LRT taryba užėmė poziciją

LRT tarybos darbotvarkėje antradienį buvo keletas klausimų, bet man atrodo, kad svarbiausias buvo tas, kurio darbotvarkėje nebuvo ir kuris buvo svarstomas kartu su kitais einamaisiais klausimais.

Taryba diskutavo apie etiką: apie tarybos požiūrį ir apie LRT, kaip visuomeninio transliuotojo vaidmenį ir reikšmę.

Po tikriausiai beveik valandą trukusių, kartais gana karštų diskusijų, taryba bendru sutarimu nusprendė, atsižvelgdama į pastaruoju metu vykstančias diskusijas dėl žiniasklaidos skaidrumo ir etikos, „rekomenduoti LRT nebendradarbiauti su žiniasklaidos priemonėmis, nesilaikančiomis Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos kodekso“.

Mano subjektyviu požiūriu, tai gana svarbus sprendimas. Pirmiausia, todėl, kad juo LRT taryba aiškiai suformuluoja savo požiūrį į etiką ir užima poziciją. Taip pat gana aiškią ir nedviprasmišką.

Žinoma, rekomendacija, nėra nutarimas ir LRT administracija gali spręsti, kaip į tokią rekomendaciją reikia reaguoti, tačiau, prisimenant, kad aukščiausias LRT valdymo organas yra taryba, ta rekomendacija nėra visiškai bereikšmė.

Tarybos aiškiai suformuluota pozicija yra svarbi ir ta prasme, kad diskusijose prieš balsavimą buvo kilęs klausimąs, kaip derinti etiką ir komerciją, ta yra, ar galima dėl etikos patirti nuostolių arba negauti pajamų, kurias LRT gautų nepaisydama etikos. Man labai smagu, kad balsavimu LRT tarybos išreikšta pozicija rodo, jog etika yra svarbiau. Tikiuosi, kad LRT administracija į tokią tarybos poziciją atsižvelgs.

Manau, kad antradienį suformuluota LRT tarybos pozicija atsispindės ir šiuo metu rengiamoje LRT strategijoje ir ateityje taps jau ne tik tarybos, bet ir visos LRT, kaip visuomeninės institucijos pozicija. Žvelgiant į tai, kad šiandien vyksta žiniasklaidoje, tai būtų labai teigiamas žingsnis.

Tai – geroji naujiena.

Kiek blogesnė yra ta, kad šiandien LRT taryba pritarė LRT 2010 metų veiklos ataskaitai.

Blogai, žinoma, yra ne tai, kad ataskaitai pritarta. Blogai yra tai, kas toje ataskaitoje yra.

5,160 mln. litų nuostolių ir 27,265 mln. litų trumpalaikių įsipareigojimų. Ir nors pastarieji per metus sumažėjo 2,5 mln. litų bendras įspūdis, bent jau mano akimis žiūrint, labai liūdnas ir nežadantis nieko gero ateičiai.

Vis dar laikausi nuomonės, kad tai didžiausia dalimi yra dabartinio LRT generalinio direktoriaus A.Siaurusevičiaus nekompetencijos pasekmė. Šia prasme, visiškai pritariu V.Valentinavičiaus JAV ambsadorei išsakytos nuomonės, kad būtų daug geriau, jei A.Siaurusevičius būtų pakeistas.

Antradienį LRT taryba taip pat tvirtino laidų konkursų rezultatus ir susipažino su 2011 penkių mėnesių biudžeto vykdymu. Abu šie klausimai priskiriami konfidencialių klausimų grupei, tad komentarų nebus.

(3 balsų, vidurkis: 3,67 iš 5)
Loading...
 • bang

  „Man labai smagu, kad balsavimu LRT tarybos išreikšta pozicija rodo, jog etika yra svarbiau“ – garbingu būti kainuoja. Žinoma, kai ne už savus pinigus, žymiai paprasčiau ir smagiau.

  • Fredis*

   Finansų ministrė I.Šimonytė Nacionaliniam transliuotojui yra ne kartą sakiusi, kas pinigus administracija turi mokėti užsidirbti pati ir ateityje per daug nesitikėti gausių dotacijų iš biudžeto, kad finansavimas didės labai palaipsniui atsižvelgiant į valstybės galimybes.
   Skaitant tekstą nelabai aišku kaip laikantis etikos galima patirti nuostolių. Per spaudos apžvalgas diktoriui reikės vengti skaityti kokią nors „Respubliką“? Taigi, bus skaitomas tik vienas dienraštis, kurio etika dalis piliečių taip pat labai smarkiai abejoja.

   • Auksinis kardas

    Prioritetas nacionaliniam transliuotojui – nacionaliniai interesai. Ūkinio vieneto, palaikomo iš biudžeto, interesai yra tik antraeiliai, taigi viskas savo vietoje. Betrūko, kad ir etika nacionaliniu mastu nustotų mus dominti.

    Kas link spaudos apžvalgų – tai ir turi būti spaudos (dar geriau: žiniasklaidos) apžvalgos, ne skaitiniai iš dviejų leidinių. Šitaip etikos paisymas nepaliktų su viena (ar gal net su jokia) apžvelgiama priemone. Akivaizdu, kad dabartinė forma (jei ji tokia, kaip pasakojama, tik dviejų leidinių) – taisytina.

   • Bunnie

    Nuostoliai akivaizdūs – jau antrą sezoną iš eilės LTV savo didžiąją studiją ir naujausią techniką nuomoja TV3 projektams, taip per metus gaudama, manau, iki milijono litų pajamų. Kadangi TV3 yra paskelbta neetiška žiniasklaidos priemone, LTV nebegalės jos projektams nuomoti didžiosios studijos, o tai reiškia, kad LRT Taryba uždraudė LRT gana nesunkiai uždirbti apie milijoną litų.

  • Sejanus

   Įdomi pastaba dėl buvimo garbingu už ne savus pinigus. Pats norėtum, kad tavo pinigus LRT leistų dar ir negarbingai? Pavyzdžiui, apgaudinėti tave patį? :)

 • Jonas III

  Dar vienas klausimas iš etikos srities. Kodėl Valentinavičius konsultuojasi ne su Lietuvos visuomene, o su JAV ambasadore?

 • leokadija

  Jonui III – Jis kalbasi su daugeliu zmoniu, taciau i Wikileaks nutekejo butent JAV „organu“ tureta info. Manau, tiek Valentinavicius, tiek kiti daug stipriau pasisako kitose aplinkybese… tik kas nutekins?

  O del moralinio nacionalinio transliuotojo veido. Gal ir geras pozymis bus si rezoliucija. Bet ar sugebes tas „nebendravimas“ is esmes pagerinti pacios LRT morale? Juk ji irgi neblizga. Save irgi reikia prisiziureti. Stokojant pinigu tai butu ypac sveika. Apsivalyti nuo visokiu turgu ir paiesku tarnybu, draugeliu laidu ir t.t.
  Stebiu JAV viesojo transliuotojo kova uz islikima: valstybes parama mazejo drastiskai, uztai remia visuomene. Pinigu prasymas vos ne kasvalaidiniuose intarpuose. Remia labai labai daugelis. Praso ir pati vadove. Kazi, kaip musuose praeitu toks susikuklinimas, nusizeminimas? Ar moketu paprasyti (tik kitas vadovas, manau)? Ar butu remianciu? Ir gal tada turinys visgi pageretu – kai savo darbui reiktu paprasyti pinigu? kaip turguje savo pomidora parduoti… supuvusiu nepirktume.

  • Jonas III

   Aš paremčiau, jeigu LTV (LR) skirtų pusvalandį per savaitę Valentinavičiui (nutekinti informacijai) ir 15 minučių Tomkui (saviraiškai).

   • Fredis*

    Jonas III-asis iškėlė gerą idėją. Kodėl ekrane nuolat šmėžuoja tik R.Valatka ir V.Bruveris, o niekada nematome žurnalistų iš kitų redakcijų? Dėl šios priežasties žmonės ir neaukoja pinigų vienaakei TV. Ir nereikia V.Savukynui sekti pasakų, kad politikai atėmė galimybę žmonėms remti TV per abonentinį mokestį. Žmonėse kolkas nėra tokio poreikio ir politikai labai jautriai į tai atsižvelgė.

 • Kasatsakys

  Is skaiciuku galima daryti isvada, kad Taryba vadovu pasitiki labai nemazai. Bet pries ji pakeiciant tikrai vertetu ta pasitikejimo masta pamatuoti normaliu finansiniu auditu, nes gali paaisketi, kad vadovui skubiai reikia asmeninio advokato. Beje, kada LRT paskutini karta yra buve finansiniu auditu?

 • Iš nacionalinio transliuotojo norisi pavyzdinės pozicijos. Minima tarybos rekomendacija leidžia bent šiuo konkrečiu atveju LRT tokią ir matyti. Sveikinimai paėmus į rankas tą ginklą, kuris sveikoje nuovokoje LRT kontekste negali būti net diskutuotinas.

 • Žiūrovas

  Gerb. Artūrai Račai,gal galėtumėte LRT taryboje pateikti klausimą,kada Lietuvos teritorijoje bus retransliuojama valstybinės Latvijos televizijos programa? Juk taip galėtume geriau išmokti mums giminingą latvių kalbą ir naujienas apie kaimynus sužinoti tiesiogiai,o ne per piervyj baltijskij kanal.Juk matome daug rusiškų,lenkiškų,ukrainietiškų,baltarusiškų,angliškų,vokiškų,prancūziškų,korėjietiškų kanalų,o latviško-nei vieno. Taip pat būtų galima kreiptis ir į Latvijos valdžią dėl Lietuvos valstybinės televizijos retransliavimo Latvijos teritorijoje.Ačiū.

 • Dan

  Kaip čia išeina? V. Valentinavičius jau 2 metus verčia Siaurusevičių, gerb. A. Račas irgi panašiai tiek, ir nieko..? O su „nekompetencija“ tai labai paprasta, – tiesiog neskiri pakankamai finansavimo, tik tiek…

 • svečias

  „nacionalinė“ televizija ir radijas neprisidėjo prie to, kad Tautinė giesmė per Valstybės dieną būtų giedama ir jos neužvedė, netransliavo net pradžios. Tai gal tokia Siaurusevičiaus -Paleckio patriotizmo išraiška. 21:00 likom nustebę ir nusivylę prie įjungtos „nacionalinės“ radijo ir televizijos ir susirinkę 10 žmonių pasimetėm. Todėl tik vėliau pamatėm, kad valstybininkai laikė rankas prisidėję prie švarko kišenės (matyt su pinigais)

 • mumu

  LRT tarybos artistų komisijai reikia cirke dirbti klounais, jeigu sugeba skaldyti juokus apie etiką tuo metu, kai LRT veidas – skydinėje etiškai apsivėmęs Siaurusiavičius, dalina jiems algas sėkmingai bedirektoriaudamas. Apie kitą super_etišką LRT žvaigždę Savukyną neištvėręs šiandien parašė Ozolas – straipsnis Alfa.lt
  Gi pačios etiškiausiosios LRT Miliūtės neminėsim, nes komentarus dar gali perskaityti atsitiktinai čia užklydę nekalti nepilnamečiai.

 • Marius Gaubas

  „Šia prasme, visiškai pritariu V.Valentinavičiaus JAV ambsadorei išsakytos nuomonės, kad būtų daug geriau, jei A.Siaurusevičius būtų pakeistas.“ – Artūrai, nuo kada aptarinėjami valstybės reikalai su USA („United Strokes of America“ – G.Carlin citata) ambasadore? Ach tiesa, visai pamirsau. Reikalai yra aptarinėjami tik su REALIAIS šeimininkais, o ne statytinėmis marionetėmis. Tik man sukėlė nuostabą, kad Jūs tam pritariate ir tiek.

  Pagarbiai,
  Marius

 • G.P.

  Pritariu Mariaus Gaubo pozicijai dėl JAV ambasados. Galvoju, kad tai yra apgailėtinas baudžiavinis recidyvas.

  O jei grįžti prie paties straipsnio, tai paminėtas dėmesys LRT etikai skamba neįtikinamai.
  Jei LRT taryba išties būtų principinga, tai ji jau „n“ kartų būtų išsakiusi savo poziciją apie kai kuriuos ypatingai angažuotus TV laidų vedėjus. Pirmiausia turiu galvoje p.Savukyną, kurio paskutinė laida „lenkų klausimu“ buvo pasibaisėtinai antiprofesionali, tendencinga ir visais požiūriais nepriimtina.
  Apie kokią etiką LRT eteryje galima kalbėti, kai laidose pastoviai dalyvauja tie patys „etatiniai“ kalbėtojai, kurių nuomonės skiriasi tiek pat, kiek optimistiškai nusiteikusio pesimisto, nuo pesimistiškai nusiteikusio optimisto?

  • Andrius

   G.P. – „..būtų išsakiusi savo poziciją apie kai kuriuos ypatingai angažuotus TV laidų vedėjus..“

   …:)… jei nesupyksite, gerbiamasis, tai pastebėsiu – jūs stebėtinai „neangažuotas“ tuo klausimu kuri paminėjote…:)