Žaidimas kareivėliais

Savaitraštis 15min 2012 05 11

***************************

Jei bent šiek tiek domitės politika, tikriausiai girdėjote, kad šią savaitę didžiausios parlamentinės partijos pasirašė susitarimą dėl gynybos politikos 2012-2016 metais.

Turėjote girdėti, nes apie tai rašė naujienų portalai, pranešė televizijos ir radijo žinios.

Bet jei paklausčiau jūsų – tų, kurie apie susitarimą dėl gynybos politikos ką nors girdėjo – ar tikrai žinote, dėl ko iš tiesų susitarė tos didžiausios parlamentinės partijos, koks būtų jūsų atsakymas?

Drįsiu lažintis iš savo mėnesio atlyginimo, jog atsakymo neišgirsiu. Net tuo atveju, jei jūs išties domitės politika ir per rinkimus balsuojate už kurią nors vieną iš partijų, kurios vadovai suraitė savo parašus po tuo garsiuoju susitarimu dėl gynybos politikos.

Ir taip yra ne todėl, kad esu avantiūristas, galintis švaistytis sunkiai uždirbamais pinigais ar pasipūtęs žurnaliūga, laikantis jus visus kvailiais. Viskas daug paprasčiau – jūs paprasčiausiai negalite žinoti, dėl ko susitarė partijos, už kurias jūs galbūt balsuojate per rinkimus, nes tos partijos visiškai nepasirūpino jūsų apie tai informuoti.

Na, bent jau iki šio momento, kai rašau šias eilutes, nors nuo pirmųjų pranešimų apie pasirašytą susitarimą jau prabėgo daugiau nei trys paros.

Patikrinau susitarimą pasirašiusių partijų interneto svetaines, Seimo interneto puslapį, Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos bei Užsienio reikalų komiteto, Krašto apsaugos ir Užsienio reikalų ministerijos interneto svetaines. Tuščia, nieko nėra.

Ta prasme, niekur nėra susitarimo teksto. Bet yra pranešimai, jog Seimo pirmininkė I.Degutienė sveikina susitarimą dėl gynybos finansavimo, kad šį susitarimą sveikina JAV ambasados Vilniuje atstovas ir kad Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas E.Zingeris pristatys susitarimą NATO valstybių ambasadoriams.

JAV ambasados Vilniuje pirmasis sekretorius, atsakingas už politinius ir ekonominius klausimus, Johnas Finkbeineris, žinoma, yra svarbus asmuo. Ne mažiau svarbūs yra ir NATO valstybių ambasadoriai.

Bet aš vis tiek drįstu klausti ar J.Finkbeineris ir tie garbūs ambasadoriai yra svarbesni už jus – tuos, kurių pinigais, partijos už kurias jūs balsuosite per Seimo rinkimus ketina įgyvendinti pasirašytą susitarimą?

Klausiu prisimindamas, jog, pavyzdžiui, vykstant diskusijoms dėl minmalios mėnesio algos didinimo, Finansų ministerija nepatingėjo apskaičiuoti ir viešai paskelbti, kad minimalios algos padidinimas 100 litų nacionaliniam biudžetui kainuotų net 85,6 mln. litų. Daug – beveik tiek pat, kiek šiemet biudžete numatyta visam Lietuvos Respublikos Seimui išlaikyti, įskaitant išeitines kompensacijas tiems Seimo nariams, kurie nebus išrinkti.

Kita vertus, niekinga suma, palyginti su ta, kurią partijos, už kurias jūs galbūt balsuosite per rinkimus, savo parašais iki 2016 metų įsipareigojo papildomai skirti krašto gynybai – maždaug 1 milijardą litų, įvertinant dabartinę ekonominę situaciją.

Bet neimkite į galvą – juk jei bent kiek domitės politika, tikriausiai žinote, kad gegužės mėnesį JAV vyks NATO viršūnių susitikimas ir kad susitarimus dėl išlaidų gynybai didinimo iki 2 proc. BVP Lietuvos partijos pasirašinėjo ir 2001, ir 2004 metais, ir nė vienas tų susitarimų nebuvo įgyvendintas.

Nebus įgyvendintas ir tas apie kurį nieko nežinote. Nes tai tik žaidimas kareivėliais, kuriame dalyvauti jūs nebuvote pakviesti.

(3 balsų, vidurkis: 3,67 iš 5)
Loading...