Nafta pinga, dujos brangsta. Permainų koalicijai – nė motais?

Na, vis tiek kažko nesuprantu…

Naftos kaina drastiškai atpigo, dujų kaina priklauso nuo naftos kainos (bent jau taip anksčiau visiems mums aiškino.

Tačiau naftos kainai atpigus 3 kartus, dujos brangsta daugiau nei 30 procentų.

Ir štai ką rašo „Lietuvos dujos“:

Buitiniams vartotojams kaina nustatoma vienerių metų laikotarpiui, ji vartotojų patogumui yra fiksuota ir nekinta net jeigu dujų importo kaina ženkliai didėja, kaip atsitiko šiemet. Lemiamos įtakos gamtinių dujų importo kainoms turėjo staigus naftos ir naftos produktų kainų kilimas, dėl ko gamtinių dujų importo kaina gerokai viršijo 2008 m. buitinių vartotojų mokamą kainą. Pavyzdžiui, spalio-lapkričio mėnesiais buitiniai vartotojai mokėjo tik 60 proc. faktinės dujų importo kainos. Tai reiškia, kad 2008 m. AB „Lietuvos dujos“, tiekdama dujas gyventojams, patiria nuostolius, kurie turi būti įvertinami kitais metais, t.y. 2009 m.

Dujų pirkimo kaina niekur nenurodoma ir man kyla klausimas: kodėl aš turiu tikėti, kad spalį lapkritį aš už dujas mokėjau 60 proc. faktinės kainos?

Be to, juk ir girtam asilui :) aišku, kad spalį lapkritį dujų bent jkau Lietuvoje sunaudojama gerokai mažiau nei gruodį-kovą (iš patirties sakyčiau, kad santykis būtų maždaug 1:5).

O tai reiškia, kad dujoms atpigus visi buitiniai vartotojai per visą tikrąjį šildymo sezoną mokės gerokai didesnę kainą.

Ta beje, pripažįsta ir pačios „Lietuvos dujos“:

Pagal dabartines prognozes, įvertinus naftos produktų kainas tarptautinėse rinkose bei ateities sandorius, nuo kurių priklauso dujų kaina, gamtinės dujos ateinančiais mėnesiais nebuitiniams vartotojams atpigs. Šį pigimą nebuitiniai vartotojai, tame tarpe ir elektros bei centralizuotos šilumos gamintojai, pajus jau artimiausiais mėnesiais. Pagal šiandien dienai turimas prognozes, jeigu situacija naftos produktų rinkoje ir vėl drastiškai nepasikeistų, 2009 m. sausio-kovo mėnesiais nebuitiniai vartotojai, dujas perkantys iš AB „Lietuvos dujos“, turėtų mokėti 19-34 proc. mažiau negu 2008 m. spalį-lapkritį.

Gal kas nors galėtų paaiškinti, kodėl taip yra?

Gal taip pat galėtų paaiškinti, kodėl taip drastiškai didėja perdavimo ir skirstymo kainos? „Lietuvos dujos“ teigia, kad pagrindinė to priežastis – „teisės aktų reikalavimų, padidėjusių gamtinių dujų perdavimo ir skirstymo sistemų eksploatavimo sąnaudų bei tiekimo saugumo ir patikimumo priemonių įgyvendinimo kaštų“.

Tačiau įspūdis toks, kad tiek perdavimo, tiek skirstymo kainos nustatomos paprasčiausiu būdu: pagal dujų pirkimo kainą. Nors brangesnes dujas pumpuoti vamzdžiais vargu ar kainuoja brangiau.

O gal tai galėtų išsiaiškinti permainų koalicija? Juk sutvarkiusi dujininkų ir energetikų savivalę ji galėtų tikėtis palankesnio rinkėjų požiūrio į planuojamas reformas ir kai kurių lengvatų naikinimą bei PVM didinimą. Nes dabar – ir reformos ir dar priedo didesnės elektros ir dujų kainos.

O gal permainų koalicijai ir reikėtų pradėti ne nuo mokesčių, o nuo elektros ir dujų. Juk tai būtų puikiausias verslo skatinimas. Gal tada ir tie 2 keli procentai prie pelno mokesčio neatrodytų tokie baisūs.

Galėtų ir Algirdas Mykolas padėti – juk jis buvo pagrindinis visų sutarčių su „Gazprom“ autorius, jo valia Lietuva jau seniai nebeturi lemiamos įtakos „Lietuvos dujų“ valdymo organuose.

Beje, „Lietuvos dujos“ aiškina, kad tiekdama „pigias dujas“ ji patiria nuostolių.

Pabandžiau pažiūrėti – per pirmąjį pusmetį 73,2 mln. litų grynojo pelno, pajamos – 780 mln. litų. Ne tokie jau ir blogi tie nuostoliai…

(15 balsų, vidurkis: 4,40 iš 5)
Loading...