Pomidorai ir agurkai – ne tik daržovės. Tai – viešasis interesas…

Kartais būna, kad kas nors pasakoja kokią nors istoriją apie žmonių kvailumą ir negali patikėti. Kol nepamatai savo akimis…

O kvailumui ribų, tikrai nėra.

Štai vienas pavyzdys:

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

NUTARIMAS

DĖL ŠALYJE IŠAUGINAMŲ DARŽOVIŲ PRIPAŽINIMO VIEŠUOJU INTERESU

2011 m.                                      d. Nr.

Vilnius

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatymo (Žin., 2002, Nr. 72-3009; 2008, Nr. 81-3174) 3 straipsnio 2 dalies 5 punktu bei siekdama  skatinti vietoje auginti žemės ūkio produkciją,  taip pat gerinti šalies gyventojų sveikatą, Lietuvos Respublikos Vyriausybė n u t a r i a:

Pripažinti šalyje išauginamas daržoves, kaip skatinančias gyventojų sveikos gyvensenos įpročius, viešuoju interesu 2012-2020 metų laikotarpiu.

Tai kol kas tik projektas, bet ką gali žinoti. Jei atsiranda, kas tokius projektus sukuria, gali atsirasti ir kas jiems pritaria.

Dėmesio verti ir lydintys dokumentai. Poveikio vertinimo pažyma, kurioje teigiama, kad:

Šalyje išaugintų daržovių suvartojimo augimas užtikrintų sveikesnį visuomenės vystymąsi, o tuo pačiu mažėtų lėšų poreikis sveikatos apsaugai.

Įdomus ir kitas dokumentas. Jame ne tik paaiškinama, kad:

Žmogaus organizmas nesugeba sukaupti didesnių, biologiškai aktyvių medžiagų atsargų. Jas vis reikia papildyti, todėl daržovės turi būti ne valgio priedas, o kasdieninis pagrindinis maistas.

bet ir nesivaržant nurodoma, kiek kainuotų „sveikesnis visuomenės vystymasis“ pačiai visuomenei:

Nustačius energetinių išteklių specialius tarifus visam žemės ūkio sektoriui, preliminariai paskaičiavus kitiems elektros energijos vartotojams tarifas padidėtų apie 2 proc., gamtinių dujų – iki 5 proc. ir šiluminės energijos – iki 1 proc.

Tikrai viešasis interesas….

P.S. Nuorodą į viešojo intereso paieškas Žemės ūkio ministerijoje radau „Respublikoje“. Bet kadangi ją skaito panašiai tiek pat žmonių, kiek šį tinklaraštį, pagalvojau, kad verta šią temą paskleisti kiek plačiau.

(5 balsų, vidurkis: 4,20 iš 5)
Loading...
 • suomis

  Būtų neblogai išleisti rinkinį, su pavadinimu „Biurokratiniai perliukai“. :)

 • Paaiskinkit man, kaip menko proto meskiukui, kokia reiksme sitas nutarimas turi tarkim mano mociutei, kuri paskutinius 30 metu ramiai sau ir mums augino agurkus ir pomidorus?..

  • Alois

   cituoju citatą:
   Nustačius energetinių išteklių specialius tarifus visam žemės ūkio sektoriui, preliminariai paskaičiavus kitiems elektros energijos vartotojams tarifas padidėtų apie 2 proc., gamtinių dujų – iki 5 proc. ir šiluminės energijos – iki 1 proc.

   • Rytis I

    Valdininko sąmonėje tūla sąvoka „viešasis interesas“ kitaip nei kokio tarifo pakeitimas-detalizavimas-augimas vis dar yra neįmanomas dalykas. Daržovių globa čia atlieka greičiau epizodinį vaidmenį.

    • znakorius

     Vienžo, reikėjo tamsiai liaudžiai tiesiai šviesiai nurodyti: pirk prekę lietuvišką.

     O, kad reikia valgyti daugiau daržovių ir savo auginimo, tai irgi senų senovės lietuviška tiesa – jei Lenkijoje obuolius iki nuskynimo purškia 28 kartus, o aš savų nei karto, tai, manau, turi pagrindą manyti, kad manuosiuose nuodų tikrai nėra, o pirktiniuose – tikrai yra.
     Su kuo ir sveikinu jų ėdikus. :)

 • Fredis*

  Per skubą ir neatidumą paskubėta keistais epitetais vertinti vyriausybę, kuri prakalbo žmonėms suprantama, aktualia ir gyvybiškai isvarbia tema.
  Kodėl sveika mityba nėra viešasis interesas?
  Turbūt tai mažiausiai biurokratiškas biurokratų nutarimo projektas.
  Siūlau susipažinti su 1916 m. JAV vyriausybės žemės ūkio departamento paskelbtomis pirmosiomis mitybos gairėmis: http://www.ekodiena.lt/kas-pakeite-amerikieciu-mitybos-iprocius/

  • leokadija

   aš irgi nesupratau, kodėl neturėtų tai būti mūsų interesas? Išsireiškimai teisiniai, gal juokingi, bet esmė – Lietuvos augintojams suteikti privilegijų prieš maximų įvežamus žemės ūkio produktus. Tam, matomai, reikia prioritetinių nusiteikimų. Aš už. Vietoje auginamos daržovės yra daugeliu atžvilgiu naudingesnės. Energetiniu, aišku, irgi. Mes daugelis jau esame tokius prioritetus sau nusistatę.

 • Regis

  Iš pirmo žvilgsnio atrodo kvailokai, tačiau spėju, kad paskui pripažinimą viešuoju interesu „eis“ vienokios ar kitokios paramos programos. Ir tai matyt svarbiausia. Kiek tai reikalinga, svarbu, naudinga ir t.t.

 • bang

  Kiek kainavo projektai, vertinimai ?
  Alus tai viešuoju interesu pripažintas nemokamai – teismo.

  • Nemokamai? Teismai irgi gavo algą už tą darbą…

   • bang

    Nu čia byla buvo dėl kitko, šalys žyminį mokestį už ieškinį ir teismo išlaidas padengė, o teismas čia pats prie progos vienu sakiniu pripažino (be atskiro mokesčio).

 • kaimas

  Tomkui kaip per snukį (čia apie skaitomumą)

 • „Nuorodą į viešojo intereso paieškas Žemės ūkio ministerijoje radau “Respublikoje”. Bet kadangi ją skaito panašiai tiek pat žmonių, kiek šį tinklaraštį, pagalvojau, kad verta šią temą paskleisti kiek plačiau.“ – :DDDD

 • stogas

  TAI dar ne viskas,
  Sitas projektas buvo ruosiamas po darbo ir savaitgaliais ir buvo israsyta premija ir virvaladziai, pagal visiems zinomus tarifus.
  Tokia pas mumis tvarka.
  ————————————————————–

  • znakorius

   Kažkaip, čia, draugas, labai atsiduoda sovietinėm kvailystėm. :)

   • stogas

    Pasikeite tik santvarka, o pilieciai liko tie patys…. komjaunimo vadas tapo kairiuju vadu, komunistu vadas – tapo desiniu vadu… net privilegijos isliko- kiekvienam seimunui po nauja auto uz 108 klt per 4 metus ir gydymas be eiles.

    • znakorius

     Santvarka nepasikeitė – seniau liaudžiai ant sprando sėdėjo, o dabar irgi sėdi.
     Skirtumas tik tas, kad tada aniems perdaug niekas neleido šakotis, o dabar jau jie antiek išsišakoję kaip vėžys.

 • azartas

  Skaitant įkyriai lindo mintis apie „Pagirių šiltnamius“ ir Brazauską.

  • znakorius

   Būtumėt sodininkas ir pats sau daržoves užsiaugintumėte, tai net stėbėtumėtės – kaip tokios įstaigos išsilaiko?

 • briedis

  O vienok apie kruopas vyriausybė tyli. Nor ir kaip aš būčiau piktas dėl grikių…jėzaumarija…

 • Izbliondimas

  Lietuvoje daug programų po 1990 m. buvo rengiama, kur pritraukdavo po 30-40 prof., hab. dr., – o jos guldavo į lentynas dulijimui. Tai čia daug kam dėl tokia ir yra asociacija apie tas programas.

  Bet viena mūsų šalies programa buvo 1987-1993 m. parengta (tiesa ne valstybės iniciatyva), kuri buvo įgyvendinama. Ji, be to, buvo įdėta į pagrindines šalies strategijas ir ten įsidėti rodikliai yra visiškai įgyvendinti. Buvo numatyta pasiekti Lietuvos ūkio pertvarkoje 5 proc., t.y. lūžio tašką ir yra pasiekta.
  Tai gal vienintelė sritis, kur pasiekėme ES lygį (jie taip pat vidutiniškai yra pasiekę 5 proc. lygį).
  Pavyzdžiui, ši programa, kaip pagrindas gamybos srityje yra įdėta „Jungtinių Tautų Bendrosios Klimato Kaitos Konvencijos Įgyvendinimo Nacionalinėje Strategijoje“ (ją parengėme 1996 m., Vyriausybė ją patvirtino 1996 m. spalio 25 d. nutarimu Nr. 1236). Ten įsidėtus roduklius visškai įgyvendinome, jau prieš kelis metus.
  O ką noriu pasakyti.
  Kad tai, apie ką čia kalbama – yra tas faktas, kad šioje srityje apie ką kalba blogo šeimininkas, Lietuva buvo net pripažintas danų ekspertų lyderis Europoje, 1993-1996 m.
  Ypač savo kompleksiškumu bei pertvarkos tempu.
  Visa tai, tos studijos buvo visuomenei skelbiamos Lietuvos Radijo rytinėse programose.
  Apie tai žinojo gerai to meto politinis, gamybinis elitas.
  Bet tie, kurie iki 2000 metų neturėjo ir 20 metų. Gal kiek ir vyresni, – apie tai beveik nieko nežino.

 • Prisiminiau seną rusų jumoristo V.Veselovskio „susirūpinimą“, kad niekur neranda intruksijos kaip naudotis šaukštu. Matyt greitai bus parašyta ir ji.

 • Remigijus

  O aš vis sukau galvą – kas tas „viešasis interesas“ teisine prasme?
  Koks palengvėjimas užplūdo šioje svetainėje radus atsakymą :)
  Dabar net ir interesų konfliktą galiu paaiškinti.
  Interesų konfliktas – situacija, kai, pavyzdžiui, kas nos balsuoja prieš daržoves.

 • O kur dar seimo kuriamas dokumentas, kad šeimos ar krikščioniškųjų vertybių menkinimas turi būti pripažįstamas grėsme nacionaliniam saugumui (šalia terorizmo) :D