Finansų ministrė I.Šimonytė įsikišo

Finansų ministerijos puslapyje šiandien buvo paskelbta finansų ministrės I.Šimonytės pozicija vokelių balsas.lt klausimu.

Jokiu būdu nemanau, kad tai yra atsakymas į mano kreipimąsi, nepaisant to, labai nuoširdžiai džiaugiuosi.

*************************

Vilnius, spalio 25 d. Atsižvelgdami į viešus pasisakymus, apie tai, kad tam tikros žiniasklaidos priemonės moka atlyginimus „vokeliuose“, pateikiame finansų ministrės Ingridos Šimonytės komentarą šiuo klausimu:

Finansų ministerija konkrečių mokesčių mokėtojų tikrinimų neatlieka, todėl neturi galimybių nei tvirtinti, nei neigti „vokelių“ naudojimo faktus konkrečiose įmonėse. Tačiau, žinoma, Finansų ministerijai jokia paslaptis, kad atskiri darbdaviai, įskaitant ir darbdavius leidyboje, naudojo ir toliau bando naudoti įvairius būdus mokėtiniems mokesčiams minimizuoti. Taip iki 2009 m. buvo itin populiaru įdarbinti už minimalią algą,, likusią dalį uždarbio išmokant „neapsodrintais“ autoriniais atlyginimais.  Ši praktika buvo paplitusi ne tik leidyboje, buvo ir „valytojų-autorių“. Kai šis būdas prarado savo patrauklumą, nes mokesčiai buvo suvienodinti, atsirado pastangų bandyti naudoti individualios veiklos institutą, kuris tinkamas vadinamiesiems laisvai samdomiems (free-lancer‘iams), tačiau, žinoma, neskirtas faktiniams darbo santykiams. Buvo ir bandymų naudoti verslo liudijimus „perkant“ įvairias tikras ar tariamas paslaugas. Būtent Finansų ministerijos iniciatyva verslo liudijimų naudojimas santykiuose su juridiniais asmenimis dėl tokių bandymų maskuoti darbo santykius buvo šių metų pavasarį stipriai susiaurintas ir tą priežastį esu minėjusi ne kartą viešai.

„Vokeliai“ yra įžūliausias darbo užmokesčio slėpimo būdas, nes tokiu atveju net nesistengiama maskuoti darbo santykius kažkokia kita veikla. Kai bandoma pakeisti santykių formą, Valstybinė mokesčių inspekcija turi galimybes imtis įstatymuose suteiktų įgaliojimų ir perapibūdinti veiklą pagal jos tikrąjį turinį, todėl tokio pobūdžio mokesčių vengimo užkardymas labiausiai priklauso nuo mokesčių inspekcijos principingumo. Tuo tarpu „vokeliai“ – ir nesvarbu, ar leidyboje, ar kitur – tai neapskaitytų pinigų naudojimas atsiskaitymui, kuris nefiksuojamas jokiuose dokumentuose, ir kuriame dalyvauja dvi pusės: duodančioji ir imančioji. Vadinasi, be imančiosios pusės bendradarbiavimo ir sutikimo liudyti, įrodyti faktą yra sudėtinga. Nebent netyčia ar vykdant operatyvinę veiklą, kurios vykdyti VMI neturi teisės, pavyksta užklupti sukčiaujantį darbdavį mokėjimo momentu.

Kadangi viena iš žurnalisčių prieš kelias dienas viešai teigė, kad Vilniaus apskrities VMI vadovas nereagavo į teikiamą informaciją ir nesiėmė jokių veiksmų galimai slepiamiems mokesčiams nustatyti – o tai rimtas kaltinimas –  neabejotinai paprašiau paaiškinimų apie šią situaciją. Preliminariai vertindama man pateiktą informaciją, drįstu spėti, kad galbūt kreipimosi metu buvo tikimasi, jog mokesčių bei darbo inspekcijos yra pajėgios  išspręsti situaciją be įmonės darbuotojų dalyvavimo, kuris būtų apėmęs raštiškus šios informacijos patvirtinimus ir galbūt kreipimąsi į teisėsaugos institucijas, kurios turėtų galimybę fiksuoti nusikalstamas veikas specialiomis priemonėmis.

Susipažinusi su visa informacija, galėsiu pateikti tikslesnį vertinimą. Tačiau nuogąstauju, kad žmonės labiau linkę tikėtis, kad anoniminiai ir panašūs liudijimai, pakeis situaciją be jų aktyvaus dalyvavimo, nes, kaip sakoma, „mums dar čia reikės dirbti“ ir „mums su jais reikės gyventi toliau“. Laikantis tokio požiūrio situacija gerės tik labai iš lėto, nes visus sukčiaujančius pagauti netyčia ar operatyvinėmis priemonėmis užtruks daug ilgiau, nei elgiantis pilietiškai ir įsisąmoninus, kad „vokeliai“ apvaginėja visų pirma patį dirbantįjį.

Grįžtant prie temos, kadangi p. M.Širvinskas pateikė informaciją viešai ir, tikiuosi, savo teiginių neatsisakys, yra pradėtas patikrinimas, apie kurio rezultatus bus galima kalbėti jį pabaigus. Finansų ministerija, nesikišdama į patį patikrinimą, nes tam  ir neturi įgaliojimų, procesą neabejotinai stebės ir imsis priemonių, jeigu tai atrodys reikalinga.

(3 balsų, vidurkis: 4,33 iš 5)
Loading...
 • Arman

  na kaip ir buvau teisus:
  „Vadinasi, be imančiosios pusės bendradarbiavimo ir sutikimo liudyti, įrodyti faktą yra sudėtinga. Nebent netyčia ar vykdant operatyvinę veiklą, kurios vykdyti VMI neturi teisės, pavyksta užklupti sukčiaujantį darbdavį mokėjimo momentu.“
  kol patys zmones neprades liudyti, t.y. teikti paaiskinimus, atvykti geranoriskai i apklausas, nei VMI nei VDI nieko negales padeti, taciau kol bus „einama pas virsininka“, „garsiai visiems pasakyti-parasyti“, niekas nepasikeis.

  • dzyvai

   Kai žmonių grupė ateina pas VMI viršininką, tai jau nebėra anoniminis liudijimas. O, kai žinodamas apie galimai vykdomą nusikaltimą VMI viršininkas neinicijuoja veiksmų teisėsaugoje, jis yra bendrininkas. Jeigu tokia problema yra VMI ir teisėsaugos bendradarbiavimas, tai gal reikia reglamentuoti papildomom tvarkom, kaip apie įtariamus nusikaltimus turi būti pranešama teisėsaugos institucijoms? Bet tai absurdiška: VMI viršininko postą užima žmogus, kuris be tokios instrukcijos nesugalvoja kaip teisėtai ir teisingai elgtis?

  • Auksinis kardas

   Žmonės pradėjo spausdinti straipsnius žiniasklaidoje, grupinis besilankymas VMI – tai jau praėjęs etapas. Praėjęs be pėdsakų, štai kur esmė. Skirtumas tarp apsilankymo ir neapsilankymo bet kuriuo atveju turėtų būti.

   Taip, aišku, kad gali tekti parašyti pareiškimą – negirdėjome, kad tai daryti atsisakė žmonės, savo iniciatyva atvykę pas inspekcijos įgaliotinius, ir prašę specialiųjų priemonių, kuriomis siūlėsi (vėlgi – savo iniciatyva) rinkti duomenis. Šioje vietoje įvykių dalyviai galėtų detalizuoti ir patenkinti tamstos skepsį, kad dalyvauti raštišku pareiškimu jie atsisakė.

 • Arman

  dzyvai, kokia dar zmoniu grupe? viena yra plepeti, kita – normaliai skustis ir viska isdestyti. Juk ir sio pranesimo esme, kad reikia bendrauti ir koperuotis, kitaip nieko nebus, neuzteks rekauti ir sukauti „laikykit vagi“. Patys turime ginti savo teises, o ne laukti „ka valdzia darys“ ir pradeti nuo saves reikia, o ne nuo kitu. Jei nzn, tai pvz., pareiskima galima ir zodziu duoti, pareigunas privalo surasyti apie tai protokola, taip ir vyksta.

  • Auksinis kardas

   Tai, jeigu taip ir vyksta, ar yra surašytas protokolas, kad buvo atvykusi grupė bendrovės „Krašto spauda“ darbuotojų, išdėsčiusių tai, kad jie gauna atlyginimus vokeliuose? Juk parodymai duoti, o „pareigūnas privalo“?

  • dzyvai

   Arman, telefoninių „plepalų“ pagrindu sugeba baudžiamąją atsakomybę pritaikyti. Ir apskritai, ar VMI viršininkas problemas turėtų užglaistyti ir nuslėpti, ar gavęs signalą jas traukti už siūlo galo, išsiaiškinti iki galo, ir padaręs iš to išvadas siūlyti naujas tvarkas ar įstatymus, kad mokesčius slėpti būtų dar sunkiau, o pareigingiems piliečiams būtų dar lengviau prisidėti prie šešėlio naikinimo?

 • Q.E.D.

  Man tai labiausiai iš šito teksto patiko valdiško newspeako atradimai: „perapibūdinti“ ir „neapsodrintais“. Labai šmaikštu.

  Šiaip tai rezervuotas Šimonytės ir Mokesčių inspekcijos požiūris į panašius atvejus suprantamas: koks padorus žmogus norės turėti reikalų su judošiais? Natūralu, kad darbdaviai šitoj situacijoj atrodo nepalyginamai simpatingesni ir nusipelno supratimo bei užuojautos.

  • Auksinis kardas

   WTF? Kas didesnis judošius – tas, kuris norėtų išgauti konkurencinį pranašumą nešvariais būdais, ar tas, kuriam atgrasi antisanitarija? Panašu, kad simpatijos žiba tik pasisakytojo akutėse, nes VMI tereikia pakankamo atramos taško ir jos pačios tarnautojų uolumo, tuo tarpu simpatijos vienareikšmiškai ne nusakytosios.

   • Q.E.D.

    VMI tarnautojų politinis įžvalgumas, pragmatizmas ir realistinis situacijos vertinimas negali nedžiuginti. Svarbiausia išsaugoti geriausius kadrus ir vengti neapgalvotų, neatsargių ir skubotų žingsnių. Laukti liko nedaug, po savaitės kitos situacija turi galutinai išaiškėti. Tada ir bus galima spręsti, ar „Balso“ grupės pažeidimai bent kiek reikšmingi, ar tai tiesiog politinių oponentų organizuotos insinuacijos. Tarnautojui Žemguliui prieš akis nearti dirvonai gerinant mokesčių administravimą Vilniaus apskrityje. Svarbu laiku pajusti tendencijas gerinimo kryptimi.

    • dzyvai

     Ar VMĮ ir teisėsauga turi laukti politinių vėjų ar vykdyti įstatymus?

     • romas

      Ar esate tikras, kad valstybės tarnautojai ir pareigūnai turi reikiamus įrankius įstatymų vykdymui? Iš tikro, jei kažkas dirbdamas valstybei nesilaiko įstatymų, galėtų būti baudžiamas. Užtektų rasti, kas ir ko neatlieka, nors privalėtų.

     • dzyvai

      romai, jei įrankių neturi, tai turėtų apie tai triūbyti nuo visų tribūnų, o ne už to pasislėpę kantriai leisti darbo valandas. Ko vertas įstaigos vadovas, jei jo įstaiga deramai neatlieka savo darbo, o pagautas už rankos teisinasi, kad, įrankių nebuvo. Ar tų įrankių reikalavo? Raštiškai, ar, kaip Arman pasakytų, plepalais? Nesu įstatymų žinovas, bet „nusikalstamas neveikimas“ ar kažkas panašaus čia tiktų.

    • Auksinis kardas

     Žodinė beliberda, Fredžio stiliumi. Kalbame dabar, tiesa, bet apie dalykus, kurie vyko ir nebuvo atlikti deramai ne dabar. Tad, tenka prasiskirti, ar prieš gerą laiko galą vykę įvykiai nutiko šiandienos kontekste. Šiandien tapo aktualu dėl keleto priežasčių – nebaigtų rinkimų, bei išryškėjusios tikimybės tokios praktikos užnugariui tvarkyti valstybę. Ar FM bei VMI tyli, paspraudę uodegą – vien iš šio laiško fakto visai nepanašu, ar ne? Tai gal ponuliui būtų patogu kaip nors pavairuoti arčiau tikrovės…

     • dzyvai

      Tikrovė: dabar turim viešą laišką-poziciją. Kai bus daugiau rezultatų, kalbėsim apie kitą tikrovę.

 • Nesvarbu

  Labai teisingas faktu konstatavimas pranesimo pradzioje. Pasirodo I. Simonyte viska ji zino! O niudziugino tai, jog tiek FM, tiek VMI neturi jokiu svertu sustabdyti vokeliu mokejimo kurybiniams darbuotojams. Tad galima lengviau atsipusti, o tai buta ko sunerimti, jog galiausiai bus imtasi ir zurnalistu, kaip tai padare su taxi Vilniuje. Bet I. Simonyte tare: relax, take it easy.. jeigu jus nieko nedarysit, mes irgi – nedarysim!

 • Fredis*

  Jeigu socialdemokratai būtų protingi – su darbo partija neturėtų sudaryti koalicijos, I.Šimonytė finansų ministre būtų ilgai ilgai…
  Deja, taip nebus (nebus protingi), pasitikite senąjį-naująjį darbo partijos ir socialdemokratų koalicijos finansų ministrą http://www.youtube.com/watch?v=tegJ64YzLbo

  • romas

   Fredi, dar neprotingiems gali tekti pabūti ir TS. Keturi metai- gana ilgas laikas.

   • Fredis*

    Nežinau (nepasiskaičiau) ką sako Konstitucija, tačiau kaip yra tuomet, kai Seimui nepavyksta susitarti dėl ministro pirmininko kandidatūros ir viso kabineto?
    Darbo partija be socialdemokratų ir/arba krikščionių demokratų ir liberalų niekaip negalėtų suformuoti naujos koalicijos, kad ir kaip norėtų TiT. V.Mazuronis pirmą kart gyvenime gautų portfelį! Nesusitarus dėl naujo kabineto A.Kubiliaus vyriausybė (tame tarpe ir I.Šimonytė) tęsia darbą neribotą laiką. Socialdemokratai, atsidėkodami už buvusią paramą G.Kirkilo vyriausybei, remia mažumos vyriausybę.

    • romas

     Gal tada Prezidentas paleidžia Seimą ir įvyksta nauji rinkimai?

     • Fredis*

      Bet kokiu atveju viskas krypsta į naujus rinkimus pavasarį. Labai sugriežtinama ir tikslinama rinkimų procedūra, nutraukiami dabartinės VRK įgaliojimai, paskiriama nauja, rinkimai organizuojami taip, kad būtų eliminuoti net teoriniai bandymai klastoti rinkėjų valią suteikiant galimybę laisvai balsuoti pagal sąžinę ir isitikinimus. Užbaigiama Darbo partijos juodosios buhalterijos byla, kalti asmenys, jeigu kaltė įrodoma, nubaudžiami pagal įstatymus.

     • Trakimas

      Būtent taip draugas Lukašenka ir tapo amžinu Baltarusijos CCP pRezidentu“:)))Neklystate ,Fredi ,dėl p.Grybauskaitės planų ir užmojų:)Gal esate jos patarėjas :)?

     • Fredis*

      Trakimai, Uspaskichas neįvertino vienos aplinkybės. Šalyje gali dirbti ir mažumos vyriausybė. Visi 13 ministrų formaliai skiriami nuo vienos partijos (socialdemokratų) ar mažumos koalicijos (TS-LKD/LRLS), pusė jų – specialistai, nepartiniai. Šioje vyriausybėje „specialistų“ jau buvo, I.Šimonytė – viena iš jų.

     • Gylys

      mielas Fredi, kogero jūs čia visus jau užp…sot su savo reklama konservatorių partijai. Ir pamirštat vieną nedidelį bet esminį faktelį – yra Konstitucija kurios laikymasis privalus ir visom grybauskaitėm ar uogaitėm. Todėl ką į premjerus koalicijos partneriai deleguos, tas privalės būti ir paskirtas… O dėl mažumos vyriausybės, tai jos egzistavimas yra įmanomas tik sutinkant Seimo daugumai. Todėl koncervam be Uspaskicho būti vyriausybėj nešviečia… Ir nereikia kliedėti apie tai kad „koncervai užbaigs darbo partijos bylas“ – turėjo keturis metus tam, bet tos bylos taip ir nepajudėjo iš mirties taško. Tai vadinasi arba jie nėra įgalūs suvaldyti valstybę kad joje būtų ištirtos bent jau rezonansinės bylos arba DP bylos nieko vertos ir buvo tik politinio susidorojimo bandymas – kas būtų labai dėsninga tokiems intrigų meistrams kaip TSLKD.

     • GIGA

      Fredi,gerai,kad žodį specialistas rašai kabutėse.Taip,vyriausybėje „specialistų“ tikrai buvo,ir ne partinių.Todėl džiugu,kad „specialistas“ Sekmokas užsiiminės pedagoginiu darbu kokioje nors Naujosios Vilnios mokykloje,o gal net pasiuntiniu į Kirkiziją bus pasiųstas,nors Marse geriau pritiktų…

    • GIGA

     Jau kas gali būti politikoje blogiausia,tai TS+SD,toks prostitucinis junginys,pagimdys tai,kad Leo Lt su nostalgija prisiminsim

 • romas

  Įdomiausia dalis – iš kur randasi grynieji mokėjimui vokeliuose. Tai turėtų būti įdomu jau ne tik VMI, manyčiau.

  • Šamanas

   Ko gero įsivaizduojate koks šešėlinės ekonomikos dydis? Be to gi yra dosnių kaimynų.

  • Rytis I

   Atrodo, kad pats gyvenu kažkokioje kitoje Lietuvoje. Nes gali gerą pusę darbo laiko gaišti, kartu su buhaltere, aiškindamasis mokesčių įstatymus – kad tik neprasilenktum su mokesčių raide, įstatymo eiline pataisa – kitaip žaibu užplombuos sąskaitą ir be jokių perspėjimų… O kažkas grynuosius maišais tampo. Ir ne konservais ar agurkais žurnalistams susimoka.
   Įtariu čia ne vien vokeliuose klaida – nusikaltimas daromas kažkur kitur, anksčiau – bet kaltas lieka dirbantis ir gaunantis už savo darbą tiek, kiek priklauso.

   • romas

    Jo, vokeliai – problema, bet neaiškūs pinigai žiniasklaidoje – skandalas. Bent jau turėtų būti.

 • Fredis*

  Ramiam nusiteikimui ir pasitikėjimui valstybe vėl nuteikti tenka įkelti banalią ir paprastą žinutę: http://verslas.delfi.lt/Media/darbo-inspekcija-tikrino-balsaslt-redakcija.d?id=59840471

  • dzyvai

   Operatyvinio tyrimo rezultatams svarbu greita reakcija. Kada gauti pranešimai, ir kada „suskubta“ tirti?

   P.S. Bent vienu iš atvejų nuo pirminio signalo nutekėjo upės laiko :) Bet geriau dabar, negu niekad, sutinku.