Dujotekana rules!!!

Kalbos apie tai, kad “Dujotekana” yra vienas svarbiausių žaidėjų Lietuvos politiniame gyvenime girdisi jau seniai. Papildomų argumentų toms kalboms suteikė ir per VSD skandalą paviešinti faktai, kai paaiškėjo, kad “Dujotekanai” dirba ne tik į Seimą išrinkti politikai, bet ir Užsienio reikalų ministerijos bei Valstybės saugumo departamento pareigūnai.

Nepaisant to, daug kas tokias kalbas vadino prasimanymais ir teigė, jog kalbantys apie “Dujotekanos” galią tėra tik eilinių sąmokslų teorijų kūrėjai.

Paskutinių dienų įvykiai aiškiai rodo, kad yra priešingai: šiandien “Lietuvą valdo “Dujotekana” ir, panašu, kad kol kas nesimato jėgos, galinčios ją sustabdyti.

Jos interesams pajungti visi, pradedant Lietuvos Respublikos premjeru Gediminu Kirkilu, Seimo nariais ir, labai nesinorėtų, bet gali būti – ir teismais.

Prisigyvenome iki to, kad “Gazprom” tenka neigti premjero pareiškimus, kuriais jis visus mus gasdina būsimu dujų kainų didėjimo.

“Dujų kaina ženkliai nedidės, ji bus tik pakoreguota”, – “Gazprom” atstovą spaudai cituoja didžiausia pasaulio naujienų agentūra “Reuters”, nepamiršdama nurodyti, kad pirmoji apie dideles dujų kainas prabilo pati Lietuva.

“Reuters” pateikia ir būsimą dujų kainų prognozę šiems bei 2008 metams, kuri iš esmės sutampa su ta, kurią nurodo premjero taip nemylima Valstybinė kainų ir energetikos komisija.

Taip, ta kaina didesnė už tą, kurią Lietuva moka dabar, tačiau niekma juk ne pasklaptis, kad ji nuo kitų metų turėjo didėti. Ir didės bet kuriuo atveju – nepaisant to, derėsis dėl jos teatrališkai iš atostogų atšauktas užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas, ar ne (tiesa derybų kažkodėl išvykęs į Serbiją ir Makedoniją).

Tačiau ji tikrai nedidės drąstiškai, nes “Gazprom”, šiuo metu derinanti aplinkosaugos leidimus dėl būsimo dujotiekio per Baltijos jūrą, visiškai nereikia konfliktų su Europos Sąjunga, kurios narė yra ir Lietuva. Bet koks konfliktas dėl dujų kainų sustiprintų abejones ir nerimą dėl tikrųjų “Gazprom” ketinimų Europos Sąjungoje, o to šiandien Rusijos bendrovei tikrai nereikia.

G.Kirkilas tai žino, tačiau jis taip pat žino, kad svarbiausia yra ne būsima dujų kaina Lietuvai, o pavasarį priimtos Gamtinių dujų įstatymo pataisos, kurios turėtų gerokai sumažinti “Dujotekanos” pelnus.

Karas dėl naujų Kainų komisijos narių paskyrimo, gasdinimai didelėmis būsimomis dujų kainomis susiję būtent su šiuo įstatymu.

Tas karas prasidėjo gerokai anksčiau, kai Vilniaus miesto antrasis apylinkės teismas, “Dujotekanos” pageidavimu buvo uždraudęs Kainų komisijai tvirtinti naują dujų kainų metodiką remiantis Gamtinių dujų įstatymo pataisomis. Vėliau Vilniaus apygardos teismas tą draudimą panaikino, tačiau “Dujotekana”, laimėjo laiko, per kurį, kaip ji tikriausiai tikėjosi, turėjo būti paskirti nauji Kainų komisijos nariai.

Per tą laiką nesnaudė ir G.Kirkilas – Vyriausybėje buvo parengtos naujos Gamtinių dujų įstatymo pataisos, kuriomis numatoma atsisakyti ketinimų reguliuoti kainas visiems vartotojams, tai yra, pirmiausia tiems, kuriuos aptarnauja “Dujotekana”. Galėčiau spėti, kad šis įstatymo projektas įrašytas pirmuoju numeriu tarp visų tų, kuriuos Vyriausybė siūlys svarstyti Seimui jau rugsėjo 10 prasidedančioje sesijoje.

Viskas ėjosi lyg ir pagal planą, tačiau netikėtai pasimaišė prezidentas Valdas Adamkus, suabejojęs kai kuriais premjero siūlytais kandidatais ir pirmiausia – išeiviu iš VST D.Čeledinu.

Ilgai ir kruopščiai statytas kortų namelis sugriuvo, nes per tą laiką Kainų komisija sugebėjo patvirtinti dujų kainų nustatymo metodiką ir jau artimiausiu metu remdamasi šia metodika, ketina patvirtinti ir naujas kainas.

Tačiau “Dujotekana” dar nelinkusi pasiduoti – juk be premjero, Lietuvoje dar yra teismai, kurie jau kartą padėjo.

Todėl “Dujotekana” susirūpinusi Lietuvos piliečių gerove, skubiai kreipiaisi į (koks sutapimas!!!) Vilniaus miesto antrąjį apylinkės teismą, prašydama uždrausti dabartinei Kainų komisijai priimti bet kokius sprendimus dėl gamtinių kainų viršutinių ribų, nes “Dujotekanos” nuomone, komisija jau seniai neturi įgaliojimų, o jos sprendimai yra neteisėti.

Iš pirmo žvilgsnio gana desperatiškas ir visiškai beprasmiškas žingnis – juk Vilniaus apygardos teismas Kainų komisijos teisę tvirtinti dujų kainų metodiką pripažino liepos mėnesį, kai komisijos įgaliojimai jau buvo pasibaigę. Atsižvelgiant į tai, logiška būtų manyti, kad apygardos teismas nesuabejos ir komisijos teise tvirtinti kainas pagal naują metodiką.

Tai tiesa, tačiau Vilniaus miesto antrasis apylinkės teismas, kaip ir tada, pavasarį, gali nuspręsti pritaikyti laikinąsias apsaugos priemones, tai, yra, tik laikinai uždrausti tvirtinti naujas kainas. “Dujotekanai” būtent to ir reikia – šiek tiek laiko, kad Seimas spėtų pataisyti Gamtinių dujų įstatymą.

Bet juk be premjero ir Vilniaus miesto antrojo apylinkės teismo Lietuvoje dar yra ir Seimo nariai. Pavyzdžiui, toks Vaclovas Karbauskis, melioratorius pagal išsilavinimą ir socialliberalas pagal partinę priklausomybę. Išrinktas Tauragėje jis kažodėl staiga susirūpino Mažeikių gyventojų gerove ir kreipėsi į Vyriausiąjį administracinį teismą prašydamas iš esmės to paties, ko prašė ir tebeprašo “Dujotekana” – išaiškinti ar dujų kainų nustatymo metodika buvo patvirtinta teisėtai bei ar teisėti yra komisijos, kurios įgaliojimai neva baigėsi balandžio mėnesį, sprendimai.

Būtų galima džiaugtis tokiu Seimo nario aktyvumu rūpinantis ne tik savo rinkimų apygardos, bet ir visų Lietuvos žmonių gerove. Tačiau koks sutapimas – “Dujotekana” per pastaruosius Seimo, prezidento ir Europos Parlamento rinkimus Socialliberalų partiją parėmė maksimaliomis leistinomis sumomis. Gaila, kad P.Malakauskas nebedirba Specialiųjų tyrimų tarnyboje – galėtų pasidomėti. Gal dar netyčia ir kokį telefono įrašą užsilikusį surastų.

Tiesa, “Dujotekana” per rinkimus rėmė ne tik socialliberalus, bet juk visi Seimo nariai kartu neneš savo prašymų į teismus. Jų balsų dar prireiks, kai Seime bus balsuojama dėl Gamtinių dujų įstatymo pataisų.

Beje, pavasarį priimtos Gamtinių dujų įstatymo pataisos bei nauja dujų kainų nustatymo metodika turės įtakos ne tik “Dujotekanos”, bet ir “Lietuvos dujų” pelnams. Kartu – ir “Gazprom” pelnui, nes ši bendrovė valdo trečdalį “Lietuvos dujų” akcijų ir didžiąją dalį “Dujotekanos akcijų.

Žinant tai, šių bendrovių veiksmus galima suprasti, nes kalbama apie didelius pinigus.

Tačiau kaip suprasti teismų, Seimo narių ir ypač – premjero veiksmus?

Gal laikas jau būtų atsikvošėti ir pradėti rūpintis Lietuvos, o ne “Gazprom” interersais.

O gal nužengta jau taip toli, kad trauktis nebėra kur? Gal vienintelė likusi išeitis – garbingai pasitraukti? Ir perleisti premjero postą tam, kas valdo iš tikrųjų – “Dujotekanai”.

(3 balsų, vidurkis: 3,67 iš 5)
Loading...