Mokesčių reformos rezultatas: arba 330 mln. litų daugiau, arba 765 mln. litų mažiau. Kaip skaičiuosi…

Ne, nu negaliu…

Kiek gi galima kvailiais apsimesti ir kitus tokiais laikyti…

Skatau štai Vyriausybės Komunikacijos departamento išplatintą pranešimą spaudai:

Mokesčių reformos efektas pirmą ketvirtį – papildomi 330 mln. litų

Finansų ministerijos pateiktais duomenimis dėl įvykdytos mokesčių reformos šių metų pirmą ketvirtį į valstybės biudžetą surinkta apie 330 mln. litų daugiau pajamų, negu būtų gauta be jos.

Dėl minėtos reformos per šių metų pirmąjį ketvirtį į valstybės biudžetą papildomai surinkta: apie 75 mln. litų akcizų, 184,8 mln. litų – pridėtinės vertės mokesčio (PVM), 86,5 mln. litų – pelno mokesčio.  Mažiau surinkta tik gyventojų pajamų mokesčio – 16,7 mln. litų.

Numatoma, kad per 2009 metus mokesčių reformos efektas gali siekti  apie 1,3 – 1,5 mlrd. litų papildomų pajamų į valstybės biudžetą.

„…Dėl reformos surinkta daugiau pajamų negu būtų gauta be jos…“

Aš taip tikrai nesugalvočiau…

Ypač žinodamas, kad vos prieš kelias dienas pats finansų ministras A.Šemeta iš Seimo tribūnos dėstė, kad:

  • PVM šiemet surinkta 580 mln. litų mažiau nei planuota – iš viso 1,851 mlrd. litų,
  • akcizų – 135 mln. litų mažiau, iš viso 808,9 mln. litų.
  • gyventojų pajamų mokesčio šiais metais į nacionalinį biudžetą surinkta 848,7 mln. litų – 45,9 mln. litų mažiau nei planuota, o į valstybės biudžetą – 232,4 mln. litų – 15,5 mln. litų mažiau.
  • pajamų iš pelno mokesčio per pirmąjį šių metų ketvirtį surinkta 372,6 mln. litų – 129,4 mln. litų mažiau nei planuota.

Visi šie duomenys pateikti ir Finansų ministerijos puslapyje

Tai dabar kaip suprasti?

Ar Finansų ministerija, teikdama biudžeto projektą (jau su reformuotais mokesčiais) specialiai klaidino ir į projektą įrašė didesnius skaičius?

Jei ne, tai kaip tada suprasti teiginį „surinkta daugiau, nei būtų buvę surinkta“?

Kas čia taip nusprendė, kad būtų surinkta mažiau, jei akcizai nebūtų padidinti? Kaip apskaičiavo ir kuo tokius skaičiavimus pagrindė?

O kas ir kuo remdamasis sugalvojo, kad PVM būtų surinkę mažiau, jei nebūtų panaikintos lengvatos ir nebūtų padidintas tarifas?

O koks gudruolis sugalvojo, kad gyventojų pajamų mokesčio dėl reformos surinkta vos 16,7 mln. litų mažiau? Juk vien dėl 3 proc. punktais sumažinto tarifo skaičius gautųsi gerokai didesnis.

Šiaip tai galima palyginti, kiek mokesčių buvo surenkama iki reformos – 2008 metų I ketvirtį (palyginti su šiais metais):

  • gyventojų pajamų – 971,4 mln. litų (+66 mln. litų)
  • pelno – 379,6 mln. litų (+ 7 mln. litų)
  • PVM – 2,522 mlrd. litų (+670 mln. litų)
  • akcizų – 831,4 mln. litų (22,5 mln. litų)

Jei skaičiuotume taip pat, kaip skaičiuojame Vyriausybės Komunikacijos departamento pranešime spaudai, gautume, kad reformų rezultatas yra 765,5 milijono litų.

Į minusą.

Ir galėtume sakyti, kad į nacionalinį biudžetą per pirmąjį šių metų ketvirtį dėl įvykdytos mokesčių reformos surinkta 765,5 milijono litų mažiau negu būtų surinkta be jos.

Tai, žinoma, nebūtų absoliuti tiesa, bet ją argumentuoti būtų lengviau nei tą, kurią skelbia Vyriausybė…

O šiaip tai viskas priklauso nuo to, kaip skaičiuosi…

(7 balsų, vidurkis: 4,43 iš 5)
Loading...