Užsienio reikalų ministerija atsako „austrui“

Šiandien gavau Užsienio reikalų ministro A.Ažubalio pasirašytą laišką dėl šiame tinklaraštyje komentuojančio asmens, naudojančio „austro“ slapyvardį, paskelbtos informacijos.

Esu dėkingas  Užsienio reikalų ministerijai ir asmeniškai ministrui A.Ažubaliui už reakciją ir išsamų paaiškinimą.

Tikiuosi, kad tinkamai, kaip dera sąmoningam piliečiui, sureaguos ir komentatorius austras.

*******************************************************************************************************

LIETUVOS RESPUBLIKOS UŽSIENIO REIKALŲ MINISTERIJA

Artūrui Račui

2011-02-25
Į 2011-01-06

DĖL TINKLARASCIO KOMENTATORIAUS APKALTINTŲ URM DARBUOTOJŲ

Dėkoju už atkreiptą dėmesį į Jūsų tinklaraščio komentaruose paskelbtą informaciją apie Užsienio reikalų ministerijos esamų ir buvusių darbuotojų galimai neteisėtą veiką. Jūsų pateiktai informacijai patikrinti ministerija sudarė komisiją, taip pat dėl šios informacijos kreipėmės j Specialiųjų tyrimų tarnybą ir Muitinės departamentą prie Finansų ministerijos.

Pranešame, kad du Jūsų atsiųstame sąraše minimi asmenys yra atleisti iš pareigų Užsienio reikalų ministerijoje būtent po to, kai 2008 m. Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnų buvo sulaikyti ir nubausti administracine tvarka. Dėl dar vieno sąraše esančio ministerijos darbuotojo, gavus anksčiau nežinotos informacijos iš Muitinės departamento, pradėtas tarnybinis patikrinimas. Muitinės departamento bus prašoma pateikti turimą papildomą medžiagą. Savo kompetencijos ribose veiksmus atlieka ir Valstybės saugumo departamentas.

Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnai vykdė ir dalies kitų Jūsų atsiųstoje informacijoje minimų asmenų tikrinimus, tačiau daugiau jokių pažeidimų nebuvo nustatyta. Taigi tinklaraštyje pareikšti kaltinimai grupei Kaliningrado tranzito schemos įgyvendinime dalyvaujančių pareigūnų neturi pagrindo. Taip pat norėčiau pastebėti, kad nustatyti pavieniai atvejai nesuteikia pagrindo daryti išvadų apie sisteminius pažeidimus.

Leiskite pabrėžti, kad ne tik Lietuvos, bet ir ES bei užsienio valstybių institucijų vertinimu, Užsienio reikalų ministerijos ir kitų atsakingų institucijų pastangomis sukurta specialioji Kaliningrado tranzito schema daugeliu atvejų veikia nepriekaištingai. Atranka į specialiuosius kurjerius yra vieša ir vykdoma siekiant atrinkti geriausiai šiam darbui tinkamus kandidatus.

Į pasitaikančius šios schemos įgyvendinime dalyvaujančių pareigūnų nusižengimus ministerija reagavo, reaguoja ir reaguos principingai. Todėl būčiau labai dėkingas, jeigu Jūsų tinklaraštyje šią informaciją paskelbęs asmuo galėtų pateikti papildomos medžiagos, liudijančios apie galimai neteisėtą Kaliningrado tranzito schemą įgyvendinančių pareigūnų veiką.

Nebūdama operatyvinės veiklos subjektu, Užsienio reikalų ministerija negali tikrinimų atklikti savarankiškai, todėl savo ruožtu kreipėsi į Muitinės departamentą, prašydama sustiprinti Kaliningrado tranzito schemą įgyvendinančių asmenų kontrolę. Šiems darbuotojams taip pat bus surengtas papildomas instruktažas.

Ministras

Audronius Ažubalis

(4 balsų, vidurkis: 4,25 iš 5)
Loading...
 • o vau… Audroniau, sudarykite kitą komisiją…

 • nesvarbu

  Gal ir esu kvailys,turintis teksto supratimo/suvokimo problemų, tačiau aš beveik nieko čia nesupratau.

  • nesvarbu

   Vėliau gal pabandysiu atlikti šio ciniško, atvirai biurokratinio atsirašymo rašto teksto analizę.

  • Valentinas

   Ažubalis sako, kad du iš Austro nurodytų jau atleisti bet nelabai aišku už ką. Jie tarsi ir kažkuo nusikalto, bet neaišku ar tuo, kuo juos kaltino Austras.
   Kiti gi, nekalti, nes dabar niekas nepatikrsins ką jie vežė atgaline data. Laiko mašinos niekas neišrado (ir ačiū dievui, nes Austras mums atgabentų Marksą iš pragaro), todėl žinoti ką jie vežė, o ko nevežė neįmanoma. Austro skundo teigiamas efektas bus toks, kad minėtieji asmenys yra politiškai sukompromituoti ir galimai, kurį laiką susilaikys nuo panašių veikų veikimo jei jie vis dėl to tai darė. Jie jie to nedarė, tai noras tai daryti dar labiau sumažės.

   • Fredis*

    „Jie jie to nedarė, tai noras tai daryti dar labiau sumažės“.
    Valentinas
    Matyt svarbiausia gyvenime žinoti ko nori ir nebūtinai atkakliai siekti įgyvendinti savo norus, nes gali būti sudaryta Komisija išsiaiškinti ar norai, kėslai ir ketinimai nėra visuomenei pavojingi.

 • Modestas

  Ir tiek rašybos klaidų ministro tekste… Pfff gėda.

 • Šamanas

  Pilnai sutinku su gerb. Raču pozicija, kad Austras (kaip ir ministras D. Kreivys) gali būti įtartas nusikaltimo įvykdymu, nes sužinojęs apie galimai nusikalstamą veiką pareiškimo/pažymos (būtinai su parašu) kompetetingoms institucijoms nenunešė, t.y. slėpė galimą nusikaltimo faktą.

 • labai įdomios datos – austras rašė pernai spalio 26 dieną. atsakymas atėjo po 4 (!?) mėnesių.

  atleiskit, nesu daug susidūręs su valdininkais. čia normalūs jų darbo tempai? tiesa, nelabai aišku kada informaciją valdinikams perdavė Artūras Račas…

 • nesvarbu

  Neaišku, kaip tokie URM rašto teiginiai:

  „Pranešame, kad du Jūsų atsiųstame sąraše minimi asmenys yra atleisti iš pareigų URM […]. Dėl dar vieno sąraše esančio ministerijos darbuotojo, gavus anksčiau nežinotos informacijos iš MD, pradėtas tarnybinis patikrinimas. MD bus prašoma pateikti turimą papildomą medžiagą. Savo kompetencijos ribose veiksmus atlieka ir VSD.“

  ir

  „URM […] kreipėsi į MD, prašydama sustiprinti Kaliningrado tranzito schemą įgyvendinančių asmenų kontrolę. Šiems darbuotojams taip pat bus surengtas papildomas instruktažas.“

  su šiuo esminiu, tačiau nelogišku, prieštaringu teiginiu:

  „Taigi tinklaraštyje pareikšti kaltinimai grupei Kaliningrado tranzito schemos įgyvendinime dalyvaujančių pareigūnų NETURI PAGRINDO…!!“

  • romas

   Jei kaltinimai turi pagrindo, keista, kad neatleidžia iš darbo.

 • nesvarbu

  Dar kartą. Neaišku, kaip tokie URM rašto teiginiai:

  “Pranešame, kad du Jūsų atsiųstame sąraše minimi asmenys yra atleisti iš pareigų URM […]. Dėl dar vieno sąraše esančio ministerijos darbuotojo, gavus anksčiau nežinotos informacijos iš MD, pradėtas tarnybinis patikrinimas. MD bus prašoma pateikti turimą papildomą medžiagą. Savo kompetencijos ribose veiksmus atlieka ir VSD.”

  ir

  “URM […] kreipėsi į MD, prašydama sustiprinti Kaliningrado tranzito schemą įgyvendinančių asmenų kontrolę. Šiems darbuotojams taip pat bus surengtas papildomas instruktažas.”

  koreliuoja su šiuo esminiu, tačiau nelogišku, prieštaringu teiginiu:

  “Taigi tinklaraštyje pareikšti kaltinimai grupei Kaliningrado tranzito schemos įgyvendinime dalyvaujančių pareigūnų NETURI PAGRINDO…!!”

  • WU

   O ko tu tikėjaisi? :)

 • Romualdas

  Na kartais su ponu Artūru ir nesutinku, kartais mane piktina jo išsakomos mintys šiame bloge, bet tikrai šiuo atveju jis tikrai nusipelno didžiausios pagarbos, įrodymas kad „kažką galima pasiekti“.

 • J. naivusis

  Nors įvykių chronologija truputį keistoka, bravo Austrui ir A.Račui!
  Pernelyg lengvą gyvenimą už mokesčių mokėtojų pinigėlius URM susikūrė.

  Koktu buvo vasarą žiūrėti rusų TV, kur norėję nuo smogo ištrukti maskvėnai aiškino, kad jiems lengviau JAV vizą gaut nei mūsų. Tūkstančiai vien dėl to nesugebėjo atvykti prie Baltijos.

  • Kęstutis

   Daugiau žiūrėk ir tikėk rusų TV, tada tikrai protingas būsi kaip Lukašenka.

   • J. naivusis

    Nustebinote. Rimtai.

    • O be Lietuvos – rusijoje nera daugiau nei vienos Sengeno salies atstovybes?!

 • Erikas

  „Todėl būčiau labai dėkingas, jeigu Jūsų tinklaraštyje šią informaciją paskelbęs asmuo galėtų pateikti papildomos medžiagos, liudijančios apie galimai neteisėtą Kaliningrado tranzito schemą įgyvendinančių pareigūnų veiką.“

  Sudaryta komisija, kreiptasi į STT, MD, VSD.
  Ir štai, po 4 mėnesių nuspręsta:

  1- parašyti laišką A.Račui
  2- tikėtis, kad jis jį publikuos savo tinklaraštyje
  3- viltis, kad „austras“ įrašą perskaitys.
  4- tikėtis, kad „austras“ pateiks papildomą medžiagą A.Račui
  5- naiviai viltis, kad iki to laiko „austras“ nebus išdundukintas ir jo IP dar nebus blokuojamas racas.lt
  6- pasodinti prie monitorių spec. agentus, kurie trimis pamainomis tikrintų A.Račo blogą, bijodami praleisti „austro paliudijimus“

  • Fredis*

   7. spec. agentai per ilgą trimis pamainomis, trimis eilėmis lindėjimą tinklaraštyje pamilsta Valentiną ir užmiršta savo pirminį tikslą – „austro“ liudijimų sekimą. Užmezgamas kontaktas su Valentinu, jam išnuomojama kompiuterinė technika ir konspiracinis butas.

   • Valentinas

    Gal konspiraciniame bute lauktų agentės?

  • mast

   Ką tam laiške reiškia 2011-11-06 data? Gal Artūras tik tada išsiuntė paklausimą.

 • briedis

  is esmes siame raste pasakyta tik tiek: geriau tas jusu austras butu patylejes, nes pridare mums nepatogumu. visa kita- biurokratinio dialekto bruzgynai.

  • Mazepa

   O gal tas Austras pats prisidirbo, o dabar kersija ministerijai..?

   • austras

    O gal tas „austras“ tiesiog pranešė tai, ką žino… Ir ko visai nenorėtų žinoti URM vadovybė.

 • URM jau nestebina

  ziurint i datas URM pazeidzia istatymus kurie sako kad atsakyti reikia per 28 kalendorines dienas ir ta jei reikia rinkti informacija. atsake i sausio 6 d. laiska tik vasario 25 d. taigi jau turetu pradeti dar viena tarnybini patikrinima, kuris turetu logiskai baigtis ispejimu atsakymo rengejui (jei toj istaigoje butu idiegta bent sokia tokia vadybos sistema).
  bet cia juk URM, jie netgi kaliningrado tranzito schema priskyre sau, nors bet kuris laikrastis tuometu rase apie spec. delegacija vadovaujama Seimo nario G. Kirkilo. betgi tik URM turi etatini istorika, kuris tikriausiai ir raso istorija pagal URM :)
  URM yra URM, juk 20 diplomatu spec. pavedimams daugiau nieks neturi..o tai kokie 20x6000ltx12 men.=1,44 mln. beveik tiek kiek truko pernai vasara konsulatams, kad koks 10000 baltarusiu ir rusu atvyktu atostogauti i lietuva. siemet tam jau paprase 3 mln. :) apetitas auga bevelgant. tu spec diplomatu nepamazejo, telieka sulaukti ar vasara baltarusijoje ir rusijoje prie konsuliniu neliks eiliu… lazinuosi is ballantanes viskio, kad vasara bus eiles,o URM’as vel vergs kad truksta zmoniu ir net vairuotojai dirba konsulais :)

 • Tamosius

  4 menesius „vyko“ tyrimas, o dabar praso papildomos info? O anksciau nereikejo? Gudru.

  Todėl būčiau labai dėkingas, jeigu Jūsų tinklaraštyje šią informaciją paskelbęs asmuo galėtų pateikti papildomos medžiagos, liudijančios apie galimai neteisėtą Kaliningrado tranzito schemą įgyvendinančių pareigūnų veiką.

 • austras

  Gerbiamas Artūrai, pirmiausia norėčiau Jums padėkoti už parodytą iniciatyvą ir LR URM nusiųstą laišką (taip Jūs išpildėte savo pažadą, kurio galėjote ir neduoti). Minėtų, su kontrabanda susijusių asmenų sąrašą pateikiau ginčo metu, kuomet diskutavome apie kontrabandininkę turgaus bobutę, teismo nubaustą 20 000 litų bauda. Tai yra teisiog man žinomas URM sistemoje dirbančių (buvusių ar esamų) kontrabandininkų sąrašas. Esu tikras, kad visi mano paminėti pareigūnai, naudodamiesi diplomatiniu imunitetu, didesniu ar mažesniu mastu prisidėjo prie kontrabandos vežimo. Tai galiu Jums patvirtinti dar kartą. Tačiau, deja, tik Jums. Nes būtent Jumis, pirmiausia, kaip padoriu žmogumi aš pasitikiu. Galiu pasitikėti pavieniais padoriais žmonėmis, bet ne Lietuvos Respublika, nes manau, kad joje klesti korupcinė sistema. Juo labiau aš nepasitikiu LR URM, bei jos pateiktu atsakymu, kuriame pabrėžiama, kad „Lietuvos, bet ir ES bei užsienio valstybių institucijų vertinimu, Užsienio reikalų ministerijos ir kitų atsakingų institucijų pastangomis sukurta specialioji Kaliningrado tranzito schema daugeliu atvejų veikia nepriekaištingai“, kadangi šie vertinimai neatitinka (neatitiko) tikrovės. Taip pat nesutinku su teiginiu, jog „nustatyti pavieniai atvejai nesuteikia pagrindo daryti išvadų apie sisteminius pažeidimus“. Turiu pagrindo manyti, kad tik „pavieniai atvejai“ nustatyti tik todėl, jog Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnai ilgą laiką Kaliningrado tranzitą įgyvendinančių pareigūnų apskritai netikrino (netikrina). Taip pat turiu pažymėti, jog LR URM atsakyme minimi du asmenys atleisti iš pareigų Užsienio reikalų ministerijoje po to, kai „2008 metais Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnų buvo sulaikyti ir nubausti administracine tvarka“ yra tie patys asmenys, apie kuriuos aš kalbėjau savo komentare, rašytame 2010 metų spalio 26 dieną (tame komentare minimos ir buvusių LR URM pareigūnų atleidimo priežastys). Be to, esu įsitikinęs, kad Kalingrado tranzito sistemos kūrėjų sukurta Kaliningrado tranzito schema yra ydinga, o ypač ydingi yra (buvo) kriterijai, pagal kuriuos buvo (yra) atrenkami Kaliningrado tranzito sistemoje dirbantys pareigūnai. Taip teigti leidžia ta aplinkybė, jog dauguma mano minėtame kontrabandininkų sąraše įvardintų pareigūnų, anksčiau dirbo pasienio ir muitinės struktūrose, bei, savaime suprantama, išlaikė savo senas pažintis.
  Tokie būtų mano argumentai, kuriuos šiandien galiu išdėstyti viešai. Viešumą šiuo atveju laikau vieninteliu galimu, nors labai nepatikimu ginklu. Atleiskite, bet tolesnį tyrimą (kaip beje, ir jau įvykusį) laikau pakankamai beprasmišku, kadangi visiškai nepasitikiu Lietuvos Respublikos valstybinėmis struktūromis ir tam turiu akivaizdų pagrindą (kaip ir šiuo, konkrečiai išdėstytu atveju).

  • mielas austrai, nėra man už ką dėkoti. Padariau, ką žadėjau ir ką galėjau. Jūsų teisė nuspręsti, kaip elgtis toliau.

   Beje, esu šiek tiek kaltas, nes nepaskelbiau dar vieno atsakymo – jis tiesiog užsimetė. Nežinau, ar patikėsite, bet visiškai netyčia:)

   Perrašinėti tingiu (sakau nuoširdžiai), bet ryt klaidą ištaisysiu. Iš anksto atsiprašau dėl neatleistino vėlavimo.

   • austras

    Gerbiamas Artūrai, atvirai sakant, man buvo įdomu ką atrašys LR URM (nes URM atsakymai patys savaime įdomūs), ir to aš neslėpiau. Beje, iš anksto tikėjausi, kad atsakymas bus būtent toks koks jis ir buvo. Ir jau gavus tokį atsakymą, papildomi paaiškinimai, mano subjektyvia nuomone, tikrai nėra būtini. Sakyčiau visas URM atsakymo tekstas tik savotiškai papildo LR savivaldybių tarybų rinkimų temą, kuomet oficialus kyšininkas pretenduoja tapti Vilniaus meru, o berods, devyniais kyšio paėmimais kaltinamas asmuo vėl išrenkamas į miesto tarybą (Trakų atvejis).

    • austras

     Pridėčiau dar vieną mintį – jeigu „austras“ tiesiog pasidalintų savo žiniomis su LR URM, (tarkim nueidamas pas URM Konsulinio departamento direktorių) tuomet tikrai nebūtų sudaryta URM atsakyme minima „komisija“, o visuomenė (Jūsų blogo pavidalu) nesužinotų nei trupučio informacijos, kurią jai privalu žinoti. Turiu pagrindo manyti, kad „austrui“ tiesioginis URM vadovybės informavimas baigtųsi bent jau pašalinimu iš tarnybos, o kontrabandininkų ši informacija tiesiogiai nepaveiktų (dėl kilusio šurmulio jie, galimai, neapibrėžtam laikui nutrauktų (gal jau nutraukė) savo veiklą). „Komisija“ buvo sudaryta tam, kad „užtušuotų“ nutekėjusią informaciją. „Komisijos“ sudarymas tiesiog turėjo pademonstruoti „tinkamą“ LR URM reakciją. Ar LR URM reakcija buvo „tinkama“, dabar gali spręsti Jūsų blogo skaitytojai. Ir tai, mano nuomone, yra geriausia, ką „austras“ šioje situacijoje galėjo pasiekti. Pasikartosiu – esu dėkingas Artūrui Račui už jo iniciatyvą.

     • johnis

      Anglijoje veikia apie 250 taip vadinamu „lietuvisku“ corener shop’u. Daugelis ju(tikrai ne visos) yra tik del „akiu“ padarytos kaip maisto parduotuves. Jose veikia gerai atidirbta kontrobandos sistema -alkocholis, cigaretes. Yra spec tam sukurtos transporto kompanijos.
      I kai kurias is tokiu parduotuviu uzejus net juokas ima kur desra ir lietuviska duona pateikiama kaip boutique tipo parduotuve, desrai skirta -25kv.m. :))

 • Paula

  Visi tie valdzios instituciju atsakymai – ciniskas atsirasymas. O kad Azubalis ismeta is darbo saziningus, o palieka kontros vezikus, megstancius dar ir pagirtuokliauti, skaiciau praejusia vasara straipsnelyje, kuri dar galima rasti google: „Atase teisme irodineja, jog darbo neteko pranesusi apie diplomatu ir milicininku isgertuves“ Delfi.lt Taip pat skaitykite tos ismestos is darbo moters ispudzius is darbo toje tarnyboje: „Tranzito uzrasai“ google.lt

  • 1926

   na jeigu Jus manot, kad ta ismesta moteriske sazininga, tai as – motina Terese.

 • paula

  Ta ismesta moteris tikrai sazininga, tik kaip jai vienai reikejo atsilaikyti pries kontrabandininku shutve, kuria palaiko ir URM vadai? Jie ji butu buvusi nesazininga, tai ir butu buvusi atleista uz tai. Taciau URM vadai teisme net susiriesdami melavo, jog ja atleido, nes pritruko lesu (vidury metu!). Si pavasari, garantuoju, jos etatas bus atstatytas ir priimtas kitas zmogus, nes diplomatu toje tarnyboje truksta. URM tiesiog atsikrate principingo ir doro zmogaus, kuris neuzsimerke pries netvarka.

 • paula

  Beje, o kad toji moteris buvo ismesta is darbo kaip tik uz sazininguma, rodo ir „Austro“ informacija apie kntrabandos fakta. Toji moteris ir komentatorius „austras“ – tai du buvusieji sios tarnybos darbuotojai, ishspirti del to paties – kad buvo inteligentai ir dori zmones.