Spaudos ir žodžio laisvės nelaisvėje

Savaitraštis 15min 2012 05 04

**********************************

Artėjant Spaudos atgavimo dienai spaudos laisvę pasaulyje vertinanti nevyriausybinė organizacija “Freedom House” paskelbė, jog Lietuva ir toliau išlieka šalimi, kurioje spauda yra laisva ir kad tos laisvės mūsuose daugiau nei pas kaimynus latvius ir lenkus, nekalbant jau apie Rusiją ir Baltarusiją.

40-42 vieta, kurią tarp 197 įvertintų valstybių dalijamės su Dominika ir Surinamu, skamba išdidžiai. Net žinant, kad Estijos, Norvegijos, Švedijos, Bahamų ir Barbadoso vis dar šiek tiek atsiliekame.

“Vis dar” sakau sąmoningai, nes neabejoju, kad jei “Freedom House” savo reitingus būtų skelbusi kokiu mėnesiu ar dviem vėliau, ne tik Bahamus ir Barbadosą, bet ir Jamaiką, San Mariną bei Andorą tikrai būtume aplenkę.

Nes tiek spaudos ir žodžio laisvės, kiek jos pastaruoju metu yra Lietuvoje, tikriausiai niekada ir niekur nebuvo. Na, nebent Kuboje, Rusijoje ar Baltarusijoje – jei kalbėsime apie tą spaudą, kuri minta iš valdžios kišenės ir kuri yra visiškai laisva rašyti ir kalbėti pagal iš anksto patvirtintą temų sąrašą.

Lietuva gi nei Kuba, nei Rusija. Todėl valdžia spaudai čia jokios galios neturi. Na, nebent kartais koks susireikšminęs patarėjas ar patarėja bando  pamokyti žurnalistus, kaip reikia rašyti, ar ko paklausti apie energetinius projektus ar užsienio politiką. Tačiau tie bandymai taip ir lieka bandymais, nes Lietuvoje susireikšminę patarėjai, priešingai nei Rusijoje ar Kuboje, neturi jokios realios galios. Tiesa, kartais jiems pavyksta užsiauginti porą dvaro žurnalistų, kurie už pakvietimą į priėmimą, ordiną, medalį ar kelionę į išsvajotąją Ameriką sutinka, užuot loję, pavizginti uodegą, bet tai paprastai būna trumpalaikė ir didesnės reikšmės neturinti pergalė. Nes nevizginančių uodegų vis tiek visada lieka daugiau.

Ir jų vis daugėja. Ne tik lojančių, bet ir be jokios baimės pakeliančių užpakalinę koją prieš kitaip mąstančius ar turinčius kitą nuomonę.

“Debilas”, “komuniaga”, “sutrauka”, šūdmalys”, “glušas”, “dalbajobas” – tai tik keletas ir anaiptol ne pačių stipriausių epitetų, kuriais savo oponentus  laisvai ir nevaržomai apdovanoja asmenys, neretai viešojoje erdvėje pavadinami žurnalistais. Beje, vadina juos taip turėdami rimtų argumentų – juk jų pavardes galima rasti didžiausiose šalies žiniasklaidos priemonėse, neretai juos galime pamatyti ir televizijos ekranuose (tada jie tampa ir visuomenės veikėjais).

Ribų iš esmės nebėra – galima prezidentę viešai pavadinti “frigidiška sterva”, kaip tai neseniai savo interneto tinklaraštyje padarė portale lrytas.lt komentarus rašantis A.Vinokuras, galima prie didžiausios opozicinės partijos vadovo A.Butkevičiaus vardo prirašyti “byb..”, kaip savo “Facebook” paskyroje prieš kelias dienas padarė žurnale “Veidas” savo įžvalgas skelbiantis konservatorių politinis apžvalgininkas A.Bačiulis.

Reakcijos jokios – nesureagavo nei politikai, nei teisėsauga, nei kokios nors savireguliacijos institucijos. O tai iš esmės turbūt reiškia, kad tokia žodžio ir spaudos laisvė Lietuvoje yra priimtina ir skatinama.

Jei taip, tai kitais metais “Freedom House” spaudos laisvės indekse Jamaiką ir Barbadosą neabejotinai turėtume pralenkti.

Bet ar tada jau tikrai galėsime džiaugtis spaudos ir žodžio laisve?

(8 balsų, vidurkis: 4,50 iš 5)
Loading...
 • drunk hippy

  Europos žmogaus teisių teismo jurisprudencija dėl žodzio „šūdas“ naudojimo žiniasklaidoje:) http://www.eurolitigation.eu/2011/07/ecthr-freedom-of-expression-allows.html

 • Izbliondimas

  Laikotarpyje kai yra dievinamas ne tik vagis ir kai žodžiu viešai bandoma užmušti tą, kuris nepagerbia tų dievintojų, – tokia laisvė yra. Taip. Nes tai, pasirodo, ir yra demokratijos XXI a. stebuklas, gal.
  Tai kai kalbame apie demokratiją, jos suteiktas laisves vogti, šmeižti, gal reikia susitarti, kad kalbame apie XXI. formules.
  O ne tų šimtmečių kuomet buvo rašomas dekologas ar šie žodžiai „TIESA, GARBĖ, ORUMAS“, kurių prasmės net nei pradžiamoksliu matomai nėra pamokinami ir teisės bakalaurai, kaip esu čia pastebėjęs.
  Kartą, kai ministerijoje, saujelė žmonių, nuo kurių priklausė tuo metu to įstatymo įgyvendinimas, buvome surinkti dėl naujo įstatymo apie 3 hektarus, kuris prieš kelias minutes buvo pasirašytas, garsiai vožtelėjau, kad juo gal užpakalius nusivalome. Stojo tyla. Jau buvo laisvė… ir mane nepasodino.
  Na to ir negalėjo būti, nes tokių akibrokštų į valais būdavo ir prie diktatūros, – gi jau prieš 1990 m. kas galėjo, galėjo tik karjiera kentėti, kokie ten pasodinimai…
  Laisvė žodžiui gerai.
  Bet dabar dėl to žodžio, dėl tų 3 hektarų, kuriuos tada pasakiau, visgi, yra gėda ir labai didelė. Ir dėl daugelio priežasčių. Kad ir dėl tos priežasties, kad Žmogus, kuris su žemės tvarkymu iki tol neturėjo nei menkiausios gyvenimiškos patirties, gyvenimas parodė, – buvo be galo įžvalgus.
  Dabar tie 3 hektarai išparduoti, nes kitas žmogus išleido įstatymą, kad jei juos turėsi , – nebegausi pašalpos… o kas gi nenori nedirbti ir algą gauti, kaimo mastu labai ir solidžią…
  Čia nukrypau.
  Bet.
  Bet laisvas žodis, už kurį neatsakai, konkretų žmogų apšmeižęs (štai pažiūrėkite į du – tris didžiuosius portalus… jei jame parašė apie kokį tai žmogų, kokie tuomet bus komentarai… ir tai vadiname laisve, kuri pasaulyje šiandien liaupsinama… o jei neduosi tai daryti, būsi vos ne budeliu įvardijamas…), – tokia laisve gal tik subinę (kaip mokina vaikus TV) reikia gal valytis, o ne prieš pasauly girtis, nors tas pasaulis, kuris šiandien madas tokias diktuoja, gal dar ir to nėra vertas… ☺

 • P.E.

  Gerbiamas Račai,šia proga prisiminkite prezidento Adamkaus elgesį Laisvo laikraščio redaktoriaus atžvilgiu-kai redaktorius buvo suimtas,prezidentas Adamkus (susidaro įspūdis,kad jo nemėgstate),tučtuojau pareikalavo jį paleisti,nors Laisvas laikraštis rašydavo,mano supratimu,neigiamus straipsnius apie Adamkų.Manau,šis poelgis akivaizdžiai demonstruoja prezidento Adamkaus vertybes.Jau vien dėl žodžio laisvės gynimo aš jį labai gerbiu.

  • Sejanus

   Ir kas tai per vertybės? Aš tos istorijos nežinau, bet iš tamstos pasakojimo susidaro įspūdis, kad minėtos vertybės buvo kišimasis į teisėsaugos darbą, už ką aš jį nei trupučio negerbiu.

 • Fredis*

  Įžengėme į laikmetį, kai sąvokos „spaudos laisvė“, „santarvė“, „tolerancija“ įspūdžio nedaro.
  Publikai reikia naujų dirgiklių.
  Na, čia toks proginis straipsnelis. Kaip per Kalėdas būtina parašyti apie danguje suspindusią žvaigždę, varpelius ant eglutė ir asiliuką priebutyje.
  Išlepimas.
  O Vinokuras su Bačiuliu yra geri rašytojai. Labai.

  • Rytis I

   Bačiulis irgi rašytojas? Tada, manau, jį galima būtų priskirti prie klasikų.

 • Rytis I

  Ech, o juk artėjant Spaudos atgavimo dienai, net galima būtų legalizuoti blogus ir visokius feisnukius bei kitus, kurie, esantys faktiškai viešąja informavimo priemone, formaliai lieka apšvietimo stulpu skelbimui priklijuoti..

 • romas

  Šautuvas yra tam, kad šaudytų, o negražūs žodžiai, kad juos pavartotume. Būtume visiškai tyri, negražių žodžių nesuprastume.

  • Regis

   :)

   Romai, atsiprašau, nieko kvailesnio iš tavęs dar neteko girdėti. Aš lyginu tik su tavo pamąstymais kuriais teko perskaityti. Galbūt tai sąmoningai kvaila, nežinau, bet vis tiek kvaila.

   Pabandysiu pagauti „bangą“ ir pratęsti.

   Pvz. šuo turi dantis, kad kąstų, o mėsa yra tam, kad ją suvartotų. Būtume visiškai tyri jeigu nesuprastume šunų. Ir t.t.

   • romas

    Regi, žodžiai yra tam, kad juos vartotų, ir jei žodis yra jis yra vartojamas. Kas čia keisto? Esmė kur kas giliau. Šiaip frigidiškumas yra tam tikras sutrikimas. Kai manome, kad įvairūs sutrikimai yra kuo tai gėdingi, tada įvairios diagnozės ir tampa įžeidimais. Būtų kitaip, manytume, kad Vinokuras yra kvailys ir tiesiog naudoja tarptautinius žodžius ne vietoje. Įžvelgiu ir daugiau visokių įdomių poteksčių toje Vinokuro akcijoje, net ir apie patį Vinokurą, bet nenoriu blevyzgoti, bo būsiu išbanintas :)

    • Rytis I

     Seksualiai susirūpinusiam bei tokių dalykų egzpertui visos moterys rodosi frigidiškomis :) Kas liečia tyrumą nesuprantant – taip pasitaiko visiems, kažkur 0-3 m. amžiuje.

    • Regis

     Romai, nu kas per kvailystė – „žodžiai yra tam, kad juos vartotų“. Kaip tai į temą prie pavyzdžiui žmogaus garbės ir orumo. Arba visuomenės nusistatytų tam tikrų elgesio taisyklių ir t.t. Šautuvai yra tam, kad šaudytų :)) Viskas labai gerai, o mes apie ką kalbame, dar kart A.Račo tekstą perskaitome ir visą saują kitų autorių ta pačia tema. Ar su šautuvais šaudome ten kur galime ar šaudome visur ir į viską? Nes šautuvai yra tam, kad šaudytų. Tai negražūs žodžiai pirmiausiai nėra tam, kad juos vartotų. Jie tiesiog tokie yra. Ir kiekvieno pasirinkimo reikalas ar juos vartoti ir kur ir kaip vartoti. O ne taip, kad yra tai reikia ir vartoti. Šuo turi dantis, nori ėsti, tai ir žmogaus kulšis (ats.) yra maistas? Nori ir vartok tuos žodžius arba elkis taip kaip nori, o prie ko čia kito žmogaus garbė ir orumas? Prie ko čia bendrai visuomenė kuri nori gyventi pagal tam tikras taisykles kurios yra tam, kad būtų palaikomas tam tikras padorumo, pagarbos, supratimo lygis? Tu esi ne kvailas žmogus, pats puikiausiai viską supranti.

     • romas

      Regi, kur, gerai pagalvojus, slypi įžeidimas? Juk čia mes sutinkam, su Vinokuru, kad frigidiškumas moterį sutepa, nuo to nukenčia jos žmogiška vertė, todėl ir manome, kad Vinokuras įžeidė. Jei būtų rašęs, kad Prezidentė yra apendicitu serganti vegetarė, niekas nebūtų pakėlęs skandalo.

     • znakorius

      Romai,
      akivaizdu, kad vinokurai tokiais žodžiais įžeidžia Lietuvos valstybę, kurios vadas yra Prezidentė (kurią kritikuojame visi, kad ir dėl jos laikysenos kedofilų atžvilgiu).
      Viskam yra ribos.

    • znakorius

     Visokių vinokurų veiksmų „potekstė“ yra viena ir ta pati: darau ką tik noriu.
     Deja, elgesio taisyklės, kurių dėka lietuviai išgyveno tūkstančius metų ir tapo seniausia Europos, o gal net viso pasaulio tauta, nustato ribas, kada jas pažeidus jau būtų kenkiama.
     Štai kodėl dabar, gal kaip niekada anksčiau, yra aktualus V.Kudirkos šūkis „Lietuva lietuviams!, t.y. komandos, kuri vadinasi Lietuva, nariams.
     Tie, kurie pažeidžia minėtas lietuvių elgesio taisykles, tie griauna lietuvių galimybę toliau išgyventi ir vystytis.
     Kad būtų suprantamiau, duodu pavyzdį iš gyvenimo.
     Yra viename Lietuvos mieste daugiabutis namas. Jo gyventojai, kaip ir visur, yra nepatenkinti tuo, kad mokesčiai už apšildymą yra dideli. Kaip juos sumažinti? Buvo sumanyta kurti bendriją. Rasta pagalba iš ES ir valstybės, kurios dėka namo apvilkimas iki stogo gyventojams nemokamas (kur tu rasi geriau), tačiau stogą pagal sąlygą privalu pasidengti, apšiltinant patiems gyventojams – maždaug 100 000). Ir ką gi – kada ateiname į darbų fazę, kur belieka dengti stogą (taip namas būtų apvilktas, būtų galima sumažinti paduodamos šilumos kiekį ir pasiekti norimą taupymo efektą), atsiranda keletas rėksnių, kurie sugeba liaudį patraukti tokiais argumentais: uždengti galima po pigiąja, šiltinti stogą daugumai namo gyventojų „neapsimoka“ – tegul šiltinasi viršutinio aukšto gyventojai patys (nors iš vidaus apsišiltinti įmanoma tik lubas, bet ne sienas ir, jei visiems „sunku“ surinkti tuos pinigus, tai dar sunkiau tiems aukštutinio aukšto gyventojams). Kadangi, nesurenkant reikiamos sumos, nieko padaryti neįmanoma, tai ir nedaroma, todėl viskas griūva.
     Kas turėtų būti daroma su tokiais kenkėjais?
     V.Šukšino apsakymo (kur kalbama apie laivą, kada vieni, dirbantys tvarkingai, irkluoja ritmingai, o kiti – bando laivą įsiūbuoti, ko pasekoje iškyla pavojus ir laivui, ir plaukiančių gyvybėms) herojus siūlo: į vandenį juos (kenkėjus).
     Taigi: ką daryti tokiems kenkėjams?
     Šiuo atveju iš žiniasklaidos (purvasklaidos)?
     Yra įstatymai ir tegul juos riktina.
     Betgi Lietuvoje įstatymai nebegalioja – viską lemia, pvz., kaunietiškas apskaičiavimas – darau ką noriu ir kada noriu, todėl ne veltui Kaune, kaip sakoma, niekada negaliojo jokie įstatymai – nebuvo ten tarybų valdžios, nėra ir šitos.
     Šitaip Lietuva ateina į fazę, kuriose jau buvo n kartų išdraskyta kaimyninių šalių kariuomenių.
     Laikas tvarkai!

     • Sejanus

      Lietuviai – seniausia Europos ir gal net viso pasaulio tauta?

      Papasakokite dar ką nors. Tuo tarpu atsinešiu popcornų ;)

     • znakorius

      Jums, žydams, pavydu? :)
      Užsukite į T.Baranausko, pvz., ar į kitą istorijos tinklapį.
      Ten jūs rasite atsakymus į visus jus dominančius klausimus.

  • znakorius

   Negražūs žodžiai, pavartoti netinkamai, yra kalbos atlieka – na, maždaug kaip š.

 • Kazys

  Regi, Jums su logika nelengva.

  • Regis

   Lengva. Kaip tik su logika lengva.

 • Arturas

  O kaip čia „Dundukas“ nepaminėta?

 • Laisvė be atsakomybės veda link chaoso ir, galbūt, link anarchijos…

 • briedis

  Apskritai sakant, žurnalistui žodis- tas pats kas pvz. bankininkui pinigas. Ir vieni ir kiti falsifikatų ar kokių beverčių popiergalių neturėtų toleruoti, bet tiems patiems finansininkams tas aišku (arba paaiškinama), o štai plunksnagraužiai, atrodo, plūduriuoja iliuzijose, nes kodėl gi jiems neplūduriuot? Jei žodžio laisvė virsta bjauraus žodžio laisve- kodėl gi ne? Nežinau jokių terapinių mechanizmų verbaliniam šlamštui pravalyti, tad profesinės šventės proga pasveikinsiu žurnalistus, o pornolistų įspūdingam pulkeliui, su vaikų darželių teroristu Vainausku flagmanuose, palinkėsiu- gal jūs patys vienas kitą skaitykit ir žiūrėkit…