Kaip VMI skatina verslumą ir darbo vietų kūrimą

Per pastarąsias keletą dienų į pašto dėžutę kokius tris kartus įkrito laiškas, siūlantis „pildyti savo sąskaitas pinigais, kurie mums teisėtai priklauso“ – tai yra, pasinaudoti mokesčių lengvatomis ir susigrąžinti gyventojų pajamų mokesčio permokas.

Kadangi deklaracijas pildau ir permokas susigrąžinu, iš pradžių į tuos laiškus nekreipiau dėmesio, tačiau trečias iš eilės laiškas kiek sunervino ir nusprendžiau atidžiau paskaityti, kas gi yra siūloma.

Siūlymo autorius – VŠĮ „Šeimos aruodas“ – paslaugą pristato labai gražiai:

Mes padedame gyventojams išsiaiškinti, ar yra galimybė susigąžinti mokesčius ir rūpinamės, kad gyventojams priklausantys pinigai sėkmingai pasiektų jų sąskaitas.

Ir pateikiama statistika gana įspūdinga: daugiau nei 6000 paslaugos vartotojų ir daugiau nei 400 000 litų sugrąžintų mokesčių.

Būtų labai gražu, jei ne vienas mažas „bet“.

Paslauga nėra labdaringa – už pagalbą susigrąžinant „mums teisėtai priklausančius“ pinigus pagalbininkai iš VŠĮ „Šeimos aruodo“ ima 20 proc. komisinį mokestį.

Iš pirmo žvilgsnio gal viskas ir normalu – žmonės dirba ir už savo darbą ima užmokestį.

Tačiau remdamasis savo patirtimi, galiu pasakyti, kad jokio ypatingo darbo ši paslauga nereikalauja: užpildai VMI parengtą preliminarią deklaraciją, nusiunti ją per VMI elektroninę sistemą ir lauki, kol pinigai įkris į sąskaitą.

Jei kartais nesinaudoji internetu, visa tai galima atlikti ir kitaip: nueini į mokesčių inspekciją ir ten VMI darbuotojas patvirtina tavo deklaraciją arba tu ją užpildai ranka. Taip dariau prieš porą metų, kai buvo kilę neaiškumų dėl iš Latvijos gauto honoraro. Viskas buvo labai paprasta ir VMI darbuotojai buvo labai paslaugūs.

Todėl nelabai suprantu, kodėl reikėtų kažkam atiduoti už šį darbą penktadalį „teisėtai priklausančių pinigų“.

Keistoka čia ir VMI pozicija.

Juk kaip ji ir pati skelbia, jos funkcija yra ne bausti, o padėti.

Prisimenant šių metų istoriją dėl privalomo socialinio draudimo įmokų, kai VMI reiškėsi gana aktyviai, lygiai taip pat ji galėtų elgtis ir gyventojų pajamų mokesčio permokos atveju. Tai yra, informuoti visus mokesčių mokėtojus, turinčius galimybę susigrąžinti mokesčius ir to nepadariusius.

Tai yra, padėti žmonėms atgauti tai, kas jiems teisėtai priklauso.

Tai tikrai nebūtų sunku, nes visi duomenys, be abejo, yra VMI kompiuteriuose.

Štai tada tikrai būtų galima sakyti, kad VMI ne tik baudžia, bet ir padeda.

Tiesa, ir dabar labai keikti VMI, kad ji to nedaro, galbūt nereikėtų. Ypač atsižvelgiant į dabartinę situaciją darbo rinkoje bei nuolatines kalbas apie mažą lietuvių verslumą.

Nes iš esmės VMI nesirūpindama, kad visi galintys susigrąžintų mokesčio permokas, sudaro galimybę veikti „šeimos aruodams“.

Net ir savo specialistus deleguoja, nes atgaunanti mokesčius komanda pati nurodo, kad jos branduolyje yra ir darbo VMI patirties turinčių specialistų.

20 procentų nuo daugiau nei 400 000 – tai daugiau nei 80 000. 

Kokius 3-4 bedarbius per metus gali išgelbėti…

Ir verslumas didėja…

Gera ta mūsų Mokesčių inspekcija…

(6 balsų, vidurkis: 4,50 iš 5)
Loading...