Nuotolinės studijos #17: apie iššūkius autoritetams (Skirmantas Malinauskas case study)

Sveiki, mano mieli studentai, žinau, egzaminai, pamąstymai apie magistro studijas ir sunkus sprendimas, ar studijuoti aopžvalgininko, ar redaktoriaus profesiją, kurias  jums maloniai siūlo Komunikacijos fakulteto dėstytojas Deimantas Jastramskis.

Aš tai jums siūlyčiau rinktis manąsiais, nes, pirma, nieko nekainuoja, antra, aš jums nieko nežadu, todėl meapgausiu, trečia, vertė

15min.lt darbuotojas Skirmantas Malinauskas (dešinėje) galvoja, kad pozavimas su autoritetais arba varymas ant jų gali padidinti jo paties autoritetą. Jis kvailas.

15min.lt darbuotojas Skirmantas Malinauskas (dešinėje) galvoja, kad pozavimas su autoritetais arba varymas ant jų gali padidinti jo paties autoritetą. Jis kvailas.

didesnė.

O šį kartą kalbėsime apie autoritetus, apie tai, kaip jie atsiranda, kur dingsta ir ką su jais daryti. Nagrinėsime konkretų atvejį – 15min.lt darbuotoją Skirmantą Malinauską. Ir, atsižvelgdami į paskutiniąsias madas žinisklaidoje, pasinaudosime kognityvinės numerologijos žanru, tai yra pateiksime 5 būdus, kaip pasididinti (ne, ne krūtis – apie tai skaitykite delfi ir 15min), o autoritetą ir 6 priežastis, kodėl to nereikėtų daryti. Dar atskleisime 7 paslaptis, kodėl kartais to daryti nereikėtų.

Taigi, pirmiausia išsiaiškinkime, kas yra autoritetas.

Lietuvių kalbos žodynas sako, kad tai asmuo, kuriam pripažįstama reikšmė, įtaka.

Taigi, autoritetas yra tas, kurio veikla turi reikšmės ir daro kam nors įtaką. Dar paprasčiau tariant, autoritetais yra vadinami žmonės, ką nors gyvenime pasiekę, turintys patirties, išmanantys savo sritį, galintys patarti, pamokyti, duoti vertingų patarimų.

Svarbu yra pažymėti, kad autoritetas nėra įgimtas dalykas, jo niekas negali įteikti kaip ordino A.Matoniui, autoriteto negali nusipirkti, kaip kai kurių apžvalgininkų, jis įgyjamas tik nuosekliu ir kantriu darbu, žiniomis ir vertybėmis.

Be to, tai nėra amžinas dalykas, nes tapus autoritetu, reikia ir toliau dirbti. Todėl neretai vieni autoritetai išnyksta, o į jų vietą stoja kiti.

Šioje vietoje truputį nukrypsiu į šoną ir pasakysiu, kad mane visada stebindavo dabartinių studentų ir šiaip jaunų žmonių baimė mesti iššūkį autoritetui. Tai yra, pabandyti su juo nesutikti, ginčytis, diskutuoti.

Savo studentams tai, atrodo, net esu sakęs ir skatinau juos tai daryti, nes norėjau, kad kas nors iš jų ateityje taip pat taptų autoritetu. O be diskusijų, drąsos mesti iššūkį, tai neįmanoma. Tiesa, iššūkis nereiškia spjaudymąsi ar špygų rodymą. Iššūkį reikia suprasti, kaip abejonę, kuri grindžiama faktais, argumentais, blogiausiu atveju, asmenine patirtimi.

Autoritetais būtina abejoti ir reikia mesti jiems iššūkius.  Ypač tai svarbu pasirinkus žurnalisto profesiją, nors tikriausiai galioja visoms gyvenimo sritims. Nes abejonės ir iššūkiai autoritetams skatina pažangą, o tai yra visuomenės tobulėjimo variklis.

O bet tačiau kadangi mesti iššūkį autoritetams nėra taip paprasta, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio, štai jums mano patarimai, kaip reikėtų ir kai nereikėtų to daryti.

Ir čia vėl grįžtame prie 15min.lt darbuotojo Skirmanto Malinausko, kuris šiandien metė iššūkį man, Artūrui Račui, case study. (Kad aš esu autoritetas žiniasklaidos srityje, ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų, patvirtino pats Skirmantas Malinauskas, nors jo patvirtinimas jokios reikšmės ir neturi, nes kiek anksčiau mano reikšmę ir įtaką buvo patvirtinusi jo darbovietė, viešai paskelbusi, kad aš vienas pašokdinau Socaldemokratų partiją ir visą Seimą).

Štai jums mano, bene didžiausio autoriteto šiandien Lietuvos žiniasklaidoje, patarimai:

  1. Niekada nepradėkite diskusijos su autoritetu, jį žemindami, nes taip tik parodysite savo menkumą. S.Malinauskas pradeda diskusiją su manimi. lygindamas mane su „normaliais redaktoriais“, leisdamas man suprasti, kad aš esu „nenormalus redaktorius“
  2. Niekada nepradėkite diskusijos, kurioje ketinate remtis, tuo, ką galvojate, o ne argumentais. S.Malinauskas pirmajame savo komentare kalba apie tai, ką darytų „normalūs redaktoriai“ – tai nėra argumentas, tai yra jo liguistos fantazijos vaisius, nes jis apskritai nežino, ks yra redaktorius nes niekada juo nebuvo. Aš spėju, kad ir nebus, bet galiu klysti.
  3. Niekada neprikaišiokite autoritetui, kad jis kurioje nors srityje mažai išmano, nebent esate 100 proc. tikras, kad jūs toje srityje išmanote daugiau. S.Malinauskas savo pirmame komentare retoriškai klausia, ar aš esu geriausiais geležinkelių specialistas Lietuvoje. Atsakymas yra neigiamas, bet aš šioje srityje išmanau kokius 137 kartus daugiau nei S.Malinauskas.
  4. Stebėkite, kuria linkme vyksta diskusija su auoritetu ir nebijokite pripažinti pralaimėjęs. Čia kaip pelkėje – kartais geriau grįžti atgal, nei su kiekvienu žingsniu klimto vis giliau į liūną, iš kurio nėra galimybės išsikapstyti. S.Malinauskas gebėjimo stebėti ir suprasti, kas vyksta, neturi, todėl eina toliau.
  5. Nekeiskite diskusijos temos supratęs, kad neturite argumentų. Geriau pripažinkite, kad pradėjote diskusiją jai nepasirengęs. S.Malinauskas, reaguodamas į mano siūlymą nepavydėti, kad ne jį, o mane kvietė į Sočį ir priminimą, kad pigaus populiarumo siekia skandalingomis antraštėmis, argumentuoja, kad aš pat rašau apie seksuialines mažumas ir net dalinu jų atstovams savo telefonus. Grubi klaida, nes tai neatitinka tikrovės. Be to, ne į temą.
  6. Diskusijoje su autoritetu, neskelbkite teiginių, kurių niekaip negalite pagrįsti argumentais ir faktais. S.Malinauskas teigia, kad A.Račui „asmeniškumas svarbiau objektyvumo“. Dar viena grubi klaida
  7. Nekaltinkite autoriteto tuo, apie ką neturite žalio supratimo ir negalite savo asmens priešpastatyti autoritetui. S.Malinauskas teigia, kad A.Račas „neturi stuburo“, tačiau jis negali paaiškinti, kas yra stuburas, nes tikriausiai galvoja, kad tai yra tylėjimas, kai 15min.lt išmeta jo redaktorių R.Valatką (nors jis man pastaruoju metu ir nelabai patinka) ir pasisakymas apie A.Užkalnį, kai jau visi pasisakė, įskaitant ir A.Račą prieš dvejus metus.  S,Malinauskas nenurodo asmeninių pavyzdžių, kai „turėjo stuburą“, nes jam patinka gauti algą. A.Račas gali nurodyti bent kelis, įskaitant ir tuos, kai tai reiškė tris kartus didesnės, nei S.Malinauskas kada nors gaus, algos praradimą.
  8. Diskusijoje su autoritetu nedemonstruokite savo menkumo ir nesuvokimo, kas yra atviras kalbėjimas. S.Malinauskas teigia, kad A.Račas demonstruoja savo galios likučius „atleidinėdamas“ Druskininkų Grand Spa Lietuva darbuotoją, nes nesupranta, kad autoritetai yra linkę kitų žmonių darbą vertinti pagal tai, kaip jie patys dirba ir pagal savo vertybes. Todėl tokie kaip S.Malinauskas, prieš kelerius metus autoritetą A.Rača vadino „stukačiumi“, kai jis rašė apie maršrutinio autobuso vairuotoją, kuris neduoda blietėlių. Vėliau tokie kaip S.Malinauskas vaidno skaidruolius.
  9. Diskusijoje su autoritetu nepasiduokite pavydui, kad esate 47 kartus menkesnis. S.Malinauskas supranta, kad jei jis parašytų apie Grand Spa Lietuva kai kurių darbuotojų požiūrį į klientus, visiems tai rūpėtų tiek pat, kiek balandžio burkavimas kaštone prie Grand Spa Lietuva. Jis pavydi autoritetui A.Račui, kad į jo argumentuotas ir teisingas pastabas greitai sureagavo Grand Spa Lietuva vadovas, nes supranta, kad į jo pastabas šiandien niekas nereaguotų. Nebent 15min.lt vadovas yra toks pat geras vadybininkas kaip ir Š.Abromavičius.
  10. Diskusijoje su autoritetu, stenkitės išlikti logiškas ir nepasiduokite emocijoms. S.Malinauskas pripažįsta, kad vieną geresnių savo gyvenime komentarų (kurių yra parašęs kelis tūkstančius kartų mažiau nei A.Račas)  parašė apie autoritetą A.Račą. Nieko stebėtino – vienas iš būdų siekti populiarumo yra naudotis kitų pavarde ir kitų autoritetu, nes, jei S.Malinauskas rašytų apie save, kas gi skaitytų? Tačiau čia pat S.Malinauskas teigia, kad A.Račas, kurio vardu jis bandė naudotis siekdamas didinti savo autoritetą, nėra autoritetas. Nelogiška. Nebrandu. Kvaila. Pigu.
  11. Diskusijoje su autoritetu suvokite savo ribotumą ir jokiu būdu nesusireikšminkite bei nepereikite į asmeniškumus. Ypač venkite egzaltuotų emocinių kvailų pareiškimų priešpastydamas save autoritetui. S.Malinauskas, diskutuodamas su autoritetu A.Raču teigia, kad pastarajam „žiauriai“ svarbu, ką S.Malinauskas apie A.Račą galvoja. S.Malinausko bėda yra ta, kad jis nesupranta, kad A.Račui gali būti svarbu, ką apie jį galvoja kiti autoritetai ir jo du šunys, bet ne S.Malinauskas, kurio nuomonė niekam neįdomi ir nerūpi. S.Malinauskas net A.Račo dviems šunims neįdomią nuomonę bando pagrįsti tuo, kad jis savo autoritetą A.Račą „seniai pažįsta“. Grubi klaida, nes S.Malinauskas A.Račą pažįsta mažiau nei pastarasis D.Grybauskaitę, V.Adamkų, A.M.Brazauską, B.Lubį ar net T.Balžeką. S.Malinauskas autoritetui A.Račui teigia, kad jis yra požiūrio į autoritetą „indikatorius“. Stipru. Lygiai taip pat sraigės Pylimėlių miške, žiūrinčios į A.Račą, kai jis jas renka gurmaniškai vakarienei savo gyvenimo moteriai, indikuoja požiūrį į A.Račo autoritetą.
  12. Neuždavinėkite autoritetui klausimų, kurie atskleidžia jūsų emocinę būseną, savo menkumo ir neišsipildžiusių svajonių suvokimą. Ir darydami tai, nuolat galvokite apie savo „argumentų“. S.Malinauskas autoritetui A.Račui teigia, kad šis netenka dėmesio ir kad tai jį erzina. Nelogiška, nes S.Malinauskas pats parodė dėmesį autoritetui A.Račui, pats pradėjo diskusiją ir joje paliudijo, kad yra perskaitęs viską, ką autoritetas A.Račas pastaruoju metu rašė. Tuo patvirtinęs, kad A.Račas yra žinomas ir skaitomas, S.Malinauskas, suprasdamas, kad yra nežinomas ir neskaitomas klausia autoriteto A.Račo: „Gal geriau tada nebūti žinomam visai?“ Grubi klaida, atskleidžianti nestabilią vidinę būseną ir abejones dėl pasirintos profesijos. Dar grubesnė klaida, diskusijoje su autoritetu yra teigti, kad „rašyti gali kiekvienas, klausimas – kam, kas skaitys, kaip vertins, ką tai keis?“ Šia fraze S.Malinauskas parodo, kad supranta, jog jo rašymas nieko nekeičia, nes niekas neskaito ir nevertina, priešingai nei autoritetoo A.Račo atveju.
  13. Diskusiją su autoritetu, net jei supratote savo ribotumą ie menkumą, reikia baigti stengiantis išlaikyti savigarbą. Galima pasakyti „žmona jau lovoje“, „rytoj anksti įdarbą“, „skauda galvą“, „išsikrauna kompiuterio baterija“, „su plikiais/iguanomis nediskutuoju“. S.Malinauskas diskusiją baigia atsiųsdamas privačia žinutę, kurioje siunčia linkėjimus iš ateities ir kaip visi išplautasmegeniai kalba apie sovietmetį (kurio jie nežino ir nematė) ir Rusiją. Pigu, menka, nelogiška ir apgailėtina. Panašu, kad S.Malinauskas yra Vilniaus Universiteto Komunikacijos fakulteto bakalauro studijų absolventas. Manau jam reikėtų stoti į redaktorių ir apžvalgininkų magistrantūrą.

Iki kito karto, mano mieli studentai.

 

 

(4 balsų, vidurkis: 3,00 iš 5)
Loading...