Dundukų žiniasklaida…

Žiniasklaida būna įvairi.

Yra vadinamoji „rimtoji žiniasklaida“.

Yra „bulvarinė“.

Yra ir „čyvų žiniasklaida“.

Bet yra tiesiog dundukų žiniasklaida.

Puikus pastarosios pavyzdys yra ekonomika.lt ir balsas.lt samplaika, kuri neseniai paskelbė:

„Freedom House”: Lietuvos žiniasklaida beveik laisva

Pagal skalę, kurią žiniasklaidos reitinge naudoja „Freedom House“, šalys, gavusios daugiau nei 60 balų, laikomos šalimis, kurių žiniasklaida „nėra laisva“. Norint patekti tarp „iš dalies laisvų“, reikia surinkti 30–60 balų.

Laisviausią pasaulyje žiniasklaidą gali pasigirti turį skandinavai: Suomija (10 balų), Norvegija ir Švedija (po 11 balų).

Tarp buvusių SSRS šalių daugiausiai balų yra surinkusios Baltijos valstybės: Estija (22-a vieta), Lietuva (36-ta) ir Latvija (54-ta).

Rusijai stabiliai tenka vietos reitingo, kuriame įvertintos 196 šalys, gale. „Freedom House“ ekspertų nuomone, 2010 m. Rusijos teismai buvo naudojami nepriklausomų leidinių persekiojimui, padažnėjo vidinės cenzūros atvejų, informacijos agentūras nuolat kontroliuoja valstybė, būdavo žurnalistų užpuolimų.

Pastaraisiais metais akivaizdžiai pablogėjo žiniasklaidos padėtis Ukrainoje. Iš 108-tos vietos pernai ji šiemet smuktelėjo į 121 vietą. 2011 metais į priekį tarp NVS valstybių pirmą kartą pavyko iškopti Moldovos (118-ta vieta) žiniasklaidai.

„Freedom House“ reitingą užbaigia Šiaurės Korėja (97 balai), Turkmenistanas (96 balai), taip pat Birma, Eritrėja, Libija ir Uzbekistanas (po 94 balus).

… Apie pranešimo stilių ir struktūrą kalbėti net neverta, nes reikėtų būti užkalniu ar čyvu, kad suprastum, kas tas „Freedom House“, apie kokią „skalę“ kalbama ir kas kur nori patekti.

Tik čyvai ir užkalniai galėtų suprasti, kodėl ta Lietuvos žiniasklaida „beveik laisva“, nes apie tai, kiek „balų ji surinko“ dundukai nepraneša …

Tačiau dar sunkiau suprasti, kiek dundukų turi vienu metu rašyti ir redaguoti pranešimą, kurio pavadinimas visiškai neatitinka tikrovės, o tekstas parašytas taip, kad niekas nesuprastų, kaip „Freedom House“ iš tikrųjų vertina Lietuvos žiniasklaidą.

Puiki vieta įsidarbinti iš BBC grįžtančiam A.Užkalniui. Visiškai atitinka kompetenciją žmogaus urbis et orbis paskelbusiam, kad Didžiojoje Britanijoje cigaretės bus parduodamos baltuose pakeliuose.

(5 balsų, vidurkis: 3,40 iš 5)
Loading...
 • Lithuania Rating – 22; Status – Free.
  Nesuprantu, kaip sove i galva „partly“ isversti „beveik“…

  • Šiaip Čiūvas

   gal rašantis straipsnį norėjo pasauliui perduoti užuominą apie konkrečią jo padėtį? ;)

 • Matotaupa

  Nesupratau: Artūras čai piktinasi ar juokiasi?

  • Matas

   Nepataikei. Račas verkia. :D

 • Genijus

  Pastaruoju metu stebėdamas nenumaldomą sąvokos „dundukas“ aprėpties plėtimąsi aš patiriu gana rimtą asmenybės tapatybės krizę, nes, puikiai suprasdamas, kad esu dundukas, nebesuprantu, koks mano dundukizmo (lietuviškai turbūt dundukumo) lygis… :(
  Norėčiau, kad man būtų suteiktas reitingas balais. Kaip Lietuvos žiniasklaidai.
  Siūlau įvesti trečią komentarų vertinimo mygtuką šalia nykščių. Jį būtų galima pavadinti „D“. Galėtų reikšti „komentaras Dundukiškas“, „komentatorius Dundukas“ ir netgi universalųjį „Dėjau aš ant šito komentaro/komentatoriaus“.

  • Valentinas

   O galima prie Nerijaus, Trakimo ir kitų kelių kometatorūų komentaro iš karto automatiškai prilipdyti:
   „Dėjau aš ant šito komentaro/komentatoriaus“?

   • Genijus

    Techninės galimybės beribės.
    Aš va netgi sumąsčiau, kad Artūras galėjo savo pačius mylimiausius komentatorius Fredį* ir lidą ne vadinti Fredijum ir lidija, o suorganizuoti automatinį jų vardų konvertavimą į FreDėjus ir liDėja.

  • mielas Genijau, pasiūlymas įdomus ir svarstytinas. Kol sugalvosime, kaip jį būtų galima techniškai įgyvendinti, siūlau pačiam prie savo komentarų kiekvieną kartą ranka prirašyti, ką pats apie jį manote. Imkitės asmeninės iniciatyvos, kaip sakoma.

  • Bobutė

   p. Genijau,

   Tikrai labai šmaikščiai ir smagiai…:) Ačiū Jums…

   Be to ir su konkrečiu įrašu susieta, ir tuo pat metu – platus apibendrinimas…:)

  • Regis

   Genijau, neaišku kokio lygio dundukas esi? Esi dundukų dundukas, dundukų dunduko gabalas. Dabar aiškiau? O jeigu neaišku, tai tada esi čyvų čyvo gabalas arba dar toliau užkalnių užkalnio gabalas.

   • Genijus

    Ačiū, šiek tiek paaiškėjo. Man jau ramiau. Aš jus irgi gerbiu, bent jau kažkurį jūsų gabalą.

    • Regis

     Dėjau aš ant tos pagarbos. Ir ramybės. Kelią staltiesinį žemyn vamzdžiais parodyt ar pats rasit?

  • austras

   Sakyčiau, idėja užgimė laiko dvasioje, yra labai novatoriška ir graži. Pritarčiau – prie mano komentarų būtų galima automatiškai pridėti lakonišką „dėjau“ su daugiareikšmiu daugtaškiu „…“, kuris bylotų, kad „padėta“ buvo ne tik ant kažkokio komentaro, bet ant paties komentaro autoriaus.

   Tokie racas.lt tinklaraštyje neseniai įsteigto apdovanojimo „2011-ieji: asmeniniai eksperto „padėliojimai“ pavasario sezone“ laimėtojų komentarai, kitiems skaitytojams tiesiog atkleistų naujausias sezono tendencijas, blogo lankytojus supažindindami su šiuolaikinėmis komentarų mados kryptimis. Kiek pamenu, pirmąjį apdovanojimą, pasirodžius tekstui, „Dėjau ant tokių mokesčių“ jau sutiko atsiimti finansų ministrė I.Šimonytė.

 • Kai bandoma tekstą pritempti prie pavadinimo tai taip ir gaunasi.

 • nesistebiu, kad tekstas be autorystės.

  šitokias nesąmones rašinėti reikia ne šiaip neturėt anglų kalbos žinių, bet ir neskaityti apie žiniasklaidą mažiausiai pastarąjį penkmetį.

 • AndriuZ

  Si karta pono Raco ir as nesupratau. Aisku, kad meiles Cyvam ir Uzkalniam pas Raca nera, bet ko taip vaziuoti. Gal paasikintumet aiskiau, be „super“ uzuominu ir ironijos?

  Net biski igudes „internautas“ apie „Freedom House“ gali pagooglint ir pasiskaityt, jei dar idomu…

  • Juozas

   Kalbama apie kiek balų surinko Lietuvos žiniasklaida, bet taip ir nepasakoma kiek faktiškai yra tų balų, t.y. pasakoma tik vieta reitinge. Beto suklysta vertinant, nes pasirodo surinko 22 balus, kas yra aukščiau nei 30 (pusiau laisva).

  • Andrius

   Freedom house pateikia du pagrindinius rodiklius: surinktų balų skaičių ir vietą bendrame reitinge, kur šalys sugrupuojamos pagal balus.

   Balai ir vieta skiriasi, tarkim, 1-ą vietą užėmusi Suomija surinko 10 balų.

   Tą pačią vietą reitinge gali užimti kelios šalys. Lietuva su 22 balais dalinasi 36-39 vietas su Malta, Kipru, Slovakija.

   Pati balų skalė yra 0-100, kur 100 yra nelaisviausia žiniasklaida; jei surenka iki 30 balų, ji vertinama kaip laisva.

   Cituojameme pranešime tokio paaiškinimo nėra, be to, suplakti reitingai ir balai.

   Čia panašiai būtų, jei krepšinio čempionatą aprašęs žurnalistas vienam tekste rašytų ir „Lietuvos rytas čempionato reitingo lentelėje ketvirtas, o žalgiris įmetė į krepšį 30 kartų ir užima kitą vietą“. informacija teisinga, bet ji suplata taip, kad yra nenaudinga.

 • Andrius

  Sunku nesutikti.

  Beje, aš atkreipčiau dėmesį į tai, kad nuo 2009 m. situacija blogėja.

  Freedom House vertina 3 kriterijus: Legal environment, political environment, economical environment.

  2004-2009 m. Lietuvos medija buvo vertinama atitinkamai 5, 7 ir 6 balais kasmet.

  2010 m. vertinimas buvo toks:

  Legal nepakito ir liko 5, Political pablogėjo nuo 7 iki 9 balų. Economical pablogėjo nuo 6 iki 7 balų – viso tais metais surinkom 21 balą.

  Naujausiame pranešime šis išskaidymas nepateiktas arba jo neradau, bet asmeniškai spėčiau, kad dar pablogėjo „Economical environment“ dalis.

 • nesvarbu

  Teigtina, jog iš visų išvardintų sudėtingiausia su čyvų žiniasklaida.

  Jei rimta žiniasklaida turi ribas, tai čyvinė žiniasklaida yra beribė.

  Parašyti rimtai galima tik vienu būdu, o parašyti čyviškai-daugybe būdų.

  Čyvai kenksmingi ir pavojingi tuo, jog intensyviai naudoja pusiau tiesos metodą (kitą savo info dalį pastarieji užpildo atviru bulvaru, kliedesiais ir nusišnekėjimais, kas yra jų tikroji esmė), o pusiau tiesa yra pavojingesnė už atvirą melą. Taip manipuliuodami jie apmulkina skaitytoją apsimesdami rimta žiniasklaida.

 • Gintaras

  Lietuvos žiniasklaida beveik laisva? Drįsčiau suabejoti. Kaip tuomet paaiškinti valdžios institucijų atstovų dalyvavimą priežiūros ir kontrolės organuose? Vien Radijo ir Televizijos Komisijoje Seimas turi tris atstovus, Prezidentūra – vieną, panaši padėtis ir LRT Taryboje. Ar tai nėra įtakos mechanizmas? Aišku, su sąlyga, kad ten esantys valdžios institucijų atstovai nėra čia taip uoliai aptarinėjami dundukai. O jeigu?

  • Auksinis kardas

   Vikipedija: „Komisija yra sudaryta iš 13 narių, kuriuos skiria įvairios Lietuvos institucijos ir organizacijos: Respublikos Prezidentas (1 narį), LR Seimas (3 narius), Lietuvos dailininkų sąjunga, Lietuvos kinematografininkų sąjunga, Lietuvos kompozitorių sąjunga, Lietuvos rašytojų sąjunga, Lietuvos teatro sąjunga, Lietuvos žurnalistų sąjunga, Lietuvos žurnalistų draugija, Lietuvos katalikų bažnyčios Vyskupų konferencija, Lietuvos periodinės spaudos leidėjų asociacija (po 1 narį).“

   Kaip matome, minėti valdžios institucijų atstovai dalyvauja neskaitlingai, neturi lemiamo balso, bet užtikrina galimybes tiesioginei sąveikai su šiomis. Tuo pačiu matyti, kad pvz. LRTK yra suteikti bendriausieji organizaciniai, strategijų ir tvarkų priežiūros įgaliojimai, kurie turi mažai bendro su žinių sklaidos laisve. Jei turite faktų ar bent sąmokslo teorijų kaip būtent valdžios atstovų tokioje institucijoje veiksmai varžė žiniasklaidos laisve – būtent tai čia ir būtų verta dėmesio. O kol kas – deja.

  • mielas Gintarai, įdomiai mąstote… Mane štai į LRT tarbą paskyrė Prezidentė, tačiau ar tai jūsų nuomone, reiškia, kad ji man nuordinėja, kaip aš turiu elgtis per LRT tarybos posėdžius? O galvojate, kad visi tie, kuriuos paskyrė Seimas, vykdo Seimo valią?

 • Gintaras

  Auksinis karde, norint daryti įtaką, dauguma visiškai nereikalinga. Yra reikalų, kurie tvarkomi vienu skambučiu. Ir sąmokslo teorijų aš nekuriu. Tiesiog liūdna patirtis. O Artūrui apie įdomų mąstymą galiu pasakyti tik tiek, kad nežinia, kada, kas ir ko paprašys. Ir kokia forma. Suprantu, suprantu, be abejo, nepasiduosite:)

  • Auksinis kardas

   Gintarai, ar ši liūdna patirtis bent jau susijusi būtent su LRTK ar LRTT?

   Pasidavimas ar nepasidavimas spaudimui priklauso nuo tam tikrų apsisprendimų, lemiančių ir tam tikrus galutinius rezultatus. Problema ne tik spaudimas, bet ir apsisprendimas.

 • Fredis*

  Dundukiška asociacija su dundukiška žiniasklaida – prastas mechanikų darbas žemėje ir didvyriškos pastangos ore, daug veiksmo, materialinių ir laiko sąnaudų, tačiau galutiniame rezultate – nė iš vietos, tik neįkainojama patirtis federalinėms saugumo tarnyboms http://www.15min.lt/naujiena/aktualu/pasaulis/paaiskejo-danguje-svirduliavusio-ir-vos-nenukritusio-rusu-lektuvo-tu-154-paslaptis-57-149651?utm_source=autoplius_int&utm_medium=15min&utm_campaign=soninis

 • Tampaksas

  O tai Užkalnis nėbėr Račo meilužis, kad tas taip pyksta?

  • mielas tampaksai, šį tamstos komentarą praleidau tik tam, kadpasakyčiau, jog dundukai čia nepageidaujami.

 • samogitian

  Komentaras pašalintas – A.R.

 • nesvarbu

  Žemiau pateikiu nuorodą klasikinio pavyzdžio, kaip žiauriai įdomią ir aktualią temą apie internetinę žurnalistiką, banalia ir neįdomia padaro neturintys ką pasakyti, tušti pašnekovai:

  http://verslas.delfi.lt/Media/zurnalistika-rytoj-ar-megejai-neisstums-profesionalu.d?id=45218821

  O tema išties įdomi.Pirmiausia, tai internetinės žurnalistikos, asmeninių tinklapių tolimesnės evoliucijos į pilnavertę žiniasklaidą aspektu. Artūro „main media“ istorija parodo, jog kažkoks judėjimas ir Lietuvoje vyksta, nors dar embrioninėje stadijoje.

  Kitose šalyse veiksmas vystosi sparčiau. Tarkime JAV Senatas svarsto pataisą, kad privalomai bus registruojami visi blogeriai, kurių auditorija viršija 500 žmonių. Tas pat numatoma ir Italijoje, kur net nekomerciniai (tokie kaip šis) tinklapiai bus privalomai registruojami kaip visuomenės informavimo priemonė ir jiems bus taikoma tokia pat atsakomybė bei teisės, kaip ir profesionalioms visuomenės informavimo priemonėms.

  Atskira tema yra patys blogeriai, jų veikla, rezonansas į ją. Tai, kad Lietuvoje niekas blogerių nešaudo, nemuša ir kitaip netrypia yra gerai, bet tuo pačiu ir parodo jų rašliavos skystumą, silpnumą ir tuštumą, tam tikru aspektu.

  Bet kuriuo atveju tema tikrai įdomi ir aktuali, todėl galimos įdomios diskusijos.

  • Tema tikrai aktuali, tik straipsnis toks skystas, kaip kibiras sriubos is vieno svoguno. Vis tik meginimas primesti blogeriams „atsakomybes“, imho, pablogins LT freedom reitingus. Gal diskusija persikels ir i kita tema, nes cia jau prasideda „fleimas“ ;)

 • Rytis I

  Gal truputis ne į temą. Čia vienas savaitraštis parašė tokį tekstą apie žiniasklaidos akcininkus ir savininkus, po kurio apniko kažkokios depresinės mintys… Išvis, apie kokį „laisvumą“ gali būti kalba, jei akcininkų dažniausia mažiau dviejų, o savininkų net žurnalistai nepažįsta?

  • Ryti I, nelabai suprantu, kokią įtaką žurnalistų laisvei turi akcininkų skaičius…

   • Rytis I

    Na taip, tiesioginės priklausomybės nėra. O visdėlto berods nebėra leidinio, kurio akcijos dalintųsi lygiaverčiai į dvi, tris dalis (na, kaip kažkada jau liūdnai pagarsėjęs TTL) ir teigtina, jog egzistuoja aiškus siekis redakciją turėti „savo kišenėje“. Kas be ko, vienvaldiškumo principas įmonei reiškia efektyvesnį vadovavimą, o bet didesni pavojai… Beje, teko girdėti, kažkuriose šalyse kontrolinis paketas įstatymiškai negali būti vienose rankose.

 • Mielas daktare,
  uždėjau Jums pliusiuką, kaip ir paprastai pilietei. Tad dar kartą dėkui, už nenutylėjimą pastebėjus netvarką (o kad taip visi mūsų tautiečiai elgtūsi…).
  Tikrai sunku suprasti apie ką ten parašiau, kai neliko, t.y. kai visiškai neliko viršutinio komentaro, į kurį reagavau.
  Dabar kvailai gaunasi vadnasi (tur būt, reiktų taisyti į vadinasi, kaip ir žodį tame komentare „siuvėjas“ į žodį dizaineris.
  Geros dienos. O ji manau yra šauni ir be palinkėjimo.

 • nesvarbu

  „Apskritai neturi būti jokių neliečiamybių. Seimo narys toks pat pilietis kaip ir visi, tad jei jis kažkuo įtariamas, jis turi būti teisiamas!!“, – ryžtingai pareiškė Seimo narė Dalia Teišerskytė ir… nedalyvavo balsavime dėl E.Lementausko neliečiamybės panaikinimo, tuo tiesiogiai padėdama šiam veikėjui laikinai išsisuktu nuo baudžiamojo persekiojimo.

  • Justas

   LIETUVOS RESPUBLKOS KONSTITUCIJA

   5 straipsnis
   Valdžios galias riboja Konstitucija.
   *oji Konstitucijos pataisa : „jeigu Seimas nedėjo ant jos skerso“ .

   109 straipsnis
   Teisingumą Lietuvos Respublikoje vykdo tik teismai.
   **oji Konstitucijos pataisa : „jeigu Seimas nenusprendžia kitaip“ .

 • pelke

  o man rods racas jau daros nebejuokingas su cyvais ir uzkalniais..ima panaset i seniokiska bambejima