NT rinka: trukt už vadžių ir vėl iš pradžių

Atrodo, dar visai neseniai viešojoje erdvėje buvo girdėti rypavimai apie „blogus bankus“ ir nesąžiningus statytojus“, kurie apgaudinėjo vargšus Lietuvos piliečius ir prievarta jiems įsiūlė „prestižinius“ butus ar namus, kainuojančius iki 10 000 litų už kvadratinį metrą. Tie, kuriems tada įsiūlė dažnai virkavo, kad bankai turėjo elgtis atsakingiau ir paaiškinti, kad pilietis, uždirbantis kokius 2-3 tūkstančius litų per mėnesį, galbūt turėtų rimčiau apsvarstyti, ar tikrai jo jėgoms imti kokius 600-800 tūkstančių litų paskolos 40 metų.

Bankų atstovai, savo ruožtu, aiškino, kad paskolų jėga niekam nebruko ir kad kiekvienas turėjo teisę pasirinkti. Net tie, nusipirkę butus, kurie taip ir nebuvo pastatyti. Nes už banko geranoriškai suteiktą paskolą pirko projektą, kuris prasidėjus krizei nebuvo įgyvendintas. Bankas, žinoma, užjausdavo, tačiau paskolą grąžinti vis tiek reikia.

Statybininkai tuo metu dažniausiai tylėdavo ir kas ketvirtį vis bandydavo visai tautai pranešti, kad dugnas jau pasiektas ir nekilnojamojo turto kainos Lietuvoje jau nebekris, taip sufleruodami, kad jau laikas vėl imti paskolas ir vėl pirkti. Pranešinėja iki šiol.

Štai, pavyzdžiui, „Eika“ šiandien praneša pradedanti rezervacijas naujame mažaaukščiame daugiabutyje „Mėta 3“, Santariškėse, Vilniuje, kuriame suprojektuota 30 butų, kurių plotas svyruoja nuo 28 iki 102 kvadratinių metrų, o jų kaina svyruoja nuo 5200 iki 5800 litų už kvadratinį metrą.

„Sprendimą pradėti rezervuoti butus anksčiau negu pradedame statybas priėmėme, kadangi kasdien sulaukiame nemažai susidomėjusių klientų skambučių,“ pranešiem spaudai sako namą statysiančios bendrovės „Santariškių namai“ direktorius Valdas Kaulinis.

Suprask, norinčių daug, todėl skubėkite. O tai dar ir kaina, žiūrėk, kils.

Šaip jau, žinoma, buvo galima pasimokyti ir būtų galima neskubėti.  Palaukti, kol pastatys, pažiūrėti, ką pastatys ir tik tada jau galvoti, ar verta mokėti tą pusę milijono.

Gal kur nors galima atrasti pigiau. Pavyzdžiui, mano kaimynystėje esančiuose kotedžuose, pastatytuose 2008-2009 metais. Butus juose irgi pardavinėjo pagal rezervaciją, kaina, tiesa, tada buvo kiek didesnė – berods, iki 8000 litų už kvadratinį metrą. Bet ne visi tada buvo tokie greiti kaip vienas žinomas aktorius ir tų prabangių butų visų išpirkti nespėjo. Dar ir dabar kai kuriuose languose gyvybės nesimato. O kaina, girdėjau, sumažėjo  du kartus.

Bet tai buvo tada, per krizę.

O šiandien krizė taigi jau baigėsi.

Ir nekilnojamojo turto rinkos ekspertai tą patį tvirtina.

Pavyzdžiui, „Ober-Haus“, kurie taip pat trečiadienį išplatintame pranešime spaudai skelbia, jog „drąsiai galima teigti, kad rinkoje nebeliko kainų kritimo perspektyvų ir apokalipsinių prognozių“.

Ir – koks netikėtas sutapimas – praneša, kad “ iš dabar Vilniuje statomų 1.100 butų šiuo metu yra parduota ir rezervuota apie 30 procentų.

„Šiuo metu pirkėjas dažniausiai tiesiog neturi perspektyvaus pasirinkimo ir yra priverstas rinktis iš pastatytuose projektuose esančių likučių (ne visada patrauklių) arba pirkti tinkamą variantą dar tik statomame name“, teigia „Ober-Haus“ Vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovas Saulius Vagonis.

Štai taip…

Dugnas pasiektas, gerų būtų rinkoje nėra, todėl geriausia pirkti tuos,kurie dar nepastatyti. Nes ekspertai juk tikrai žino, kad jie bus geresni…

Nieko naujo, viską jau matėme.

Įskaitant ir komercinių bankų konkurenciją paskolų rinkoje, apie kurią taipp at užsimena ekspertas S.Vagonis. Girdėjau, kad jau dabar galima tikėtis 1,5 proc. maržos.

Man asmeniškai tik sunku patikėti, kad taip nieko ir neišmokome … 

Ir tenka apgailestauti, kad Lietuvoje iki šiol nėra nekilnojamojo turto mokesčio.

Įdomu, kiek reikės krizių, kad išmoktume?

(6 balsų, vidurkis: 4,33 iš 5)
Loading...