Stebuklų kraštas: dujos atpigo 40 proc., šiluma tiek pat pabrango

Daugumai tikriausiai labai gerai žinoma bendrovė „Dujotekana“ (apie kurią aš ir pats nemažai esu rašęs) šiandien paskelbė pranešimą apie parduodamų dujų kainas.

Jame sakoma štai kas:

Bendrovės „Dujotekana“ parduodamų gamtinių dujų kaina Lietuvos įmonėms nuo praėjusių metų spalio iki šių metų kovo mėnesio sumažėjo 40 procentų.

„Paskui sumažėjusias naftos kainas pasaulio rinkose žemyn sparčiai ritasi ir gamtinių dujų kainos. Mes, kaip dujų tiekimo įmonė, savo klientams dujas piginame jau penkis mėnesius iš eilės vidutiniškai po 7 procentus. Jei praėjusių metų spalį už 1000 kubinių metrų dujų „Dujotekanos“ klientai mokėjo 1490 litų, šių metų vasarį – jos kainavo 974 litus“, – tvirtino „Dujotekanos“ vadovas Rimandas Stonys.

Pasak „Dujotekanos“ vadovo, dujų kainos bendrovės klientams ir šį mėnesį bus mažesnės – jos sudarys maždaug 897 litus už 1000 kubinių metrų.

„Pastaruoju metu kai kurių žiniasklaidos priemonių eskaluojama tema, kad gamtinių dujų tiekėjai rankas šildosi šilumos vartotojų sąskaita, yra sąmoningas žmonių klaidinimas. Nuo parduoto kubinio metro dujų „Dujotekanos“ pelno marža kovą sieks tik mažiau kaip 0,04 lito. Palyginti su praėjusiais metais, ji mažėja beveik du kartus“, – teigė R.Stonys.
Pasak jo, nelanksti šilumos kainų nustatymo metodika, pagal kurią tarifai buitiniams šilumos vartotojams perskaičiuojami kartą per metus, neleidžia vartotojui pajusti realaus kainų mažėjimo. Tuo tarpu dujų kaina „Dujotekanos“ klientams jau dvejus pastaruosius metus perskaičiuojama kiekvieną mėnesį.

Žinodamas, kad „Dujotekana“ ir „Lietuvos dujos“ gamtines dujas perka iš ten pat ir kad abiejų šių bendrovių didžiausias akcininkas yra tas pats, jau puoliau iš džiaugsmo trinti rankas: juk jei dujas perka mokėdami po 897 litus už 1000 kubinių metrų, tikrai negalės pardavinėti už du kartus didesnę kainą.

Nuskubėjau į  „Lietuvos dujų“  interneto puslapį, o ten – jokių pokyčių: kaip buvo 1,58 lito už kubinį metrą, taip ir liko.

Čia visi dabar aiškinasi monopolija Leo LT, ar ne monopolija, o man kyla labai paprastas klausimas (kurį aš jau ne kartą esu kėlęs): kodėl visi ramiai žiūri, kai dujininkų pelno marža iš buitinių vartotojų siekia beveik 100 procentų.

O kaip su šilumos gamintojais, kurie vis verkia, kad pastaruoju metu jie dirba taip nuostolingai, kad tuoj tuoj ims ir bankrutuos.

Juk jei tikėtume „Dujotekana“, tau jau sausio mėnesį jie už dujas mokėjo mažiausiai ketvirtadaliu mažiau nei  spalį, tuo tarpu jų parduodamos šilumos kaina išaugo daugiau nei trečdaliu.

Kaip reikia dirbti, kad sąnaudoms mažėjant 25 proc., o produkcijos  kainai išaugus daugiau nei 30 proc. rezultate patirtum nuostolius?

Gal kas turite atsakymą?

(13 balsų, vidurkis: 4,54 iš 5)
Loading...
 • Na, jei paklaustumėte jų pačių, atsakytų apie senus kainų skirtumus, senus nuostolius, kuriuos tik dabar (kažkodėl) reikia padengti, apie išaugusias veiklos sąnaudas, girdi, atlyginimus ir pan., dar visokį vėją sustumtų. O iš tikrųjų tai rusai darosi sau biznelį per „Dujotekaną“, ir tiek. Pakeitėte įstatymą – va ir žinokitės, mes savas babkes visada išlupsim, o jūs liksite su nosimi.

 • paulius

  Кроме того, правительство Латвии „заботливо“ окружило свой „собственный“ латвийский народ со всех сторон монополиями по продаже энергоресурсов – газа, электричества, воды – и продаёт им эти ресурсы втридорога. Так, например, при закупке российского газа по 295 долларов за 1000 кубов (цены на 2008 год), правительство продаёт его народу по… 1000-1100 долларов!!!

  ======================================================================
  ПОЯСНЕНИЕ: тариф, опубликованый на сайте „Латвияс газе“ для домашних хозяйств (это большинство людей) равен 534,63 Ls или 588,09 Ls за 1000 кубов газа при НДС в 10% или в 21% соответственно: .
  Курс лата к доллару: 1 лат = 1,8762 доллара или 0,533 лата за 1 доллар.
  Переводим цену продажи из латов в доллары, получаем:

  – (при НДС 10%) цена 534,63 Ls : 0,533 = 1003 доллара;
  – (при НДС 21%) цена 588,09 Ls : 0,533 = 1103 доллара;

  Закупочная цена газа у России для Латвии, Литвы и Эстонии в 2008 году: 295 долларов за 1000 кубов.

  Делим цену продажи газа на цену покупки:

  1103$ : 295$ = 3,74 раза (при НДС 21%)

  1003$ : 295$ = 3,4 раза (при НДС 10%)
  ======================================================================

  Куда уж там правительству Украины, с её „смешными“ 179 долларами (закупка) против 330 долларов (продажа). Это ж „всего-то“ в 1,84 раза больше.

  То ли дело – в Латвии, где коэффициент продажи газа населению 3,4 – 3,7 раза! И это только на „первичном“ газе. А потом ещё отдельно „добирают навара“ на счетах за отопление, электричество, горячую воду, тарифы на которые растут пропорционально росту тарифа на газ…

  При этом, тариф на газ формируется не на основе закупочных цен, что было бы вполне прозрачно и понятно, а, как написано на сайте их местного газового монополиста (http://www.lg.lv/index.php?id=122) на основе… цитата: „котировки на бирже нефтепродуктов FOB ARA (Free On Board Amsterdam, Rotterdam, Antwerp) мазута (с содержанием серы до 1%) и газолина (с содержанием серы до 0,2%)“.

  Вам понятно? Идите, простые старушки-латышки, обращайтесь на мазутную биржу в Амстердам, и смотрите – не перепутайте процент содержания серы!

  Зачем вам просто-напросто знать закупочную цену газа из России? Так вы и чистую прибыль правительства, „заработанную“ на вас (а вернее – содранную с вас без зазрения совести) сразу сами сможете посчитать, а узнав – ещё волноваться начнёте, а вам это вредно.
  ===============================================================================
  Свежие новости – пища для размышления.

  Опубликованы результаты деятельности за 2008 год поставщика природного газа в Латвию:

  Оборот -– 140 миллионов лат, прибыль… 1,4 миллиона лат!!!
  То есть прибыль составила… -– правильно! -– ОДИН ПРОЦЕНТ!!!
  Красиво, правда? Принимая во внимание приведённые выше соотношение цен покупки-продажи выходит, что государство как бы „видит“ только 1% из этих сверхприбылей. Остальное оседает в фирме-посреднике. Так что эти драконовские поборы с народа за коммунальные платежи ДАЖЕ НЕ ИДУТ В БЮДЖЕТ Латвии! Как говорится -– комментарии излишни…
  =====================================================================

  http://www.luxauto.lv/?ru;7;12;125
  http://www.luxauto.lv/?ru;7;12;124

 • Benedikta Vaivadaitė

  Kasdien po aktualų sopulį, o dažniausiai ir ne po vieną – jūs išskirtinis, gerbiamas Artūrai. Įsivaizduojate, kokį kokybišką laikraštį leistumėt, jei to imtumėtės? Gal kada apie tai pagalvojat…?

 • paprasta piliete

  Visada visiems sakiau, kad politinė jėga, kuri sugebės sutvarkyti teisingą mokesčių už visas paslaugas buičiai sistemą galetų ilgam užsitarnauti tautos dividendus. Didžiausius ir rimčiausius finansinius sukrėtimus masės patiria gavę sąskaitas už šildymą, paslaugas. Psirinkimo čia nėra, ne teleryšių rinkos… Visi prikalti prie vieno vienintelio dujų, vadens, elektros, šilumos tiekejo ir tt ir pan.

 • Regis

  Pagaliau buvo prisiminta, kad ne tik LEO juodą biznį „ant Lietuvos“ daro (ar bent nori daryt)..

  Atsakymas į klausimą: „Kaip reikia dirbti, kad sąnaudoms mažėjant 25 proc., o produkcijos kainai išaugus daugiau nei 30 proc. rezultate patirtum nuostolius?“ – TEISINGAI, taip taip reikia dirbti teisingai – oficialiai būtų nuostolis, o neoficialiai būtų taip kaip reikia. Pavyzdys Fly LAL.

  Man asmeniškai apskritai keista kodėl žmonės dar nesukilo prieš dujininkus ir šilumininkus. Matyt kažkam labai naudinga, kad visos negerovės susifokusuotų išskirtinai į LEO ir Maximą. Gal aš kažką maišau, bet iš Dujotekanos paramą gavo ne viena partija, o Rubicono žmonių sugebėjimas pirkti ir parduoti irgi žinomas.

  • J. naivus

   Būtent, kad juos galima paveikti nebent tikru sukilimu. Boikoto ar streiko nepritaikysi. Partijas – beveik visas – nupirko. Net TPP kažkokiu keistu sutapimu tuo pačiu adresu būstinę įsikūrė.

 • mdxacuk

  O kam dabar lengva? Taigi RST dar blogiau: „Rytų skirstomųjų tinklų (RST) įmonių grupė preliminariais duomenimis per praėjusius metus patyrė 82,1 mln. litų nuostolio, nors dar 2007 metais grupės grynasis pelnas sudarė 73,7 mln. litų.“ O jų maržos tai netgi ne 100 proc, bet 300-400 proc. Nes Ignalina elektrą pardavinėja ar ne po 8 ct, o kiek mokat jūs?

  • A.G.

   Tai gal reikėjo akcininkams dar truputį pakelti kartelę sau ir savo artimiausiems samdiniams – būtų patyrę ir tris kart ir keturis su puse karto daugiau… ką gi gali reikšti vienas skaičių tarp kelių iksiukų – tegul įvardija visus iksiukus, va tada tai paiksėsime, dar ne taip…

 • A.G.

  Leiskite gerb. blogo šeimininke atsidžiaugti lietuvaičiams demokratija, laisva rinka – juk iškovojus laisvę krašte, jie savo rankomis tą pačią sekundę ją atidavė demokratijai ir laisvai rinkai.
  Dar čia nieko.
  Bet jie dar save vadina ne kokiais tai kumečių ainiais, o moderniais piliečiais.
  Atseit, jei nešveisi to sintetinio maistelio į savo skranduką, jei nepermokėsi kiekvienos tiekėjų organizacijos keliems vaikinams po keletą šimtų milijonų – būsi pasmerktas tapti ne moderniu…
  Tad keliu tostą už modernius lietuvaičius.
  Manau, kad jau kai kas ateina į protelį (berods P. R. Valatka iš LRyto, parašęs pirmadienio komentarą apie tuos moderniuosius labusiukus…*)

  * – labusiukas, t.y. pats didžiausias įžeidimas tuo metu, kai Baltijos šalių vaikinai tarnavo SA (kai juos norėdavo pažeminti kitų tautų vaikinai – keikdavosi tuo žodžiu. Kartais dėl to, kitų tautų vaikinai dėl to gaudavo grąžos jau ir ne žodžiu…).

  • Valentinas

   Gerbiamas A.G.
   Laisvė ir demokratija neatsiejami dalykai. Jei neturi demokratijos, neturi ir laisvės bei nepriklausomybės. Aš suprantu, kad jums iki šiol skauda už tuos „labusiukus“, bet už ką taip nekęsti gimtos šalies?

   • A.G.

    Taip nekęsti, kai dėl jos suklestėjimo, neatlygintinai po 14 val. dirbama 10 metų, be išeiginių ir dalinai atsotogų.
    Nenusišnekėkite žmogau.
    Demokratija sudarė sąlygas sunaikinti Lietuvą.
    Ir nežinia ar mūsų, kurie dirba išimtinai Tėvynei (ne sau ir ne savo šeimai) – pakaks, kad ji nebūtų sunaikinta.

    • Valentinas

     „Demokratija sudarė sąlygas sunaikinti Lietuvą.“
     O aš kvailys galvojau, kad demokratija sudarė jums sąlygas dirbti 10 metų be išeiginių ir dalinai atostogų :)
     Ir dar sudarė sąlygas galvoti ką norite ir daryti ką norite. Bet matyt klydau.

 • Ar

  A.G. – kas per „labusiukai“ – tris metus atkaliau šiaurėje ir neteko girdėti – turbūt Valatka Vilniuj gatves šlifavo. Cituoti irgi mokėti reikia, ar bent pasidomėti kas ir kaip, fui…

  • A.G.

   Aš iš p. R. Valatkos tokio žodžio nesu girdėjęs – paprastai supykęs esu keletą kartų (na kokius 30) per penketą metų panaudojęs internete… gal kas ir pasigavo (mėgstu kai kuriuos žodžius panaudoti, kurie būna primiršti ir nesimatę internete).
   *
   Iš mano kurso didžioji dauguma tarnavo normaliuose daliniuose.
   Nors tarnavau karinėje bazėje, bet mūsų dalinyje daug ko mačiau (esu rašęs).
   Vieną kartą turėjo bazėje formuoti antrą „automatininkų“ budinti vzvodą riaušėms malšinti, kai pačiam batiai kepurė buvo numušta…

  • Auksinis kardas

   Draugiškame tautų katile yra buvę keletas įžeidžiamai naudotų terminų, kuriais kelios tautos kartais pavadindavo viena kitos atstovus – „labasai“ (beje, nuo „labas“- įžeidaus ne taip jau daug), bei „kacapai“.

   Garbės nedarė, nedaro ir nedarys nei vieno išvadinimo naudojimas nei vienai iš šalių. Garbę darė, daro ir darys gebėjimas pro etiketes matyti kitus-kitokius žmones, asmenybes, gebėjimas susišnekėti, išlaikyti ir pelnyti pagarbą.

   • Ne tik. Dar buvo „chacholai“ (ukrainiečiai), hansai (latviai, kartais ir estai), kuratai ir čuchoncai (estai), na, ir čiurkos, čiurbanai ;)

 • Tikrai

  Dar prieš kokį mėnesį, skaitydamas „Komersant“ radau dujų kainas. Ten, tiesa, piktinosi Ukraina, kad ji skelbia dvigubai didesnes kainas negu moka, bet šalia buvo duotos ir kainos Lietuvai prie sienos – 305 USD, Vokietijai – 325 USD. Dabar atsidariau BLOOMBERG ir pažiūrėjau kokios kainos pasaulinėje rinkoje – 4,21 USD 1000 kūb. pėdų, t.y. apie – 28,3 kūb. m. 1000 kūb. 148 USD. Aišku, tai be kitų išlaidų – transportavimas, pardavimai ir t.t.) Archyve radau 2008 kovo 2 – 8,66 USD 1000 kūb.pėdų. Kokių dar reikia komentarų. Pagal šią logiką pas mus kainos turėtų būti ne 1,58, bet apie 0,7 Lt. Apie dujų kokybę nebekalbu, nes norėjau apkaltinti aukštos klasės kompiuterizuotą katilą, bet meistrai jį čia pat reabilitavo.

 • A.G.

  Ir dar…
  Paprastai tas žodis buvo, kaip taisyklė, naudojamas kartu su kitu: j… pypt labus.

 • austras

  Pas mus juk, kaip sako politologai Mauzeris ir Sūrskis, „dujų kainą sudaro kaina, kurią mokame Rusijai + Stonio koeficientas.“ O kas sudaro Stonio koeficientą? Na, antros Stonio žmonos išlaikymas + pirmos žmonos amortizacinės išlaidos + Stonio namo išlaikymas ir t.t. Gerai, kad Stonys neturi egzotiškų pomėgių. Štai mėgtų jisai, pavyzdžiui, važinėti į Afriką pašaudyti liūtų, vat tada Stonio koeficientas gerokai išaugtų… :)

 • J. naivus

  „Ir tikrai nepamiršiu, kas nutinka politikams, kurie mėgina stoti prieš galingąją „Dujotekaną“, nes gerai patyriau savo kailiu.“

  Tai sakinys iš Zuoko šios dienos teksto.

 • Auksinis kardas

  Teisingas straipsnis, savalaikis. Ir ačiū pauliui už Latvijos pavyzdžio minėjimą Rusijos spaudoje. Jie – mūsų priešai, bet kažkodėl rūpinasi mumis labiau už mūsiškius. Juokas pro ašaras.

 • Reuma

  Racai taigi su Kubiliu kasdien pietauji atvesk ji i prota, kad issiaiskintu sita sildymo monopolija, kuri varo zmones i nevilti :(

  • Nemielas Reuma (aš su tamsta kiaulių neganiau), su A.Kubiliumi, jei neklystu, iš viso nesu pietavęs… Jei ką, tai galėtumėte ir jūs jį atvesti į protą, nes jūsų teisės lygiai tokios pačios kaip mano – eilinio rinkėjo.

 • Sarunas Skyrius

  Nesigilines isiterpsiu su savo 3 grasiais – kiek suprantu reguliavimo istatymus, visas pelnas gautas del kainu sumazejimo bus perkeltas i kitu metu tarifa nuostoliais, ir atvirksciai. Visas aziotazas del to, kad kritimas toks staigus (zr. naftos kainos grafika, dujos labai panasiai: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b8/Price_of_oil_%282003-2008%29.png/300px-Price_of_oil_%282003-2008%29.png ).

  Galbut reikia tarifa dazniau perziurineti, maziau bus peno visokioms samokslo teorijoms.

  • Šarūnai, jūs teisus, dujos tikriausiai nuo liepos atpigs. Būtent tada buitiniai vartotojai jų daugiausiai ir sunaudoja…

   • Sarunas Skyrius

    Arba neatpigs. Niekas nezino tiksliai kokia duju kaina bus.

  • Osvaldas

   Šarūnui, dėl nuostolių/pelno perkėlimo ant tiekėjo – kada LD dirbo nuostolingai? visada kentėdavo eilinis vartotojas.
   O kaip buitiniai vartotojai tarifą galėtų įtakoti, tik per konkurencijos tarnybą. Na dar pastreikuoti galim, bet kam įdomu.

   • Sarunas Skyrius

    Visa akcine bendrove kiek pamenu, niekada nebuvo nuostolinga. Nebent kokiais gudziais 1999 metais. Taciau kainu reguliavimas nenustatomas visai AB, o jos reguliuojamoms veikloms, ir cia jau tingiu aiskintis, ar buvo kada nors kokia nors veikla buvo nuostolinga. Speju, kad kai staigiai brango dujos, tiekimo buitiniams vartotojams veikla buvo nuostolinga.

 • LL

  Taigi vieša paslaptis, kad dujininkai finansuoja visas valdžias ir dar truputį daugiau, sau taip pat pasilikdami ne vieną šimtą milijonų.
  sukurta tokia sistema, kad nė vienas politikas jos nesugriaus, nes tai viena iš politinės sistemos dalių.

  ar stonys ir bubnys, ar kubilius ar kirkilas, pinigai visiems vienodai kvepia….

 • Vytautas

  Gerbiamieji ,
  sis visas reikalas yra ganetinai aishkus ir labai jau suprantamas – ir pastebejimai bei komentarai teisingi…tik noreciau suzinoti viena maza smulkmena – aisku ne is sio straipsnio temos – gal galetu blogo autorius ar gerbiami skaitytojai man kvalam rinkejui paaiskinti – kas gi buvo sprendziama pirmadieni – kovo2 d. Europos sajungoje – ir kodel (180 ar 190 mijijardu euru finansine parama naujokem – Lietuvai , Vengrija ,Latvijai ir t.t ) nieko apie tai neraso musu spauda ?!
  p.s. Atsiprasau is anksto uz lotynisku raidziu vartojima.

 • Justinas M.

  Aš tai nutuokiu, kur tie dujininkai išleidžia pinigus. Porsche tai kainuoja. Mercedes tai kainuoja. Azimut tai kainuoja (jachtos tokios). Ir visai jie nedovanoja buvusiems miestų merų sūnums, visai net ne Kauno, naujų Porsche 911 Turbo.

  Kažkurios Afrikos valstybės vadovas turėjo Concorde nusipirkęs, kad galėtų į Paryžių apsipirkt skraidyt. Ten irgi žmonės nesuprato, ir iki šiol nesupranta, kodėl taip skurdžiai gyvena…

  Turbūt, kaip Birutė Vėsaitė, ir nesupras.

 • albertas

  Kaip jums zinoma, apskaiciuojant elektros ir sildymo kaina vartotojams naudojama „unikali“ formule, kurioje vienas is parametru yra tiekimo bendroves valdomo turto verte. Kaina nustatoma karta per metus ivertinant prognozuojama duju kaina. (Is palubinsko zinyno)Veliau apie ja uzmirstama.Paskaiciuojamas galimas pelnas. Pvz.-100mln. litu. Realiai nustatoma „sudereta’ su kainu kantroles tarnyba kita pardavimo kaina, kuri atnesa bendrovei tikraji pelna. Pvz.- 50 mln. lt. Tada tiekimo bendrove pradeda „igyja“ teise rekti, kad patyre 50mln. lt. nuostoli. Siandien visi Lietuvos gyventojai turetu nusieme kepures ir iskele rankas i dangu dekoti VST, RST, LEO lt.,NDX, ir visiems kitiems uz tokias “ mazas“ elektros kainas, nes paskaiciuotos pagal galiojancia formule, kur kas didesnes. Jei niekas nesikeis, tai uzdarius IAE , elektra lietuvoje turetu kainuoti netoli 1 lt. uz kvh.Tas faktas ar bus pastatyta nauja AE, ar ne elektros kainai itakos beveik netures, kadangi naujos AE statyba bus komercinis projektas siekiant kuo didesnio pelno. Nauja AE bus pradeta statyti tik tada kai VP grupe uzsitikrins sau generalinio statybu rangovo statusa, o tam reikia laiko ir „skaidrios“ schemos.

 • Ogis&Co

  Manau, santykis kaina ant sienos / kaina vartotojui realiausiai atspindi korupcijos lygi valstybeje…
  Komentaruose idetas Latvijos pvz. tikrai vercia mastyti – o kur tie pinigai, atmetus 1% pelna, keliauja toliau?

 • Vasia

  Nera kitos iseities, reik traukti savo kalasnikova ir uzblokuoti abonentui kelia i lenkija…

 • paaiškinimas būtų paprastas – kainos keičiamos vadovaujantis teisės aktais, kainas keičia ne įmonės, o VKEKK. Teisės aktus leidžia LRS.
  tai viena. kita – dažnas kainų keitimas yra gerai, kai kuro kaina krenta. pernai, kuro kainai kylant, kažkodėl niekas neprašė perskaičiuoti dujų ir šilumos kainų kas mėnesį… manau nereikia tikėtis, kad kuro kainos visada mažės, bus ir vice versa.

 • PauliusT

  o tai kas tos imones, kurioms Dujotekana parduoda dujas jau zymiai pigiau. vadinas, cia tos imones kaltos, nes perka jau pigiai, o is vartotoju lupa ta pati

 • Klaudijus Jonait

  Na keista, kad jei gamtinės dujos buvo perkamos už tokią kainą, o aplankius interneto puslapį kainos liko nepakitusios… Komentaruose, kaip ir neradau tikslaus atsakymo.