretenduoja, nes laiko jas blogai apmokamomis. Tokia Šimonytė, pavyzdžiui, gautų geriau darbą tuoj pat, kai tik nuspręstų nebebūti ministre, o kokio nors Nausėdos, Rudzkio arba Kuodžio finansų ministro kėdė nesudomintų.

   • Jonas III

    Įdomu, kiek per 20 metų valdininkų emigravo iš Lietuvos? Keletas tai tikrai yra.

    • Briuselis – va čia tai emigracija. ;] Tik atrodo Uspaskiuj ten jau kojos šala, kad į Vilnių atgal nori :D

 • Štai dėl tokių straipsnių aš ir užsuku čia tave paskaitinėti, Artūrai :)
  Labai super. Kad daugiau tokių įžvalgų Lietuvoje!

 • a

  Komentaras pašalintas – A.R.

 • Ginčiju švietimo sistemos potenciją nuo 1981, kai Vilniuje atsirado vietinis KGB
  http://www.genocid.lt/Leidyba/13/mindaug.htm

 • Pingback: Apie L.Jakimavičiaus gėdą | Artūras Račas()

 • v

  Kad jau pasidarė šiame bloge populiaru aptarinėti, kas daugiau pro šalį prapylė komentuodamas, įdomu būtų gauti komentarų apie Sigito Parulskio „straipsnius“.

 • Tikrai puikus straipsnis, gerb. Artūrai. Ačiū.