P.Gražulis – Konstitucijos garantas

Savaitraštis 15min 2012 06 22

*********************************

 

Visai neseniai viešojoje erdvėje buvo kilusi diskusija, ar prezidentė D.Grybauskaitė yra Lietuvos Konstitucijos garantas, kaip kad ji pati pareiškė viename interviu.

Konstitucinės teisės ekspertai,  tada tokį D.Grybauskaitės pareiškimą įvertino kaip “persistengimą”, nurodydami, kad Lietuvos teisinėje sistemoje prezidento galios saugant ir ginant Konstituciją nėra išskirtinės, juo labiau, kad nesena istorija rodo, kad patys prezidentai kartais Konstituciją pažeidinėja.

Ekspertai, panašu, buvo teisūs, nes šią savaitę visi turėjome galimybę akivaidžiai įsitikinti, kad Seimo nario P.Gražulio galios saugant Konstituciją ir ginant jos vertybes yra ne mažesnės, o gal net ir didesnės nei D.Grybauskaitės.

P.Gražulis nepasirodė Seime, kai bendras konservatorių, Tvarkos ir teisingumo bei Darbo partijų aljansas bandė perrašyti Konstituciją ir primesti mums visiems savo abejotinas vertybes ir tas bandymas patyrė fiasko.  Nes pritrūko būtent P.Gražulio balso. Nepadėjo net pakartotinis balsavimas.

Kas kas tikriausiai sakys, kad P.Gražulis čia niekuo dėtas, nes jis net nebalsavo. Ir bus neteisūs, nes, pavyzdžiui, pagal baudžiamąjį kodeksą pasekmes sukelia ir atsakomybę užtraukia ne tik koks nors veiksmas, bet ir neveikimas. P.Gražulio neveikimas šiuo konkrečiu atveju taip pat turėjo pasekmių – jis iš esmės tapo Konstitucijos gynėju arba, kaip sakė prezidentė, garantu.

Ir, kaip nebūtų keista, tai yra geriausias įrodymas, kad P.Gražulis turi daugiau galių saugant Konstituciją nei prezidentė. Esmė ta, kad P.Gražulio neveikimas pavertė niekais 93 Seimo narių pusės metų (o jei skaičiuotume nuo šeimos koncepcijos patvirtinimo 2008-aisiais, tai visų ketverių) triūsą. Prezidentė gi, net ir veikdama, pavyzdžiui, nusprendusi pasinaudoti veto teise, vargu, ar galėtų tikėtis tokio pat rezultato, nes atmesti veto reikia gerokai mažiau Seimo narių nei šį antradienį jų balsavo už Konstitucijos 38 straipsnio pakeitimą.

Taigi, klausimas dėl to, kas yra didesnis Konstitucijos garantas – D.Grybauskaitė ar P.Gražulis – kaip ir išspręstas ir diskusiją tuo būtų galima ir baigti.

Tačiau iš tiesų tas antradienio balsavimas Seime sprendė ne P.Gražulio ir D.Grybauskaitės galių klausimą. Iš esmės tai buvo balsavimas, kuris atskleidė didžiosios dalies politikos elito požiūrį į tautą ir to elito vertybes.

Tos vertybės, pasirodo, labai paprastos: turi būti taip, kaip norime mes. Nes mes turime galių ir mums nusispjaut, ką apie tai galvoja tie, kurie mums tas galias suteikė.

Nesvarbu, kad apklausos rodo, jog didesnė dalis Lietuvos gyventojų pritaria Konstitucinio Teismo išaiškinimui, kad šeima nebūtinai kyla iš santuokos. Nesvarbu, kad Seimo stalčiuose guli krūva nepriimtų ir gerokai svarbesnių įstatymų, kurių poveikis realiam gyvenimui net negali būti lyginamas su “balsavimu už meilę”, kaip tai apibūdino konservatorius E.Vareikis. Beje, šis apibūdinimas iš esmės ir atspindi dabartinio politinio elito pagrindinę filosofiją – jei nemyli, išprievartausim ir bus priversti jei ne pamilti, tai bent gyventi kartu.

Šį kartą nepasisekė. Ačiū P.Gražuliui už jo neveikimą, kuris, beje, taip pat labai gerai iliustruoja politinio elito požiūrį į savo atsakomybę: ketverių metų darbas šuniui ant uodegos vien todėl, kad kažkas pavėlavo į posėdį.

Šiaip jau koks skirtumas – algos dėl to juk nesumažins.

(5 balsų, vidurkis: 4,20 iš 5)
Loading...