Talibanas gyvas, bet problema lengvai sprendžiama: apie Lietuvos ir Lenkijos santykius

Aš žinau, kaip labai lengvai pagerinti Lietuvos ir Lenkijos santykius. Reikia visai nedaug: 1) valdančiosios koalicijos politinės valios, 2) izoliuoti TS-LKD Talibaną Seime, 3) lenkų tautinės mažumos ir jiems atstovaujančių politikų geranoriškumo ir supratimo.

Tokios mintys man kilo klausantis pirmadienį LRT radijo laidos „Dienos tema“ (kurią, kaip visada, profesionaliai vedė Agnė Skamarakaitė), kurioje apie pirmadienio Vilniaus Apygardos administracinio teismo sprendimą diskutavo Kovo 11-osios Akto signataras Č.Okinčicas ir TS-LKD Talibano atstovas V.Stundys. Kas apie teismą negirdėjo – tai jis nusprendė, kad Šalčininkų rajone gatvių pavadinimų lentelės lenkų ir rusų kalba turi būti pašalintos.

Nuo to ir pradėkime, nes tai susiję su paskutiniu iš trijų mano išvardytų punktų. Viskas labai paprasta: Šalčininkų rajono savivaldybė, gerbdama Lietuvos įstatymus ir teismo sprendimą per 14 dienų gražiai nukabina visas gatvių pavadinimų lenteles rusų ir lenkų kalbomis ir jas saugiai sandėliuoja kur nors savivaldybės patalpose. Toks veiksmas būtų ne tik geros valios išraiška, bet ir pademonstruotų lenkų mažumos lojalumą savo Tėvynei (Lietuvai), be to padėtų išvengti Talibaną remiančių jėgų ir kitų chunveibinų išpuolių, kuriuos jau esame stebėje vieno realybės šou metu. Jei lenkų mažumai ir jai atstovaujantiems politikams iš tiesų rūpi galutinis rezultatas ir geri Lietuvos ir Lenkijos santykiai, o ne procesas ir priešprieša, kurie leidžia krautis politinį kapitalą ir didina nesantaiką, toks žingsnis būtų puikiausias įrodymas. Sprendimas skųsti teismo nutartį reikštų, kad svarbiausia yra konflikto gilinimas, o ne būdų jam spręsti paieška.

Šiuo požiūrio konflikto gilinimas yra ir apeliavimas į tarptautines konvencijas bei sutartis ar kitų valstybių praktiką, ką laidoje labai diplomatiškai bandė daryti ir Č.Okinčicas. Tiesa yra ta (ir kas jau kas, o Č.Okinčicas tą tikrai puikiai žino – čia jau man neleidžia abejoti mano asmeninė patirtis, už ką aš Č.Okinčicą ir gerbiu), kad jokios tarptrautinės konvencijos ir sutartys neįpareigoja Lietuvos rašyti gatvių užrašus tautinių mažumų kalba. tarptautinės konvencijos ir sutartys kalba apie tai, kad kiekviena valstybė gali tai daryti atsižvelgdama į susiklosčiusias aplinkybes, istoriją, tautinių mažumų gyvenamąją vietą ir kitas aplinkybes. Tai yra, visur kalbama apie gerą valią, o ne apie prievolę, ką, beje, pavardžių rašymo atveju jau yra patvirtinęs ir ES Teisingumo Teismas. V.Stundys ir kiti talibai gali to nežinoti, bet Č.Okinčicas, neabejoju, teismo nutarimą yra puikiai išstudijavęs.

Todėl, tarkim, kad lenkų tautinė mažuma ir jiems atstovaujantys politikai trumpam atideda nereikalingas ambicijas ir priima išmintingą sprendimą. Tada, reikėtų pereiti prie antro punkto, tai yra, TS-LKD (ir galimai Tvarkos ir Teisingumo) jungtinių Talibano pajėgų izoliavimo Seime. tai padaryti, atsižvelgiant į dabartinį jėgų santykį Seime, neturėtų būti labai sunku, ypač turint galvoje, kad ir pačioje TS-LKD Talibano pajėgos nesudaro daugumos, be to, Sieme juk yra dar sveiko proto liberalų, kurie tokiais tikriausiai buvo ne tik per rinkimų kampaniją. Tad net jei prie TS-LKD talibų prisijungs visa Tvarkos ir Teisingumo frakcija ir dar keli fanatikai iš LSDP ar N.Venckienės kohortos, sveiko proto persvara vis tiek turėtų būti akivaizdi.

Kai kalbu apie „izoliavimą“ turiu galvoje ne Varnių koncentracijos stovyklos renovaciją ar priverstinį gydymą Naujosios Vilnios psichiatrinėje ligoninėje. Tai, kaip ir gimdymas bulvių lauke,  kuriuo kai kas Lietuvoje, kaip ir anais dviem dalykais vis dar žavisi, tolima istorinė ir nepasiteisinusi praeitis, prie kurios grįžti moderniai mūsų valstybei neverta.

Kalbu apie demokratinę ir atsakingą izoliaciją. Na, panašiai, kaip mažus vaikus izoliuojame nuo elektros lizdų, neleisdami kišti į juos pirštų ar bandome apsaugoti nuo nelaimės depresijos apimtą jaunuolį, užsinorėjusį nušokti į Nerį nuo karaliaus Mindaugo tilto. Mes juk atsakinga visuomenė, tad privalome pasirūpinti tais, kurie, dėl skirtingų priežasčių negali pasirūpinti savimi patys.

Todėl, pavyzdžiui, V.Stundžiui ir kitiems Talibano atstovams būtų galima surengti trumpą VKP(b) Konstitucijos ir Lietuvos Respublikos įstatymų skaitymo kursą. Paskaitas galėtų skaityti E.Kūris, kuris, manau, be jokio vargo paaiškintų V.Stundžiui ir kitiems TS-LKD ar „Tvarkos ir teisingumo“ talibams, kad Konstitucijos 14 straipsnis visai nereiškia, kad Lietuvoje negalima naudoti rusų, lenkų, anglų ar vokiečių kalbos. Tam net nereikėtų skaityti Konstitucinio Teismo 2009 metų lapkričio 6 dienos išaiškinimo (nes kai kam galbūt būtų per sunku), nekalbant jau apie visą 1999 metų spalio 21 dienos KT nutarimą (kas daug kam iš talibų tikriausiai būtų absoliučiai neįveikiama). Gal E.Kūris tiesiog galėtų perskaityti štai šią citatą (kurią V.Stundis minėtoje radijo laidoje bandė interpretuoti, kaip neleidžiančią gatvių užrašų kita kalba):

Išaiškinti,  kad Lietuvos Respublikos Konstitucinio   Teismo 1999  m.  spalio  21  d. nutarimo (Žin.,  1999,  Nr.   2660-2662) motyvuojamosios  dalies  4  punkto nuostata  „asmens  vardas   ir pavardė  piliečio  pase  turi būti rašomi valstybine  kalba“   ir motyvuojamosios  dalies 7 punkto nuostata „Jeigu teisės  normomis būtų  nustatyta,  kad šių piliečių vardai ir  pavardės Lietuvos Respublikos  piliečio  pase  rašomi kitokiais,  ne   lietuviškais rašmenimis,  būtų  ne  tik paneigtas  konstitucinis   valstybinės kalbos  principas, bet ir sutrikdyta valstybės ir   savivaldybių įstaigų, kitų įmonių, įstaigų bei organizacijų veikla“ reiškia ir tai, kad, Lietuvos Respublikos piliečio pase įrašius asmens vardą ir  pavardę valstybine kalba, to paties paso kitų įrašų  skyriuje galima įrašyti asmens  vardą  ir pavardę   kitokiais, ne lietuviškais,  rašmenimis ir nesugramatinta forma, kai asmuo   to pageidauja; toks asmens vardo ir pavardės įrašas paso kitų  įrašų skyriuje  nelietuviškais  rašmenimis neturėtų  būti  prilygintas įrašui apie asmens tapatybę valstybine kalba.

Jei ir tai būtų per sunku, būtų galima paprasčiausiai pasamdyti gidą ir pavedžioti talibus Gedimino prospektu, Pilies, Didžiaja bei kai kuriomis kitomis gatvėmis ir pirštu jiems parodyti, kad jau ir šiandien, šalia valstybinės ir Konstitucijos bei įstatymų saugomos lietuvių kalbos, puikiai savo vietą viešajame gyvenime randa ir kitos, tiek Rytuose, tiek Vakaruose vartojamos kalbos (žinoma, yra pavojus, kad dauguma talibų tų kalbų neskiria, nes savo mintis kuo puikiausiai išreiškia viena kalba).

Aš asmeniškai, rekomenduočiau sustoti prie pastatų Švarco g. 1, Akmenų g. 6, Didžioji g.28 ir Gedimino pr.37 (tiesa, pastaruoju metu ten lyg ir tuščia, bet žada atsinaujinti)

O tuo metu – tai yra, vykstant E.Kūrio vedamiems teisinio neraštingumo kursams ir ekskursijoms, Seime valdančioji koalicija ir kitas sveikas protas galėtų įgyvendinti pirmąjį mano siūlomos programos punktą. Tai yra, neskubant iki pavasario sesijos pradžios parengti reikalingų (Valstybinės kalbos, Savivaldos, Tautinių mažumų ir dar kelių) įstatymų pataisas ir neskubant jas toje sesijoje priimti. Klykiant ir šokant V.Stundžiui ir kitiems talibams, bet geriausiai iki planuojamos homoseksualų eisenos Upės gatve.

A.Butkevičiui, nors anksčiau buvo neapsisprendęs, tikiuosi, politinės valios ir išminties šį kartą užteks, A.Kubiliaus, E.Masiulio, V.Mazuronio ir V.Gapšio parama garantuota, nes šie politikai nuoseklūs, o A.Valinsko, G.Songailos ir S.Giedraičio, L.Karaliaus, D.Meiželytės ir kitų nesuprantančių, ką daro, Seime jau nebėra.

Balsavimo rezultatai kaip ir aiškūs.

O pabaigai citata apie tuos, kurie vis dėlto balsuotų prieš:

Nežinau, ar suvokia šiaudinio patriotizmo atstovai, kad kalbai tai nepadės,  tėvynės meilės nepridės, o daliai Lietuvos žmonių tokia Seimo išreikšta pozicija  yra spjūvis į veidą ir postūmis nusisukti nuo Lietuvos.

Autorius – tikrai ne šiaudinis, o tikras sveiko proto patriotas.

(6 balsų, vidurkis: 4,33 iš 5)
Loading...
 • suomis

  :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

 • mantas

  1) Tiek koncervatoriams, tiek liberalų sąjūdžiui pasirašymas tokiam reikalui būtų politinė savižudybė. Liberalams gal ne tiek, bet koncervatoriams tikrai gerokai kirstų. Nemanau, kad jie pasirašytų tokiam dalykui. Dėl TT neesu tikras, be manau toks sprendimas daugeliui užkliūtų.

  2) Ten ne lenkiškų ar rusiškų lentelių reikia, o nebent „po prostu“. Tuteišiams tiek lenknimas, tiek lietuvinimas yra toks pat nutautinimas. TIk, deja, juo aktyviau užsiima Lenkija, nors ir Lietuvos teritorijoje.

  • znakorius

   Ten, lenkų kalba Lietuvoje dėstančiose mokyklose mokyklose,  lenkinami ne tik lietuviai, bet ir ten gyvenantys baltarusių, rusų ir kt. kilmės asmenų vaikai.

   • znakorius

    Bet suaugusių bendravimo kalba ten nėra lenkų – ten bendravimo kalba yra tuteišių.

 • znakorius

  Dėl įrašų antrame paso puslapyje, originaliai užrašant originalią pavardę vardą ir dar su tarimu šalia, ginčo kaip ir nėra – praeitoje kadencijoje buvo toks Songailos pasiūlymas.
  Kas kita, kad Lietuvos „lenkai“, kaip nustatė akademikas Z.Zinkevičius, absoliučioje daugumoje yra sulenkinti lietuviai, todėl automatiškai į pasą rašyti jų sulenkintų ar norimų lenkiškų pavardžių negalima – pirma, kaip ir nustato įstatymas, tegul įrodo, kad norima pavardė yra sena giminės pavardė.
  Vietovių ar gatvių pavadinimų irgi negalima rašyti kitaip nei valstybine kalba, nes:
  1. Lietuvoje nėra autochtonų – lenkų tautos (ji yra Lenkijoje), todėl nėra lenkiškų, o yra lietuviški vietovių, upių ir pan. pavadinimai;
  2. Lietuvoje nėra autochtonų lenkų (yra lenkakalbiai), todėl negali būti lenkiškų gatvių pavadinimų, nes ten, kur yra daugiau rusakalbių, pvz., Klaipėdoje, jau reikalauja rusiškų pavadinimų, kas mažoje teritorijoje kaip Lietuva tik įvestų visišką bardaką – lietuvis savo šalyje negalėtų perskaityti gatvių pavadinimų.
  Vienžo,
  tas nuolatinis Lenkijos kišimasis į Lietuvos reikalus yra ne kas kita kaip agresyvi politika (palyginkime kiek yra mokyklų lenkų kalba Lietuvoje ir kiek Lenkijoje, nors Lietuvoje nėra lenkų tautai nuo amžių priklausiusių teritorijų, o Lenkijoje yra – Seinai, Punskas ir t.t.).
  To nedaro net putininkiškieji rasiejiniai imperialistai, o štai kuo užsiima lenkiškieji Lietuvoje:
  http://alkas.lt/2013/01/27/varsuvos-sovinistai-vilniuje-vilnius-lvovas-ir-gardinas-bus-lenku/
  O štai rusakalbių norai:
  http://alkas.lt/2013/01/29/klaipedo-tarybos-narys-atkakliai-siekia-dvikalbystes-uostamiestyje/?comments#comment-79412

 • Gerbiamas Artūrai, kažkada Rimvydas Valatka yra užsiminęs, kad pavardžių rašymas originaliai yra labiau reikalingas mums lietuviams, jei norime būti tikrais europiečiais. Tenka sutikti.Todėl kad visa ta dabar naudojami tvarka, t.y. pavardžių rašymo tvarka, yra lietuviško mažarašištiškumo ir post-baudžiauninkiškos epochos konservavimas. Kaip baigęs dar ir istoriją jūs Artūrai manau sutiksite, pataisykite kur klystu. Paaiškinsiu: 20 amžiaus pradžioje lietuviškoji raštija atmetė visą kas lenkiška (tame tarpe ir žmonių užrašymą), tačiau nesuprato, kad su pamazgomis išpylė ir kūdikį. Ir net nesuprato, kad būdas užrašyti pavardes „lietuviškai“ yra ne kas kita, kaip… rusiškas modelis! Tai dėl ko kovoja lietuviški talibai yra rusiškumas! Lietuva tuomet buvo Rusijos imperijos dalis, tad pvz., žmogus, lenkas, kurio pavardė, tarkim, Szpilgowski 20 amžiaus pradžioje oficialiai buvo užrašomas kaip Шпилговский. Rusų raštijos požiūriu toks užrašymas buvo visiškai suprantamas, nes rusų kalba naudoja kirilicą ir savaime suprantama, kad vardus reikia perrašyti. 20 a. pradžios lietuviškoje raštijoje visos pavardės buvo lietuvinamos už pagrindą imamt rusišką perrašą ir dar aplietuvinant, taip Szpilgowski per Шпилговский išvirto Špilgauskas. Lietuvių kalbos požiūriu tai buvo absurdiška, nes nėra prasmės perrašinėti kitautaučio kurio kalbos raštas yra lotyniškas. Gal racija yra tik tame, kad žinant to meto Lietuvos visuomenę: vos mokančią skaityti gal dar galima suprasti tą visuotinį lietuvinimą. Tarybinias metais visos pavardės, viso pasaulio buvo lietuvinamos: perrašant ir pridedant galūnes. Nuo kokių 1992-93 metų to atsisakyta. Vietos lenkams galūnių atsisakyta klijuoti, bet pats perrašymo būdas liko: RZ perrašoma kaip Ž, SZ perrašoma kaip Š ir t.t. O dabar įsivaizduokite esąs lenkų tautybės asmuo gyvenantis Lietuvoje. Ką matote kasdien? Kaip pavardės rašomos spaudoje, interneto portaluose? Ogi originaliai, ne perašytai, net su ta W raide. Vokiška SCH paliekama pvz., Wolfgangas Schaeuble, bet ne perrašoma kaip Š. Kada paskutinį kartą matėte užrašyta Džordžas Bušas spaudoje? Tai ką turi jausti Lietuvos lenkas kai kasdien spaudoje mato W (net gatvėsė!), SH, SCH darinius, o vat jam štai turėti savo pavardę su užrašyta SZ – negalima! Tai akivaizdžiai žemina. Žemina labiau nei tarybinais metais vartotas įvardijimas, nes niekas taip nežeidžia kaip dvigubi standartai.

  P.S. Aišku dar lieka diakritinių ženklų problema. T.y. raidės su kableliais, taškeliais ir panašiai: ć, ł, ń, ó, ś, ź, ż. Problemos sprendimas pasaulyje yra žinomas: diakritiniai ženklai kurių užrašomoje kalboje nėra – yra numetami.

  • suomis

    Nepergyvenk, greitai babajams galėsi rašyti arabiškai. Gali jau pradėti mokintis…

   • Tamsta, „suomi“, rašyti „babajams“ arabiškai nereikės, nes „babajai“ naudoja transliteraciją iš arabiško rašto į lotynišką.

    • suomis

      Čia kalba apie tuos babajus, kurie nenaudoja lotyniškų raidžių.

     • suomis

       Jeigu nepatiks tau babajų raštas, gali pradėti mokintis jeroglifus… O jeigu esi iš КлайпЕдос, tai gali pradėti mokintis kirilicos……

     • znakorius

      Ne – jis yra galimai iš vieno  kosmopolitinių fondų , kurie savo pragyvenimui paima dalį ES Lietuvai skirtų lėšų (kurios gyvybiškai reikalingos yra   
      nepagydomomis ligomis sergantiems, našlaičiams, seneliams, vargstantiems, kuriems kiekvienas centas yra aukso vertės), o jų veikla – darbas prieš Lietuvą.
      Štai kuo jie užsiima – mergelė atliko pas juos praktiką:
      „Nuo liepos iki rugsėjo atlikau praktiką Fonde. Praktikos metu  stebėjau komentarus internetinėje erdvėje “  http://www.efhr.eu/2012/09/30/musu-praktikante-rasa-valantinaite/?lang=lt
      Kaip sakoma – be komentarų.

     • „Znakoriau“ jūs – kvailys. Kaip jūs galite teigti ką nors apie mane, jei manęs net nepažįstate? Tokie kaip jūs, kuri viską a priori žino yra tikri dundukai. Su jokiais „kosmopolitiniais fondais“ neturiu nieko bendra ir neikad neturėjau, bet panašu, kad vis tiek tuom nepatikėsite.

     • znakorius

      Apie save pašnekėjai – pats ir džiaukis.
      Ir nemanyk, kad esi neatrandamas.

     • Uzklydelis

      Tas prietranka „znakorius“ nesiliauja visiems grąsinti „nemanyk, kad esi neatrandamas“ :-). Na, gerai, manyk, kad as ir Marius esame „atrandami“. Na ir kas iš to? Pasiguodei tuo, kad „atrandami“, gal net kažkaip suradai – ir ką? Gal po langu atsistojęs losi? :-)  

     • znakorius

      Сам дурак и мать твоя – контра.
      Dabar patenkintas? :)

  • znakorius

   Todėl ir numetame tai kas lietuvių kalbai nebūdinga – visokius lenkiškumus ir pan.
   Vienžo taip: kam lietuviška tvarka nepatinka, tas tevažiuoja į Lenkiją.
   Nes JAV ar Rusijoje nėra nei lenkiškų mokyklų, niekas ten neleis jums nei gatvių lenkinti.
   Ten net pavardžių niekas nerašo originaliai (užrašo Marciulionis ir tiek žinių).
   Taip, kad pasaulinė praktika yra tokia: lenkai lenkišką tvarką turi Lenkijoje, rusai – Rusijoje, o Lietuvoje, atitinkamai, visada buvo ir turi išlikti lietuviška tvarka.

   • Tamsta „znakoriau“, „tikras lietuvi“ ir pan., patarčiau pirma nusiraminti, nes raidės Ą, Ę ir Y yra lenkiškos, o  Č ir Š – čekiškos. Šias raides jūs naudojate kasdieną.
    Nenuostabu, kad JAV nėra lenkiškų bei nėra lietuviškų valstybės išlaikomų mokyklų, gi Lietuvoje lenkai gyvena nuo seno, bent kelis šimtus metų. Dėl užrašymo „Marciulionis“ tai ir parašiau, kad diakritikai yra numetami.

    • znakorius

     Nėra Lietuvoje lenkų autochtonų – skaityk akademiko Z.Zinkevičiaus darbus (  http://alkas.lt/2011/10/07/z-zinkevicius-vilnijos-lenkakalbiu-gyventoju-pavardziu-kilme/  Lenkų kalba Lietuvoje yra atneštinė, kitaip sakant, išmoktinė.  Vilnijos lenkakalbių vietinių (ne atvykėlių) gyventojų pavardės kilo ne iš lenkiškų, bet iš lietuviškų asmenvardžių, kurie ilgainiui buvo sulenkinti ir kitaip perdirbinėjami. Tai nekelia nė mažiausių abejonių. Todėl Lenkijos reikalavimas Lietuvos (ne Lenkijos) piliečių pavardes rašyti lenkiškai neturi pagrindo. Jis ir nekorektiškas, nes tuo siekiama polonizacinių tikslų: galutinai sulenkinti buvusią okupuotą Lietuvos dalį. Be to, norima, kad tai būtų atlikta pačių lietuvių rankomis. )
     , o ne Armijos Krajovos galvažudžių propagandistų išmįslus.
     Nėra pas mus raidžių čekiškų.
     Net jei tos raidės kada tai buvo pirmiau čekų raidyne, bet tai nereiškia, kad jos lieka čekiškos, jei kada tai buvo įtrauktos į lietuvišką raidyną.
     Ir nuraminsim mes jus, nes LIETUVA – TIK LIETUVIAMS, t.y. komandos, kuri vadinasi Lietuva, nariams.
     Kas nenori būti tuo Lietuvos komandos nariu (kitaip  lietuviu) būti, tas teieško eldoradų kitose šalyse.

     Ir nemanyk, kad esi neatrandamas, todėl patariu elgtis mandagiai.

     Ar aiškiai pasakiau?

     • Bobute

       Ponas Artūrai, ar Jums pačiam nešlykštu skaityti ir, juolab, suteikti tribūną žmogėnui, skleidžiančiam nacionalšovinistinį briedą?

     • znakorius

      Pabudo Bobutė iš sapnų ir, kad sušuks: neteisingai! :)
      O kodėl – patys išsiaiškinkit (jai už tai Lietuvai priešiškų šalių imperialistai nesumokėjo). :)

   • Av

    Znakoriau, pritariu, Marčiulionio užrašymas JAV kaip Marciulionis yra
    OK. Bet taikant lietuviškąją logiką, jis jau būtų nebe Marciulionis, o
    hm… Marchewlounis, ar kažkas panašaus :D

    Be to, tas Marchewlounis emigravo į Ameriką savo noru, tai buvo jo pasirinkimas, o lenkai Lietuvoje (ne visi, žinoma) gyvena jau daugelį metų ir dauguma yra gimę būtent čia, Lietuvoje, tai dabar reikia bausti žmogų už tai, kad jis gimė Lietuvoje, bet jo tautybė ‘neteisinga’? :)

    • znakorius

     Nežinau kodėl reikia kartoti?
     Betgi pabandykim: tauta yra teritorinė bendruomenė, taigi lenkų tauta gyvena kur?
     Aišku kur – savo žemėje, Lenkijoje.
     Lietuvoje jokių lenkų (išskyrus visada esančias išimtis – pvz., neseniai atvažiavo iš Lenkijos lenkas) tautos nėra, nes Lietuva – lietuvių žemė ir čia gyvena kas?
     Lietuviai.
     Kiti gali būti TIK kitos kilmės, bet irgi lietuviai (nešneku apie tuos, kurie tarnauja agentais kitų šalių imperialistams, tai tokie Lietuvai nedirbo ir nedirbs – jiems algas moka jų šeimininkai iš už sienos).
     Akad. Z.Zinkevičius NUSTATĖ, kad absoliuti dauguma Lietuvoje gyvenančių lenkakalbių yra sulenkinti lietuviai, dar baltarusiai ir pan. Tokių, kurių protėviai buvo lenkai (iš Lenkijos), mažai ir labai mažai.
     Taigi kas galėtų turėtų giminės pavardę lenkišką?
     Labai retas iš tų lenkakalbių.
     Tai kur čia kas ir ką skriaudžia?
     Nereikia dirbti Lenkijos imperialistams, nereikės ir verkti apie tai, kad kažkas neduoda to žaislo, kurio norisi.

   • Justaskalpokas

    Na tam tikrose JAV valstijose yra daug užrašu ispanų kalba. Uk yra užrašu lietuvių kalba.

  • Sejanus

   Kad lietuviai nenori būti europiečiais. Jie nori tik Europos pinigų, todėl vieni važiuoja vogti į Europą, o kiti sėdėdami Lietuvoje išvaginėja įvairias ES paramas. Daugiau nieko iš Europos nereik, Europos vertybės ir gyvenimo būdas čia svetimas dalykas, daug arčiau rusiškas. 

   • znakorius

    Jei kam Europa – kosmopolitinis bardakas, tai jau jų tikrovės suvokimo problemos.
    Nes žmogus be tapatybės, be savo vietos, be šaknų yra ne žmogus, o vergas.
    Nori būti vergu?
    Vergauk: „kiekvienam savo“ – buvo parašyta ant Buhenvaldo sienos.
    Arba, kaip sakė mano a.a. Podė, „kas yra mušamas, tą ir muš“.
    Lietuviai, jei būtų buvę patrankų mėsa, nebūtų tapę seniausia Europos, o gal net viso pasaulio tauta.

    Beje, pavyzdys kaip patys lenkai gina savo gyvenimo būdą:
    http://www.lrytas.lt/pasaulis/ivykiai/lenkijos-premjera-isdave-ir-pazemino-saviskiai.htm
    Taip ir turi būti – savo gyvenimo būdą gina jie, ginkime ir mes.

 • znakorius

  Dėl termino tautinės mažumos.

  Tautos gyvena TIK SAVO TERITORIJOJE, KURIOJE GYVENA NUO AMŽIŲ. Jei Lietuvoje tokių lenkiškų teritorijų nėra, tai Lenkijoje nuo amžių lietuviškų teritorijų  yra: Seinai, Punskas ir t.t.
  Taigi Lenkijoje okupuotų lietuviškų teritorijų lietuviai yra tautinė mažuma, o Lietuvoje lenkakalbiai, rusakalbiai turi TIK  bendrijas (kultivuojančias tam tikrus lenkų, rusų tautinius dalykus, todėl vadinasi tautinėmis), kurių teisinė padėtis yra kitokia nei tautinių mažumų.
  Tautinės mažumos pas mus yra karaimai, totoriai savo nuo amžių (nuo karaliaus Vytauto Didžiojo) turimose žemėse. Bet jiems, kažkodėl, nereikia jokių lengvatų, jie nesiekia jokių, kaip, pvz., „žydiškų“ organizacijų atstovai, piniginių išmokų ir pan. Karaimų, totorių  tautinės mažumos priskirtini lietuviams –  jie yra komandos, kuri vadinasi Lietuva, nariai:  jiems Tėvynė yra brangi ir jie jos į skutus nedrasko. Tuo tarpu lenkomanai, rusofilai ir pan. Lietuvai priešiškų valstybių atstovai nuolat čia maišo vandenį ir siekia mūtname vandenyje gaudyti žuvį.
  Betgi MATOM TUOS JŲ VEIKSMUS.
  Jei kokie nors politikai bandys vėl jiems pataikauti, tai tiems politikams netruks ateiti galas – nepadės net socialinė politika, geresnė nei konservatorių.

 • stogas

  Pagal mane uzrasai pase , gatviu pavadinimai , istaigu  pavdinimai turetu but isimtinai Lietuviu kalba ir be jokiu diskusiju.  Isimties tvarka pase galetu but skyrius su uzsenietisku rasymu. Gatviu pavadinimai, istaigu pavadinimai galetu taip pat but uzsienio kalba, BET 2 ar 3 kartu mazesniu sriftu ir kabet tik po Lietuvisku uzrasu.  

  Esu keliaves po pasauli maziau daugiau, bet nemaciau Lenkisku gatviu pavadinimu Vokietijoje ar Anglijoje ar Prancuzijoje. Valstybine kalba. 

  Nz, ka sako konstitucines dvasios, bet kitokia tvarka butu neepriimtina ir zeminanti mane!

  • znakorius

   Dvigubi užrašai jau buvo – rusų laike, taigi „lenkai“ siekia reokupuoti Lietuvą.

   • stogas

    Tik vienas skirtumas mano pasiulyme- antra kalba butu mazesniu sriftu ir neatvirksciai. Beto tas pat istatymas grotu ir angliskiems isaiskinimams turistams.

    • znakorius

     O kuriam galui turistams – užrašai kita kalba?
     Ar tau, keliaujančiam po kitas šalis, kas nors pakiša užrašus tavo kalba?
     Keliauji, matai užrašus tos šalies valstybine kalba ir sugebi juos perprasti, nes esi ne koks nors ablavukas, ar ne?
     Betgi sakykim tiesiai, ką ir pažymi akademikas Zigmas Zinkevičius, lenkinančių užrašų norima tolesnio lenkinimo tikslu ir ne kitaip.
     Todėl turime būti YPATINGAI ATSARGŪS, nes mes, kadangi nesame imperialistai, nelendame į lenkijas ir nenurodinėjame kaip jiems gyventi, o mums, kadangi įsivaizduoja, kad laimės, siekiama per prievartą įpiršti tai, kas netgi mokslininkų yra pripažinta kaip kenkėjiška.

     • Stogas

      Nebuk sena davatka, turistmas skirtu uzrasu, lenteliu niekada nebus per daug..  per didelis nacionalizmas primena fasizma… uzrasu anglu kalba vokietijoje yra, neparink !  Beja, o kas gali uzdraust ant nuosavo namo uzrasyti koki nors uzrasa? PVZ. znakorius – davatka nekaltybes sergetojas!   

     • stogas

      Kuriam galui? – pasijausti pamalonintam ir buti paskatintam isleist daugiu euriuku.. Beja, kodel as negaliu ant savo namo sienos pakabinti koki nori uzrasa? Namas mano siena mano. Ir rasau, „znakorius masto davatkiskai“. Mazom raidem po uzrasu Petro gatve .

 • Av

  Tarkime, lenkiška pavardė Tomaszewski – jeigu ji pase būtų parašyta Tomaszevski, parodykite man šitame variante bent vieną NE lietuvišką raidę :) Tiek ‘s’, tiek ‘z’ raidė egzistuoja lietuviškoje abėcėlėje ;)

  • znakorius

   Suprantu, kad landsberginiai jums įdavė nepagrįstas svajones, nes tarybmečiu nedrįsote net cyptelėti apie jokių Tomaszewski užrašymus (galiojo dar Stalino laike – 1948m. – išleista instrukcija, pagal kurią raštuose visas nelietuviškas pavardes, vardus, pavadinimus LIETUVINOME PRIVALOMAI).
   Lenkai, pvz., irgi nerašo originaliai ir dabar – pvz., rašo Adamkusa  ir pan., kas yra lenkiškas linksniavimas.
   Taip, kad nereikia kitam siūlyti to ko patys nedarote.

 • Parodoksalu, bet didziausi salininkai dvigubu lenteliu ir pavardziu pase, butu tarp koncervatoriu ir liberalu atstovu, turintiems labiausiai issilavinusi elktorata.

  Nelabai isivaizduoju, kaip valdancios partijos paaiskins savo rinkejams kaimuose sio istatymo prasme.

  Tulas lietuvis ta supras tik taip, kad i Lietuva gris lenku kalba.

 • Sejanus

  Pusgalvis naciukas truputį įsijautė ir tinklaraščio komentaruose pradėjo vadovauti Lietuvai, skirstyti kas čia gali gyventi o kas išvažiuoti turi, dar ir grasinimais palydėdamas :))) Vienintelė teigiama klounų savybė, tai kad jie gana juokingi.

  • znakorius

   Jūsų, Lietuvai priešiškų asmenų, savybė yra ta, kad visada jūs, neturėdami argumentų aptariamu klausimu, visada pradedate nepagrįstai pulti oponentą kaip asmenį.
   Taip, kad aprašei pats save – su kuo ir sveikinu. :)
   Ar ne tu ten šaukei: Vilnius bus mūsų, o ne lietuvių? :)
   http://alkas.lt/2013/01/27/varsuvos-sovinistai-vilniuje-vilnius-lvovas-ir-gardinas-bus-lenku/

   • Gylys

    …na tai milicininke „znakoriau“ :) – žemiau pateikiau ir argumentus ir net patvirtinančias nuorodas į juos ir ką ? – vistiek trauki savo seną dainelę „esu puolamas nepateikiant argumentų“ :)… primityvu… ir tokie visiem žinomi sovietinių milicininkų metodai seniai jau neveikia… 
    …Gal pabandytum argumentuoti kaip nors teisiškai be savo nacionalsocialistinės filosofijos išvedžiojimų ? :) – ar tiek „milicininko patyrimas“ neneša ? :)

 • Gylys

  … Na va..ir vėl apie tą patį…:)…
  …Drįstu manyti, kad šis, apygardos teismelio sprendimas yra absoliučiai neteisingas (kaip gan dažnai jau pasitaiko mūsų „teisėsaugoje“) ir, kadangi galimas skųsti aukštesniam – nėra būtinai vykdytynas nedelsiant…
  …Todėl, priešingai ponui Račui, manau, kad lenkų tautinė mažuma turėtu dėti „skersą“ ant visokių raginimų nedelsiant nusiimti  lenteles… net ir jei, neva, „rodant gerą valią“ ar  „lojalumą“ neaišku kam žeminant save…
  …O neežinantiems (matomai tame tarpe ir besidarbuojantiems kaikuriuose teismuose) norėčiau priminti, kad dar gūdžiais 1989 metais (kiek pakoregavus 1991) Lietuvos Valstybė priėmė „Tautinių mažumų įstatymą“, kurio 5 straipsnis juodu ant balto teigia :

  „…administraciniuose teritoriniuose vienetuose informaciniai užrašai greta lietuvių kalbos gali būti ir tautinės mažumos (vietine) kalba…“

  nuoroda: http://www3.lrs.lt/pls/inter3/dokpaieska.showdoc_l?p_id=22150&p_query=&p_tr2=2

  … Taip pat drįsiu priminti, kad 1995 metais Lietuvos Respublika pasirašė „Tautinių mažumų apsaugos konvenciją“, kurios 11 straipsnis taip pat labai aiškiai nedviprasmiškai teigia kad :

  „… pripažinti kiekvieno tautinei mažumai priklausančio asmens teisę savo pavardę (tėvo vardą) ir vardą (vardus) vartoti mažumos kalba bei teisę į tai, kad jie būtų oficialiai pripažinti pagal Šalių teisinėse sistemose nustatytas sąlygas… Šalys tose teritorijose, kuriose tradiciškai gausiai gyvena tautinei mažumai priklausantys asmenys, remdamosi savo teisinės sistemos reikalavimais, o prireikus ir sutartimis su kitomis valstybėmis, bei atsižvelgusios į konkrečias sąlygas, visuomenei skirtus tradicinius vietovių, gatvių pavadinimus ir kitus topografinius įrašus stengiasi daryti taip pat ir mažumos kalba, jeigu yra pakankamas tokio žymėjimo poreikis…“

  nuoroda: http://www3.lrs.lt/pls/inter3/oldsearch.preps2?Condition1=96635&Condition2=Europos_Tarybos

  … Taigi – vietovardžių pavadinimus „stengiasi daryti taip pat ir mažumos kalba, jeigu yra pakankamas tokio žymėjimo poreikis“ – dėl poreikio, manau, ginčo nekils, nes jį, šiuo atveju, galėtu kvestionuoti tik pačios tautinės mažumos, o jos tuo klausimu abejonių nereiškia…
  …Galima būtų ginčyti imperatyvą tokį poreikį tenkinti, nes tokio imperatyvo, kaip teisingai pastebėjo ponas Račas, kaip ir nėra –  konvencijoje nurodoma neprivalomai – „stengtis“… Bet… priimant domėn, kad tos dvikalbės lentelės buvo iškabintos absoliučiai legaliai ir vadovaujantis, jų kabinimo metu, galiojančiais visais įstatymais ir minėta Konvencija, o taip pat prisimenant Lietuvos Respublikos savanoriškai prisiimtus įsiprareigojimus stojant į ES nebloginti tautinių mažumų padėties – galima daryti absoliučiai logiška išvadą, kad šiandieninis, anksčiau galiojusių, dvikalbių lentelių draudimas yra neteisėtas kaip prieštaraujantis savo valia  Lietuvos Respublikos prisiimtiems įsipareigojimams (kurie, jei neklystu, kaip ir visi kiti įsipareigojimai ir tarptautinės sutartys turi būti laikytini sudėtine LR Teises dalimi) ir t.t…. O iš neteisės Teisė negimsta, kaip sakoma…
  … Taip kad mieli bendrapiliečiai lenkai – skubėti plėšti lentelių tenkinant visokių talibaniečių užgaidas neverta… Šiuo atveju kaip ir dažnai mėgsta sakyti gerbiamas Račas – nereikia nuolatos duoti durniui kelio, nes užlips išvis ant sprando – reikia parodyti durniams (šiuo atveju talibaniečiams ir visokio plauko „znakoriams“) jų vietą…

  • Gylys

   …“Tikrasis lietuvi“ ? :) – ir būk geras, kaip nuolatinis mano „gramatikos mokytojas“ ištaisyk mano posto klaidas, nes greitai ir daug prirašiau ir tikrai jų yra, o man vistiek nepavyks… Ačiū…

   • znakorius

    Tau suomis aiškiai atsakė, todėl nebesikartosiu – aš jam VISIŠKAI pritariu. :)

    • znakorius
     • Gylys

      …kas yra durnius, manau, čia visiem ir taip aišku ir tam papildomu prisipažinimų nereikia… O vat, kad tokie durniai dar ir kompromituoja mūsų valstybės simbolius valkiodami juos savo nacistiniuose maršuose tai tikrai nėra gerai… Ir jau išvis blogai, kad valstybė tokiems skustagalvių besmegenių maršams neparodo deramos reakcijos kaip kad pavyzdžiui tie patys anglai iš kurių mums dar mokytis ir mokytis …
      … Civilizuotoje valstybėje „tikrasis“ tu jau seniai skaičiuotum dieneles „ant narų“ už savo nacionalsocialistinius pareiškimus :)…

     • znakorius

      Kur ten matei nacistinius ženklus?
      Ar tu kartais ne su tais:
      http://www.balsas.lt/naujiena/712406/lietuvos-simboliu-niekinimo-byla-ar-duoti-durniui-kelia

     • Gylys

      …tau znakoriau ką nors aiškinti beviltiška, bet jei, kartais, tarp tavę palaikančių atsirastų vienas kitas turintis daugiau nei vieną vingį smegenyse – aiškinu – be visų, netiesiogiai taikančių į nacistinius simbolius ženklų, ten naudojama ir tikru tikriausia nacių svastika…. neva kaip „senovės Baltų ženklas“… Tai va, milicininko su vienu vingiu, draugai – kažkuomet ta svastika buvo taip pat naudojama ir senųjų rytų kultūroje kaip saulės ženklas… Bet šiandiena, dėl visiem bent kiek mąstantiem suprantamų priežąsčių, šis ženklas labiausiai asocijuojasi su III Reichu… Lygiai kaip ir raudona spalva nėra nei ypač negraži, nei kelianti neigiamas emocijas, bet, dėl taip pat suprantamų priežąsčių, vėliavos formoje – ji kelia neigiamas asociacijas…
      … Jei tokių idiotų kaip „znakorius- tikras lietuvis“ daugės – galimas daiktas, ka ir jų maršuose ypač gausiai naudojamas Gedimino stulpų ženklas pradės žmonėms asocijuotis labaiau su skųstagalviais besmegeniais kerzavais batais ir komufliažinėm kelnėm ir kels vien tik neigiamus jausmus…

     • suomis

       Tiesa. O raudonos spalvos nereikia uždrausti? Čia išimtį galime pritaikyti?  ;)

     • znakorius

      Ir tu, iškrypėli, įsivaizduoji, kad esi neatrandamas?
      Tada tau jokie atsiprašymai nebepadės – sėsi.

     • Gylys

      …na tu, nupiepęs sovietini mente, svajok bet gi jausk ribas :) – kas gi čia mane už tai „pasodins“ ? – senas besmegenis nupiepelis ir jo „timūro komanda“ skųstom plikėm ir komufliažinėm kelnėm ?:)…
      …na dabar juk ne 33 – tieji :)…
      …Kitą vertus gaila, bet negalėčiau teigti kad ir tamstai grėstų už savo kliedesius „sėsti“ – demokratinėse šalyse tokių nesodina, o guldo… guldo ir bando gydyti, jei dar būna įmanoma (bijau, kad ne tamstos atveju)… tik, deja, rodos, tik patiems arba artimiausiems giminaičiams sutinkant…
      …Bet kuriuo atveju – linkime pasveikti senam sovietiniam milicininkui :)

     • znakorius

      Atsargiau,
      nes nesi neatrandamas.
      Tada tau jokie atsiprašymai nebepadės.
      Mauk į lenkijas, o čia bus lietuviška tvarka.

    • Gylys

     …mielas „tikras lietuvi“, gerbiamam Suomiui anuomet aš argumentuotai paprieštaravau ir, galimas daiktas, jis susiprato klydęs :)… o šiandienos mano komentarui jis dar nepaprieštaravo, taip kad gal juo ir nesidangstyk… 
     … O pritari kam ? – kad laisva valia duotų įsipareigojimų nereikia vykdyti ? :)…  nenuostabu – kas, skant „ir arkliui aišku“, visai nebūtinai gali būti aišku „tikram lietuviui – znakoriui“ :)… šią išimtį seniai žinau…
     … Beje, jei kartais manytum, kad nereikėjo duoti tokių įsipareigojimų net, jei, ir mainais už tokius pat lietuvių tautinės mažumos atžvilgiu Lenkijoje – neva dėl to, kad tautinės mažumos pas mūs gausesnės ir tokie įsipareigojimai būtų neadekvatūs poveikiu valstybei – galbūt labai ir neprieštaraučiau tau…:)… Nors didesnių grėsmių mūsų valstybingumui dėl to ir neįžvelgiu… Bet… deja mielas „znakoriau“ – įsipareigojimus mes jau davėm ir privalom jų laikytis…

     • znakorius

      Nereikia – su Lietuvos priešais dera kovoti, o ne jiems pataikauti.
      Beje, dėl kokių tai mano „nacionalistinių“ kalbų.
      Taigi skųsk – rašyk prokuratūrai.
      Tik, jau seniai žinai, kad jau šešiskart tokie kaip tu … bandė, tačiau nepavyko – dantukai buvo išlaužti. :)
      Bet rašyk – kuo daugiau rašysit, tuo bus aiškesnė jūsų veikla prieš Lietuvą (tuo greičiau jūsų prieš Lietuvą nukreipta veikla gaus galą)! ;)

     • znakorius
  • Svecias

   Europos Sąjungos valstybėje,ES įkūrėjoje,gyvena daug  imigrantų palikuonių-arabų,turkų,ispanų,portugalų,lenkų,somaliečių ir kt.,autochtonų-vokiečių (Elzase,Lotaringijoje),flamandų (aplink Diunkerką),bretonų,oksitanų,baskų,provansalų,tačiau užrašai viešose vietose -tik valstybine prancūzų kalb(išimtis-si vietiniu folkloru susiję užrašai,rašomo ne valstybinėmis (vokiečių,italų,olandų),bet tų kalbų vietinėmis tarmėmis.).Visose valstybinėse mokyklose mokoma tik valstybine prancūzų kalba.Baudos už nevalstybinių kalbų vartojimą oficialijoje sferoje siekia 500000 eurų ir papildomai po 20000 eurų už kiekviena valstybinės prancūzų kalbos įstatymo pažeidimo dieną.

   • Gylys

    … galėčiau tamstai „Svecias“ paieškoti ir pateikti kitų ES valstybių pavyzdžių, kuriuose nedraudžiami užrašai ir ten gyvenančių mažumų kalbomis (nenustebčiau jei paaiškėtu, kad ir dėl Prancuzijos klystate), bet… neieškosiu – tingiu…  Geriau paapeliuosiu į bet kuriam sąžiningam ir garbingam žmogui savaime suprantamą dalyką – savo duoto žodžio, ar prisiimtų įsipareigojimų laikymąsį… O mes – t.y. Lietuvos Respublika – Jums leidus, priminsiu – įsipareigojome ir pasižadėjome…
    … Ar jūs kaip tas milicininkas „znakorius-tikras lietuvis“ ? – gal irgi manote, kad „pats žodį daviau – pats ir atsiimu“ ? :)…  Senam sovietiniam „mentui“ toks „garbės“ suvokimas įprastas… o Jums ?

    • znakorius

     Mes neįsipareigojome, lenkomane, o kas įsipareigojo, tų nebėra.
     Taip, kad verk neverkęs – špygutė jums, nes čia – Lietuva ir lenkiškos tvarkos neįvesit.

    • znakorius

     Aš nedaviau jokių sutikimų, todėl ir neatsiimu.
     Ar aišku?
     Važiuok į lenkijas ir ten lenteles kabinėk.

 • znakorius

  Diskusijos pabaiga:
  nei vienas lenkomanijos atstovas – Marius, Sejanus, Gylys, Bobutė – neturėjo argumentų savo pozicijai pagrįsti, todėl perėjo į juos argumentais  įveikusio oponento užgauliojimus, gąsdinimus, šantažą ir pan., kas yra būdinga Lietuvoje veikiantiems kosmopolitams ir kas dar kartą įrodo, kad jų atstovaujama nuomonė nėra pagrįsta, o remiasi tik Lietuvai priešiškų elementų – Lenkijos imperialistų siekiais pavergti Lietuvą. 
  Dėkoju tiems diskutantams  – Av, stogui, kurie, nors ir gindami ir nepagrįstą – „lenkų“ nuomonę, bet sugebėjo išlikti mandagiais bei pagarbiais oponentui. 

  • Bobute

    znakoriau (tikras milicininke),
    kodėl pykstate, kai Jus pavadina kvailiu ar prietranka?
   Ir kaip Jus vadinti, jei aš nei diskusijoje dalyvavau (tik uždaviau klausimą, beje, ir tą ne jums, o p. A. Račui), nei lenkomanė ar kosmopolitė esu, o Jūs teigiat priešingai?
   Mano galva, p. Marius bei p. Uzklydelis Tamstą apibūdino labai tiksliai …

   P.S. Aš esu atrandama.

   • znakorius

    Kam tu bereikalinga. 
    Susmek kaip šungrybis. :)

  • stogas

   Prie ko cia lenkai, kalba eina apie bendra tvarka… 

   • znakorius

    Pasižiūrėk į temą, prieš kalbėdamas prie ko čia lenkai.