Laimingi neišmanėliai, kuriems nereikia žodynų

Papasakosiu jums istoriją, kurią daugelis jūsų suprasite. Jei nesuprasite, reiškia esate ne mano aplinkos žmonės.

koncervai (kaip juos pavadintų tie, kurių anglų kalboje nėra žodžio „cannery“)

Mano kompiuteryje tarp nuotraukų yra viena, kurioje matosi stiklainis su raugintais agurkėliais. Esu jų ragavęs ir jie tikrai skanesni nei tie, kuriuos kartais deda į maisto žinovų taip mėgiamus hamburgerius, bet nė iš tolo neprilygsta tiems, kuriuos daro mano mama. Bet šneka šį kartą ne apie agurkų ir hamburgerių skonį, o apie užrašus ant geltono dangtelio.

Ten – jei nesate aklas ir mokate skaityti, tai matote patys – „Kedainiai Cannery“. Jei esate pastabus, tai atkreipsite dėmesį į labai svarbią detalę, kad „Kedainiai“ parašyta be raidės „Ė“. Tai, žinoma, turi didelės įtakos agurkų skoniui ir Lietuvos įvaizdžiui pasaulyje, tačiau, kaip jau sakėme, šneka šį kartą yra ne apie skonį ir net ne apie Lietuvos įvaizdį.

Jūs tikriausiai esate skaitę daug knygų apie tai, kad gyvenime viskas iš esmės įmanoma. Ta prasme, kad vienuolis gali nusipirkti „BMW“, kad rūkyti galima mesti per 30 dienų, kad norint ką nors pasiekti gyvenime visai nebūtina kur nors mokytis arba kad Anglijoje visai padoriai įmanoma gyventi net jei vienintelis dalykas, kurį tu išmokai yra nurašinėti kitų parašytus tekstus. Pagaliau, tikriausiai visi skaitėte, kad įmanoma iš varlės pavirsti į princą, kuris po to veda pačią gražiausią karalystės merginą. Kuri kartais vėliau supranta, kad šliužo prigimties princo mantija nepakeičia.

Tai va, jei visa tai skaitėte, tikrausiai galvojate, kad visiškai įmanoma yra mokytis kalbų ir jas išmokti. Šiaip tai čia net galvoti nereikia – šiandien Lietuvoje tikriausiai kas antras jau kalba kuria nors užsienio kalba. Vieni ją išmoko studijuodami, kiti – žiūrėdami Lenkijos TV sovietmečiu, treti – lankydami kursus ir skaitydami žodynus. Aš pats, pavyzdžiui, pastaruoju būdu per tris mėnesius visai neblogai įvaldžiau serbų kalbą.

Todėl tikriausiai jūs ir aš galvojate, kad jei net ir nematėte iš šono, kad žemė sukasi aplink saulę ir kartu aplink savo ašį, neverta įrodinėti, kad ji laikosi ant trijų didelių hamburgerių. Nes kiekvienas juk gali atsiversti kokią nors knygą ar google ir bedęs pirštu pasakyti: žiūrėk, neišmanėli, jokių hamburgerių čia nėra, nėra net bulvyčių fri.

Bet štai čia ir yra jūsų ir mano bėda, nes taip galvodami mes klystame.

Nes šalia mūsų (tai yra, tokių kaip aš ir jūs) yra ir tokių, kuriems nerūpi, ką rašo knygos ar google. Jie tiesiog žino. Ir badyk jam nebadęs pirštu, bulvyte fri, ar net pačiu hamburgeriu* jis vis tiek tvirtins tą patį – niekur ta žemė nesisuka, o Anglijoje tai šalis, kurioje gyvena žmonės, nes visur kitur gyvena varguoliai.

Jis taip pat tvirtins, kad žodis „Cannery“, randamas, kaip jau žinome, ant Kėdainių konservų fabriko siūlomų raugintų agurkėlių stiklainio dangtelio, yra netinkamas ir todėl neturi būti vartojamas, nes jis jo nevartoja. Ir visi kiti, kurie kalba jo anglų kalba**, žodžio cannery nevartoja.

Jam bes bulvyte fri į žodyną – jis išliks tvirtas ir atsakys, kad žodynas yra neišmanėliams. Jam bes antru bulvytės fri galu į tuziną nuorodų anglų kalbą kaip gimtąją naudojančių žmonių šalių apgyendintą žiniasklaidą – jis aiškins, kad Kaune anglų kalbą mokančių yra daugiau nei Anglijoje, nes Angliją okupavo lietuviai ir dėl to jų ten dabar jau nebeįleis.

Ir dar kad skambėtų įtikinamiau pridurs, kad „cannery“ yra toks pat atavizmas, kaip Tarkovskio kinas, S.Nėries poezija, žurnalistika su faktais, nekalbant jau apie lietuvišką maistą, kurį seniai reikėjo uždrausti kaip ir kai kurias oro bendroves, kurios jau seniai turėjo bankrutuoti ***.

Jei vis dar abejosite ir besite jam hamburgeriu****, jo galutinis argumentas bus, kad žodį „Cannery“ apskritai reikia uždrausti, visus žodynus, kuriuose jis yra, reikia sudeginti, o visas įmones, kurios vis dar naudoja tą žodį pavadinime, pertvarkyti į hamburgerių bandelių kepyklas, taip sukuriant naujų darbo vietų ir skatinant išmaniųjų technologijų naudojimą, nes visa, kas ne hamburgeris yra praeitis, su kuria reikia be gailesčio atsisveikinti. Bet geriau tyliai, kaip kad atsisveikinama su labai skambiai reklamuotu verslu, kurį teko parduoti, nes, pasirodė, kad versle žinių reikia daugiau nei jų gali duoti kitų parašytų tekstų perrašinėjimas. Arba kaip su TV laida, kurios jokia normali televizija negali sau leisti, nes ją žiūri 237 žiūrovai *****.

Šiemet pirmą kartą dėstau studentams. Tokia gana įdomi patirtis – nauja ir kartais pamokanti. Tai va, dauguma studentų tam tikra prasme irgi yra panašūs į Anglijoje gyvenančius žmones. Ir Kanadoje, ir Australijoje, ir Kinijoje taip pat. Ta prasme, kad jie neišmanėliai.

Nepagalvokite, čia joks įžeidimas. Taip ir turi būti. Todėl jie ir studentai, kad iš neišmanėlių taptų išmanančiais. Bet tie neišmanėliai studentaiyra skirtingi: vieni, kai ko nors nežino, stengiasi sužinoti. Skaito knygas, naršo netuose, užduoda klausimus. Kartais – bando laimę bandydami atspėti teisingą atsakymą. Visi šie būdai iš esmės yra geri, nes suaktyvina pilkąją masę. Neabejoju, kad tiems studentams gyvenime viskas bus įmanoma.

Bet pasitaiko ir tokių, kurių pilkoji masė judėti atsisako. Ir čia nekalta nei sunki vaikystė, nei sovietiniai genai, nei blogas lietuviškas maistas su spirgais. Ir apskritai čia niekas nekaltas, nes jie laimingi ir savimi patenkinti. Tokių visada buvo ir bus. Ir Anglijoje, ir Lietuvoje. Ir Turkmėnistane, kurio prezidentas yra N.Nazarbajevas****** .

Jie niekada neskaitys žodynų ir mokslinės literatūros, nes viskas, ko jiems reikia, parašyta oro bendrovių siūlomuose bukletuose ir populiariausiuose laikraščiuose ir žurnaluose*******. Ir ten dažniausiai jie skaito tik antraštes, nes tekstas, jų nuomone yra perteklinis dalykas ir geriausiai jį būtų iš viso uždrausti, kaip ir lietuvių kalbą, kuri yra labai nemoderni ir todėl nekuria naujų darbo vietų.

Netikite? Tada jūs ne mano rato žmonės, nes tai tikrai įmanoma: būti laimingu neišmanėliu, kuriam nereikia žodynų, ir kuriam žemė iki šiol nesisuka. Na, nebent aplink jį patį.

–––––––––––––––––

* čia aš, žinoma, juokauju, nes hamburgeriu įdurti nelabai išeina

 ** ta kalba šiek tiek skiriasi nuo tos anglų kalbos kuria kalba Anglija, jos žmonės ir tie, kurios tos kalbos kur nors mokėsi

*** bet kažkodėl vis dal skraido

****  juokauju, žinoma, nes hamburrgerį galima tik čiaumoti

 ***** iš kurių trys yra šeimos nariai. Ir dar vienas – laidos vedėjas, nes teisiogiai jo į eterį išleisti niekas niekada nesiryžtų.

****** iš tiesų, tai ne, bet jei daug kartų sau tai pakartosite, tai taip ir bus

******* Lietuvoje, tyrimų duomenimis, populiariausias laikraštis yra „Vakaro žinios“, o populiariausias žurnalas – „Žmonės“

(15 balsų, vidurkis: 3,40 iš 5)
Loading...
 • Adefagija

  Netgi jeigu ir būčiau visiškai trenkta, į tokio lektoriaus paskaitas neičiau.
  Nei į Račo, nei į Užkalnio.Abudu dėl savo perdėtos arogancijos man nepatinkat.

  • ArturasR

   Miela Adegafija, panašu esate laiminga. Beje, o žinote, ką reiškia žodis arogancija?

   • Vingių Jonas

    Aš tai nežinau, ką reiškia žodis arogancija, bet manau, kad primena vieną iš dviejų valstybės valdžių vadovių . Todėl ieškojau TŽ žodyne žodžio „orogancija“, kurį žino viena iš dviejų valstybės valdžios vadovių. Neradau. Vadinasi, žodynas yra neišmanėlis.

 • Ineta

  „šliužo prigimties princo mantija nepakeičia“……aukso zodziai.

 • Ramas

  Labai smagiai susikaitė. Ačiū!

 • Dovile

  Pone Račai, esi idiotas.

  • ArturasR

   Miela Dovile, tamsta tikriausiai žinote, ką reiškia tokiu būti, nes labai greitai atpažįstate. Spėju, taip pat esate laiminga, kaip ir Adefagija.

 • ArturasR

  Ir kas tamstai tada daros?

  • Adefagija

   Geras paklausimas :DDDDD
   P.S. Beje, kaip čia pas tamstą įsitrint į drauges?
   Ar kiekvieną kartą turiu prisistatyti, kad esu Adefagija, o po to pats cenzūruoji? A kodėl primygtinai prašai įvest el. Pašto adresą? Aš nenoriu su tavim intymiai susirašinet….
   O ka reiškia tos veliavytes ir minusai? A????

   • ArturasR

    Miela Adefagija, kadangi su tamsta nei kiaulių, nei žasų, nei storų pupulių nesu ganęs, tai mano draugiškas patarimas būtų toks: gal užsikrušk negyvai ir taip padaryk Lietuvą švaresnę. Tikiuosi, paklausysi.

 • Jol

  Artūrai,tamysta,kaip kokia lavonkirmelė. Kai jau pasigaunate kokį žmogelį, tai jau taip išnarstote po kaulelį,jei įveiktumėte tai ir kaulelių neliktų. Na sučiaumokite tą hamburrgerį, išeikite tiesiogiai į eterį, išleiskite naują laikraštį ar žurnalą. Gal pradėsite skraidyti? Bet pirmiausiai išsinarstykite save ir kad „senų kaulų“ neliktų.

  • ArturasR

   Miela Jol, panašu, kad esate naujoke todėl dar tikriausiai nežinote, kad ne dundukų reikalas aiškinti, ką man daryti. Bet dabar, tikiuosi, jau žinosite. Kaip ir savo vietą, kuri yra aiškiai ne čia, o ten, kur taškosi ir tapšnojasi.

 • Arnas

  Tamsta, Račai, kažkada labai jus gerbiau, laikiau geriausiu Lietuvos žurnalistu, bet tik kol kliedėt nepradėjot. Kas nutiko?

  • ArturasR

   Mielas Arnai, spėju, kad nutiko tai, kad tamsta baigėte Medicinos akademiją, nes pradėjot diagnozuoti. O iš tokių pagarbos niekada ir nesitikėjau ir jų nuomonė man, tiesą sakant, rūpi tiek pat, kiek vieno storo paviano storas užkpakalis ir papūstos lūpytės.

 • Adefagija

  Adefagija
  Noriu palikti pranešimą.
  Registruojuosi.

  • Adefagija

   Kur mano pranešimas?????
   Jau užmiršau apie ką pranešiau prieš dvi paras….
   Prašyčiau sutvarkyti šituos reikalus, kad svečiams nekiltų problemų.
   Ačiū.
   P.S. Ir vėl turiu iš naujo registruotis, kaip pas Romos Popiežių audiencijai :(

 • zodynas
 • Jol.

  Artūrai, duok gi tam žmogui nors pavalgyti. Grįžo iš Anglijos nevalgęs. Persekioji ir visus iš eilės. Ar tamysta jau nebevalgai? Apkandžioji visus savo bloge ir esi sotus?
  Ar toks tamstos darbas visus persekioti? Gal profesiją pakeitei?

  • ArturasR

   Mielas/a Jol, nieko aš nepersekioju ir vesti Užkalnio 5 tikrai nepretenduju, kaip ir nepretenduoju į jo hamburgerius. Man jie šlykštūs. Bet Lietuva – laisva šalis ir rašyti čia leidžiama visiems ir apie viską. Šį kartą parašiau apie užkalnius, kuriems nereikia žodynų. ir tai ne darbas, o laisvalaikis.

   • Jol.

    Hamburgeriai yra tik hamburgeriai. Nei jie šlykštūs, nei ką. Lietuva laisva šalis galima rašyti apie ką norime. Hamburgelis neparašys nieko. Yra žmonių enciklopedijų. Bet jei laisvalaikis tik knisinėtis po kita subine? Ar toks laisvalaikis tamystos? Kita šikna?

    • ArturasR

     Mielas/-a Jol, žinoma, kad galima rašyti apie ką nori. O bet tačiau, kadangi Lietuva laisva šalis, niekas neprivalo skaityti, kaip tokie dundukai kaip tamsta pasakojate, ką veikiate laisvalaikiu, nes vargu ar normalius žmones domina tokie tamstos užsiėmimai. Todėl draugiškai siųlau tamstai iš čia išsimėžti it eiti ten, kur užsiėmimai, apie kuriuos tamsta rašote yra geriausia laisvalaikio praleidimo forma.

 • Marius

  Išties yra tokių žmonių įtikėjusių savo žinių teisumu, ne vien tik anglų kalbos pažinime. Esu diskutavęs su tokio tipo žmonėmis: jokie argumentai jų neveikia. Gali, kad ir rimtų mokslininkų citatas pateikti, o jie t.y. savo teisumu įtikėję vis tiek sakys taip negali būti… Ir citatas pertraktuos sau naudinga linkme…
  P.S. Sudomino komentatorių reakcija – tokia nervinga, nors gi nieko, jūs Artūrai, čia neprovokuojat. Gal jie save atpažino? :-)

  • ArturasR

   Gali būti, Mariau. Bet turėtų ne nervuotis, o džiaugtis nes gavo nemokamos reklamos. Gal ir ateina čia ketindami tą džiaugsmą išreikšti, tik minties suformuluoti nepavyksta.

   • Lempinas

    man rodosi, kad labiausiai savo žinių teisumu šiame puslayje įtikėjęs straipsnių autorius su visais likusiais Mariaus apibūdinimais.
    Nėra abejonės – straipsnio autorius turi pilną teisę paneigti šią nuomonę, antraip jis nebūtų laikomas įtikėjusiu savo žinių teisumu.

    • ArturasR

     Mielas Lempine, mes tuo ir skiriamės, kad tamstai rodosi, o aš savo reiškiamą nuomonę bandau pagrįsti faktais. Ir jei ką, tai teises aš turiu nepriklausomai nuo to ar dundukai jas pripažįsta, ar ne.

     • Lempinas

      Mielas Artūrai, aš pritariu visiems faktams, kuriais grindžiate nuomonę. Straipsnyje jų yra trys: kad hamburegeriu neįmanoma įdurti, kad populiariausias laikraštis yra vakaro žinios, o populiariausias žurnalas – žmonės. Visa kita, pykit nepykęs, panašiau į prielaidas hiperbolizacijas, epitetus. Tačiau jūs turit teisę puošti tekstą prielaidomis, hiperbolizacijomis ir epitetais nepriklausomai nuo to, ką dundukai galvoja.

     • Marius

      Ir deja, „Lempinai“, ignoruojate faktą, kad A.Račo aprašomasis žmogus neigia žodį cannery kaip anglų kalbos žodį.

 • ArturasR

  Mari07, tarp mano blogo or delfių su visais jų komentatoriais yra vienas mažas, bet labai svarbus skirtumas – delfiams delfiniai komentatoriai labai reikalingi, nes generuoja click’us. O man – ne, nes click’ai nėra mano tikslas. Todėl delfiai delfinius komentatorius skatina, o aš juos tiesiog trinu. Paprasta.

 • keksas

  kiek energijos ismesta vejui is pasturgalio,balaganas galvoj reiktu jums is agurku paveikslus barstyti pasaukimas.