LRT Taryba: pasityčiojimas tęsiasi

Pastaruoju metu po LRT Tarybos posėdžio dažnai pagalvoju, ką gi aš ten veikiu. Ir ne visada randu atsakymą.

Bet, kol vis dar ten esu, mažiausiai ką galiu padaryti, tai papasakoti apie tai, kas ten vyksta.

Šiandien, pavyzdžiui, buvo svarstoma daug klausimų. Tiek daug, kad po trijų valandų, nesulaukęs posėdžio pabaigos, turėjau išeiti – turėjau labai seniai suplanuotą svarbų susitikimą.

Tad iki šiol ir nežinau, ar Taryba svarstė mano siūlymą pareikšti įspėjimą LRT generaliniam direktoriui dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir trukdymo LRT Tarybos nariui atlikti savo darbą.

Tokį nutarimo projektą pasiūliau priimti po to, kai pirmadienį atvykęs į LRT pasiimti 2012 metų LRT pajamų-sąnaudų ir 2011 metų pajamų-sąnaudų vykdymo projektų sužinojau, kad A.Siaurusevičiaus asmeniniu nurodymu, projektų išsinešti negaliu. Tai yra, turiu arba ranka persirašinėti visus jame esančius skaičius arba skaityti ir analizuoti sėdėdamas LRT patalpose. Nors LRT Tarybos darbo reglamentas aiškiai nurodo, kad LRT Tarybos posėdžių medžiagą LRT Tarybos nariai turi gauti prieš 5 dienas.

Pridėjus dar ir tai, kad pateiktame 2012 metų pajamų-sąnaudų „projekte“ nei pajamos nei išlaidos nebuvuo išskaidytos pagal atskiras grupes ir kad šią informaciją LRT Tarybos nariai sužinojo tik per posėdį, kai administracijos atstovai demonstravo skaidres, vertinti tokius A.Siaurusevičiaus veiksmus kaip nors kitaip nei visišką tyčiojimąsi iš Tarybos narių, man neišeina. Maniau, kad Taryba turi tokius veiksmus tinkamai įvertinti ir padaryti tai dar prieš pradedant svarstyti biudžetą. Deja, Tarybos dauguma nusprendė, jog viskas normalu ir A.Siaurusevičiaus vertinimą atidėjo. Kaip ir sakiau, nesulaukiau, koks buvo tas vertinimas.

O 2012 metų pajamų-sąnaudų sąmatą LRT Taryba, žinoma, patvirtino balsų dauguma. Kadangi ji konfidencialus ir labai slaptas dokumentas, komentuoti negaliu, bet mano subjektyvia nuomone, LRT eina ta pačia – bankroto – kryptimi. Žinau, žinau, LRT pagal įstatymą bankrutuoti negali, todėl nebankrutuos. Arba todėl, kad jau yra bankrutavusi (ne tik finansine prasme).

Beje, svarstant biudžetą iš A.Pitrėnienės (kuri aktyviai piktinosi, kad uždavinėju daug klausimų ir rūpinosi, kad kitiems taip pat liktų laiko, nes pati klausimų neturėjo) išgirdau, kad LRT Taryboje yra žmonių, kurie atsiųsti į ją, kad sugriautų LRT. Nebuvau įvardytas, tačiau spėju, kad tai mano misija. Panašu, neįvykdysiu. Kaip ir aną kartą, kai A.Pitrėnienė bijojo mirti.

Kitoje, jau atviroje LRT posėdžio dalyje LRT administracija turėjo pristatyti LRT etikos kodeksą, kurį parengti LRT Taryba įpareigojo 2011 metų gruodžio 13 dieną. Tas įpareigojimas buvo susijęs su istorija, kai Lietuvos radijo vadovai iškastravo G.Aleknonio komentarą, aiškindamai tai neva kažkokiomis „home policy“ taisyklėmis.

Tačiau, užuot pamatę LRT etikos kodekso projektą, LRT Tarybos nariams teko susipažinti su LTN vadovo A.Matonio profesionaliai parengtu žurnalistiniu tyrimu apie LRT generalinio direktoriaus A.Siaurusevičiaus ir jo pirmtakų pasirašytus įsakymus, kurį vainikavo štai toks sakinys:

Prašome Tarybą patikslinti nutarimą – ar ši nuostata reiškia, kad LRT Darbo Etikos Kodeksas turi būti parengtas visiems darbuotojams (pvz. vairuotojams) ar turėta omenyje kūrybinius darbuotojus.

Prisimenant, kad parengti tokį klausimą LRT administracijai (ar A.Matoniui) užtruko kiek daugiau nei tris mėnesius ir atsižvelgiant į tai, kad tada, gruodžio mėnesį, už įpareigojimą parengti LRT etikos kodeksą balsavo 11 Tarybos narių, man vėl susidarė įspūdis, kad A.Siaurusevičius, padedamas A.Matonio, vėl tiesiog tyčiojasi iš Tarybos.

Juo labiau, kad net toks žurnalistas kaip A.Matonis, atlikdamas žurnalistinį tyrimą, turėjo surasti Visuomenės informavimo įstatymo 23 straipsnį:

Viešosios informacijos rengėjas privalo turėti vidaus tvarkos taisykles ir (ar) vidaus etikos kodeksą. Bent viename iš šių viešosios informacijos rengėjo patvirtintų dokumentų turi būti nustatytos žurnalisto teisės, pareigos, atsakomybė, tarnybiniai santykiai, taip pat žurnalisto apsauga nuo galimo jo teisių suvaržymo.

Nežinau, kokios būsenos reikia būti skaitant šį straipsnį, kad nesuprastum, jog apie vairuotojus jame nekalbama.

Beje, A.Matonio būsena ir pačiame LRT tarybos posėdyje buvo, atrodo, ne pati geriausia. Jam sunkiai sekėsi klausyti ką kalba kiti, o galų gale jis pareiškė, kad nei aš nei L.Gadeikis nėra jo viršininkai. Nors, tiesą pasakius, nė vienas iš mūsų net neužsiminė, kad norėtų tokiu būti (o jei kas nors klaustų manęs asmeniškai, tai aš niekada nenorėčiau turėti tokio pavaldinio kaip A.Matonis).

Bet A.Matonio būsena ir tai, kokie viršininkai jam patinka (A.Siaurusevičius tikriausiai yra etalonas) žinoma, neturi jokios reikšmės.

Reikšminga yra tai, kad 2012 metų kovo 12 dienos posėdyje LRT administracija įžūliai išsityčiojo iš LRT Tarybos ir pademonstravo visišką nesiskaitymą su ja.

Mano subjektyvia nuomone, jei Taryba niekaip nereaguos ir toleruos tokį elgesį, tai geriausiai  būtų siūyti Seimui, kad ji iš viso būtų panaikinta.

LRT generalinį direktorių galėtų skirti Prezidentė savo dekretu. Nereikėtų vaidinti demokratijos ir visuomeninės televizijos.

(13 balsų, vidurkis: 4,69 iš 5)
Loading...
 • Artūrai, jau baigiasi Jūsų kadencija. Nors neprašėte mano patarimo, aš būsiu įžūlus ir vis tiek duosiu: niekados nesistenkit, nes vis tiek nelaimėsite..

  • Tomai, nesiekiu laimėti. Bandau daryti tai, ką įpareigoja daryti įstatymas ir man iš biudžeto mokamas atlyginimas. Negaliu nesistengti, nes kai daviau sutikimą, kartu ir įsipareigojau.

   • suomis

  • Rytis I

   Gaila, neturiu laiko diskusijoms… Visdėlto norėtųsi pastebėti, jog geriau bandyti – nei pasiduoti. Ir manau, kad gerb. Tomas klysta „iš esmės“:) Viens toks herojus viename tokiame kūrinyje pasakė sakralinius tokius žodžius – „aš bent pabandžiau.“ Priminti turbūt nereikia, iš kur tatai ir kaip, bet jei ką, taI raktinis žodis būtų kregždutė:) Šiaip mąstymas kardinaliai skiriasi kažkur IKI ir PO trisdešimties. Štai pvz. – tokiam Valinskui, kai netyčiom nugirdus pasisakymą apie Kubiliaus plaukus, galima duoti net kokius 24-eturis..

   • znakorius

    Tikrai taip: tiesa – visko matas, nes mele ilgai netrauksi.

  • Auksinis kardas

   „niekados nesistenkit“ – nuoširdžiai gaila žmonių, galinčių taip pasakyti. O juk buvo dar toks jaunas…

   • Jep, jei ne Raco straipsniai, a la insider view, niekas nesuzinotu apie sita absurdo teatra ir visiska savivale puliuojancia LRT…

  • Sejanus

   Man tai primena filme „Dodgeball“ išsakytą filosofiją. Geriausia niekada neturėti jokių tikslų ir nesistengti nieko pasiekti. Nes kai turi tikslus ir stengiesi kažką daryti, anksčiau ar vėliau vis tiek ateina nusivylimas, kažkas kažkada vis tiek nepasiseks. O tuo tarpu jei nieko nesieki, tai niekada gyvenime ir nenusivilsi.

   Problema, kad „Dodgeball“ buvo absurdo komedija, o Tomas Chochrin lyg ir realaus pasaulio personažas. Kita vertus, jau seniai nelaikau Lietuvos niekuo kitu kaip absurdo komedija, tai galai lyg ir susiveda.

 • Fredis*

  Pažiūrėjau reikšmingą atkarpą antros, neįslaptintos posėdžio dalies transliaciją internetu „gyvai“. Įspūdis – dvejopas, todėl nežinau kokį komentarą parašyti – piktą, atlaidų ar dalyvavusius posėdyje asmenis sutelkiantį į darnų būrį ir skatinantį siekti šviesių misiją skleidžiančių tikslų.
  Geri įspūdžiai: jei nežinotum paskui kiekvieną narį besivelkančių spalvingų istorijų ir nueito klampaus gyvenimo kelio, bei tvyrančios tarpasmeninės ir grupinės įtampos, tai minutėlę galėtum sudvejoti ir pamanyti, kad patekai į nuobodų posėdį, kuriame pusamžiai administracijos vadovai ir Tarybos pirmininkas sunkiai pluša ir visa savo esybe teigia, jog šioje šalyje sunkiai, tačiau sėkmingai per spygliuotus brūzgynus skinasi kelią gležna demokratija. Mes galime ir privalome tvarkytis patys! Be Prezidentės dekretų. Kaip kokia futbolo federacija.
  Apie blogus dalykus nerašysiu, nes šiandien Lietuvoje šventė.
  Atsistatydino Palaitis. Atsivėrė durys tolimesniam dialogui…

  • Krepofobas

   Palaitis išgelbėjo Lietuvos moralę.

   • znakorius

    Palaičio tipo „moralieji“ sėdi kalėjimuose.

 • Atsakymas Tomui, nors ir mano atsakymo neprašė. :)

  Stengtis visada ir visur reikia, nesvarbu, kad ir kaip sunku būtų, jei tikrai žinai, kad esi teisus — anksčiau ar vėliau laimėsi. Žinoma, nebūtinai rytoj ar poryt. :)
  Pastebiu tipišką Lietuvišką (o gal derėtų sakyt, Rusišką) mentalitetą, kuomet agituojama nuleist rankas ir nieko nedaryt, nes blogiau jau (turbūt) nebus…

  Sėkmės stengiantis, Račai! ;)

  • Andrius

   Dieta, taip gražiai norėjot parašyt, o visitek į tautybę suvedėt… :)

 • Susidaro įspūdis,kad LRT apėmusi impotencija. Ar ši LRT gali inicijuoti Latvijos tv rodymą Lietuvos teritorijoe, o Lietuvos valstybinę tv-Latvijos teritorijoje?

 • aidas

  …smagu,kad stengiatės p.Račai…bet atrodo veltui gaištate savo laiką…su demokratija ar jos vaidyba daugelyje mūsų gyvenimo sričių prastai..atrodo prisižaidėm…

 • jurgis

  kad neperrašinėt dokumetų ranka, gal galima nufotografuoti?

 • azartas

  Beskite pirštu į bet kurią šiltesnę valdišką vietą ir rasite tokią pačią situaciją. Metų metais tie patys vadovai, vieninteliai atvejai, kai kas nors sujudina tas pelkes – kai kam nors įtakingesniam prisireikia tos šiltos vietos arba po rinkimų laimėjusi partija pradeda iškaišioti savo narius.
  Ir apie jaunają kartą nėra ko šnekėti – niekas neįsileis esamai sistemai nelojalių žmonių. Jei ateina jaunas – vadinasi toks pat, kaip ir senas.

  • AndriuZ

   Va atsakymas kodel didele emigracija…

 • vilnis

  Tai kaip baigėsi su tuo įspėjimu Siaurusevičiui?
  Manau, kad LRT Tarybos sudarymo principas – kai atstovus deleguoja įvairios organizacijos – daugumai atstovų sudaro įspūdį, kad jie turi atstovauti savo organizacijų interesus kaip kokie lobistai. Todėl, jei jų organizacijos gauna iš LRT administracijos kažkokį suderėtą laidų skaičių, ar dėmesį, ar kaip tik priešingai – nesidomėjimą kokiais nors Pitrėnienės partijos reikalais, – tai daugiau niekuo jie nesidomi. Jie nesijaučia visuomenės atstovai, todėl bendri valdymo ir kokybės principai daugumai nerūpi.

  • suomis

   Viskas susiveda į tai, kad visame kame nėra, jos didenybės – Demokratijos. Rinkimai ir dar kartą rinkimai, nieko geriau nesugalvosi. Visos grimasos prasideda dėl, taip vadinamų, „naznačensų“. Ir kokią sritį nepaimk, visur tas pats.

 • AndriuZ

  Apie ta Pitreniene is lrs.lt „Nuo 2003 m. – Darbo partijos narė.“ viskas tuo pasakyta …

 • Sapnas

  Aš manau, kad turiu pacituoti (jokiu būdu nesitapatindamas su ta nuomone). Audrius Matonis savo fb svetainėje rašo: „Gaila tik, kad nebuvo trabsliuojama ta dalis, kai man asmeniškai be galo atgrasus veikėjas Račas buroko spalvos veidu plaikstėsi prieš kitą tarybos narę. O paskui klejojo apie LRT etiką ir panašius dalykus. Absoliučiai apgailėtinas tipas, mano asmeniška nuomone:)

  Dar trūksta man minčių reaguoti. Kai menkai mąstantis žmogus, pataikūnas, funkcionierius, sunkiai surezgantis normalų tekstą, kalba tokiais žodžiais apie analitiško, įžvalgaus mąstymo žmogų. LRT tinkama perykla tokiems žmonėms.

  • Na, A.Matonis demokratinėje valstybėje turi teisę reikšti savo nuomonę, o aš, beje, niekada ir neturėjau tikslo A.Matoniui patikti asmeniškai. Tiesa, gaila kad tikriausiai nedaug kas žiūrėjo šią transliaciją ir nematė kaip kalbant apie etiką „klejojo“ ir etiškai elgėsi pats LTN vadovas. Laimei, jis tikriausiai jau nebeilgai juo bus.

   • Krepofobas

    Gaila, kad Matonio vardas Audrius.

 • Valentinas

  Mielas Artūrai,
  Man įdomu kaip jūs suderinate Valatkos destruktyvią veiklą LRT Taryboje, su komentarų spausdinimu jo redaguojamame laikraštyje?

  • mielas Valentinai, atsakymas labai paprastas ir tikriausiai net tamsta su savo požiūriu į žurnalistiką, sugebėsite jį suprasti: komentarus rašau savaitraščiui 15min ir mano sąlyga jau 20 metų nesikeičia – mano komentarai yra netaisomi ir neredaguojami.

 • „Šalčininkų rajone gyvenantys žmonės skundžiasi nematantys lietuviškų televizijos programų ir yra priversti tenkinti baltarusiškomis televizijomis“

  http://verslas.delfi.lt/Media/skundziasi-kad-nemato-lietuvisku-programu.d?id=57106863

  Gal gerb. LRT taryba galėtų inicijuoti šios problemos sprendimą?