Ober-Haus primena: Lietuva drąsi valstybė. Bet aš gal palauksiu…

Ne kartą ir ne du rašiau apie viešuosius ryšius. Taip pat – ir apie krizę.

Ir štai radau puikų tekstą, kuriame šie du dalykai puikiai dera tarpusavyje ir šią šaltą ir niūrią krizės žiemą gali pripildyti kūnus ir sielas optimizmo. Ir – kas labai aktualu šiandien – dera prie Lietuvos tūkstantmečio paminėjimo, nes primena visiems, kad Lietuva yra drąsi valstybė.

„Ober-Haus“: nekilnojamojo turto rinka – tik drąsiausiems“ – taip vadinasi šio teksto originalas, kurį galima rasti BNS spaudos centre.

Pasklido jis plačiai: alfa.lt, balsas.lt, atn.lt buvo paskelbtas tuo pačiu pavadinimu ir be jokių pastebimų pokyčių.

delfi.lt tekstą paliko, tačiau pakeitė pavadinimą: „Ober-Haus“: I pusmetį bus pasiektas NT kainų dugnas?“

Viso teksto necituosiu, galite paskaityti patys, tačiau kai kurios vietos vertos dėmesio.

Pirmiausia todėl, kad jos, kaip ir minėjau įkvepia optimizmo – „Ober-Haus“ vadovo V.Zabiliaus lūpomis:

Prognozuočiau, kad pirmuosius nekilnojamojo turto rinkos atsigavimo ( arba, kaip aš vadinu, sandorių sugrįžimo į Lietuvą) požymius turėtumėme fiksuoti 2009 metų antrąjį pusmetį.

Puiku, ar ne? Beliko pakentėti vos pusmetį ir viskas bus gerai. Tiesa, su viena maža išlyga:

Ober-Haus“ vadovas pabrėžia, kad didžiausia atsakomybės našta tenka Lietuvos valdžiai: „Jei valstybei pavyks sušvelninti ar bent stabilizuoti žmonių lūkesčius, investiciniai procesai nekilnojamojo turto rinkoje atsiras. Žmonės persigandę, todėl kalbėti apie brangesnio turto įsigijimą- būstą, automobilius ir pan. – šiandien itin sudėtinga.

Dar būtų gerai, jei pasakytų, kaip ta valstybė galėtų  „sušvelninti“ ir „stabilizuoti“, bet pradžiai gerai ir tiek. Tiesa, valstybė nuo valdžios šiek tiek skiriasi, bet tiek jau to. Nes svarbiausia yra ne tai. Svarbiausia yra kita gerbiamo V.Zabiliaus mintis:

Pats palankiausias laikas investuoti į nekilnojamąjį turtą yra būtent pirmoji šių metų pusė

Žodžiu, pagrindinė žinia yra tokia. Visi, kurie dar nenučiulpti krizės, skubėkite investuoti į nekilnojamąjį turtą. Ir kuo  greičiau, tuo geriau. Nes pigiau jau nebebus. Ir argumentai tiesiog neatremiami:

Drįsčiau prognozuoti, kad ir toliau tęsis smarkus nekilnojamojo turto išpardavimo procesas. Jau dabar būsto kainos vidutiniškai smukusios 20, o kai kur ir 25 proc. Tikėtina, kad kai kuriuose šios rinkos segmentuose jos dar turi vidutiniškai 5-10 proc. erdvės kristi. Didelę įtaką įvykių eigai rinkoje turės pardavėjų, plėtotojų padėtis – kiek ilgai jie galės išsilaikyti? Bet kuriuo atveju, labai giliai abejočiau, kad nekilnojamasis turtas pigtų itin drastiškai, tarkim, apie 50 -60 proc. Nebent mūsų valstybė bankrutuotų, o tai, sutikite, nelabai realu

Štai taip. Pasirodo, tikimybė, kad dirbtinai keletą metų pūstos nekilnojamojo turto kainos nukris iki realių yra lygiai tokia pati, kaip Lietuvos valstybės bankroto galimybė. Nebus kainų – nebus ir valstybės. 

Tačiau jei valstybė nebankrutuos, kainos nemažės, tad laukti neverta, visi pirmyn.

Jei turėčiau laisvų pinigų, tikriausiai taip ir padaryčiau. Pirkčiau kuo greičiau, nes esu drąsus ir gyvenu drąsioje valstybėje.

Tačiau padariau klaidą – įsigijau nekilnojamojo turto prieš keletą metų, kai jo kaina dar nebuvo pradėjusi mažėti ir kai nekilnojamojo turto rinkoje dar nebuvo atėjęs metas drąsiausiems.

Todėl šiandien galiu tik prisiminti, ką prieš metus mums sakė tas pats V.Zabilius:

Tikėtis, kad 2008 metais bus galima pigiau įsigyti turto, vargu ar verta. Net jeigu statytojai ir apkarpytų savo pelnus, esamą kainų lygį vis tiek prilaikys auganti darbų savikaina. O šiandien reali 1 kvadratinio metro naujo būsto savikaina, neskaičiuojant žemės sklypo kainos, siekia nuo 3500 iki 4000 litų.

Tikrai nemanau, kad gali pigti patraukliose vietose plėtojamas nekilnojamasis turtas. Tiesa, kai kuriuose segmentuose nekilnojamojo turto kaina gali šiek tiek kristi. Pigti gali neprotingai suplanuotas būstas. Nekilnojamojo turto kainos taip smarkiai, kaip iki šiol, nebeaugs – manome, jos stabilizuosis.

Skaičiuokime paprastai: jei prognozė „stabilizuosis“ pernai, šiemet reiškė minus 20-25 proc., kiek gali reikšti šiumetinė prognozė „turi vidutiniškai 5-10 proc. erdvės kristi“  atėjus 2010-iesiems? 

Skaičiuokite patys.

O kad būtų lengviau, dar viena citata iš V.Zabiliaus metų senumo interviu apie 2008-ųjų perspektyvas, kuris vadinosi „Geležies kalimo metas“:

Be abejonių, nekilnojamojo turto vystytojai turės susiveržti diržus. Jų pelno marža gali sumažėti nuo 20-25 iki 10-15 procentų.

Suskaičiavę jau galite pradėti galvoti apie drąsias investicijas.

Žinoma, tik jei esate optimistas ir tikite, kad Lietuvos valstybė nebankrutuos.

Sėkmės.

P.S. Pagarba Ober-Haus viešųjų ryšių specialistams. Visiškai rimtai. Bravo!

(8 balsų, vidurkis: 4,00 iš 5)
Loading...