Nacionaliniai balsavimo ypatumai. Gailiuosi, kad nesu ateivis…

Kadangi buvau pažadėjęs, pasidalinti kai kuriais įspūdžiais apie balsavimą ir rinkėjų pasirinkimus, tai ir pasidalinsiu.

Galbūt tai šiek tiek išblaivys tuos dundukus, kurie aiškina, kaip aš blogai prognozuoju ir koks aš nieko neišmanantis. Vilties nedaug, bet vis tiek…

Pradėkim nuo Vakarinės apygardos.

Vienmandatėje 32,78 proc. balsuoja už jokiai partijai nepriklausantį P.Urbšį. Ačiū komentatoriui Makmerfiui, paaiškinusiam, kas toks tas P.Urbšys yra.

Bet pažiūrėkim į daugiamandatę: ten 20,96 balsavo už Darbo partiją, 19,67 proc. už LSDP ir tik 15,73 proc. už TS-LKD. Matote logiką? Aš ne, nes logiška būtų mantyti, kad balsavusieji už P.Urbšį, pritaria konservatorių veiksmams FNTT skandale. Bet ne – jie balsuoja už DP arba LSDP…

Kita pavyzdys – Plungės – Rietavo apygarda. J.Razma (TS-LKD) gavo 30,20 proc. balsų. Jo oponentas M.Jurčius surinko 16.97 proc. Iš pirmo žvilgsnio lyg ir viskas aišku – J.Razma turėtų laimėti, nes jo persvara akivaizdi  ir jį remia daugiau rinkėjų.

Bet pažiūrim į rezultatus daugiamandatėje. Ir ką matom? Prasitrinkit gerai akis: DP – 22, 80 proc., LSDP – 18,38 proc, TS-LKD – 15,66, pridėkim dar ir LS – 5.86 proc. Ką tai reiškia? Ogi tai, kad mažiausiai trečdalis atidavusių balsus už J.Razmą tikriausiai tuo pat metu balsavo už DP arba LSDP. Sveiku protu suvokiama? Logiška? Aš logikos VU mokiausi pusę metų, bet tikriausiai būsiu kažką praleidęs…

Kur ten tie viską išmanantys ir suprantantys? Galite paaiškinti?

Važiuojam toliau. Pakruojo – Joniškio apygarda. Vitalijus Gailius (LS) vienmandatėje renka 30,62 proc. Jo artimiausias oponentas – Stasys Tumėnas (WTFI Tumėnas?) – 13,65 proc., palikdamas už nugaros V.Jukną (DP) su 12,91 proc.

OK. Pakruojis su Joniškiu už Liberalų sąjūdį, ar ne? Čia jei būtų logiška ir su sveiku protu. Nes iš tiesų daugiamandatėje balsai pasiskirsto šiek tiek kitaip: DP – 24,42 proc. (dvigubai daugiau nei DP kandidato), LSDP – 20,99 proc., LS – 12, 51 proc., TS-LKD – 9,36 proc. Vėl ta pati logika – mažiausiai trečdalis, balsuojančių už liberalą, kita ranka renka darbietį, socdemą arba gal net drąsietį.

Kur čia aiškinantieji apie logiką ir žinantys kaip prognozuoti? Pasirodykite, norėčiau į jus pažiūrėti.

Nes gal galėtumėte įtikinamai ir argumentuotai paprognozuoti šalia esančią Pasvalio-Panevėžio apygardą. Joje A.Matulas (TS-LKD) surinko 37,19 proc. balsų, toli toli palikęs savo oponentą V.Liepą (DP), tegavusiu vos 20,02 proc.

Viskas aišku? Žiūrim, ką turim – tai yra, daugiamandatę. O ten DP – 28,87 proc., LSDP – 21,37 proc., TS-LKD – 19,74 proc. Mokate skaičiuoti? Tada suprantate, kad gali būti, jog pusė balsavusiųjų už TS-LKD kandidatą, kitame balsavimo biuletenyje žymėjo DP arba LSDP. Jei jums tai atrodo normalu, aš pasiduodu. Net nepaisant to, kad pats esu kilęs iš tų kraštų. Gal ir mane kokia nors nežinoma radiacija veikia, kad negaliu suprasti…

Yra ir daugiau pavyzdžių, bet kadangi man už tai niekas nemoka, nebesivarginsiu.

O visiems tiems, kurie dar norės aiškinti, kaip reikia prognozuoti rinkimų rezultatus ir kaip aš noriu, kad kas nors laimėti, siūlau paskaityti vieną tekstą. Jei viską perskaityti bus per sunku, paskaitykite tik pavadinimą. Turėtų pakakti.

O šiaip tai turiu pasakyti, jog nacionaliniai balsavimo ypatumai – tai tiesiog kosmosas. Gaila, kad aš – ne ateivis.

 

 

 

(2 balsų, vidurkis: 3,50 iš 5)
Loading...
 • Fredis*

  Buvęs „Naujojo Židinio“ apžvalgų skyriaus vedėjas, politinis ir visuomenės veikėjas Egidijus Vareikis, apžvelgdamas politinius procesus XXI a. civilizacijoje, naudoja kitas kategorijas http://www.15min.lt/naujiena/ziniosgyvai/komentarai/egidijus-vareikis-antikantiski-pamastymai-emocingas-politiniu-svajotoju-pasaulis-500-267134

   • suomis

    Kaip matome Vareikis kantiškojo racionalumo nestokoja. ;)

   • Valentinas
    • austras

     Gerbiamas Valentinai, Jūs tikrai nerimstate po viešų pokalbių su ponu Raču. Gal imkite pavyzdį iš manęs – po to, kai ponas Račas mane viešai kelis kartus „padėjo“ į man skirtą vietą (tiesa, konkrečiai jos nenurodė), supratau savo klaidas, mintyse visų atsiprašiau ir stengiuosi nuolankiai tupėti toje vietoje, kurioje esu „padėtas“ (tik vis dar iki galo neišsiaiškinau konkrečiai kur buvau „padėtas“).

     • austras

      Beje, „apdėjimas“ yra labai sveikas dalykas. Vos pateikęs šį stiprų argumentą iš karto supranti, jog oponentas nebeturi kontraargumentų, ir suvokęs kieno pusėje slypi didžioji sermėginė tiesa, nuolankiai tupi toje vietoje, kur garbingasis oponentas jį „padėjo“. Siūlau išbandyti :)

    • Valentinas
     Submitted on 2012/10/14 at 6:53 vakare | In reply to Bobutė.

     Ir ši blondinė vakar priekaištavo Romui dėl maivymosi?

     Valentinas
     Submitted on 2012/09/07 at 4:18 vakare | In reply to Fredis*.

     Artūro neperauklėsime, bet klausimas ar dar galima išgelbėti. Kai pamačiau jį Jakilaičio laidoje, kaip jis prieš kamerą vaipėsi, kraipė veidą, nervingai mosavo Konstitucija, pagalvojau, kad šis žmogus tikrai turi psichologinių problemų. Tačiau jei pasiūlyčiau nuvykti pas psichologą (pvz. Alekną)tai neabejoju, kad DĖS ir dar SKERSĄ kaip Panevėžyje įprasta. Todėl, manau beviltiška. Belieka tik stebėti ir stebėtis.

     Valentinas
     Submitted on 2012/09/05 at 10:01 ryte | In reply to mumu.

     Išoriškai galbūt Maldeikienė atrodo pikta ir nemielaširdinga, tačiau tikiu, kad giliai širdyje, labai labai giliai,ji yra ne tokia.

 • Fredis*

  Suklydo, prisipažino, nemelavo. Dievas jam atleido.

  • GIGA

   Vareikis yra tipinės politinės prostitucijos pavyzdys – keitė partijas kaip kojines,bet Dievas nors jam ir atleido,anot Fredžio,bet paliko už borto,jei Prezidentė nesugalvos jam kokio ambasadoriaus postelio

 • Obs

  Gal kalta trumpa atmintis?
  Jau senokai buvo įtarimas, kad nemažos dalies rinkėjų politinė atmintis nesiekia 2-5 metų.
  Bet jei atmintis neišsilaiko nė kelių sekundžių, tai, deja, nepadės jokie mąstymo gebėjimai, nes paprasčiausiai nebus apie ką mąstyti..

 • Dainius

  Tiesa slypi kažkur anapus. Čia Jums matematika nepadės. Rinkimų vakarą diskutavom politinėmis temomis labai padorioje kompanijoje, pasirodo – žmonės ir su aukštuoju nelabai kerta, kas ta „vienmandatė“, o kas – „daugiamandatė“. Darbe bandėm diskutuot – rezultatas panašus, retas kuris galėtų paaiškinti Seimo rinkimų sistemą nuo A iki Z. „Kam die du turai???“
  Atsiverčiam 2008-ųjų rinkimus. Plungė Rietavas, I turas, vienmandatė – 1. Jagminas (DP) – 6175(32,2%), daugiamandatė – DP – 1900 (9,95%); 2. Razma (TS/LKD) – 4145 (21,61%), daugiamandatė – TS/LKD – 3773(19,75%); II turtas – Jagminas 7517 (52,06%), Razma – 6923 (47,94%). Logika – tokia pati kaip šiemet – nelogiška.
  O tendencija galima matyt tokią – II-ame ture balsuoja apie trečdaliu mažiau rinkėjų, balsų skaičius, II ture atiduotas už I-ame pirmavusį kandidatą – panašus į I-ojo turo rezultatą, tik jo svoris gerokai didesnis.

 • romas

  Jei niekas negali prognozuoti, nes aiškios logikos nėra, tai dundukai teisingai sako, kad Jūs nieko neišmanot prognozuodamams :) Neįsižeiskit – čia grynai logiškai tokia išvada peršasi.

 • lv

  Kad ir koks kosmosas būtų, akivaizdu — viena: žmonės balsuoja už žmones (asmenybes). Pagal ką jie išsirenka asmenybes — nevienareikšmiška. Ir dar daugiau: tas kosmosas kaip tik paneigia jūsų įžvalgas/prognozes apie tai, kas už ką balsuoja ir protestuoja. Todėl matematinis balsų dėliojimas (kas už ką balsuos ir prieš ką protestuos) yra dar didesnis kosmosas, žvelgiant į tokį kosmosą… :-)

  • lv, su viskuo galėčiau sutikti, išskyrus žodį „matematinis“. Aš sakyčiau, logiškas, sveiko proto, tikėtinas… Deja:)

  • romas

   Man taip pat atrodo. Balsavimo už žmogų motyvai kiti, nei balsuojant partiją.

  • Auksinis kardas

   lv atsakymas arčiausiai tiesos: mūsų žmogaus mąstymas labai atomiškas, trumpo kirpimo ir tikrai nepretenduoja į tokį vientisumą balsavime, kokio žvalgosi apžvalgininkai – analitikai. Balsuojama ne už kažkokius vertybinius rinkinius, nes pirmiausia visi tie priešrinkiminiai rinkiniai – fuflo, gilesne proza pavadinus. Štai, derasi kas su kuo nori po kritusios kortos, ir derėsis dar kitaip, kai kortų kris daugiau. Surinks kvorumą, supjaustys pyragą, ir prasidės politika iki kitos kadencijos. Pasitaikys ministras su ugnele – štai ir nutiko vertybinė programa, tik kad personalinė. Tokia mūsų politika, toks jos tęstinumas. Landsbergio pavardė – didžiausias joje nutikęs tęstinumas.

   Klausiama, kaip gali Razma įveikti Jurčių? Paiešką duokite Jurčiaus, vaizdus – ką pamatysite? Kažkas Plungėje gal ir žino tokį, bet Rietave tai jau turbūt ir nelabai, o kur miesteliai-kaimeliai. O Razma su kai kokiais kiaušais ir nuotrauka. Rinkime tuomet Razmą, aišku.

   Šiaip jau čia verta kreipti žvilgsnį į bendrą socialinį šalies portretą, kiek jame individualizmo svorio, ir kiek supratimo bei tikėjimo, kad bendras gėris kartu yra ir tavasis. Taigis, materijos už ištiestos rankos atstumo, už atomų – jos ir yra tas pats kosmosas, kuriame tirpsta bet kokie vertybiniai rinkiniai.

   Seniai jau girdisi racionalus pelnytas balsas – ne partijomis – chebromis mums reikėtų gyventi savąjį administracinį, politinį gyvenimą. Asmenimis. Bet kažkas vis dar tiki evoliucija, ir ją vis dar žaidžia. Ką gali žinoti, o gal ji dar kartais bus naudinga tolimoje ateityje, kaip ta AE, kurios niekas nenori, bet reikia.

 • Šamanas

  Jokio kosmoso nėra. Kadangi ir karto balsuojama vienmandatėje ir daugiamandatėje apygardose, balsuojama skirtingomis rankomis. Skirtingas rankas valdo skirtingi smegenų pusrutuliai, o pusrutuliai tarpusavyje nesusiję, todėl balsavimo rezultatai nepasiduoda jokiai logikai. Trečio pusrutulio, kuris koordinuotų pirmųjų dviejų veiklą, nėra. Tokia rinkėjo galvos struktūra.

  • logiškas kosmoso paaiškinimas:)

   • sigitas

    trečias (ir ketvirtas) pusrutulis yra kiek źemiau liemens, tad čia ir slypi visa tautinė logika.

 • Mauras

  Tiesiog mūsų rinkėjai yra sumanūs investuotojai – investavę balsą į jiems patrauklų politiką vienmandatėj, daugiamandatę naudoja kaip hedge’ą ir balsuoja už priešingą politinę jėgą. rizikos valdymas, ir tiek.
  ;)

 • leokadija

  sakyčiau, Račai, ar Jūs Lietuvoje gyvenat? ar seniai bendravot su žmonėmis autobuse, turguje, kaimo parduotuvėje. Ten yra baisi didelė tamsa. Nesupratimas tarp vienmandančių ir daugiamandatės tik gėlytės, mano manymu. Jie girdi tik tam tikru dažniu kartojamas pavardes ir kartais atsitiktinai prie jų prikabina „vagis“, „pedofilas“ ir pan. Tokius „žmonius“ absoliučiai puikiai veikia primityvios nupirktos žiniasklaidos rašliavos, „mes žinom kaip“ ir t.t.t. O dar jei palaistoma alumi – tai išvis super. Neieškokim logikos ten, kur prastai su protiniais sugebėjimais. Ir tos tamsos labai daug, deja. Su išimtim, aišku.

  • romas

   Nėra taip blogai dažniausiai. Žmonės tiesiog būna pažįsta kandidatą, nes jis kilęs iš tų vietų kur balotiruojasi, ten tebegyvena tėvai, broliai, apie artimuosius vietiniai yra geros nuomonės, patį kandidatą atsimena iš gerosios pusės.

  • leokadija, kalbate kaip žinomas „rašytojas“. Su panieka ir iš aukšto. Ne tokie durni tie varguoliai kaip jums ir rašytojui atrodo. Ir taip, aš bendrauju. Dažnai. Ir turguje, ir kai važiuoju pas gimines, ir kai važiuoju į Joniškį, ir į Zarasus. Tai tamsta tikriausiai seniai bendravote ir todėl tamstai atrodo, kad niekas iki tamstos lygio nesiekia. Ir žinot ką – užknisot su tuo savo „žiniasklaida dėl visko kalta“. Skaitykit apie Castelucci:)

 • Izbliondimas

  Žmones labai sunku suprasti.
  Lietuviai puikūs inžinieriai buvo. Puikūs kelininkai buvo.
  Dabar yra ūkininkų, kurie nei kiek nėra prastesni nei patys geriausi Vakaruose.
  Yra labai puikaus jaunimo (na ne 3 proc.).
  Na likusieji, – tai kaip tame klausimėlyje…
  Tai jiems trys blankai – kosmosas. Na tą jų protelį parodė telefoninių sukčių klestėjimas, kai jau atrodo visiems ir ausys buvo išūžtos, jau prieš 10 metų… na, ne – sukčiai vis klęsti ir dar šiandien, gal.
  Tautietis ir vagia gerai, – o tam gal gabumų irgi reikia.
  Bet va trys blankai suprasti niekaip. Kaip ir į tas komisijas, – be darbo biržos niekaip, jei kalbėti perkeltine prasme (bet čia LRS už sėkmingą operaciją tikrai kai kas galėtų .
  Daug kam nepatiks, bet anais laikais, – šitai, kas čia vyksta jau 22 komisijose, – protui nebūtų suvokiama.
  Kaip bebūtų, kai matai minias šventiškai pasipuošusius žmones, kurie tiek anais laikais, tiek šiandien su gera nuotaika žengia į rinkimus, – na tai ką ten tos kelios beretės atrodytų ir begali ar keli alkaškos.
  Na kalėjimą gal perėmė kiti nei buvo įprasta. Bet kariuomenės tai gal dar neperėmė…
  Vienu žodžiu bardakas Lietuvoje prasidėjo 1990 m. vasarą.
  Matyt ne tie stovi visus 22 metus prie vairo…
  Ir iš kur juos traukia. Ga;l čia tikrai Kremlius veikia.
  Juk tokių anais laikais gal tik alinėse buvo, – žmonės buvo kaip žmonės…
  O gal va čia ta bomba „pinigų karta“, kuri tvirčiausią plieną į pelenus per sekundes paverčia…
  Tad prie ko čia balsavimai.
  Uabe ir tai atsakingiau gal, nors… atsiprašau, ir ten, jei būtų dori ir negalėtų pasinaudoti…
  Vis prisimenu vieną sakantį, ką čia jau esu minėjęs, – o ar tu matai skirtumą, kas būna skiriamas politbiure kremliuje genseku ir Amerikoje prezidentu. Na dabar jam atsakyčiau (gaila jau žuvęs, ir matyt ne savo mirtimi…), matau, kad Amerikoje pinigai, kaip ir pas mus, – tai jau ir aišku. Bet kaip kremliuje tai dar nepasakysiu, – dar per mažai žinau, gal.

  • stellar penny bun

   Įvardinkite tris puikius Lietuvos inžinierius.

   • Izbliondimas

    Išsirinkite pats pagal skonį: http://lt.wikipedia.org/wiki/Kategorija:Lietuvos_in%C5%BEinieriai
    Mano ir paties diplomas inžinierius (inžinierius – hidrotechnikas), kuriuo naudojausi bent iki 1992-1993 metų.
    Na,tiesa, diplomas, bet jau daugiau kaip statusas visuomet buvo/yra reikalingas, – bet iki čia paminėto laiko, tai mano darbui, jis buvo būtinas.
    O juos taip paprastai anuomet ir nedalindavo. Mano grupėje iš 35, trečiame kurse jau likome tik 6 (paskui jungė grupes, pagelėjo sugrįžę iš kariuomenės, nes juos buvo pašaukę tarnybon, iš antro kurso…).
    Tai ne dabar, kai baigia du universitetus, dirbdamas…☺
    Na tiesa dar ir kita, – dabar juk inžinierių Lietuvai nelabai ir reikėjo, jei neįskaitatyti tą burbulo laikmetį, ane…☺

    • romas

     Taip blogai apie žmones į politiką atėjusius galvojat? Tas pats aukščiau paminėtas Vareikis – chemikas, gamtos mokslų daktaras. Išsilavinusių žmonių tarp politikų daug. Tai, kad jie nebuvo kolūkių pirmininkai ar raikomų sekretoriai juk nėra trūkumas?

     • Izbliondimas

      romai,
      rašiau čia apie rinkikus. Ir tai su humoru (tariasi – jumoras)….

    • stellar penny bun

     Ir vėl žaidžiame Marytę Melninkaitę..

 • Vingių Jonas

  Gal ir nelogiška, bet viskas būtų labai aišku, jei TIESIOGIAI rinktų už visus 141 Tautos atstovą.
  Dabar TIESIOGIAI renka tik už 71 Tautos atstovą.
  Kitus 70 siūlo „sąrašai“. Jei koks „sąrašas“ prisidirbo kadencijos metu, tai tas „sąrašas“ nebegauna balsų, nors to „sąrašo“ kandidatas TIESIOGIAI palaikomas. Kodėl palaikomas? Matyt todėl, kad labiau žinomas, nei jo konkurentai. Va, ar Gailius būtų gavęs tokį palaikymą, jei nebūtų išgarsėjęs prieš pusmetį? O kas jo konkurentas? Tumėnas (WTFI). Sukeiskite vietomis Tumėną ir Gailių. Tumėnas greičiausiai neteisėtai atleistas FNTT buvęs vadas ir nuolat rodomas per TV, o Gailius tik WTFI. Kuris iš jų TIESIOGIAI daugiau balsų gautų? Aš manau, kad bet kurį konservatorių Gailius būtų TIESIOGIAI aplenkęs, bet konservatorių „sąrašas“ aukščiau 3 vietos nebūtų pakilęs. Todėl manau, kad logika sako „arba renkame TIESIOGIAI 141 žinomą žmogų būti Tautos atstovu, kaip yra Konstitucijoje, arba balsuojame už „sąrašus“, kurių nėra Konstitucijoje“ (griežtoji disjunkcija):))

  • Vingių Jonas

   Pataisau:)
   Gal ir nelogiška, bet viskas būtų labai aišku, jei TIESIOGIAI rinktų visus 141 Tautos atstovą.
   Dabar TIESIOGIAI renka tik 71 Tautos atstovą.

   • Marius

    Jūsų argumentacijai Vingių Jonai pritariu. Siūlymams rinkimų tvarkos pakeitimams taip pat: arba visi 141 renkami tiesiogiai vienmandatėse apygardose, arba visi 141 renkami per sąrašus. Pakeitęs partiją kadencijos metu – netenka Seimo nario kėdės. Abiem atvejais baigtųsi perėjūnų lakstymas iš vienos partijos į kitą. Kol bus hibridinė rinkimų tvarka, tol ir bus tokie prieštaravimai pastebėti Artūras Račo.

    • Pranas

     Vien tik tiesioginiai rinkimai = pilnas parlamentas Valdemarų Valkiūnų ir Jonų Stanevičių…

  • suomis

   O gal reikalingi dveji parlamento rūmai? Tada atsirastų ir logika.

   • Vingių Jonas

    Manau, kad užtenka vienų „rūmų“. Tik reikėtų LYGIŲ ir TIESIOGINIŲ rinkimų be sąrašų. LYGIŲ – reiškia, kad kiekviena savivaldybė turi po du savo atstovus. 60 savivaldybių – 120 Tautos atstovų, išrinktų TIESIOGINIUOSE – be tarpininkų-„sąrašų“, rinkimuose. Didieji miestai turi ir miestų, ir rajonų savivaldybes, todėl turėtų po 4 atstovus. Kam šovė mintis 141 Tautos atstovą įrašyti į Konstituciją, nežinau. Atseit tiek reikia pagal rinkėjų skaičių. Pagal kokį rinkėjų skaičių? Ar pagal tą, kuris dalyvauja ar tą, kuris nedalyvauja rinkimuose?
    Tingiu ieškoti, kokiam „genijui“ kilo mintis sugalvoti proporcinę rinkimų sistemą. Nuo kada rinkėjai tapo proporcingais ir neproporcingais matematiniais vienetais? Kaip atrodo proporcingas Europos parlamentas? Juokas ima. 27 valstybės, o valstybių atstovų skaičius proporcingas gyventojų skaičiui. Tai, ar valstybių atstovai, ar gyventojų skaičiaus atstovai? Ar ne todėl euro krizė neproporcingai siaučia Pietų Europoje?:)

 • stellar penny bun

  Aš tikrai nemanau, kad antrąjame ture ‘socialdemokratų’ rinkėjai eis balsuoti už darbo partijos kandidatus. Gal būt koks vienas kitas ir prabalsuos, bet likusiųjų protas jiems lieps balsuoti prieš darbo partiją, kad užsitikrinti daugiausia mandatų seime. Taip pat galima numanyti, kad Juro Požėlos lygtai ir nekalta agitacija balsuoti už A.Kublių Antakalnio apygardoje nėra atsitiktinė, o buvo suderinta su partijos viršūnėlėmis. Tikslas yra vienas, pasiųsti koduotą signalą savo rinkėjams, kad būtų kuo daugiau išeliminuota darbo partijos kandidatų. Aišku bus nemažai rinkėjų, kurie aplamai neis balsuoti, kadangi jų favoritai jau palikti už borto.

 • MZ

  Tik apie logikos mokymąsi (ir mokslų trukmę)…

  Jeigu tikrai mokėtės, (ir) jeigu tikrai pusę metų, (ir) jeigu tikrai mokymasis įvertintas teigiamai, -> tai.. ar prisimenate, koks yra sąvokos „logika“ apibrėžimas?

  Ir kurią logiką mokėtės – teiginių, predikatų, Aristotelio ar dar kurią nors kitą?

  Ar tikrai suprantate, ką reiškia „logiška“?

 • Vingių Jonas

  Dar apie logiką:).
  Prieš referendumą dėl stojimo į ES niekas nekalbėjo apie IAE uždarymą. Loginis paradoksas yra šiemetinio ir 2008 m. referendumų rezultatai. Šiemet prieš naują AE balsavo 853 163 rinkėjai, o 2008 m. už IAE darbo pratęsimą balsavo 1 156 738 rinkėjų. Be to, jei rinkėjų skaičius 2008 m. būtų buvęs toks pat, kaip šiemet, referendumas būtų įvykęs. Taip, kad JE iš dalies yra matematiškai teisi, kai kalba, kad prieš naują AE pasisakė trečdalis rinkėjų:)

 • manau, kad balsuoti už vieną partiją daugiamandatėje ir už kitos partijos gana normalus dalykas. tą galiu paaiškinti asmeniniu pavyzdžiu.

  esu suaugęs, išsilavinęs, subrendęs, apsirūpinęs homoseksualus vyriškis. turiu „vyrą“, kurį vadinčiau vyru ar sutuoktiniu be kabučių, jei turėčiau galimybę su juo susituokti ar bent sudaryti partnerystę Lietuvoj. tačiau to negaliu. priežasčių neaiškinsiu, nes ir taip aišku.

  pakeisti tokią situaciją galiu tik savo asmeniniu pavyzdžiu, dalyvaudamas protesto akcijose (Baltic Pride), na ir balsuodamas rinkimuose už politikus, kurie palankiai bent jau nepriešiškai atsiliepia apie LGBT žmones. Lietuvoje tėra dvi partijos, kurių nariai nebijo mus užstoti ir siūlo mums palankius įstatymų, bei įstatymų pakeitimo projektus. tai LSDP ir Liberalų Sąjūdis.

  kadangi balsuojama už partijas daugiamandatėje ir už asmenis vienmandatėje, turiu galimybę paremti abi partijas per vienus rinkimus. Daugiamandatėje balsavau už LSDP, reitinguodamas LGBT remiančius kandidatus (M.A. Pavilionienę, Purvaneckienę ir kt.), nes šios partijos pirmininkas yra viešai neigiamai atsiliepęs apie homoseksualius žmones. o štai vienmandatėje balsavau už LS kandidatą, kuris vienoje iš rinkimams skirtų svetainių organizuotų apklausų yra palankiai atsiliepęs apie LGBT.

  štai taip balsavau aš. kiti žmonės turi kitus interesus ir balsuoja už kitas partijas ir kandidatus. bet manęs nestebina, kad nesusieina skaičiai vienmandatėje ir daugiamandatėj. labai tikėtina, kad daug ką lemia partijų deleguotų kandidatų autoritetas politikoj ar kitos panašios priežastys.

 • Rytis I

  ..Štai per visas medijas diena iš dienos, metai po metų aiškinama apie perėjimo iš analoginės į skaitmeninę televiziją ypatumus. Turbūt tai teisinga, nors teko girdėt, kad pensininkai, turintys kabelinę televiziją irgi jau apsirūpino išsvajotuoju TV priedėliu. Gal karo atvejui… O juk už lėšas, skirtas skaitmeniniam propagavimui, manau, galima buvo visiems nupirkti tuos nelemtus priedėlius ir net apmokėti sumontuotojų darbą. Toks nelogiškumas. Kaip ir tai, jog tikimasi iš tautos daugiau, nors neteko matyti, kad bent koks Čekuolis paaiškintų per dėžę ir daug sykių apie biuletenių pildymo ypatumus arba rinkimų tvarką…

 • Klausiat: WTFI Tumėnas? Žr.: http://hu.su.lt/lietuviu-kalbotyros-komunikacijos-katedra/darbuotojai/4645-tumenas. Manau, tikrai ne blogiausias variantas. (O klausimo formuluotė su WTFI paprasčiausiai nepagarbi.)

 • nereikia jokių ateivių

  Viskas labai paprasta – balsuojama už asmenis, o ne partijas, kurių pavadinimai seniai neatitinka turinio, o vertybės likę tik vienos – gauti valdžią (žr. savivaldybių rinkimus, kai buvo daromos bet kokios koalicijos). Taigi – vienmandateje išsirenki konkretų asmenį, daugiamandatėje – tą partiją, kurios sąrašę lengviausiai randi 5 asmenis, už kuriuos norėtum atiduoti balsą, ir juos sureitinguoji kaip nori.

 • Sejanus

  Aš aišku nežinau ir negaliu paaiškinti kiekvieno atvejo, bet dažnai logika nebūna sudėtinga.

  Su dabartiniu chaosu partijose, dažnai konkrečių žmonių interesus šiek tiek atstovauja kai kurie konkretūs vienos partijos nariai, šiek tiek kitos, šiek tiek trečios. Todėl vienmandatėje žmogus gali balsuoti už liberalą X – kuris pasisakė už atitinkamus interesus – o apskritai balsuoti už socdemus, reitinguodamas socdemus Y ir Z, kurie taip pat pasisakė už tuos pačius dalykus.

 • suomis

  Ir ką tas ponas Bogdanas naujo pasakė? Nieko jis naujo nepasakė o dar kaip tik, tik užmaskavo sakydamas A, bet nepasakydamas B. Atsibudo mat rašytojas. Balsų pirkimai jau senai vyksta ir tai jau senai yra vieša paslaptis. Visos partijos perka balsus. Gal tik konservai ir socdemai neperka. Bet neperka ne todėl, kad jie krištoliniai o todėl, kad nesugeba, per daug yra atgrubnagiai. Tiesa, dar balsus neperka tie, kurie neturi už ką pirkti.O toliau visi perka balsus, ir liberalai (всех мастей), ir DP, ir TiT. Perka balsus pagrinde antro ešelono partijos(tiksliau, kaip sakė Ozolas: – Legitimizuotos, kriminalinės, gaujos). Už tai ir pakelkim tostus. ;)
  Juokinga, kad tie urviniai įsivaizduoja, kad nuo to jiems bus lengviau. Yra geras rusų posakis: – Na krugi svaja… Sėdės tie durneliai toje pačioje skylėje, iš kurios ir išlindo.

  • suomis

   Kaip matau, nebėra Fredžio komentaro, tada trinkite ir šį. :)

  • Rytis I

   Atgrubnagiai turbūt ir vokelių neima – įvairiai pasireiškiantis vikrumo bei nagiškumo stygius :)
   O R. Bogdanas formuluoja problemą, ir ne vien apie rinkimus: „pasipiktinusių tokia neteisybe skaičius yra per mažas, kad priverstų valdžios institucijas apginti demokratinės visuomenės principus, o pačios institucijos nėra pakankamai tvirtos, kad tai padarytų be spaudimo iš apačios ar iš viršaus.“
   Va taip: per mažai besipiktinančių. Nors, regis, kur jau daugiau…

 • Edvinas

  Noriu atkreipti dėmesį į vieną dalyką – didesnioji rinkėjų dalis nereitinguoja kandidatų. Tą apytiksliai sužinoti galime susumavę pirmumo balsus ir padaliję iš penkių, darydami prielaidą, kad užpildomi visi langeliai (paklaida, bet sisteminė). Tuomet paskaičiuojame santykį su bendru balsų skaičiumi.
  Man gaunasi tokie reitinguojančiųjų procentai (pagal duomenis iki perskaičiavimų, tad jau nepykit ir pasitikslinkit patys):
  DP 27.73
  LSDP 39.21
  TS-LKD 40.66
  LS 44.22
  DK 37.91
  TT 30.73
  LLRA 39.61
  Jeigu du trečdaliai rinkėju tiesiog dėlioja kryžiukus neturėdami jokių detalesnių preferencijų, ką tai sako apie logiką ir kosmosą? Greičiausiai nieko naujo, tik tiek, kad pastarasis galbūt yra didesnis, nei gali pasirodyt.

 • Dima

  Paaiškinti labai paprasta. Žmonės balsuoja už mėgstamą partiją ir nebūtinai balsuoja už tos partijos iškeltą vienmandatėj, o pasirenka labiau patinkantį nors ir kito spartijos kandidatą.

 • Marius

  Gerbiamas autoriau, klausiate kaip paaiškinti tokius prieštaravimus? Pabandysiu paaiškinti, viskas yra elementariai paprasta: Lietuvoje yra mišri rinkimų sistema, tad balsuojantys už J. Razmą nemato prieštaravimo tuo pačiu balsuodami už Darbo partiją, nes kaip asmuo J. Razma yra visai priimtinas (man itin ne) be to kiti kandidatai menkiau žinomi, tad eilinis rinkėjas tikėtina balsuoja už labiau žinomą. Darbo partija žada visai padorų minimalų atlyginimą – o kas jo atsisakytų. Taigi eilinis statistinis rinkėjas (taip manau) vienu šūviu tikisi du kiškius nušauti. Elementariai racionaliai paprasta. Lietuvių mąstymas yra labai racionalus, ir man toks mastymas patinka, tačiau rinkimų rezultatai nelabai.

  • Marius

   Dar: Stasys Tumėnas yra kol kas politikoje beveik nulis: šviežiai iškeptas, per paskutinius savivaldos rinkimus išrinktas į Šiaulių miesto tarybą. Iš pirmo žvilgsnio – neįsivaizduojama kaip atsidūręs kaimiškoje rinkimų apygardoje visai kitame rajone gali užimti antrą rezultatą (nemėgstu neaišku iš kur atsibasčiusių kandidatų – manau kad taip galvoju ne vienas aš). Tačiau paieškojau apie Tumėną ir pasirodo, tai vietinis šioje Joniškio-Pasvalio apygardoje gimęs ir užaugęs žmogus. Lygiai toks pat kaip ir Vitalijus Gailius. Vietiniai rinkėjai pirmenybę teikia vietiniam kandidatui. Manau laimės Gailius. Jis dirbo pasienio policijoje gimtose vietose ir pasižymėjo: girdėjau kalbų, kad sykį net buvo užšokęs ant važiojančio kontrabadininko automobilio kapoto. O žmonės mėgsta didvyrius. Ir manau, kad tai yra gerai.

 • Rytis I

  Šiaip jau truputį keista, kad neina rasti rinkimų komisijų narių sąrašų. Gal tai kokia paslaptis? Teko girdėt, kad vargoliai skaičiuotojai po kiek laiko ir į šiltus valdiškus krėslus persėda…

 • Pranas

  Na tam reikia pastebėti vidutinio intelekto rinkėjo elgesio seką. Pirmiausia jis balsuoja už daugiamandatę – tarkime, patiko Darba partijos reklama, ar yra senas balsuotojas už socdemus ar konservus. Šiaip ar taip pažymi skaičių, dažnai nereitinguoja IR TIK tada jis susiduria su PROBLEMA – prieš jį vienmandatės biuletenis, ten 12 pavardžių. O TADA žmogus ne skaito partijų pavadinimus, o tarp pavardžių ieško nors kiek žinomos, girdėtos – bendruomenėje ar televizijoje. Jei labiau girdėtas vietoje, tai išrenkamas koks lokalinis herojus (pvz. praeitą kartą St. Giedraitis Mažeikiuose), jei televizijoje – žmogus regi žinomą politinį brendą (pvz. Razma, Matulas, Stoma, Gailius, Butkevičius ir t.t.), sako sau „mat ji šunęs“ ir žymi kryžiuku. Išeidamas dar kartais aprekia komisiją: „Kodėl [vienmandatėje] negalima balsuoti už ką aš noriu???“ (t.y. už kokį V.U. ar J.V.) ir patenkintas išeina – ir atkeršijo, ir ne visai :)

  • Izbliondimas

   Dar ne viskas. Jis sėda į džipą (čia nieko blogo, jei būtų užsidirbęs…) ir lekia „ant 80“ Vilniumi, taip pat ir per perėjas.
   O kai tu sugalvoji per tą tau skirtą perėją visgi eiti, – pasirodo jis suranda visgi stabdžių pedalą, nors priekiniai ratai visvien užlekia ant tos perėjos.
   Paskui bando atidaryti dureles savo(bet neranda ant greitosios po ranka kokio gelžgalio), tai persigalvojęs, kad tuomet gali gauti ir gražos, – tik atidaro (tikaliau tai padaro el. varikliukas) langą ir pavaro ant… nors, būna ir ne lietuvis (nes jau esame išmokinti, kad rusiškai ant trijų ir daugiau raidžių kalba tik labusai*…).
   * – labusas, tai kumečio ainis (pijokas, nervuotas, skundikas, vagis, tinginys… važiuojantis per perėjas, ir kai per ją eina žmogus, žino labai daug variantų ant trijų raidžių, bet jau tuomet gal ir j.labusas….

 • austras

  Pone Račai, tik pasitikslinu – vieną mano komentarą panaikinote?

  • mielas Austrai – taip.

   • austras

    O gal galėčiau sužinoti kas jame buvo tokio, kas nepraėjo pro cenzūros rėtį?

    • mielas Austrai, žinoma. Laikausi nuomonės, kad kliedesiams apie mane šiame tinklaraštyje vietos nėra. Juos galima skelbti pas Bačiulį arba Užkalnį. Ten jums padėkos ir jus pagirs. Dar klausimų?

    • austras

     Tai kad ten visai ne „kliedesiai“, mano subjektyvia nuomone.. :) Jūs pats kitus „apdedate“, tačiau savo svečiams to neleidžiate :) Giriatės savo panevėžietiška patirtimi, o kitų žmonių marijampolietiškos, garliavinės ar paprasčiau tariant gatvinės „kultūros“ „perlų“ netoleruojate. Nematau skirtumo tarp chamizmo kilusio „nuo Panevėžio“, ir chamizmo kilusio „nuo Garliavos“. Tik tiek ir norėjau pasakyt. Jeigu tai yra „kliedesiai“, tuomet tiesiog sutarkime, kad mūsų nuomonės išsiskiria.

     P.S. Šiame komentare nematau nieko įžeidžančio.

 • Makmerfis

  Na, peršasi kažkur jau artikuliuota išvada, kad rinkėjai pirmiausia balsuoja už pažįstamus (iš teliko, laikraščio ir t.t.) žmones (politikus). Dažniausiai net nežiūrėdami partinės priklausomybės. Manau, kad tai logiška, nes ir aš vienmandėtėje, pvz., jei reikėtų balsuojant rinktis tarp, tarkim, kokio ldėdėpisto Andriukaičio ir konservo Šedbaro ar liberalo Lydekos, balsuočiau už pirmąjį (kaip mažesnį blogį), nors LSDP visa širdimi nekenčiu, o konservams ir liberalams jei ir nejaučiu didelės meilės, vis dėlto nespjaunu. Kitaip sakant, viską lemia asmenybės ir jų darbeliai. Todėl aš pasisakau apskritai vien už vienmandatinius rinkimus.