Pabusk, pabusk ir patalus praskleisk: skiriama Valstybinei darbo inspekcijai

… Reikėjo šiandien Darbo inspekcijos vadovams ir darbuotojams „Litexpo“  vykusioje parodoje „Vaikų šalis“ nupirkti DVD „Jūratė ir Kąstytis“, kurią nusipirkau sau. Ten Marijonas ir Aistė dainuoja „Nubusk, nubusk ir patalus praskleisk…“  Gal padėtų.

Nes kai perskaitai, kaip Darbo inspekcija reagavo į M.Širvinsko išpažintį apie vokelius balsas.lt ir susijusiose įmonėse, tai sunku suprasti, ar miega, ar apsimeta, ar jau nepakaltinami.

Nes didžiausi pažeidimai, kuriuos VDI atrado tikrintose įmonėse buvo štai kokie:

Nebuvo sudaryti einamojo mėnesio darbo grafikai, vienos iš įmonių darbo grafike nebuvo nustatyta darbo pradžia ir pabaiga, pertraukos darbuotojams pailsėti ir pavalgyti.

Įsivaizduojat ?!!! Žurnalistams nenustatyta darbo pradžia ir pabaiga!!! Ir jie, vargšeliai, nežino, kurią tiksliai valandą jie galės išeiti pavalgyti!!!

Ir poilsio valandos jiems nenustatytos!!!!

Siaubas!!! Baisu!!!

Būtų žiauriai juokinga, jei nebūtų taip žiauriai beviltiška. Čia kalbu apie Darbo inspekciją ir visus ten dirbančius.

Specialiai atsiverčiau VDI puslapį ir štai ką ten radau:

Valstybinei darbo inspekcijai priskirta funkcija – vykdyti nelegalaus darbo reiškinių kontrolę, Vyriausybės nustatyta tvarka koordinuoti nelegalaus darbo reiškinių kontrolę vykdančių institucijų veiklą. Valstybinė darbo inspekcija, kontroliuodama, kaip laikomasi darbo santykius reglamentuojančių įstatymų, tikrina, kaip vykdomos Darbo kodekso nuostatos, tarp jų – susijusios su darbo sutartimis, darbo apmokėjimu, darbo ir poilsio organizavimu, taip pat, kaip vykdomi atitinkami Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimai bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos įsakymai.

Taigi: nelegalaus darbo kontrolė, nelegalaus darbo reiškinių kontrolė, darbo santykius reglamentuojantys įstatymai, darbo sutartys, darbo apmokėjimas.

O jie sako – nėra numatytas pietų laikas…

Čia tikriausiai taip VDI mato savo misiją – tarnauti valstybei ir visuomenei ginant viešąjį interesą?

Nežinau, kaip jums, bet man tai graudu. Nes nėra čia jokio tarnavimo valstybei, nekalbant jau apie viešąjį interesą.

Tačiau yra labai aiškus kitas interesas – neišsišokti,  nieko nedaryti, bet kaip nors suvaidinti, kad kažką darai.

Nežinau, ar čia todėl, kad VDI žino, kas laimėjo rinkimus ir kas formuoja Vyriausybę ir atsižvelgia į tai, kam galimai priklauso balsas.lt, ar jie tiesiog visą laiką buvo tokie. Kuriems rūpi tik kaip gauti atlyginimą, bet ne jų darbas.

Nes tai, ką jie parašė apie balsas.lt, galima parašyti iš esmės apie bet kurią žiniasklaidos įmonę. Nes tik visiškas dundukas arba kas nors dirbantis VDI, gali reikalauti iš žiniasklaidos nustatyti aiškų darbo grafiką su fiksuota pertrauka pietums ir poilsiui.

Toks reikalavimas, jeigu jis būtų rimtas, reikštų, kad baudas šiandien turi mokėti visų žiniasklaidos priemonių vadovai (įskaitant, be abejonės, ir mane), nes žurnalistika nėra darbas VDI, kur ateini aštuntą ir išeini penktą vakare, visai nesirūpindamas, ar kus nors žurnalistams moka algas vokeliuose, ar jie verčiami dirbti pagal verslo liudijimus.

Normalių žurnalistų darbas priklauso nuo to, kas vyksta. Ir to niekaip negali sutalpinti į grafiką, numatydamas pietų pertrauką ir poilsio valandėlę.  Jei tie, kas dirba VDI, būtų bent per kruopelę savo srities profesionalai, jie turėtų tai suprasti.

O dabar jie turėtų eiti į visas redakcijas ir skirti visiems baudas nuo 500 iki 5000 litų. Galėtų pradėti nuo manęs.

Arba paklausyti Marijono ir Aistės ir pabandyti atsibusti. Prisiminti, už ką gauna atlyginimą, prisiminti, kad yra tokie dalykai kaip padorumas, savigarba, pagaliau sveikas protas.

Ir kad gyvenimas nesibaigia vien atlyginimu ir bandymu niekam neužkliūti.

Būtų mano valia, tai aš po tokio „patikrinimo“ ir tokių „išvadų“ rimtai pagalvočiau, ar šiandieninis VDI vadovas sėdi savo kėdėje.

Nes man, kaip piliečiui, dėl jo gėda.

P.S. Dabar belieka palaukti VMI patikrinimo išvadų. Jei ir jos bus tokios pačios… Aš tikiuosi, kad I.Šimonytė turės pakankamai savigarbos.

Juk šiaip ar taip iki šiol vis dar valdžioje A.Kubiliaus Vyriausybė.

(5 balsų, vidurkis: 4,20 iš 5)
Loading...
 • Lee

  graudu ir tiek…..deja ,namo nuomone,taip yra 2/3 visų valdiškų institucijų- veiklos imitacija neišsišokant…

 • arturas

  Arturai, o prie ko VDI dar gali prikibti? tai uz minimuma zmones dirba…. VMI tyrimo rezai bus idomesni…. ten turetu beisbolo terminais „homerun“a musti….

 • Mauras

  Absurdas, tačiau dėl VDI vadovo neskubėčiau. Koks darbo kodeksas, tokiu VDI ir vadovaujasi. Jie nelegalių darbuotojų neaptiko, o va su darbo grafikais netvarka, ajajai kaip negerai… Šiaip gaudyti vokelius mano galva ne jų o VMI darbas? O VDI kodeksas liepia jiems nelegalus ir grafikus gaudyt, tuo jie ir užsiima.

 • suomis

  Fignia. Yra įstatymas, turi būti ir REGLAMENTAS (taisyklės, įstatų rinkinys). O kaip su juo? VRK malė šūdą apie tai, kad jie dirbo pagal įstatymus, bet kad rinkimų metu buvo visiškas bardakas, tai jie net nė vienu žodeliu neužsiminė. Šiuo atveju, tas pats. Kas turi ir privalo REGLAMENTUOTI VDI, VRK, VMI… veiklą? Ponas Artūras, man atrodo, ne tuo adresu savo strėles leidžia.

 • Izbliondimas

  Dėl darbo grafikų, jei įmonėje darbo diena, ne 8 val., o, pavyzdžiui, dvylika… – paplušėti prie jų reikia. Tai dariau, bet net niekam nepasigirsi (atseit, baikės… kelios minutės ir…), nors pasėdi ir po vidurnakčio prie jų tekdavo (gal dabar jau supaprastinta yra, žinoma, gal dabar yra ir kompiuterinės programos tam…).
  Kiek aiškinausi, šeimos verslo įmonėse ir tuomet buvo paprasčiau, – grafikas tik teorinis būdavo (nes kitaip bankrutuotų įmonė). O praktiškai, kai reikia vienas kitą joje keisdavo vienas kitą šeimos nariai (bet tik išimties tvarka, o šiaip jie būdabo tose įmonėse surašomi tik teoretiškai…), – tad etatų skaičiaus čia, turiu omenyje ne mūsų, bet šeimos įmonėse, tokiais atvejais, be reikalo neišpūsdavo…
  Taigi, dėl tų grafikų, straipsnio mintims pritariu…

  • suomis

   Šiaip, apie kodeksus ir reglamentus būtų labai įdomi tema. Manau, čia nemažai iečių būtų sulaužyta. Netgi labai aktuali ir plati tema būtų.

 • P.E.

  Gal žurnalistai dirba „laisvu grafiku“? Juk kūrybiniame darbe svarbiausia-laiku sukurtas kokybiškas kūrinys (ar „produktas“),o ne darbo valandų atsėdėjimas „nuo -iki“.Keista,kad to nežino darbo inspekcijos pareigūnai.

 • Nesvarbu

  vdi savo formalu darba atliko su kaupu. Ir Simonyte nieko padaryti negali, nes butent ji zurnalistus pasodino ant darbo sutarties su pietu pertrauka, 8 val. darbo grafiku ir MMA. Iki sios ministres (gerai, dar buvo toks Semeta) zodziu iki ju dirbdavome su autorinem, darbo diena nenormuota ir moka uz rezultata. Cia, beje, daug paraleliu galima rasti su Seimu – ten irgi yra problemu su darbo drausme.
  Isvada, kaltas nelankstus DK o ne VDI..

 • austras

  Pone Račai, tekste nemažai praleistų raidžių ir net pavadinime.. O darbo inspekcija tai iš tiesų veltėdžių gauja. Atsimenu kaip pats dirbau puse etato pagal grafiką vienoj parduotuvėj ir vietoj keturių h išdirbdavau po 8-10 valandų. Supratau kad tai visam didžiuliame prekybos tinkle yra norma. Tai kam tada apskritai ta darbo inspekcija?

  • mielas Austrai, bandžiau taisytis… O tamstos klausimas racionalus.

  • lv

   austrai, o pats pasiskundei DI, ar tik parašei komentarą racas.lt? Keista girdėti tokius, tiesą pasakius, infantilokus svaičiojimus; darbo tvarką lemia darbo kodeksas ir sutartis, o ne darbo inspekcija. Juk ne pro šalį ir kilmingajam austrui būtų sužinoti, kokiu pagrindu jis dirbdavo daugiau, nei leidžia įstatymai? O gal įstatymai net nebūdavo pažeidžiami, bet kalta kažkodėl būdavo/likdavo DI, kuri turbūt net nežinojo, kad tokį austrą išnaudoja…

   • austras

    Ne, lv, ne iš kilmingumo, o būtent dėl paprastumo, skundų nerašiau ir su vienu iš didžiausių šalies prekybos tinklų bei jų teisininkais nekovojau :) O jūs, kaip toks teisingas ir protingas, matyt būtumėt? :) Tuomet gavau algos, kaip pamenu pusę minimalaus atlyginimo (250 litų), nes „apiformintas“ buvau ant pusės etato :), t.y. maždaug 250 litų per mėnesį:) Jei Jums ir toliau įdomu, tai dirbdavau pamaininį darbą tris dienas po 10-12 valandų (nos užrašydavo gerokai mažiau), o paskui tris dienas ilsėdavausi. Po trijų savaičių iš to darbo išėjau. Bet buvo tikrai įdomi ir naudinga patirtis. Kadangi pristatėt mane, kaip kilmingą dar pridėsiu, jog nesigėdiju jokio darbo, kurį dirbau ir už kokią algą jį bedirbdavau. Nepatikdavo tik tai, jog mane už tuos 250 litų dar bandydavo apgauti. Ir kai disertaciją apsiginsiu, ieškosiu darbo. Gal BNS agentūroj valytojo etatas bus laisvas. Račas savo „mėgstamam“ komentatoriui gal padės :)Tikiuosi kažkaip pragyventi :)

 • G.

  austrai, nejau nebutu buve geriau iseiti su fejerverkais?

 • Sejanus

  Nelabai matau problemų su griežtu pietų grafiku žurnalistams.

  Atvažiuoja į Lietuvą, tarkime, Barakas Obama. Sutinka duoti interviu. Tepraeina penkios minutės ir pagal grafiką turi prasidėti pietūs. Mandagiai atsiprašai pono Obamos, papietauji, grįžti ir tęsi interviu. Jam tuo laiku galima duoti kokią knygą paskaityti, kad nepabostų laukti. Ką nors pakeliančio nuotaiką, humoristinio, pvz., VDI ataskaitą.

 • Sejanus

  Kuo daugiau galvoju, tuo labiau man patinka ši idėja. Aišku aš ne žurnalistas, tai gal praleidžiu kokias smulkmenas. Bet, pavyzdžiui, būtų neįtikėtinai paprasta daryti patikrinimus: skirtingai nei kitais atvejais, niekur nereikėtų važiuoti: ateis patys. Pietų metu paleidi antį, kad VDI patalpose teroristas paėmė įkaitais sekretorę Agnę ir jos keturmetę dukrelę Audronę. Per dešimt minučių prisistato visi Lietuvos žurnalistai. Visus patikrini, surašai pažeidimų ataskaitas, kas gali būti paprasčiau?

 • Kawianskas

  Atlyginimai vokeliuose yra vis tik VMI sritis. Reiktų palaukti, jų reakcijos. O VDI labiau užsiima tuo, kad gaudo nelegalus statybose. Jei pasikviesi kaimyną bulviakasiui ir nesudarysi su juo sutarties irgi gali sulaukti VDI dėmesio. :)

 • Pingback: Kas įveiks “vokelius” žiniasklaidoje? Turbūt tik mes patys ir niekas kitas at Dainius Radzevičius()

 • Makmerfis

  nu o dabar paskaičiuokim, kiek mums, mokesčių mokėtojams, kainuoja VDI išlaikymas. Ateina žmogeliūkštis, pakilnoja popieriukus ant stalo, paskaitinėja delfį, priedus pasiskaičiuoja, o mūsų Karatistė leidžia sau pareikšti, kad valstybinei tarnybai jau galima kelt atlyginimus. Štai taip ir gyvenam. Baisiausia, kad konservai nė kiek nepersistengė mažindami valdininkėlių aparatą