Seimas taupo. Bet alus juk svarbiau…

Šiandien buvau Seime…

Užėjau pažiūrėti į naujus Seimo narius iš žurnalistų balkono ir pataikiau kaip tik tuo metu, kai virė diskusijos apie tai, ar skirti, ar ne pinigų premjero rezidencijos remontui.

Ilgai ginčijosi. Bet sprendimas buvo labai gražus – neskirti. Sutaupyta 2 mln. litų.

Salė po balsavimo plojo… Ir kaip neplosi – juk net 2 mln. litų vienu balsavimu sutaupė. Labai matysis beveik 27 mlrd. litų kitų metų biudžeto išlaidose.

Vakare buvo priimtas ir visas biudžetas – dar sutaupė iš Valdovų rūmų turto, ir šio genialaus projekto atstatymo (iš viso 10 mln. litų). Dar 55 mln. litų – iš finansų ministerijos programų (burlaivių regata, URM pastato remontas ir panašiai).

O kiek ginčų – dėl 100 000, dėl 750 000 litų…

Bet štai penktadienį tų ginčų buvo gerokai mažiau. O penktadienį buvo svarstomos akcizų įstatymo pataisos.

Ir nuspręsta buvo štai kas: akcizas sidrui didinamas 20 proc. stipriam alkoholiui – 15 proc., o alui – 10 proc.

Dar buvo padidintas akcizas benzinui, dujoms ir cigaretėms.

 Viskas kaip ir gražu, bet gal kas nors galėtų paaiškinti, kodėl taip „pamylėti“ alaus mėgėjai. Ypač – turint galvoje, kad didžiausia alaus darykla „Švyturys“ pernai išsimokėjo, jei neklystu, beveik 140 mln. litų dividendų.

Iš 2004-2005 metų pelno „Švyturys“ mokėjo maždaug po 90 mln. litų dividendų, kiek jų buvo išmokėta iš 2006 metų pelno – nepamenu.

Tačiau klausimas labai paprastas – ar tikrai jau tai alaus pramonei taip blogai, kad ją reikia taip saugoti?

Ir pagaliau – kaip tai dera su konservatorių propaguota antialkoholine programa? Juk tikriausiai niekam ne paslaptis, kad alus ir sidras yra būtent tie gėrimai nuo kurių prasideda alkoholio vartojimas.

O gal atsakymo reikia ieškoti ne alkoholio vartojimo mažinimo programose ir ne alaus pramonės išlikimo perspektyvose?

Gal kas gali pasufleruoti?

Nes, padidinus akcizą alui bent jau iki 20 proc. (kaip ir degtinei, brendžiui, konjakui) būtų užtekę ir premjero rezidencijai, ir buriavimo regatai ir dar tikriausiai būtų likę kam nors.

Pavyzdžiui, knygoms ar teatrui.

Bet alus juk  svarbiau ar ne?

Pergalių vis mažiau, o kas daugiau mus gali suvienyti?..

(11 balsų, vidurkis: 4,55 iš 5)
Loading...
 • Anonimas

  neseniai klausiau per ziniu radija kur kalbejo Vesaite,kazkoks jaunuolis ir valstybes tarnybos atstovas,tai supratau kad visas sitas cirkas tera manipuliavimas skaiciais nes realiai sidras brangs maziausiai,o degtine labiausiai.jaunas vaikinukas viska argumentavo konkreciais skaiciavimas,jei sulygintu alaus ir sidro akcizus,valstybe surinktu apie 150milijonu

 • Anonimas

  Alaus megejai pamyleti nes ir konservatoriai zino legendine sauniojo kareivio Sveiko fraze: „Vyriausybe, pabranginusi alu, yra pasmerkta zlugti“.
  :)

 • Anonimas

  Aludariai rėmė liberalų partiją per šiuos rinkimus…Tuo viskas ir pasakyta .

 • Anonimas

  Gal kas žinote kas pakeis Ušacką Londone? Ar tikrai p.Tomas Alus Kučinskas?

 • Anonimas

  alus, alus… paziurekit koks dabar marazmas del spaudos seime vyksta …

 • Anonimas

  Politika – tai menas gauti rinkeju balsus, ir turtinguju (remeju) pinigus, uz pazada apginti vienus nuo kitu.
  Paziurekit i istatymo pasekmes:
  1. alaus megejai (rinkejai) patenkinti.
  2. alaus gamintojai (remejai) patenkinti.

 • Anonimas

  Na logikos del alaus yra. Jis populiariausias tarp vidutines ir varginguju klases atstovu. Norint raminti tauta, o raminti tektu butent vargingiausiuosius, alus yra iseitis. Duok zmonems alaus, duonos ir siek tiek svenciu ir krizes jausmo kaip nebuta. Aisku alaus kultura nera gerai, bet jau velu ka nors pakeisti.

 • Anonimas

  kam jie ta sale uz milijonus seime state, perkeltu i kalvariju turgeli, lygis tas pats…

 • Anonimas

  bent jau „turgaus“ virsininko…

 • Anonimas

  Kai pakeitus mokesčių sistemą, kai kur čia daug dejonių pasigirsta – manau labai tuomet reikėtų peržiūrėti išlaidas.
  Pernai manau gera pusė jų buvo paleista taip, tarsi Lietuvoje tik gulbės pieno net vargšam tik trūko.
  Taig, statybos, rekonstrykcijos matomai lenkia alkoholistus, nes dė to jokių ginčų neteko girdėti… nors kai kuriuos pastatus jau įsigudrino sulig kiekviena kadencija rekonstruoti… ir kuo toliau tuo didesnėmis kainomis (sunku patikėti, bet kai kišama ten, kur visiškai nereikia pastatėliui 100 mln. Lt – patyliu. Kai matai kaip kai kur taip sunkiai surenkamas tas 100 mln., – kalbu kai įsigalios nauja mokesčių sistema…).
  Ta proga, pasakysiu kaip vakar du žmogiukai per Svobodą išsijuosę juodina (ką kitaip nėra ir darę) Rusijos vadus, vis potekstėje išsiduodami dėl supervagies chodorkovskių, mat tos pačios tautybės besą (o nie skirtingai nei lietuviai – už savus moka pastovėti, akivaidžiai girdėjosi…).
  Net susigėdau juos paklausęs, kad aš tiek esu vanojęs mūsiškius už tuos antrojo karo griechus… na kad baisiai, baisiai susigėdau…
  Ar vėl neprisišauks, šitaip vokdami – kai panašios jėgos tų chororkovskinių vagių šėlsmui bacilų priveisė ne tik Rusijoje, bet matomai ir Lietuvoje…

 • Anonimas

  VMI šimtai žmonių kas dieną naikina akmenis ir išdaužto automobilio lango šukes bei sulaužytus švirkštus. Penkių žmonių komisija tam surenkama. Vis i suvažiuoja tarnybiniais automobiliais… Aš neironizuoja. Dirbau ten būdamas 21 metų bernioku. Oparatyvios kontrolės skyriuje. Vieną kartą naikinom išplėštą seifą (buvo daiktiniu įrodymu baudžiamojoje byloje). Tai nuvežėm į teismą, pastatėm prie teismo pirmininko durų ir paklausėm, kaip mes turėtume tą nedegantį 500KG sveriantį daiktą sunaikint ir kodėl? Tai teismo pirmininkas nuraudęs iš gėdos teisėjai -aitei liepė perrašyti teismo nutartį, ir tą seifą tiesiog pardavėm už 500LTL. Žmogus susitaisė jį už 100LTL ir dabar ten laiko savo legaliai įsigytą ginklą. Lietuvos konstituciją ir įstatymai mūsų nusirašyti nuo Ispanų fašisto Franco kliedesių vienas prie vieno. Tai apie ką mes čia kalbame, broliai ir seserys, ar kaip Jus ten…

 • Anonimas

  Vertinu Račą už logišką nuoseklumą. Ne visi supranta, kad alkoholizmas prasideda nuo silpnų gėrimų – alaus ir sidro. Degtinės barjerą ne visi įstengtų peržengti, jei nebūtų treniruoklio – alaus.

 • Anonimas

  va čia tai diskusija įdomi.Iš tikrųjų klausimas,koks turėtų būti optimalus akcizo mokestis įvairioms alkoholio rūšims be galo įvairiapusis ir nevienareikšmiškas;neįsivaizduoju,kaip jį spręsti,kad visi liktų patenkinti.Tik manyčiau,kad jį reiktų vertinti,nesinaudojant populistinėmis klišėmis,kaip andai – kova su alkoholizmu.Iš tikrųjų,dar padidinus alaus akcizo mokestį,dalį vartotojų neišvengiamai priartinsime prie pigaus vyno,kas,mano požiūriu,yra dar kenksmingiau.Bėda čia yra kitur:labai brangindami legaliai gaminamą ir parduodamą degtinę,skelbiam žalią šviesą pilstukui ir kaukoliukui.Nustatę 8val.ryto ribine valanda,panaikinę naktinę prekybą,vėl kuriame „taškus“,kurių pajamos liks neapmokestintos.Policijos pastangos,dar sumažinus jų bazinės algos dydį,aišku,bus grynai iliuzinės.P.S.mano jaunystės laikais jokio silpno sidro iš viso nebuvo,na ir kas?,ar maža alkoholikų?

 • Anonimas

  Mykoliukui: O kur STT, VSD išlaidos? Beje, ar tiesa, kad baudžiant 200Lt. kyšį paėmusį policininką („nuo durų iki durų“) išleidžiama apie 140 tūkst. Lt.?

 • Anonimas

  vakar skelbimas buvo laikrasciuose, kad del pataikavimo alaus pramonei prarandama 580 mln. litų.

  Užtektų visiems vaikams mokyklose pamaitinti ir dar liktų.

 • Anonimas

  Aludariai turi geresnius PR’ščikus ir lobistus palyginus su kitais „alkoholikais“. Tai va ir sutvarkė. Valstybės interesai ar partinės programos nieko bendra su verslu neturi :D Kaip prafiesarius mėgsta sakyti, – o kas galėtų paneigti, jog taip ir susitarta – sidriuką „paaukoja“, bet išsaugo mažesnį akcizą alui. Alus vis tik didesnius pardavimus sudaro, o seimačlieniai galės per teliką bliauti, kad jaunimą nuo alkoholizmo saugo, nes „visi gi žino, jog jaunimas gerti pradeda nuo sidro, o štai sidrui 20 proc. padidinom“.

  Trumpiau tariant, su lobizmo įteisinimu žlugo demokratija. Lietuvoje ji net nespėjo atsirasti.

 • Anonimas

  Mėgstu alų. Bet tai mano bėda ir prabangos prekė. Tiesa svarbiau už pomėgius. Ir sotūs vaikai yra jokiu matu nepamatuojami. Jei tik padorumo užtenka…

 • Anonimas

  nekilnojamo turto moketis, didesnis mokestis nuo labai dideliu pajamu – stai tas lakmuso popierelis, kuris parodis, ar Kubilius ir Ko tikrai zada permainas ar tik tesia ex-konumistu linija remtis stambuji kapitala ir skurdinti vidurini ir zemutini sluoksnius. akcizo alui priartinimas taip pat butu panasi priemone.
  atrodo, kad kol kas Kubilius ir Ko, nors ir deklaruoja gerus ketinimus, bet norom ar nenorom tesia AMB linija… valdovu rumu finansavimas butu tam puikus pavyzdys…

 • Pingback: Anonimas()

 • Anonimas

  Senai sklaundantis mitas, kad pabrangus alkoholiui, zmones ima gerti pilstuka. Dalis tiesos tame, zinoma yra, taciau atsakykite sau, kiek is jusu, degtinei, brendziui, viskiui pabrangus, kad ir dvigubai begtumete i susmirdusi taska, ir pirktumete skiesta spirita, su skonio milteliais, bei sirupu? As asmeniskai tikrai ne. Jau geriau maziau isgersiu, arba daugiau alkoholiui isleisiu. O juk ir isgeriu rimciau, gal 4-5 kart i metus, tad nenubiedneciau.

 • Anonimas

  Jai visiems gerimams akcizas dideja o alui ne, tai cia KORUPCIJA IR SENA KUBILIAUS DRAUGYSTE SU SVYTURIO DIREKTORIUMMI….KREGZDUTES -PROSTITUTES , DEJA TOKS RIMAS!

 • Anonimas

  to Ysidor GB.Mielas mano juk niekas čia nekalba apie šiam bloge besilankančius.Kalbam apie statybininkus,vairuotojus,mažų miestelių ir kaimų gyventojus.Kalbam apie tuos,kurie ne 4-5 kartus per metus išgeria,o 30-300 kartų.O tokių – dauguma.

 • Anonimas

  O jei mastoma taip: negi krizes salygomis, kai visi zmones nelaimingi, dar ir vieninteli „dziaugsmeli“ atimsi?… :) Gal butent taip ir mastoma? Nugirdzius minias, maziau bus skundziamasi.

 • Anonimas

  teko girdet, kad silpni alkoholiniai gerimai (alus, sidras ir pan.) gal net blogiau nei kokia dektine. prie dektines sunkiau priprast, o vat prie alaus ir sidro lengviau – taip ir atsiranda pijoku!!! gyvenu vilniaus rajone, aplink vien girti lenkai vyrai bedarbiai – visi tik alu maukia is pat ryto, retas dektine turi!!!!

 • Anonimas

  sutinku kad alus ir sidras blogis. bet…staiga visi kaip susitare prabilo apie alu ir sidra. visais kanalais. tikiu, kad galima tureti tokia pat nuomone, bet taip staiga visi, ta pacia akimirka.ar ziniasklaida, zurnalistai, muzikantai derinate savo veiksmus?2009 laukiu su optimizmu, tikiuosi uzsilenks daugelis laikrastpalaikiu, ir eterio siuklses, kurias fabrikuoja zmones save vadinantys menininkais (pvz. Alanas Chosnau ir pan.).reikia tiketis tik, kad nebus atvirksciai ir sitie kaip tik bus vieninteliai islike.

 • Anonimas

  Norit apie Alaną? Prašau :) Choš nau, choš potom :)

 • Anonimas

  To Linas
  Tu čia apie mane, aš gi statybininkas – patentininkas? :)

 • Anonimas

  Linui.
  Vargu ar miesteliai bei kaimai (paskaičiuokime kiek juose procentaliai gyvena) – sumuštų pijokavimo rekordą taip, kad Lietuva aplenktų (kas nutiko) tuo klausimu Rusiją ir visų kitų aplinkinių mums šalių žmones, kurie iki šiol prieš mus pirmavo.

 • Anonimas

  Alytus gyvena UK, o Šiauliai USA. Ir tai nejuokinga. Joks genocidas tiek žmonių neišginė… O šiandien skaičiau, kad Tata stumiamas į prezidentus… Tai tada Adolfą Šiklgrūberį beliko skirti Šoa Centro garbės direktorium… (jei ką, tai Šoa yra holokaustas hebrajiškai).

 • Pingback: Anonimas()