Zuokiškai gražuliška demokratija

Savaitraštis 15min 2012 04 13

***************

Kuo skiriasi Seimo narys P.Gražulis ir Vilniaus meras A.Zuokas? Keistas klausimas, tikriausiai pasakys daugelis ir pateiks krūvą, atrodytų, nenuginčijamų argumentų.

Na, pavyzdžiui, sakys, jog P.Gražulis yra homofobas, o A.Zuokas – modernus liberalas, kad P.Gražulis važinėja BMW, o A.Zuokas vairuoja Segway ar šarvuotį ir kad P.Gražulis neteistas, o A.Zuokas – teismo oficialiai pripažintas turinčiu polinkį į kyšius.

Visa tai tiesa, ir skirtumų tarp P.Gražulio ir A.Zuoko galima atrasti ir dar daugiau, jei kalbėsime apie jų gyvenimo būdą, pomėgius ar polinkius.

Tačiau atsiribojant nuo A.Zuoko ir P.Gražulio asmeninių savybių ir vertinant juos kaip politikus, akivaizdu, kad jie yra tiesiog broliai dvyniai. Aukščiausios rūšies populistai, siekiantys bet kuria kaina atkreipti į save dėmesį.

Dėl skirtingų savo asmeninių savybių ir pomėgių A.Zuokas ir P.Gražulis iki šiol dažnai pasirinkdavo skirtingus dėmesio pritraukimo būdus. Vienam paprasčiau yra lipti per tvorą ir stumdytis su policininkais, kitas yra labiau linkęs pozuoti prieš objektyvus neutralioje aplinkoje. Šiuos skirtumus lemia ir finansiniai ištekliai – P.Gražulis neturi galimybių mokesčių mokėtojų lėšomis užsakyti savo nuotraukų ir pareiškimų spausdinimo kokiame nors dienraštyje ar savaitraštyje. Kita vertus, A.Zuokui neprieinama Seimo tribūna, kurią P.Gražulis taip pat naudoja nemokamai.

Bet rinkimams artėjant, tie menki skirtumai išnyksta ir broliai dvyniai P.Gražulis ir A.Zuokas aiškiai parodo, kas juos iš tiesų vienija.

P.Gražulis tautai paskelbia surinkęs reikiamą Seimo narių parašų skaičių, kad būtų įregistruotas projektas, kuriuo siūloma paskelbti referendumą dėl Konstitucijos 9 straipsnio pakeitimo. Siūloma pataisa demokratiška – referendumas skelbiamas jei to reikalauja 100 000 rinkėjų, vietoj 300 000, kurie Konstitucijoje įrašyti dabar.

A.Zuokas reikiamo Seimo narių parašų skaičiaus surinkti negali, tačiau referendumas ir jam skamba gražiai. Todėl jis irgi siūlo referendumą ir P.Gražulį perspjauna tris kartus, nes siūlo keisti ne vieną, o iš karto tris Konstitucijos straipsnius. Pagrindinė A.Zuoko idėja – Seimo narių Lietuvoje per daug ir jie Seime būna per ilgai.

Turint galvoje Seimo reitingus, taikinys pasirinktas labai tikslingai. Panašiai kaip su oranžiniais dviračiais – realios naudos nėra, bet kalbėti yra apie ką ir prisimena ilgai.

Šiaip jau viskas būtų gražu – juk politikus ir renkame tam, kad jie atstovautų mums, reaguotų į mūsų lūkesčius ir suteiktų mums teisę būti išgirstiems. P.Gražulis ir A.Zuokas, atrodo, to ir siekia.

Bet juk visi žinome iki šiol Lietuvoje vykusių referendumų istoriją: neįvyko nė vienas, kurį inicijavo rinkėjai, o iš kitų sėkmingas buvo tik nupirktas už alų ir skalbimo miltelius 2003-iaisiais.

Žino tai ir A.Zuokas bei P.Gražulis. Žino ir V.Žiemelis bei R.Karbauskis, kurie siūlo referendumus dėl naujosios atominės elektrinės.

Siūlo, nes žino, jog referendumai Lietuvoje tėra fikcija ir demokratijos imitacija.

Ir įdomiausia yra tai, kad prieš prasidedant lavinai bandymų imituoti demokratiją, ta fikcija 105 Seimo narių valia kovo 15 dieną tapo konstitucine. Jei kas nepastebėjo, tai būtent tą dieną Seimas nusprendė, kad Referendumo įstatymas, pagal kurį referendumai Lietuvoje negali įvykti, tapo konstituciniu įstatymu.

(4 balsų, vidurkis: 4,00 iš 5)
Loading...