Specialiai naujajam ūkio ministrui: skaidrus „Lietuvos energijos“ konkursėlis

… Senokai jau nerašiau apie viešuosius pirkimus…

Būdrūs skaitytojai pastebėjo ir pasiūlė temą. Gal, sakau, bus įdomi ir naujajam ūkio ministrui, kuris žadėjo tęsti pradėtus darbus, ypač didelį dėmesį skiriant viešųjų pirkimų skaidrumui.

O tema tokia: „Lietuvos energijos“ 2011 metų balandžio 6 dieną paskelbtas konkursas „Elektrinių remonto ir aptarnavimo darbai“.

Visiškai ne sexy, ne įvaizdis, ne viešinimas, ir ne kokių nors delegacijų vizitų užsienyje nušvietimas.

Bet šiek tiek nusimanantys žmonės tvirtina, kad konkurso sąlygos aiškiai surašytos vienai bendrovei – antrinei „Lietuvos energijos“ įmonei „Kauno energetikos remontas“.

Pažiūrėjau sąlygas, pagooglinau ir esu linkęs patikėti.

Štai, pavyzdžiui, reikalavimas, kad įmonės apyvarta būtų ne mažesnė nei 20 mln. litų. Sutapimas, ar ne, bet „Kauno energetikos remonto“ (KER) 2009 metų apyvarta (paskutinių skelbtų) buvo 21,1 milijono. Jokių kitų reikalavimų (pelningumo, garantuojančio, jog prisiimti įsipareigojimai bus įgyvendinti) nėra, o KER pastaraisiais metais, kaip tyčia dirba gana nuostolingai: 2009 metais 7,75 mln. litų nuostolių, 2008 – 7,2 mln. nuostolių.

Dar pora tokių metų ir galima galvoti apie bankrotą ir štai, kaip tyčia, pasitaiko konkursėlis, kurio vertė, pasak specialistų, sieks keliasdešimt milijonų.

Ir pajamos išaugs, ir pelningumas gal atsistatys.

Nes KER konkursą tikrai laimės. Juk vėlgi – kaip teigia specialistai, nė viena kita įmonė Lietuvoje neturi techninės ir gamybinės bazės, iš kurios galėtų suremontuotus ar pagamintus elementus per dvi valandas pristatyti į nurodytus objektus. O būtent toks yra konkurso sąlygų 5.2.16 punkto reikalavimas.

O jei užtruktų 3 valandas, tai jau šakės? O jei 2,5 ar 4?

Šiaip jau galima žinoma dar ir atstumą kilometrais nurodyti ir transporto priemonę, kuria tie suremontuoti ar pagaminti elementai turėtų būti vežami.

Specialistai nurodo ir į konkurso sąlygų 5.2.17 ir 5.2.19 punktus ir teigia, kad kalbama apie Lietuvos elektrinę, Kruonį ir KER, kuri vienintelė ten darbavosi.

Sako ir daugiau tokių punktų yra, tačiau neverta jų net vardyti.

O konkursas į dalis tai neskaidomas, tad užtektų vien to 2 valandų reikalavimo.

Na, ir dar galima būtų įrašyti, kad tiekėjo pavadinime privalo būti žodžiai „Kauno“, „energetikos“ ir remontas“…

Kodėl taip daroma. Specialistai teigia, kad viskas susiję su tuo, jog „Lietuvos energija“ perdavė KER visą armiją savo techninio-remontinio aptarnaujančio personalo, tai yra, optimizavosi. Tačiau KER optimizuotis be pagalbos iš šalies, kaip rodo pastarųjų metų finansiniai rezultatai, nelabai pavyksta.

Tada kur buvus, kur nebuvus, pagalba atskuba. Skaidraus viešojo pirkimo forma…

Galvoju, kad naujajam Ūkio ministrui bus įdomu.

Nes specialistai sako, jog surengus tikrą konkursą, dėl konkurencijos būtų galima sutaupyti apie 20 proc. kainos.

Nuo tų keliasdešimt milijonų visai nemaža suma gautųsi.

O mes juk visi už skaidrumą viešuosiuose pirkimuose…

(6 balsų, vidurkis: 4,33 iš 5)
Loading...