Užsienio politikos „akibrokštas“. Kas autorius?
Lietuvoje vis dar nerimsta aistros dėl prezidentės D.Grybauskaitės „akibrokšto“ galingiausiai pasaulio valstybei ir jos sprendimo nevykti į Prahą pavakarieniauti su JAV prezidentu B.Obama.
„Sveiku protu nesuvokiama“, „keista“, „nepaaiškinama“, „neapgalvota“ – tokiais vertinimais šiandien mirga Lietuvos viešoji erdvė. O tame mirgėjime vis labiau ryškėja pagrindinė mintis – prezidentė D.Grybauskaitė yra niekam tikusi politikė, o jos veiksmai ne tik kad visiškai neprognozuojami, bet ir kenkia Lietuvai.
Ar taip yra iš tikrųjų?
Galbūt kas nors žino daugiau, tačiau aš tokiai išvadai nepritarčiau. Bent jau kol kas nors nepateiks tokias išvadas liudijančių įrodymų.
Juo labiau tokios išvados nepadaryčiau remdamasis kvietimo į Prahos vakarienę įstorija.
Pirmiausia – dėl tos vakarienės svečių sąrašo. Labai atidžiai jį nagrinėjau ir, prisipažinsiu, niekaip negalėjau suprasti, kokiu principu jis buvo sudarytas. Tai yra, kodėl B.Obama nusprendė į Prahą pakviesti trijų Baltijos valstybių ir Rumunijos prezidentus ir kitų aštuonių valstybių premjerus.
Nes, pavyzdžiui, pagal konstitucines galias V.Zatlerio įgaliojimai nė iš tolo neprilygsta D.Grybauskaitės galioms, o T.Ylveso galios gerokai mažesnės nei Vengrijos ar Lenkijos prezidentų. Tačiau pastarųjų dviejų B.Obama vakarienės nepakvietė – Lenkiją ir Vengriją Prahoje reprezentuos premjerai.
Tad tikriausiai būtų galima daryti išvadą, kad kvietimus lėmė ne užimamos pareigos, o kažkokie kiti motyvai.
Gal B.Obama asmeniškai sprendė, kurį iš aukščiausių valstybės pareigūnų pamaloninti ir Lietuvos atveju nusprendė, kad po susitikimo su D.Medvedevu žvelgti į akis D.Grybauskaitei bus maloniau nei A.Kubiliui? Na, vien jau todėl, kad Lietuvos prezidentė moteris, o vakarieniauti vien su vyrais gali būti nuobodu.
Ta pačia logika būtų galima paaiškinti ir tai, kad į Prahą atvyksta Kroatijos premjerė, o ne šios šalies prezidentas.
Tačiau kaip tada, pavyzdžiui, paaiškinti, kodėl į vakarienę iš Lenkijos pakviestas D.Tuskas, o ne L.Kačynskis, o iš Slovakijos R.Fico, o ne I.Gašparovičius?
Rinkosi pagal ūgį?
Pagal amžių?
Pagal politines pažiūras?
O gal JAV diplomatai paprasčiausiai susipainiojo ir kvietimus išsiuntinėjo kaip pakliuvo: į vienas valstybes premjerams, į kitas – prezidentams?
Tikriausiai taip nebuvo.
Ir net neabejoju, kad Prahos vakarienės dalyvių sąrašas nebuvo formuojamas vien išsiunčiant kvietimus prezidentams ir premjerams. Kaip taisyklė, dalyvavimas tokiuose renginiuose (kaip ir dvišaliai susitikimai vykstantys kokiuose nors tarptautiniuose renginiuose) derinami pirmiausia diplomatiniais kanalais. Taip, kaip tikriausiai buvo derinamas D.Grybauskaitės susitikimas su V.Putinu Helsinkyje ar A.Kubiliaus susitikimas su D.Medvedevu Maskvoje.
Drįsčiau spėti, kad B.Obama (o gal ir D.Medvedevas?) norėjo Prahoje matyti visų 11 valstybių prezidentus. Nes formaliai visų pakviestųjų Rytų ir Vidurio Europos valstybių vadovai yra prezidentai.
JAV prezidentui, kurio sprendimas atsisakyti priešraketinio skydo elementų Lenkijoje ir Čekijoje sukėlė tam tikrą nepasitenkinimą Rytų Europoje ir diskusijas apie JAV ir Rusijos suartėjimą Rytų Europos valstybių sąskaita, vakarienė Prahoje su Rytų ir Vidurio Europos valstybių vadovais būtų gana svarbi kaip simbolis. Ši vakarienė lyg ir turėtų pažymėti sėkmingą susitikimą su D.Mededevu ir pasirašytą susitarimą dėl ginkluotės mažinimo. Vienuolikos prezidentų iš Rytų Europos dalyvavimas ir šventimas kartu lyg ir turėtų paliudyti, kad jokios įtampos tarp JAV ir Vidurio bei Rytų Europos nėra ir kad visos 11 valstybių vieningai pritaria B.Obamos suartėjimo su Rusija politikai.
Bet gal iš tikrųjų pritaria ne visi? Ir gal, pavyzdžiui, Lenkija, Slovėnija ar Bulgarija, gavusios kvietimą vakarienės nusprendė, jog susitikimas su B.Obama, rengiamas kaip B.Obamos ir D.Medvedevo susitikimo priedėlis (anglų kalba yra labai geras terminas „on the sidelines“) nėra pats tinkamiausias formatas aptarinėti naujus vėjus JAV ir Rytų bei Vidurio Europos valstybių santykiuose?
Ypač – kai net užsienio žiniasklaidoje kai kas tokią B.Obamos iniciatyvą vertina kaip bandymą vėl dalyti Europą ir kai Rusija dar net nepasirašiusi sutarties iš karto praneša, kad ji jos nesilaikys jei JAV neatsisakys minties dėl priešraketinio skydo Rytų Europoje.
Nuspręsti, ar būtina ploti katučių B.Obamai ir D.Medvedevui Prahoje gal ne ne taip jau sunku, kai pagalvoji, kad vakarienės vienintelė paskirtis gali būti B.Obamos noras pademonstruoti D.Medvedevui, kaip lengvai jis gali gauti pritarimą tų, kuriuos Rusija vis dar laiko savo įtakos zona.
Ir gal nusprendus, diplomatiškai galima sutikti pavakarieniauti, tačiau ne aukščiausiu lygiu, o deleguojant premjerus. Pavyzdžiui, argumentuojant įtempta valstybės vadovo darbotvarke, suplanuotais susitikimais, numatytu sveikatos patikrinimu ar svarbiu balsavimu parlamente.
Argumentuoti tikrai neturėjo būti sunku, nes panašu, jog mintis surengti vakarienę kilo ne taip jau seniai – pirmuosius pranešimus apie planuojamą B.Obamos ir D.Medvedevo susitikimą Prahoje radau kovo 24 dieną. Šiuose pranešimuose nebuvo nė užuominos apie vakarienę su 11 prezidentų ar premjerų, tad galima būtų daryti išvadą, kad konsultacijos dėl vakarienės prasidėjo maždaug tuo pačiu metu.
Jos truko iki balandžio 2 dienos, kai Baltieji Rūmai oficialiai patvirtino žiniasklaidos pranešimus apie vakarienę.
Taigi, konsultacijoms ir sprendimams laiko buvo ne tiek jau ir daug – vos kiek daugiau nei savaitė.
O informacija apie būsimą susitikimą Prahoje pirmiausia pasirodė – nustebsite – Lietuvoje? Užuomina apie tokio susitikimo galimybę, tiesa, buvo pasirodžiusi diena anksčiau.
Ir aš spėčiau, kad taip atsitiko tikrai ne todėl, kad žurnalistai čia dirba daug geriau nei kitose 10 Rytų ir Vidurio Europos valstybių ar JAV.
Man atrodo, kad Lietuvoje pranešimas apie būsimą vakarienę Prahoje pasirodė anksčiau nei kitose valstybėse todėl, kad kažkas Vilniuje labai norėjo, kad ši informacija pasirodytų… būtent tokiu formatu, kokiu ir pasirodė.
Tai labai paranku, nes informaciją labai sunku paneigti – juk negali viešai dėstyti, kodėl pasirinkai vienokį ar kitokį sprendimą, ar tai susiję su požiūriu į JAV ir Rusijos politiką, ar su keistu renginio formatą, ar dar kuo nors.
Juk būtų nediplomatiška…
Tie, kas nutekino informaciją, puikiai tai žinojo. Ir, reikia pripažinti, savo tikslą pasiekė.
P.S. Pabandykite trumpam atsiriboti, nuo to, ką žinote ir įsivaizduokite, kad ką tik perskaitėte pranešimą, jog balandžio 8 dieną Prahoje įvyks JAV prezidento susitikimas su 8 valstybių (tarp jų – ir Lietuvos) premjerais ir trijų valstybių prezidentais.
Ar kiltų mintis, jog kažkam pritrūko sveiko proto?
Man toks klausimas šiandien kyla.
Atsakymo ieškočiau Užsienio reikalų ministerijoje…