Apie oligarchų pažastų kvapą: V.Laučių skaitinėjant
Man patinka Vladimiro Laučiaus tekstai. Dažniausiai.
Patiko ir paskutinysis – apie oligarchus.
Tiesa, ne visiškai sutikčiau, kad, pavyzdžiui, kokia A.Baukutė ar E.Zingeris yra oligarchai. Nors jie ir godūs, ir yra valdžioje.
Iki oligarchų, mano nuomone, jie netempia, nes priešingai nei koks A.Zuokas, V.Uspaskichas ar B.Bradauskas, anie neturi tiesioginių verslo interesų ir nebando daryti įtakos įstatymų leidybai. Jie tiesiog bando pasinaudoti proga ir per ketverius metus pasiimti viską, ką gali pasiimti iš valstybės kišenės. Toks skurdo mentalitetas (čia turiu galvoje ir dvasinį skurdą).
Bet dėl to su Vladimiru nesirengiu ginčytis.
O štai dėl jo kreipimosi į prezidentę D.Grybauskaitę ir raginimo kovoti su Seimo „oligarchija“ esu linkęs pasiginčyti.
Nes man atrodo, kad Vladimiras elgiasi šiek tiek nesąžiningai prezidentės ir – pirmiausia – savo paties atžvilgiu.
Nes prieš šaukdamasis valstybės vadovės pagalbos ir ragindamas ją prisiminti savo rinkimų pažadus, Vladimiras pirmiausia turėtų apsidairyti aplink save ir savo skvarbų žvilgsnį pirmiausia nukreipti į asmenį, iš kurio rankų jis valgo duoną.
Turiu galvoje Seimo narį V.Matuzą, kurio padėjėju-sekretoriumi Vladimiras dirba.
Pažiūrėjus parlamentinių išlaidų ataskaitas, matyti, kad V.Matuzas labai jau netaupo. Tiek pirmąjį, tiek antrąjį ketvirtį jis beveik 100 procentų išnaudojo jam skirtas „reprezentacines išlaidas“. Automobilio nuomai pirmą ketvirtį skyrė beveik 9500, o antrąjį – daugiau nei 3700 (ir dar beveik 2500 eksploatacijai).
Turint galvoje, kad V.Matuzas išrinktas pagal sąrašą ir savo vienmandatės apygardos neturi, pagal Vladimiro apibrėžimą – tikrų tikriausias oligarchas.
Štai ką apie tokius, kaip jo bosas rašo pats Vladimiras:
Šiandienė mūsų oligarchija pasižymi tuo, kad jos atstovai sėdi Seime ir gąsdina vieni kitus „oligarchais“, nematydami, kad kalba apie save: gal veidrodžių ten nėra, o gal jie veidrodžiuose nebeatsispindi. Jie didina mokesčius, karpo žmonių algas, naikina darbo vietas, teisindami tai taupymu, o patys nuomojasi už mokesčių mokėtojų pinigus prabangius automobilius.
Jiems atrodo normalu kalbėti apie taupymą ir kas mėnesį skirti prabangai po 2-3 tūkst. litų, nors Seimo autoūkyje jų paslaugoms – 89 transporto priemonės, kurias aptarnauja 61 darbuotojas ir kuriam kasmet iš biudžeto skiriama per pusę milijono litų.
Prasčiokiška yra ta mūsų oligarchija, godžiomis rankutėmis su į save lenktais nagais grabinėjanti mokesčių mokėtojų kišenes, kad už ištrauktą pinigą įsigytų žaisliuką – mėgstamą mašinytę po 2-3 tūkst. litų per mėnesį. Reprezentacijai? Tokius reprezentuok nereprezentavęs, sodink nesodinęs į gražų automobilį – vis tiek bus kaip savaitę neplauta pažastis, „reprezentacijai“ išpurkšta brangiais kvepalais.
Gražiai pasakyta.
Tik smalsu man, ar Vladimiras užuodžia tik svetimų pažastų kvapą?
Jei ne, tai kodėl jis, ragindamas prezidentę kovoti su oligarchais, iki šiol vienam iš tų oligarchų dirba?
Kodėl nekovoja pats? Pavyzdžiui, pasitraukdamas iš užimamų pareigų ir paprašydamas V.Matuzo į jas nieko nepriimti. Gal keturi padėjėjai daugiamandatėje rinktam Seimo nariui taip pat per didelė prabanga? Gal čia taip pat galima taupyti? Juk Seimo narių padėjėjams algos taip pat mokamos iš mokesčių mokėtojų kišenės.
O gal Vladimiras parengė reprezentacines išlaidas, pavyzdžiui, perpus mažinantį įstatymo projektą ir gavo iš savo boso pažadą šį projektą artimiausiu metu pateikti svarstymui.
Tada suprasčiau – nes blogį šalia savęs galima pakęsti tikintis jį sunaikinti.
Bet jei nieko panašaus nevyksta ir jei V.Laučius neparengė įstatymo projekto, V.Matuzas neketina jo pateikti Seimui ir neketina atsisakyti „mašinytės“ už daugiau nei 2000 litų per mėnesį ir toliau planuoja išleisti visas jam “ po zakonu“ priklausančias lėšas parlamentinei veiklai, tada nelabai nesuprantu, ko V.Laučius nori iš prezidentės.
Gal pirmiausia pats ne tik žodžiais, bet ir darbais pademonstruotų savo nesitaikstymą su Seimo „prasčiokiška oligarchija“, o tik po to jau šauktųsi pagalbos.
O tai dabar toks įspūdis, kad viską nori nuveikti svetimomis rankomis…
Atsiprašau, Vladimirai, bet iš šalies žiūrint, keistokai atrodo.
P.S. Beje, prezidentė kaip tik pradėjo nuo savęs, tai yra, nuo prezidentūros: ir „mašinyčių“, ir telefonų, ir „oligarchų“ ten šiandien gerokai mažiau nei buvo prie jos pirmtako. Ir net raginti nereikėjo…