Jie toliau tyčiojasi ir planuoja valdyti amžinai

Penktadienį penkios valdančiosios partijos pasirašė “susitarimą” dėl pedagogų atlyginimų didinimo programos įgyvendinimo.

Atsakydami į tai, daugiau nei dviejų šimtų Lietuvos ugdymo įstaigų pedagogai pusėje šalies savivaldybių pirmadienį pradėjo neterminuotą streiką.

Iš pirmo žvilgsnio galėtų pasirodyti, kad mokytojai elgiasi visiškai nelogiškai – juk valdžia teigia daranti viską, kad pagerintų jų apgailėtiną padėtį. Vilija Blinkevičiūtė, kalbėdama vienoje televizijos laidoje praėjusią savaitę ir pasakodama, kaip jai rūpi šalies mokytojai ir darželių auklėtojai, atrodė tuoj pravirks. Bet susilaikė – gal perliniai karoliai ant kaklo gerklę užspaudė, o gal savo labai gražios blizgančios suknelės nuvarvėjusiu tušu nesinorėjo išteplioti.

Vilijos kolegė Vyriausybėje – švietimo ir mokslo ministrė Roma Žakaitienė taip pat mokytojais rūpinasi. Interviu vienam dienraščiui ji tvirtina, kad Vyriausybė padarė viską ir kad daugiau didinti atlyginimus mokytojams galimybių visiškai nėra.

Gali būti, kad ministrė teisi – juk kai Seime balsuoji, kad būtų skirtas 1 mlrd. litų tavo algai padidinti (o tai abi ministrės darė pernai vasarą, kai Seimas balsavo už valstybės tarnautojų atlyginimų didinimą), mokytojams pinigų biudžete gali ir nebelikti.

Tada reikia kalbėti apie “jėgas, kurios kursto mokytojus streikuoti” arba “apie politikus, kurie manipuliuoja mokytojais”.

Dabartinei Vyriausybei tai būdinga – kuriai nors socialinei ar interesų grupei pakritikavus dabartinius valdančiuosius, atsakymas beveik visada būna tas pats – opozicijos pinklės, Rusijos klasta arba kalbos tų, kurie nieko neišmano apie Lietuvą (pastarasis argumentas dažniausiai naudojamas atsikertant į tarptautinių organizacijų kritiką).

Tačiau R.Žakaitienė šį kartą žengė dar toliau. Ji tyčiojasi iš mokytojų ir užuot prisiėmusi kaltę už iki šiol vykdytą švietimo ir mokslo politiką, imasi juos kaltinti.

“Taip juk nesąžininga. Nerealūs reikalavimai – nepagarba ir visuomenei, ir valstybei. Tikiuosi, kad mokytojai suvoks, kas dabar įmanoma, o kas ne”, – pareiškė ministrė interviu vienam labai kritiškam dienraščiui.

Turėtų liežuvis nudžiūti: kaltinti mokytojus nesąžiningumu bei nepagarba visuomenei ir valstybei, kai pats jau, atrodo, seniai nieko nebegerbi ir nebesupranti, kas iš viso yra valstybė ir kuo ji turi rūpintis, gali tik visiškas cinikas. Toks, kaip R.Žakaitienė, V.Blinkevičiūtė ar jų idėjinis vadas Vyriausybėje G.Kirkilas, tvirtinantis, kad Lietuvoje viskas pinga.

Apie kokią mokytojų nepagarbą valstybei gali kalbėti žmonės, gaunantys kokius keturis kartus didesnį atlyginimą už tuos pačius mokytojus, važinėjantys tarnybiniais automobiliais, sukneles ir kostiumus perkantys už valstybės skiriamas reprezentacines lėšas? Ar jie mano, kad viso to nusipelnė labiau už bet kurį kaimo ar mažo miestelio mokytojo? Ar jie jau tikrai įtikėjo, kad postas, kurį jie laikinai užima, jiems leidžia nebaudžiamai iš visų tyčiotis ir tikėtis, jog taip bus per amžių amžius?

Panašu, jog taip. Bent jau tokias išvadas galima būtų padaryti iš to vadinamojo “susitarimo” dėl pedagogų algų didinimo programos įgyvendinimo.

Šiame “susitarime” numatyta, kad dabartinė valdžia, pirmuosius trejus savo kadencijos metus visiškai ignoravusi mokytojų poreikius, jų atlyginimus didins ne tik šiemet, likus porai mėnesių iki rinkimų, bet ir po to, kai pasibaigs jų kadencija. Tai yra, 2009-2011 metais.

Suprask, jie tikisi, jog valdys Lietuvą ir po šių metų Seimo rinkimų. Aš asmeniškai nebūčiau tuo tikras. Priešingai, viliuosi, kad rinkėjai šių metų rudenį savo balsais parodys, ką jie mano apie dabartinę valdžią ir nušluos ją negrįžtamai.

Tačiau net jeigu taip neatsitiktų ir vadinamasis “susitarimas” būtų įgyvendinamas ir po Seimo rinkimų, jis iš esmės nieko labai nepakeistų. Tik popieriuje ir V.Blinkevičiūtės ar R.Žakaitienės kalbose mokytojų atlyginimų augimas iki 2011 metų atrodo labai įspūdingai 92 procentais.

Tačiau realybė ne tokia graži. Pirmiausia reikia turėti galvoje, kad vidutinis atlyginimas Lietuvoje pastaruosius dvejus metus didėjo apie 20 proc. kasmet ir kad ateityje jis taip pat augs panašiais tempais.

Tai reiškia, kad mokytojų atlyginimai per tuos ketverius “susitarime” numatytus metus padidės vos šiek tiek daugiau nei vidutinis atlyginimas Lietuvoje.

Tai dar paguostų, tačiau bloga naujiena yra ta, kad tuos ketverius metus nuolat didės ir kainos. Pernai jos išaugo 8 proc., šiemet turėtų didėti maždaug tiek pat, vėliau kainų šuoliavimas gali sulėtėti, tačiau bet kuriuo atveju, per ketverius metus jos tikrai padidės ne mažiau kaip 20 procentų.

Susumavus viską išeitų, kad įgyvendinus G.Kirkilo, V.Blinkevičiūtės ir R.Žakaitienės “susitarimą”, mokytojų atlyginimai realiai bus tokie patys, kokie yra šiandien, o patys pedagogai po ketverių metų bus ten pat, kur yra šiandien – skurde ir užribyje.

Todėl gerbiu tuos mokytojus, kurie pagaliau suprato, kad tik jie patys gali pasirūpinti savimi ir nusprendė nebeleisti blinkevičiūtėms, žakaitienėms ir kirkilams iš savęs tyčiotis.

Jei tokių atsiras daugiau, dabartinių valdančiųjų iliuzija apie amžiną valdymą išsisklaidys kaip dūmas.

(Dar neįvertinta)
Loading...