Nešventine tema: apie pajamų mokestį ir jo ypatybes

…Fredis mane spaudžia rašyti… spėju, kad neturi kur išsilieti:)

Tad – visai ne šventine tematika, o apie permainų koaliciją ir kai kuriuos įstatymų pakeitimus. Konrečiai apie pajamų mokesčio mažinimą.

Taigi, kaip visi jau žinome, pajamų mokestis mažės – nuo 24 iki 21 procento. Tačiau taip pat žinome, kad iš tų 21 proc., 6 keliaus tiesiai į privalomąjį sveikatos draudimo fondą ir tik 15 proc. bus traktuojama kaip pajamų mokestis.

Iš pirmo žvilgsnio – koks skirtumas, kur keliaus, svarbiausia juk kad mokestis sumažėja.

Tačiau iš tikrųjų ne visai ir ne visiems taip. Pavyzdžiui, tiems, kurie yra pasiėmę būsto paskolas, apsidraudę ar pdraudę savo vaikus, ar moka už pastarųjų mokslą.

Visi, aukščiau paminėtieji gali susigrąžinti dalį per metus sumokėto pajamų mokesčio. Tiksliau – susimažinti apmokestinamąsias pajamas suma, skirta minėtiems tikslams. Ir tada pagal tam tikrą formulę, deklaravę savo pajamas ir išlaidas, tikėtis, kad mokesčių inspekcija metų pradžioje grąžins kelis šimtus ar net kelis tūkstančius per daug sumokėto pajamų mokesčio.

Logika labai paprasta – kuo daugiau pojamų mokesčio sumoki, tuo daugiau gali tikėtis susigrąžinti. Taip būdavo ir su autorinėmis sutartimis: nuo darbo pajamų sumokėdavai 33 proc. (ar 24 proc.), o štai nuo autorinių – tik 15 proc.

Taigi, jei anksčiau pajamų mokestis buvo 24 proc., tai ir sugrąžinama suma buvo skaičiuojama nuo tų sumokėtų 24 proc., nors trečdalis to sumokėto pajamų mokesčio taip pat eidavo tiesiai į PSDF. Dabar gi, jei teisingai suprantu, pajamų mokestis bus tik 15 proc. ir būtent nuo tų 15 proc. bus skaičiuojama kiek galima susigrąžinti. 6 proc., žinoma, gal ir nelabai didelė suma, tačiau, tam tikrų problemų dėl teisėtų lūkesčių galima būtų įžvelgti.

Prisimenant, kad šiemet Mokesčių inspekcija sugrąžino, atrodo, apie 400 mln. litų permokų, tie 6 proc. punktai pavirs ne tokia jau ir maža suma… 

Biudžetui, žinoma, bus geriau (tiesa, tik nuo 2010), tačiau ar tikrai tai yra ta vieta, kur būtinai reikėjo taupyti?

(5 balsų, vidurkis: 4,00 iš 5)
Loading...