„Sodros“ reforma: pagaliau pajudėsim?

2010 vasario 22-oji ateityje gali tapti svarbia data reformuojant ant bankroto ribos esančią Lietuvos valstybinio socialinio draudimo sistemą: A.Kubiliaus vadovaujama vyriausybė po beveik pusantrų metų tūpčiojimo aplink R.Dagio darbo pradžioje sukaltus populistinius stulpelius bambalių šeimos politikos populistinius stulpelius pagaliau atsargiai įvardijo galimas reformos kryptis.

Jų kol kas nedaug: pensinio amžiaus ilginimas, kelių rūšių pensijų atsisakymas, motinystės išmokų dydžio ir mokėjimo sąlygų tvarkos pakeitimas.

Džiugu, kad Vyriausybė pagaliau suprato tai, ką daug kas jau seniai kalbėjo: vien aritmetika „Sodros“ neišgelbės. Siekiant ilgalaikio efekto nepakanka vien didinti mokesčius ir mažinti pensijas. Galbūt – nors ženklų tam nėra – Vyriausybė pagaliau pradeda suvokti, kad 750 litų Lietuvoje nėra suma, leidžianti gyventi oriai, nekalbant jau apie patogumą, kurį dažnai akcentuoja savo teises į automobilius nuosekliai ginantys Seimo nariai.

Džiugu, kad D.Jankauskas pagaliau išdrįso mesti iššūkį saviesiems populistams ir pasiūlė pagalvoti apie sprendimą, kurį bent aš siūliau nuo tos dienos, kai A.Kubilius pradėjo vadovauti vyriausybei: sumažinti motinystės išmokas ir leisti motinoms dirbti kol jos tas išmokas gauna.

Reikia džiaugtis ir tuo, kad pagaliau buvo išgirsti siūlymai peržiūrėti pensijų skyrimo tvarką ir atsisakyti kelių skirtingų rūšių nežinia kokiais kriterijais vadovajantis skiriamų pensijų.

Tiesa, tas džiaugsmas kol kas sąlyginis- pirmoji opozicijos ir konservatorių populistų reakcija į D.Jankausko siūlymus parodė, kad juos įgyvendinti bus labai sunku. Bėda vis ta pati – Seime yra daug atsitktinių žmonių, kurie visiškai nesupranta, kokia yra valstybės funkcija, nieko neišmano apie valstybės finansus bei nesugeba matyti toliau nei kiti Seimo rinkimai.

Be to, ir laiko reformoms liko labai nedaug: po metų – rinkimai į savivaldybes, kiek daugiau nei po dvejų su puse -Seimo rinkimai. Tai reiškia, kad reformos gali būti daromos iki šių metų pabaigos ir  po to – nuo 2011 metų vidurio iki maždaug 2012 pavasario.

Kita vertus, net jei visos A.Kubiliaus ir D.Jankausko įvardytos reformos buvo įgyvendintos tokia forma, kokia jos buvo pristatytos, to tikriausiai vis tiek nepakaktų.

Tai būtų galima vertinti tik kaip įžangą į tikrąją reformą, kurios galutinis tikslas turėtų būti ne  „Sodros“ gelbėjimas nuo bankroto, bet pensinio amžiaus Lietuvos piliečių gyvenimo kokybės užtikrinimas ir – nors ir skambėtų kaip paradoksas – verslo sąlygų Lietuvoje gerinimas.

Kalbant konkrečiau – reforma ilgalaikėje perspektyvoje turi leisti ne tik subalansuoti „Sodros“ biudžetą, bet ir užtikrinti, kad pensijos pamažu pradėtų artėti prie dydžio, leidžiančio ne tik išgyventi, bet ir gyventi.

Reforma taip pat turėtų sumažinti naštą verslui ir perkelti didesnę atsakomybę patiems būsimiems pensijų gavėjams – ypač tiems, kuriems šiandien 30-40 metų – suteikiant jiems daugiau sprendimo galių ir daugiau paskatų tuos sprendimus priimti. Čia, deja, tenka pripažinti, kad dabartinė vyriausybė kol kas eina priešingu keliu.

Kalbant apie ilgalaikę perspektyvą, būtina pradėti svarstyti ir galimybę tiesiogiai susieti pensijos dydį su viso darbo laikotarpio, o ne atskirai paimtų penkerių metų darbo užmokesčiu. Kartu – jei bus nuspręsta pailginti pensinį amžių – tikriausiai reikėtų pagalvoti ir apie ilgesnį privalomąjį darbo stažą bei didesnę darbo stažo trukmės įtaką pensijos dydžiui.

Įgyvendinant „Sodros“ reformą, būtina labai rimtai apsvarstyti, ar šeimos politikos įgyvendinimas Lietuvoje ir gimstamumo skatinimas turi ir ateityje būti valstybinio socialinio draudimo dalis. Gal – jei nugalėtų R.Dagio požiūris, kad valstybės pagrindinis prioritetas yra gimstamumo skatinimas, vis dėlto vertėtų šį prioritetą finansuoti taip pat, kaip ir kitas valstybės programas – tai yra, biudžeto lėšomis. Valstybinė socialinio draudimo sistema galėtų garantuoti motinoms valstybės paramą maždaug pusę metų (įskaitant ir paskutiniuosius nėštumo laikotarpius), o visa kita – jau šeimos politikos įgyvendinimo uždavinys.

Formuojant tokios politikos ilgalaikę strategiją būtų galima planuoti, kiek lėšų numatyti teisioginėms išmokoms, o kiek – reikiamai infrastruktūrai – lopšeliams ir vaikų darželiams, kitoms paslaugoms – kurti. Toje šeimos politikoje galėtų atsirasti ir ilgalaikės paramos priemonės šeimoms, turinčioms daugiau nei vieną vaiką – pavyzdžiui, garantuota valstybės parama ugdymui (sportui, muzikai, dailei ir pan.), fiksutos išmokos ne tik vaikui gimus, bet ir, tarkim, prieš kiekvieną rugsėjo 1-ąją bei baigus mokyklą, lengvatinė paskolų sistema ir kitos.

„Sodros“ reforma būtinai turėtų apimti ir vadinamųjų „Sodros“ įmokų lubų nustatymą bei proporcijos tarp darbdavio ir darbuotojo įmokų „Sodrai“ keitimą, didesnę naštą perkeliant ant darbuotojų pečių. Verslui tai būtų tikrai didžiulė parama, o visiems dirbantiesiems – didesnė atsakomybė, o kartu ir paskata patiems labiau rūpintis savo ateitimi.

Pagaliau – „Sodros“ reforma bus nieko verta jei ji neapims pačios „Sodros“ – su jos pastatais, nesuskaičiuojama daugybe skyrių, dar didesne gausybe popierinių pažymų bei darbuotojų, kuriems kas penkerius metus atnaujinami kompiuteriai vis dar tebėra dviejų pirštų darbo įrankis. 

Visa tai dar anaiptol ne baigtinis sąrašas priemonių, kurias būtų galima svarstyti siekiant, kad valstybinio socialinio draudimo sistema tikrai būtų draudimo sistema, o ne išmaldų dalijimo biuras.

Ar ši vyriausybė pajėgi tokiai reformai?

Norėčiau, kad taip būtų…

(11 balsų, vidurkis: 4,36 iš 5)
Loading...
 • Pritariu kone kiekvienam parašytam žodžiui. Puiki išsamiai pateikta vizija!

  O atsakant į pabaigoje užduotą retorinį klausimą: Vyriausybė nepajėgs įvykdyti tokios jūsų aprašytos reformos, tačiau jei 2012 dabartiniai valdantieji būtų išrinkti dar vienai kadencijai, tuomet tokia reforma tikrai galėtų būti įvykdyta. Šis Seimas, jei tik nebus nuverstas, jei negaiš laiko ir jei tik nereikės dėti pastangų savisaugai ir išlikimui, reformos pradmenis tikrai pradės. Mane irgi maloniai nudžiugino Jankausko pasiūlymai.

 • Mauras

  iš nuotrupų (kol kas nemačiau viso pasiūlymų paketo) nematau aš jokios esminės reformos, todėl kol kas manyčiau AR pasvarstymai ką būtų galima nuveikti yra tik wishful thinking“ be didelio pagrindo. Nesakau, kad Sodrą reikia naikinti kaip siūlė LLRI, bet šitą raizgalynę „kad tik žmogui būtų geriau“ būtina supaprastinti, atiduodant verslui (reguliuojant tik esminius momentus) teikti draudimo paslaugas, o valstybinei Sodrai palikti rūpestį pragyvenimo minimumu. Eliminavus trigubų pensijų prabangą, iškart būtų galima sumažint Sodros tarifą centralizuotai, arba laipsniškai suteikiant pasirinkimą nuo ko papildomai draustis, dirbantiesiems palikt daugiau jų uždirbtų pinigų.

  Ar keisis Sodros biudžeto sandaros principai ir politikų įtaka? Nieko apie tai negirdėti pasiūlymuose, taigi prieš rinkimus net ir išlipus iš skolų (kas įvyks negreit) politikai vėl galės padalint dovanėlių, tikėdamiesi kad rinkėjai rankas ir kojas bučiuos, o paskui ilgai žagsėsim.

  • Pritariu Maurui. Nei p. Dagio, nei p. Račo pasiūlymuose nėra struktūrinės Sodros reformos apmatų. Taip, šie pasiūlymai laikinai sumažins Sodros problemas ir pagrindinį klausimą ką daryti su Sodra nukels dešimtmetį į priekį, bet nieko daugiau.

   Tokia Sodra kaip yra dabar.. arba kokia būtų po abiejų iš pasiūlytų reformų iš principo negali užtikrinti „turtingos“ senatvės, net jei 100% sodros įmokų būtų paskirstyta pensininkams. Paprasčiausiai tam per mažai dirbančiųjų.

   Beje, palyginus su kai kuriom jaunom šeimom, pensininkų padėtis nėra jau tokia bloga.

   • Mauras

    reformos koncepcijos vis dar laukiame. Tai ką papasakojo žurnalistams Socmino darbo grupės vadovė (geriausiai aprašyta „Veide“ ), yra tik nuotrupos visuomenės reakcijai patikrinti.

    „Darbo grupės vadovė, socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Audronė Morkūnienė tikina, kad pertvarkos gairės ruošiamos itin atsakingai. Tačiau pagrindiniai akcentai neatskleidžiami. „Kitų metų [2010-M.] pradžioje projektą ketiname pateikti ekspertams, mokslininkams ir visuomenei svarstyti. Iki tol nieko nekomentuosime“, – sakė ji.“

    Nieko konkretaus neturime, o dokumentas turėtų būti bent tokio lygio, kokį sugebėjo parengti aiškiai suinteresuotas Sodros panaikinimu LLRI.

    • Mauras

     manau kad reformos nesulauksim. Nes Kubilius viešai kalbėdamas žurnalistams, kelia vienintelį tikslą – užkamšyti skyles. „Man geros bet kokios reformos, svarbiausia, kad Sodra neturėtų tokio deficito kokį turi šiandien“. Štai ir visa vizija. Jokių dabartinės sistemos vertinimų, jokių įžvalgų kaip ateityje galėtų atrodyti piliečių socialinės apsaugos sistema ir veiksminga, be prabangos ir pagal pajamas veikianti Sodra kaip jos dalis. Iš nieko nieko ir nebus, tik kosmetiniai pakamšymai. Gaila.

     • nerijus

      Maurai

      Jei prakalbote apie reformas…

      Ar bent žinote, jog vaikai į darželius priimami, kai moka patys atlikti kakūūū ar sysiūū?..

      p.s. šiandien draugas vežė „duoklę“, kad vaikas būtų priimtas darželin…Turbūt, veikia Jūsų teigtina „kompiuterinė“ eilė… „duoklėm“?.. :)

 • rk

  Man keturiasdešimt ir aš paprasčiausiai noriu drbti. Išlėkiau iš tos nelaimingos žiniasklaidos sistemos (kuri iki šiol sėkmingai mokėjo ir moka tiek pagrindinį, tiek autorinį atlyginimą, nes taip pigiau), kurioje be problemų gali išsilaikyti tik žurnalistai (nes jie pagal parengimą visų galų meistrai), o ne techniniai darbuotojai.
  Įdomu, kokioje srityje aš galėčiau įsidarbinti iki pensijinio amžiaus, kad ir iki šimtmečio?..

 • Ilgalaikėje perspektyvoje Sodros stabilumui pavojingiausios yra demografinės problemos. Kartų solidarumo principas lengviausiai veikia, kai ateinanti karta didesnė už išeinančią. Todėl motinystės pašalpos yra gera investicija į Sodros ateitį.

 • kirvis

  nematau as cia jokios realios reformos o tik kosmetinius papudravimus.beje gimstamumas tai sparciai mazeja,emigracija dideja,va kur yra pagrindines SODROS bedos.seip tai graudu klausyt tokiu ministro parypavimu,jie tik dar karta parodo visiska valdzios nekompetencija.

  • nerijus

   Bandoma tėvais ir seneliais gelbėti valstybę…
   Kokia čia strategija?..
   O kaip su bedarbystės mažinimu?..Ar ji pas mus jau mažėja?..

 • nerijus

  Jūs daugelyje pastraipų teigiate „turėtų…“, o ar garantuojate, kad taip ir bus?..
  Rašote kaip politikas- beletristika.
  Gal parūpinsite darželių mūsų vaikams, kad aš su žmona galėčiau dirbti ir uždirbti Valstybės tarnautojams algoms, rentoms,automobiliams, šratinukams,servyyyzams, Indijoms,..? Šiuo metu tik dviem būdais galima pasitrumpinti eiles darželyje- pakiša ar turint pažinčių ( ir pakiša ). Problemos, kaip ir eilinį kartą sprendžiamos lengviausiu būdu- skalpuojant!!!

  • Rytis I

   Nei g. Artūras, nei joks premjeras niekada negarantuos „pakišų“ nebuvimo. Reikia džiaugtis, kad dar vienas kitas darželis liko… Palauk, sulauksi pirmos klasės, gali jau dabar pradėti taupytis:)

   • nerijus

    Ryti I

    Esu menkas taupytojas…Nenoriu, taupant prisidėti prie valstybės finansinio kracho…Vartoti, vartoti ir dar kartą vartoti :)

    • Mauras

     nerijau,
     jei nori rimčiau paskatinti ekonomiką, siūlau eiti padaužyti langų :)

     o šiaip kai kur eilės į darželius viešai matomos , todėl pažintys ir pakišos nebeaktualios. Padėtų prašymas darželio direktorei, nebent nori patekt ne pagal gyvenamą vietą.

     • nerijus

      Maurai Maurai…
      Nepadės pažintys? Jei jos padeda?.. ;)
      Atsibuskite- sapnuojate!!! Juk gyvename Lietuvoje, o ne paraleriniame pasaulyje?..
      Langus, kaip aptsipalaidavimo formą, galite ir tamsta padaužyti. Bele tik mačytų.
      Ženk, su Kubilium žingsnį platų, kad mažiau nuplėštum batų…

 • Rytis I

  Visiškai sutinku su esminiu principu – įmokų ir išmokų reforma turėtų vykti lygiagrečiai su Sodros vidine reforma. Priešingu atveju viskas baigsis (kaip visada) tarifų padidinimu. Bandant atsakyti į klausimą – ar „pajėgi“, reikia įvertinti, ar ši vyriausybė jau pasibaigusi su kitomis principinėmis reformomis. Turbūt liūdniausias variantas – tai krūva nepabaigtų darbų, chaosas ir vėl varymas ant „prieš tai buvusių“…

 • gintaras.m

  Jeigu „Sodros“ reforma vyks kaip ir kitomis reformomis, tai nieko nebus. Bus kažkas sugriauta, o nieko nepastatyta. Dabartiniai Kubiliaus kabineto reformatoriai – lyg užzombinti, gyvena kaip kitokiame tikrovės tunelyje, visiškai nutolę nuo realybės. Blogiausia tai, jog nieko neklauso iš šalies, jokių patarimų, jokių kompromisų. Ir tai vadina „atsispirimu interesų grupių įtakai“. Jeigu specai-profesionalai ateina į pagalbą diletantams-ministrams, kad tie nepridarytų ar didesnių eibių, tai juos vadina „interesų grupėmis“ ir veja lauk. Mokslininkus geraiausiu atveju mandagiai išklauso, o po to padaro vis viena savaip, taip kaip neva politiniame lygmenyje nutarta. Taip buvo su sveikatos reforma, ne išimtis ir Sodros reforma. Nu bet kaip šitą stilistiką išmušt iš Kubiliaus chebros, neįsivaizduoju. Gal jiem visiems ausų lašų, nuo kamščių išratyt? Kad pagaliau pradėtų girdėti žmonių balsus.

 • Linas

  Manau,kad jokios „Sodros“reformos nėra ir nebus,nes tam nėra jokių galimybių.Visos taip vadinamos „reformos“susiveda tik į „Sodros“biudžeto deficito mažinimą,mažinant išmokas:pensijas,įv.pašalpas,perkėlinėjant pirmyn -atgal įv.pajamas išlaidas iš „Sodros“biudžeto į valstybinį ar atvirkščiai,ir ilginant pensijinį amžių.Juokingai skamba linkėjimai perrinkti konservatorius dar vienai kadencijai,nes tai esą būtų kažkokia garantija būsimoms reformoms.Manau,kad Lietuva šiandien įžengė į tokią savo besivystymo fazę,kai bet kokios reformos yra nieko daugiau,o tik dūmų uždanga visuomenei nuraminti,ko akivaizdus pavyzdys yra „Saulėtekio“ir „Saulėlydžio“komisijų rezultatai,į kuriuos žiūrint tikrai verkti norisi.Mūsų neišvengiamai laukia Graikijos variantas lietuviškame pavidale,beje,ne tik mūsų.P.S.kad šis komentaras neskambėtų per daug beviltiškai,noriu pabrėžti,kad dabar yra tikrai pats laikas tęsti nacionalinio stadiono statybas Vilniuje,nes labai sumažėję stat.darbų įkainiai – nelaukime,kol jie vėl išaugs.

  • nerijus

   Svarbiausia, tsakant, daryti stadiono statybos galimybių studiją, kuri, turbūt, yra labiausiai reikalinga Vilniui…
   Ir už 200 tūkst. tai taip konservatoriška- matyti kitus, tik ne save…

   • Mauras

    gerbiamieji,
    paveldėjęs užmojį pastatyti neaišku ką už 600 mln. Lt. be konkurso, jau sukišęs 100 mln.Lt., tikrai investuočiau 200 tūkst.Lt. (~0,5% viso biudžeto) kad įvertinti – o ko reikia miestui, kokia infrastruktūra yra būtina (be prabangos – visokių arkų ir pan. brangių priedų) ir koks gali būti mokesčių mokėtojams neskausmingas statybų ir veiklos finansavimo modelis (be skylėto biudžeto), kiek gali kainuoti darbai, galų gale paskaičiuoti – ar konservuoti (būtų prie veido konservams :)), ar tęsti minimalų variantą.

    Lino pasiūlymus skubiai atnaujint statybas nes „atpigo“ galima prilyginti priklausomybe nuo greitųjų kreditų sergančio piliečio elgesiui – turiu didžiulę skolą, bet dar pasiskolinsiu, nes šiandien išpardavimas. Primenu, kad V.m.s. yra pasiekusi patvirtintus skolinimosi limitus ir nebegali skolintis, todėl svarsto kaip išmokėty susikaupusias skolas ir užšaldo aplinkelių statybas, o vyriausybė iš biudžeto (net ES lėšų) tokios apimties statybas vargu ar finansuos, nebent atsirastų privatus investuotojas su verslo planu. Visas projektas nuo pat pradžių, įskaitant sovietmečio sutarties pratęsimą su „Veikme“ be konkurso – politizuota pinigų plovykla, Dainų šventė puikiai įvyko ir be stadiono, o futbolo klubai vegetuoja ar bankrutuoja ir jokio atsipirkimo ten nesimato. Tokiom sąlygom tikrai norim stadiono skubiai už kelis šimtus mln. kuriuos brangiai skolinamės? Kodėl?

    • nerijus

     Visiems buvo aišku, kad pakanka vienintelio stadiono- Žalgirio, kurį rekonstravus galima naudoti ir naudoti…Dainų šventėm ( kaip ir iki šiol ), futbolui, kocertams ir pan.
     Aišku konservatoriams, paksistams, socdemams ir visiems kitiems, paprastiems mirtingiesiems.
     Kam pasakoti visokias beletristikas su įvairiai paskaičiavimais?
     Eilinis pinigėlių „įsavinimas“. Tsakant, jei jie vogė, tai kodėl mes negalime?..

 • lida

  „“Sodros” reforma būtinai turėtų apimti proporcijos tarp darbdavio ir darbuotojo įmokų “Sodrai” keitimą, didesnę naštą perkeliant ant darbuotojų pečių. Verslui tai būtų tikrai didžiulė parama, o visiems dirbantiesiems…“ – ieškau daba šaknies, tsakant.

  • Rytis I

   Priklausomai kokia darbo sutartis – turbūt formaliai skaičiuojant darbuotojas gali prarasti, darbdavys sutaupyti…

   • nerijus

    Galutiniame variante- praras Valstybė. Pinigėliai, kuriuos sutaupys darbdavys, iškeliaus dividentų pavidalu jo sąskaiton ir blogiausiu atveju- užsienin.

   • lida

    Naivus požiūris – darbuotojai dirbs amžinai pagal dabar galiojančias sutartis. O kaip su naujais darbuotojais ?

    • nerijus

     Klausimas man?..
     „Naujas“ darbuotojas dirbs už minimumą, nes pasak statistikos, darbo ieškosi apie 300 tūkst. homo sapiens, plius „vokeliai“ :)
     Formuojamas požiūris, jog nereikia užsidirbinėti ateičiai, nes tų pinigėlių gali ir negauti…
     Ir nereikia jokių LLRI, kad suprastumei, kodėl verslas traukiasi „šešėlin“, kartu su darbuotojais…
     Ar galite, kas nors, pateikti bent vieną pavyzdį, kai LLRI išėjęs žmogus įkurtų savo įmonę/ pradėtų verslą? dauguma, darbo ieškosi valstybės tarnyboje, nes jų postringavimai apie rinkas, vartojimą ir kt. yra tik popieriniai PAISTALAI, o ne gyvenimiška TIKROVĖ, su Šimašium priešakyje :)

    • Rytis I

     Aišku, būtų idealu, jei po kiekvienos mokesčių pataisos būtų iš naujo sudaromos darbo sutartys. Bet nerealu. Šiaip, darbdavio pozicija visiškai logiška – jis moka savo mokesčius, darbuotojas savo. Praktiškai gi tai būtų dar vienas smūgis tiems, kam jau ir taip „solidarumo“ dėlei apkarpė pajamas. Be to, taip girdėjau ir tai turbūt ne paslaptis, jog kai kuriose įmonėse didžiąją naujųjų mokesčių naštą darbdaviai tiesiog nuleido pavaldiniams. Va tai truputį ir nepatinka…

     • nerijus

      Būtų idealu, jei seimo narys atitiktų darbuotojo sąvoką. Praleidai tris posėdžius- mandatas ant stalo į jo vietą skiriamas antrą vietą „laimėjęs“, o ne renkamas naujas. Būtų mažiau pagundų nelankyti ;)

 • nerijus

  Vakar Kubilius pareiškė, jog Valstybės tarnautojų algos, galimai, priklausys nuo išdirbio…Juokas pro ašaras.
  Ir kaip jis skaičiuos „išdirbį“- atspausdintų lapų „printeriu“, išrašytų šratinukų, sunaudotų sąsegų,.. skaičiumi, įdiegs į klaviatūrą mygtukų paspaudimus skaičiuojančią įrangą? Kaip?
  Panaudotų skystą muilą tualete, tualetinį popierių, el. energiją minusuos iš algos, nes tai priskaičiuočiau prie išdirbio sąnaudų…

 • gied

  Visa bėda, kad šitas reformas „rengia“ viena suinteresuota pusė – biudžetininkai. Niekas sąmoningai savęs neskalpuos, o dabartinė įmokų/išmokų tvarka jiems yra pakankamai gera: Dauguma biudžetininkų neuždirba tiek, kad galvotų apie 3 pakopos (ar net 2) pensijas, gauna daugiau ar mažiau stabilų atlyginimą ir dauguma užtikrinti savo darbo vieta/stabilumu iki pensijos. Todėl reformuoti kažką ar atleisti savus yra nepageidautina.
  O planai yra tikrai geresni už nieko nedarymą. Ir tikrai norisi, kad jie taptų realybe.
  Beje, motinystės rėmimas nėra vienintelis ar net geriausias būdas spręsti demografinę krizę. Tai truputi sudetingesnė problema negu gimstamumo skatinimas Lietuvoje. Pirmoje eilėje reikia padaryti taip, kad Lietuvoje norėtų žmonės likti dirbti, užsidirbti ir mokėti mokesčius. O tai susieta su darbo vietų kiekiu ir verslo skatinimu. Turi apsimokėti kurti ir plėsti gamyklas ir firmas Lietuvoje. Gal tai sugražins dalį emigrantų, ar privažiuos kiniečių. Bet sodros padėtis pagerėtų.

  • nerijus

   Keisčiausia, kad konservatoriai, eidami rinkimuosna, ypač deklaravo ir laikė prioritetu gimstamumo didinimą/ demografinės padėties gerinimą ir tai įrašyta į jų rinkiminę programą…Kuo toliau, tuo labiau įsitikinu, jog visos partijos vienodos, tik skirtingais pavadinimais…

 • mdxacuk

  Iš dabartinio Pensijų įstatymo:

  „…Apdraustojo asmens draudžiamųjų pajamų koeficientas apskaičiuojamas kaip svertinis metinių koeficientų vidurkis pagal DVIDEŠIMT PENKERIUS to asmens pasirinktus palankiausius kalendorinius…“.

  Apie kokius penkerius metus kalba p. Račas? Kiek suprantu, penkeri metai laikinai išlikę kaip pereinamojo laikotarpio išlygos žmonėms, kurie dirbo anais laikais.

 • nerijus

  dar viena proteguojama reforma:
  http://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/renovuoti-daugiabucius-vercia-saskaitos-56-85722
  Kas paneigs, jog šilumos kainos kila ne be Vyriausybės/ Seimo žinios?..Taip norima skatinti butų renovaciją, kuri yra naudinga statybos bendrovėms, kurių atstovų galime sutikti ir Seime.
  Kiek yra naudos iš renovuojamo SENOS statybos namo
  ( garantinis terminas pasibaigęs dar prieš 20 metų ir daugiau ) buvo diskutuota ankstesniuose įrašuose.
  Tai pavadinčiu adr vienu „monkės“ bizneliu iš kurio dar pralobs bankai ir statybos „magnatai“.
  Nuo 2010- 01- 01 dienos, dujos atpigo nuo 2,12 iki 1,87 ir „abonentinis“ mokestis nuo 2,22 iki 2,00.

 • juozas

  pagaliau . Bet tegul sutikrina sodra kiek moka invalidumų nusipirkusių už pinigus ,o mes dirbom visą gyvenimą ir iš mūsų atiminėja pensijas Kur teisybė Ar visi užsimerkę nieko nemato, Jaunas invalidas tik juokiasi iš pensininko jis daugiau gauna negu dirbantis.. Peržiūrėkite formules jau seniai to reikėjo ..Ir beto beveik dauguma invalidų yra darbingi . Kur slypi pakasti pinigėliai.

  • nerijus

   Juozai

   Ne invalidas, o neįgalus!!!

 • Ogis&Co

  Manau, kad Lietuvoj tokias reformas galima ivykdyti tik ziaurios diktaturos budu – t.y. turi atsirasti zmogus, kuris nepaisydamas nieko, pasakytu ir ivykdytu tai, ka pasake.
  Pats zinau, teko keleta kartu igyvendinti visuomeninius projektus: begaliniai pasitarimai tesiasi tol, kol neapsikentes pats imiesi darbu, pasiunti visus su ju nuomonem velniop ir padarai, kaip tau atrodo. Ir… visi patenkinti :)
  Toks jau tikro litwino budas – kai susirenka 30 diedu, nuomoniu buna apie 50… Kai susirinks tie 141, bus visiskas krachas, tikra rzeczpospolita. Reikia napoleono. Manot, Kubilius tinka?

  • Linas

   Manau,kad Kubilius tikrai tinka tapti lietuvišku Napoleonu.Šalia jo absoliučiai nematau lygiavertės figūros,nebent Uspaskich,bet nelabai tinka:nelietuvis ir dar teisiasi su valstybe.Kubilius tikrai sugebės(gal ir žiaurios diktatūros būdu)nieko nepaisyti,o visais būdais kastis į priekį,vykdydamas įvairiausias reformas.Tik jis gali pritrūkti laiko tiems begaliniams pasitarimams,po kurių toli gražu ne visi lieka patenkinti.Be to jis tikras litwinas,todėl oponentai taip paniškai jo ir bijo,laukdami kol ištiks visiškas krachas kaip Rzeczpospolitos.

   • Ogis&Co

    Linas rase:
    „Manau,kad Kubilius tikrai tinka tapti lietuvišku Napoleonu.“
    Chacha, prajuokinai, Linai, tikrai :):)

    • nerijus

     Napolenonas, kaip žinia, paėmė Rusiją, bet joje ilgai neužsibuvo…Priežastis žinote: girtuokliavimas, badas ir itin šalta žiema…Gyvenimą pabaigė tremtyje :)
     Vienas konservatorius ištremtas Briuselin. Pasisekė. Sakyčiau!!! :)

  • nerijus

   Tikras litwinas, bent stengiasi rašyti lietuviškais rašmenimis ;)

  • Prieš rašant tokius rašinėlius Račui gerai būtų pasidomėti ką apie šias įžvalgas ir pasiūlymus galvoja opozicijoje esantys socialistai ir konkrečiai vienas jų lyderių Algirdas Sysas, o taip pat visose valdančiose koalicijose dešimtmetį esantys ir be kurių neįmanoma sulibdyti jokios koalicijos liberalcentristai ir jų lyderis Artūras Zuokas. Šios dvi politinės jėgos jau galanda kirvius perimti valdžią.
   Konsensusą, ginčo sprendimo būdą, kuriame remiamasi ne geriausio ar teisingiausio sprendimo paieška, bet sprendimo priimtinumu abiems ginčo dalyviams galima pasiekti, bet ne patį geriausią, efektyviausią, optimaliausią, radikalų reforminį sprendimą.
   P.S. galiu kirsti lažybų, kad Ogis&Co rinkimuose balsuoja už socialistus, o paskui verkšlena kodėl bankrutuoja Sodra.

   • nerijus

    Ne Zuokas, o Babravičius…Neklaidinkite.
    Kas „nuvarė“ Sodrą į bankrotą? Priminsiu, jog „valdžioje“ tupsėjo mažumos Vyiausybė su Kirkilu ir Kubiliumi, tsakant, duK, priešakyje!!! Jei tiksliau tai konservatoriai, socialistai ir dalis liberalų :)
    Per 20 Neprikalausomybės metų, to nebuvo nė karto iki 2009 metų.

   • Ogis&Co

    Fredziau,
    deja, teskeisi posukyje i siena…
    Uz socialistus dar niekada nesu balsaves iki siol.
    Ir is Sodros nieko nesu gaves ir neplanuoju nieko gauti, todel kai galiu pasirinkti, renkuosi Kanarus vietoj imoku.
    Verkslenti kaip ir nera del ko, ar ne?

 • dzyvai

  Linkiu kad reformos bent tokiom apimtim prasidėtų. Pridurčiau, kad tarp visų pasiūlymų nepastebėjau skaidrumo ir viešumo pasiūlymo, t.y. kiekvienas pilietis turi tiksliai žinoti, kokia dalis jo mokesčių nueina darbartiniams pensininkams išlaikyti, kokia sodros aparatui, kokia sveikatos apsaugai, švietimui ir t.t. T.y. tos dalys turėtų būti tiksliai apibrėžtos įstatymu – bent žinotume kiek ir už ką mokame, o aparatai galėtų prognozuoti ir ruoštis biudžetus toliau negu metams į priekį, ir priimti atitinkamus sprendimus.

  Vienok nėra viskas taip paprasta ir vienareikšmiška, ir ypač jeigu pažiūrėti į priekį, kaip siūlo Artūras, kad 30-40-mečiai turėtų pasirūpinti papildoma pensija prie valstybės garantuojamo išgyvenimo.

  Problema:
  Vidutinis uždarbio/pragyvenimo lygis dabar ir po 30 metų, kai (tarkim) būsiu pensijoje. Spėju, kad po 30 metų pragyvenimo lygis/paslaugų kainos (tarkim odontologo) bus prisivijęs ES senbuves (sienos juk atviros, o susisiejančiuose induose per ilgą laiką susilygina, net nacionaliniai ypatumai nelabai apsaugo). Taigi, ar realu taip sparčiai kylant bendram lygiui su dabartinėm žemom vidutinėm pajamom atidėti ir sukaupti ateityje brangiai kainuosiančiai senatvėj? Galimos dvi išeitys:

  1) Lieka dabartinė „pay as you go“ sistema, t.y. dirbantys išlaiko pensininkus. Sistema veiksni tik tuo atveju, jeigu yra pakankamai daug mokesčių mokėtojų, t.y. demografinė padėtis neblogėja.

  2) Didesnę dalį dabar mokamų sodrai mokesčių nebemoku sodrai, tuos pinigus investuoju, ir man netikėtai labai pasiseka, t.y. investicijos sėkmingos, ir per ateityje būsiančias krizes mano uždarbis nesumažėja, o prieš išeinant į pensiją, mano investicijas aptarnaujantis verslas dėl eilinės krizės nesubankrutuoja. Klausimas – iš kur valstybė gaus pinigų sistemos transformacijos laikotarpiui pensijoms mokėti? Kitas klausimas – visgi privataus verslo vieneto bankroto tikimybė yra didesnė (ir ji netgi labiau priklausoma nuo išorinių priežasčių, tarkim, neduok Dieve, karo tarp Kinijos ir …) nei valstybinio prievartinio aparato, ir rizikuoju vietoj „valstybinių“ ašarų gauti bankrutavusio verslo „krizinį“ nulį.

  Bet ar tikrai antrasis atvejis mane išgelbės, jeigu demografinė padėtis bus bloga, t.y. mokesčių mokėtojų bus mažai? Kas išlaikys valstybės aparatus: tarnautojus, kariuomenę, policiją, sveikatos apsaugą? – Tai guls ant tų pačių pensininkų pečių…

  Taip ubagas svajoja apie turtingą senatvę, kad jam kažkas ją padovanos, o ne užsidirbti teks :) Vienok tikiuosi kad senatvėj galėsiu džiaugtis ne tiek vartojimo galimybėmis, o užgyventos išminties ir pensijos man pakaks džiaugtis nuveikiamais gerais darbais.

  Ką norėjau akcentuoti – kaip bepasisuktų Sodros pensijinės dalies reforma, pakankamas mokesčių mokėtojų kiekio klausimas bus aktualus visais atvejais. O tam neužtenka tik skatinti gimstamumą – būtina lygiagrečiai sukurti gerai apmokamų darbo vietų poreikį ekonomikoje, priešingu atveju mes iš savo mokesčių ir toliau auginsim mokesčių mokėtojus kitoms šalims. Manymas, kad kol tie vaikai užaugs darbo vietų atsiras – neteisingas, nes tie vaikai gali užaugti jau kitur dėl to kad gerai apmokamo darbo neras jų tėvai.

  • nerijus

   dzyvai

   Maža pastabėlė: reformuojamės jau 20 metų ir pabaigos/ galo ( nesinorėjao rašyti ) nesimato. Tik eilinė reforma vykdoma/ našta užkraunama silpniausiąjam.
   Stenima, jog pas mus nėra „viduriniosios“ klasės. Kaip ji gali atsirasti, kai pagrindinė „valdžia“ konservatorių rankose, kuri, savo ideologija, visokeriopai palaiko stambųjį kapitalą, kitaip- oligarchus.

   • gied

    Nerijau : Krizės metu vidurinis sluoksnis neatsiras, jei tiksliau: gali atsirasti tik nuskurdinus turtinguosius iki „vidurinio sluoksnio“ lygio :)

    Konservatoriai valdžioja 1,5 metų. Taigi, šitoje vietoje kaltinti jų dar nereikia.

    • nerijus

     gied

     O ne „krizės“ metu jis atsirado?

     Jei ir toliau prisidengsime „krizėmis“- šmizėmis ir neskatinsim gamybos, tai nepadės nei ES ir tuo labiau euras!!! Negalima ieškoti pasiteisinimų ir vien prisidengiant įvairiais „žmogiškais“ kataklizmais, neskatinti Valstybės augimo. Augim1 pasieksime tik vartodami, o ne d4dami „į kojinę“!!!
     Kaip kažkas parašė:
     Trys milijonai ir viena „krizė“!!! ;)

    • nerijus

     gied

     Primenu, kad konservatoriai ir socialdemokratai+ dalis liberalų, sudarė mažumos Vyriausybę ;)

   • dzyvai

    nerijau, per 50 metų komunizmo nepastatėm, o tu tikiesi kad per 20 socialiai atsakingą demokratinį kapitalizmą įdiegsim?

    Dar daug žolės teks apš…, kaip sakė vienas klasikas. Vienok nieko nedarant (kaip prie Kirkilo) tai ir 100 metų neužteks.

    Jeigu šluotražio perlaužt negali, laužk po vieną šapelį, ką, kaip suprantu, ir mėgina daryti dabartinė vyriausybė. Tikrai norėčiau, kad ji sugebėtų laužt bent po kelis šapelius vienu ypu, bet alternatyvų, kas taip galėtų padaryti – nematau.

    O mūsų valstybės sąranka toks voratinkliais suaugęs šluotražis, kad reformų reiks dar daug.

    Nesmerkiu tų, kurie dirba ir klysta. Blogiau, jeigu iš klaidų nepadaro išvadų, o dar blogiau, kai darbas tik imituojamas ir pūlinys auginamas, bijant prapjauti ir kraujais apsitaškyti – girdi po to tai nieks jau už tave nebebalsuos.

    Taip buvo su NT pūliniu…

    • nerijus

     Aš ir nesitikiu, bet keista skaityti naivius ir itin optimistinius rašinėlius.
     Ne mes statėm, o TSRS lėšomis statėmis. Šiuo metu ES lėšomis.
     Čia irkyla klausimas: ar nemokame gyventi patys ir Valstybę „vadelioti“?]
     Nemokame. Dėl tos priežasties iš vienos sąjungos į kitą…
     Ir eilinį kartą, vieni egzistuoja, o kiti gyvena…Ir tai nepriklauso nuo santvarkos, tai priklauso nuo žmonių, kurie naudojasi ne tik santvarkos teikiamais malonumais, bet ir kitais…
     Sekantis „pūlinys“ bus namų renovacija…Vėl bus dalinamos paskolos kairėn ir dešinėn. Ateis eilinė krizė ir vėl krisime maurynan, tik manau, kad giliau nei dabar…
     Jei virvė su akmenine girna ant kaklo, tai lieka tik nušokti nuo Žaliojo tilto. Tik girna turi būti lengvesnė, kad pilvu viršun paplauktume iki Kauno HE, ten yra angas dengiantys tinklai- lavonams surinkti :)

     • Aidas

      labai taikliai pastebėta :) lietuviška tragikomedija

     • nerijus

      Mažytė pastaba/ korekcija…
      Nušokti reika važiuoti Druskininkuosna arba Alytun, kur Tarybiniais laikais, kareivėlis saugodavo tiltą per Nemuną… :)

  • Linas

   pritariu dzyvui visu 100 nuošimčių.Aš irgi visose reformose pasigendu skaidrumo,viešumo,aiškumo ir toliaregiškumo.Nesuprantama kodėl,sakykim,aš kas mėnesį negalėčiau tiksliai žinoti,kokia dalis mano sumokėtų mokesčių iš gautų pajamų atitenka „Sodrai“,kokia dalis – valstybės aparatui,sveikatos ar sienos apsaugai,švietimui,keliams,kariuomenei,verslui skatinti ir pan.Gavus tokius iššifravimus kartu su sąskaitomis už komunalinius mokesčius,vienareikšmiškai daugiau kaupsime ateičiai.Tada kiekvienas galėtume iš anksto ruoštis galimoms krizėms,o ne susidurti su jomis taip sakant kaktomuša,kaip ir įvyko dabar.Tuomet iš tikrųjų biudžetus galėtume planuoti ne pusmečiui į priekį,o minimum dešimtmečiui,o ateity kaip ir siūlo,jei teisingai supratau,gerb.A.R.ir 30-40 metų į priekį.Ir ,svarbiausia,ką norėjau dar kartą akcentuoti:kaip bepasisuktų „Sodros“reforma,svarbiausia,kad ji būtų tęstinė,t.y.nepasibaigtų kartu su krize.

  • Smokas

   stabiliausia investicija yra vaikai ir ne vienas, o keli, nes didesne tikimybe, kad kuris nors is ju prasimus ir nenueis sunkeliais. Senatveje jie ir islaikys, o jei neneores, tada istatyma jiems parasyti galima, kaip alimentininkams. :)

   p.s. nematau galimybes, kad Lietuva galetu ka nors padaryti savarankiskai. Visos didziosios reformos buvo padaromos tik svetimu rankomis.

 • lida

  Perskaičiau minėtą ministro pasiūlymą dėl išmokų motinoms 100 proc. per pirmais metais ar 60 pirmais ir 40 antrais. Netikiu, kad ministras yra idiotas, todėl turbūt tokiais laiko kitus. Aš savo ruožtu siūlau jam patobulinti savo pasiūlymą leidžiant mamoms pasirinkti ir ketverių metų variantą 40+30+20+10, ar šimto metų po 1 proc.

  • nerijus

   Mažumos Vyriausybės projektas ( ne be konservatiorių idojinės ir moralinės paskatos ): 2 ( šeima )+ 3 ( vaikai ) ir didinti Valstybės tarnautojų atlyginimus, kam labai priešinosi Kirkilas ir perspėjo apie biudžeto, galimą, krachą…Kodėl tai pamiršo konservatoriai? Nepatogi tiesa?
   Patys privirė, tai riečia „uodegas“ ir nebežino, kaip išsisukti?..

   • lida

    Tai kad aš ne apie šeimos koncepciją. Taigi ne į temą čia jūs man.

 • gintaras.m

  Dar apie reformų ir reformatorių stuilių. Papasakosiu vieną istoriją vienoj ministerijoj. Iš pradžių ministras (neminėsiu pavardžių, nors tai jau exministras)parašė reformos projektą, visišką totalų briedą sustūmė. Gal būt gavo iš Kubiliaus. Nežinau. Ir sako: va reikią tą ir aną reformuot, še jūms projektą, typo socialiniai partneriai, asociacijos dusinkitės, tekit pasiūlmus. Svarstysim visus.“ Dirbom naktym, už savo babkes kvietėm ekspertus iš užsienio, atvedėm juos pas ministą. Toliau vaizdelis griūk negyvas: vyksta tolesnis koncepcijos aptarimas, o ministro chebra miega. Vienas nosį krapšto, kitas mobiliaką dusina, trečias varnas skaičiuoja, ketvitas sekretorę kirkina. Žodžiu, supratom, kad šiems byčams viskas „dzin“. Po to, ant galo išsoja viceministras ir sako „nu typo ačiū, chebra, kad padirbėjot, bet jau viskas nuspręsta, darysim taip ir anaip, o jūs eikit namo“.
  Ta va, čia ne vienos ministerijos, o viso Kubilizmo darbo skilius. Taip vadinamas „darbas su interesų grupėmis“. Tai gal reikia iš karto pasakyti, eikint visi „n…“, darysim taip kaip norim. Bent babkes būtume sutaupę ir išsimiegoję normaliai, o ne kūrę naktym pastabas kvailoms reformų koncepcijoms.

  • Gintarai M., ačiū už įdomų pasakojimą, o gal dabar galėtum ką nors pikantiško iš V.Blinkevičiūtės laikų? Ar miegojote galvas ant popierių padėję gerai namie išsimiegoję ir buvo taip gera gera, atrodė, kad Rojus Žemėje jau čia pat…

   • Komentaras pašalintas A.R.

 • Arturai, o Jus pasirodo esate nuomones formuotojas.
  Paliekat tik tuos komentarus, kurie Jums yra palankus.
  Pagarbiai Inga*

  • nerijus

   Inga

   Pastebėsiu, jog Jūs klystate…

   Geriau pasidžiaukim atėjusiu pavasariu: +4 C

  • miela Inga, aš nepalieku tų komentarų, kuriuose įžeidinėjami kiti, platinamas melas arba komentuojama visiškai ne į temą (tamstos atvejis)

  • laila

   Inga, mane taip pat kartais pasalina.“Katinas pakelia uodega…“

 • gintaras.m

  Beje, atsakant Frežiui, Blinkevičiūtės socialiniu partneriu tikrai nebuvau, bet buvau ir esu kelių interesų grupių (asociacijų) atstovas. Pirmiausia tikėjau Kubiliaus komandos nuoširdumu, teikėm siūlymus tiek VRMui, tiek SAMui tiek SADMui uoliai ir nuoširdžiai beveik visais klausimai, kuriais prašė. Po kokių metų trūkusio „darbo į šiukšlių dėžę“ pradedu galvoti, o ar to reikia. Rašyk nerašęs, nes šita A.K. „komanda“ arba dribsnių apsirijusi, arba šlangu prisimetinėja, arba nakotikus vartoja. Kali į kalvą, kuolas lūžta, o jie vis viena savo daro. O po to, kai pamato, kad blogai daro, bijo prisipažinti, kad neklausė protingų patarimų. Ir žiūri į tave stiklinėm akim, kaip zombiai. Va tas bukas užsispirimas ir atrodo labai nemalonus ir keistas. Vėl gi, nesakau „visi ministrai tokie“. Bet yra tokių unikumų. Bendras darbo stilius – tikrai nemalomus ir ne pozityviai nuteikiantis.

  • mdxacuk

   Jūs pasiūlymus teikėt kaip parašęs ar pirma duodavot kokiam ketvirtokui ištaisyt gramatines klaidas? Gal toms asociacijoms verta raštingesnių pasiieškot? Gal Kubilius tiesiog perskaityt nesugebėjo?

   • kirvis

    kai nelieka argumentu,tenka kabinetis prie smulkmenu.deja bet butent del buldozeriniu kubiliaus darbo metodu musu salis ir kencia labiausiai.imituojama diskusija su interesu grupemis,o realiai viskas is anksto buna nuspresta kazkokiam kitam lygmenyje.taip buvo su mokesciu „reforma“,taip buvo nureztos soc ismokos.dabar „reformuojama“ sveikatos apsauga ir SODRA.tik aisku uz klaidas konservai niekada neatsako,toks jau ju darbo stilius,lengviau surast priesus kurie stabdo progresa,ane?tik kazkur labai jau girdeta panasi retorika

    • nerijus

     kirvi

     Galiu tik patvirtinti, kad taip ir yra: Kubilius išklauso, bet visviena daro taip, kaip jam/ jiems atrodo ;)

    • Lukas

     „deja bet butent del buldozeriniu kubiliaus darbo metodu musu salis ir kencia labiausiai“

     Ne del buldozeriniu metodu kencia labiausiai, o del to, kad bumo metu vyriausybe islaidavo kaip nesveika (mielas G.K. cia daug prisidejo). Atejus krizei vyriausybe ne tik kad neturejo pinigu ekonomikai „amortizuoti“, bet ir sedejo skoloje, kuri sudare 17% BVP. Del to Kubiliui neliko nieko kito tik zveriskai karpyti islaidas (kaip tu nekarpysi, kai sedi skoloje ir BVP krenta 18%?).

     Del visu mokestiniu pakeitimu galima diskuotuoti ir kaltinti Kubiliu iki pamelynavimo, bet joks kitas premjeras taip pat nebutu padares stebuklu.

     • nerijus

      Lukai

      dar kartą pabrėžiu, jog G. K. ( kad ir kaip jo nemėgčiau ) griežtai išsakė poziciją dėl pašalpų bei valstybės tarnautojų algų didinimo. Tai buvo A. K. ir jo svitos „nuopelnas“. G. K. norėjosi mažumos Vyriausybės paramos, tai tekdavo sutikti su jos rėmėjų pasiūlymais…

 • gintaras.m

  Čia yra tiesiog toks stilius, klausytis bet negirdėti. Jie tai vadina „atsispirimu interesų grupių spaudimui“, o mes tai traktuojame kaip negirdėjimą ir buką užsispyrimą. Čia viskas priklauso nuo to, iš kurios pusės pažiūrėsi.

 • ^..^

  Esu girdėjęs gandą, kad ar tai LLRI, ar tai dar kažkas, ruošia koncepciją, pagal kurią dirbantieji užuot mokėję didelius mokesčius SoDrai, didelę dalį tų pinigų privalomai perveda tiesiogiai savo pensininkams tėvams/seneliams, o šie tėvai/seneliai tuomet nieko negauna iš valstybės. Aišku, dalis SoDros mokesčio lieka, nes yra daug žmonių, kurie neturi artimųjų, kas jiems mokėtų. Aišku, yra dar daug detalių, bet pati idėja patiko.

  Deja, realybėje šio plano neteko išgirsti. Per daug radikalu.

  • lv

   Visai kaip toje pasakoje — apie senelį, roges ir mišką…

 • aidas

  pertvarkymai, tobulinimai.. tai iki skausmo seniai girdėta nuobodybė. Faktas yra tas, kad SODRA „prašvilpė“ musu gan sunkiai uždirbtus milijardus, kitaip sakant pavogė tuos pinigus iš mūsų būsimų pensijų, iš mūsų tėvų pensijų.. Pertvarkyti reikia iš esmės socialine sistemą. Ir ne tik pačia SODRA kuri tik sugebėjo prisistatyti rūmų… na iš mūsų pensijų…Iš tikro reikia ryžtingų ir greitų pertvarkų, kitaip,manau gali būti socialinis „sprogimas“…
  pvz. mano tevukui iš 800 lt pensijos liko 250 .. labai gražu …

  • Rytis I

   Kad atrodo nekuriems pensininkams (ir ne tik?) dabar komunaliniai mokesčiai jau net viršija jų pajamas. Norint susimokėti, jie priversti skolintis. Dar renovacija. Susidaro įspūdis, kad valstybė elgiasi netoliaregiškai, pati kasa sau duobę… Gal ji tiesiog nebesiruošia tęsti pradėtų reformų, -priešingu atveju, manyčiau turėtų būti komisija, kuri spręstų tokius konkrečius atvejus, suteiktų papildomas mokesčių nuolaidas arba nuo jų atleisti.

 • Donatas

  pagarba, pritariu beveik visiems Artūro žodžiams :) kad tik iš jo lūpų į rinkėjų (ne Kubiliaus) ausis…

 • Slyvanosis

  Aš nusprendžiau įkišti savo trigrašį Valstybinio Socialinio plėšikavimo organizacijos šefui paskelbus genocidą privačiam verslui Lietuvos Seimo ir Tarybų Socialistinėje Respublikoje.
  Privatus verslas Marijos žemėje turėtų būti sunaikintas per 7 (SEPTYNIAS) dienas.
  Jeigu aš teisingai supratau, Lietuvos piliečių gyvenimo kelių eismo taisyklėse įvedami du draudžiantieji ženklai:
  skaičius 65 raudoname apskritime ant balto fono;
  skaičius 70 baltų kalijų rėme juodame fone.
  Matau vienintelę išeitį (nors esu laisvamanis ir nesisvaiginantis): smulkaus, vidutinio ir pussunkio svorio verslininkų organizuotą kryžiaus vilkimo akciją nuo Meškuičių Pauliaus Jono II koplyčios iki Gedimino prospekto 11 / 53, Vilniuje.
  P.S. Artūrai, jūs toks patyręs politikų mimikrijų atpažinėjas, o apsišovėt kaip pacanas…:-((

 • Almansoras

  Beje, klausimas autoriui: ar ruošiatės reformuoti įmokas administruojančią įstaigą VSDF (liaudiškai SODRĄ) ar už socialinės apsaugos ir darbo politikos formavimą ir įgyvendinimą atsakingą Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją? Ar pačią Socialinio aprūpinimo sistemą, kurios dalys yra valstybinis socialinis draudimas ir socialinis aprūpinimas bei šalpa iš valstybės lėšų? Tikriausiai antra, tad p.Artūro Račo vizija labai fragmentiška, tačiau suprantama, kad autorius negali pats pateikti visaapimančios sisteminės strategijos paremtos statistine analize ir prognozėmis.

  Diskusijos dalyviams parekomenduočiau paskaityti Vlastybės kontrolės audito ataskaitą apie VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO SISTEMĄ (2009 m. gruodžio 18 d. Nr. VA-P-10-2-23)
  http://www.vkontrole.lt/auditas_ataskaita.php?3863. Ten yra medžiagos pamąstymui ir vizijoms.

  • Mauras

   besidomintiems siūlyčiau paskaityti šviežią Jakeliūno diskusiją-interviu su R.Kuodžiu, dalyvavusiu darbo grupėje. Yra SADM siūlomų pakeitimų Sodros sistemoje (nenorėčiau vadinti jų reforma) vertinimų ir labai įdomių pastebėjimų apie situaciją, kurioje esam atsidūrę – apie privilegijuotas (Sodros mokesčių prasme) grupes, apie tai, kiek kainuoja ir kainuos vien palūkanos, uždirbtos valdžios dosnumo ir jos neskubėjimo spręsti dosnumu susikurtų problemų (žinoma tik rūpinantis piliečiais, ne kitaip :/), kad esame viena „luošiausių“ tautų pasaulyje. Ir apie tai, kad Estijoje sumokamas-surenkamas PVM/1 gyventojui yra 50% didesnis nei pas mus. Ką tai rodo, nesunku suprasti.

   Tačiau dabar vykstančio valdančiųjų laivelio siūbavimo fone net ir tokie pakeitimai atrodo geriau negu nieko.

 • Aiste

  Labai gaila, kad yra besidžiaugiančių motinystės atostogų trumpinimu. Nereikia lyginti Lietuvos su kitomis ES šalimis, kur motinystės atostogos trupmesnės ir mažiau apmokamos, nes ten kitas pragyvenimo lygis t.y. žmogus neišleidžia visų pinigų butui, kelionei į darbą ir to trupinio, kuris lieka maistui ir padėvėtiems rūbams. Kalbame, kad Lietuvos ateitis -aukštosios technologijos ir pan. Kas kurs tas aukštąsias technologijas? Tie vaikeliai, kurie bus mėtomi po lopšelius nuo metukų, kaip tarybiniais laikais? Ar tie kiniečiai,kurie atvyks į Lietuvą, kai lietuviai važiuos savo vaikų auginti į kitas, labiau šeimai draugiškas šalis? Gaila, kad esame tokie trumparegiai ir nenorime matyti, kokie užauga motinos pienu ilgai maitinti vaikai, kokie žmonės užauga tie, kuriuos augino ir auklėjo mamos, o ne kas papuolė, kokie vaikai yra tie, kuriems tėvai skiria laiko, su kuriais mama ir tėvas turi laiko pasikalbėti. Gal ir mūsų valstybė būtų kitokia, jei joje būtų daugiau išauklėtų, laimingų, drąsių, savimi pasitikinčių žmonių? O, ko reikia, kad Žmogus toks taptų? „SODROS“ reformos, kuria būtų atimta galimybė normalioms šeimoms gimdyti daugiau nei vieną vaiką, reformos, kuri leistų (ar verstų) mama dirbti mėtant kelių mėnesių kūdykį svetimiems? Taupumas šiandien gali mums skaudžiai kainuoti rytoj.

 • nerijus

  „…vadinamasis dosnumo virusas – dar labai naujas, pirmą kartą Lietuvoje aptiktas 2001 metais, o paskutinį kartą pastebėtas 2008 metais.“

  „Tokią ligą galima nesunkiai išgydyti sanatorijoje Briuselyje ir Strasbūre. O visas gydymo išlaidas kompensuoja Europos Sąjunga.“

  http://www.lrytas.lt/-12809828741280923785-ministras-apsikr%C4%97t%C4%97-dosnumo-virusu.htm

 • nerijus