Rožėmis išsiskleidusi, kregždutėmis skrenda

Savaitraštis 15min 2013 04 12

**************

Šiandien iš esmės esu bedarbis. Tai Lietuvoje gana įprasta būsena – kaip žinia, darbo šiandien neturi daugiau nei 200 000 žmonių. Vieni jų darbo net ir neieško, nes jiems pragyvenimui pakanka gaunamų pašalpų, kiti – ieško, bet neranda, o treti – spjovę į viską, važiuoja uždarbiauti už Lietuvos ribų.

Aš asmeniškai dar nežinau, kuriai grupei save turėčiau priskirti, tačiau po paskutiniojo A.Butkevičiaus Vyriausybės sprendimo, man darosi akivaizdu, kad Lietuvoje dirbti ir sąžiningai mokėti mokesčius visiškai neapsimoka.

Kalbu apie trečiadienio Vyriausybės sprendimą mažinti išmokas ilgalaikiams bedarbiams – tiems, kurie darbo neranda ilgiau nei metus ir kurie iki šiol gaudavo labai dosnią valstybės paramą – net 350 litų. Jei dar nežinojote, tai ateityje ta parama bus mažesnė, nes dabartinės – Socialdemokratų partijos pirmininko vadovaujamos – Vyriausybės požiūriu, 350 litų yra prabanga ir bereikalingas “Sodros” lėšų švaistymas.

Kur čia ta socialdemokratija ir jos raudonos rožės, aš nelabai suprantu, nes minėtas sprendimas man labiau primena konservatoriškų kregždučių skrydį pastaruosius ketverius metus, kai A,Kubiliaus vyriausybė darė viską, kad Lietuvoje būtų iš esmės sugriauta socialinio draudimo sistema ir panaikinti bet kokie socialinio teisingumo likučiai.

Tai, ką dabar daro A.Butkevičius ir jo koalicijos partneriai, iš esmės yra A.Kubiliaus ir jo koalicijos programos tęstinumas. Programos, kuria Lietuvoje siekiama sukurti nomenklatūrinį socializmą, kuriame iš kiekvieno paimama tiek, kiek įmanoma, tačiau pagal nuopelnus gauna tik išrinktieji.

Soacialdemokratijoje gi, kuriai turėtų atstovauti A.Butkevičius ir jo LSDP, būna truputį kitaip ir jei dabartinė Vyriausybė netęstų nomenklatūrinio socializmo statybų, ji pirmiausia galėtų pabandyti atstatyti tai, ką sugriovė vadinamoji “permainų koalicija”. Pavyzdžiui, socialinio draudimo sistemą, kuri turėtų garantuoti bent minimalų socialinį teisingumą ir socialinę apsaugą sąžiningai mokesčius mokantiems žmonėms.

Jei A.Butkevičius ir jo Vyriausybė nesupranta, kas yra socialinis teisingumas ir socialinė apsauga ir kuo ji skiriasi nuo socializmo, bandau paaiškinti: štai, pavyzdžiui, aš nuo 1994 metų esu sumokėjęs daugiau nei 426 000 litų “Sodros” įmokų, iš jų maždaug pusę per pastaruosius trejus metus. Per tą patį laiką iš “Sodros” esu gavęs 218,18 lito išmokų.

Jei užsiregistruočiau Darbo biržoje, man šiandien galbūt pasiūlytų maksimalią draudimo nuo nedarbo išmoką – 650 litų. Tokią pačią, kokią tikriausiai gauna Jonas ar Petras, kuris “Sodrai” per visą savo gyvenimą kokius 50 000 litų. O po to, jei mes visi trys (kartu su Jonu ir Petru) metus nerastume darbo, visi gautume po 350 litų.

Ar tai ir tas socialdemokratinis socialinis teisingumas? Jonui ir Petrui, ir galbūt A.Butkevičiui bei naujajai socialinės apsaugos ir darbo ministrei A.Bajorienei galbūt ir taip ir atrodo.

Tačiau man ir – neabejoju – tūkstančiams sąžiningai “Sodros” įmokas dvidešimt ar daugiau metų mokėjusiems Lietuvos piliečiams tai panašu į socialistinę lygiavą. Kurioje dar yra nomenklatūra, mūsų sumokėtus mokesčius dalijanti labdarai savo vardu ir pasiskirianti sau valstybines pensijas bei rentas, kurių dydis gerokai viršija 650 litų.

Aš nesiskundžiu, bet man atrodo, kad rožėmis išsiskleidusi, ši koalicija skrenda kregždutėmis, kurios po savimi dergia lygiai taip pat, kaip ir prieš tai skraidžiusios.

(10 balsų, vidurkis: 4,60 iš 5)
Loading...
 • As

  Nuo kada A.Bajorienė Socialinės apsaugos ir darbo ministrė?

 • daugaila

  Man regis, išvados ne į temą. Mat Kubilo vyriausybė socialinėje srityje nedarė ir pusės to, ką daro dabartinė (turiu minty – pozityviai darė).

 • sataniuga

  Nėra ko stebėtis, nes Lietuva pagal socialinę atskirtį yra viena iš pirmųjų Europoje, Apie tai mažai kur rašo. Beje, Europos ekonominis variklis – Vokietija Lietuvą netgi lenkia, t.y. ten turtingieji dar turtingesni, o vargšai – jų santykiais – vargingesni. Čia gal p. Maldeikienė geriau parašytų šiuo klausimu. Mes Lietuvoje niekada neturėjome socialdemokratinės vyriausybės, gal kada nors išsirinksime, aišku ne iš dabartinių socdemų.

  • Rytis_I

   Apie Vokietiją. Esmė, kad bedarbio išmokos dydis priklauso nuo buvusio atlyginimo dydžio:
   „Išmokos (bedarbio) dydis priklauso nuo Jūsų atlyginimo, Jūsų mokesčių mokėtojo pažymėjime nurodytos apmokestinimo kategorijos ir nuo to, ar turite vaikų.
   Skaičiuojant išmoką atsižvelgiama į praėjusių metų vidutinį dienos darbo užmokestį, tačiau išmoka negali viršyti 5 500 EUR per mėnesį senosiose žemėse (Länder) ir 4 800 EUR per mėnesį naujosiose žemėse.
   Jei išmokos gavėjai turi vaikų, išmoka sudaro 67% jų atlyginimo atskaičius mokesčius, o jei jie vaikų neturi – 60 % atlyginimo atskaičius mokesčius.
   Išmokų mokėjimo trukmė priklauso nuo įmokų mokėjimo stažo ir asmens amžiaus, tačiau jos mokamos ne ilgiau kaip 24 mėnesius…“

   Suprantama, galima teigti, kad Lietuva neturtinga šalis, bet nejau tiek, kad gali imti ir nieko neduoti, tik persižegnoti, kaip tupintis šalia bažnyčios laiptelių?

 • disqus_zaK7b0ZDl6

  Jei Pečeliūno Saulius dabar vėl būtų bedarbis, tai irgi gautų tik 650 litų:)) Kaži, kaip dabar didžiuotųsi, kad ir jis buvo bedarbis?

 • Vytenis Junevicius

  Keistas socialinis teisingumas, kai išmokos siejamos su sumokėtais mokesčiais. Socialinis teisingumas – bendruomenės parama tiems, kurios tos paramos reikia. Ar reikia remti bedarbį, kuris jau uždirbo 10 mln. lt ir sumokėjo milijonus sodrai? Mokesčius mokame ne sau, tam, kad būtume asmeniškai geriau aptarnaujami (gal p. Račas nori palankesnio policijos ar teismo elgesio, nes sumokėjo daugiau mokesčių?), bet bendruomenės labui.
  Žydai jau prieš tūkstančius metų sukūrė socialinės paramos sistemą Tzedakah. Musulmonai sukūrė Zakat.

  • Rytis_I

   Jo, keisti tie vokiečiai, ir ne vien turbūt. Geriau skurdi, bet lygiava. O lygiavoj paprasčiau svetimus milijonus skaičiuoti, geriau matosi. Iki visiško teisingumo, beje, reiktų biuletenius ir dekretines atsiet nuo atlyginimo, nes dabar vėlgi keistai gaunas – kūdikiai panašūs, o vat vienam daugiau, kitam mažiau :)

 • Marius

  Atsiprašau už klausimą jei tai kaip nors ne taip skambės, bet jei nedirbate – tai kaip su PSD įmokomis? Klausiu nes ir pats norėčiau keisti darbą, tačiau darbo biržoje registruotis visiškai nenoriu ir nematau prasmės – noriu keletą mėnesių nieko neveikti, atsipūsti, pakeliauti, bet va tas privalomas pagalvės mokestis neramina.

  • Auksinis_kardas

   Jei susimokėsite savarankiškai, tai ir atitinkamai būsite draustas, bei galėsite naudotis gydymo sistemos paslaugomis. Birža tik gali atleisti nuo tokios prievolės.

   http://www.vmi.lt/lt/?itemId=10124106

 • Marius Gaubas

  Idiotu pilna, kaip pavyzdziui Vytenis Juknevicius. Apie zydus siulyciau nesapalioti, Vyteni. A.Racas ir nekliedi apie palankuma sau. Kaip ir zydai. Pagyvenkite kibuc ir baigsis Jusu sapaliones per viena nakti. Taip, socialinis teisingumas yra absoluciai svarbus, bet nei zydai nei arabai netoleruoja visuomenes atmatu, besinaudojanciu gerove, prie kurios jie neprisideda. Jei turi 10 vaiku, gali kiek nori arti, niekaip neisvesi. Ir tada visuomene, KURIOJE DEL SAMONINGUMO gimstamumas yra pakankamai mazas sako, kad OK, yra svarbu islikti ir tokius vienetus remiame (bet tik tol, kol jie aria taip kaip ir visi like). Pabandykite tai pritaikyti Indijoje ir dantimis i siena atsiremsite greiciau nei rankomis. O dabar pabandykite pamastyti dar syki, Jus ariate ir inesate i bendra katila. O kai kas kiaules akimis tuo naudojasi. Pradekite nuo seimos nariu, o paskui letai pereikite prie kaimynu ir po to pereikite prie bandraminciu visuomenes nariu ir pasitikrinkinte savo emocijas ir pozicija. Ilgai rasyti nereikes. Labai greitai viskas uzvirs. Nes teisingumas yra svarbiau nei istatymai. Ir tiesa sakant, jei istatymai neatspindi teisingumo, tai jie nafig nieko ir neverti. A.Racas tai ir bando pasakyti, mano supratimu. Ir jei suprantu teisingai, tuomet visomis keturiomis kanopomis palaikau A.Raca ir jo pozicija. Zmogus saziningai inesa savo indeli, ir paskui mato pro Camel duma, kad tik dumas ir liko. Ir uzduoda sau klausima, beja, naturalu, tai nafig as taip vargau? O paskui atsirada Vytenis, kuris kaip Kindziulis – „cia eme, priejo ir pasake“. Ir jei jau „kalames“, tai kalkimes del tiesos ir suvokimo, o ne del varzybu rezultato „Zalgiris“ vs „CSKA“. As nieko pakeisti savo pasisakyme nesiruosiu, bet noriu atsiprasyti del butino astrumo ir kai kuriu ribiniu issireiskimu. Taciau jie yra ne tam, kad Jus ar ka nors asmeniskai izeistu, o tam, kad imtume besalygiskai astriai mastyti vietoje to, kad apsnude sapaliotume. Pagarbiai, Marius.

  • Vytenis Junevicius

   Socialinis teisingumas negali apsaugoti nuo netikšų. Jeigu kas nors važiuoja zuikiu autobus, tai dar nėra priežastis panaikinti visuomeninį transportą. Taip, pasaulis pakankamai sudėtingas ir žmonių yra labai įvairių, todėl bendruomenei susitarti dėl tarpusavio santykių yra nepaprasta. Bet nereiškia, kad turime galąsti kirvius ir kapoti vienas kitam galvas.
   Ar leisti alkoholikams gimdyti po 10 vaikų ir reikalauti iš bendruomenės juos auginti? Aš manau – ne. Reikėtų sterilizuoti. Deja, žmogaus teisių gynėjai užpjautų vien nuo tokios minties.
   Beje, kibucų aš neminėjau, tai tamsta juos susigalvojai.

   Aš irgi sumokėjau nemažia mokesčių. Panaudoti jie buvo klaikiai, bet tai netleidžia nuo prievolės juos mokėti.
   Nesitikiu išgyventi iš pensijos, todėl stengiuosi sukaupti senatvei savo pastangomis.

   • Marius Gaubas

    Kai bendrai nesilaikoma bendrumo taisykliu, mokejimas i bendra kasa tampa kvailyste, o ne prievole. Jus mazdaug sakote, kad nesvarbu, kad Jusu sumoketi mokesciai isvogiami ir issvaistomi, prievole moketi vistiek lieka lyg ji butu kokia sventa karve kurios neitakoja nei sniegas nei puga. As esu absoliuciai tikras, kad socialinis teisingumas ir komunizmas (nuo zodzio komuna) yra bet kurios sveikos ir protingos visuomenes pagrindas. Tik jis yra prasmingas kol ji kuria didzioji dauguma, o mazuma yra persekiojama, auklejama ir baudziama uz bendru taisykliu nesilaikyma. Kitaip tai yra balaganas kuri reikia kuo greiciau palikti.

 • Marius Gaubas

  Ir kai A.Racas skaiciuoja kiek jis prisidejo, man sukelia pagarba. Kaip ir mano Tevu inasai. Kaip ir daugelio kitu, garbingai prisidedanciu prie bendro visuomenes katilo. Kaip ir pasipiktinimas teisiuju, kodel jie privalo tempti is visu jegu kaip ir gauti per veido bruozus is visu jegu, nes tada staiga visi lygus? Visi lygus tik tol, kol vienodai issekusiais vedais prisidega cigarete, poetiskai tariant. Ir nereikia man pasakoti apie tai, kad ateities karta moka praejusiai. As jau didelis, ir pieno is kruties nebevartoju. Taip, tai tokia realybe, tik kodel „praejusios“ kartos turejo arti, o ateinancios smaukyti odele as atsakymo neturiu ir apie tai galvodamas suzvereju (zverys cia ne prie ko, tiesiog dar vienas poetinis issireiskimas). Ir kol neatsiras suvoktas bedrumas, pareiga ir atsakomybe, tol bus labanaktis Lietuva. Und ich sage, die gute nacht, Litauen, jezt.

 • Nelabai iš likusios straipsnio dalies pagrįstas teiginys:

  „Programos, kuria Lietuvoje siekiama sukurti nomenklatūrinį socializmą, kuriame iš kiekvieno paimama tiek, kiek įmanoma, tačiau pagal nuopelnus gauna tik išrinktieji.“

  Kas tie išrinktieji, pagal nuopelnus gaunantys Socialinės sistemos išmokas? Na ir kaltę aš kitur matau nei konservatoriuose šituo klausimu :)
  O šiaip aš už įmokų Sodrai lubas, kadangi yra ir išmokų lubos.