Nemokamo matinimo era baigėsi… Ačiū

Pastaruoju metu vis dažniau tenka išgirsti priekaištų naujajai valdžiai dėl nemokamų pietų pradinukams panaikinimo.

Jau esu rašęs, kad būtent šis žingsnis yra vienas iš teisingiausių visoje antikrizinėje programoje, tačiau netylant diskusijoms, manau, verta dar kartą sugrįžti prie šios temos.

Pradėti reikėtų nuo to, kad šis sprendimas iš pat pradžių buvo visiškai pupulistinis ir labai socialiai neteisingas. Nes valstybė, o tai reiškia visi tie, kurie moka mokesčius rėmė visus iš eilės: ir tuos, kuriems šios paramos labai reikėjo, ir tuos, kurie be jos išsiverčia. Kalbant paprasčiau – iš mano ir jūsų visų mokesčių teoriškai buvo remiamos ir skurdžiai gyvenančios šeimos ir, pavyzdžiui, verslininko uždirbančio per mėnesį 20 ar 100 tūkstančių litų, šeima.

Praktiškai tai reiškė turtingųjų subsidijavimą visos visuomenės sąskaita.

Blogiausia, kad nebuvo įmanoma to subsidijavimo atsisakyti – mano dukra pradinukė ir rugsėjo mėnesį bandžiau mokykloje pasakyti, kad norėčiau pats sumokėti už maitinimą, kaip kad darydavau trejus metus iki tol, tačiau atsakymas buvo neigiamas.

Nuo šiandien viskas pasikeitė ir pietūs vėl tapo mokami. Kaina – 5,5 lito. Sutikite, ne taip jau ir daug už sriubą ir antrą patiekalą.

Bet galbūt net ne kaina yra svarbiausia. Šiandien specialiai pasidomėjau, kiek gi mano dukros mokykloje būdavo tų vaikų, kuriems priklausydavo nemokami pietūs.  

Statistika gana įspūdinga – mano dukrelės klasėje toks buvo vienas, o per visas pradines klases – ne daugiau 10.

Tačiau kol pietūs būdavo mokami, juo mokykloje valgydavo maždaug pusė visų pradinukų (tiesa, tada jie buvo šiek tiek pigesni).

Kalbėjau šiandien su mokytoja ir ji patvirtino, kad jau pačią pirmą dieną po Naujųjų metų norą vėl valgyti pietus už juos mokant nustatytą kainą pareiškė keletas mokinių. Pasak mokytojos, tikėtina, kad artimiausiomis dienomis jų bus ir daugiau, tai yra, tiek pat, kiek būdavo iki nemokamų pietų.

Kokia išvada?

Labai paprasta: pusmetį socdemų valdžios sprendimu valstybės biudžeto lėšos buvo naudojamos ne pagal paskirtį siekiant pigaus populizmo.

Blogiausia yra tai, kad tas iššvaistytas lėšas buvo galima panaudoti labai tikslingai. Pavyzdžiui, padidinant pajamų ribą, nuo kurios šeima galėtų pretenduoti į nemokamą maitinimą, nes pagal dabartinę metodiką tokią paramą gauti  yra gana sunku.

Blogai yra ir tai, kad šeimos, galinčios pretenduoti į nemokamą maitinimą, šiandien dar jo niekaip negali gauti, nes tam reikalingos pažymos, kurias bus pradedama išdavinėti tik nuo šiandien… Apie tai naujoji valdžia privalėjo pagalvoti.

Nepaisant to, sprendimas teisingas, ploju abiem rankomis ir dar kartą sakau „ačiū“, kad neverčiate manęs jaustis išlaikytiniu. Nes toks nesu.

Beje, tiems kurie virkauja dėl nemokamo maitinimo reikėtų priminti, kad net sovietmečiu jis buvo mokamas…

(15 balsų, vidurkis: 4,07 iš 5)
Loading...