Skurdo nėra. Bet ar tai teisinga?
Teodoras Medaiskis, kažkada buvęs socialinės apsaugos viceministru šiandien svarstant Nacionalinės pažangos prioritetų programą uždavė klausimus, kurie man jau seniai neduoda ramybės.
Jis paminėjo štai tokius dalykus: žmogaus, gaunančio 4000-5000 atlyginimą, pensiją šiandien sudaro apie 20 proc. jo buvusio uždarbio.
„Žmogus neskursta, bet ar tai teisinga?“, – klausė T.Medaiskis.
Aš be abejonės, pasakyčiau ne, bet žinau, kad atsiras šimtai tūkstančių, kurie aiškins, kad yra gaunančių ir dar mažiau ir kad pensijos neužsidirbame.
T.Medaiskis taip pat paminėjo ir dar porą pavyzdžių, kurie man visada kėlė abejonių dėl pastarųjų metų socialinės politikos krypties.
Tai – draudimo nuo nedarbo išmoka. Pasak T.Medaiskio ji taip pat apsaugo žmogų nuo skurdo, tačiau vėlgi – ar teisinga, kai asmuo, keliolika ar daugiau metų mokantis įmokas nuo to paties 4000-5000 atlyginimo, netekęs darbo gauna išmoką lygią gal kokiems 15 proc. jo buvusių pajamų? Juk tos įmokos vadinasi „draudimo nuo nedarbo“?
Dar vienas pavyzdys – draudimas nuo ligos. Pasak T.Medaiskio, šiandien draudimo nuo ligos išmoka žmogui susirgus sudaro 40 proc. jo buvusio uždarbio ir tai, pasak jo, yra mažiausias dydis Europos Sąjungoje. Taip, ši išmoka apsaugo nuo skurdo ir leidžia gyventi, bet ar tai teisinga? Juk įmoka taip pat vadinasi „draudimo nuo ligos“, o koks čia draudimas, jei metų metus sąžiningai mokėdamas draudimo įmokas vėliau gali tikėtis tik egzistavimo pašalpos?
Čia aš galiu remtis ir savo pavyzdžiu – įmokas „Sodrai“ moku jau daugiau nei 20 metų, o išmoką dėl ligos esu gavęs, berods, tik du kartus. Kodėl ta išmoka, man susirgus, negali būti tokia pat, kaip mano atlyginimas?
Lygiai tą patį galvoju ir apie „draudimą nuo nedarbo“. Koks čia po velnių draudimas, jei išmoką, kurią aš gausiu, jei netyčia neteksiu darbo, nesieks net mano mokamos paskolos įmokos dydžio. Tai nuo ko aš esu apdraustas?
Nuo skurdo? Nuo pavojaus mirti iš bado?
Tai gal tada tą draudimą taip ir reikėtų vadinti.
T.Medaiskis, mano supratimu buvo labai teisus. Reikėtų galvoti ne tik apie skurdą, bet ir apie soacialinį solidarumą.
Taip, daugiau uždirbantys asmenys taip pat turi būti solidarūs ir dalintis su tais, kuriems gyvenime ne taip pasisekė. Bet ar teisinga tas dalybas paversti visiška lygiava, neatsižvelgiant į skirtingą indėlį?
T.Medaiskis teigia, jog nelabai ir aš su juo sutinku visu 100 procentų.
Beje, aš taip suabejočiau, ar 700 litų nėra skurdas…