Naujas LRT sezonas
Staigmena…
LRT Taryba antradienį naujo sezono tinklelį patvirtino. Ne visai vienbalsiai, tačiau balsų pakako.
Kadangi tinklelio svarstymas LRT taryboje vis dar vyksta uždarame posėdyje, daugiau detalių apie tame posėdyje vykusias diskusijas pateikti būtų ne visai etiška.
Na, nebent kas nors labai paprašytų ir dar pažadėtų kur nors tas detales paskelbti, nes būtent taip televizijos direktorius R.Paleckis paaiškino, kodėl administracija nusprendė naujienas apie būsimą tinklelį paskelbti nelaukiant, kol taryba jį patvirtins…
O kol niekas neprašo ir nežada, galiu tik pasakyti, kad “ TV Antenoje“ paskelbta informacija buvo teisinga ir joje aprašytos naujos laidos naujajame LTV sezone bus (čia iš karto noriu pasakyti, kad tinklelis, kai jį pavirtina taryba, jau nebelaikomas konfidencialia informacija).
Taigi, bus naujajame sezone ir „Triumfo arka“, ir „Duokim garo“, ir „Mūsų dienos kaip šventė“, bus ir „Pinigų karta“ bei „Nacionalinė paieškų tarnyba“. Čia įsiterpsiu – mano asmenine nuomone pastaroji laida tikrai neverta ne tik jai skirto geriausio laiko, bet ir apskritai neverta visuomeninės televizijos eterio, tačiau administracija tikino, kad jos reitingai dideli ir kad ji tikrai yra „misijinė“. Manęs neįtikino, tačiau didesniąją dalį tarybos – atrodo, taip.
Bus ir naujos laidos: „Lietuvos universtetų žinių lyga – ateities lyderiai“, „Gamtos kodas“ ir „Sporto savaitė“. Dėl visų jų tarybos narai šiek tiek padiskutavo, bet posėdis buvo uždaras.
Todėl galiu pasakyti tik labai subjektyvią – savo – nuomonę. Man atrodo šiek tiek keista, kai LRT atstovas spaudai, dirbantis visą darbo dieną pagal darbo sutartį, dar turi laiko ir autorinei laidai. Ypač – turint galvoje tai, kad (jei atmintis manęs neapgauna) visai neseniai LRT buvo atkurta Sporto redakcija. Tačiau tikriausiai ji taip perkrauta darbais, kad dalį sporto tematikos tenka perimti V.Radzevičiui.
„Gamtos kodas“ man asmeniškai kelia abejonių dėl to, kad Visuomenės informavimo įstatyme yra sakoma, jog „reklama taip pat laikomi straipsnis, laida, parengti ir (ar) paskelbti ne viešosios informacijos rengėjo, kuris už užmokestį ar kitokį atlygį skleidžia šią informaciją, užsakymu“.
„Gamtos kodą“ (vedėjas – biologijos mokslų daktaras R.Maskoliūnas) kuria „Videometra“, laimėjusi Aplinkos ministerijos konkursą ES paramos viešinimui. Taigi, tai laida, parengta ne viešosios informacijos rengėjo (LTV), o Aplinkos ministerijos užsakymu. Nežinau tik ar už užmokestį (kitokį atlygį) ar ne.
Tiesa, čia iš karto noriu pasakyti, kad aš ne prieš, kad LTV dalyvautų ES paramos viešinime. Tačiau būčiau už tai, kad LTV konkursuose dalyvautų pati, o juos laimėjusi, pati rengtų savo eteryje rodomas laidas.
Panašių abejonių kyla ir dėl „Lietuvos universitetų žinių lygos…“, tačiau gal pirmiausia tikrai reikia pažiūrėti.
Tiesa, vos nepamiršau – bus dar viena nauja laida vaikams: „Linksmoji šeimynėlė“, kuriama VŠĮ „Geri ženklai“. Joje – „Lėlės“ teatro aktorius Karolis Butvilas ir Jaunimo teatro aktoriai Giedrė Giedraitytė, Jonė Dambrauskaitė ir Simonas Storpirštis.
Štai, atrodo, ir visos naujienos.
Nors ne – bus dar ir lietuviškų filmų vakarai. Tuo metu, kai LNK ir TV3 šoks, tai yra, šeštadieniais, prieš „Panoramą“. Nors idėja iš pirmo žvilgsnio ir gali pasirodyti keistoka, mano subjektyvia nuomone, toks sprendimas gali pasiteisinti. Nes normalia žmogui juk turi atsibosti žiūrėti, kaip koks A.Šedžius savo partneri kojas mindo ar kaip kokia O.Pikul, lyg dainuodama „Olialia pupytėse“, bando pagal fonogramą kilnoti kojas. O kai taip atsitiks – paspaudei mygtuką ir žiūri į kokį jauną V.Tomkų, V.Mainelytę ar N.Oželytę.
Rizikos, žinoma, yra, tačiau pabandyti verta.
Tai dabar, atrodo, jau ir visos naujienos apie tinklelį.
O be tinklelio taryba dar daug kalbėjo apie 2011-2013 metų LRT strategijos rengimą. Ir ne tik kalbėjo, bet ir patvirtino patį planą bei sudarė darbo grupę šiam planui įgyvendinti. Ši posėdžio dalis nebuvo slapta, todėl tikriausiai nebus nuodėmė atskleisti, kad rengdama strategiją, taryba ketina išanalizuoti kitų šalių visuomeninių transliuotojų strategijas, atlikti kiekybinius ir kokybinius LRT įvaizdžio bei ateities perspektyvų tyrimus, rengti viešas konsultacijas dėl strategijos ir ją pristatyti visuomenei iki kitų metų vasaros.
Taryboje buvo kilę šiek tiek diskusijų, ar verta „švaistyti pinigus“ įvairiausiems tyrimams, tačiau bediskutuojant lyg ir buvo pripažinta, kad, be TV metrų duomenų, kokių nors išsamesnių tyrimų apie LRT auditorijos nuotaikas ir lūkesčius, atrodo, niekada ir nebuvo daryta. O juk net makaronų gamintojai, prieš paleisdami į gamybą naujus ragučius ar kriaukleles, dažniausiai bando išsiaiškinti, ko vartotojas iš jo tikisi.
Todėl tyrimai bus atlikti.
Jie, kaip ir kai kurie kiti planuojami darbai, pareikalaus lėšų. Plano rengėjai apskaičiavo, kad visa strategijos rengimo sąmata galėtų siekti iki 70 000 litų. Nekomentuosiu kitų tarybos narių nuomonių, tačiau, mano supratimu, tai tikrai labai nedidelė suma – mažiau nei 0,5 proc. LRT biudžeto. Jei tiek kainuoja aiškesnė LRT tolimesnės veiklos kryptis – aš už. Pagaliau bent jau galbūt paaiškės, ko iš LRT tikisi tie, kurie už ją moka.
Tai tiek apie būsimą strategiją.
O dar naujiena – tai du nauji LRT tarybos nariai.
Tomas Eitutis sakė apie žiniasklaidą ir laidų turinį suprantantis nedaug, tačiau sakė suprantantis apie verslą ir finansus. Todėl sakė galėsiantis padėti rengiant LRT įstatymo pataisas dėl geresnio finansavimo.
Panašu, tikrai galės padėti, nes sugebėjimų finansų srityje, atrodo, tikrai turi. Na, bent jau sprendžiant iš turto ir pajamų deklaracijos, pateiktos kandidatuojant į Seimą. Metinių pajamų – mažiau nei 1300 litų, turto jokio, o sugeba ne tik išgyventi, bet dar ir 360 711 litų paskolą gauti. Man taip tikrai neišeitų. Tarybai pasisekė…
Liudvikas Gadeikis, priešingai nei T.Eitutis, apie žiniasklaidą žino gana daug. Jis prisistatydamas sakė, kad atėjo į tarybą ne revoliucijų organizuoti ir pabrėžęs, kad LRT funkcija „stiprėja ir svarbėja“, sakė sieksiąs, jog pinigai, kuriuos LRT gauna iš visuomenės, būtų panaudoti tinkamai, tai yra, žiniasklaidos kokybei gerinti.
O gerinti tikrai dar yra ką. Čia, žinoma, mano subjektyvi nuomonė.