V.Ušackas planuoja ateitį?

Laidotuvės su trispalvėmis Kaune ir A.Valinsko klounada praėjusią savaitę užgožė visus kitus daugiau ar mažiau reikšmingus įvykius Lietuvoje. Tarp jų – ir vieną, galintį turėti reikšmės Lietuvos politinės sistemos raidai po kelerių metų.

Turiu galvoje buvusio užsienio reikalų ministro V.Ušacko, neseniai tapusio speciliuoju ES įgaliotiniu Afganistane, sprendimą tapti valdančiosios Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos nariu.

Iš pirmo žvilgsnio, toks V.Ušacko žingsnis gali atrodyti nelabai logiškas. Kam po daugiau nei 20 metų nepartinės diplomatinės tarnybos susisieti su viena iš partijų, kuri dar šiuo metu anaiptol nėra pati populiariausia? Juo labiau kam tai daryti dabar, kai ketveriems metams išvyksti dirbti į Afganistaną?

V.Ušackas aiškina, kad į TS-LKD gretas jis stoja „tikėdamas geresne Lietuva ir norėdamas prisidėti prie jos kūrimo“. Skamba gražiai, tačiau nelabai įtikinamai: tikėti geresne Lietuva būnant Afganistane nėra sunku, tačiau prisidėti prie jos kūrimo gali būti šiek tiek sudėtinga, jei geresnės Lietuvos kūrimą supranti ne vien kaip pergalę prieš talibus ir demokratijos Afganistane įtvirtinimą.

Šandien V.Ušacko išsakomi argumentai būtų skambėję kur kas įtikinamiau, jei iš buvusio užsienio reikalų ministro lūpų būtų pasigirdę 2008-ųjų pabaigoje, kai V.Ušackas nusprendė dirbti A.Kubiliaus vadovaujamoje vyriausybėje.

Bet tada tų argumentų nereikėjo, nes V.Ušackas, nors ir būdamas nepartinis, ir taip jautėsi pakankamai stipriai. Be to, nors ir deleguotas į ministrų kabinetą TS-LKD, jis vis dėlto išsaugojo turėtą profesionalaus karjeros diplomato reputaciją, tam tikra prasme liko politikos nuošalėje ir aiškiai nesusisiejo nė su viena politine jėga. Tai V.Ušackui  galėjo padėti išsaugoti galimybę likti ministro poste jei A.Kubiliaus vyriausybei būtų nepasisekę suvaldyti situacijos ir ji būtų griuvusi.

Tokios, tegul ir mažos ir nepatikimos garantijos V.Ušackui reikėjo, nes sutikdamas tapti ministru jis rizikavo visu savo dviejų dešimtmečių įdirbiu Užsienio reikalų ministerijoje. Kartu – ir visa iki tol buvusia karjera, kuri, reikia pripažinti, tikrai buvo įspūdinga. Darbas Vašingtone ir Londone yra kiekvieno diplomato svajonė ir V.Ušackas tas svajones jau buvo įgyvendinęs. Vienintelis postas, kurio teoriškai jis dar galėjo siekti tęsdamas profesionalaus diplomato karjerą, galėjo būti ambasada Maskvoje, tačiau gali būti, kad ši vieta V.Ušacko nedomino.  Ne dėl to, kad Maskvoje būtų mažai darbo, bet todėl, kad V.Ušackas visada mėgo, kad jo darbai būtų matomi. Na, bent jau per krepšinio, teniso ar golfo turnyrus.

Niekam ne paslaptis, kad V.Ušackui darbas sekėsi ir jis buvo matomas. Gerai matomas, jei turėsime galvoje, kad dirbo ne Lietuvoje ir kad savo įvaizdį kūrė vien asmeninėmis pastangomis, nenaudodamas jokių partinių resursų.

Ne paslaptis ir tai, kad artėjant Prezidento rinkimams, kai dar nebuvo aišku, ar juose dalyvaus D.Grybauskaitė, V.Ušacko kandidatūra buvo tarp tų, kurias kaip savo svarstė konservatoriai.

D.Grybauskaitei pasakius „taip“, intrigos nebeliko ir bene pirmą kartą politikų suvedžiotam V.Ušackui teko keisti planus bei kaip kompensaciją priimti pasiūlytą užsienio reikalų ministro postą. Teoriškai tai reiškė aukščiausią tašką jo diplomatinėje karjeroje, o realiame gyvenime – anksčiau ar vėliau ateisiančią tos karjeros pabaigą. Bent jau Lietuvoje.

Pabaiga atėjo tikriausiai gerokai anksčiau nei pats V.Ušackas tikėjosi. Kartu taip pat netikėtai atėjo ir laikinas išsigelbėjimas – postas Afganistane. Laikinas karjeros Lietuvoje prasme, nes galima beveik neabejoti, kad norėdamas tęsti tarptautinę karjerą, po ketverių Afganistane praleistų metų V.Ušackas be didesnio vargo galėtų užimti daugiau ar mažiau reikšmingas, tačiau ramų gyvenimą garantuojančias, pareigas kokioje nors tarptautinėje institucijoje.

Žinoma, jei to pats norėtų. Tačiau jo pareiškimas apie norą kurti geresnę Lietuvą kartu su konservatoriais lyg ir liudija ką kitą. Panašu, kad V.Ušackas karjerą tęsti nori Lietuvoje ir panašu, kad savo ilgamečio įdirbio jis visai neketina nurašyti į nuostolius.

Kaip politikas jis dar labai jaunas ir per kitus prezidento irnkimus bus vos 50-ies. Jo biografija – švari, jokiuose skandaluose jo pavardė neminima, o pašalinimas iš ministro posto, palankiai susiklosčius aplinkybėms, gali net tapti privalumu.

Lietuvos žiniasklaida V.Ušacką mėgsta, ir jei jam artimiausius kelerius metus nebus progos pasireikšti kaip politikui, gražaus gyvenimo, stiliaus ar kulinarijos laidos jo tikrai neužmirš, ypač jei kas nors to paprašys. Jose V.Ušackas taip pat atrodo labai gerai – tuo visai neseniai jau buvo galima įsitikinti.

Dar vienas V.Ušacko privalumas, jei jis galvoja apie politiko karjerą Lietuvoje, yra konservatorių partija. Ne, visai ne todėl, kad ji ėmėsi mokesčių reformos ir verčia vargšus Lietuvos piliečius mokėti mokesčius, kurių nereikalavo mokėti prieš tai aštuonerius metus valdę socialdemokratai.

Konservatorių partija V.Ušackui palanki tuo, kad joje iš esmės nėra veidų. Tokių, kuriuos kaip vėliavą galima pasiūlyti rinkėjams per Seimo ir prezidento rinkimus. Nebuvo vakar, nėra šiandien ir kol kas nepanašu, kad atsiras per artimiausius porą ar trejetą metų. I.Degutienė, J.Razma jau nebetiks, M.Adomėnas, panašu, savo šanso neišnaudojo, vienintelė R.Juknevičienė galbūt dar galėtų pretenduoti suvilioti rinkėjus, tačiau ar ji tam ryšis?

V.Ušackui ryžto eiti pirmyn niekada netrūko. Jo sprendimas tapti konservatoriumi dar kartą tai parodo.

Kita vertus, buvęs užsienio reikalų ministras, priešingai nei koks A.Valinskas,  niekada nedaužė galva sienos, jei ta siena būdavo storesnė nei galva.

Lietuvos patirtis rodo, kad rinkėjams per prezidento rinkimus labai patinka nauji, ir pastaruoju metu bent jau Vilniuje negyvenę žmonės. Nesvarbu iš kur jie būtų – Šiaulių, Briuselio ar, pavyzdžiui, Kabulo. Svarbu, kad nedalyvavęs visose blogybėse, dėl kurių kalta valdžia.

Beje, nauji žmonės Lietuvos rinkėjams patinka ne tik per Prezidento rinkimus. Jaunas, gražus, valdžioje nebuvęs ir dar  blogos valdžios nuskriaustas potencialus kandidatas į premjerus rinkėjus taip pat gali suviluioti ne mažiau nei klounas iš televizijos ekrano.

(16 balsų, vidurkis: 4,50 iš 5)
Loading...
 • WU

  Perskaičius šį straipsnį, pirminė mintis, kad ir Jūs ruošiatės artėjantiems prezidento rinkimams. Na bet čia tik pirmoji, kvaila šovusi į galvą, Jūs gi apžvalgininkas.

  • mielas WU, jūs visiškai teisus. Aš visada ruošiuosi rinkimams. Visiems – ir prezidento, ir Seimo, ir savivaldybių. Tad ir tiems, kurie bus, taip pat ruošiuosi.

 • Rolandas

  WU, tikrai, kad ta tavo mintis netikusi.Tiesiog Artūras padėliojo savo mintis, įžvalgas vieno politinio veikėjo atžvilgiu.

  • WU

   Atsiprašau.

  • WU

   P.S. jau matau, kad yra klaidingai interpretuojama, sakydamas ruošiasi rinkimams neturėjau minties tiesiogiai apie kandidatavimą. Pasiruošimas gali būti gerokai platesnis ir toli gražu nebūtinai turi pats kandidatuoti.

 • ledynmečio voverė

  R. Rastauskienę jau senokai yra vedęs Z. Juknevičius… :) Tiesa ta, jog minėta ponia pavardes keitė kaip niekas kitas dažnai, bet vertėtų pataisyti: dabar ji – Rasa Juknevičienė.

  • vovere, jūs teisi, taisausi.

  • max

   vovere, o kokias kitas Rasos pavardes dar žinote?

   • ledynmečio voverė

    Urbonaitė. :) Bet garantuoju – prieš tapdama Rastauskiene, televizoriaus ekrane Sąjūdžio laikais ji šmėžavo lyg ir kažkokia kita vyro pavarde pasivadinusi. Matyt, mėgėja ištekėti. Gal kas prisimins?

 • Mantoske

  Aš irgi girdžiu nuomonių, kad Račas ruošiasi kandidatuoti :).

  Tai ar ruošiatės, Artūrai? Gal ir subalsuotume teisingai?

 • max

  Apskritai nelabai norėčiau sutikti ARačo įžvalgomis. Mano supratimu , politinė logika lyg ir diktuotų Ušackui stotį į , sakysime, kad ir socdemų, ar TT , galiausiai svarščiko chebrą (partijomis tai sunku pavadinti). Galų gale, išlaukus momemtą, kurti savo (pvz apsčiai). Taigi visi(?) puikiai supranta, kad sekančioj kadensijoj konservatoriai kapitaliai sėdės ant opozicijos suolo.

 • Fredis*

  Pirmoji pastebėjo ir parašė tekstą A.Maldeikienė, kad V.Ušackas yra potencialus kandidatas į Prezidentus, tik ji stebėdama politiko kalbą Palangos seminare prognozavo žymiai ankstesnį kandidatavimą.
  A.Račas įdomiai susuko tekstą teigdamas, kad partijoje, į kurią įstojo V.Ušackas, nematyti „veidų“ ir čia pat suminėjo keturis.
  Kitose partijose išvis tik keturi ir dar mažiau veidai. Tik kopūstai vietoj galvų.

 • Fredis*
 • gied

  Konservatorių partijos lyderiai – tai atskirų jų „flangų“ lyderiai, ir nė vieno iš jų kandidatūra netenkins kitų flangų. Todėl žmogus iš šalies gali būti labai patrauklus. Ir konservatoriams labai reikia žmogaus, kuris suderintu vidinius partijos nesutarimus, kurie išryškėjo balsuojant dėl pavardžių, arba vykdant susitarimus su koalicijos partneriais.

 • bekelniu

  Kalbant apie partijas, man visai malonu būtų matyti ir visom keturiom būčiau už, jei pvz. A.Račas, T.Dapkus, V.Valentinavičius ir K.Girnius kurtų bendrą projektą, o dar geriau kiekvienas atskirai po partiją. Ir seimas atsinaujintu, būtų pakeista nemažai surudijusių detalių. Nebent ponai bijo paskiau tapti jų pačių kritikuojamais personažais.

  • max

   … kaip tai acitiko su Valinsku. Labai lengva iš šalies patarinėti , kaip reikėtų sodinti runkelius, žaisti kašę ar gydyti ligonius. Teoriškai arklys praktiškai neveža, sako žemaičiai.

 • povilas

  Logiškai mastant tokie neprisidirbe politikai galėtu kurti „švaria“ partija žmonėm tikrai patiktų ir galbūt turėtume normalia valdžia.

 • tikrai taip, Ušacko žingsnį išvertus į lietuvių kalbą ir gauname tai, kas šiame įraše surašyta. galbūt papildyčiau, jog naujasis kandidatas į LRP šiek tiek skuba – ir kad tokios TS-LKD vietos neužimtų kažkas kitas, ir kad žaidžia truputį va-bank. nes iki rinkimų dar gerokas laiko tarpas, politinio palankumo švytuoklė gali nusvyruoti į visiškai kitą pusę

 • Valdas

  Man tai atrodo sąžiningas veiksmas. „Legalizavosi“, taip sakant:)Nejau kas nors galėjo pagalvot, kad jis nepartinis ne pagal teisinę būklę, bet pagal mąstymo „dešiniuoju pusrutuliu“ funkciją?

 • Smilga

  Grybauskaitė gera Prezidentė, …ir Ušackas rimtas kandidatas (tik, nepatiktų jeigu kokios valstybininkų „uodegos“ temptusi). Laikas parodys.
  Su Kultūros ministrais blogiau sekasi…:)))

 • Nemanau, kad Ušacko sprendimai turės kokios nors reikšmės politinės sistemos raidai, nes sistemos raidai reikšmės turėtų sisteminiai pokyčiai, kurių nė vienas nepriklauso nuo Ušacko. Jo paties karjerai – gal tas įstojimas ir svarbus, nors irgi abejotina. Jei tęsis tai, kas yra dabar, konservatoriai triuškinamai pralaimės sekančius rinkimus, todėl net ir labai gražus veidas nieko nepadės.

 • A.G.

  Pamenu, kaip, – dar iš greičio, – 1989 metais, ne vienas įstojo į komunistų partiją (tuomet jau ji gal ir persivadijusi buvo).
  Mat iki tol, ITD ir jiems prilygstantys (kultūros veikėjai ir pan.), tokios galimybės beveik neturėjo, – juk norinčiam tapti komunistu tuomet jiems reikėjo atstovėti labai didelės eilės (vienas toks laukdavo, kol apie 10 suagituodavo darbininkų ir kolūkiečių… o tų niekaip suagituoti gi nepavykdavo, o santykis lygtai turėjo būti nepažeistas partijoje – 1:10).
  Bet kas sulaukdavo tos eilės, – karjierą užsitikrindavo jau iki grabo lentos… tad kai dingo eilės, tai tos avelės ir… apsidžiaugę, net neapsidairę…

  Šis atvejis netapatus minėtajam blogo šeimininko, nei iš tolo, – tik šia proga prisiminiau anuos avinėlius… juk tuomet ir ponas G. (iki šiol Lietuvos ekonomistų vadas) apsidžiaugęs lakstė po komunistų (tuomet jau jie gal ir kitaip vadinosi) suvažiavimo salę, kai tapo tų persikrikštijusių komunistų vado pavaduotoju, kad iš to džiaugsmo ir portfeliuką kažkur salėje pametė (- tie vaizdeliai dar ir dabar stovi akyse, iš TV rodyto reportažo… – siaubiakas kažkoks…).

  Na matyt pribręs laikas, kai ne dėl gamybinės karjieros vaikinai ir merginos stos į partijas, – o tarnauti Tėvynei. Sakykime šiandien aprašytasis, – ir yra būtent toks…

 • nerijus

  Įtarimas ( WU pastebėjimas ), kad ruošiamasi ateinantiems prezidento rinkimams. Žinant, kad Ušackas populiarus, o TS- LKD neturi RIMTO kandidato ( beje, jo neturi nei viena partija ), tai Ušackas būtų rimtas konkurentas Grybauskaitei, Mazuroniui ir Butkevičiui…

  Roges ruošk vasarą…

 • mdxacuk

  Vis dėlto koks pragaištingas yra elitinių-miestelėniškų jubiliejinių baliuškų poveikis, jei netgi tautos protas, sąžinė ir garbė nepajėgia žmogaus elgesy įžiūrėt jokios kilnesnės motyvacijos, išskyrus skūrinius interesus. Kodėl Ušackas negalėtų stoti į partiją iš idėjinių paskatų? Pasakykit jūs man, kokios ilgalaikės naudos miestelėnišku supratimu galėjo tikėtis, pavyzdžiui, Valentinavičius, eidamas dirbti pas Kubilių? Kodėl negalėtų būti daugiau panašių žmonių? Net jei Ušackas planuotų taip toli į priekį, ir tai toks scenarijus atrodo labai rizikingas ir neracionalus. Nes visų pirma labai tikėtina, kad Grybauskaitė bandys kandidatuoti antrai kadencijai. Ir, tikėtina, turės nemažai forų bet kurio kito kandidato atžvilgiu. Ką tuomet daryti Ušackui? Ieškoti rezervinio posto ES ir toliau laukti savo eilės? Gal kas nors ir norėtų padaryti Ušacką partijos veidu kaip pamainą Kubiliui. Bet tam tikriausiai nepakaks rodytis kulinarinėse laidose. Reikia nuolat sukiotis partijos koridoriuose, ką nelengva padaryti nuolat sėdint Afganistane. Be to, partija kažin ar norės lenvabūdiškai pakartoti parašiutu nuleisto Pakso atvejį. Be to, žinant miestelėnų požiūrį į partijas ir partinius kandidatus, būtų kur kas racionaliau atsitupėti kur nors šalia „veidų neturinčios“ partijos iki lemiamo momento, o paskui veikti pagal aplinkybes. Nebent Ušackas bijo, kad jo vietos neužimtų Valentinavičius. Kuris mano skoniu būtų geresnis kandidatas į Prezidentus už Ušacką ir kurį būtų nepalyginamai lengviau išsukti tiek su partijos pagalba, tiek ir be jos.

  • nerijus

   Grybauskaitė ir iš „tremties“ tapo prezidente.
   Tai natūralu, nes niekas apie tave nieko nežino arba žino minimaliai. Nesi kiekvieną dieną „skalbiamas“ kakadu ar gaivenių su krivickais…

 • Regis

  Jeigu apie tas laidotuves su trispalvėmis, iš šiandien girdėto pokalbio (patiko): o tu nebijai mirtinai užspringti kur nors laukuose prisigėręs? ne, nebijau, aš alkoholio nevartoju…

 • johnis

  Kazkaip prisiminiau dar pacio Raco siulyta kazkokia pasakecia apie daug kandidatu dar pries rinkimus prezidento parasyta kazkieno….. Tik pamenu ten jog Usackas kazkaip kandidatavo bet jam bo tai Zingeris asila pakiso joti i Jaruzale(vilniu) bile asilas padveso…..bet kazkaip ten gerai mintis buvo isrutuliuota. Nerandu to texto……

 • protezas

  Įspūdingas rašinys. Ir kalbu ne apie rašinio herojų, kurį galima mėgti arba – ne, kalbu ne apie paties Artūro vertinimus, su kuriais galima sutikti arba – nelabai.
  Labiausiai šiame įraše imponuoja stiliaus lengvumas ir teksto vientisumas, leidžiantis visą publikaciją „praryti“ vienu atsikvėpimu. Tokius tekstus kartais rašo įkvėpimo pagautas Rytas Staselis, retkarčiais – Aurelijus Katkevičius, be niekada mūsų tariamų grandų – Lietuvos Ryto, Lietuvos žinių, Alfa.lt ar Bernardinai.lt – apžvalgininkai. O gaila…
  Regis, ilgoka Račo blogo tyla pačiam autoriui išėjo į naudą. Prašyčiau dažniau palepinti savo skaitytojus tokia minties kokybe – dabar mes žinome, kaip gerai Jūs, Artūrai, galite.. :)

 • Debas

  As iskart po to, kai jis buvo paskirtas i Afganistana, pagalvojau, kad kitas zingsnis – i prezidentus! Beje, jei butu Grybauskaite vs Usackas, balsuociau uz ji…

 • Karolis Jachimavičius

  Geras. Lol per už galvą storesnę sieną. :)

 • G.

  Straipsnį perskaičiau vienu ūpu. Super!
  Beto, kažkaip pasigendu mūsų prezidentės užsienio politikoje..
  Atrodo Ušackas joje daug stipresnis :)

 • As jau prie kelias dienas rasiau kazkur komentare, kad konservatoriai neturi asmenybiu ir charizmatisku politiku (isskyrus profesoriu) be to jaunu kurie netolimoje ateityje galetu pretenduoti i prezidentus.
  U*sackas gudri lape, tai matytdamas ir prisijunge prie konservatoriu. Mano galva Usackas nera jau toks be nuodemes politikas. Jis priklauso tam paciam valstybininku klanui, kurio statytinis buvo Adamkus ir premjieras AMB. Mes zinome kaip Lietuvoje suvesejo kurupcija „marionetes Adamso“ valdymo metais.

  • Valentinas

   „Mes zinome kaip Lietuvoje suvesejo kurupcija “marionetes Adamso” valdymo metais.“
   Teiginys, švelniai tariant, reikalauja bent jau papasakojimo kas Lietuvoje dėjosi prie Brazausko.