Muitinės departamento paslaptys.

Jau ne kartą esu rašęs apie tai, kaip policininkai ir prokurorai savo pranešimuose akcentuoja įtariamojo ar nusikaltusi asmens tautybę.

Labiausiai mėgstami pastaruoju metu buvo čigonai (romai).

O štai Muitinės departamentas labiau patinka rusai:

Rusui nepavyko nuslėpti kontrabandinių cigarečių

Vakar (vasario 5 d.) Vilniaus teritorinės muitinės Medininkų kelio poste pareigūnai
sulaikė kontrabandinių cigarečių, kurių vertė yra 2640 litų.

Apie vidurdienį į Medininkų kelio postą iš Baltarusijos atvyko krovininis
automobilis „Renault“ be krovinio, kurį vairavo rusas V. P. Pareigūnams vairuotojas
žodžiu deklaravo, kad su savimi vežasi 2 pakelius cigarečių „Jin Ling“. Tačiau
atlikus detalų automobilio tikrinimą, po vilkiko kabina buvo aptikta 530 nuo
muitinės kontrolės slėptų cigarečių „Jin Ling“ pakelių su rusiškomis banderolėmis.

Pareigūnai sulaikė nelegaliai gabenamus rūkalus ir automobilį su priekaba bei
vairuotojui surašė administracinio teisės pažeidimo protokolą.

Už tokio pobūdžio nusižengimą gresia bauda nuo 5 iki 10 tūkst. litų bei transporto
priemonės, kuria buvo gabenama kontrabanda, konfiskavimas.

Kontaktinis asmuo:
Miglė Vasiukonytė

vyr. inspektorė informacijai ir spaudai

Muitinės departamentas

Tel.: 2666050

migle.vasiukonyte@cust.lt

Būtų labai įdomu sužinoti, iš kur Muitinės departamentas sužinojo, kad kontrabandininkas buvo rusas?

Juk Rusijoje gyvena ir baltarusiai, ir ukrainiečiai, ir udmurtai ir osetinai, ir kazachai, ir….

Ir kiek man žinoma, Rusijos piliečių pasuose tautybė nėra įrašoma.

Bet gal Muitinės departamentas žino tai, ko nežinau aš?

(3 balsų, vidurkis: 3,67 iš 5)
Loading...
 • austras

  Labai ačiū už atsakymą, pirmadienį tekstuką nusiųsiu delfiui. Ministerija (URM) – iš asmeninės patirties. Maximos sandėliuose dirbo du mano kolegos istorikai. Tiesa, vieną dieną :)

 • vaiva

  Lietuvos konstitucinės teisės doktrinoje bandoma įrodyti, kad tauta gali būti politinė sąvoka, suprask,piliečiai, ir etninė, t.y.tautybė. Pagrindiniai šios doktrinos kūrėjai – dabartinis Riomerio universitetas, konkrečiau – konstitucinės teisės katedra. Dabar prisiminkite, kokios aukštosios mokyklos absolventų – teisininkų daugiausia dirba Muitinės departamente:-))

 • tarkime – ne rusas.
  bet vistiek manęs neįtikinat, kodėl negaliu žinoti nusikaltusio asmens tautybės, jei tokia žinoma.
  ar tada reikia pranešimų a la „mutinininkai sulaikė žmogų, panašų į vienos šalies asmenį, pas kurį rado daiktų, panašių į cigaretės, kurios panašios į kontrabandines“ ?
  iš senesnių istorijų: „policijai sulaikė moterį, panašią į čigonę, kuri žmogui, panašiam į lietuvį, pardavė daiktų, panašių į narkotikus, už daiktus, panašius į pinigus“

  • Rokai ir visi kiti – o ką keičia tautybės žinojimas? Kodėl mes turime tai žinoti ir kodėl mums tai turi būti svarbu? Tam, kad pamatę rusą, čigoną žydą ar čečėną iš karto žinotume, kaip su juo elgtis?

   Gal galite man nesuprantančiam paaiškinti?

   • Artūrai,
    tikriausiai dėl tos pačios priežasties, dėl kurios škotai žino, kad lietuviai nupjovė galvą lietuvei, o ne vyrai moteriai.

    taip, sutinku, pasakius „čigonas“ daugumos mūsų stereotipinė reakcija į tokį žmogų (dažniausiai) neigiama. stereotipai veikia ir kalbant apie žydus, rusus, čečėnus.

    iš kitos pusės, kodėl nekliūna tautybė teigiamuose pranešimuose?

   • Gerb.Artūras klausia:

    …o ką keičia tautybės žinojimas? Kodėl mes turime tai žinoti ir kodėl mums tai turi būti svarbu?…Gal galite man nesuprantančiam paaiškinti?

    Šiuo atveju neteisingai keliamas klausimas „Kodėl mes turime tai žinoti?“ – derėtu klausti – „kodėl negalima nuo mūsų to slėpti?“.

    Ogi todėl, kad mūsų Konstitucijos 25 straipsnis nustato:

    Žmogui neturi būti kliudoma ieškoti, gauti ir skleisti informaciją bei idėjas.

    Laisvė reikšti įsitikinimus, gauti ir skleisti informaciją negali būti ribojama kitaip, kaip tik įstatymu, jei tai būtina apsaugoti žmogaus sveikatai, garbei ir orumui, privačiam gyvenimui, dorovei ar ginti konstitucinei santvarkai.

    Matome, kad žmogaus teisė gauti informaciją – tame tarpe ir apie nusikaltėlio tautybę – nustatyta ir ginama Konstitucijos.
    Niekas negali į ją kėsintis.

    Taip, ši teisė gali būti apribota įstatymu, bet tik konkrečiais tikslais – priminsiu juos:

    „..apsaugoti žmogaus sveikatai, garbei ir orumui, privačiam gyvenimui, dorovei ar ginti konstitucinei santvarkai“

    Ar tautybės paminėjimas pranešime apie asmens galimai įvykdytą nusikaltimą trukdo bent vienam šių tikslų?

    Akivaizdu, kad skirtingai nuo įtariamo asmens vardo ir pavardės, ne.

    Todėl reikalavimas, kad valstybinės institucijos slėptų šią informaciją nuo norinčių ją žinoti LR piliečių yra siekimas pažeisti jų konstitucinę teisę, garantuojamą 25 jos straipsnyje.

    Konstitucija nesuteikia valstybinėms institucijoms teisės riboti piliečių teisės žinoti, jeigu tai tiesiogiai nenustatyta įstatymu.

    Ir jeigu kažkur, berods, leidėjų ir žurnalistų etikos kodekse parašyta kitaip, tai ši nuostata yra pažeidžianti pilietinęs teises, ergo – antikonstitucinė ir niekinė.

    • nerijus

     Zeppelinus

     Jie ir pažeidžia teises į asmens sveikatą ir garbę.
     Nebūtina sakyti ir kurstyti nesantaiką,nes tai garantuoja mūsų Konstitucija.
     O sulaikytajam galioja mūsų teisės,nes jis sulaikytas LR teritorijoje.

 • Na, gerb.Artūras čia jau perlenkia lazdą su ta politkorekcija..:)

  Rusas šiuo atveju, matyt, ne tautybė, bet šalies gyventojo įvardinimas.

  Rusų kalboje tokiems atvejams yra sąvoka-naujadaras „rossijanin“, reiškiantis bet kokios tautybės Rusijos gyventoją. Lietuvių kalboje kol kas to nėra.

  Gerb.Artūro ketinimai, jų realizavimo atveju, de facto reikštu draudimą minėti vienžodinį bet kokios šalies gyventojo pavadinimą spaudoje.

  Nebebus gaima rašyti „vokietis, prancūzas, anglas, italas, ispanas, lenkas“, nes tai atitinka tam tikrų tautybių pavadinimus lietuvių kalboje. Teks daugžodžiauti – „Vokietijos gyventojas, Prancūzijos gyventojas, Lenkijos gyventojas, Ispanijos gyventojas“ ir pan.

  Ar tikrai išties yra tiek svarbu? Leisiu sau suabejoti..:)

  • liapsus

   Pilietis greičiau, gyventojas dar kita sąvoka.

   • Pilietis? Taip, ko gero.

    Bet yra gudručių, turinčių po kelis skirtingų valstybių išduotus pasus. Kaip tokį apibūdinti?

    • Valentinas

     Adamkus?

     • nerijus

      „tapkės“
      Nuo kada „tapkės“ turi LR pasą?
      Jos yra mano tarnai,todėl joms,tapatybės dokumentų ir nereikia :)

  • romas

   Reikia sakyti rusietis pagal analogija kinietis:) (nors iš tikro kinas ir rusas)

  • mdxacuk

   Jeigu yra rissijaninai, tai turėtų būti ir Rossijanija – valstybė, apimanti visas kažkada užkariaustas teritorijas, išskyrus Rusiją. Analogiškai galėtų būti lietuviai ir lietuviečiai.

 • zv

  Sakyčiau, kitą sykį reikėtų vengti minėti asmens lytį – o jeigu kas susidarys įspūdį, kad vyrai dažniau linkę nusikalsti ar juos kažkas kaltina kriminaliniais polinkiais?.. :)

 • durdo

  buvo pagautas padaras vezes nelegalias cigaretes.. nustatyta, kad padaras yra zmoniu rases atstovas su rusishkais kilmes dokumentais, todel galima itarti kad tai rusas

  slidininkai.. pagalvojo stirlicas, kai pamate uz kampo dingstancius slidziu galus..

 • Rusas yra Marijos žemės baubas, o pasigirti, kad pavagavo ne tik nusikaltėlį, bet dar ir baubą – dviguba „garbė“.

 • Karolis

  Rusai, kaip teisingai pastebėjo Zeppelinus, turi sąvoką „rossijanin“. Rusai tiesą gali apibūdinti 2 žodžiais; „pravda“ ir „istiena“. Tik klausimas: kas yra tiesa ir kas yra teisinga? :)
  Klausimas ne į tema: pabandykite rasti Lietuvą šiame latvių puslapyje: http://www.anothertravelguide.com/. man nepavyko, nors visi kiti yra. Radau kaip linką airbaltic puslapyje. Nuo kada LT kariauja informacijos/turizmo karą si LV?

 • O koks skirtumas, ar jis rusas, ar belorusas su saldžiai geltonais ūsais? uje?

 • donatas

  is pranesimo labiau galima suprasti, kad mutines departamentas sieke pranesti, kad rusijos pilietis bande pravesti kontrabanda, bet ne rusu tautybes zmogus. gal ir nesigavo iki galo gerai?.. :)
  o pilietybe [priklausomybe valstybei], matyt, isskyre todel, nes vaziavo jis is baltarusijos puses, kitaip, jei nieko nemineti, atrodytu, kad baltarusijos pilieciai ta kontrabanda gabena is savo puses.

 • Dalius Ratautas

  Manyčiau, čia rizikos faktorius paprasčiausias. Natūralu, kad čigonus dauguma lietuvių laiko narkotikų prekeiviais ar vagimis, nes dauguma jų tuo užsiima. Aš pats pamatęs čigoną apčiupinėju savo kišenes ar dar viskas yra – manau jūs panašiai darytumėte. Čia ne į nelabai temą, tačiau būtų įdomu padiskutuoti su jumis apie rasizmą. Štai šis žmogus rasistas?
  http://www.alfa.lt/straipsnis/154319/?Juodaodziai.kvailesni.nei.baltieji.=2007-10-19_11-40
  Nu man neapsiverčia liežuvis Nobelio premijos laureatą ir DNR grandinės atradėją vadinti rasistu, tačiau negi tuomet juodaodžiais kvailesni už baltuosius? Man atrodo kad taip ir galėčiau net argumentuoti. Čia lygiai tas pats. Aišku rusai ne itin tinkamas pavyzdys, bet čigonai – kuo puikiausias. Daugelis mūsų visuomenėje juos laiko parazitais ir yra dalinai teisūs.

 • Regis

  Aš už, kad rašytų rusas, baltarusis, lietuvis, romas ir t.t. Tačiau pritariu tiems kas sako, kad Rusijos Federacijos pilietis nebūtinai rusas. Vėlgi jeigu pergyvenam, kad kažkas taip formuoja stereotipus tai reikia pergyvent ne dėl tokių pranešimų, o dėl žmonių kurie taip lengvai sau formuoja stereotipus gaudami tokią informaciją.

 • A.G.

  Vaikas būdamas, stengiausi nenaudoti žodžio „rusas“, ypač jei aplinkoje tuo metu buvo rusas. Kažkaip pasakydamas tą žodį galvodavau, kad įžeisiu rusų tatybės žmogų. Nes tuo metu, kai augau tas žodis buvo tolygus vos ne keiksmažodžiui.
  Šiandien, žinoma, jei kalba eina apie ne naująjį rusą, bet rusą, tai žinonau, kad tai dvasingas, doras žmogus. Žmogus, kuris visuomet ateis į pagalbą (kaip sakau mano žmoną pvz, išgelbėjo tik tai, kai ji norėjo sugėdinti chuliganus, kurie spardė pargriautą žmogų, kad pro šalį važiavo rusas. Jis sustojo ir tuo išgelbėjo mano žmoną… lietuvis to nebūtų padaręs niekada… nebent, kai dešimt jau pargriovė ir jau spardo, pribėgtų pasireikšti… na Pakso atvejis, Valinsko dabar atvejis… ir pan.).
  Tad tautybės įvardijimas duoda papildomos informacijos (pvz. lietuvis – na tai toks egoistėlis; rusas – dvasingas, doras; pietietis – karštas, vliubčevas į šviesias; šiaurietis – šaltas; ir t.t. ir pan.). Jei pasakoms čigonas – aišku ir be komentarų. Jei paakoma žydas – aišku, kad kalbama apie protingą žmogų, kuris draugiškas ir palaikantis savo tautiečius.
  Tiesiog papildoma informacija.
  Jei užsienyje išgirdai lietuviškai šnekant – spauski kuo toliau, net nesidairydamas… galdar liksi…
  Joke, žinoma.

 • remis

  Apie vidurdienį į Medininkų kelio postą iš Baltarusijos atvyko krovininis
  automobilis “Renault” be krovinio, kurį vairavo rusas V. P. Pareigūnams vairuotojas
  ———————————————————————————————————————————-

  Labai normaliai manau parašyta. Norėta pateikti kuo išsamesnę informaciją , bet kol žmogus nenuteistas nurodomi tik jo inicialai,todėl pateikiama dar papildoma informacija,kad tai rusas . Kad negalvotum,kad is Rusijos bandė įvežti kontrabanda Lietuvos pilietis ir pan.