Popsas, makaronai ir balsavimas internetu

Savaitraštis 15min 2012 10 05

*******************************

Liberalų sąjūdžio vadovas E.Masiulis šią savaitę viešai pareiškė, kad Lietuvoje liko gyventi tik puskvailiai, kuriems ant ausų galima kabinti kilogramus makaronų ir kuriems iš visų muzikos rūšių labiausiai patinka popsas.

Visi kiti, kuriems nesvetimas rokas, džiazas, techno ar simfoninė muzika, pasak E.Masiulio, išvažiavo.

Kad nebūčiau apkaltintas melu, pacituosiu:

Man atrodo, jog dėl to Lietuvos politika labai popsėja. Kitaip tariant, mes matome vis daugiau populizmo Lietuvos partijose ir, natūralu, kad jeigu emigrantai, kurie yra pamatę kitokio gyvenimo, turėtų galimybę dalyvauti balsavime, jiems nebelabai tiktų tie makaronai, kurie kabinami.

Esu socialdemokratinių pažiūrų liberalas (nesistebėkite – Lietuvoje tai visiškai normalus dalykas), todėl pripažįstu E.Masiulio teisę galvoti, kad esu puskvailis ir kad man patinka popsas bei makaronai. Nepaisant to, kad esu matęs kitokio gyvenimo daugiau nei kokie 70 proc. emigrantų ir kad viena mano mėgiamiausių yra AC/DC “The Jack”.

Kita vertus, tikiuosi, kad būdamas liberalų vadu, E.Masiulis taip pat pripažins mano teisę galvoti, kad Lietuvos politika labiausiai popsėja būtent dėl tokių politikų kaip E.Masiulis.

Nes balsavimas internetu, už kurį taip karštai agituoja E.Masiulis, yra pats didžiausias popsas. Galbūt net didesnis už V.Aleknaitės-Abramikienės siūlymą kultūros ministrui A.Gėlūnui prisisioti į lėkštutę ginant Lietuvą nuo krikščionybės priešų. Skirtumas tarp V.Aleknaitės-Abramikienės ir E.Masiulio yra tas, kad pirmoji apsimeta nuoširdžia fanatike, tikėdamasi, kad tai leis jai dar ketverius metus važinėtis valdišku automobiliu ir pirkti benziną už kanceliarines lėšas, o antrasis, panašu, iš tiesų nesupranta, ką kalba.

O turėtų, nes jau ne pirmi metai veikia toje vis labiau ir jo dėka popsėjančioje Lietuvos politikoje.

Iš tų pusės milijono (ar galbūt net 800 000 kaip kai kas teigia), kurie pasak E.Masiulio, yra “pamatę kitokio gyvenimo”, balsuoti šių metų Seimo rinkimuose, paskutiniais duomenimis, užsiregistravo kiek mažiau nei 11 000. Kai kas tikisi, kad bus daugiau – gal net 20 000.

2008-aisiais registravosi kiek daugiau nei 16 000, balsavo – 10 300.

Jei skaičiuotumėme nuo pusės milijono, būtų vos kiek daugiau nei 2 procentai. Kiek būtų nuo 800 000 galite suskaičiuoti patys.

Taip pat galite suskaičiuoti, kiek tai būtų nuo 2,5 mln, rinkėjų, turinčių teisę balsuoti spalio 14 dieną vyksiančiuose rinkimuose. Jei per sunku, galiu padėti – 0,4 procento.

Tai dalis tų, “pamačiusių kitokio gyvenimo”, kurie galbūt iš tiesų klausosi ne tik popso, atliekamo E.Masiulio ir kitų į jį panašių Lietuvos politikų, kurie, tikriausiai nuoširdžiai tiki, kad leidus balsuoti internetu, juos išrinks.

Man nuoširdžiai jų gaila. Dėl to, kad jie  kabina makaronus ne ant svetimų ausų, o ant savo.

Estijos pavyzdys aiškiai rodo, kad balsavimas internetu iš esmės nepadidina balsuojančiųjų skaičiaus. Internetinis balsavimas tiesiog leidžia norintiems balsuoti daryti tai kitu būdu. Jei netikite, galite patys pasitikrinti VRK svetainėje.

Tai padarę, suprasite kad internetinis balsavimas šiandien yra tik tas pats popsas ir makaronų kabinimas.

E.Masiulis tiki, kad pasikabinsite, nes mano, kad esate puskvailiai, nematę kitokio gyvenimo.

O aš galvoju, kad dauguma puskvailių išvažiavo. Jūsų teisė rinktis, kaip sakoma.

(6 balsų, vidurkis: 4,33 iš 5)
Loading...
 • Vladas

  Estijos pavyzdys aiškiai rodo, kad balsavimas internetu iš esmės nepadidina balsuojančiųjų skaičiaus.

  Įdomu kur šitą informaciją radot. Nes kiek aš matau tai Estijoje, balsuojančių žmonių skaičius didėja. Rinkėjų aktyvumas 2005 – 47.4%, 2009 – 60.6%.

  http://tinyurl.com/9o9oph9
  http://tinyurl.com/8ngq372

  • mielas Vladai, iš dalies pripažįstu savo klaidą. Kadangi komentaras gimė po diskusijos VRK ir didžia dalimi atliepiant į Masiulio pareiškimą dėl emigrantų pritraukimo, tai ir turėjau mintyje emigrantus. Bet tas mintis nepakankamai aiškiai perteikiau…

   Šaltinis štai čia: http://www.vrk.lt/dynamic/files/1367/newestijosrespublikos2009me-rinkimai.ppt

   Pasirodo, tas pats…:)

  • Taip pat bukite aiduts pirkdami MILUPA gaminius. Maxima skelbia, kad jiems taikoma 20 proc. nuolaida (isskyrus pieno misinius ir pieno gerimus). Paemiau 2 koses pakelius, kuriu bendra suma sudare 20 Lt be keliu centu, taciau cekyje radau tik 2 Lt nuolaida. O kur dar 2 ??? Skubejome, nebuvo laiko prie kasos patikrinti, o kuomet atradau siurpriza , deja, jau buvome nuvaziave kelis km nuo parduotuves (Liepkalnio Maxima, Vilniuje) ir grizti buvo ne i tema . Negi ir sitoj vietoj suveike zmogiskasis, anot tinklo atstovu, zioplumo faktorius?Cia nebe sutapimas, cia jau sistema

 • nerijus

  LRK

  http://www3.lrs.lt/home/Konstitucija/Konstitucija.htm

  V SKIRSNIS
  SEIMAS
  55 straipsnis

  Seimą sudaro Tautos atstovai – 141 Seimo narys, kurie renkami ketveriems metams remiantis visuotine, lygia, tiesiogine rinkimų teise ir slaptu balsavimu.

  VI SKIRSNIS
  RESPUBLIKOS PREZIDENTAS
  78 straipsnis

  Respublikos Prezidentą renka Lietuvos Respublikos piliečiai penkeriems metams, remdamiesi visuotine, lygia ir tiesiogine rinkimų teise, slaptu balsavimu.

  Kaip visokie masiuliai ruošiasi užtikrinti slaptumą, balsuojant internetu? Kai, tikriausiai, teks jungtis per e- bankininkystės sistemą ir taip, iš slapto balsuotojo tapti žinomu ne tik bankui, bet ir kitiems,kurie turi galimybę prieiti prie šių sistemų priežiūros ir pan.

  Visų pirma, reikės keisti Konstitucijos straipsnius.
  Taigi, visi postringavimai nieko verti ir nereikia kreipti įjuos dėmesio. Tai viena iš daugelio, „liberalų“ (tik politikoje)viešųjų ryšių akcijų.

  • glow

   O kaip užtikrinamas slaptumas, balsuojant paštu? Yra dvigubo voko mechanizmas; elektroniniam balsavime būtų analogiškai – balsuotojo identifikavimas ir balsų skaičiavimas yra dvi atskirtos sistemos be atgalinio ryšio, tarp kurių integralumą (pavyzdžiui, balsų perskaičiavimui) vis viena galima užtikrinti pasitelkiant vienkrypčius šifravimo algoritmus (checksum). Ir konstitucijos keisti čia nebūtina. O liberalų interesas akivaizdus – nemaža dalis jų elektorato yra jauni, kompiuteriu raštingi žmonės, kurie tokia galimybe sėkmingai pasinaudotų.

   • nerijus

    Ties 23 minute, pasakaitė apie balsavimą internetu:

    http://www.youtube.com/watch?v=50y2JGa7b1c&feature=youtu.be

    Kaip tamsta užtikrinsite, jog rinkėjai nebus perkami namie?

    Nebeskieskit su savo internetiniais balsavimais, nes žmogus nieko geriau nesugalvojo už popierinį balsavimą.

    • glow

     Šitą klausimą buvo atsakęs pats Masiulis – galima balsuoti kelis kartus, įskaitomas tik paskutinis balsas; todėl pardavus savo balsą galima paskui grįžti ir pasitaisyti kaip nori.

     Popieriniam variante tai daroma taip (spaudoj buvo aprašyta schema): pirmasis pilietis nueina, biuletenį kabinoj įsideda į kišenę, balsadėžėn įmeta bet kokį panašų popierį kad nekiltų įtarimas o savo biuletenį parneša pardavėjui; tada jis yra pažymimas ir toliau einanti eilė visų nupirktųjų privalo įmest jau jiems įduotą pažymėtą ir parnešt atgal tuščią saviškį, kitaip negaus pinigų. Va nuo tokio klastojimo neišsisuksi, o su elektroniniu – galėtum.

     (taipogi, iš asmeninės patirties, pažįstu bent keturis žmones kurie šįkart būtų balsavę bet – per išankstinį vilniaus savivaldybėj buvo tragiškos eilės, žmogus nusprendė kad nevėluot į darbą svarbiau; kita gyvena užsieny per 200km nuo ambasados; dar pora tą dieną keliavo lėktuvu su persėdimais – žinoma visus šiuos atvejus galima išspręsti, eit registruotis iš anksto prieš dvi savaites (užsieny) jei žinai kad tuo metu ten būsi, balsuot paštu, etc. bet esant internetiniam balsavimui čia pat būtų buvę dar 4 balsai, ir ne už populistines partijas.)

 • Makmerfis

  super pastatymas (su statistika) į vietą spagečių meistro Masiulio. :) Ir šiaip kiek reikia turėt košės (būtent!) galvoj, kad keliuose sakiniuose pats sau paprieštarautum ir ant savęs užvažiuotum: piktinamasi, kad rinkėjai Lietuvoj kvailėja (kai liberalai valdžioj sėdi ir, taip išeina, prie to prisideda), be to, pats, kiek suprantu, ilgiau užsieny negyvenęs (komandiruotės nesiskaito), imasi teigt už „kitokio gyvenimo paragavusius“. Vienžo :)

  • Vladas

   panašu, kad kas nori taip interpretuoja statistiką.

   • Makmerfis

    nu, ką reiškia, Vladai, „kas kaip nori interpretuoja“? Taigi p. Račo nurodytame šaltinyje su balsavimu Estijoje duomenimis aiškiai pažymėtos trys skirtingus metus žyminčios grafos su skaičiais, kiek internetiniu būdu balsavo estų emigrantų. Ir tie skaičiai per 4 metus beveik tokie pat – apie 3 proc. Tai kur čia interpretacijos laisvė?
    Nebent tik tiek, kad Estijos atvejo galbūt negalima taip tiesiogiai perkelti į Lietuvą, bet kažkodėl manau, kad tendencijos turėtų būti panašios.

 • Fredis*

  Užsienyje žmonės nežino kas yra Tvarka ir Teisingumas, Darbo partija taip pat galėtų būti aktyvesnė agituodama ne tik kalinius kalinius:
  http://www.15min.lt/naujiena/rinkimai-2012/rinkimai2012-naujienos/pirmieji-ambasadu-duomenys-uzsienio-lietuviai-daugiausiai-balsavo-uz-konservatorius-ir-liberalus-631-264568

  • GIGA

   Fredi,pabaik tą aroganciją,čia TS pagrindinė bėda.Pralaimėjot,pasveikinkit laimėtoją ir ruoškitės kitiems rinkimams.Aišku,gaila tik,kad sekmokai-audickai visai neblogą AE įdėją savo nekvalifikacija „prašiko“

   • Fredis*

    GIGA, dar nepralošta, dar liko antras turas, dabar žaidime match point’as. Dar papildomos 35-ios vietos gali atitekti konservatoriams ir dvi liberalams.
    Būtų grėsmingas 50-ies Seimo narių branduolys, dar reikės Tavo ir visų geros valios žmonių pagalbos antrame ture.

    • GIGA

     Mano supratimu,tame match pointe socdemai su darbo partija sumarum iš vis turės daugumą.TS gaus dar maksimum 12 vietų,LS -3

    • stellar penny bun

     Jau greičiau tiebreak’as. Pažadukai pirmauja 3:0 ir padavimas pereina į jų pusę. Tačiau niekas negarantuoja, kad nebus galingo comeback’o..

     • stellar penny bun

      Rezultatas 1:4. Paduoda TS-LKD..

 • GIGA

  Pažadukai visur.LS žadėjo per metus po 50 naujų užsienio įmonių pritraukt ir ministerijų skaičių iki 10 sumažint (aišku,jie gavę ų vietas,bet kada gali pasakyt pažadus būtumėm vykdę,jei gautumėm 71).O konservatorių programa iš vis labai jau kaire „dvelkia“,spėju,kad kairuoliškumo net daugiau nei DP

  • Fredis*

   GIGA, konservatorių politika yra dešiniojo centro, labiau pasispinkusi į politinį centrą nei liberalai. Drąsos kelias ekonomikoje yra kairioji partija, tačiau rinkaisi šią. Koks buvo Tavo motyvas?

 • GIGA

  Fredi,motyvą jau sakiau,argumentavau ne kartą.Rinkausi dėl to,kad pagalvojau,jog 3-5 neparsiduodantys žmonės Seime,tikrai,nepakenks.Fredi,aš gyvenyme turiu principus ir nebalsuoju pagal savo naudą ar ekonominius principus.Kadangi turiu savo verslą ir progresinius mokesčius laikau didžiausią ekonomine kvailyste turėčiau balsuot už liberalus,bet yra ir kitos pusės.Asmeniškai aš dvigubą pilietybę ir „W“ ką pardavė TS,laikau dar didesne blogybe nei progresinius mokesčius + žemės pardavimą užsieniečiams (bet čia toks lengvas nukrypimas nuo DK)
  P.S. manau,kad niekas nepatikės,kad Varkala ar Patackas paseks Valinsko klounų pvz???

  • Fredis*

   GIGA, asmeniniame smulkiame versle progresiniai mokesčiai visai nesvarbu, svarbu, kad dividendai būtų apmokestinti mažu tarifu ir pelno mokestis nedidelis. Man irgi geriausia ir naudingiausia būtų balsuoti už liberalus, tačiau neleidžia principai, – nepatinka šios partijos socialinė politika. Geriau už konservatorius nesurasi – išbandyta praktikoje daugelyje pasaulio šalių. Žinoma, jie turi pasitempti, konkurencija, spaudimas iš liberalų ir DP – labai didelis. Drąsos kelią reikia mylėti širdimi, o protu reikia balsuoti už konservatorius.

   • GIGA

    DK mylėt širdimi? Čia Fredžio ar TSąjungiečio pozicija?

  • Bobutė

   Taip gražiai Fredis apie pasaulio stebuklą – konservatyvizmą- rašo, kad aš net susimasčiau… O gal Lietuvoje reikėtų tokią gerą partiją įsteigti?

   • Fredis*

    Bobute, jau įsteigta, reikia tik turėti sugebėjimą saviškius atpažinti.
    GIGA, tai nepraleidusio nei vienerių rinkimų labai sąmoningo dešniųjų pažiūrų rinkėjo pozicija. Spalio 28 d. vėl eisiu balsuoti už A.Kubilių, A.Stancikienė nors ir labai šauni, tačiau nei sekundės nedvejoju už ką balsuosiu.

    • GIGA

     Spalio 28 d. Giga ir jo šeima atiduos balsą TS kandidatui :) Kas teisybė,tai ne melas :)

     • Gylys

      balsuoti reikia atsakingai. Alfredas kaip ištikimoji „megztoji beretė“ negali balsuojant antrame ture vadovautis protu – jį užgožia begalinė ir akla meilė „Kubiliui ir Co“. Pasitelkus elementarų mąstymą, akivaizdu, kad koalicija jau yra ir su pakankamu kiekiu mandatų. 2-am ture tik spręsis kas vadovaus koalicijai premjero poste – Uspaskichas, ar Butkevičius. Todėl protaujantys atitinkamai ir balsuos – norintys matyti Uspaskichą premjeru – už darbiečius, neįsivaizduojantys jo tame poste – už socdemus.
      Konservatoriai su liberalais šiuos rinkimus jau prakyšo. Galima sutikti, kad nelabai gėdingai, bet – prakyšo. Jų kandidatų palaikymas 2-ake ture bus nekas kita kaip neracionaliai išmestas balsas sentimentaliai meilėi ir ištikimybei paliudyti ir tik tiek, bet ne daugiau – koalicijos pagrindo pokyčių tai niekaip negalės inicijuoti.

     • GIGA

      Ir pažiūrėsim,Fredi,kiek balsų Kaune DK atims iš TS ? :)Kas ten „vapėjo“,kad Kaunas už DP balsuoja? Ar dar gyvas tas etikečių klijuotojas?

    • Bobutė

     Išgąsdinot, Fredi,

     maniau, kad būsiu kažką pražiūrėjusi…

     Puoliau ieškoti konservatorių „ant“ Lietuvos.
     Ieškojau paprastai. Peržiūrėjau partijų vykdomas/vykdytas fiskalinę bei monetarinę politikas… Nusiraminau, nieko nepraleidau- Lietuvoje konservatorių dar nėra.
     Kai tik atsiras – būsiu ištikimiausia rinkėja.

     • romas

      Bobute, ką Jūs čia dabar apie monetarinę politiką? Lietuvoje veikia valiutų valdybos sistema.

     • Bobutė

      O ką, ar valiutų valdyba reiškia, kad visiškai nebelieka monetarinės politikos?

     • Bobutė

      p. romai,
      savo klausimu pastačiau Jus į sunkią padėtį?

      Tai pati pabandysiu atsakyti į savo ir kartu į Jūsų klausimą. Valiutų valdyba apriboja, bet nepanaikina monetarinės politikos galimybių. Juk monetarinė politika tai ne tik pinigų emisija (Jūs tai, turbūt turėjote omenyje), bet ir įvairių ūkio šakų subsidijavimas (čia dalinai riboja ES) bei mokestinių lengvatų suteikimas ir etc.

     • romas

      Lietuvoje pinigų politiką formuoja ir vykdo Lietuvos bankas. Jis turi galimybių veikti į pinigų skolinimosi kainą. Nors bankas padeda vykdyti vyriausybės ekonominę politiką, bet be galimybės spausdinti pinigus galimybės – ribotos. Aišku, vyriausybė su banku gali susitarti ir dėl kitokio lito kurso.
      Tiesiog neįsivaizduoju, kaip prie valiutų valdybos pinigų politika galėtų būti konservatyvi, socialdemokratinė ar tvarkingai teisinga :)

     • Bobutė

      Matomai, kad daug ko neįsivaizduojat, bet tai nereiškia, kad to nėra…:)
      Vat ateis socdemai su Viktoru ir vykdys kitokią fiskalinę politiką – pvz. padidins biudžeto deficitą, sumažindami PVM. Be to, įves PVM lengvatas dešrai ir agurkams, o tai jau monetarinės politikos keitimas… Arba nutrauks Viešųjų logistikos centrų subsidijavimą ES fondų ir co-finansavimą Biudžeto lėšomis…

      Ar dabar aiškiau?

      Be to Vyriausybės veikla turi ne mažesnę įtaką (kaip tiesioginę, taip ir netiesioginę) skolinimosi kainai nei Bankas…:)

     • romas

      Bobute, nesu ekonomistas, todėl tikrai daug ko neįsivaizduoju, bet nėra taip, kad visiškai. Va suprantu, kai valstybė turi galimybę spausdinti pinigus, tai atsiranda galimybės būti geru arba blogu kokioms nors grupėms dėka staklių. Tada ir aišku – jei valstybė spausdina, kad išmokėtų pensijas, tada socialistai, o jei geležinkeliui nutiesti, tada konservatoriai :)
      Atvirai pasakius, maniau, kad mokesčių politika yra fiskalinė politika, o pinigų – monetarinė. Jei kai kuri mokestinė politika gali būti pavadinta monetarine, tada mano buitiniame ekonomikos supratime yra spraga.

     • lv

      romai, aš tai pagalvojau, kad Boboutė ironizuoja…
      Antraip užsidėjo ne tuos akinius ir kapitaliai su(si)maišė. Nes jos išvardintos priemonės yra grynai fiskalinės. Ar bent jau klasikiniuose monetarinės politikos (ypač VVM modelio kontekste) apibūdinimuose ir aprašymuose, kiek teko prabėgomis perskaityti, (dešrų) lengvatų ir subsidijų nerasi nė su žiburiu…

 • GIGA

  Koks konservartyvizmas? Tas žodis iš jo vis peršamos partijos pavadinimo net išnyko. Žmogui sunku,suprantu,kad pralaimėjimas kartus,pats panašiai jaučiausi 1992 m. Tada „frediniai“ sprogdino tiltus,ginklavosi miškuose,dabar tik pasakoja,kad dvigubai!!!! praloštas referendumas nieko neįpareigoja,čia tik parodo,kad žmonės patiki AE statybą valdžiai,o valdžia geriausia ta,kuri Sekmokas energetikos ministras

  • Fredis*

   Paklausinėjau už ką mano aplinkos ir man pažįstamas jaunimas balsavo, tai sąmoningesni už TS, o vyresni – jų tetos, dėdės, senoliai provincijoje – už DP, kai kuriuos aktyviai agituojant pavyko atversti į doros kelią, į TS.

   • GIGA

    Fredi,kaip nustatomas tas sąmoningumas ? Duodi IQ testą atlikt ? Ar sąmoningumas,tai kalbėjimas tą patį ką ir tu ? Antru atveju čia nieko nuostabaus – tų pačių stabų įkvėpti,gal pas tą patį kleboną vaikštot ?

 • GIGA

  Uspaskichas,kurio partija antrame ture laimės 17-18 vietų sako pakovosim dėl 15 vietų,Kubilius,prie to,kad TS antrame ture net teoriškai daugiau 12-13 vietų negaus,nors greičiausiai dar mažiau,pasakoja kažkokias tai nesąmones apie 2008 m. antrame ture laimėtas 27 vietas.Nemanau,kad save drąsina,eilinis durnelių ieškojimas,bent dar dviem savaitėm…

  • Fredis*

   Durnelių ieško DP, klausiau kodėl balsuojat už DP, sako: „Mes Jį (suprask Uspaskich) gerai pažįstam“. Akivaizdu, kad TS reikia būti aktyvesniems kaimuose, ten neproporcingai daug apygardų, o vietiniams gyventojams rinkimai tapo kartu pramoga, sportas ir pasipelnymas – pirkti ir parduoti balsus. Tarpusavyje konkuruoja trys gaujos, dar dvi – TiT ir Lsdp, tačiau DP yra agresyviausia ir veikia efektingiausiai, šiemet pavyko nuo TiT nukonkuruoti kalinių balsus.
   GIGA, nors Tu esi dalinai iš Drąsos kelio, tačiau kardą nuleidi pusiaukelėje, kova dar tik įpusėjusi.

 • GIGA

  Esu blaivaus proto,kam pezėti apie 27 kažkada buvusius antro turo mandatus ? Galima rinkimus į AT prisimint. O dėl pasipelnymo -tai nereikėjo Kubiliui varguolių (anot dviračio šou personažo) nuvaryt,kad jie už dešrą parsidavinėtų. Dešra yra tiek ne daug,kad tai galima dėmesiu kompensuoti,bet va TS nuo senų laikų dėmesį rodo „kazickams“,nei kokio Marijampolės ar Rokiškio rajono kaimo varguoliui.

 • Mauras

  Keistas įspūdis, sugretinus šį senoką TV diskusijų įkaitintą tekstą ir neseniai gautą bei paviešintą Lietuvos pilietės laišką apie balsavimo paštu kančių kelius. Tikrai viskas juoda-balta?