Kaip VMI skatina verslumą ir darbo vietų kūrimą

Per pastarąsias keletą dienų į pašto dėžutę kokius tris kartus įkrito laiškas, siūlantis „pildyti savo sąskaitas pinigais, kurie mums teisėtai priklauso“ – tai yra, pasinaudoti mokesčių lengvatomis ir susigrąžinti gyventojų pajamų mokesčio permokas.

Kadangi deklaracijas pildau ir permokas susigrąžinu, iš pradžių į tuos laiškus nekreipiau dėmesio, tačiau trečias iš eilės laiškas kiek sunervino ir nusprendžiau atidžiau paskaityti, kas gi yra siūloma.

Siūlymo autorius – VŠĮ „Šeimos aruodas“ – paslaugą pristato labai gražiai:

Mes padedame gyventojams išsiaiškinti, ar yra galimybė susigąžinti mokesčius ir rūpinamės, kad gyventojams priklausantys pinigai sėkmingai pasiektų jų sąskaitas.

Ir pateikiama statistika gana įspūdinga: daugiau nei 6000 paslaugos vartotojų ir daugiau nei 400 000 litų sugrąžintų mokesčių.

Būtų labai gražu, jei ne vienas mažas „bet“.

Paslauga nėra labdaringa – už pagalbą susigrąžinant „mums teisėtai priklausančius“ pinigus pagalbininkai iš VŠĮ „Šeimos aruodo“ ima 20 proc. komisinį mokestį.

Iš pirmo žvilgsnio gal viskas ir normalu – žmonės dirba ir už savo darbą ima užmokestį.

Tačiau remdamasis savo patirtimi, galiu pasakyti, kad jokio ypatingo darbo ši paslauga nereikalauja: užpildai VMI parengtą preliminarią deklaraciją, nusiunti ją per VMI elektroninę sistemą ir lauki, kol pinigai įkris į sąskaitą.

Jei kartais nesinaudoji internetu, visa tai galima atlikti ir kitaip: nueini į mokesčių inspekciją ir ten VMI darbuotojas patvirtina tavo deklaraciją arba tu ją užpildai ranka. Taip dariau prieš porą metų, kai buvo kilę neaiškumų dėl iš Latvijos gauto honoraro. Viskas buvo labai paprasta ir VMI darbuotojai buvo labai paslaugūs.

Todėl nelabai suprantu, kodėl reikėtų kažkam atiduoti už šį darbą penktadalį „teisėtai priklausančių pinigų“.

Keistoka čia ir VMI pozicija.

Juk kaip ji ir pati skelbia, jos funkcija yra ne bausti, o padėti.

Prisimenant šių metų istoriją dėl privalomo socialinio draudimo įmokų, kai VMI reiškėsi gana aktyviai, lygiai taip pat ji galėtų elgtis ir gyventojų pajamų mokesčio permokos atveju. Tai yra, informuoti visus mokesčių mokėtojus, turinčius galimybę susigrąžinti mokesčius ir to nepadariusius.

Tai yra, padėti žmonėms atgauti tai, kas jiems teisėtai priklauso.

Tai tikrai nebūtų sunku, nes visi duomenys, be abejo, yra VMI kompiuteriuose.

Štai tada tikrai būtų galima sakyti, kad VMI ne tik baudžia, bet ir padeda.

Tiesa, ir dabar labai keikti VMI, kad ji to nedaro, galbūt nereikėtų. Ypač atsižvelgiant į dabartinę situaciją darbo rinkoje bei nuolatines kalbas apie mažą lietuvių verslumą.

Nes iš esmės VMI nesirūpindama, kad visi galintys susigrąžintų mokesčio permokas, sudaro galimybę veikti „šeimos aruodams“.

Net ir savo specialistus deleguoja, nes atgaunanti mokesčius komanda pati nurodo, kad jos branduolyje yra ir darbo VMI patirties turinčių specialistų.

20 procentų nuo daugiau nei 400 000 – tai daugiau nei 80 000. 

Kokius 3-4 bedarbius per metus gali išgelbėti…

Ir verslumas didėja…

Gera ta mūsų Mokesčių inspekcija…

(6 balsų, vidurkis: 4,50 iš 5)
Loading...
 • Karvė

  Pamenu, kai Danijoje gyvenau ir dirbau, nereikėdavo nieko daryti – jie patys paskaičiuoja ir perveda pinigus į sąskaitą. Vieną dieną tik nudžiungi ją pasitikrinęs.

  Reiškia tikrai nėra neįmanoma…

 • just

  Taip ir nesupratau VMI keistos pozicijos. Pats sakai, kad VMI parengia preliminarią deklaraciją, t.y. daugumai žmonių užtenka tik patvirtint ją ir laukti pinigų. Jei kas neaišku visad galima konsultuotis telefonu, internetu ar nuėjus į aptarnavimo skyrių. Ten yra net specialios vietos prie pc įrengtos kur gali tas deklaracijas užildyt. Tai nelabai suprantu ką daugiau VMI turi padaryti.
  Kitas aspektas. Kaip VMI turėtų informuot žmones? Tikrai sutiktum, kad už mokesčių mokėtojų pinigus siuntinėtų visiems tokiems registruotus laiškus ir praneštų kad yra galimybė susigrąžint mokesčius? Ar galvoji kad VMI visų telefonų numerius turi ir sms galėtų išsiuntinėt?
  O kad kažkas bando iš to pinigus darytis tai nieko keisto, ir svarbiausiai nieko nelegalaus tame nematau. Jei kažkas tingi deklaraciją užsipildyt tai tegu susimoka.

  • nerijus

   just

   VMI neįpereigota mūsų informuoti. Ji įpareigota tik suskaičiuoti ir pateikti preliminarias deklaracijas, kurias TURIME PATYS PATVIRTINTI įrašydami asmens kodą ir t.t.

   Kiek tai kainuos, papildomai,jei kiekvienam reikės išsiųsti po vokelį su pranešimu?
   Žinoma, jei taip nutiktų, tai reikėtų skelbti konkursą ir vokelis kainuotų ne be 1 Lt., o visus 2 ar net 3 Lt., nes reikės išmaintinti keltą siurbėlių.

 • nerijus

  Mums, žmonėms, trūksta informacijos,kurią galėtų tiekti LRT, vietoje visokių šokių- šmokių laidų. Trūksta informacinių laidų apie daugelį sferų ir ne tik finansų. Galėtų atsirasti laidos apie maistą, teisę ir pan.
  Tik žmonių švietimas išgelbės žmones nuo bankroto ir visiškos degradacijos.

  Kas liečia šią- „spekuliantų“ įmonėlę.
  Nieko keisto, juk visi, kurie tik trupinėlį „gudresni“, visada stengiasi pasinaudoti silpnaisiais ir juos apiplėšti.

  Informacijos stoka.

  p.s. Beje, geras posakis:

  TV yra prietaisas, leidžiantis žmonėms, kurie neturi ką veikti, stebėti tuos, kurie negali nieko nuveikti. – Fredas Alenas

  • dzyvai

   Taikliai. Geras indikatorius, kaip kokybiškai LRT atlieka savo švietėjišką misiją visuomenei svarbiu klausimu.

   • nerijus

    dzyvai

    Puiki daina apie nūdienos žmones, kurie pasiklydo vertybėse:

 • Ne visada su VMI taip jau paprasta, mano patirtis kiek kitokia, po daugybės skambučių ir kiekvieno operatoriaus pasakojamų visiškai skirtingų versijų, po deklaracijų „negavimo“, bandymų skaičiuoti delspinigius ir tt, galiausiai gavau 100Lt per daug susigražintinų pinigėlių. toks įspūdis, kad jie ten su skaitliukais skaičiuoja ir popierius iš krūvos į krūvelę dėlioja. O apie man gražintus pinigus gavau net tris laiškus, tad bent laiškus siųsti jie gali.

  • nerijus

   Mariau
   Ir man teko bendrauti su nekompetetingais „operatoriais“- žmonėmis, kurie, paklausus- kodėl- puldavo ieškoti ar klausti kitų, paaiškinimo į klausimą.
   Jų problema ta, kad surinkti žmonės ( operatoriai ), kurie visiškai neišmano kur dirba ir ką dirba, ir dėl ko dirba.
   Jie tik žino kaip užpildyti ir paaiškinti kaip užpildyti deklaracijas, o įstatymuose- nesusigaudo.
   Galiu tik spėti, kad į darbą priimami tik „per pažįstamus“, kaip ir į daugelį Valstybinių sektorių?

 • nesutinku. tokie UAB’ai turi teisę egzistuoti ir teikti paslaugas. žmonių kvailumas turi kainą. jeigu jie nežino, tai už žinias turi sumokėti. visiškai nesvarbu, kas ir už kokią kainą tas žinias siūlo. kitu atveju reikėtų kurti valstybę, kurioje ji turėtų rūpintis visais kvailiais. per brangus toks modelis Lietuvai.

  • nerijus

   Liutaurai

   Ne visi protingi, kaip tamsta. Ne visi su aukštaisiais.

 • Dainius

  veikia gi kruva visokiausiu tarpininkų kontorų, kurie su mielu noru patars, pamokys, pakonsultuos, paatstovaus ir t.t. už atlygį neišmanančiam įvairiose srityse, minėta tik viena iš daugelio

 • mdxacuk

  Nematau kuo čia labai stebėtis dėl tos firmos. Visos vadinamosios konsultacinės firmos dirba tai, ką kiekvienas galėtų pasidaryti pats, jei išmanytų ir netingėtų. Kiekvienam oro uoste rasi bent kelias panašias kontoras, kurios už komisinius analogiškais principais organizuoja PVM grąžinimą išsivežant prekes.

  O kam reikalingi advokatai? Jie gi neprivalomi, nieko neveikia, vien už menkiausio pusės puslapio popiergalio surašymą lupa 1000 Lt ir tunka paprastų neraštingų žmogelių sąskaita. Niekam neuždrausta teisme atstovaut pačiam save.

  O ką, tarp kitko, veikia BNS, ko negalėtų pasidaryti kiekvienas laikraštis, pasiųsdamas reporterius kur reikia ir susirinkdamas informaciją?

  Ir kam gi daugiau tokioj kontoroj dirbti, jei ne VMI specialistams? Kai iš Mokesčių inspekcijos Brazausko buvo išmestas toks chytras Šleževičiaus laikų VMI viršininkas Navikas, tai jis irgi įsteigė savo firmą, užsiimančią ne kuo kitu, o būtent „mokesčių optimizavimu“. Ir, anot jo paties, prioptimizavo ne kažkokius ten apgailėtinus 400 000 Lt, bet beveik 47 milijonus!!!! Dabar jau gal daugiau. Jeigu už 20 proc….

  • nerijus

   „Ir, anot jo paties, prioptimizavo ne kažkokius ten apgailėtinus 400 000 Lt, bet beveik 47 milijonus!!!!“

   Netikiu, kad „užsioptimizavo“ vien iš to…Nesąmonė.
   Tai tik priedanga.

 • Išties pačiam apskaičiuoti kiek esi permokėjęs man buvo neįkandama. nors kaip ir esu baigęs universitetą, nenusirašinėjau. Išties būtų gerai jei pati VMI pati net piliečiui neprašius apskaičiuotu kiek permoką. Beje tas pats ir Sodroje, jei nekrutini, tai jie pensijų neperskaičiuoja. Matyt logika ta pati ž žmogus nesidomi, vadinasi jam tas pats. Apie VMI galėčiau ir daugiau papasakoti. Prieš keletą metų, mūsų valdžiai nuolat trimituojant kaip ji esą gerina verslo aplinką, kaip skatina verslumą buvau nuėjęs į VMI. Naiviai tikėjaus, kad bus kokių instrukcijų, pavyzdžiui, atspausdinta brošiūrų kaip pradėti verslą: kuriose papunkčiui surašyta ką ir kur, ir kokias prašymus, pažymus reikia pateikti ten ar ten, reikia to ir ano, kas būtina registracijai kreipiantis į savivaldybę ir t.t. ir pan. Anksčiau buvau registruotas darbo biržoje ir savo tarpininkės pasiprašiau į kursus apie įmonių steigimą. Taigi drąsiai nuėjau… Spėkite ar radau tokių brošiūrų? Atspėjote – nebuvo. Jų ir iki šiol nėra. Nerandu išsamių instrukcijų ir vmi.lt tinklapy. Va tuom verslo skatinimas ir pagalba Lietuvoje ir baigiasi…

  • Mariau, bent jau kai aš pradėjinėjau individualią veiklą pagal pažymą, tai tikrau gavau išsamią brošiūrą. gal paties atveju tiesiog buvo pasibaigę? bet kokiu atveju VMI www turi elektronines visų brošiūrų versijas