Gera naujiena: spaudos laisvės Lietuvoje tikrai netrūksta

O dar sako nėra gerų naujienų…

Šildymas pinga, pelno mokestis mažės, o LRT šiandien pagaliau šildymą įjungė…

O Reporteriai be sienų šiandien paskelbė, kad Lietuva pagal spaudos laisvę patenka į pirmąjį dešimtuką. Tarp 175 pasaulio valstybių.

Virš mūsų – tik Skandinavijos valstybės, Nyderlandai, Šveicarija, na… ir dar Estija.

Po mumis – ne tik Latvija, Čekija, Vengrija ar Jamaika, bet ir Vokietija, Didžioji Britanija ir JAV, nekalbant jau apie Prancūziją, kuri tik 43-a, ar Rusija, kuri užima 153-ą vietą. Beje, Baltarusija – dviem laipteliais aukščiau – 151-a.

Sakykit, ką norit, bet tai pasiekimas.  Žinau, čia kas nors tuoj puls aiškinti apie kokybę, neišmanančius žurnalistus ar dar ką nors.

Ir tegul sau aiškina.

Reporteriai be sienų yra nepriklausoma ir savo srityje gana autoritetinga organizacija. Jos įvertinimas, mano supratimu, gana svarbus, nes tai gerina visos Lietuvos įvaizdį.

O jis, žiniasklaidos laisvės, prasme pastaraisiais metais tik gerėja: 2006-2007 Lietuva buvo tik trečiajame dešimtuke (nemažai įtakos tam turėjo 2006 metų rudenį VSD „operacija“ prieš „Laisvą laikraštį’, kai buvo konfiksuotas visas šio laikraščio tiražas, o A.Pocius iš Seimo tribūnos melavo apie A.Drižiaus ryšius su KGB).

2008 dalijomės 16-19 vietomis, o dabar štai – dešimtuke.

Ir kai pagalvoju, tai tikriausiai ne veltui. Taip, kai kuriuose dienraščiuose tos laisvės galbūt ir ne per daugiausiai, tačiau žiūrint į tai, kas vyksta internete, abejoti spaudos laisve vargu ar būtų galima (skaitant komentarus, kartais net susidaro įspūdis, kad jos kiek per daug, nes dalis komentuojančių nežino, kaip ta laisve naudotis).

Todėl – pasikartosiu – Reporterių be sienų paskelbtas 2009 spaudos laisvės indeksas – labai gera proga prisiminti, kad ne viskas Lietuvoje taip blogai, kaip kai kam norėtųsi.

Ir neabejotinai bus geriau.

(8 balsų, vidurkis: 4,25 iš 5)
Loading...
 • liuk

  …kad taip su savižudybėmis pakiltume:) tik ne į pirmaujančias, o atsiliekančias… ir būtų daug daug mus lenkiančių…

 • Bet Fredžiui, manau, dabar tai nebesvarbu… ):

  • mantas

   ;)

 • nerijus

  Keista, bet, apie kainos pakilimą už karštą vandenį, tik, šiandien sužinojau…Paskambinęs „armonikos“ kuratoriui, kuris nelabai RIŠLIAI paaiškino „minusus“ ir „pliusus“ mano sąskaitoje. Psijaučiau, kaip realybės šou- „Dalkia“.
  Kai pinga- visi SKALAMBIJA, kai kyla- tyli, kaip žvyro į burnas prisižverbę…

 • nerijus

  Valentinas džiauksis, nes Rusija tik 15..- trečia.

  Šiandien, Lietuvos Dalia, „įvertino“ žurnalsitę, iš vieno, ją kririkuojančio dienraščio- neigiamai. Ji, žurnalsitė, norėjo žinoti, nors vieną NEIGIAMĄ

 • nerijus

  Svarbu, kad Pasaulis žinotų, jog, žurnalistai laisvi nuo savo REDAKTORIŲ…

 • Ogis@Co

  As labiau noreciau, kad dar pigtu dujos sildymui… ir pelno mokestis mazetu. Is tikro, o ne „vyriausybes planuose“
  Bet tiek to, gal kam nors pravers ir ta spaudos laisve… :)
  …apie zodzio laisve nieko negirdet?

  • nerijus

   Norėčiau, kad streikai būtų, kaip Prancūzijoje. Kur, DIRBANČIO ir Valstybei mokančio mokesčius, nuomonė BŪTŲ GIRDIMA, o ne tik užrašima ir gultų stalčiuose…
   Savo žmonai sakau:
   – Demokratija, pasibaigia tada, kai duris uždarai- iš paskos- įeidma į kambarį ( juokauju, kaip pasakytų Lietuvos Dalia ).
   :)

 • Galiu tik patvirtinti. Turime žodžio laisvę.

  • nerijus

   Svarbu, kad „žodžio“ laisvė nesugriautų pasitikėjimo, Lietuvos Dalia…

 • „Ir neabejotinai bus geriau.“

  Tik truputi gaila, Artūrai, kad mes tiek ilgai negyvensim ;(.

  • nerijus

   Žinoma, Artūrai, nereikia niekada galvoti, kad yra blogai- nuteikia optimistiškai :)
   Reikia, VISADA galvoti- REALISTIŠKAI.
   Buvo geria, Lietuvoje, prie „Smetonos“, „gerai“ buvo pire „Stalino“, geria buvo prie AMB, Adamkaus, gera „įra“ pire Lietuvos Dalios, geria bus ir prie sekančio…
   Pripažinkime, kad NIEKDA nebus taip, kad „vakarų europą“ pasivytume per 17 metų, kaip teigė analtikikai. Šį met jie teigia, kad „vakarų europą“ „pasivysime“ tik po 40 metų. Sakyčiau- kvailiai, nes…NIEKADA nepasivysim „vakarų europos“ ir tai FAKTAS…
   :)

   • Quantum

    Nerijau, kokius kriterijus, pagal kuriuos matuojamas atstumas iki pasivijimo, reikia pasirinkti, kad realistiškai mąstant, būtų galima padaryti išvada – faktą, kad niekada nepavysime?
    Juk pagal spaudos laisvę pavijome ir net aplenkėme? :)

    • nerijus

     Quantum

     Paklausk kriterijų, tų „protingų“ dėdžių, kurie rašo tokius straipsnius…Ir paklauska, kaip jie tą atstumą matuoja, nes niekaip negaliu suprasti- vienais metais liko 17 metų, o seknačiais jau 40…

    • Quantum

     Tu padarei kategorišką išvadą, tai taves ir noriu paklausti, pagal kokius kriterijus tai padarei.

     • nerijus

      Iš gyvenimo :)

 • tikras lietuvis

  Aš tai manau, kad spaudai duota perdaug laisvės – jei joje dirbtų ne samdyti (todėl samdytojų mintis reiškiantys), o laisvi „rašalo darbinykai“ , tada galima būtų teisybės gal ir tikėtis daugiau. Bet kol kas redaktoriai diktuoja ir niekas niekada (kaip ir teismuose) nesistengia išspręsti problemos (žurnalistas turėtų surasti ir duoti sprendimą), o siekia išpūsti kuo didesnį burbulą, kad kuo daugiau savo leidinio egz. parduoti. O dar pridėkim tai, kad rinkiminių agitacijų metu, t.y. Lietuvos valstybei gyvybiškai svarbiu metu, žiniasklaida vietoj to, kad patys, kaip teisybininkai, ieškotų tikrųjų ir reikalingiausiųjų atstovų, išvesiančių valstybę iš padėties „skęstam, gelbėkitės kaip kas sugebat“, už pinigus jais skelbia tai nusipirkusius (aišku, dar ir vogtais pinigais), t.y. tiesiogiai nusikalsta – prisideda prie valstybės tolesnio smukimo (potarybiniame laike, lyginant su tarybiniu, Lietuvos gyventojų mirė, negimė, išvyko apie milijoną – pagrindinis rodiklis). Todėl, sakyčiau, per anksti džiaugiamės. Ne be reikalo V.Landsbergis juos kažkada išvadino purvasklaida. Ne apie visus,žinoma, bet apie bendrą tendenciją nupasakojau.

 • VYTS

  Bloga naujiena kad jie turbūt apsiskaičiavo.
  Gera kad bent jau į mūsų pusę ;)

 • Padžiaugiau spaudos (ar vis tik, ne tik „spaustos“?) laisvės diena.
  Nustebau dėl info laukų:
  Vardas (būtinas) – na, gerai
  El. paštas (būtinas) – na, tarkime irgi gerai…
  Svetainė – Kokia?, Kieno?

 • O cia gal susije su tuo dar kad mes turime tiek daug laikrasciu

 • LL

  dabar – jau nedaug…liko tik rimti ir olihgarchiniai

 • Galima pasidžiaugti tokiu įvertinimu. Ir toliau bandyti galvoti, kaip tą spaudos laisvę susieti su atsakomybe. Nes man atrodo, kad laisvė be atsakomybės – palaida bala.

  • dzyvai

   Sutinku su Jumis, Manotaupa. Pasirodo, kad mūsų žiniasklaida taip aukštai „laisvės reitinguose“, nes nė vienas žurnalistas nesėdi kalėjime už melą. Mūsų spauda yra pakankamai laisva skelbti ir melą, ir tiesą – ką tik nori. Bet gi kuo geriau verslo grupių cenzūra už valstybinę cenzūrą?

   Laisvę jau turim :) Beliko įgauti atsakomybės. Ir supratimo, kad mus dabar laisvai „išdūrinėja“ kas tik nori.

 • Žiūrėjau, žiūrėjau ir supratau, kad kažkas yra ne taip su tuo laisvumu. Žinoma, kad ne taip :) Atūrai, ar pasižiūrėjote kokiais kriterijais vadovaujamasi skaičiuojant šią statistiką? Štai čia paaiškinta kodėl buvome žemai 2006 metais :) http://www.rsf.org/Entire-issue-of-newspaper-seized.html
  O pagrindiniai kriterijai apsprendžiant laisvumą yra:
  how many journalists killed
  how many media assistants killed
  how many journalists imprisoned
  how many media assistants imprisoned
  how many cyberdissidents imprisoned

  Daugiau nekomentuosiu vien dėl to, kad p. Artūras visai neseniai rašė apie pernelyg didelį žiniasklaidos PRą, kuris, panašu, parodo ypatingą priklausomumą nuo kažko arba bent jau ypatingą nekompetenciją… O tai, manau, tikrai nėra žiniasklaidos laisvės išraiška…

  • mielas Simai, aš žiūrėjau, o jūs, deja, žiūrėjote šiek tiek neatidžiai. Pabandykite pažiūrėti dar kartą ir tikrai surasite, kad ne tik jūsų išvardyti kriterijai lemia indekso reikšmę.

   Jei kartais nerastumėte, sakykite, nurodysiu, kur ieškoti:)

   • Būtų įdomu sužinoti kas jų manymu Lietuvoje yra nepriklausomas ir gali nešališkai atsakyti jų klausimyną… Viskas priklauso nuo to, kas į tuos 40 klausimų atsakinės. Dėl to nenuostabu, kad viskas „gerėja“, o, tarkim, Afrikoje ar Rusijoje blogėja ar nesikeičia… Nors jie bando griežtai atsiriboti nuo kokybės vertinimo. Bet gi kokybė priklauso nuo cenzūros lygio (nesvarbu ar valstybės, ar redakcijos)… Ar ne taip?

    • xerksas

     Ne Simai, ne taip. Spaudos laisvė priklauso nuo to, kiek ji laisva nuo valdžios įtakos ir kiek didelė yra jos įvairovė.

     O tai, kad kuris nors konkretus žurnalistas priklauso nuo redakcijos, kurioje jis dirba, politikos, yra visiškai normalu. Juk jeigu jam ta politika nepatinka, jis, esant pakankamai žiniasklaidos įvairovei, gali pareiti į kitą redakciją, kurios politika jam patinka.

     Lygiai ir mes, skaitytojai, esant žiniasklaidos įvairovei, galime skaityti mums patinkančią spaudą ir žiūrėti mums patinkančias televizijas, o mums nepatinkančių – nežiūrėti ir neskaityti.

 • mdxacuk

  Žurnalistų pasitaiko visokių: ir kompeteNtingų, ir nekompetetingų, kaip rašo autorius ir šiaip dažnas žurnalistas.

  • mdxacuk

   Aha, „nekompete_tingi“ išnyko, atsirado „neišmanantys“.

 • max

  spaudos ir liežuvio laisvės yra ,kaip sakoma Odesoje – „две большие разници“. Pagal pastarają turbūt patenkame į penketuką, bet pagal pirmąją tai turbūt nepatenkame ir į šimtuką.

 • Tokias naujienas skaityti gera. Tai veikia lyg kurstymas veikti pozityvia linkme. Teigiamas narkotikas.

 • Arturo

  spaudos laisve – tai vienas mazas musu valstybes apsileidimo pliusas ;D

 • povilas

  del spaudos laisves as galiu tik tiek pasakyti neskaites ne straipsniuko ne komentaeru:
  spaudos lasves perdaug!!! butu mano vale uzdaryciauj daugiauj ne puse zurnalistu i lageri!!! nedvejodamas ir negailedamas!!! dauguma zurnaliugu is mazo sudo daro dideli uz tai jur ir neknciu. nors asmeninskai neteko susidurti su ju bukumu!

 • bootinas

  ar chia tas pats arturas rasho kur po komsomolkes saule sau kelia i bns prasiskyne, ir tie reporteriai be sienu tokie profesionalus, kad apie transparancy international negirdejo, o pastarieji irgi nepesti..

  [It had surveyed five of the state’s top newspapers and found that four did not publish any corrections or letters to the editor critical of the paper. None published information about their owners or their property interests. None had their own code of ethics, or rules governing the separation of editorial and business functions, or any editorial policy guidelines. There were no ombudsmen working within the media and none of the papers asked their readers to comment on accuracy or bias.

  The report concluded: „At a time when newspapers in many countries employ measures to earn their readers’ trust, Lithuanian daily newspapers apparently expect their readers to simply believe. Ironically, Lithuanian newspapers require transparency from state institutions, business and public organisations, but provide only the minimum information or none at all about themselves.“]

  tai ar ne tokiems arturams tie reitingai ir skirti, kad galetu pasidzhiaugti savo laisvem spausdinti pletkus pirmuose oligarchiniu samizdatu puslapiuose?

  • mielas bootine, atspėjote. Čia tas pats Artūras rašo. Ir tie reitingai būtent man, o ne tokiems dundukams kaip tamsta skirti.

   Ir kur jau čia man, reporteriams be sienų ar net transparency international su tamsta lygintis…

   Beje, gal nebegrįžkite čia komentuoti. Vieno karto save atskleisti visiškai pakanka.