„Sodros“ viešųjų pirkimų dundukai

Kolega Vakaris šiandien parašė apie labai įdomų „Sodros“ paskelbtą informacinių straipsnių žiniasklaidoje konkursą.

Iš pirmo žvilgsnio su vakariu galima sutikti, kai jis sako, kad paskaičius konkurso sąlygas, galima leipti juokais.

Ypač – perskaičius reikalavimą, tiekėjas:

„pageidaujantis dalyvauti pirkime, turi būti neįgaliųjų socialinė įmonė, socialinė įmonė, įmonė, kurioje dirba daugiau kaip 50 procentų nuteistųjų, ar įmonė, kurios dalyviai yra sveikatos priežiūros įstaigos ir kurioje darbo terapijos pagrindais dirba ne mažiau kaip 50 procentų pacientų (Viešųjų pirkimų įstatymo 91 str.).

Kita vertus, ne taip jau čia viskas ir juokinga…

Nes yra dar, pavyzdžiui, ir tokia sąlyga:

Nacionalinis dienraštis, kuriame numatoma spausdinti informacinius straipsnius, turi būti leidžiamas ne rečiau kaip 6 kartus per savaitę ir platinamas visuose šalies miestuose. Jo tiražas darbo dienomis turi būti ne mažesnis nei 50 000 (penkiasdešimt tūkstančių) egzempliorių, savaitgaliais ne mažesnis nei 150 000 (vienas šimtas penkiasdešimt tūkstančių) egzempliorių. Kiekviename numeryje turi būti šalies ekonominių/finansinių naujienų rubrika. Dienraštis turi turėti savaitinį specialų ekonominėms naujienoms skirtą priedą.

Mano žiniomis, tokių dienraščių Lietuvoje nėra nė vieno… Na, bent jei kalbėsime apie tiražą…

Todėl ir nesinori juoktis.

Nes arba „Sodroje“ dirbantys viešųjų pirkimo komisijos specialistai ir konkrečiai – parašą po šio pirkimo sąlygomis padėjęs komisijos sekretorius Leonas Kavaliauskas – yra visiški neišmanėliai ir dundukai, arba jie žino kažką, ko mes visi nežinome..

Bet kuriuo atveju drįsčiau teigti, kad dabartinės jų užimamos pareigos aiškiai neatitinka jų kompetencijos.

Todėl bus labai įdomu stebėti, kaip jų veiklą įvertins „Sodros“ vadovas ir Socialinės apsaugos ir darbo ministras.

(8 balsų, vidurkis: 4,50 iš 5)
Loading...
 • Audrius

  Viskas cia normaliai, jie laikosi istatymo, kad 5 ar 10 proc visu viesuju pirkimu reikia siulyt socialinem imonem. Taip pat yra ir su statybu sektorium ir t.t. O jei nera tokiu dienrasciu tai cia tik nisa verslui kurti :)

 • Zemaitukas

  Viešosiose pirkimų konkursuose tenka daug dalyvauti, tenka matyti labai įdomių konkursų sąlygų ypač paruoštų socialinėms neįgaliųjų įmonėms, mūsų krašte jų nėra labai daug todėl pamačius sąlygas galima netgi atspėti nugalėtoją. Dėl Jūsų minimo konkurso irgi kirba negera mintis ir įmonė kuriai buvo ruošiamas konkursas :).

 • aušra maldeikienė

  vis dėlto, gerb. Žemaituke, kokia jums kirba mintis? Aš irgi, kaip ir Artūras. nežinau tokių rodiklių dienraščio… Labai būtų įdomu sužinoti kažką visai naujo.

 • Xalabokaz

  Keli menki niuansai: pirma dėl socialinių įmonių – tai privalu tam tikrą pirkimų dalį atlikti iš jų. Pagal besiklostančią praktiką, jeigu potencialus tiekėjas deklaruos, kad jo tiražai yra būtent tokie – privalai tikėti arba rasti tai paneigiantį ekspertą. Beje, įdomu, kas oficialiai galėtų patvirtinti tokią informaciją ir kad toks patvirtinimas turėtų įrodomąją galią teisme (t.y. būti akredituotu, sertifikuotu ir pan.). Na ir trečia, tiekėjas gali būti įmonių grupė (t.y. tiražas arba kiti reikalavimai sumuojami) beigi deklaruoti, kad remiasi kitų rinkos dalyvių pajėgumais – ir perkančioji organizacija neturi pagrindo tuom abejoti arba to kvestionuoti. Vat tai yra šiandienos realybė iki ko nueita „skaidrinant“ pirkimus. Iš esmės bet kokį „Š“ tau įkiša ir jeigu bandai to neimti kaip minimum būna pretenzija ir dar kaltinimai neskaidrumu. Žodžiu, visos pastangos nukreiptos ne į tinkamo daikto/paslaugos įsigijimą, o atsimušimą nuo „Š“.

  Reziumuojant – galiu spėti, kad bus pateiktas pirkimo sąlygas atitinkantis pasiūlymas.

  • geras pastebejimas :)

   konkurso laimetojas bus. nors sakot kad sodra apgavo save, bet is tikruju sodra apgavo visus. paslaugos teikejas nebutinai turi buti ir dienrascio leidejas. taigi pirks paslauga is vienos (bent jau mano ziniomis tik tiek yra) imones. ji isteigta, kiek prisimenu, uz socmin’o europines lesas (projektas – idarbinkime neigaliuosius ar kazkas pan.) europiniams projektams viesinti. gamina ji ES paramos stendus ir pranesimus spaudai rase, dabar tikriausiai i platesnius vandenis plaukia :) taigi veiklos patirtis yra. ir socialines įmones statusas. o del tirazu.. hmm. argi Respublikos grupe (su visais regioniais ir nacionaliniais leidiniais) neatitinka kriterijaus? kiek zinau. atitinka. taigi veisieji pirkimai yra „mokslas kaip rasti skylute“… SODRA rado… man visada vienintelis klausimas yra – sis konkursas yra aprobuotas Veisuju pirkimu tarnybos (be ju perziurejimo- tam jie reikalauja min. 3 dienu) nei veinas konkursas nepatenka i viesha duomenu baze. bet jie visuose skandaluose nekalti. tai ka jeit tikrina? ar teisingai pliusiukus klerkai sudejo?

  • mdxacuk

   Aš tai irgi pagalvojau, kad vieno šlubo zeko individuali įmonė, turinti reikiamas gudrias sutartis bent su keliais laikraščiais iš karto, puikiausiai galėtų atitikti tuos reikalavimus ir laimėti. Kaip niekas ten nereikalauja, kad pats turėtum nuosavą spaustuvę ir paštininkų komandą platinimui, tai lygiai taip pat tikriausiai įmanoma ir likusius darbus užsakyti kam nors iš šalies. Ir netgi gali būti pigiau. Kaip būna pigiau užsakinėt reklamas per agentūras, negu per radijas ar televizijas tiesiogiai. Aišku, aš tų sąlygų neskaičiau. Gal ir yra ten kokių kliūčių tokiam variantui. Bet prisiminus „Maximos“ PVM aferas su invalidų organizacijos arba dar seniau su pensininkų cukrum, tikrai negali atmesti tokios galimybės.

 • o tai koks lietrycio tirazas?

 • o, radau:
  Vakaro žinios
  Leidykla: UAB „Respublikos leidiniai“
  Puslapių kiekis: 16-40
  Tiražas: 52000-154000

  • aušra maldeikienė

   kažkaip neprisimenu (labai retai skaitau tas „Vakaro žinias“) kad tos „Vakaro žinios“ išpildo reikalavimą dėl soc.- ekon. priedo ir nuolatinių ekonominių žinių.

 • paprasta piliete

  Jei tikėti :
  http://www.impressteva.lt/index.php?id=6918&sort=abc&abc=ALL

  Vakaro žinios visiškai atitinka :)

 • Vakar, gerbiamo dienrascio vyr redaktorius, prasinese su plaktuku luosindamas korespondentus- rezultatas pasiektas- imoneje 50% neigalus korespondentai, dabar sprendziams 50% teistumo rodiklio vykdymas. :)

 • Valentinas

  Vėl tenka grįžti prie minties, kad žiniasklaidos pirkimas už biudžeto pinigus yra ydingas ir nereikalingas iš principo.

 • Po tokių straipsnių sekantį kartą Sodra prieš skelbdama konkursą dar išleis mūsų visų pinigų laikraščių rinkos studijoms, kad ir vėl neapsijuokti. Ir bus, teisi, nes kai kuriems atrodo, kad Sodros darbuotojai turi nusimanyti apie viską. O gal remtis mistiniais ir nepatvirtintais duomenimis internete?
  Suprasčiau pasipiktinimą, jeigu reikalavimus atitiktų tik kuris vienas laikraštis. Kai akivaizdžių išankstinių laimėtojų negalima įžvelgti, tai kvaila piktintis, kad Socialinės srities darbuotojai prastai gaudosi laikraščių rinkoje.

 • Iš tikro galima ir verkti ir juoktis. Ir tai, ir tai galima daryti žiūrint kas darosi norin įtikti viešųjų pirkimų įstatymo nuostatoms. Apie vieną iš jų čia ir skaitome – dalis pirkimų būtinai turi būti iš socialinių įmonių. Apie jų gaminių ar prekių kokybę įstatyme nieko neparašyta…
  Šiame A.Račo įraše paminėtas tik vienas viešasis konkursas, bet kituose sąlygos irgi būna įdomios. Ir tai tikrai ne visada yra perkančiosios organizacijos bereikalingos ambicijos, neišmanymas ar kažkokios įmonės protegavimas. Dažnai viskas susiveda į vieną paprastą taisyklę – norint įsigyti norimos kokybės prekę ar paslaugą, sąlygas reikia rašyti labai kietai, kad nepraeitų visiškai žemas kainas ir kartu nekokybiškas prekes/paslaugas siūlantys subjektai. Oponuojantiems, kad žemesnė kaina visada yra geriau atsakysiu paprastu pavyzdžiu: viešųjų pirkimų konkurse įmonė pasiūlo žemą kainą. Ji laimi. O tada pradedami vykdyti įsipareigojimai. Tik va ir paaiškėja, kad oi, mes jų negalime įvykdyti. Prasideda laiko tempimai, aiškinimaisi ir t.t. Konkursas lyg ir įvyko, o nupirkti kaip ir nesigavo. Tiekėjui kaip ir dzin, o pirkėjui – labai blogai…
  Tema ilga ir įdomi šiaip jau.

  • Ramūnai, bet šiaip jau viešojo pirkimo sutartyje privalo būti prievolių įvykdymo užtikrinimas, o rimtesnėse – tai būna banko garantija.
   Neįprastai mažas kainas irgi galima atmesti, jei jos nepagrindžiamos.

   • Taip, privalo. Problema tame, kad kainas pagrindžia. Net labai mažas. O dėl įvykdymo užtikrinimo – ok, neįvykdo, prasideda teismai. Ką iš to gero turi perkančioji organizacija? Va čia prasideda problemos.

 • Lego

  Ramūnai, VPĮ leidžia pirkti dviem būdais: 1) mažiausia kaina, 2) ekonimiškai naudingiausias. Pastarajame gali būti įtrauktas kokybės kriterijus.

  • Žinau tai. Tačiau manau pats žinote, kad dažniausiai taikomas būdas yra mažiausios kainos kriterijumi pagrįsti pirkimai. Kodėl netaikomas antrasis – negaliu atsakyti, gal todėl, kad trūksta kvalifikacijos parengti gerus kriterijus?
   Ilga tema :)

 • simas

  Gali buti, kad Arturas nenori veltis i konflikta, bet cia ziniasklaida nors kiek zinanciam aisku, kad visi paramettrai skirti „Lietuvos rytui“ ir tiktai jam:

  1. Vienos dienos tirasas atitinka (Lrytas, Vakaro zinios, 15min-iskrenta nes neina 6 kartus per savaite :)
  2. Savaitgalio tirazas (Lrytas, ir Vakaro zinios)
  3. Ekonomikos rubrika kasdiene (nezinau ar vakaro zinios turi)
  4. Savaitinis priedas verslui – „Vartai“ Lryto.

  Youhuuuu, ar tikrai sunku suvokti is kur kyso korumpuotos ausytes?? : )

 • cheesus crust

  Atleiskite, kad ne į temą, bet naujiena tikrai verta dėmesio. Kubicą gydys Jono Pauliaus II krauju. http://www.lrt.lt/news.php?strid=0&id=5686127

  • nerijus

   „…atsitrenkė į apsauginę sienelę, o paskui rėžėsi į bažnyčios sieną.“

   Sakyčiau, kad tai ženklas. Dabar, toje vietoje turėtų atsirasti koplytstulpis- turistams, su užrašu: šioje vietoje trenkėsi Kubica.

   Įdomu, jei Paiulių II paskelbs šventuoju ar į tokį titulą galės pretenduoti Kubica, kaip popiežiaus kraujo lašo turėtojas- bendrasavininkis?..
   Šv. Kubica- F1 globėjas.

 • nerijus

  http://www.sodra.lt/index.php?cid=182&new_id=5414

  „Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba praneša, kad atsižvelgiant į sunkią šalies ekonominę situaciją, administruojant valstybinio socialinio draudimo įmokas, priverstinio poveikio priemonės skolingiems verslininkams (draudėjams) taikomos lanksčiau.

  http://www.sodra.lt/paslaugos/informacijos_rinkmenos/draudeju_duomenys

  33898- skolininkai.
  Bendra skolos suma įspūdinga-
  430 582 852,7 Lt.

  Iš jų 78, kaip suprantu, nutraukė veiklą (sprendžiant iš to, kad nėra įmonės kodo- likęs tik draudėjo).
  Jų, bendra, skola- tik461 325, 96 Lt.

  Kai kurios skolos įspūdingos (atsitiktinai parinktos įmonės iš puslapyje pateikto sąrašo.Įm. kodas, skola Lt.):

  133864537- 10178045,99;
  147802225- 12790556,41;
  122027638- 12068077,7.

  Ar nereikėtų nustatyti skolos „lubų“?..Žinoma, atskiriant viešąsias įstaigas (ligonines, mokyklas, policiją ir pan.) nuo privačių ir taikyti skirtingas skolos „lubas“. Ar tik viešinant skolininkus bus kovojama? Naivu, sakyčiau.

  Žinoma, skolininkas- skolininkui nelygu (atsitiktinai parinktos įmonės iš puslapyje pateikto sąrašo. Įm. kodas, skola Lt.):

  110725877- 0,01;
  142171877- 0,01;
  300012767- 0,01.

  Tik nereikia sakyti, kad skolininkų buvo ir bus. Beletristika.

 • noname

  ne tokie jie ir „dundukai“, įtariu, kad žino, ką daro.
  Prieš kelis metus dirbau reklamos agentūrose. Namuose kaupėsi reklaminiai rašikliai su įvairių firmų logotipais, sūnus moksleivis su mano pagalba pradėjo juos „kolekciuonuoti“. Spėkite, kuris rašiklis toje kelių šimtų plastmasinių tušinukų kolekcijoje buvo brangiausiai pagamintas? Sodros. Gražus, metalinis, matinės sidabrinės spalvos, sunkus – vienžo, tikras daiktas. Joks mano klientas nebūtų sau leidęs tokių užsisakyti, per brangu. Jį „konfiskavau“ iš tuo metu buvusio Seimo nario. Tiesa, buvo ir dar vienas panašus pagal vertę rašiklis, su kažkokios jūrinės kompanijos ženklu.

 • sureagavo….

  „Sodros“ direktorius M. Sinkevičius nutraukė su logika prasilenkiantį viešojo pirkimo konkursą
  http://www.socmin.lt/index.php?-1033511832 .
  o as vis tiek manau, kad tai buvo kelias, kaip solidziai „paremti“ tradicinių šeimų mylėtoją – Respublikos grupę

 • Pingback: “Sodros” viešieji pirkimai: tikrai dundukai… | Artūras Račas()