Apie lietuvių kalbą. Arba – Vladimirai, nepyk…

… Pamenu, kai pradėjau mokytis anglų kalbos, labai stebėdavausi, kaip vienas žodis gali turėti tiek daug ir, atrodo, visiškai skirtingų reikšmių…

Antai, pavyzdžiui, „run“ gali reikšti ne tik „bėgti“, „galioti“ ar dirbti, bet ir „maršrutas“ tiražas“ ar „lovys“…

Stebiuosi iki šiol ir kartu džiaugiuosi, kad lietuvių kalboje viskas gerokai aiškiau…

Štai, pavyzdžiui, žodis „pretekstas“.

Atsiverti „Dabartinės lietuvių kalbos žodyną“ (Mokslo ir enciklopedijų leidykla, 1993 metai) ir skaitai:

 „Pretekstas – žr. dingstis 2

Dingstis 1. Kas dingtelėja, toptelėja; 2. kurio nors tikslo, reikalo, rūpimo dalyko, veiksmo priežastis, pretekstas; 3. proga

Lyg ir viskas aišku.

Bet skaitau Vladimiro Laučiaus tekstą ir suprantu, kad klystu. Nes jo žodynai sako, kad pretekstas yra „susigalvota, prasimanyta priežastis“ 

Ir kad jis niekada nesiūlęs Lietuvos Respublikos prezidentei tokia priežastimi vadovautis. Tik „gana išsamiai suvardija, kas gali būti naudojama kaip pretekstas„.

Tikriausiai Vladimiras teisus: aš nebesugebu suprasti ką skaitau ir kas parašyta.

Nes skaičiau tai:

Esama valdžios sistema minėtas normas iškraipo – argumentų, kad taip yra, nepritrūktų. Prezidentė galėtų pareikšti sieksianti šį nuokrypį ištaisyti. Tam jai reiktų didesnių galių.

tai

Lietuvos politinė sistema seniai nebeatitinka piliečių lūkesčių. Tarp kitų šią prielaidą patvirtinančių dalykų – visuotinis žmonių nepasitikėjimas svarbiausiais daugiapartinės demokratijos institutais: partijomis, Seimu.

tai

Keisti – jei norima keisti – reikia jau nebe Seimo įvaizdį, bet jo galias ir Respublikos Konstituciją.

tai

Ydingos sistemos kaita, kurios tikisi D. Grybauskaitės rinkėjai, realiai įmanoma didinant prezidento galias. Kitos išeities, jei norima permainų, o ne jų imitacijos, paprasčiausiai nėra, nors ši išeitis taip pat nesprendžia visų problemų. Maža to, ji gali sukurti naujų bėdų. Niekados nebuvau šios galimybės entuziastas ir šalininkas. Tačiau šiandien tai gali būti mažesnė blogybė nei partinių žaidimų balaganu virstantis status quo.

ir tai

Šiaip ar taip, esant dabartiniams astronominiams reitingams, D. Grybauskaitė gali įgyvendinti tai, apie ką jau senokai kalbama, ir ryžtingai pasukti valstybės valdymą prezidentinio modelio kryptimi. Šia proga gali rastis ir visuomeninis judėjimas ar net partija, pajėgi telkti, prireikus, piliečių paramą referendumui. Ar Lietuvai nuo to būtų geriau? Tik ji – Lietuva – ir galėtų į šį klausimą atsakyti. Juk valstybę, kaip skelbia Konstitucija, kuria Tauta.

… ir supratau, kad Vladimiras iš esmės kritikuoja dabartinę Lietuvos politinę sistemą ir svarsto, kad galbūt jos keitimas stiprinant prezidento galias galėtų tą sistemą pakeisti, nors pats nežino, ar tokiems pokyčiams pritartų.

Aš nepritarčiau. Todėl ir parašiau, kad svarstymai apie Tautos vadą, mano supratimu yra blūdas.

Pasirodo, Valdimiras galvoja taip pat…

Todėl man belieka pasakyti: nepyk, Vladimirai…

Aš tikrai nesupratau, nors lietuvių kalbą mokykloje mokėjau penketui.

P.S. Beje, čia, žinoma, ne į temą, bet niekaip nesuprantu, kodėl daug kas, reaguodami į mano įrašus šiame tinklaraštyje, būtinai turi paminėti, kad aš esu naujienų agentūros BNS direktorius. Čia juk ne BNS puslapis.

Juk nebūtina, pavyzdžiui, polemizuojant su V.Laučiumi kaskart minėti, kad jis yra Seimo Tėvynės Sąjungos frakcijos nario V.Matuzo padėjėjas…

(5 balsų, vidurkis: 2,60 iš 5)
Loading...
 • Vaiva

  šiaip jau pretekstas yra tarptautinis žodis. Gal Laučius ir Jūs skirtinguose žodynuose reikšmes tikrinotės?:-)

 • jolka

  pretèkstas [lot. praetextus], susigalvota, prasimanyta priežastis, dingstis.
  Šaltinis: Tarptautinių žodžių žodynas, © Vyriausioji enciklopedijų redakcija, 1985

  …lietuvių kalbą mokykloje mokėjau penketui.

  Mokytojai buvo dosnūs. :)

 • Žvelgaitis

  Vadinasi, partijų kūrimosi-steigimosi metas tęsiasi? O gerbiamas Vladimiras – partijos įkūrėjas? Na, paskui valdybos, tarybos ar prezidiumo vadas. O ką Artūras? Nieko neišdegs – vistiek visi prisimins, kad buvo BNS’o vadas, juk tai taip blogai:) Na, gal atpirks, kad nebuvo pažangus lietuvių kalbos mokėtojas, tik penketui:) O šiaip vsio chorošo, prekrasnaja markiza.

 • mdxacuk

  Gaila, kad anais laikais penketukininkams mokykloje nereikėdavo laikyti teksto suvokimo testų, kaip dabar.

 • Dėl BNS – pritariu A.Račui, bet taip jau įpratę žmonės: sieti, susieti, „apsieti“… Matyt, įprotis išugdytas dėl pernelyg dažnai pasitaikančių pagrįstų sąsajų.

 • Paulius

  O aš Laučiaus tekste visose pastraipose mačiau žodį gali, o ne turi. Kas yra iš esmės prielaidų rinkinys.
  Kitas klausimas koks tikslas tas prielaidas skelbti viešai? Kokia iš to nauda?
  O dėl viešoje erdvėje diskutuojančių žmonių pareigų paminėjimo, tai, jeigu būtų mano valia – autoriai turėtų surašyti visas formalias ir neformalias užimamas pareigas. Net jeigu reiškiama grynai asmeninė nuomonė.

 • Linas

  „jeigu būtų mano valia – autoriai turėtų surašyti visas formalias ir neformalias užimamas pareigas. Net jeigu reiškiama grynai asmeninė nuomonė.“

  Ir ką tai duotų?

  • Žvelgaitis

   Žinotume, ar Linas nesupranta, ar tik apsimeta

 • Roco

  Vladimiras tiek pirmesniame tiek paskutiniame straipsnyje surašė viską gana aiškiai, ten visiškai nesijautė jo raginimų sudaryti kokias tai sąlygas tautos vadui, tas straipsnis daugiau toks buvo „kas būtų jeigų būtų“.
  Kas dėl žodžio pretekstas tai aš bent jau visą laiką kiek pamenų šį žodį suprantu kaip tariamą priežastį kokiam tai veiskmui įvykdyti. Manau dažniausiai jis tokiame kontekste ir vartojamas, tačiau visgi kartais galima aptikti šį žodį naudojant ir tiesiog pakeičiant žodį Priežastis. Nors man jis visada asocijuojasi su tariama priežastimi.
  Kaip bebūtų – du didžiavyriai jau išsiaiškino, kad nei vienas nei kits nenori fiurerio..

  • Roco ir mdxacuk, padėkite man neusipratėliui ir painterpretuokite pagal savo suvokimą:

   „Lietuvos politinė sistema seniai nebeatitinka piliečių lūkesčių“.

   „Keisti – jei norima keisti – reikia jau nebe Seimo įvaizdį, bet jo galias ir Respublikos Konstituciją.“

   „Ydingos sistemos kaita, kurios tikisi D. Grybauskaitės rinkėjai, realiai įmanoma didinant prezidento galias. Kitos išeities, jei norima permainų, o ne jų imitacijos, paprasčiausiai nėra“.

   Apie ką čia gerbiamas Vladimiras kalba?

   Būtų labai įdomu.

   Iš anksto dėkoju.

 • stellar penny bun

  … juokingiausia, kad autorius užšoko nuo vilko ant meškos. Jūs „tarkuojate“ pilietį Laučių dėl „preteksto“, o nuo kada „run“ tapo „loviu“. Būčiau labai dėkingas jeigu jūs galėtumėte pasidalinti savo žiniomis.

  • stellar penny bun, jokių problemų: atsiverskite Angloną, 19-a reikšmė. Pasijuoksime kartu.

   O jei bus įdomu, parėjęs namolio atsiversiu Oxford’o arba Cambridge’o žodyną ir dar smagesnių reikšmių surasiu.

   Dar juokingiau bus.

   • A.G.

    O ką angliškai reiškia žodžiai, kurie pažodiniame vertime į lietuvių kalbą skamba lyg tais taip: „lyja katėmi ir šunimis“.
    Joke kaip visada.

 • A.G.

  Manau, kad kartais žodis yra naudojamas kaip terminas – tuomet jame susiejimo su jo reikšmėmis, nurodytomis žodynuose ieškoti yra gal ir beprasmiška.
  O – gal reikėtų to ieškoti taisyklėse, kurios nurodo atitiktį tam terminui.
  Nes yra žodžių, kurie yra panaudoti ir terminui įvardinti.
  Na pavyzdžiui, – ekologinis žemės ūkis. Čia žodis „ekologinis“ – yra kaip terminas (tiksliau terminas – trijų žodžių grupėje). Tad šiuo atveju, tas žodis jau kaip terminas turi labai mažai ką bendro su to žodžio apibrėžimu žodyne.
  Dar klaidžiau būtų su žodžiais „ekologiškas produktas“.
  Todėl vėliau – išgirdęs terminą, matai vaizdinius, pagal jo atitiktį taisyklėms, o ne atitiktį – žodyne.
  Čia ne į temą buvo, bet apie tai, kad prisimintume ir apie žodžių panaudojimą terminijai. Bet tuomet turi būti taisyklės, kurioms taikoma atitiktis tam terminui.
  Manau, kad gali būti ir nerašytinių „įstatymų“, Pavyzdžiui tarp žurnalistų, šiams periodui. Kaip, pavyzdžiui kaliniai turi (na jie matomai tam turi daugiausiai laiko) ir ne tik jie.
  Kiekvienoje veikloje to matyt yra.
  O šiuo atveju, „pretekstą“ aš suprantu kaip įvykusį poelgį, kuris iššaukia reakciją arba neiššaukia (bet čia – ekspromto).
  O esmė šitame blogo šeimininko pasvarstyme matyt yra ne terminijoje – kažkokioje diskusijoje,į kurią įsigilinti prieš tai reikėtų.

 • wice

  Bet kuriuo atveju labai smagu, jog bent internetineje ziniasklaidoje daugeja diskuiju tarp apzvalgininku-analitiku, ko niekada taip ir neteko matyti spausdintiniuose variantuose (lietuviskuose). Kuo daugiau tokiu susikirtimu, tuo geriau, bo juose reiskiasi tiesa aka objektyvumas. Tik siulyciau labai pasisaugoti ad hominem tipo argumentu, nes bambejimai apie BNS-Matuza diskusijos kokybiniu poziuriu tikrai nepraturtina.

  • Ar

   Užtat labai praturtina toks „rašymo“ (pasityčiojimo iš kalbos) stilius…

 • NiekurNeiva

  A.G.,
  linksmesne gaida pratęsiant Jūsų argumentus – anksčiau (gal net ir dabar) buvo tokia valstybė „Socialistinė Etiopija“, t.y. toks buvo pavadinimas. Vadinasi, tikrinis žodis „Socialistinis“ nebūtinai turi turėti ką nors bendro su bendriniu žodžiu „socialistinis“… Kitas pavyzdys – pavadinimo „Sovietų Sąjunga“ niekas nesuprasdavo kaip tarybų (komunų) susivienijimo, o tiesiog „versdavo“ kitu tikriniu pavadinimu – „Tarybų Sąjunga“…

 • NiekurNeiva

  Ir dar pastebėjimas:

  štai mano PC rodo, kad aš komentarą parašiau 17.42 (5:42 vakare),
  tačiau šeimininko valia vis tiek visi turime galvoti
  (fiksuoti), kad tai įvyko 18.42 (6:42 vakare).

  Gal dėl šios laiko „skylės“ ir vyksta visas nesusikalbėjimas ?

 • Ogis@Co

  Arturai, musu laikais mokykloj nebuvo teksto supratimo disciplinos…
  Todel sunku. :)
  Beje, sunku net tada, kai teksta raso profesionalai.
  Pabandykim neisitempe paskaityti kokio istatymo teksta, gali pasidaryt ir baisu. Nes galima interpretuot kaip tik patinka.
  Arba neina suprast, apie ka jie ten…

 • Roco

  “Lietuvos politinė sistema seniai nebeatitinka piliečių lūkesčių”.

  Čia paskaitykime pora eilučių aukščiau ir matysime, kad šis sakinys būtų tautos apklausų rezultatas – tai yra žmonės manytų (taip ir iš tikro mano), kad polit sistema neatitinka jų lūkesčių.

  “Keisti – jei norima keisti – reikia jau nebe Seimo įvaizdį, bet jo galias ir Respublikos Konstituciją.”

  Na kadangi tautos netenkina esama padėtis tai to rezultate reikalingi šie pokyčiai. Vladimiras turi minty, kad tautai reikalingi.

  “Ydingos sistemos kaita, kurios tikisi D. Grybauskaitės rinkėjai, realiai įmanoma didinant prezidento galias. Kitos išeities, jei norima permainų, o ne jų imitacijos, paprasčiausiai nėra”.

  Ši citata aiškinama taip pat kaip ir antroji.

  Apskritai mintis Vladimiro manyčiau tokia, kad tauta absoliučiai palaikanti D.G. lyg tais norėtų kad ji imtusi didesnės atsakomybės seimo sąskaita. Ta prasme tauta norėtu, ne Vladimiras :) Nes tai būtų vienintelė išeitis išeiti iš tos peklos kur susidariusi.
  O skaitykite ir straispnio pabaiga, kur yra reiškiamos ir abejonės prezidentiniu valdymu.
  Tad ypač straipsnio pabaiga pasako kad Vladimiras nėra vienareikšmiškai už tautos vadą. Na visgi ko gero jis tai turėjo išreikšti aiškiau. Apskritai tai galejo jis ir nerašyti tokio straispnio

 • Ogis@Co

  Norit pavyzdzio?
  Pavyzdziui, kas yra „mokestis prie pajamu saltinio“?
  Tas mokestis renkamas prie saltinio? Turbut ne, atmeskim.
  Tada galvokim, kas yra pajamu saltinis. Daugelio zmoniu pajamu saltinis yra ju darbas.
  Mokestis prie darbo… ne, kazkas negerai. Gal ne toks pajamu saltinis? Juk pajamu saltinis gali buti, sakykim, dividendai.
  Mokestis prie dividendu… Jums skamba? Man – ne. Lyg butu mokestis prie kavos.
  Fu, visai neskanu.

 • p.s.

  …pamenu,…

  Prisiminiau ir aš anekdotą ne į tema:
  (Grįžta vyras iš komandiruotės ir randa žmoną lovoje gulinčia.
  Vyriškis dirst į spintą , žvilgt po lova ir už užuolaidų. Tuščia.
  Atsisuka į pačią ir taria:
  -Sensti brangioji, sensti.)

  „… pretekstas yra „susigalvota, prasimanyta priežastis“ “
  Yra toks Žodynas-„V.Laučiaus laisvas vertimas iš angų kabos“
  Tai pastarą ir skaitom delfyje.
  Toptelėjo žmogui ir parašė .O „toptelėt“ lietuvaičiui gali su reikalu ir be reikalo, su priežastimi ir be priežasties…

  Ir man dingtelėjo

  Sensti Artūrai, sensti.

  Apie mūsų parlamentinę… santvarką – tai didelė mėšlo krūva.
  Joks grūdas joje neauga, tik šūdvabaliai ten gerai jaučiasi.
  Reikia krūvą išskaidyt arba laukti kol supus.
  Perkrauti į kitą vietą ar pervadint kitu vardu- nepadės.

 • stellar penny bun

  Pone Artūrai, tikiuosi jūs jau pavartėte savo žodynus ir galėsite pasidalinti savo žiniomis dėl „lovio“.
  Kitokiu atveju, aš galėčiau jus apibūdinti kaip „The pot calling the kettle black“.

 • lida

  „Niekados nebuvau šios galimybės entuziastas ir šalininkas. Tačiau šiandien tai gali būti mažesnė blogybė nei partinių žaidimų balaganu virstantis status quo. Ar šito „gali būti“ pakanka? Vargu bau.
  Ar Lietuvai nuo to būtų geriau? Tik ji – Lietuva – ir galėtų į šį klausimą atsakyti. Juk valstybę, kaip skelbia Konstitucija, kuria Tauta.“
  Laučius jau išsisukinėja. Iš jo rašinių aiškiai matyti, kad jis jau tikrai norėtų, kad tos galios būtų padidintos, siūlo pretekstus, įgyvendinimo būdus, tik nedrįsta tiesiai pasaskyti, kažką mykia – gal geriau, gal blogiau. Jei tos galios būtų padidintos ir Prezidentė jo kiaušus sugniaužtų savo kumštyje, Laučius nurodytų šiuos savo tekstus, kaip savo išankstinio lojalumo įrodymą ir būtų teisus :)

  • A.G.

   Šiuo atveju (kuria Tauta) – reikia 300 metų lig šios dienos lygio (tiek metų atsilikome ne tik mūrinių pilių statyboje, žinia).
   Deja, yra metodai, kai daroma greičiau, – be Tautos.
   Dėl Tautos.

   Motyvacijai, pažvelkime į kokį nors pijokų bendrabutį, kur su peiliais klešnėse laksto (kuo ne šiandienos Lietuva)… kada iš tos bendruomenės sulauksite… nebent esate juristė ir atpratinta galvoti, kaip tie agronomai su pesticidais… iki grabo lentos…

   • lida

    Teisingai sakote, neduok Dieve, kad koks pijokas su peiliu kišenėje, be tautos, bet tautai vadovautų – na kad būtų greičiau.
    P.s. O nepagalvojote, kad tie patys pesticidai savo laiku jus padarė tokį grąžų ir protingą, koks dabar esate ?

    • A.G.

     Na moteris pasakė – šventa.

  • Jonas III

   Pasirodo lida linkusi į sadomazochizmą …

 • Troja

  Artūrai, jeigu tai ne BNS puslapis, tai kodėl darbo metu tinklaraštį pildote. Pagal darbo sutartį jums nustatytas pietų metas, bet pastebėjau, kad puslapį pildote ir įprastomis darbo valandomis. Ar dėl to ant jūsų nepyksta BNS akcininkai? O gal jie nežino, kokiais niekais užsiimate darbo metu?

  • WU

   O jūs skaitėte Artūro darbo sutartį? :)

  • mielas Troja, aš žinau, kad yra žmonių, kuriems moka už valandas, kurias jie prasėdi darbe ir net galiu patikėti, kad ir tamstai atlyginimas skaičiuojamas pagal darbe prasėdėtą laiką.

   Man gi atlyginimas yra mokamas ne už darbe prasėdėtas valandas (beje, jei įdomu, tai niekada jų neskaičiuoju), o už rezultatus. Kol kas akcininkai jais patenkinti ir visai nepyksta.

   Beje, tamstai, kaip vienam iš mano mylimų dundukų, kaip paslaptį galiu pasakyti, kad tinklaraštyje galima nustatyti publikavimą konkrečiam laikui, tad kokiu nors laiku atsiradęs įrašas nebūtinai reiškia, kad būtent tuo metu aš jį parašiau.

   • beprocentinis

    Ponas Račai jei susitinkate su Prezidente retkarčiais tai gal galit informuoti visuomenę kokios mokyklos mūsų gerbiama Prezidentė turi karatė diržą ir kokiais metais jį gavo?

    Kita vertus „žurnaliugos“ yra taip apsitriedę savo š…… kad jais tikrai niekas nepasitiki. Prieš savaitę kalbėjau su vienu žmogumi na nežinau kaip tai pavadinti, jei „žurnaliugai“ sako viena o „žurnaliuga“ pasako „aš susirasiu internete“ ir prirašo laikraštyje nesamonių tai atsiprašau. Kam pirkti laikraščius….?
    Ir tai ne vienas atvejis kurį tenka pastebėti.

    O kadangi p.Račas dirba BNS nejaugi jis sakys kad BNS blogiausia.. tai tik verslas ar ne?

    Kitaip tariant norėtusi kad visi žiniasklaidos šaltiniai atsiribotų nuo termino „vidurkis“ ir pateiktų tikrus skaičius.
    Ir manau tai turėtų galioti visiems tiek „žurnaliūgoms“ tiek ir ekonomistams ir t.t.

    Taigi p. Račai gal imesi į savo „blog“ kiek gi Lietuvos piliečių uždirba nuo nuo 600 iki 700 Lt nuo 700 iki 800 Lt ir t.t. Klausiu todėl kad „žurnaliugos“ pradėtumėte kalbėti normaliai ir dėl to, kad aš iš tikrujų nežinau. Būčiau tikrai dėkingas.

    • mielas beprocentini, siūlyčiau tamstai pirmiausiai įvaldyti žmonių kalbą. Po to jau galėsime aptarti ir atlyginimus.

     • aušra maldeikienė

      Mane, GA, Tavo svetainėje labiausiai stebina kai kurių komentuojančių tingumas ir nesugebėjimas naudotis viešai prieinama informacija.
      Sodra viešai (jei moki naudotis internetu, žinoma…) skelbia
      2008 metų 1 ketvirtį nuo 601 iki 700 litų uždirbo 3816 žmonių iki 25 metų, 4648 žmonių nuo 25 iki 35 metų, dar 5779 žmonių nuo 35 iki 45 metų ir t.t. kol galiausiai turime iuš viso — nuo 601 iki 700 litų darbo užmokestį gavo 24826 žmonės. Dabar gauna, žinoma, daugiau. Bet duomenys nėra slapti — tiesiog vietoje tuščio rašinėjimo geriau padirbėti.
      Skaitydama Tavo svetainė, GA, labiausia vertinu Tavo kantrybę ir neišblėtantį entuziazmą.

     • Gerbiama Aušra,
      Jei norite pamatyti kaip Artūrui trūksta kantrybė, parašykite ką nors apie vyskupus ir jų svarbą visuomenėje.

     • MA, ačiū už nesavanaudišką pagalbą. Ir už komplimentus. Bet jei atvirai, tai ir kantrybė ir entuziasmas pamažu blėsta… bet stengiuosi laikytis:)

     • Valentinai jūs neteisus. Vyskupai man netrukdo, kol jie gano savo aveles ir nebando ganyti manęs.

 • Troja

  O jūs ar skaitėte? Tikriausiai ne. Todėl galbūt pats Artūras pasakys, kas ten parašyta. Mano klausimas buvo skirtas jam, o gal jūs ir esate tas pats Artūras, tik prisidengęs skirtingais vardais?

  • ir dar mielas Troja – mano darbo sutarties sąlygos ne tamstos suknistas reikalas. Bent jau iki tol, kol ne tamsta esate antroji tos sutarties šalis.

 • p.s.

  O ką ir tai reikėjo skaityti?
  Nuo kurios pradėti? BNS ar LRT…

 • austras

  Gerbiamas Artūrai, bijau, kad už klausimą būsiu priskirtas (o gal jau seniai esu padėtas į tą stalčių?) dundukams. Bet, vis dėlto, norėčiau paklausti. Štai Jūs cituojat porą sakinių: “Ydingos sistemos kaita, kurios tikisi D. Grybauskaitės rinkėjai, realiai įmanoma didinant prezidento galias. Kitos išeities, jei norima permainų, o ne jų imitacijos, paprasčiausiai nėra”.
  O Jūs ar sutinkate su šiom mintim? Ir kas šiuose žodžiuose Jūsų nuomone yra neteisinga?

  • austras

   Juk sutinkat, Artūrai, kad Jūsų tinklaraštį lanko ne vien dundukai. Ir iš tų „ne vien dundukų“, nemaža dalis nėra nuoširdžiai lojalūs esamai sistemai, jei kalbėsim apie sistemą (ekonominę, politinę, socialinę ir t.t.) visa jos apimtim. Prognozuočiau, kad klausimas kur nuėjom per pastaruosius 20 (30,40) metų taps vis aktualesnis ir su vis niūresnėm išvadom.

   • austrai, aš labai džiaugiuosi šiame tinklaraštyje rasdamas profesionalių nuomonių, įdomių požiūrių. Neslėpsiu, kad man tai yra idėjų šaltinis ir galimybė tobulėti.

    Dundukai irgi savotiškai žavūs, nes jie leidžia suprasti kuo gyvena dalis naujosios kartos:)

    Kalbant apie sistemą – aš, jei dar nepastebėjote, taip pat nesu susiklosčiusios sistemos apologetas, matau joje labai daug trūkumų, apie kuriuos karts nuo karto išsakau savo nuomonę.

    Jūs ir visi kiti galite daryti tą patį.

    Tai ir darome, atrodo…:)

    Ar bus naudos – nežinau. Nors kažkur giliai tikiu, kad šiek tiek bus.

    • „Dundukai irgi savotiškai žavūs, nes jie leidžia suprasti kuo gyvena dalis naujosios kartos:)“

     Kodėl tik „naujosios“?

 • mielas austrai, na gal ne toks aš jau baisus…

  O mano atsakymas būtų toks: ne, aš su tokia mintimi nesutinku (argumentus dėsčiau savo pirmajame atsakyme V.Laučiui).

  Trumpai pakartojant – aš nemanau, kad valdžios koncentracija vienose rankose išspręstų pilietinės visuomenės ir politinės kultūros stokos problemą Lietuvoje.

  Iš karto noriu pabrėžti, kad mano nuomonė nebūtinai teisinga. Tai tik nuomonė, kuri iš esmės skiriasi nuo V.Laučiaus nuomonės, kuri (aš vis dėlto lieku prie savo pradinio įspūdžio) perša prezidentinį valdymą.

  • austras

   Ačiū už atsakymą. Manyčiau esat vakarietiškas demokratas. Jei kalbėsim apie perspektyvą ir Jūsų norą gyventi iki 80 metų, tuomet gal ir prašviesės kažkas. Tačiau ar demokratija yra priimtina santvarka šiandieniniam Irakui ar Afganistanui? Šiandieninei Rusijai? Ir poliniu požiūriu Rusijai labai artimai Lietuvai? Manau, kad jei ne noras įstoti į ES ir NATO Lietuva, kaip ir daugelis Vidurio ir Rytų Europos valstybių jau seniai turėtų autoritarinius režimus. Na, kaip tarpukariu. Šitas nevaldomas infantiliško patriotizmo protrūkis, kaip kad eisenos Vilniaus krašto atgavimui atminti kvepia tuo pačiu, kuo kvepėjo po Jugoslavijos karo, pavyzdžiui, Franjo Tudjmano režimas Kroatijoje.

 • Būtinas

  Kam čia svarstyti (atleiskit iš Mažosios) lietuvos politikų galias, jei jos nieko nevertos. Greit išrinks ES prezidentą, arba prezidentę ir galėsim sakyt, kad patys išsirinkome. Su ta sąlyga, jog interneto ir buto nebeturės eilinis purvinas tepaluotomis ramkomis, lietuvis, bus galima sakyti, kad tam jis pritaria.

 • Jonas tikriausias

  Manau , optimaliauias variantas Lietuvai būtų V Prancūzijos respublikos konstitucijos įgyvendinimas .

 • stellar penny bun

  Ir kas jums davė teisę užsiimti cenzūra. Berods dar nesate ponas Dievas, o gal aš klystu. Juokingiausia yra tai, kad jūs matydamas mažą šapelį kitoniškai mąstančio asmens akyje net nebandote ištraukti sekvojos rąsto iš sąvosios.
  Jūs rašote “ Aš tikrai nesuprantu, nors lietuvių kalbą mokykloje mokėjau penketui“. Galimas daiktas, ne mums čia spręsti, tačiau kai jūs elementriai susimaumnate dėl „RUN“ apsimetate „ne mano kiaulės ne mano pupos“.

  Su pagarba…

  • mielas stellar penny bun, savo tinklaraštyje savo teises nusistatau aš pats. Nejau manote, kad turėčiau atsiklausti tamstos, Trojos ar Musės? Dėl „run“ lyg ir turėjome išsiaiškinti. Nebent nežinote, kas yra „Anglonas“ ir nemokate skaičiuoti iki 19. Nes priešingu atveju jokių klausimų turėtų nebekilti.

   • Auksinis kardas

    Na, „Anglonas“ yra mokamas (komercinis) produktas, todėl labai normalu, jei daugelis apie jį gali nežinoti: tai geriau, nei jį naudoti be licenzijos, kas mūsuose, deja, savaime suprantamas prioritetas.

    Juolab, kad tai tik išvestinis šaltinis, perdėtas pasitikėjimas kuriuo gali apgauti. Galima sakyti, taip ir nutiko.

    Štai dėl „run“ – peržiūrėjau kelis žodynus. Cambridge, Oxford Student’s, Anglų – Lietuvių, „Minties“ leistą 1975 m. Štai, tik pastarajame ir radau pėdsakus atskirai išskirto atvejo, kai žodis rodomas naudojant nutekėjimo latakui ar loviui nusakyti. Nes žodžiui suteiktos tėkmės, bėgimo prasmės – bendresnės, ir atskiras lovio (talpos ėdalui prasme) atvejis stebina visiškai pagrįstai, nes tokios prasmės žodis neturi. Jei „Anglone“ parašyta (ir išskaityta) tik „lovys“, be būtino tekėjimo konteksto, su žodžio prasme prasilenkta. Verta pažymėti, kad tai viena iš seniausių ir esminių sąvoku, tad jos išvestinių naudojimų itin gausu (bent po puslapį žodynuose), bet visos siejasi su pirminėmis judėjimo, vyksmo šaknimis.

 • Rokas

  jei pamenu p. Artūras pats susieja darbą su asmeniniu blogu. Pvz.: straipsnį apie Valstiečių laikraštį galėjote parašyti tik naudodamiesi tarnybine padėtimi, nes bet kas tokių dokumentų negauna ypač jei būtumėte tik blogeris. Tad nematau dėl ko čia pykti kai prikaišiojamas Jūsų darbas.

  • mielas Rokai, tamsta labai klystate. Informaciją apie „Valstiečių laikraštį“ gavau iš draugų, dirbančių viešųjų ryšių srityje. Su BNS tai niekaip nebuvo susiję.

   • Rokas

    na tada atsiprašau, suklydau.

 • Troja

  Kadangi pavadinote mane dunduku, o ne dunduke, tai jums asmeniškai atleidžiu. Seniai noriu, kad mane užblokuotumėte nuo šito idijotiško tinklaraščio, kurio autorius pats ir esate. Taip kad sėkmės ponas Artūrai, dundukų vade :)

  • miela Troja, ačiū labai. O nuo idiotiško tinklaraščio užsiblokuokite pati. Juk niekas varu nevaro čia ateiti ir rašinėti dundukiškus komentarus.

 • Kęstutis

  O niekas nesusimąsto, kad yra ir „dundukų“ bei „nedundukų“, kurie čia lankosi, bet komentarų nerašo, nes nemato reikalo. Pakankamai visi čia įdomiai išsidiskutuoja…

 • nerijus

  Pasidžiaugsiu tik tiek, jog komentarus internete, dėka tinklaraščio, pradėjau/ bent jau stengiuosi, rašyti lietuviškais rašmenimis :)
  Jei, Artūras griežčiau žiūrėtų į ne lietuviškais rašmenimis rašančius- būtų šaunu.

  • dzyvai

   nerijau, tikrai ne visi šiuolaikiniai prie interneto prijungti įrenginiai turi galimybę įvesti lietuviškus simbolius. Esu už lietuviškų rašmenų naudojimą, bet cenzūra šiuo atveju apribotų ir idėjų sklaidą, kas, mano nuomone, būtų didesnė blogybė.

  • Vaidas

   Tai, kad rašote lietuviškais rašmenimis, dar nereiškia, kad rašote lietuviškai ar kad turite, ką pasakyti. Tas pats galioja ir į kitą pusę, be abejo. O jei jau imtis priemonių prieš švepluojančius, tai kitas logiškas žingsnis – „griežčiau pažiūrėti“ ir į su skyryba susipykusius. Bent vieną kandidatą jau žinau…

   • nerijus

    Vaidai

    Jūs, kai kalbate, po kiekvieno manieringo pasisakymo sakote: „kablelis“, „taškas“, šauktukas ir pan.? :)
    Lietuvių kalbą sudaro 32 raidės, kurias vertėtų naudoti :)
    O kableliais, taškais, šauktukais, klaustukais ir pan. pabrėžiame, pagyviname mintį ir pan. Žinoma, privalu būtų žinoti ir rašymo taisykles, bet…Ar Jūs visus LR įstatymus žinote? Bent LR Konstituciją?

    • Vaidas

     Šnekamojoje kalboje „kablelių“ ir „šauktukų“ nereikia tarti, nes yra pauzės, intonacija ir kiti dalykai, apie kuriuos turbūt esate girdėjęs. Rašytinėje kalboje skyrybos ženklai skirti toli gražu ne vien pagyvinimui – be skyrybos apskritai būtų sunku suprasti, kas norima pasakyti.

     Kuo kalbos gerbimas ir tinkamas naudojimas bei skyrybos svarba susiję su įstatymais ar konstitucija, nesupratau. Negirdėjau, kad kurį nors iš šių reiktų mokėti norint rašyti taisyklingai.

     • nerijus

      Nuo šiol rašysiu taip kaip kalbu iš intonacijos turėsite suprasti kur turėtų būti kablelis o kur šauktukas
      Visiems bus parasčiau ir suprantamiau
      Nes ne visi jaučia kur atsidūstu o kur jokiuosi
      Yra lietuvių kalba kurioje raidės „ą“ „č“ „ę“ „ė“ „į“ „š“ „ų“ „ū“ „ž“

     • Vaidas

      nerijau, Jūsų logika jau pasiekė viršūnes, ar suskelsite ką nors dar labiau neįtikėtino? Ar suvokiate, kad *rašydamas* vartojate *rašytinę* (koks fantastiškas sutapimas!), o ne sakytinę (atleiskit, anksčiau neteisingai ir per siaurai vartojau „šnekamosios kalbos“ sąvoką) kalbą? Jei taip, tai kodėl apsimetate darželinuku? Ar dėl to, kad iš tokios pozicijos diskutuoti patogiausia? Jei ne, tai dar ne vėlu grįžti į mokyklą…

     • nerijus

      Kaip sakė Leninas ( ? )

      mokytis mokytis ir dar kartą mokytis ;)

      Tik kur slypi esmė

      Sakote kad darželinukas o siūlote mokyklon :)

 • D.

  Na, iš tikrųjų keista, kad pats Vladimiras laiko tylos įžadus arba žaidžia slapukais. Kitas jo vietoje nė nebūtų Matuzo padėjėju, nes derinti jo rašinius su Seimo kanceliarijos alga ne kiekvienam pagal sugebėjimus.
  Vakaruose, pvz. Skandinavijoje, toks derinys, būtų už bet kokios etikos ribų. Plati ta etikos sąvoka čia, Lietuvoje… Į ją mūsuose telpa ir žurnalistika tarptautinėje kompanijoje ir finansinė priklausomybė nuo valdančiosios partijos. Beje, Vladimiras šiuo atveju ne išimtis.