Advokatai, antstoliai notarai ir tabako pramonė: štai kam Lietuvoje šiandien sunkiausia

Per kelias pirmąsias naujosios permainų koalicijos darbo savaites sužinojome, kad tarp sunkiausiai Lietuvoje besiverčiančių žmonių patenka advokatai, antstoliai ir notarai.

Jie gyvena taip sunkiai, kad naujoji koalicija, nusprendusi apmokestinti Socialinio draudimo mokesčiu visus besiverčiančius individualia veikla, kažkodėl tai sugalvojo, kad advokatai, antstoliai ir notarai įmokas „Sodrai“ kas mėnesį turėtų mokėti tik nuo pajamų, neviršijančių dviejų draudžiamųjų pajamų dydžio, tai yra, 2976 litų.

Kalbant paprasčiau – jiems siūloma taikyti vadinamąsias  „Sodros“ įmokų lubas, kuriu jau labai seniai prašo visi Lietuvos verslininkai. Prašo, tačiau negauna. Kodėl? Tikriausiai todėl, kad jie turtingesni už notarus, advokatus ir antstolius.

Tiesa, iki šiol pastarieji buvo dar didesni vargšai, nes „Sodrai“ kas mėnesį mokėdavo vos 300 littų per mėnesį, tai yra, iš esmės tiek pat, kiek 1000 litų į rankas gaunantis statybininkas, medicinos seselė ar pagal darbo sutartį dirbantis žurnalistas.

Šia prasme, permainų koalicija žengia didelį žingsnį į priekį. Didelį, tačiau nepakankamą, nes jei jau veržtis diržus, tai gal geriau būtų visiems iš karto? O ypač – tiems, kuriems tikrai neteks jo veržtis ant kaklo.

Bet tebūnie. Ne tiek jau daug Lietuvoje tų anstolių advokatų ir notarų…

Aludarių, kurių permainų koalicija taip pat pagailėjo irgi nedaug ir ne visi jie tokie stiprūs ir sportiški kaip „Švyturys-Utenos alus“.

Bet štai tabako pramonė Lietuvoje pakankamai stipri. Tačiau permainų koalicija nusprendė ir jos pasigailėti. Štai ką šiandien pranešė valstybinė Mokesčių inspekcija:

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI) informuoja, kad cigarečių ir kito apdoroto tabako, kurie privalo būti paženklinti iki 2008 m. gruodžio 31 d. užsakytais specialiais ženklais – banderolėmis ir kuriems maksimali mažmeninė kaina yra nustatyta atsižvelgiant į 18 procentų pridėtinės vertės mokesčio tarifą, o akcizas yra sumokėtas iki 2009 m. sausio 31 d., iki 2009 m. kovo 1 d. taikomas 18 procentų pridėtinės vertės mokesčio tarifas. Šios Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo nuostatos priimtos LR Seime.

„Šios įstatymo nuostatos leidžia verslininkams, kurie yra įsigiję tabako gaminių su pažymėtomis banderolėmis, nustatančiomis maksimalią gaminių mažmeninę kainą, išvengti sumaišties bei nuostolių“, – teigia VMI prie FM viršininko pavaduotojas Dainius Daugirda.

Štai taip.  Tie, kas įsigiję tabako gaminių su banderolėmis nuostolių ir sumaišties galės išvengti.

O ką daryti, pavyzdžiui, tiems, kurie buvo pasirašę metines sutartis ir ten nurodę kainą visiems metams?

O tiems, kurie yra įsigiję, pavyzdžiui, ne banderolėmis pažymėtų tabako gaminių, o batų, paltų, dviračių ar lėkščių?

O ką daryti laikraščiams ir žurnalams, kurie buvo paskelbę prenumeratą dar iki padidinat PVM tarifą? Gal siųsti prenumeratoriams laišką su prašymu susimokėti papildomus 12 ar 47 litus už padidėjusį PVM?

Taip, tabako pramonė yra šiek tiek išskirtinė. Taip, ant cigarečių pokelių yra nurodyta fiksuota kaina. Tačiau ar tai tikrai ta problema, dėl kurios reikia atidėti PVM tarifo didinimą tabako gaminiams.

Juk panaši problema bugvo ir didinant akcizą – dar ir šiandien galima surasti parduotuvių ar degalinių, kuriose pardavinėjamos cigaretės, kurių kaina yra mažesnė nei tokių pat cigarečių, pardavinėjamų kitose prekybos vietose. Nes padidinus akcizą, jos tiesiog nebuvo išparduotos.

Ir ką? Tokių radęs, tiesiog manau, kad man pasisekė…

Panašiai tikriausiai galėtų būti ir dabar. Gal tai sukeltų tam tikrų nepatogumų, tačiau daryti išimtį vien dėl to, kad kažkam bus nepatogu, kai visi kiti aplink versis per galvą ir galvos kaip išgyventi…

Kita vertus, pavyzdys su tabako gamininiais rodo, kad permainų koalicija supranta, kad mokesčių reforma yra per staigi ir kad 3 mėnesių laikotarpis persiorientavimui padėtų ne tik cigarečių gamintojams ir importuotojams, bet ir spaudai, knygų leidybai, prekybai buitine technika, rūbais, maitinimo paslaugoms ir t.t…

O gal permainų koalicija laikosi nuostatos, kad visiems, išskyrus tabako pramonę, sumaištis ir nuostoliai reikalingi?

(7 balsų, vidurkis: 4,43 iš 5)
Loading...