VSD šefas prieš premjerą: jau matėme… ir rezultatą žinome

Pradėsiu nuo labai eretiškos minties: tai, kas vyksta šiandien, man pamažu pradeda priminti 2003 metų rudenį.

Taip, taip, neklystate – šiandieninis puolimas prieš A.Kubilių man darosi panašus į puolimą prieš R.Paksą. Motyvai kiti, priemonės taip pat kitos, tačiau tikslas visiškai tas pats – priversti pasitraukti.

Ir blogiausia, kad, atrodo, jog veikiantieji asmenys tie patys. Tiksliau, gal net ne asmenys, o struktūros.

Tokia šventvagiška mintis man kilo šiandien perskaičius straipsnį portale lrytas.lt.

Kalbant dar tiksliau, minčių sukėlė ne pats straispnis (jį turėjau galimybę dar tada kai jis buvo rašomas), bet jo pavadinimas: 

Valstybės saugumo departamento atkirtis A.Kubiliui – saugumas apie galimas riaušes žinojo ir informavo valdžią

Tai, žinoma, dar ne pažyma apie „grėsmes nacionaliniam saugumui“, tačiau priešprieša akivaizdi. Ir pagrindinis veikiantysis asmuo tas pats kaip ir prieš penkerius metus – VSD vadas.

Tiesa, yra ir skirtumų: R.Paksas pakėlė ranką prieš pačią VSD ir nusprendė M.Laurinkų pakeisti ne A.Pociumi, kaip siūlė pats M.Laurinkus, o svetimkūniu – G.Bagdonu, tuometiniu Krašto apsaugos departamento operatyvinio departamento vadovu. G.Bagdonas tada buvo paskelbtas nepatikimu, nors vėliau tapo ES karinės žvalgybos viršininko pavaduotoju.

A.Kubilius šiandien nekelia rankos prieš VSD, tačiau jis bando reformuoti mokesčių sistemą (tai grėsmės niekam nekelia), nori iššluoti iš ministerijų ten dešimtmečiais sėdinčius ir nežinia kam dirbančius viceministrus, be to, vis dar neaišku, ką jis ketina daryti su Leo LT.

Tai jau rimta ir tai daug kam nepatinka.

Ir čia atsiranda P.Malakauskas – žmogus, galvojantis dešiniuoju pusrutuliu, tačiau buvęs tinkamu kandidatu pakeisti KGB rezervininką A.Pocių, kai Lietuvą valdė socialdemokratai. Esu rašęs apie P.Malakausko skyrimą VSD vadovu ir dar prieš balsuojant dėl jo kandidatūros, neabejojau, kad jis bus paskirtas.

Pagrindinis mano argumentas tada buvo labai paprastas: jis – sistemos dalis. Tos sistemos, kurioje varnas varnui akies nekerta. Šią savo reputaciją P.Malakauskas puikiai patvirtino dirbdamas STT,  taip pat jis elgėsi ir tapęs VSD vadovu. Jis, kaip ir M.Laurinkus, A.Pocius puikiai atliko pagrindinę funkciją – saugoti sistemos paslaptis.

„Draugystė“, „Alita“, „Lietuvos jūrų laivininkystė“, „Mažeikių nafta“, „Leo LT“, „Dujotekana“, „Lietuvos dujų“ privatizavimas, VST ir RST privatizavimo procesai, Kauno termofikacinė elektrinė, V.Pociūno žūtis, nesiliustravę diplomatai – tai tik labai maža dalis viešai žinomų paslapčių. O kur dar tos, apie kurias mes nežinome?

Įsivaizduokite, kad ateina kažkas, kuris pabando praskleisti tą paslapčių šydą…  

O A.Kubilius kaip tik neatsargiai ėmė ir užsiminė, kad gali pabandyti.

Kažkam galėjo pasidaryti labai baisu. Baisu ne tik dėl pinigų, bet galbūt net ir dėl pavojaus ateityje žvelgti į dangų pro grotuotus langus.

Ką daryti? Sprendimas labai paprastas – neleisti „svetimam“ kištis į sistemos darbą, liestis prie jos paslapčių.

O kas yra „svetimas“? 

A.Zuokas? Ne. Nes jis juk vienintelis supranta tautos rūpesčius ir atvira krūtine eina susitikti su tauta, besipiktinančia nauja valdžia.

E.Masiulis? Vargu bau. Jis tik džiaugiasi gavęs ministro postą ir galvoja, kaip socialdemokratus „Lietuvos geležinkeliuose“ pakeisti liberalais.

A.Valinskas? Jis dar tik mokosi…

„Svetimas“ šiandien yra A.Kubilius. Tas, kuris savo neapgalvotomis reformomis skurdina profsąjungų narius ir provokuoja kruvinus policijos susirėmimus su tauta.

Tas, dėl kurio kaltės tauta sausio 16-ąją daužė Seimo langus, nes Vidaus reikalų ministras kartu su policijos generaliniu komisaru nusprendė, kad Lietuva – jokia ne policinė valstybė ir todėl turi leisti siautėti demokratijai, net tada kai ta „demokratija“ siaubia parlamento rūmus.

Tačiau vidaus reikalų ministras, sausio 16 įvykius stebėjęs iš Prahos ir vadovavimą „ne policinės“ valstybės specialiosioms pajėgoms apdairiai pavedęs A.Kubiliaus bendražygei R.Juknevičienei, sugrįžęs giria policiją už gerą darbą ir (sic!) A.Zuoką už drąsą bei tvirtina, kad viskas buvo OK. Taip, kaip ir turėjo būti.

O tuo tarpu aiškėja, kad riaušės buvo planuojamos. Kad kažkokios specialios dujos buvo naudojamos, kad kažkas rusiškai kalbėjo ( o kažkas sako, kad ir trinkelės lyg specialiai parlamento prieigose buvo sukrautos).

Ir čia staiga atsibunda VSD šefas P.Malakauskas. Riaušių išvakarėse viešai aiškinęs, kad neturi jokios informacijos apie planuojamas riaušes ir tik žurnalistui pasufleravus sugebėjęs išspausti, kad VSD agentai dairysis provokacijų mitinge, jis pirmadienį staiga atgauna atmintį ir pareiškia, kad viską žinojo ir viską visiems pasakęs. Tik niekas jo neklausė.

Net jau minėtas VRM ministras, kuris, prieš išvykdamas į Prahą aiškino:

„Intensyvus pasirengimas vyksta jau nuo antradienio. Mokomės iš Rygos pamokų. Informacija surinkta ir apibendrinta, priimti reikiami sprendimai. Manau, viešasis saugumas bus užtikrintas“

Niekas šiandien nepaklausia ministro ir VSD vadovo, ar Seimo langų daužymas atitiko priimtus sprendimus. Ar plygalių mėtymas į policininkus gali būti įvertintas kaip viešojo saugumo užtikrinimas?

Tačiau kažkodėl yra labai daug norinčių paklausti, ar A.Kubilius negalvoja atsistatydinti. Nors jis nei policijai vadovauja, nei saugumo agentus valdo.

Net pats jo ekselencija prezidentas staiga sugalvoja A.Kubiliaus paklausti, ką darys valdžia, kad mažėtų įtampa visuomenėje. Kaip čia neprisiminsi A.Mamontovo:

Atsibusk jau…
Atsipeikėk iš svetimo sapno,
Ar jauti – akmuo tau ant kaklo…

…Grįžtant atgal į penkerių metų senumo įvykius galiu tik pastebėti, kad pirmiausia ir R.Paksui buvo siūloma atsistatydinti… Kas vyko po to, tikiuosi dar prisimename.

A.Kubiliui apkaltos taip lengvai surengti nepavyks.

Todėl reikia jį įtikinti,kad pasitrauktų pats. Kad sumažintų įtampą visuomenėje…

Ir visai tikėtina, kad tai gali pavykti, nes A.Kubilius jau pačioje pradžioje pats sau surišo rankas rinkdamasis koalicijos partnerius, kurie jį jau šiandien išduoda.

Todėl jis šiandien negali nei atleisti nekompetetingo ministro, nei siūlyti atleisti tokio paties policijos komisaro, ką jau kalbėti apie patį VSD šefą, kuris atvirai veikia prieš premjerą.

O pradėti A.Kubliui reikėtų būtent nuo pastarojo, nes priešingu atveju viskas tikriausiai baigsis taip pat, kaip R.Paksui.

Ir viskas grįš į savo vietas.

(25 balsų, vidurkis: 4,36 iš 5)
Loading...